Douane vindt tweede illegale stokerij Zeeuws Landschap" wil inspraak over smeerpijp ZLM-bestuur dreigt met harde acties Infra-rode foto's van Saeftinge, land van Hulst en Hengstdijk gommes jarisiennes u krijgt tot 7% bij ALS REGERING PRIJSVOORSTELLEN LANDBOUWSCHAP NEGEERT VRAGEN OVER OVERRRENGING MUNITIESCHEPEN NAAR ZEELAND Aanvullende werkgelegenheid Zacht BEDRIJFS- DIEFSTAL BEBOET CULTURELE RAAD OPGERICHT PORIOH Verkeersfout kost vrouw 300 gulden r altijd safe stad streék s Uittocht Glad Succes Bad Zorg: rgen Dagelijkse kinder karavaan trekt door Goes EVEN KIJKEN iA vri|dag 6 maart 1972 (Van een onzer verslagge vers). HULST Als de weersom standigheden dat toelaten zal KLM-AEROCARTO n.v. van daag luchtopnamen maken van het Land van Saeftinge en de gebieden rond Hulst en Hengstdijk. Het betreft een proef, waarmee men wil na gaan of onder meer „color-beel- den" kunnen dienen als hulp middel bij de kartering van de oppervlaktegeologie in een ho- loceen gebied. Aan het project is tevens een vegetatie- en bodemkun- dig onderzoek gekoppeld. De „color infrared-color-vlucht" van KLM-Aerocarto, zoals die vandaag wordt gehouden, zou enigszins vergeleken kunnen worden met de wijze waarop Amsterdam door middel van infra-rood luchtfoto's probeert te achterhalen welke bomen in de stad al dan niet gezond zijn. Op de betrokken foto's komt dat door bepaalde kleur verschillen tot uitdrukking. Datzelfde zal ook het geval zijn met de luchtfoto's, die van Saeftinge en het gebied rond Hulst en Sint Jansteen worden gemaakt, hoewel het systeem niet helemaal hetzelf de is. Volgens het centraal bureau van Niwars (Neder lands interdepartementale werkgemeenschap voor het applicatie onderzoek van re mote sensing technieken) in Delft is de wijze waarop men in Zeeuwsch-Vl'aanderen te werk zal gaan nog moderner en verfijnder. Het project staat onde alge mene leiding van ir. B.P. Ha- geman. Ir. A. Rosema van Ni- wars en dr. ir. G.P. de Looi- hebben respectievelijk de lei ding over het vlieg- en meet programma. Drie verschillende ploegen onder leiding van drs. D. de Hoop, drs. W. Roele- veld en ir. Tj. Jager zullen vandaag metingen verrichten in het verdronken Land van Saeftinge, het gebied v, Hulst en Hengstdijk. Het meestprogramma omvat onder andere het verrichten van meteorologische en grond waarnemingen. De drie meet- ploegen zijn vanmorgen om 7 uur vanuit „de Graanbeurs" in Hulst vertrokken naar hun doelgebieden en keren uiter lijk om 15 uur weer terug. In hotel „de Graanbeurs" is gisteravond in verband met dit onderzoek een briefing ge houden, waarbij aan de hand van een aantal kaarten nog verschillende zaken zijn door gesproken. Daarbij zijn ook films vertoond. OOSTBURG BLIJ MET. 2 MILJOEN (Van een onzer verslaggevers) KORTRIJK/TERNEUZEN Gelijktijdig met het opspo ren van de geheime alcoholstokerij in Aardenburg slaagde de Kortrijkse douane erin een stokerij te lokaliseren in Dixmuide/Leke. „De stand NederlandBelgië is 11", zo grapte een woordvoerder van de Belgische douane. Volgens hem staat deze stokerij los van de Aardenburgse, waar bij, zoals gemeld, twee Kortrijkers werden gearresteerd. Het on derzoek naar aanleiding van de inval in Aardenburg, wordt zo wel in Terneuzen als in Kortrijk intensief ter hand genomen. Beide Belgen zullen vandaag worden voorgeleid voor de Middel burgse officier van justitie. De Belgen zijn voor de Kort rijkse douane geen onbeken den. „V. is een goede bekende van ons, die bepaald niet aan zijn proefstuk toe is", aldus de Belgische woordvoerder. „Wij zijn er bijna zeker van dat de zaak in Aardenburg ook van uit Kortrijk is gefinancierd. Wij hebben bepaalde vermoe dens maar doorslaggevende Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI. Af en toe regen en tamelijk zacht. