NIEUWE VUILNISBELT WORDT VOLGEND JAAR IN GEBRUIK GENOMEN Ossenisse geschikt voor industrialisatie Centrale Suiker Mij. honderd jaar Eerste exemplaar aangeboden aan mr. Van Aartsen Bij Otheense Kreek Terneuzeni VRAGEN IN RAAD AXE1 OVER VOETBALVELD Vader ontvoert eigen kind FEEST VOOR PAAR HONDERD MANRONDSASv.GENT a BIOLOOG WOLFF: FRAMB. Drie gewonden bij botsing te Eede MMI BELGIË ZAL GEEN MAMMOET TANKERS ONTVANGEN MALLE JAN ZAKTE DOOR" stad streek ((ZWARTE KIP)J VMZ vergadert te Kruiningen Reddiiigsvletten BB in O.-Z.-Vlaanderen Westdorpe Expositie van Gaston de Mey NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bankdie„safe"is Boekje over gewestvorming Vele taken over •)1 Donderdag 2 maart 1972 5 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Volgens de bioloog W. J. Wolff, medewer ker aan het hydrobiologisch instituut te Wemeldinge is de beste mogelijkheid voor nieu we industrievestiging in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen het noordelijkste deel van de kop van Ossenisse. Deze industrie zou dan over een grote lengte aan de Westerschelde grenzen en slechts over betrekkelijk geringe afstand aan agrarisch gebied. De consequentie is dan wel dat de overheid bereid moet zijn de dorpen in de naaste omgeving integraal op te kopen. De heer Wolff schrijft dit in het artikel „Milieubeheer in Zeeland". Dat in het laatstver schenen Zeeuws tijdschrift is (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Het is toch wel vreemd dat b. en w. vorige keer bij hoog en laag beweer den, dat het niet goedkoper kon, terwijl dit nu toch wel het geval blijkt te zijn". Dit was in de raadsvergadering het commentaar van M. IJsebaert op een voorstel van b. en w. pm een krediet van 8000 gulden te voteren om de entree van het voetbalveld te verbeteren. De lichtinstallatie moet niet alleen gewijzigd worden, maar er moet ook een kaartverkoop accommodatie komen. Eerder al heeft de gemeenteraad een plan goedgekeurd, dat in deze behoeften had moeten voor zien. De kosten bedroegen evenwel 17.000 gulden en dat vinden G.S. te hoog. Op de grootte van dit bedrag is in dertijd ook door de fractie van de heer IJsebaert kritiek uit geoefend en daar wees dit raadslid gisteravond op. Wet houder D. Oggel legde uit dat het nu een noodoplossing be trof, waarvan afgewacht moet worden of deze helemaal aan de verwachtingen- zal voldoen. „Dat plan van 17.000 gulden konden b. en w. helemaal ver antwoorden", aldus de wet houder. Bij de heer IJsebaert bleek hij met dit betoog geen succes te hebben. „Het is voor mij zo wel voldoende", aldus de heer IJsebaert, die daar nog snel aan toevoegde, „want ik geloof er toch niets van". (ADVERTENTIE) literkruik voor van 3,95 gepubliceerd. Oude, volgroeide natuurgebieden zijn in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen nauwe lijks te vinden, hoewel het groot-eiland relatief het verst gevorderd is. Dit gebied zou omgeven moeten worden door een gebied dat dienstbaar ge maakt moet worden aan recre atie en milieubescherming. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn, zo schrijft de heer Wolff, vrijwel alle jonge natuurge bieden zoals de Braakman, het verdronken Land van Saeftin- ge, de kreken en de welen omgeven door landbouwgrond, hetgeen een aanvaardbare in deling is. „Alleen de combina tie van Braakman en Dow Chemical is bijzonder onge lukkig". De Westerschelde dienit weer schoon te worden. Ge lukkig kan dit op natuurlijke wijze in vrij korte tijd gebeu ren door alleen de verontreini ging te stoppen („We hoeven niet eens op te ruimen"). „Niet de hoeveelheid afval die We kwijt kunnen zonder dat het erg gaat stinken dient de richtlijn te zijn, maar een wa terkwaliteit waarmee zoveel mogelijk belangen van onze sa menleving zijn gediend", aldus de schrijver van het artikel. