STOKERIJ VAN GROOTSE OPZET OPERATIE SAEETINGE. Grondonderzoek gestart Provincie wil twee gewesten José volgende week uit - gevangenis ^t)e ^midóe 1 Actie behoud wilgen LUCHTFOTO'S GISTEREN NIET GEMAAKT VANWEGE SLECHTE WEERSOMSTANDIGHEDEN IJzendijke in ansichten B. EN W. VAN WESTERSCHOUWEN WILLEN HOTEL KOPEN WEEKENDDIENST STEM-REDACTIE RAPPORT OVER KOOPGEDRAG VAN BEEGEN IN Z.-VLAANDEREN OP MINISTERIE Zon Z.-Vlaanderen en rest van Zeeland UITSPRAAK OVERVAL OP HULSTER BANK WINKELMEISJES stad streek PPR-vergadering in Vlissingen Drie gewesten DOEL PRAKTIJK Minister Langman naar Zeeland Leidingstraat in Eerste Kamer Zaterdag 4 maart 1972 3 (Van een slaggevers) onzer ver- CADZAND „Van daag om half tien (za terdag) start de Actie Wilg, opgezet en be- doel,j om de vele dui zenden wilgen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen op te knappen en te behouden. Iedereen is tussen half tien en half een welkom op de dijk nabij het vor mingscentrum Hede- nesse, waar men ge wapend met kapmes en snoeigereedschap de wilgen te lijf gaat. Reden voor deze ac tie was voor een comi té, bestaande uit de he ren van Schie, Wester- val, Bergwerff en Wei- akker, het feit dat, wanneer niet op korte termijn met het snoei en van wilgen begon nen zou worden, er binnen vijftien jaar geen wilg meer in West-Zeeuwsch- Vlaanderen zou staan. De meeste eigenaars verwaarlozen hun wil gen omdat deze boom voor hen geen econo misch nut meer heeft. Brandhout is niet meer nodig, en 'afrasterings plaatjes kun je ge makkelijker kopen dan kappen. Snoeien is voor een wilg zeer be langrijk, daar de boom anders dichtgroeit en bij hevige storm kan omwaaien. Overigens doet het Vrije van Sluis hier wel iets aan. Jaar lijks staat op de begro ting een post voor het onderhoud van wilgen, aldus Fred Berg werff. De actiegroep hoopt op navolging in andere delen De aotiegroep hoopt op navolging in andere delen van Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) aardenburg Vol bewondering heeft inspecteur Vileyn van de Belgische douane uit Kortrijk de geheimsto kerij in Aardenburg in ogenschouw genomen. Hij werd rondgeleid door de heer Staal van de douanerecherche uit Terneuzen. In zijn carriere heeft de heer Vileyn zo onge veer Vijftig stokerijen geliquideerd, maar een stokerij van de omvang als in Aardenburg, had hij nog nooit gezien. „Ons is de baard afge daan", zo zei hij. De heer Vileyn was hier op uitnodiging van de Nederlandse douane „want tenslotte zijn zij experts in dit soort aan gelegenheden". aldus de heer Staal, die zei dat een stokerij als deze niet zou misstaan in Schiedam. ,Daar zijn zelfs kleinere''^ zo zei hij. Tijdens het nader on derzoek dat in de schuur van fruitkweker L. is ingesteld, zijn nog een paar tanks te voorschijn gekomen op de zolder. In een daarvan zat vijf duizend liter alcohol in tussenvorm met een ge halte van zestig pro cent. Hoe groot de stokerij is mag blijken uit de mededeling van de heer Staal, dat de ontmante ling van 't hypermoder ne en gloednieuwe "be drijf" weken zal du ren. De twee Belgen die bij het ontdekken van de stokerij zijn aange houden, werden gisteren voorgeleid voor de offi cier van justitie in Mid delburg. Zij zijn in staat van beschuldiging ge steld. In Saeftinge werden rookpotten uitgezet om de windrichting te bepalen en de verdere verspreiding van de rook na te gaan. