KNSB achter Maar se Frans Verbeeck: speelde met ze' Afgang van Russische damesploeg Z WEMMEISJES WINNEN VAN V.S. CITIZEN Van Beers in Galder eerste BESTE ZESTIEN RUSTIGER HOOGTE UITSLAGEN Stien Baas maakte fout' W.K. schaatsen dames 1972 Uitspraken prikkelden Kuipers: twee keer goud sport Uil door Rob v. Deursen Japanse precisietechniek UITSLAGEN 10 VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 6 MAART 1972 (Van onze sportredactie). HEERENVEEN Voor Ge rard Maarse, nu ruim 3 maan den in functie als coach van de dames-schaatsploeg:, is de maat vol. De manier waar op Atje Keulen-Deelstra en Wil Schenk-Burgmeyer zich bij de wereldkampioenschap pen door hun eigen coaches lieten begeleiden heeft hem in woede ontstoken. Hij zegt: „Deze week heb ik een gesprek met de dames. Voor mij is daarbij maar één punt belangrijk, namelijk of ze het verleden willen laten schieten of niet. Blijven ze aan hun eigen coaches vast houden zoals nu is gebeurd, dan hoeft het voor mij niet meer". Of de rijdsters inderdaad bereid zijn op de eis van Maarse in te gaan staat te bezien. Wil Schenk-Burgmeyer bijvoorbeeld zal dat zeker niet doen. Zei haar echtgenoot gis teren in Heerenveen: „Als Maarse aanblijft stopt Wil er mee. Zij wil niet meer onder hem rijden". Evenals Wil Schenk geeft Stien Baas-Kai- ser de voorkeur aan Henk Lamberts. Stien Baas, met haar fraaie tweede plaats op nieuw de woorden van Maarse („ze is te oud") logenstraf fend, weigerde gisteren com mentaar te geven op deze zaak „Er wordt veel te veel over gekletst. Ik wil er niets over zeggen. Ik heb al narigheid genoeg meegemaakt". Atje Keulen wilde er al evenmin een woord over kwijt. Het zal haar, net zoals trouwens Trij- nie Rep die ook al door Visser wordt begeleid, erg veel moei te kosten zich van de Friese trainer te distantiëren. Maar se: „Ik heb er met Atje veel over gesproken. Ik heb haar ervan proberen te overtuigen dat ze ook kan winnen zonder dat Klaas Visser er bij is. De medailles in Japan en de we reldtitel in West-Allis twee jaar geleden toen Broekman nog coach was, daar heeft Vis ser ook niets aan gedaan". Of Maarse inderdaad zijn zin krijgt zal voor een flink deel'ook afhangen van de hou ding van de KNSB, die de rijdsters duidelijk zal moeten maken dat het gesol met hun prive-coaches langs de baan een onduldbare toestand is. Volgens TC-lid Wierd Wynia kan Maarse op de steun van de schaatsbond rekenen. „Ik vind Maarse een groot trainer. Hij geniet het volledige vertrou wen en wij zullen alles -doen wat in ons vermogen ligt om dit soort affaires in de toe komst te voorkomen". Gerard Maarse: steun van bondszijde. SUPREMATIE ORANJE (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Atje Keulen-Deelstra, wereldkam pioene, Stien Baas-Kaiser tweede, de afgang van de Russische schaatssters, de vijfde plaats van Trijnie Rep en de clowneske vertoning langs de baan van trainers en coaches. Dat waren de be langrijkste punten van het wereldkampioenschap voor dames in Heerenveen, dat anders dan bij de heren te genwoordig uitgroeit tot een uiterst enerverend sport gebeuren. Speciaal de 3000 meter vormde het hoogtepunt van twee da gen topschaatsen. Vooral, om dat na de eerste drie afstan den de verschillen tussen de aanvoersters van het totaal klassement, Atje Keulen-Deel stra, Ddanne Holum en Stien Baas-Kaiser wijwei te ver waarlozen waren. Keulen-Deel stra mocht na die drie afstan den slechts 0,95 van een seconde verliezen op Holum, terwijl