ff A Aanvullend werk verdeeld shoestring sloegen slag Speurneuzen douane OOSTBURG: 2V2 MILJOEN HULST: 800 DUIZEND TERNEUZEN: 600 DUIZEND VARA Zeeland streeft naar gespreksgroepen h Totaal zes miljoen plus twee miljoen reserveprojecten 'die 60 miljoen rare amerikanen...' ...het zijn er nu al 80 miljoen stad streek „Weinig inspraak Groede rogramma A Schmelzer weet niets van raffinaderij bij Kallo De opvolging van Roemers LENTEBEURS TE GENT Zachter TEKSTREIN v. d. HELM FOTO'SCOR J. DE BOER Donderdag 2 maart 1972 3 Vooruitrichten voor vrijdag: en zaterdag, opgesteld door het KNMI.: plaatselijk regen, later ook opklaringen en iets zachter. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor VRIJDAG: Aantal uren zon: 0 tot 5, min.temp. 0 tot 4 graden bo ven normaal, max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent. Voor ZATERDAG: aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp. 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp. 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. waterstanden DEN HAAG (ANP) Kon- stanz 239 onv, Rheinfelden 165 pl. 3, Straatsburg 130 onv, Plittersdorf 264 pl. 1, Maxau 318 - 8, Plochingen 122 - 12, Mannheim 130 - 3, Steinbach 123 pl. 8, Mainz 156 - 3, Bin- gen 65 - 3, Kaub 81 onv, Trier 268 pl. 19, Koblenz 103 - 3, Keulen 45 - 1, Ruhrort 198 - 2, Lobith 808 - 6, Pannerdense kop 788 - 4. Nijmegen 678 - 6, IJsselkop 763 - 7, Eefde IJssel 294 - 6, Deventer 180 - 6, Monsin 5472 onv, Borgharen 3920 - 20, Belfeld 1112 pl .4, Grave beneden de sluis 501 - 1. hoogwater (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES De wisselwerking tussen VARA-leden en pro grammamakers van deze omroep loopt vaak mank of is er geheel niet. Dit signa leert het jaarverslag van VARA-Zeeland op verschil lende terreinen. Het afgelo pen jaar heeft men getracht in het Zeeuwse VARA-dis- trict gespreksgroepen van de grond te krijgen, maar door allerlei omstandigheden moest dit afgeremd worden. „Onze wensen gingen name lijk veel verder dan met medewerking van Hilversum haalbaar was". Onlangs is wel in Vlissingen een gespreksgroep van start gegaan, onder leiding van de heer Fr. Bakx. Deze voorlopig voor heel Zeeland dienstdoen de groep loopt nu ai voortref felijk, zo meldt de VARA. De gespreksgroepen zijn no dig gebleken, omdat in de steeds naar democratie stre vende omroepvereniging de inspraak toch niet tot zijn recht bleek te komen. Het be zoek aan vergaderingen laat te wensen over en een vergrijzing treedt op in de besturen. De wisselwerking tussen de le den, bestuurders, en program mawerkers komt niet goed tot zijn recht. Via de gespreks groepen krijgen de mensen het gevoel, er weer bij te horen. Er zijn nu twintig van deze groepen in ons land. Tot zijn spijt constateert het VA- RA-district dat er dit jaar geen enkele tv-uitzending vanuit Zeeland was. Wel heeft de radio enkele malen aan dacht aan deze provincie ge schonken, met name vanuit Middelburg. Het jaarverslag uit de hoop, dat er voortaan een betere communicatie komt tussen Hilversum en de be treffende afdelingen, „want daar heeft het wel eens aan ontbroken, met name in Mid delburg, waar de afdelingsbe stuurders uit de krant moesten vernemen, dat er door de VA- RA-radio aandacht geschonken zou worden aan diverse acti viteiten uit hun plaats." Het jaarverslag kondigt aan, dat van de leden dit jaar een gro te inspanning gevraagd wordt in verband met de nieuw op te richten „Stichting VARA Ombudsman". Districtsbe stuurders en buitendienst zijn al volop met de voorbereidin gen bezig. Het ligt nu in de bedoeling op dinsdag 23 mei een grote show-avond te ver zorgen, die helemaal in het teken van de ombudsman zal staan. Het is vrijwel