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn er naast het groot-eiland bij Hulst en het Land van Saef- tinge nog talloze mogelijkhe den om binnendijken, kreken, schorren en kleine bossen tot natuurgèbieden te laten ont wikkelen. De heer Wolff meent dat men voor een afgesloten Ooster- schelde lering kan trekken uit de ervaringen in de Grevelin- gen. „Men zal reeds nu moe ten werken aan ecologisch verantwoorde inrichtingsplan nen en de ontwikkeling van een deskundig beheersappa raat". Het is echter, ecologisch gezien, nog beter om de Oos- terschelde helemaal niet af te sluiten en voor ons milieu ge bruik te maken van de grote biologische waarde van deze zeearm. Uiteraard moet dan de veiligheid van het aangrenzen de land op andere wijze ver zekerd worden", aldus de heer Wolff. (Van onze correspondent) AARDENBURG Op rijks weg 58 nabij de grenspost Ee de zijn twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen toen C. van B. uit Eede, ko mende uit de richting van het dorp, geen voorrang verleende aan mej. G. de R., die over de rijksweg uit de richting België kwam met haar personenauto. Mej. R. heeft hierbij ernstige verwondingen opgelopen en is naa-r een ziekenhuis in België gebracht. De heer Van B. en diens echtgenote liepen kneu zingen op. Zij konden na be handeling in het ziekenhuis te Oostburg naar huis terugke ren. Dokter Rijk uit Aarden burg verleende de eerste hulp. De auto van mej. R. werd geheel vernield. De wagen van Van B. werd zwaar bescha digd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Vere niging voor Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) gaat tijdens de jaarvergadering, die maan dagavond 27 maart in het dorpshuis te Kruiningen wordt gehouden, een standpunt inne men met betrekking tot de plannen voor het afsluiten van de Oosterschelde. Aanvankelijk was het de bedoeling de jaarvergadering in Terneuzen te houden. Be sloten is nu om dat in Krui ningen te doen. Tijdens deze vergadering zal ir. G. Klein- honte spreken over geluidshin der. (Van een onzer verslaggevers) TEENEUZEN Tijdens de vergadering van de kringraad van de BB heeft burgemeester Molthoff van Hulst verzocht na te gaan of het mogelijk is de twee reddingsvletten, die thans in Walsoorden gestatio neerd zijn, te gebruiken in geval van nood in het meer oostelijk gelegen deel van Oost-Zeeuwsch-VIaanderen, met name in Emmahaven of Paal. De kringvoorzitter, burge meester Aschoff van Terneu zen, zegde toe hiernaar een onderzoek te zullen instel len. Burgemeester Molthoff be pleitte ook de opleiding voor het EHBO-diploma van leden van de BB. Het hoofd van de BB, de heer' Calanan merkte op dat deze o£lftdiing op basis van vrijwilligheid reeds ge beurt. De kringraad hechtte zijn goedkeuring aan enkele wijzigingen in het bezoldi gingsreglement en het jaarver slag blijkt dat de BB-kring slag blijkt dat de BB-rking Zeeuwsch-Vlaanderen een overschot aan vaste financie ringsmiddelen van' ruim 96.000 gulden heeft. I (Van efen onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de loop van maart zal het difinitieve rapport van de Nederlandse Heidemaatschappij over de aanleg van een regionale afvalstortplaats in de St.