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent- waterstanden Konstanz 239 onv., Rhemfel- den 161 -4, Straatsburg 122 -8, Plittersdorf 262 -2, Maxau 320 pl.3, Plochingen 122 onv., Mannheim 124 -6, Steinbach 122 -1, Mainz 153 -3, Bingen 64 -1, Kaub 80 -1, Trier 246 - 22, Koblenz 94 -9, Keulen 42 - 3, Ruhrort 199 pl.l, Lobith 811 pl.3, Pannerdense kop 790 pl.2, Nijmegen 618 onv., IJsselkop 765 pl.2, Eefde (Jssel 289 -5, Deventer 178 -2, Monsin 5462 -10, Borgharen 3909 -11, Bel- feld 1115 pl.3. Grave beneden de sluis 510 pl.9. bewijzen ontbreken one mo menteel nog". „De uittocht van geheimsto kers uit België is in het mid den van vorig jaar begonnen. Er werden strengere straffen' gesteld en dat was voor ver schillende benden", aldus de Belgische douanebeambte, „re den om hun „matten te pak ken". Wie in België betrapt wordt op geheimstoken krijgti zonder pardon een jaar gevan genisstraf, los van de' bepaald niet malse geldboeten. „Maar sinds de uittocht is begonnen werd het voor ons moeilijker", aldus de Belgi sche douanier. „De alcohol wordt in het buitenland ge stookt en België binnenge smokkeld. Men is zodoende erg mobiel en moeilijker te onderscheppen dan een stoke rij, die aan een vaste plaats is gebonden". Hoogwater Morgen, zaterdag 4 maart. Bergen op Zoom 6.17 en 1K34 Hansweert 5.26 en 17.45 Terneuzen 4.45 en 17.05. Vlissinzen 4 i5 en 16.36 Wemeldinge 6.07 en 18.24. Vooral de vervoerders van de alchol worden door de Bel gische douane als „gladde jon gens" beschouwd. Velen hier van verkeren in kringen van tweedehands autohandelaars, beschikken dus over steeds wisselende auto's terwijl zij nummerplaten genoeg in voor raad hebben. In België bestaat een ruim afzetgebied voor illegaal ge stookte alcohol. In tegenstel ling tot Nederland waar enkele grote bedrijven alco holhoudende dranken produce ren gebeurt dit in België nog in tal van kleine familie bedrijfjes. „En ga die maar eens allemaal controleren", zo verzuchtte de Belgische be ambte, die er verder op wees dat men sukkelt met man kracht, omdat in zijn provincie slechts 11 man zijn belast met de opsporing van illegaal ge stookte alcohol. Toch weet men wel succes sen te boeken. Zo verongelukte vorig jaar tussen Oostburg en Sluis de Belg T.G., die voor stoken in België gezocht werd. Hij was enige tijd in Neder land ondergedoken, ging na zijn verpleging in het Oost- burgs ziekenhuis toch een keer de grens over en werd prompt door de rijkswacht ..geklist", zoals men dat gis teren uitdrukte. G. zit zijn straf momenteel in Brugge uit. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Oostburgse college van b. en w. toonde zich gisteren verheugd over de in West-Zeeuwsch-VIaan- deren uit te voeren werken die als werkgelegenheidsver- ruiniingsprojecten zijn aangemeld bij Sociale Zaken in Den Haag. Van de 6 miljoen gulden die hiervoor aan Zeeland zijn toegewezen wil G.S. 2 miljoen besteden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. „Wij zijn zeer ingenomen met deze maatregel", aldus burgemeester A. Schipper, „Want ons percentage werklo zen is te vergelijken met de zwartste gebieden in het noorden van ons land". Het college betreurde het wel dat op het aan Den Haag gestuurde lijstje het toeristisch zwembad in Breskens ont breekt. „Dit bad is meer dan van alleen maar toeristische betekenis", aldus burgemees ter Schipper. „Door realisering van dit bad kan het bestaande bad in Breskens geamoveerd worden, waardoor uitbreiding van de jachthaven mogelijk wordt. En zo'n