Langman: werkgevers te zacht Moors b( eurt wijding in Rome e?e|uci "lèxoro shirts „OÜDERRECHT STAAT VOOROP" WESTDUITS KABINET IN ZWARE CRISIS Positie Brandt wankelt VNOniet dwingen tot gelijke beloning Kalmerend middel schadelijk ONDER HUIDIGE CONJUNCTUUR vreësAoor ontslagen SMTCftfri) Oliestaking loopt af ALFRINK Dan een maand door heel Europa sporen voor f240.- De 140.000 werklozen Jonger dan 21? SCHEIDENDE BISSCHOP J commentaar Procureur-generaal Fynhout gaat naar Britse maatschappij GULF-FABRIEK ROZENBURG NIET DICHT OVERGESTAPT SCHILLER Nixon steunt Griekenland Baader-Meinhof Arrestaties na schietpartijen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG ,,Het is een zwak punt in de huidige eco nomische situatie, dat er nog te weinig weerwerk van werkgeverszijde tegen hoge looneisen is. Reden hiervan is dat men meent dat het de taak van de overheid is om de hoge looneisen te stoppen. Toch hangt men in het algemeen een politieke filososfie aan, waarbij in de eerste plaats het vrije spel der maatschappelij ke krachten zijn gang moet kunnen gaan". Dit zegt minis ter Langman (Economische Zaken) in een vraaggesprek met het VVD-orgaan „Vrijheid en democratie". De sterke looneisen van de vakbeweging voeren, volgens de bewindsman in hoog tempo de werkloosheid op. Hij vindt dat de vakbondsleiders een so ciale verantwoordelijkheid hebben om daarbij met het stellen van looneisen rekening te houden. „Hoge looneisen voeren veel sneller dan vroe ger de werkloosheid op. De ondernemers, die veel geringe re winsten hebben dan vroe ger, hebben geen andere keus dan te rationaliseren op de factor arbeid in dergelijke om standigheden en dat leidt dus tot werkloosheid". Mr. drs. Langman voelt er weinig voor alleen maar een controle op lonen en prijzen: „Daarmee bereik je weinig, terwijl de spanningen onder de oppervlakte voort blijven duren. Daarmee bereik je al leen, dat als die explosie komt, die waarschijnlijk nog heviger is. Je moet proberen de spanningshaarden, zoals in de Rijnmond, weg te nemen. Dat is het meer fundamentele beleid, dat we nu trachten te voeren om niet telkens weer in deze situatie te komen. Dat vereist overheidsingrijpen in het investeringsbeleid met van mijn kant een goed liberale voorkeur voor globale maatre gelen. Dat is een heffing", al dus de minister. Een vergun ningensysteem ziet hij als de minst aantrekkelijke oplos sing. LANGMAN. MAASTRICHT (KNP) Op de vooravond van de ambtsaanvaarding van mgr. dr. Gijsen (deze treedt vandaag officieel in func tie) heeft de scheidende bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, via Radio- omroep Zuid alle katholie ken van zijn bisdom opge roepen de verantwoorde lijkheid voor de kerk van Roermond gezamenlijk op zich te nemen en deze niet af te schuiven. „Vooral de wijding van mgr. Gijsen in Rome heeft in Limburg veel teleurstel ling teweeggebracht. Het heeft mij pijn gedaan te moeten ervaren dat men niet voldoende vertrouwen in ons bisdom bleek te heb ben de bisschopswijding te doen plaatsvinden in onze kathedraal en op de datum, die in overleg met de nun tiatuur was vastgesteld, na melijk de 4e maart", aldus mgr. Moors. BRANDT. rpeleurgesteld hebben wij kennis genomen van de werk- J- loosheidscijfers, die het ministerie van Sociale Zaken giste ren heeft verspreid. Niet alleen is het aantal werklozen februari niet gedaald een normale ontwikkeling vanwege seizoensinvloeden het is zelfs gestegen tot 140.000 man, een record sinds de tweede wereldoorlog. Ook wat de toekomst betreft kan men niet al te optimistisch zijn. Het is bekend dat de bouw vanwege de zachte winter, waarin vrijwel geen dag vorstverlet is gevallen (en cfus de bouwwerken sneller opge leverd konden worden dan voorzien was) steeds minder- werk voorhanden heeft en ook de metaal kampt met gebrek aan orders. Het is niet overdreven pessimistisch om te verwachten dat in deze belangrijke werkgelegenheidsbranches nog eens honderden mensen de straat op gaan. Men kan zich afvragen, of de huidige regeringspolitiek eerst de inflatie terugdringen, dan meer geld voor de bestrij ding van de werkloosheid nog wel een passend antwoord geeft op de economische problematiek- Hierbij gaat ook spelen de theorie van de afremming van de economische' groei van wege de leefbaarheid. Het is zaak, dat regering, bedrijfsleven èn wètenschap zich zo snel mogelijk op deze vraagstukken storten. (ADVERTENTIE) \^erl'ASoe^e\... dus altijd korrekt ij J .