Israëli's zien immigranten met gemengde gevoelens tegemoet Brazilië bezig aan de opmars schoonhoudster Advertenties worden toch niet gezien. t t t LOUWERSE DE PRIESTER N.V. Overbelast Offers 12.000 Niet duidelijk WONDER KOLOSSAAL KEERZIJDE Gemeente Sas van Gent WRATTEN WEG Dit was een advertentie Dank u GEMEENTE HULST GEMEENTE VLISSINGEN Bekendmaking openbare vergaderingen y A Donderdag 2 maart 1972 JERUZALEM (Reuter) De Israëlische autoritei ten bereiden het land psychologisch voor op een grote toename van de immigratie en de economische en sociale problemen die daaraan verbonden zijn. De doorsnee Israëli, strij dend tegen een ernstige wo ningnood, hoge belastingen en lage salarissen, heeft de neiging een nieuwe golf van immigranten met gemengde gevoelens te bezien. Hoewel hij erkent dat immigratie van wezenlijk belang is voor het bestaan van de joodse staat koestert hg vaak wrok als hij ziet dat de „nieuwe lingen" voorrang genieten bij het verkrijgen van huizen en universitair onderwijs. Op een gegeven moment hebben de Israëlische „Zwarte Panters" (een kleine groep jo den uit Arabische landen, voornamelijk Marokko, die zich gediscrimineerd voelen scherpe kritiek uitgeoefend op het toewijzen van nieuwe flat woningen aan Russische immi granten terwijl zij zelf zitten opgehoopt in veel te kleine woonruimten. In recente toespraken echter hebben premier Golda Meir en haar collega's uit het kabinet met eerbied gesproken over de grote stroom immigranten uit de Sovjet-Unie. Zij beschouw den het volhardende joodse bewustzijn van deze mensen als een waar wonder na 50 jaar anti-zionistisch en atheïstisch klimaat onder het communisme. De regering ziet ook de Verenigde Staten en West-Europa als plaatsen waar meer vakbekwame immigran ten vandaan komen, evenals trouwens de republieken van Zuid-Amerika. De leiders van het land ge bruiken vele verschillende ar gumenten, van materialistische tot ideologische, om de grotere economische druk die door de immigratie ontstaat te recht vaardigen terwijl de nationale begroting al overbelast is door de enorme inspanningen voor de defensie. Minister van Fi nanciën Pinhas Sapir zei on langs dat de 'nieuwelingen' niet zouden komen als ze geen eer lijke kans kregen op wonin gen, werk eii universitair on derwijs. Met de klemtoon op een iets meer ideologische be nadering zei mevrouw Meir- tegen een aantal middelbare scholieren die op het punt stonden in militaire dienst te gaan dat het bijeenkomen van het joodse volk zijn enige re den van bestaan is. „Vragen jullie ons de Russische immi granten niet te aanvaarden?", vroeg zij plotseling. Toen de scholieren antwoordden met kreten als: „Hoe moeten wij ze ontvangen?", repliceerde de premier vastberaden: „Met gro te vreugde" en stelde dat im migratie na nationale veilig heid voor Israël de belangrijk ste prioriteit is. De nationale leiders vragen zelfs in het openbaar om gro tere offers als die worden ver oorzaakt door de immigratie. Pinhas Sapir, die beter dan welke andere minister de fi nanciële problemen van het land kent, hoorde met genoe gen Russische dreigementen Israël vol te stouwen met meer immigranten dan het land kan bevatten, financieel en econo misch gezien dan. „Nooit eer der heeft een dergelijk mach tig land zo'n klein landje geïn timideerd met dat soort drei gende uitspraken - terwijl het bedreigde land zo ernstig hoopt dat het dreigement wordt waar gemaakt," zei hij tijdens een bijeenkomst van het Zionistisch Wereldcongres in Jeruzalem. „Wij zullen deze stroom met vreugde ont vangen, met hart en ziel, welke moeilijkheden, problemen en zorgen deze immigratie ook met zich brengt." Sapir had hier een bericht van het blad Haaretz in Tel Aviv voor ogen waarin een Russische diplo maat werd geciteerd die zei dat Moskou Israël zou doen overstromen met meer immi granten dan het land kan be vatten, en dat de Israëlische schatting van 35.000 