-Anna- polder nabij de Otheeiise kreek in Terneuzen aan b. en w. worden aangeboden. Het is de bedoeling dat de stortplaats gebruikt zal worden voor huis- en industrievuil uit de ge meenten Terneuzen, Hulst, Hontenisse, Sas van Gent en Axel. Volgens het rapport van de Heidemaatschappij is de situe ring van de afvalstortplaats tussen het kruispunt St. Anna en de Otheense kreek ten zuiden van de provinciale weg naar Zaamslag bijzonder gun stig in de kanaalzone. De stortplaats heeft een opper vlakte van 6,5 hectare en heeft een capaciteit van 300.000 ton afval over onge veer negen jaar. „Als alles naar wens ver loopt kan de afvalstortplaats begin volgend jaar worden aangelegd", zegt wethouder A. Ramondt van openbare wer- Feestavond Het plaatse lijke feestcomité hield in de zaal van het Oud Raedhuijs de jaarlijkse teeravond. Naast de leden met hun dames wa ren hiervoor ook de medewer kers van de wielerkoers uitge nodigd. Nadat aan de aanwezi gen een maaltijd was aangebo den, werd de avond verder doorgebracht met gezelschaps spelen. Seriekaarting Zaterdag en zondag a.s. worden in het Oud Raedhuijs bij M. Pluijm wedstrijden seriekaarting ge houden. De seriewinnaars ont vangen hanen, vlees of wijn naar keuze. De wedstrijden worden de gehele dag ge speeld. Klavertje vier De kaart club 'Klavertje Vier' uit Sas van Gent hield zijn jaarlijkse feestavond, waarbij een Bel gisch orkest voor de gewenste sfeer zorgde. Voor dit feest bestond grote belangstelling. ken in Terneuzen. Hij is niet bevreesd dat de vuilstortplaats hinder zal veroorzaken voor de omgeving, noch dat zij ge vaar zal opleveren voor water en of bodemverontreiniging. „Er zal uiteraard scherp op worden toegezien dat niemand last zal hebben van de afval stortplaats. Rondom de stort plaats komt een aarden wal van ruim twee meter hoog, die bovendien beplant zal worden met bomen en ander groen. De te storten afval zal in gedeel ten met een flinke laag aarde worden bedekt en worden aangestampt, zodat er geen broei kan ontstaan''^ aldus de heer Ramondt. Al geruime tijd keek de ge meente Terneuzen uit naar een nieuwe afvalstortplaats ter vervanging van de stortplaats bij Sluiskil die dit jaar vol zal zijn. Omdat ook de z.g. inter communale gemeenten Hulst, Hontenisse, Sas van Gent en Axel problemen hebben met de afvoer van hun huis- en industrievuil, wordt naar een vorm van samenwerking ge zocht bij de gezamenlijke ex ploitatie van de regionale stortplaats bij St. Anna. (V-an een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Van 5 tot 19 maart a.s. exposeert de gra ficus Gaston de Mey in galerij Margaretha de Boevé te Asse nede (B). De opening wordt verricht door de heer Jaak Fontier op zaterdag 4 maart om 20.30 uur. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens een informele bijeenkomst op zijn werkkamer heeft de commissaris van de konin gin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, het eerste exem plaar ontvangen van het boekwerkje „Gemeenten, ge westen, provincie" geschre ven door de Midde'burgse wethouder en advocaat mr. J. J. van der Weel. Het hoek je is een uitgave van het Ko ninklijk Zeeu*vsch Genoot schap der Wetenschappen en heeft als ondertitel „Een ver kenning van Zeelands be stuurlijke toekomst". Bij de aanbieding van dit eerste exemplaar door de voorzitter van het genootschap drs. J. R. Glaubitz, waren ver- der aanwezig de auteur en de secretaris van het genootschap mr. W. D. de Bruine. Alvorens het boekje te over handigen zei de heer Glaubitz dat nu werd afgeweken van de traditie eens per jaar iets te publiceren. „Het is dan ook iets bijzonders", aldus de heer Glaubitz. „Voor het onder werp, waarover mr. Van der Weel enige tijd geleden een lezing voor ons verzorgde, be stond zoveel belangstelling, dat besloten is die lezing in boekvorm uit te geven". Het boekje geeft geen pasklare op lossing', waarschuwde de heer Glaubitz, „maar geeft de grote lijnen aan". Mr. Van Aartsen stelde de publikatie op hoge prijs. „De zaak van de gewestvorming staat in het centrum van de belangstelling. De opzet en aanpak van deze uitgave acht ik waardevol". Mr. Van Aartsen was daar om met publikatie op dit mo ment zo verheugd, omdat op 24 maart door de provincie een studiedag is belegd met gewestvorming als onderwerp. „Dit belangwekkend werkje van de heer Van der Weel kan