Stien Baas-Kaiser 5,48 sec. goed moest maken op de 3000 meter. Moest maken, omdat Stien Baas-Kaiser toch de gedood verfde winnares was van de langste afstand, die het dames- schaatsen in de toernooien kent. De 3000 meter bracht dus de beslissing gisteren. Atje Keu len-Deelstra kwam onmiddel lijk in de piste in haar derde directe confrontatie met de Amerikaanse vedette Dianne Holum. Haar derde, omdat de Friezin eerder op de 1500 me ter (de mooiste race van het toernooi tussen de twee fel knokkende meisjes) en de 1000 meter de Amerikaanse aan de start maast zich had getroffen. Atje versloeg beide keren Dian ne Holum en legde in feite met die overwinningen al de be langrijkste basis voor haar uit eindelijke wereldkampioen schap. Een titelstrijd waarin met het boven verwachting uit stekende ijs bijna Inzell-tijden werden geschaatst. Atje klopte op de 3000 in de eerste race rivale Holum met niet minder dan 4,5 sec. Slechts Stien Baas-Kaiser kon haar op dat moment nog van die eerste plaats afrijden. De Deventerse haalde het niet. Slechts tien meter oftewel 1,3 sec. kwam zij tekort om Atje Keulen voor eigen publiek te verslaan. Wel reikte Stien Baas-Kai ser naar de tweede plaats, waarmee de Nederlandse ecjtU" pe ondanks de val van Wil Schenk-Burgmeyer (een eerste een tweede, een vijfde, een ne gende en een dertiende plaats) op een geslaagd toernooi kan terugkijken. Gerard Maarse, de coach, glom dan ook van trots na af loop van de wedstrijden op de wel erg stroef verlopende pers conferentie. Hij stelde: „Atje heeft geluk gehad om drie keer tegen Holum te kunnen rilden, en Stien had juist de pech op de 1000 en de 1500 ^al^e„te" genstandsters te treffen Een factor, die Stien Baas-Kaiser m feite aan zichzelf te lankai heeft, want. zij was, het die nodig in de tweede groep wil de stoten. Stien Baas-Kaiser: Ik heb nu eenmaal graag, dat ïk op een tijd van een kan rijden". Genard Maarse. En voor Atje is het belangrijk dat ze snel aan de beurt, komt en gewoon kan rijden voor wat zq waard is. Höt> was heiemaal Hoofdscheidsrechter Henny Roos geeft Atje Keulen een schouderklopje na haar ritzege op de drie kilometer, terwijl de ontgoochelde Dianne Holum haar armband inleverd. Stien Baaste snelle opening op de drie kilometer. niet gunstig geweest, als Stien voor Atje had gereden, want dan zou Atje zich waarschijn lijk compleet stuk hebben ge reden op op tijd van Stien". Henk Lamberts, vertrouwens- trainer van Stien Baas-Kaiser: Stien heeft een fout gemaakt op die 3000 meter en dat is dat ze te sne! geopend heeft. Ze wilde Atje al in de eerste twee ronden pakken en dat kan ze gewoon niet. Ze had rustiger moeten openen in die twee ron den en dan in de laatste zes die 6 seconden moeten en kun nen pakken". Stien Baas-Kai ser, nauwelijks tot enig zinnig commentaar bereid: „Ik heb het geprobeerd en het is niet ge lukt". Naast het geweld van de Nederlandse kanonnen viel vooral de afgang van de Rus sische ploeg op. In Inzeil won Atje Keulen weliswaar, maai de volgende drie plaatsen wa ren voor de Russinnen. En nu in Heerenveen bezette Nina Statkevitsj de vierde plaats in Inzeil de tweede en volg den de andere Russinnen op de 6e, 7e en 8e. De afgang was vooral groot, omdat in Hee renveen constant bewezen werd, dat er op dit ijs super tijden te maken waren. Op ijs, dat de conditie van dat in In zeil en Davos tot op 99 pro cent benaderde. Maar goed, net als de heren kwam de suprematie van het Nederlandse damesschaatsen