jachthaven is voor Breskensvan grote eco nomische betekenis. Denkt u maar eens aan de midden stand". Wethouder J. Vergou-* we wees op de extra-werkge- legenheid die zo'n jachthaven met zioh brengt. Er is door het Oostburgse college met klem aangedron gen het bad in het lijstje op te nemen. De consulent van erm b.v. bleek hiertegenover zeer positief te staan en ook gede puteerde Van Geesbergen, be last met o.m. de Zeeuwse re creatie, zipt de noodzaak van dit bad in. De moeilijkheid schijnt te zitten in de subsidiëring van dit bad. „De 1,7 miljoen die het gaat kosten kan de ge meente onmogelijk opbren gen", zo werd gesteld. De sub sidie zal verleend moeten wor den door economische zaken, nadat het bad eerst uitvoerig besproken is in de interdepar tementale commissie „inco- re". „Vermoedelijk zag het colle ge van GS op korte termijn deze subsidie er niet inzitten, reden misschien waarom het bad niet op de projectenlijst is geplaatst". Het Oostburgse college zal er nu op aandringen dat de bouw van het bad uitgevoerd kan worden als werkverrui mingsproject in a.c.w.-ver- band. Het cultuurtechnische deel van het bad (188.000) zal al in dit verband worden uit gevoerd. Ondanks de vreugde over de hoge prioriteit dat aan werken in Oostburg op dit werkgele- genheidsverbeteriragslijstje is gegeven, sluiten b. en w. de ogen niet voor de financiële consequenties. „De vaste las ten aan afschrijving en rente en aflossing komen voor reke ning van de gemeente. Er is uiteraard ruimte voor, maar hierdoor komen andere plan nen wel in het gedrang", aldus b. en w. De heer Schipper wees er overigens op dat toch nog' wel ruimte genoeg overblijft om het voor eigen rekening te ne men deel van het toeristisch zwembad te fourneren. Tijdens de gisteren gehou den persbijeenkomst werd te vens meegedeeld dat in princi pe door G.S. besloten is de sportvelden in Breskens in D.A.C.W.-werken uitgevoerd te krijgen. (Van onze correspondent) MIDDELBURG J. v.d. P. uit Hansweert nam in januari in een in aanbouw zijnde wijk in Goes, verwarmingsradiato- pen en tegels weg. De politie werd attent toen zij het zo zwaar beladen autootje van verdachte zag rijden. De of ficier meende dat het hier een bedrijfsdiefstal betrof, omdat v.d. P. in deze bouw werkte. De eis luidde drie weken ge vangenisstraf voorwaardelijk, twee jaar proeftijd en een geldboete van f 500. De poli tierechter maakte er t 200 van. .(Van onze correspondent) KIELDRECHT •- In aanwe zigheid van een groot aantal vertegenwoordigers van ver schillende verenigingen is in „Het Centrum" in Kieldreeht een culturele raad opgericht. De aanwezigen werden ver welkomd door mej. Noens van Davidsfonds-werkgroep. Verder was o.a. aanwezig de ewethouder van cultuur en de opbouwwerker van de inter communale vereniging van het land van Waas, E. Dullaert. Er vond een uitvoerige bespre king plaats over de doelstel ling van de raad. Overeengekomen werd, dat de raad een gemengde culture le doelstelling zal moeten heb ben. Voorzitster werd mej. G. Noens: ondervoorzitter, de heer De Witte: secretaris P. Deckers. (Van een onzer verslaggevers) GOES Elke dag toert in Goes „de kinder karavaan" door de stad. De uitzonderlijke situatie dat in de Goese nieuw bouwwijk Goese Polder al enkele jaren duizen den, meest jonge, men sen wonen maar nog geen school is gebouwd, leidt iedere ochtend tussen kwart over acht en half negen tot een komische exodus van kinderen. De .lagere-klasse-leerlingen' van de .lagere' scholen en de kleuterscholieren van de diverse sehool- richtingen worden op een centraal punt in de wijk (de plaatselijke super markt) opgehaald door een stoet van grote bus sen (van de AMZ en Krijger Tours), kleine busjes en particuliere, door onderwijzers be stuurde, auto's, benevens enkele taxi's (van het r.