zeker dat Mies Bouman deze avond zal presenteren. Daarnaast wordt in het hele land door de leden een inzameling gehou den. Tenslotte wijdde het dis- trictsbestuur in het jaarverslag ruime aandacht aan het plotse ling overlijden van drie actieve personen uit zijn midden. Gememoreerd werden voor zitter C. Linders en secretaris Maarsman van de afdeling Co- lijnsplaat en vriend Dijkgraaf, die jarenlang bestuurslid is geweest van de afdeling Burgh-Haamstede. De districtsvergadering wordt zaterdag 8 april in Goes gehouden, in de Prins van Oranje, aanvang 10 uur. Op de agenda staat onder meer een inleiding (gevolgd door dis cussie) van de VARA-omroep- secretaris J. de Troye. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan de minister van Sociale Zaken in een brief een conceptprogramma aangeboden, waarin twaalf projecten worden genoemd die op korte ter mijn in aanmerking komen voor uitvoering in het kader van de bevordering van de werkgelegenheid in Zeeland, en voornamelijk in westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Zoals reeds gemeld besloot de regering vorige week in verband met de werkloosheid in met name westelijk Zeeuwseh-Vlaanderen een to taal bedrag van zes miljoen gulden aan extra financie ringsmiddelen ter beschikking te stellen voor de uitvoering van provinciale en gemeente lijke werken, waarvoor budget taire dekkinig aanwezig is, maar waarvoor financierings middelen nog ontbreken. De werken, zo werd meegedeeld, moeten relatief arbeidsinten sief zijn en een infrastructureel of milieuverbeterend karak ter dragen. Met inachtneming van deze richtlijnen en in nauw overleg met het bureaux van de provinciale commissie voor de werkgelegenheid heb ben G.S. nu het conceptpro- gramma vastgesteld. Daarin hebben zij de projecten in volgorde van urgentie vermeld. Het programma omvat wer ken tot een totaal bedrag van ruim acht miljoen gulden, het geen betekent dat reserve-pro jecten tot een totaal bedrag van twee miljoen zijn opge voerd. Pl In de brief doen G.S. een dringend beroep op de minis ter de gemeente Oostburg een subsidie toe te kennen van vijftig procent in de totale kosten, twee en een half mil joen, van het rioleringsproject Groede. De overige vijftig procent, waarvoor de financie ringsmiddelen nu worden aan gevraagd, kan door de ge meente worden gedragen. G.S. vestigen verder de aan dacht van de minister op het object tot verbouwing en daar door uitbreiding van het cen trum voor vakopleiding te Middelburg, dat zij hebben opgevoerd, omdat zij het van eminent belang voor de hele provincie achten. Zodra het coördinatiecollege van openba re werken zijn goedkeuring zal hebben gehecht aan het programma, zullen de finan cieringsmiddelen beschikbaar worden gesteld. Het comceptprogramma van de projecten is als volgt: 1) In de gemeente Oostburg, bouw gemaal Groede, aanleg persleiding naar de rioolzui veringsinstallatie gemaal Groede-Dorp en aanleg pers leiding naar deze installatie. Bouw rioolzuiveringsinstallatie te Groede, voor f 1.250.000. 2) Provincie Zeeland: aanleg weggedeelte Oostburg - Wa terlandkerkje f 550.000. 3) Gemeente Oostburg: uit breiding b.l.o.-school te IJzen- d'ijke f 111.000. Bestemmings plan Veerhoekpolder 1966 te Oostburg f 300.000. Openbare werken aan de Ringlaan te Breskens f 165.000. Verbete ring straten te Cadzand f 85.000. Bestemmingsplan Nieuwvliet-kom f 21.000. Ver betering Cadzandseweg te Nieuwvliet f 33.000. Verleggen uitlaat riolering Hoofdplaat f 23.000. Herstraten trottoir plan-Veerhoekpolder te Oost burg f 16.000. 4) Gemeente Aardertburg: aanleg weg St.-Kruis - St.- Laureins f 725.000. 5) Gemeente Middelburg: verbouwing centrum voor vak opleiding aan de Kleverskerk- seweg f 300.000. 