overduidelijk aan het licht in Heerenveen. Als er een grote verliester aan te wijzen is, dan is dat Dianne Holum. Gezien de tijden in Sapporo van de Amerikaanse op de vier afstan den zou zij daar een toernooi als in Heerenveen met glans gewonnen hebben. Eigenlijk met een straatlengte voor sprong. Holum, die gisteren trouwens weer uitriep, dat ze nog niet zeker wist, of zij wel of niet zou stoppen, stond er echter vrij nuchter tegenover. Voor haar was het geen na deel geweest, dat ze in dit toernooi drie keer Atje Keulen- Deelstra in directe ritten had ontmoet. Hoium: „Ook voor mij was dat gunstig. Ais het echt goed gegaan zou zijn, dan had ik me aan Atje kunnen optrek ken". Het is Holum dus niet gelukt. Keulen-Deelstra haalde dan wel niet het schema waar op ze op de 3000 meter vertrok 4.57 tegen 4.59.6 maar ook Holum en Baas-Kaiser bleven achter. Stien vertrok op 4.53 en strandde op 4.54.6 of in af stand omgerekend iets minder dan 10 meter LONDEN (ANP) Ameri- ka's eerste garnituur is waar schijnlijk nog altijd ongenaak baar, maar voor alles wat daar achter zit, behoeven de Neder landse zwemmeisjes geen angst te hebben. Dat is vrijdag en za terdag wei gebleken in het Londense Crystal Palace. Be duusd keken aan het eind van de drielandenwedstrijd de Ame- rikaantjes toe hoe in het water vier Nederlandse meisjes elkaar van pure vreugde kopje onder duwden. Dank zij een zege in het allerlaatste nummer: 4c 4 x 100 meter wisselslag was Ne derland uiteindeijk de Verenig de Staten voorgebleven met een verschil van precies één punt: Nederland 120, Verenig de Staten 119 en Groot-Brittan- nië ver daarachter met 53 pun ten. Nu is het niiat de eea-stc keer dat de Nederlandse zwemmeis jes zuLk een wapenfeit volbren gen.' Elf jaair geleden womien ze iin Zwolle en Rhienen ook. M®ar <Je verschillen springen in het oog. Destijds had de ge lauwerde Amerikaanse Olympi sche ploeg van Rome mamwe- lij'ks zin de kostbare ledematen, bloot te stellen aam de nogal onderkoelde buitenlucht. Naar Landen daarentegen kwam een friese ploeg vol Olympische as piraties, die het zo - mogeliijk mog beter wilde doen dam dé garnituur, die de afgelopen herfst Oost-Duitslamd en Rus land verpletterend versloeg. Toch lukte het niet die Neder landse meisjes omder te dompe len. Allereerst omdat die in de afgelopen drie jaar door het beulswerk van een heel-jaar- door-traiiniing minder kwetsbaar zijin geworden. Ten tweede, omdat de ploegleiders Nico van Daim en J'o Schreurs er opnieuw motivatie aam te dragen. „Dat was niet zo moei lijk na de successen vam Boe- •men", alidlus Nico vam Daim. „We voorspelden weliswaar 'n flink aantal dubbele overwin ningen voor de Amerikaantjes, maar dat beeft onze meisjes blijkbaar zo geprikkeld, dat zij soms als één en twee aantik ten". Nu waren de Amerikanen in zoverre in het nadeel dat hun beste zwemster, de wisselslag specialiste Cindy Plaisted door de overgang naar een nieuwe trainer zo uit vorm was, dat coach Nort Thornton enkele wisselingen moest doorvoeren. Het bleken echter stuk voor stuk voltreffers, ai kon Thorn ton niet verhinderen dat het Nederlandse wisselslagkwartet Marjan Vermaat, Alie te Riet, Anke Rijnders en Enith Bri- githa in een tijd, die slechts een fractie van een seconde boven het Europese record van Oost- Duitsland lag, de eindoverwin ning aan zich trok. „En dan te bedenken, dat we met Jozien Elzerman, Tineke Hofland, Trieke Buys en Anke Rijnders nog 'n ploeg van gelijke sterk te zouden kunnen