-k. schoolbestuur). Na dat de kleintjes in de grote bussen lange tijd zonder toezicht waren vervoerd (wat enkele malen tot ongelukjes had geleid wanneer de kin deren in de bus rond liepen op een moment dat plotseling geremd werd of een bocht geno men werd), is er tegen woordig bij toerbeurt van de ouders een begeleid ster bij. De karavaan zwermt voornamelijk uit naar de scholen in de omgeving van de Berg weg en Goes-Zuid. Het vervoer wordt door be stuur en ouders samen betaald, behalve bij het prot.-chr. onderwijs waar de ouders de grote tou ringcar zelf bekostigen. Aan bet eind van de schooldag en tussen de middag staan ouders en oudere zusjes en broer tjes de kinderstoet op het „eindpunt" weer op te wachten. Het „wachten" is nu overigens nog op de scholen 'die in de af gelegen wijk gebouwd worden en waarvan de voorbereiding in een vergaand stadium is. Een drieklassige basisschool annex kleuterschool voor de drie onderwijsconfes- sies is al in aanbouw en zal volgend schooljaar waarschijnlijk al in ge bruik kunnen worden genomen. VOLGENS BEKENDMAKIN GEN in Saigon is het aantal oorlogsverliezen in Vietnam de afgelopen week aanmerkelijk gestegen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Het be stuur van de stichting „Het Zeeuws Landschap" heeft zich in een brief tot het college van Gedeputeerde Staten van Zee land gewend. Daarin wijzen zij het college op de op het ogen blik in discussie zijnde leiding, stroken en straten. „Wij heb ben tot dusver enkele ontwerp- tracés toegezonden gekregen van de Provinciale Planologi sche Dienst en wij hebben onze opmerkingen aan deze dienst doen toekomen", aldus de brief die verder gaat, „het is ons echter gebleken dat onze en andere opmerkingen worden beoordeeld door een ambtelijke werkgroep waarin voorzover ons bekend noch het staatsbos beheer noch een andere instel ling die de belangen van na tuur en landschap behartigt is vertegenwoordigd. Wij willen er bij U op aandringen dat dit zo spoedig mogelijk in positieve zin wordt gewijzigd. Voorts be kruipt ons de vrees dat het niet mogelijk zal zijn nog enige inspraak te hebben wanneer de bovengenoemde ambtelijke werkgroep het tracé uiteinde lijk heeft ontworpen. Wij zou-, den U daarom willen vrager! waar en op welke wijze wij van de verschillende tracés kunnen kennisnemen en hoe wij daar tegen onze eventuele bezwaren kunnen kenbaar maken alvo rens het tracé definitief wordt vastgesteld". Aldus het schrij ven van de stichting „Het Zeeuws Landschap" aan Gede puteerde Staten van Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) GOES Als de prijsvoor stellen van het landbouwschap aan de regering niet worden gehonoreerd, zal de ZLM zich noodgedwongen al of niet sa men met andere landbouwor ganisaties onmiddellijk bera den over de wijze „waarop on ze zeer gerechtvaardigde en noodzakelijke wensen, kracht dadig naar voren gebracht zul len worden". Dit stelde het ZLM-bestuur van de maat schappij tot bevordering van landbouw, tuinbouw en vee teelt in Zeeland en Noord- Brabant in zijn maart-verga- dering. De ZLM noemt daarom de voorstellen van de Europese commissie „bijzonder teleur stellend", vooral ten aanzien van de akkerbouwprodukten. De ZLM schaart zich volledig achter het landbouwschap in diens dringend beroep op het kabinet om zowel prijsvaststel ling als monetaire beslissingen zodanig te beïnvloeden dat een verslechtering van de inko menepositie in land- en tuin bouw wordt voorkomen. In dien de prijsverhogingen in Brussel