nu bij de discussie betrokken worden". De commissaris achtte g'e- westvorming een moeilijke zaak, waarbij hij er persoon lijk van uitging, dat ontwikke ling in die richting niet is tegen te houden, „hoewel ge westvorming geen middel te gen alle kwalen is". Uit de gedachtenwisseling die hierna volgde bleek dat men het er over eens was, dat indien gewestvormi'ng een realiteit is er zowel voor lokaal als voor provinciaal be stuur nog vele taken overblij ven. Zoals mr. Van der Weel het in zijn boekje formuleert t.a.v. de provincie, nl.: „Het provinciaal bestuur is een sti mulerende en leidende rol toe bedacht". Het boekje bestaat uit twee delen, In het eerste wordt de problematiek in het algemeen benaderd, terwijl het tweede deel is toegespitst op de Zeeuwse situatie, waarna door de auteur een zestal bestuur lijke modellen wordt getoetst aan een aantal criteria. Het boekje, kosten f 7,50, kan besteld worden bij het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap in Middelburg. BRUSSE L (ANP) Het beleid van de Belgische rege ring is erop gericht de drie grote havens van België, Ant werpen, Zeebrugge en Gent, toegankelijk te maken voor beladen schepen met een ton- nenmaat van 125.000 dwt. „We zijn er niet op uit schepen met meer laadvermogen te ontvan gen en we zullen dus niet meedoen aan de wedloop om mammoettakers binnen onze havens te halen", aldus minis ter De Saeger van openbare werken, woensdag in de Bel gische kamer. De Belgische regering wil geen mammoetschepen ombat ze van mening is dat de kos ten voor het ontvangen veel te hoog zullen oplopen en omdat de aanvoer zelf van ruwe prtroleum geen element van arbeidsversch-affing in zich houdt. Ruwe petroleum, aangevoerd door pijpleidingen vanuit bui tenlandse havens, is voor Bel gië en wellicht ook voor ande re landen de beste en de goed koopste oplossing, aldus de be windsman. Woensdag was de dag dat zonder het minste officiële vertoon in Zeebrugge begon nen werd met de werken voor een sluis die schepen van 125.000 ton zal moeten kunnen toelaten. Dat werk kost onge veer 140 miljoen gulden. In 1976 moeten de schepen de sluis kunnen passeren. Minis ter De Saeger heeft van de zijde van de oppositie (Libe ralen en Volksunie) in de ka mer heel wat kritiek op dit project te slikken gekregen. De liberale fractieleider Willy de Clerq voerde aan dat twee hoogleraren onlangs nog, onafhankelijk van elkaar verklaard hebben dat de sluis op een volkomen verkeerde plaats gebouwd wordt, zonder dat er waterloopkundige proe ven aan vooraf zijn gegaan. Tijdens het debat werd meegedeeld dat het ministers comité zijn goedkeuring heeft gehecht aan de vestiging van een raffinaderij voor Shell in Kallo bij Antwerpen die een jaarlijkse productiecapaciteit van negen miljoen ton zal krijgen, die ruim 600 miljoen gulden aan investeringen zal vragen en die aan 300 mensen werk zal verschaffen. Verder ging het comité akkoord met een plan van Esso om in Ant werpen een bestaande raffina derij met een capaciteit van 4,7 miljoen ton uit te breiden tot 13,7 ton, hetgeen een in vestering van 840 miljoen gul den zal vergen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Sinds af gelopen vrijdag is het 16 maan den oude zoontje van mevrouw L. van der H. uit Aardenburg spoorloos. Het jongetje werd vrijdagmiddag door zijn vader, de 28-jarige Van der H„ mee genomen, maar tot op heden is het kind niet bij zijn moeder teruggebracht. Het echtpaar is in een echtscheidingsprocedure gewikkeld. De president van de recht bank te Middelburg had de bij na anderhalf jaar oude Peter voorlopig aan de moeder toe gewezen. Mevrouw Van der H. gaf haar man toestemming het jongetje voor enkele uren mee te nemen, maar toen hij het kind vrijdagavond nog niet had teruggebracht maakte zij zich