opstellen", (ADVERTENTIE) Dames Automatic Juwetiersgaraniie J vanaf'1 iS3/50 (Van onze speciale verslaggever) GENT Het was op de receptie die de organisatoren na afloop ter ere van de win naar gaven dat Frans Ver beeck sprak: „Ik speelde van daag met ze". Hij stond temid den van een grote groep men- sen te kijken naar de herha ling van de televisiereportage van de "'„omloop van het Volk" en hij zag met eigen ogen hoe gemakkelijk hij in de eindsprint z'n drie concur renten (incluis Merckx in de regenboogtrui) verslagen had. Verbeeck: „Het gekke was dat ik mij helemaal geen zorgen om Merckx maakte, ik lette veel meer op André Dierickx". Rijdt Merckx dan niet goed? Verbeeck: „Jawel, maar ik heb niet de indruk dat zijn topvorm er al is. Tenminste, zoals hij nu rijdt, volg ik hem overal. Merckx kwam in het kopgroepje niet vaker aan de leiding dan ik en, hij heeft geen enkele poging gedaan om ons kwijt te raken". Tijdens de tocht door het winderige Vlaamse land heeft Eddy Merckx op weg naar z'n derde nederlaag (na Sardinië en Laigueglia) het initiatief aan anderen overgelaten. Toen de grote- kopgroep van 25 ren ners, die zich in „waaier-vorm rijdend" na 30 km had losge maakt van het peloton, de voet van de gevreesde Volke- gemberg bereikte, op 36 km van de aankomst, dwong niet Merckx maar André Dierickx de beslissing af. Verbeeck, Merckx en de kleine Willy de Geest (door Domme Ri-esseins onmiddellijk aan het achter wiel van Eddy gekluisterd) achtervolgden Dierickx en de ze kopgroep passeerde eerst de ontsnapte Bruyère om daarna in de straten van Gent te sprinten voor de zege in deze klassieke openingskoers. Heit werd de vijfde oven-win ning van Verbeeck in dit sei zoen. Steeds duidelijker wordt welk éen hoogte Verbeeck na vier jaar Spartaanse training heeft bereikt. Met 6000 trai ningskilometers in de benen reed hij aan de Franse RAvièra in vier wedstrijden al zijn Het was Dierickx, de man ia een ru- die hem n die zelf daarna ook twee keer weg- sprèntte. Bij deze „plaagstoten" speelde Merckx nagenoeg geen rol. Hij zorgde ervoor zijn achterstand weg te werken en dat was alles. Verbeeck: „Ik had de indruk dat Merckx tevreden was als we voorop zouden blijven". Frans Verbeeck in de bloemen.^Na afloop van de openingsklas- sieker zei hij: „Ik speelde vandaag met ze". (Ned), 53 Krekels (Ned), 55 Zoetemelk (Ned), 57 Jan broers (Ned), 62 G. Harings. Amateurs: 1 Knetemann (Ned) 120 km in 3 uur en 6 minuten, 2 Van de Wauwer (Belg), 3 De Poorter (Belg), op 45 seconden: 4 Pels (Belg), 5 Declercq (Belg), 9 Luppers (Ned). Uitslagen: Profs: 1. Ver beeck (Belg) 198 km in 4 urn en 51 min. 2. Dierickx (Belg), 3 Merckx (Belg), 4 De Geest (Belg) zelfde tijd als Ver beeck, op 16 sec.: 5 Abelshau- sen (Belg), 6 Wolfshohl (WDL), op 28 sec.: 7 Gode- froot (Belig), 8 Piatickaert (Belg), 9 Van Staeghem (Belg), 10 Mourioux (Fr), 11 Claes (Bslig), 12 Vekemans (Betlg), 13 Gaimhne (Belg), 14 Mintjes (Belg), 15 Vrijders (Belg), 23 Kelleners (Ned), 37 De Koning (Ned), 48 De Smet (Van onze sportredactie). GALDER Jos van Beers de in het Belgische plaatsje Vosselaar wonende coureur heeft zondag de profkoers van Galder op grandioze wijze ge wonnen. Van Beers, die al in een pril stadium van de wed strijd met Jos van der Vleuten uit het peloton ontsnapte, ging 'alleen op avontuur op het ogenblik dat Kees Koeken, Jan van Katwijk, Joop Zoete melk en neo prof Wim Kelle ners (die aanvankelijk een achterstand hadden van 1.20 minuten) aansluiting