\»yc A "U\Li IVK. srv- r (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De vraag wat het zwaarste weegt, de belangen van het kind in een conflictsituatie met zijn ouders of het recht van de ouders op het bezit van hun kind stond gisteren centraal in de behan deling in hoger beroep na vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging voor Bennie Bloem van het opvangcentrum Sosjale Joenit in Den Haag. Deze had in december 1970 twee dagen lang de verblijf plaats van de 14-jarige wegge lopen Ansje van H. uit Schijn- del verborgen gehouden. In een zeven uur durende zitting van het gerechtshof kwamen de meningen van de procu reur-generaal mr. baron Van Voorst tot Voorst en die van Bennie Bloem en verdediger mr. H. Droessen geen stap verder tot elkaar. De procureur-generaal eisté een boete van 200 gulden plus één week voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proef tijd van drie jaar met de bij zondere voorwaarde dat ver dachte zich ervan zal onthou den zich nog te bemoeien met minderjarigen, van wie hij kan aannemen dat" dezen in het opsporingsregister voorko men. Baron Van Voorst tot Voorst zei grote waardering te hebben voor het werk van de Sosjale Joenit. „Maar hoe voortreffe lijk werk deze vrijwilligers ook doen, ik zeg hands-up te gen hen als ze kinderen, om wie de ouders zioh blijkbaar nog wel bekommeren, trachten te verbergen voor de politie". AMSTERDAM Maat schappij De Fynhouthandcl N.V. is van plan een fusie aan te gaan met het Britse Tower Assets Ltd in Londen. Fynhout kwam enige tijd geleden in het nieuws, toen zij bekendmaakte, dat de situatie van het bedrijf zorgwekkend was en reorganisaties met per- soneelsafvloeiingen onvermij - delijk. Ten eerste zou de gereed produkt-divisie, van Beeloe en Holwij in Loenen, Zwaluw in Lage-Zwaluwe, Hemmes in Groningen en Houtindustrie Deventer, gesloten moeten worden. Verder zou de zagerij (Verweij in Zaandam en Schutte in Enschede) dicht gaan alsmede Horsting in Doe- tinchem. Wat de procureur-generaal vooral dwars zat was het feit, dat de Sosjale Joenit naar zijn mening niet voldoende moeite had gedaan om- cle ouders van het kind in Schijndel te berei ken, ouders die, in grote onge rustheid verkeerden. Dit laatste werd door verde diger mr. Droessen fel bestre den. Bennie B. had een aantal telefoontjes gepleegd met Schijndel, maar alle pogingen om de ouders van Ansje aan de lijn te krijgen werden van uit Schijndel afgekapt. Bij de politie in Schijndel, familiele den en buren van Ansje was het adres en telefoonnummer van de Sosjale Unit aohterge. laten. „Als die ouders werkelijk zo ongerust waren geweest, had den ze daar heus wel gebruik van gemaakt", stelde mr. Droessen. Hij bestreed de ge dachte, dat alleen de ouders recht hebben op hun kind. als of dat een ding is. Kinderen hebben hun eigen zelfstandig heid en naar hen moet even goed geluisterd worden Weg lopen van huis is niet een een zijdige handeling van het kind, maar heeft te maken met de relatie van dat kind tot zijn ouders. ROZENBURG (ANP) De gemeente Rozenburg is niet van plan de ethylcenfabriek van Gulf in Rozenburg op korte termijn te laten sluiten. Bij de huidige hinder die ervan wordt ondervonden is volgens burgemeester Sloots van Ro zenburg geen nader optreden tegen Gulf mogelijk. (Van onze correspondent) BONN De voorzitter van de CDU. Rainer Barzel. maakt een goede kans over enkele maanden kanselier van de Bondsrepubliek te worden. Deze mogelijkheid wordt in Bonn serieus besproken nu het kabinet-Brandt in een ernstige crisis verzeild geraakt is. Gisteren konden de ernstige meningsverschillen nog eens moeizaam bedekt worden door een solidariteitsverklaring van minister Karl Schiller van Fi nancién en Economie, maar de politieke aardbeving rond de „superminister" is