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Op 10 maart aanstaande organiseert de PPR-afdeling Zeeland een bijeenkomst in Vlissingen. PPR-leden zullen dan met him vertegenwoordigers in de sta ten van Zeeland van gedach ten wisselen. Op dezelfde avond zullen ook drie landelij ke PPR-figuren aanwezig zijn, te weten Leo van den Berg, Paul van Engelen en Eeltje Talstra. Zij willen graag geïn formeerd worden over de ac tiecentra in Zeeland, de sa menwerkingsverbanden met andere partijen en hoe Zee land denkt over het begrip radikaal. De bijeenkomst be gint om acht uur 's avonds in het Wit Gele Kruis-gebouw te Vlissingen. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI. Nu en dan regen, later meer zon en temperaturen iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temperatu ren: 1 tot 5 graden boven nor maal max. temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp. 1 tot 5 graden boven normaal; max. temp. 1 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. hoogwater Morgen, zondag 5 maart Bergen op Zoom 6.45 en 19.03, Hansweert 5.52 en 18.12, Ter- neuzen 5.14 en 17.34, Vlissin gen 4.45 en 17.06, Wemeldinge 6.35 en 18.53. Maandag 6 maart Bergen op Zoom 7.15 en 19.35, Hans- weert 6.23 en 18.44, Terneuzen 5.48 en 18.09. Vlissingen 5.20 en 17.42, Wemelding 7.05 en 19.25. (Van een onzer verslaggevers) WESTERSCHOUWEN- HAAMSTEDE De gemeente Westerschouwen heeft plotse ling plannen om te verhuizen. Aan de agenda voor de ge meenteraadsvergadering van aanstaande maandag is op het nippertje alsnog een door b. en w. nagezonden voorstel toe gevoegd tot aankoop van het dezer dagen te koop aangebo den voormalige vermaarde en al geruime tijd leegstaande hotel „Witte van Haemste- de". Het is de bedoeling het hui dige gemeentehuis van Wes terschouwen (het voormalige raadhuis van Haamstede), dat veel te krap is geworden, ge heel te verlaten. De bestem ming van dit pand en nadere bijzonderheden omtrent de voorgestelde koop en koop prijs houdt men nog geheim tot maandag.' Het betreffende toegevoegde agendapunt is on- gebruikerlijkerwijs niet verge zeld van de formulering van het voorstel en besluit, noch van andere bijlagen. Men deelde ons gisteren mee, dit doelbewust te hebben gedaan omdat alle mededelingen maandagavond pas in de raad zullen worden gegeven. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Voor re dactionele aangelegenheden kunt u vandaag en morgen contact opnemen met de heren R. van de Helm, tel. 01150- 4865 of 01152-432 en M. Ker sten. tel. 01100-6584. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De pro vincie Zeeland geeft voorlopig de voorkeur aan een verdeling van Zeeland in twee gewesten. Enerzijds een gewest Zeeuwsch-Vlaanderen en an derzijds een gewest met de rest van Zeeland. Dat tweede gewest zou aan vankelijk alleen moeten om vatten Walcheren en de beide Bevelanden en later zouden Tholen en St.-Philipsland (na de aanleg van een dam door de Oosterschelde) en Schou- wen-Duiveland (als de afslui ting van de Oosterschelde de inrichting van het Zeeuwse Meer actueel maakt) bij dit gewest gevoegd moeten wor den. Deze keus blijkt uit een be geleidingsbrief van Gedepu teerde Staten bdj het rapport over de gewestvorming in Zeeland, dat gisteren is ver schenen. In De Stem van 14 februari gaven wij reeds een overzicht van de twee model len die in het rapport worden genoemd. Het eerste model, dat uitgaat van de ruimtelijke hoofdfunctie van de verschil lende Zeeuwse gebieden, geeft ook twee gewesten aan: een gewest Westerschelde. dat om vat Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland en een centraal Deltagewest, dat Noord-Beveland, Schou wen-Duiveland, Tholen, St.