kregen met de hoofdmacht. Waarin de twee leiders met een voor sprong schuil gingen. De Goudsmit-Hof-renner hield in het slot van de wedstrijd de achtervolgers bekwaam op af stand. Het evenement in Galder is de organisatoren voor wie de komst van de nationale kam pioen Joop Zoetemelk (nor maal'een startgeld van onge veer 1500 gulden vragend) een (Van onze sportredactie) HEERENVEEN Het „blok" van de beste zestien schaatsenrijdsters bij het wereldkam pioenschap in Heerenveen luidt als volgt 500 m 1. Atje Keulen (Ned) 44.23 3) 2. Stien Baas (Ned) 44.81 8) 3. Dianne Holum (VS) 43.59 1) 4. Nina Statkevitch (Rus) 45.04 (12) 5. Trijnie Rep (Ned) 44.73 7) 6. Ljoedmila Titova (Rus) 44.85 9) 7. Tatjana Savroelina (Rus) 45.35 (13) 8. Kapitolina Seregina (Rus) 46.74 (25) 9. Elly van den Brom (Ned) 44.35 4) 10. Sachiko. Saito (Jap) 44.93 (10) 11. Tuula Vilkas (Fin) 46.02 (21) 12 Sigrid Sundby (Noor) 44.64 6) 13. Wil Schenk (Ned) 45.48 (16) 14. Lean Poulos (VS) 43.79 2) 15. Galina Baranova (Ruis) 47.16 (28) 16. Sylvia Burka (Can) 45.01 (11) 1500 m 2.17.98 1) 2.18.09 2) 2.18.51 3) 2.20.71 4) 2.21.75 6) 2.21.87 7) 2.22.19 9) 2.22.40 (10) 2.24.64 (14) 2.22.14 8) 2.24.89 (15) 2.24.46 (13) 2.21.61 5) 2.26.01 (20) 2.22.96 (11) 2.24.30 (12) grote verrassing was, ontzet tend meegevallen. De heer A. Buynsters, de voorzitter van het Galders wielercomité: „We hebben een gezonde basis gë- legd voor de koers van volgend jaar. Zowel in sportief als in financieel opzicht is de Wed strijd uitstekend geslaagd. We zijn nu wel van plan er een traditie van te maken". Profs: 1. J. v. Beers Belg. de 95 Ion in 2.11.23, 2. J. v. d. Vleuten Mierlo-Hout, 3. K. Koeken Achtmaal, 4. J. v. Katwijk Oploo, 5. J, Zoete melk Fr. 6. W. Kelleners Born, 7. B. Janboers Amsterdam, 8. R. Marien Belg, 9. G. Harings Sibbe, 10. V. Peeters Belg., 11. J. Zoons Voorschoten, 12. M. Polaasky Lux, 13. F. Staes Belg, 14. W. Wanders, Maas tricht, 25. J. Serpenti Wijk aan Zee, 16. G. Wesselius Am stelveen, 17. J. Bruessing Bo venkerk, 18, M. Pustjens Roosteren, 19. H. Benjamins Hollandscheveld, 20. W. v. d. Berg Wateringen, 21. E. Wie- land Belg, 22. Manders Meers- sen, 23, J. Krekels Born, 24. B. Kanselaar Rotterdam, 25. Aarts Eindhoven, 26. G. Lelie veld Amsterdam. Nieuwelingen: 1. J. Brink Haarlem de 40 km in 1.04, 2. F. Pirard Breda 3 R. Zieleman Amsterdam, op 18 sec, 4. A. Prinsen Raamsdonksveer, 5. A. Konings Sprundel, 6. T. ter Harmsel Lage Zwaluwe, 8. V. Verstijlen, St.-Willebrord, 9. B. Huveneers Amsterdam, 10. J. Jonkers Oud Gastel, 11. L. v. Vliet Honselersdijk, 12. j. Krunenburg Zwanenburg, 13. K. v. d. Wereld» Nieuwkoop, 14. A. v. Peer Sprundel, 15. W. Lugtenbung Roekanje. LAKE PLACID (ANP) Harm Kuipers heeft op de win- teruniversiade in Lake Placid (VS) twee gouden medailles veroverd. De Drent eindigde als eerste op de 3000 meter (in 4.48.2) en op de vijf kilometer (in 8.05.0). Bovendien legde hij nog beslag op de tweede plaats op de 1500 meter in 2.14.0, ach ter de Rus Lavroesjkin, die 2.13.5 voor zich liet noteren. r™ ,os Valentijn behaalde goud Door een 21 overwinning op Chelsea heeft Stoke City zaterdag op de 500 meter, op welke af- de Britse voetbalbeker in de wacht gesleept. Op de foto de aan- stand hij <f.e eerste plaats deei- voerder van Stoke City, P. Dodling, met de bokaal op de schou- de met de Noor Óle Iversen. (Iers van zijn medespelersBeide rijders finishten in 42.8,

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11