slechts één van de symptomen van de wankele basis onder Brandt's voeten. De „zwarte week", waardoor de kanselier geteisterd werd, begon met het aftreden van professor Haller, de vijfde staatssecretaris, die Schiller in goed twee jaar tijds versleet. Het vrijwillig genomen ontslag van Haller bewees, dat Brandt's plannen 4et belasting- hervdrmingen althans voor lopig tot mislukking ge doemd zijn. Eveneens tijdens de afgelopen week nam de kans op een par lementaire goedkeuring van de verdragen met Moskou en Warschau op dramatische wij ze af. Terwijl de SPD'er Hup- ka naar de CDU overstapte, verklaarde de FDP'er Von Kühlmann-Stumm niet voor de verdragen te kunnen stemmen, Brandt's meerderheid bestaat daarom nu precies uit de 249 stemmen,- die hij op de kop af nodig heeft om de verdragen door het parlement te slepen. Maar er zijn nog meer afge vaardigden onder de liberale coalitiegenoten, van wier stem de regering nog lang niet ze ker is. De pogingei, hen tot de orde te roeoen door achter de hand met voortijdige verkie zingen te dreigen, lopen nu ge vaar in een boemerang voor Brandt om te slaan. Aangezien de onzekere liberale parlemen tariërs zeker hun zetel hierbij zouden verliezen, spelen zij met de gedachte naar de CDU over te lopen. Deze beschikt dan over de meerderheid, die Brandt ten val kan brengen en Barzel tot nieuwe kanselier kan uitroepen. Ook de crisis rond minister Schiller berokkende het presti ge van het kabinet-Brandt ern stige schade. De minister had er zich over beklaagd in het kabinet en in de fractie te wei nig ruggesteun te ondervinden. De geruchten over zijn aftre den, die hierna de kop opsta ken, tasten in de ogen van de bevolking de eenheid van het kabinet in hoge mate aan. Het gebrek aan solidariteit in Brandt's team is trouwens een door velen absoluut niet ver wachte zwakte van de huidige regering. Reeds eerder lieten de ministers Moller (Finan ciën) en Leussink (Weten schap) het aangeslagen schip van staat in de steek. DEN HAAG (ANP) Het opleggen van een verplichting mannen en vrouwen een gelijke beloning te geven, zal de positie van de meestal arbeidsintensieve bedrijfstakken na delig beïnvloeden. Dit wordt geconstateerd in een artikel in „De Nederlandse onderneming", orgaan van het verbond van Nederlandse ondernemingen. Het blad maakt kantteke ningen bij de adviesaanvraag van de minister van Sociale Zaken aan de Sociaal Econo mische Raad over de manier waarop het beginsel van de gelijke beloning in de Neder landse praktijk kan worden gewaarborgd. Op 1 juli a.s. treedt nl. het verdrag van de in Genève zetelende internati onale arbeidsorganisatie J.A.O. in werking dat onlangs door de Nederlandse regering is ge ratificeerd. Dat verdrag gaat uit van 't beginsel dat manne lijke en vrouwelijke werkne mers een gelijke beloning krijgen voor arbeid van gelij ke waarde. Minister Boersma vindt het. blijkens zijn adviesaanvraag, gewenst aan alle individuele werkneemsters, of ze nu wel of niet aan een cao zijn gebon den. aanspraak op gelijke be loning te verlenen. De minis ter meent dat die aanspraak desnoods bij de burgerlijke rechter moet kunnen worden afgedwongen. Het VNO merkt o.m. op. dat het verdrag van de IAO ver der gaat dan het verdrag van de EEG. Het eerstgenoemde verdrag bevat de verplichting mannen en vrouwen een gelij ke beloning te geven voor ar beid van gelijke waarde, het verdrag van de EEG schrijft een gelijke beloning voor het zelfde werk voor. Het VNO erkent de juist heid van het beginsel van ge lijke beloning maar dit zal. zeker onder de huidige con juncturele omstandigheden z.i, niet mogen worden afgedwon gen. DORDRECHT (ANP) Het warenhuis Linders 175 werknemers in vaste dienst te Dordrecht, dat vorig jaar zijn 10-jarig bestaan vierde, Iaat zijn bestaansmogelijkhe den onderzoeken door een col lege van drie wijze mannen. De vraag is in hoeverre het warenhuis in zijn huidige vorm kan blijven bestaan en welke alternatieven er zijn. De vakbonden vrezen een nogal flinke vermindering van de 175 vaste arbeidsplaatsen. LONDEN (AFP/RTR) De Britse controlecommissie op farmaceutische