- Philipsland en (het Zuidhol landse) Goeree-Overflakkee omvat. Het tweede model is geba seerd op de te verwachten sa menhangen op regionaal vlak die op langere termijn zijn te verwachten en omvat twee ge westen: Zeeuwsch-Vlaanderen aan de ene kant en Walcheren, De Bevelanden en Schouwen- Duiveland aan de andere kant. Tholen en St.-Philipsland wor den in dit model toegevoegd aan een gewest West-Bra bant. Van dit model zijn weer vier varianten ontwikkeld. 1. Zeeuwsch-Vlaanderen een ge west, Walcheren een gewest de Bevelanden samen met Schouwen-Duiveland, terwijl Tholen en St.-Phiüpsland weer bij een gewest in Bra bant worden gevoegd. 2. Zeeuwsch-Vlaanderen en één gewest waarin de rest van Zeeland is verzameld (de va riant die door GS dus als ge wenst wordt beschouwd voor lopig). 3. Drie gewesten, te weten een gewest Zeeuwsch- Vlaanderen, een gewest Wal cheren en Zuid-Beveland sa men en een centraal Deltage west met de rest van Zeeland, en 4. tenslotte een gewest Zeeuwsch-Vlaanderen, een ge west Walcheren en de Beve landen, Tholen en St.-Philips land bij West-Brabant en ten slotte Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee, samen in één Grevelingengewest. Gedeputeerde Staten willen, alvorens een definitief stand punt te bepalen, in overleg treden met de verschillende gemeentebesturen. Met de Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten willen zij dat doen 10 april om 10.00 uur in het raadhuis van Axel. Met de gemeenten op Walcheren is overleg gepland op 11 april om 15.30 uur op de provinciale griffie in Middel burg. Met de gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland op 18 april om 14.00 uur in de recreatiezaal van de service flat „De Schakel" in Goes. Op Schouwen-Duiveland en Tho len tenslotte op respectievelijk 18 en 19 april in de stadhuizen Zierikzee en Tholen. Op 24 maart is er in „De Prins van Oranje" in Goes een provinciale studiebijeenkomst over gewestvormdng, waarbij inleidingen zullen worden ge houden door dr. S.O. van Poel je, directeur vam het Instituut voor Bestuurswetenschappen, de burgemeester van Harden- berg, mr. L.A. van Splunder en door wethouder mr. J.J. van der Weel uit Middelburg. Daarna is er een forumdiscus sie, waaraan naast bovenge noemde inleiders ook de gede puteerden J. van den Bos en mr. J.F.G. Schlingemann en de commissaris van de Koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen, zullen deelnemen. Gedeputeerde Staten wil-Ien het rapport over de gewest- vorming zo mogelijk in de septembervtrpadering van Provinciale Staten behande len. IJZENDIJKE Over IJzen dijke is nu ook een boekje verschenen in de serie *,in ou de ansichten". Voor wie het niet weet: de plaats IJzendijke bestaat bijna 1000 jaar. Voor het jaar 1400 speelde IJzendij ke een belangrijke rol in een keten van handelssteden, waarvan Brugge het centrum was. Daarna (gedurende de 80-jarige oorlog) was IJzendij ke aanvankelijk een Spaanse vesting van Parma. Later ver overde prins Maurits de ves ting en hij bouwde IJzendijke uit tot een van zijn belangrij ke verdedigingswerken. Nog later in de historie (ne gentiende eeuw) viel IJzendij ke op als volksrijkste plaats van west-Zeeuwsch-Vlaande- ren. En in het begin van deze eeuw blonk IJzendijke uit door: een weekmarkt, twee bierbrouwerijen, enkele klom penmakerijen, vele vlasserijen en last but not least door een internationaal befaamde paar denfokkerij. Gedurende de laatste periode kreeg IJzendij ke de bijnaam Klein Parijs en de inwoners heetten spottend „Azijnhalzen", omdat ze kenne lijk nogal pedant door het le ven stapten. Na de laatste oor log raakte de plaats wat op de achtergrond. Op