6) Provincie Zeeland: aanleg weg Absdale-Hulst f 1.750.000. 7) Gemeente Terneuzen: aanleg Lelieplein te Terneuzen f 128.770. Aanleg weg in plan- Sluiskil-West f 237.000. Recon structie Dokweg*te Terneuzen f 212.000. Onvoorzien en af ronding bovenvermelde drie projecten f 23.230. 8) Gemeenite Westerschou wen: bouw te Haamstede (g.l.o.) f 1.400.000. 9) Gemeente Hulst: recon structie Maalstedeweg f 252.238. 10) Gemeente Hulst: door braak Houterkwartier f 552.860 11) Gemeente Sluis: aanleg parkeerterrein Zwingebied f 60.000. 12) Gemeente Aardenburg: aanleg weg Aardenburg - St.- Kruis f 100.000. Totaal f 8.294.098. Een poosje geleden zeiden we, dat 60 miljoen Amerikanen gék waren op Shoestring, het kleine zusje van gewone friet. Nou, dat zijn er al weer wat meer, zoals u ziet. Verzót, net zoals miljoenen Nederlanders, op Shoestring. Bij 't eten, bij 'n biertje. Ook omdat 't zo gemakkelijkte bereiden ïs: even in de frituur of enkele minuten zónder olie in de oven of onder de grilt, en daar zijn ze! Goudbruin en heerlijk lang knapperig! -^VOORGEBAKKEN 't kleine zusje van de gewone friet een nieuw diepvriesprodukt ven in'tzakjemetdewdenft (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken heeft niets gehoord van berichten als zou de Belgische regering hebben besloten subsidie te verlenen voor de iouw van drie raf finaderijen in België, waar van één in het Antwerpse havengebied bij Kallo, onge veer vijf kilometer van de grens met Zeeuwseh-Vlaan deren. De heer Roels (PvdA) stel de de bewindsman daarna in de Tweede Kamer vragen tij dens een debatje over de raf finaderij in Ternaaien, vlakbij de Nederlandse grens in de buurt van Maastricht. De Bel gische volksvergegenwoordiger Evrard Raskin (Volkspartij) was bang zoals gisteren ge meld voor Nederlandse re presailles bij de bouw van een raffinaderij in Ternaaien. Omdat minister Schmelzer die berichten niet heeft ge hoord, heeft hij daarover niet met de Belgische regering kunnen spreken zo gaf men in Den Haag te verstaan. Wel heeft de bewindsman samen met zijn staatssecretaris Wes terhout afgelopen maandag een bezoek aan Brussel ge bracht. Er is, zo deelde de bewindsman de Tweede Ka mer mee, alleen maar reden voor overleg met de Belgische regering, als er sprake is van liet vestigen van een raffina derij in een gemeenschappeli.ik grensgebied. VLISSINGEN (ANP) Drs. D. Roemers, burgemeester van Vlissingen, heeft, zoals door hem gevraagd, per 1 maart 1972 eervol ontslag ge kregen. Drs. Roemers werd op 1 no vember 1967 benoemd tot bur gemeester van Vlissingen. Voordien was hij onder andere voorzitter van het NVV en lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. In oktober vorig jaar vroeg hij, op 56-jarige leeftijd, in verband met zijn slechte gezondheidstoestand invaliditeitspensioen aan. Van af die datum trad een der wethouders van de gemeente Vlissingen op als waarnemend burgemeester. Over de benoeming van een nieuwe burgemeester zijn door de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aarts- en, nog geen mededelingen ge daan. De sollicitatietermijn naar deze burgemeesterspost werd zaterdag jongstleden afge sloten. Mr. Van Aartsen ontving vo rige week vrijdag alle fractie leiders van die Vlissingse ge meenteraad. Deze hadden een profielschets opgesteld, be staande uit acht eisen waaraan een nieuwe burgemeester vol gens hen zou moeten voldoen. De commissaris van de konin gin in Zeeland zal binnen en kele weken die minister van Binnenlandse Zaken zijn aan beveling sturen. (Vervolg van pagina 1). (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De reukzin van de Terneuzense douane recherche heeft hen gistermorgen geleid naar