Russische immigranten voor dit iaar te 'aag was. Vorig jaar immigreerden on geveer 12.000 Russische joden naar Israël - meer dan vier maal zoveel als in de voor gaande 22 jaar sinds de staat Israël werd gesticht. Zuid-Amerika wordt ook ge zien als een mogelijke plaats waarvan massa-immigratie te verwachten valt. Arye Pincus, voorzitter van de raad van het Zionistisch Congres heeft de 800.000 Latijns-Amerikaanse joden opgeroepen naar Israël te komen. Hij vertelde het Zi onistisch Congres dat met de huidige sociale en economische beroering in Zuid-Amerika „geen vooruitziende jood kan ontkennen dat de zionistische oplossing het enige antwoord is." Hij deed een beroep op de joodse leiders van het Zuid- amerikaanse continent „de ge meenschap openlijk en onbe schaamd te leiden naar de zio nistische oplossing - immigra tie op een tijdstip dat immi gratie zorgvuldig kan worden georganiseerd." Hoe hoog uiteindelijk de im migratiecijfers zullen oplo pen is niet duidelijk. Het zio nistisch principe zegt dat elke jood naar Israël moet komen en er zijn naar schatting zo'n 13 miljoen joden in de wereld, een veel groter aantal dan Is raël mogelijk kan opnemen, De eerste premier van Israël, David Ben Goerion, heeft al tijd gestreefd naar een immi gratiecijfer tussen de 5 en 6 miljoen en zegt dat een derge lijke groep gemakkelijk kan worden opgenomen. Sinds Is-j raël in 1948 werd gesticht heeft het land 1.436.000 im migranten verwelkomd. (Van onze correspondent in Latijns-Amerika) Latijns Amerika was nog niet over zijn indigestie heen, veroorzaakt door presidents Nixon's verkla ringen tijdens het bezoek van de Braziliaanse pre-' sident, dat „waar Brazilië zich neigt, zich de rest van het continent zal neigen", toen de gouver- neurszoon Rodman Rockefeller deze hulde aan Brazilië nu weer in Rio de Janeiro herhaalde. En, als moest hg nodig de rol van Ingénu vervullen zo typisch voor Amerika nen die weinig sensibiliteit voor interne Latgns-Ame- rikaanse gevoeligheden to nen voegde hg hier met aplomb aan toe „dat het lei derschap van het continent aan Brazilië toevalt, ook al heeft dit in Venezuela pro testen veroorzaakt". (En waarlijk niet alleen in Ve nezuela Terwijl in Caracas president Calders daarom Amerika op nieuw een wenk gaf over het aldus opdringen aan Brazilië van een hegemonische rol en de Braziliaanse president zelf nadrukkelijk onitkende dat Brazilië hiernaar aspi reert, is Brazilië zeer zeker met een versterking van zijn internationaal diplomatieke rol doende. Dit mede in voor bereiding van een waar schijnlijk bezoek aan Europa door president Garrastazu Medici. En waarvan wordt verhoopt dat Brazilië ook daar, in navolging van presi dent Nixon, als nieuwe „gro te mogendheid" zal worden behandeld. De wereld zal dus ln toene mende mate worden ingelicht over het „Braziliaanse won der" der technocraten, die in Brazilië bij wijze van spre ken de politici zijn gaan ver vangen. Weliswaar is dit een wonder dat mede tot stand is gebracht met financiële hulp van 2000 miljoen dollar in zeven jaar; een bedrag dat de 1600 miljoen dollar van Amerikaanse investering nog overtreft. De economie groeit jaarlijks met 9% en voor '71 is het waarschijnlijk 10% Export cijfers zijn om en na bij de 2900 miljoen dollar (1970). En terwijl na de mili taire staatsgreep in 1964 de inflatie ruim 70% was, is die nu verre onder 20% gedaald. Reserven in goud en buiten landse deviezen bedragen ruim een miljard dollar. De politieke stabiliteit die het militaire regime garandeert is net datgene wat buiten landse beleggers zoeken: zo dat van de 679 ondernemin gen met deelname van bui tenlands kapitaal er 510 zijn, die geheel vanuit het buiten land worden gecontroleerd, De nationalisatie is hoog, in havenindustrie 82%, chemi sche en farmaceutische in dustrie 88% in glas 90% et cetera. Dan worden kolossale publie ke werken ondernomen: men bouwt een weg naar het