niettemin teleurstel lend mochten zijn, zullen aan vullende maatregelen op natio naal niveau noodzakelijk zijn om de minimale prijsverhoging van 7 procent mogelijk te maken. Ten aanzien van de grond aankoopprocedure in het Sloe- gebied (2e fase) geeft de ZLM haar volledige steun aan de gewestelijke raad van het land bouwschap. Met 't oog op een gesprek dat de landbouw op 6 maart zal hebben met mi nister Lardinois hebben de drie landbouworganisaties m Zeeland en Noord-Brabant, zo werd bekendgemaakt, samen met de kring Zeeland van de NFO een» eensluidend stand punt geformuleerd over het Amerikaanse rapport „Little" over de fruitteelt in Neder land. Het zuidwestelijke stand punt houdt onder meer in dat: het rooien van verouderdé boomgaarden bevorderd moet worden; de fruittelers moeten kun nen profiteren van te ver lenen rentesubsidies; de overheid krachtige steun moet verlenen ter verbetering van de afzet, onder meer door toepas sing van de 3, 2, 1 regeling. (ADVERTENTIES) Kant en Mare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, boutrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 by winkels in bobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen Interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Iedere vrijdag kijkavond van 7-9 uur in Zuidzande en Terneuzen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Het sta tenlid voor D'66 de heer J. Roo- denburg heeft het college van G.S. 5 vragen gesteld betreffen de de eventuele overbrenging van munitieschepen uit het Zwarte Water in Overijsel naar de Zeeuwse wateren. De vragen, luidden: 1. Hebben Gedeputeerde Sta ten kennis genomen van be richten via de radiouitzending „Dingen van de dag" op woens dag 23 februari j.l. dat de veel besproken munitieschepen wel ke ten anker liggen op het Zwarte Meer in Overijsel over gebracht zullen worden naar de provincie Zeeland. 2. Is het college van eventuele plannen in die richting iets be kend en/of is hierover met het college overleg gepleegd. 3. Wat is Uw oordeel over plannen deze schepen naar Zee land over te brengen. 4. Is het juist dat een interde partementale commissie heeft geadviseerd deze schepen naar Zeeland te brengen. 5. Is het College bereid de Sta ten van Zeeland nader te infor meren indien omtrent bovenbe doelde plamnen meer gegevens bekend worden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De offi cier van justitie eiste donder dagmorgen tegen A.D. van M. uit Terneuzen een geldboete van f 300,- en vier maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Op 27 december zou mej. van M. op een der drukste kruispunten bij Terneuzen de voorrangsweg zijn overgesto ken zonder dat zij een op die weg rijdende automobilist voorrang gaf. Een getuige, die het ongeluk voor zich zag gebeuren, had gezien dat mej. Van M. wel degelijk stopte voor zij de weg opreed. De officier meen de dat zij toch hoogst onvoor zichtig en onoplettend had ge handeld. De politierechter kon zich met deze uitspraak niet vere nigen. Wel meende hij dat mej. Van M. een grote ver keersfout had gemaakt. Het vonnis luidde f 300,- boete, vier maanden ontzegging, maar dan geheel voorwaarde lijk, en een proeftijd van twee jaar. (ADVERTENTIE) Opzfn Hollands gezegd: Parijse aardappeltjes. Waarom Parijse? Omdat ze daar deksels goed weten wat lekker is. Watje tong streelt, tóch pittig is en makkelijk-snel is klaarte maken. Bent u niet nieuwsgierig? Of bent u soms ai een Pommes Parisiennesgenieter? Een voorgebakken diepvriesprodukt van (TTTOcmpit 1' dat u in enkele minuten bakt of frituurt! Opzoek naar h?ge rente? Oe postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3