een grote illegale alcoholstokerij in Aardenburg. Vermoedens bestonden reeds enige tijd da* zich daar in de omgeving een dergelijke installatie bevond. Nadat de douane eerst drie boerderijen in de naaste omgeving van de stokerij had doorzocht, leidde de penetrante geur die een stokerij afscheidt, hen naar een grote schuur op een fruitteeltbedrijf aan de Olieweg in Aardenhurg. Toen de douane de schuur binnenviel trof zij een in volle werking zijnde alcoholstokerij aan. De twee aanwezigen, de Belgen N. en V. wisten aan vankelijk te ontsnappen en verdwenen in de boomgaard. Tussen de fruitbomen werden zij nagezeten door de douane in een Volkswagen. Na een waarschuwingsschot gaven zij zich over. De Belg V. is de chauffeur van de auto met 750 liter alco hol, die door hem enige tijd geleden tijdens een achtervol ging nabij Cadzand in de steek werd gelaten. Beide Bel gen zijn ingesloten in het Ter neuzense politiebureau. De schuur van de fruitkwe ker was door de Aardenburger C,, die als tussenpersoon op trad, gehuurd. Een hierover opgemaakt huurcontract da teert van 1 februari. Vermoe delijk was sedert die datum de stokerij in bedrijf. De fruitkweker zei ons gisteren desgevraagd niets af te weten van de stokerij. De installatie had een pro- duktiecapaciteit van 5000 liter „spiritus" (met een alcoholge halte van 96 procent). Ketels en installaties werden door de douane geschat op een inves tering van rond 30 mille; alles was gloednieuw. In een hoek van de schuur was een kamertje afgesloten, waarin zich twee bedden be vonden. Kennelijk werkte de stokerij continu. Op de zolder van de schuur was 20.000 liter gegist beslag in gistbakken opgeslagen. Ook werden 3 tot 5 ton suiker (onmisbare grondstof aangetroffen. Door de douane werd de stokerij een Kortrijkse aange legenheid genoemd. „De grote bazen zitten in Kortrijk en de twee arrestanten komen ook uit die buurt. Zij wijken naar Nederland uit omdat de Bel gen met hun speciale opspo ringsbrigades en zeer zware stx-affen veel succes boeken in de strijd tegen de geheimesto kerijen", aldus de sectiechef van de douanerecherche, de heer Staal. Hoofdinspecteur J.L van Veeren uit Vlissingen - die 31 maart met pensioen gaat - leidde ons gistermiddag trots rond, terwijl ijverige doua niers de zakken suiker in be stelauto's laadden. Uitvoerig gaf de heer van Veeren een uiteenzetting over de werking van zo'n stokerij, waarbij sui ker eerst verhit wordt, waarna het „beslag" ontstaat, waaruit de alcohol gedistilleerd wordt Om de tijd tijdens het gis tingsproces te doden hadden de stokers zich een hoeveel heid lectuur aangeschaft, waaronder zich zelfs een wet boek met supplementen be vond over invoerrechten en accijnzen. „Tot het hoofdstuk „aangifte" waren zij kennelijk nog niet gekomen", aldus een grijnzende douanier. Een overzicht van de illegale stokerij. De douane-mannen spraken van een professionele (Van een onzer verslaggevers) GENT In het Floraliapa- leis te Gent wordt van 4 tot 12 maart de „Lentebeurs" ge houden. Deze beurs is speciaal gericht op het presenteren van nieuwe mogelijkheden in het kader van de vrijetijdsbeste ding. Geshowd worden boten, caravans, kampeerartikelen, zaken op het gebied van foto grafie en radio, sport en spel, toerisme en muziek. De douanerecherche trof een aantal bekkens aan die gevuld waren met gistbeslag. Morgen, vrijdag 3 maart Bergen op Zoom 5.49 en 18.04, Hansweert 4.58 en 17.15, Ter neuzen 4.17 en 16.34, Vlissin gen 3.46 en 16.05, Wemeldinge 5.39 en 17.54. Met zeer primitieve meters controleerden de stokers han appuratuu, Uit de opname van deze slaapkamer blijkt dat het een contiriu-bedrijf was.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3