middelen heeft gisteren bekendge maakt dat er een onderzoek wordt verricht naar de ge volgen van het medicament „Imipramine", dat volgens een Australische gynaeco loog gelijksoortige misvor mingen van embryo's kan veroorzaken als thalidomide (meer bekend als Softenon). De Australische gynaeco loog, dr. William ..Mobride. die ook de misvormende werking van thalidomide op ongeboren kinderen ontdekt heeft, heeft in een artikel in het te Sydney verschij nende blad Australian Me dical Journal verklaard dat het, medicament misvormin gen aan de ledematen van kinderen kan veroorzaken, wanneer 't tijdens de zwan gerschap wordt ingenomen. Imipramine wordt in Zwitserland vervaardigd (door de firma Ciba-Geigy en over de hele wereld on der verschillende handels merken verkocht. Het wordt toegepast bij mensen die in eën geestelijke depressie verkeren. De Britse commissie heeft gezegd niet van plan te zijn het middel onmiddellijk uit de circulatie te nemen, aan gezien er onvoldoende be wijs is. Een woordvoerder van de firma zei gisteren dat bij het middel een speciale waarschuwing is gevoegd dat het niet aan zwangere vrouwen mag worden toe gediend. De firma is in sa menwerking met Australi sche dokters met een onder zoek bezig en zal later een verklaring afleggen. Wan neer een dokter het ondanks de waarschuwing toch aan zwangere vrouwen toedient, is dat zijn verantwoordelijk heid en niet die van de fir ma, zei hij. Irnpramine wordt in Ne derland op de markt ge bracht onder de naam To franil. Het zijn kleine oran je pillen. Op de gebruiks aanwijzing van Tofranil ont breekt een waarschuwing dat zwangere vrouwen- de pillen niet mogen gebrui ken. Evenals alle psycho farmaca wordt Tofranil in Nederland alleen op dok tersadvies verstrekt. (ADVERTENTIE) De Internationale Spoorweg Unie bestaat 50 jaar en trakteert! Wie nog geen 21 jaar i^mag van 1 maart t/m 30 november onbeperkt per trein door 19 Europese landen reizen voor f 240.-. Bovendien: reducties op vele autobuslijnen, bootverbindingen enz. en 50% reductie op treinreizen in eigen land. Vraag op 't station naar de folder over de haart Inter- Rail '72. j*— WASHINGTON (UPI) President. Nixon heeft in strijd met een verbod van het Con gres besloten militaire hulp ter waarde van 72 miljoen dollar aan Griekenland toe te kennen. Blijkens een bekendmaking in Washington beriep de presi dent zich hierbij op „overwe gende vereisten van de natio nale veiligheid". Hij doelde daarbij op de vol van Grieken land in de NAVO tegenover de opbouw van een Sovjet- vloot in de Middellandse Zee. Volgens een wet die Nixon op 17 februari tekende, was het de regering verboden hulp te verlenen aan het militaire bewind in Athene. Bij een explosie van ver scheidene tankwagons bij het Westduitse Ingolstadt zijn een echtpaar en een van de trein machinisten om het leven ge komen. Het echtpaar woonde in een huis dat vlakbij de spoor lijn stond en dat door de ex plosie na de treinbotsing totaal vernield werd. Een dienstdoen de assistent-stationchef (50), van wie wordt vermoed dat hij een verkeerd signaal heeft ge bruikt, pleegde zelfmoord.' BRUSSEL (AFP) Verte genwoordigers van de onge veer 4.000 beambten van de Belgische olieraffinaderijen die negen dagen geleden in staking zijn gegaan, hebben gisterochtend een compromis akkoord bereikt met de werk gevers, waardoor het werk vandaag of maandag kan wor den hervat, mits de stakers de overeenkomst bekrachtigen. De werkgevers hebben inge stemd met een cóllectief ar beidscontract voor één jaar, zoals de werknemers hadden geëist. De werkgevers wilden aanvankelijk alleen een con tract voor twee jaar afsluiten, zoals tot dusver het geval was (Van onze correspondent) HAMBURG Na- schiet partijen in Hamburg en Augs burg heeft de Westduitse poli tie twee cellen van de Baader- Meinhof-groep opgerold. In Hamburg werd de 25-ja- rige student Manfred Grashof gearresteerd, die deel uitmaakt van de zes tot tien personen tellende „kern" van de onder grondse organisatie. Grashof, die bij- een nach telijke schietpartij in een wo ning in Hamburg een 50-jarige commissaris van politie met