i mgerust en waarschuwde de politie. Mevrouw Van der H. vermoedt dat haar man het jon getje mee naar België heeft ge nomen. Van der H. is vrijdag middag in het Belgische Mal- degem gezien in een auto waar in ook het jongetje zat. Mejuf frouw C. A. Meulendijk van de rijkspolitie te Middelburg heeft de zaak in onderzoek. TERNEUZEN Tij dens het vervoer van 'n zestien meter lange en zeven ton zware op slagtank van de Hoek se Kade in Terneuzen naar Dow Chemical, waarbij gebruik werd gemaakt van een zg. Malle Jan raakte de onderkant van de tank vast op het wegdek. Het gestrande trans port blokkeerde het verkeer ongeveer een half uur. Met behulp van een kraanwagen is het gevaarte naar de kant van de weg ge trokken. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Als eerste industrie in Sas van Gent viert de N.C. Centrale Suiker Maatschappij het 100- jarig bestaan. Ter gelegen heid hiervan wordt voor al le werknemers en oud-perso neelsleden met familie uitge breid gefeest. Vandaag (don derdag) is het feestdag voor de gepensioneerden. Onge veer tachtig personen ver trekken na in de bedrijfskan tine een kopje koffie te heb ben gebruikt, in twee bussen naar Brugge. In hotel Lodewijk van Male te Sint-Kruis wordt hun een diner aangeboden en 's mid dags wordt het Dolfinarium in Brugge bezocht, waarna een rondrit door deze stad volgt. Na 's avonds in hotel De Bar ge een lichte maaltijd te heb ben gebruikt, wordt de terug reis naar Sas aanvaard, waar men omstrfeeks half negen hoopt te arriveren. Zaterdag 11 maart worden alle werknemers met hun vrouw en ongehuwde kinderen boven de 16 jaar verwend. Ongeveer 250 personen reizen op die dag per bus naar St.- Niklaas, waar om 2 uur in hotel Serwir een aperitief wordt gebruikt, genaamd „Cocktail C.S.M.". Om half drie worden de gasten aan ta fel genood voor een banket. Omstreeks zes uur verzamelen zij zich in de feestzaal van het hotel om de revue „Een lach in de ruimte" bij te wonen. Hieraan verleent een keur van artiesten medewerking, onder wie imitator Frans van Dus- schoten, Ria Valk, And-ré van Duijn en het trio Coen van Orsouw. Het show- en dansor- kest Acjifcl-ub met zangers Christli en Norma Hendy ver zorgt het overige deel van de avond. Werknemers en gepensio neerden die wegens ziekte of andere omstandigheden niet aan de feesten kunnen deelne- me, ontvangen thuis een at tentie. Voor kinderen der werkne mers tussen 10 en 15 jaar staat op 25 maart een reisje naar Amsterdam op het pro gramma. Hierbij o.m. een rondleiding op Schiphol, een diner in restaurant Harkema en een bezoek aan Artis. Op de terugreis wordt een koffie maaltijd gebruikt in Rotter dam. Tegen 10 uur 's avonds hoopt men thuis te zijn. Uit archiefstukken blijkt dat op 29 januari 1872 in het voor malig „Nederlands Logement" in Terneuzen, ten overstaan van notaris J.P. Dronkers, de Suikerfabriek Sas van Gent werd opgericht. In 1919 ging de Suikerfabriek op in de hui dige C.S.M. Eerste directeur was de Fransman H.N.G. Malotaux, die in Valenciennes een sui kerfabriek leidde, maar tij dens de Frans-Duitse oorlog van 1870 naar Nederlan-d vluchtte. Na zijn overlijden in 1897 werd hij opgevolgd door zijn zoon Pierre, onder wiens leiding de fabriek tot 1918 sterk uitbreidde. Aan het eind van de oorlog '14-'18 telde de fabriek 32 man personeel. Van 1918 tot 1921 was de heer J. Stubbê directeur. Hij werd bijgestaan door de administra tieve directeuren Verplanken en Anthonissen. In 1921 kwam de heer A.E.S. Hamelinkck, die van 1956 tot 1958 alge meen directeur was. Hij werd in 1958 opgevolgd door de heer J.A. Bum. Sedert 1968 is ir. J.M.L. van Loon belast met de hoogste leiding van de sui kerfabriek, die momenteel 120 werknemers in dienst heeft.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2