de foto's: De geestelijk heid van IJzendijke bedacht in 1919 voor werkende jon gens een ontspannin-gsmoge- lijkheid op zondagmorgen. De kinderen (wat minder kind dan onze kinderen) laten zich het vermaak welgevallen. De Koninginnestraat in 1910. Aan de rechterkant Het Hof van de familie Carpreau; links de Schuttershof van Piet An ker. In Schuttershof zetelde schuttersmaatschappij Sint Se- bastiaan. Middenachter op de foto het tramstation. (Van een onzer verslagge vers) NIEUW-NAMEN Geolo gen, deskundigen op het ge bied van bodem-onderzoek en vegetatie en medewerkers van TNO zijn gisteren het ooste lijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren ingetrokken om er in de omgeving van Hengstdijk en Hulst en in het verdronken land van Saeftinge een aantal metingen te verrichten. De gegevens zijn nodig om later de luchtfoto's te kunnen interpreteren, die de komende week door KLM-Aerocarto en de marine van deze gebieden worden gemaakt. Aanvanke lijk was het de bedoeling, dat KLM/Aerocarto gistermorgen om 10.00 uur de eerste zoge naamde color infrared/color- vlucht zou maken, maar van wege het beperkte zicht was dat zo vroeg nog niet moge lijk. Aan het eind van de komen- de week zal ook de marine nog een speciale, zogenaamde iris-vlucht maken, waardoor het onderzoek-team de be schikking krijgt over foto's, waarop men aan de hand van temperatuurverschillen kan af leiden met wat voor doelge bied men te maken heeft. Er zijn vrijdagmorgen vanuit Hulst in totaal drie groepen vertrokken. Een van die teams, bestaan de uit verschillende geleerden, had het Land van Saeftinge als doel. Om kwart over negen trok men onder leiding van F. van de Zande uit Clinge de schorren in met de bedoeling om daar de vegetatie te bestu deren. Ook in Saeftinge zijn metingen verricht. Het accent wat dit laatste betreft lag evenwel in Hengstdijk, waar het voornaamste werk is ge daan. Om 15.00 uur is er in de „Graanbeurs" een briefing ge houden. waar alle gegevens zijn geïnventariseerd en waar ook de ervaringen zijn bespro ken. De afspraken voor deze onderneming zijn donderdaga vond tijdens een bijeenkomst in hetzelfde hotel gemaakt. Het onderzoek wordt uitge voerd onder auspiciën van de Nederlandse interdepartemen tale werkgemeenschap voor het applicatie-onderzoek van Remote Sensing technieken, afgekort „Niwers". „Remote sensing" zou in het Neder lands vertaald kunnen worden met „op afstand voelen", want daarop komt in feite deze werkwijze neer. Het is moge lijk op de foto's, die vanuit de lucht worden gemaakt, struc tuurverschillen van de bodem te ontdekken en bovendien om temperatuurverschillen te me ten. In Enschede is het procédé In de praktijk gebracht. Door midel van het maken van de ze speciale luchtfoto's slaagde men er hier zelfs in een lek te ontdekken in een 15 km lange buis van de wijkverwarming, waaruit dagelijks tientallen li ters warm water in de grond verdwenen. Op de foto's kon men de plaats van het lek ontdekken, door het w armteverschil met de omgeving. Hoe nauwkeurig het systeem werkt blijkt uit het feit, dat men op dezelfde foto's vreemde niet nader geï dentificeerde plekken ont waarde. Bij onderzoek op de grond bleken dit de tuintjes te zijn van mensen, die hun pri vé domein met een dikke laag mest hadden bedekt. Het on derzoek zoals nu in Hulst wordt uitgevoerd dient onder meer ter vervolmaking van het svsteem. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft José J., de 42-jarige Belgische caféhoudster uit Meerbeke veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek. Dat betekent dat José volgende week de vrouwengevangenis in Rotterdam kan veriaten. (ADVERTENTIE) De bar van gezellige mensen. INTIEME SFEER Geopend v.a. 6 u. 