dum-dum-kogels in borst en buik verwondde, raakte zelf ook ernstig gewond. Met hem werd de 23-jarige Wolfgang Grundmann gearres teerd, die gezocht werd in ver band met een bankoverval in Kaiserslautern, die vorig jaar december werd gepleegd en waarbij 134.000 mark werden geroofd. Bij deze overval werd een politieman gedood. In de woning, waarin Gras hof en Grundmann werden aangetroffen, heeft de politie wapens, munitie en verschei dene gereedschappen en che micaliën voor het vervalsen van documenten in beslag ge nomen. Dat al die moderne fratsen ook niet alles zijn heeft de 69 jaar oude Archie Richie uit Iverton in Engeland ondervon den. Die had na lang talmen toch een concessie gedaan aan de moderne tijd: hij had in zijn boerderij elektrisch licht aan laten brengen. Toen hij voor het eerst een schakelaar overhaalde gebeur de er helemaal niets. Richie liep een paar dagen later maar eens naar de vijf kilometer verderop gelegen telefooncel en beklaagde zich bij het elek triciteitsbedrijf. Een van de mannen aldaar vertelde hem dat hij het slachtoffer was geworden van een van de stroomloze 'perio des. „Wat voor stroomloze pe riodes", vroeg Richie. „De stroomloze periodes van de mijnstaking", legde de inge nieur uit. „Wat voor mijnstaking", vroeg de verbaasde Rice. Waarop alras duidelijk werd dat Archie Richie thuis geen radio, noch tv had en sinds jaren geen kranten meer las. „Het enige moderne ding in mijn boerderij is de elektrici teit en ik begin nu te geloven dat ik alles maar beter bij het oude had kunnen laten", sprak hij tegen de verbaasde inge nieur. ■jSr Krijgsraad: Schul(d) dus boeten. Schul; krijgsraadsels. De doordravers van de week, een wekelijks terugke rend zwaar probleem, zijn na ampel en langdurig beraad de anonieme dreigbrief schrijvers naar min of meer edelachtbare heren en hunnen familieleden. En dat zijn werkelijke door dravers. Een 33-jarige kantoorbedien de uit Den Haag is aan de .officier van justitie, voorgeleid omdat hij zijn personenauto twaalf keer heeft verkocht. Evenzcvele malen, in totaal meer dan drieduizend gulden, handgeld heeft opgestreken en eveneens twaalf keer de ver kochte auto niet heeft afgele verd. Er staat er een over mijn schouder mee te kijken. Ik doe hem de groetenu ook en verder iedereen die maar ge groet wil worden. En tot dins dagmorgen. MERIJN (Vervolg van pagina 1) De kardinaal zei verder: „Ik zou alle vriendelijke schrij vers en gevers zonder uitzon dering, stuk voor stuk graag willen bedanken met een wel gemeende handdruk om hen t« laten weten hoe zij mij in bijzonder zware omstandighe den van zorg om de kerk, goed hebben gedaan." Hij vervolgt: „Wat wel weer duidelijk is geworden - voor zover we het niet reeds wisten - is de sterke polarisatie, waarin we zijn terechtgeko men, en die door de historie van de laatste weken is toege nomen. Ik moet u eerlijk zeg gen, dat dit het grote verdriet is, dat me in de afgelopen weken heeft aangegrepen - ondanks alle betuigingen van adhesie waarvoor ik - nog maals gezegd - zeer gevoelig ben. Ik had zo gehoopt dat er een weg te vinden zou zijn geweest om de bestaande po larisatie althans niet te vér- sterken." Sprekende over de pastorale raden zei de kardinaal: „Het is een bekend feit, dat bepaal de groeperingen in Nederland van mening zijn, dat zij in deze organen naar getalssterk te te weinig aan hun trekken komen. Als dat waar zou zijn is het onjuist en te betreuren, maar het is evenzeer onjuist te stellen, dat dit een voorop gezette programmering is. Welke methode van verkiezing men ook hanteert, de uitslag wijst uit dat de klacht blijft bestaan. Ons pastoraal concilie heeft daaronder geleden - hoe zeer de bisschoppen voor iede re zitting eerlijk hebben ge probeerd de situatie met "de door de statuten geboden mo gelijkheden enigermate recht te trekken." GENERAAL JEAN Bedel Bo- kassa, de 51-jarige president van de Centraalafrikaanse Re publiek, is tot „president voor het leven" benoemd, MET EEN lijntoestel van de KLM is prins Bernhard giste ren uit New York op Schiphol aangekomen. .1

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9