wes ten door de wildernis voor directe verbinding met Peru en de landen van het Andes verdrag. Naar het zuiden moeten voor 1980 liefst 70 stuwdammen op multinatio nale grensrivieren een kolos saal plan tot opwekking van energie 'realiseren. Al dit verhindert echter niet dat volgens een recente stu die van CEP AL 5% der be volking van de 95 miljoen liefst 50% van het nationale inkomen monopoliseert: de middenklasse (met 13.500.000 personen) heeft dan 22% en voor de laagste klassen (72 miljoen armen!) blijft er 27,2% over wat een won der dat de Wereld Gezond heids Organisatie moest vaststellen dat de laatste drie jaren op iedere 1000 geboor ten 600 kinderen stierven Het minimum salaris dat op 43.72 dollar vast is gesteld, veroorlooft natuurlijk geen uitgave voor amusement, zij het bioscoop of sport; en voor 60% doet deze volks groep het alleen met radio. Maar dit is nog luxe vergele ken bij de tien miljoen Brazi lianen in het drogie noordoos ten die van tijd tot tijd zich van honger en vertwijfeling gedwongen zien voedseltrei- nen aan te vallen, hele dor pen te overvallen om eten te krijgen en winkels „bezet ten". M.a.w. het wonder heeft een keerzijde. Wat hoort de we reld over boeren die als sla ven worden verkocht, zoals drie maanden geleden weer vier uiit de staat Mato Grosso ontsnapte boeren vertelden, die 12 uur per dag moesten werken en met de dood wer den bedreigd als ze zich ver zetten 7 Terecht wekken wonderen achterdocht want wat is de prijs voor zo'n „wonder" In Brazilië is die zeer hoog: ten behoeve van de stabiliteit is de vrije meningsuiting ge torpedeerd (autocensuur en wee degene die zich daar niet aan houdt) terwijl de levendige wilde Brazili aanse politiek van voor 1964 in een volledige staat van ap- thie is verkeerd met de twee geoorloofde regerings- en zouteloze oppositiepartijen. De echte oppositie zit in de gevangenissen. Een tot en met de Minister van Onder wijs geeft toe dat daar mar telingen plaats vinden van de lieden die door niet civiele gerechtshoven als „misdadi gers tegen de nationale vei ligheid" (een begrip van enorme elasticiteitworden veroordeeld. Men veront schuldigt dit met de verkla ring, dat deze „criminelen" gelijk staan aan de in elke onverklaarde oorlog gemaak te gevangenen, waarin een „worsteling op leven en dood" plaats vindt en waarin hun in formatie van vitaal belang kan zijn En dus waarom Latijns Amerika bijzonder weinig voor Brazilié's hegemonie voelt, behoeft hierna wel geen betoog meer ASSENEDE (B) Galerie Margaretha de Boe- ve, Expositie schilderijen en tekeningen van Gaston de Mey (t. m. 19 maart). GOES Prins van Oranje, 20 uur: „Makabere Kermis", naar het toneelstuk „Jeux de Massacre" van Eugène Ionesco door de Nieuwe Komedie. HULST Boekhandel Van Geyt, Steenstraat 20, expositie „Zee- ltnd schildert" (t. m. 6 maart) Werkd. van 9-12 en van 13-18 uur. Zondag van 14-17 uur. MIDDELBURG City, 20 uur: Dwars door de vuurlinie 14 jr. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur: Utrechts symfonie orkest o. 1. v. David Zinman. Solist Isodor Lateiner (viool). Gebouw Odeon, 20.15 uur: La Mama Londen brengt „R. M. Renfield, age 29". Hofplein Theater, 20.15 uur: „Een op de zes", blijspel door het Nieuw Rotterdams Toneel. ST. JANSTEEN E. Ottjes, 15 uur: Jaar- marktschieting. Café Sport, 14 uur: Jaarmarkt-schieting op staande wip. Na afloop vrij dansen. TERNEUZEN Zuidland Theater, 20 uur: „Dreimaderlhaus", operette van Frans Schubert door de Hoofdstad Operette. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Goud voor vijf gevreesde rebellen 18 jr. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: „Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti" van Bertolt Brecht. Heden ging vrij onverwacht van ons heen na een zorgzaam en liefdevol leven, gesterkt door de H. Sacramenten der zieken, mevrouw ELISA MARIA BOTERBERGE echtgenote van de heer Philimon August van Graefschepe, die geboren werd te Ede de 8ste september 1893 en overleed te Oostburg de 29ste februari 1972. Dit melden u vol droefenis, maar dankbaar voor wat zij voor ons is geweest. Ph. van Graefschepe M. van Graefschepe A. van Graefschepe-Lampo P. Jorris-van Graefschepe B. Jorris Ludo van Graefschepe Theo van Graefschepe Nico van Graefschepe Rony Jorris-Devriendt A. Vanderhaegen-Boterberge kinderen en kleinkinderen J. Laureyns-Boterberge M. Verhaege-van Graefschepe, kinderen en kleinkinderen De families van Graefschepe, Boterberge, van de Wyncke en Timmerman. Ede, 29 februari 1972 Brievesstraat 17. De Eucharistieviering gevolgd door de ter aardebestelling, waartoe u beleefd uitgenodigd wordt, zal plaatshebben in de parochiekerk van Onze Lieve Vrouw Tenhemelopneming te Ede, zaterdag 4 maart 1972 te 10.00 uur. Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen gelieven dit als zodanig te be schouwen. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst, voorzien van de H. Sacramenten der ziekte, mijn lieve man, onze broer en oom, de heer JOHANNES SPEE echtgenoot van mevrouw Maria Leontina Weemaes, in de leeftijd van 59 jaar. Wij bevelen de ziel van de overledene in uw gebeden aan. Clinge: Mevr. M. L. Spee-Weemaes Cyr. Weemaes Familie Spee Familie Weemaes. Clinge, 29 februari 1972. Gravenstraat 194. De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij u allen uitnodigen, zal plaatshebben op vrijdag 3 maart a.s. om 10.00 uur in de r.-k. kerk van de H. Henricus, waarna begrafenis op het r.-k. kerk hof aldaar. Eucharistieviering donderdavond a.s. om 19.30 uur in bovengenoemde kerk. Zij, die bij vergetelheid geen rouwbrief moch ten ontvangen, gelieven deze advertentie als zo danig te beschouwen. De hartelijke belangstelling tijdens de ziekte en het medeleven na het overlijden van onze geliefde vrouw en moeder ANNA SCHMID-POLFLIET is in deze dagen van droefheid een grote steun voor ons geweest, waarvoor ik hierbij graag mijn oprechte dank betuig. Namens allen, HA.. Schmid. GOES, Nachtegaallaan 51. DANKBETUIGING Hartelijk dank aan allen, die ons 50-jarig huwelijksfeest tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt in de vorm van cadeaus, bloemen en felicitaties. In het bijzonder aan familie, vrienden en alle buurtgenoten. Fam. Ch. d'Haens - Wijn. Nieuw-Namen, maart 1972. Willemstraat 2. DANKBETUIGING In plaats van kaarten Daar het onmogelijk is ieder persoonlijk te be danken voor de vele blijken van belangstelling, cadeaus en bloemen die wij mochten ontvangen van familie, Hare Majesteit de Koningin, Com missaris der koningin der provincie Zeeland, Burgemeester en Wethouders, vrienden, buren, feestcomité en kennissen bij gelegenheid van ons 60-jarig huwelijksfeest, betuigen wij langs deze weg onze oprecht gemeende dank. C. G. van Campen-Pauwels. Vogelwaarde, maart 1972 Rapenburg 114. Dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft gedaan melden wij u het overlijden van mijn onvergetelijke vrouw, onze zorgzame moeder, schoonmoeder en lieve oma, mevrouw ANNA MARIA SLEGERS echtgenote van Rudolf Louis Marie Apers geboren 12 januari 1891 te Mierlo (N.-B.) Zuiddorpe: Rudolf Apers Koewacht: Piet en Dini Apers-Vermeulen, Marco, Dominique, Pascal, Désirée Zuiddorpe: Jan en Hélène Apers-Leenen, Marleen en Janneman. Zuiddorpe, 29 februari 1972 Hoofdweg Zuid 22. Het is ons onmogelijk allen die haar gekend hebben persoonlijk dit droeve verlies mede te delen. Wij verzoeken hen deze aankondiging als zodanig te beschouwen en nodigen u uit voor de plechtige eucharistieviering op zaterdag 4 maart a.s. om 10.30 uur in de kerk van O. L. Vrouw Tenhemelopneming te Zuiddorpe, waar na begrafenis op het parochiekerkhof. Bijeenkomst om 10.00 uur Hoofdweg Zuid 22. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in „het Gemeentehuis". Burgemeester en wethouders van Sas van Gent roepen sollicitanten op voor de vacante betrekking van van de openbare lagere school „Prins Frederik Hendrik". Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Salaris 519,per maand 6Vt% vakantietoelage. Aanstelling geschiedt in tijdelijke dienst of op Arbeidsovereenkomst. Sollicitaties aan burgemeester en wethouders binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van medeleven ons be toond na het overlijden van onze geliefde moe der, behuwd- groot- en overgrootmoeder, me vrouw JANNA RIEMENS weduwe van Daniël Maas betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naamG. Maas. Hoek, maart 1972. Onze laatste BONTMAN TELS kunt u nu kopen ver beneden de normale waarde! B.v. van f525, nu tegeef slechts f198,—. Van f 1375,nu tegeef slechts 698,enz. enz. ZO GOEDKOOP KOCHT U NOOIT 'N BONTMANTEL! U zult zeggen dit is niet mogelijk dat is haast VOOR NIETS! Dit kan alleen: De Grootste en Goedkoopste bontzaak van Nederland. Desgewenst crediet-service mogelijk. DE BONTKONING Hooghuisstraat 3 straat schuin t.o. HEMA te Eindhoven. Telefoon 040-61100. Vrijdagavond tot 9 uur ge opend. Komt u per bus, trein of eigen auto, bij koop worden reiskosten voor 2 personen terugbe taald. IN 7 alO DAGEN Nieuw snelwerkend middel verwildert wratten zonder Ptjn en moeite. Krabben aan vaatten Is vaak de oorzaak van bloeden, infeo- tle, méér wratten. Behandel za toch met 'FORMULE Whi'*. Ben nieuwe combinatie van beproefde stoffenmetperfecte werking. 'FORMULE Whi' dringt diep In de wrat, ver nietigt de cellen. De wrat verdwijnt. Zonder pijn, bran den of snijden. 'FORMULE Whi': reukloos, werkt pijn loos en verwijdert wratten snol, hygiënisch en radicaal. yr/ct 2572 Een publitaBevan liet Centraal bureau voor Courantenpubliciteit BESTEMMINGSPLAN MOERSCHANS De burgemeester van Hulst maakt bekend, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 15 februari 1972 nr. 1907/333, 4e bur. r.o., goed keuring hebben gehecht aan het door de raad bij zijn besluit van 24 september 1971 nr. 189 vast gestelde bestemmingsplan Moerschans. Aan en kele gedeelten van de voorschriften werd goed keuring onthouden. Genoemd besluit ligt met het bestemmingsplan gedurende een maand, ingaande 6 maart 1972, voor een ieder ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage. Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de ge meenteraad als tot Gedeputeerde Staten hebben gewend, kunnen gedurende de bovengenoemde termijn van een maand bij de Kroon beroep Bi stellen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan ieder die be zwaren heeft tegen de onthouding van goedkeu ring aan enkele gedeelten van de voorschriften door Gedeputeerde Staten. Beroepschriften moeten worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en kunnen worden inge diend bij de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Hulst, 2 maart 1972. De burgemeester voornoemd, P. MOLTHOFF. VASTE COMMISSIES VAN ADVIES EN BIJSTAND VOOR de openbare werken en Volkshuisvesting de sociale aangelegen heden de onderwijszaken de culturele-, sport en jeugdzaken de ruimtelijke ordening het toerisme en de iel De agenda's en de terzake aan de commissiele den verstrekte stukken liggen gedurende de tijd dat de secretarie geopend is (van 8.00 uur - 12.30 uur van 13.30 uur - 15.00 uur) aan de bodebalie van het stadhuis ter inzage. De vergaderingen worden in het stadhuis ge houden en zijn voor iedereen vrij toegankelijk. maandag 6 maart 1972 om 19.30 uur dinsdag 7 maart 1972 om 19.30 uur woensdag 8 maart 1972 om 18.45 uur donderdag 9 maart 1972 om 18.30 uur donderdag 9 maart 1972 om 20.00 uur vrijdag 10 maart 1972 om 20.30 uur Onze toonzalen zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 8-12 en 1.30-5.30 uur. 's Zaterdags van 9-12 uur. Buiten deze uren na afspraak. Middelburg, Vlissingsesingei 16-18. Tel. (01180)-5055. Breda, Crogtdijk 58, Telefoon (01600>23744.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4