's avonds Woensdag gesloten. Gr. Bagijncstraat 23, Hulst Tel. 01140 - 3372 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een delega tie van leerlingen van de mid delbare detailhandelsschool in Alkmaar heeft gistermiddag op het ministerie een rapport overhandigd aan de direkteur- generaal voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme, de heer H. Reimer. Het rapport handelt over het koopgedrag van Belgen, die wekelijks in Zeeuwsch-Vlaanderen komen winkelen. Het gaat hier, aldus een van de leerlingen bij de aanbie ding, niet om een rapport met veel wetenschappelijke waar de. Wel is een stroom van gegevens losgekomen, die be langrijk kunnen zijn voor de detaillisten en de plaatselijke overheden voor dit gebied. Volgens de rijksconsulent in Zeeland, de heer Korstanje, nodigt het resultaat van de gehouden enquête uit een na- der, wel wetenschappelijk on derzoek te laten instellen. De heer Reimers toonde zich erg blij met het rapport, dat hij ook zag als een begin van de integratie van het detail- handelsonderwijs. De rechtbank achtte het ten laste gelegde bewezen ver klaard, zo stelde de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, vrijdagmorgen tijdens de uitspraak voor de recht bank te Middelburg. José had op 7 december wel degelijk een pistool gehan teerd tegen de 52-jarige bank directeur B. uit Hulst. Ze zou ook hebben gedreigd niet naar buiten te zullen gaan zonder geld. De rechtbank achtte po ging tot afpersing dan ook be wezen. De officier van justitie eiste twee weken geleden zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk, een proeftijd van twee jaar en verbeurdverkla ring van het pistool. De uitspraak bleek José niet erg mee te vallen. Ze had zich er helemaal op ingesteld dat ze vrijdag 3 maart al naar huis mocht. Ze voelde zich daarin gesterkt door haar raadslieden W. Dieleman uit Middelburg, en mr. F. Spren- gers uit Den Haag, die op 18 februari vrijspraak vroegen voor hun cliënt. Ze meenden dat de vrouw toch niet veroordeeld mocht worden op de verklaring van de bankdirecteur, waarmee zij José volgens haar getuigenis, een jarenlange intieme ver houding zou hebben gehad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Naar wij ver nemen zal de minister van Economische Zaken, prof. mr. drs. H. Langman, op dinsdag 4 april een werkbezoek aan Zeeland brengen. Er is ruim tijd uitgetrokken voor een bespreking met Ge deputeerde Staten over het re gionale industrialisatiebeleid. De kwestie van de opschorting van de investeringspremierege- ling, de situatie op de arbeids markt en de plaats van Zee land in het national» zeehaven- beleid. Aan het eind van de middag zal de minister de première bijwonen van de nieuwe Zee landfilm, land film. (Van onze parlementaire redakteur) DEN HAAG —De Eerste Kamer zal volgende week dinsdag de zogenaamde buis- leidingenstraat behandelen. Het gaat hier om een verkla ring van het algemeen nut ter onteigening van percelen ten behoeve van de inrichting van een buisleidingenstraat vanaf Pernis langs Klundert naar de Schelde bij de Nederlands- Belgische grens. Het oorspron kelijke voorstel van de rege ring is door de Tweede Kamer sterk gewijzigd. Zo is bij am- mendement door de Kamer de tweede oostelijke tak in de richting van de Belgische grens afgevoerd. (ADVERTENTIE) GEVRAAGD A. F. BUIJSSE - L. NIEUWSTRAAT 16 - HULST

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3