ARABIER VEROORZAAKT PANIEK OP SCHIPHOL Geen Vz miljard extra Magie PANTIES *39 groko ipereie benen i Meerderheid in Limburg achter Gijsen" Van Agt aftreden? Radio-actief afval van kern centrale op vuilnisbelt PLANNEN BRUG- TUNNEL W.-SCHELDE BIJ DREES Dr. P. Vriens secretaris generaal van kerkprovincie Spanning binnen kabinet om Drie ILLEGALE ALCOHOL. STOKERIJ IN VOL BEDRIJF ONTDEKT TE AAR DENBURG Moord aanslagen in N.-Ierland Elke drie dagen een bankoverval Strijdtoneel verplaatst naar Syrië gebroken Voor bestrijding iverkloosheid Brabant/Zeeland Wiebeltax NEKKRAMP IN VELDHOVEN A jax-Arsenal rechtstreeks op t.v., daarna Feyenoord contra Benlica deze week bij 198- lnnw«a| NIEUWE ENQUêTE KENMERK •>n Fatsoen r> Twee mensen lagen doocl in hun huis OOK IN BELGIë Wisseldisconto weer omlaag Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2l> t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DQNDERDAG 2 MAART 1972 26e Jaargang Nr. 8791 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m, 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem SCHiriIOL (ANP) Allerlei verdachte omstan digheden, die te zamen een handzame basis vormen voor een detective story, hebben er gisteren toe ge leid, dat de Dienst Lucht vaart van het korps rijks politie toch al extra ge spitst op mogelijke kapin gen een Arabische diplo maat op Schiphol op het laatste moment uit een naar München vertrekkende lijnmachine van Lufthansa heeft gehaald. Volgens zijn papieren bleek het de 35-jarige koe rier Bedair Elghamrawy uit Cairo te zijn, vermoedelijk verbonden aan het Egypti sche ministerie van buiten landse zaken. De consternatie ontstond, toen een chauffeur van de Egyptische ambassade in Den Haag, misbruik ma kend van de cd-regïstratie van zijn auto, een week endtas van de vertrekken de koerier via het vip-cen trum en builen de normale balie-controle in de ver trekhal om naar de uitgang in de pier smokkelde en hem daar aan de koerier overhandigde. Alle reeds gevisiteerde en ingestapte passagiers moesten het vliegtuig weer verlaten en op het platform een voor een hun eigen koffers en andere bagage aanwijzen, die in het vrachtruim waren ge stouwd. Er bleven drie kof fers over, die van de Ara bier bleken te zijn. Hij stemde er in toe vrij willig mee te gaan naar het bureau van de rijkspolitie, terwijl het vertraagde vliegtuig zonder hem met de overige 40 passagiers naar München vertrok. De politie doorzocht de koffers en de weekendtas. Er zaten slechts persoonlijke bezit tingen in. Aangezien er geen spoor van een wapen werd gevonden, liet men de koerier terstond weer vrij. Hij vertrok later op de middag per Olympic Air ways naar Athene om van daaruit de reis naar Cairo voort te zetten. De Egyptenaar werd al sinds maandag met enige achterdocht bekeken. Hij was nl. maandagochtend ai op Schiphol verschenen om via München naar Cairo te rug te keren. Maar per KLM wilde hij niet naar München, omdat die lijn machine vandaar door zou vliegen naar Xel-Aviv. En al kon hij dan in München de Lufthansa nemen naar Cairo, hij wilde niet in een KLM-vliegtuig stappen dat Tel Aviv als eindbestem ming had. Ook had hij er bezwaar tegen om 's mid dags met een andere KLM- machine regelrecht naar Cairo terug te vliegen. Bo vendien maakte hij ruzie over de betaling van de overbagage. De KLM ver wees hem tenslotte naar de Lufthansa. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De minister van Verkeer en Waterstaat, dr. W. Drees, bestudeert thans de schetsen en tekeningen en een begeleidende flnancieel-econo- mische nota over de brug-tun- nel-verblnding over en onder de Westerschelde. De technische voorbereiding van het project is daarmee voltooid, al wordt er nog wel door de Combinatie Wester schelde n.v. gewerkt aan het besteksklaar maken van de vaste oeververbinding. Minister Drees heeft op 15 februari aan de Eerste Kamer toegezegd dat het kabinet nog dit jaar een principe-uitspraak over de prioriteit van het werk zal doen. Dat is ook van belang om tijdig te kunnen beslissen of en in hoever er nog voorzieningen ten behoeve van de veerdiensten moeten worden getroffen. De studie van dr. Drees be strijkt overigens niet slechts de vraag welke rijksbijdrage nodig is wanneer het werk, zoals wordt voorzien, wordt uitgevoerd voor rekening van de inmiddels opgerichte n.v. W esterschelde-oeververbin- ding. Tot nu toe werd aange nomen dat de financiering van deze ontwikkelings- en exploi tatiemaatschappij onder Zeeuwse vlag geen onoverko melijke moeilijkheden be hoeft op te leveren. Wel was men in Den Haag beducht voor de impulsen die dit miljoenenobject op de ar beidsmarkt in Zuidwest-Ne derland zal teweegbrengen. Nu de werkgelegenheid de laatste maanden tamelijk zor gelijk is geworden, is het ech ter niet waarschijnlijk dat aan dit aspect erg zwaar zal wor den getild. (Van onze correspondent) UTRECHT De Bisschop penconferentie van de r.-k. kerk in Nederland heeft tot secretaris-generaal van de kerkprovincie genoemd dr. P. C. M. J. Vriens o.f.m. cap. Pater Vriens is momenteel hoofdlegeraalmoezenier Hij zal zijn nieuwe functie aan vaarden op 1 september 1972. Voorzover zijn huidige werk zaamheden dit toelaten zal pa ter Vriens zich in de komende maanden op zijn nieuwe taak voorbereiden en deelnemen aan de werkzaamheden van de beheers- en beleidscommis sie. (Zie ook pagina 15) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid in de Tweede Kamer heeft vier moties van de oppositie over de bestrij ding van de werkloosheid ver worpen. Twee PvdA-moties kregen alleen de steun van D'66, PSP, CPN, en PvdA. De beide PvdA-moties vroe gen van de regering een half miljard gulden extra om de werkloosheid behalve in het noorden ook in andere gebie den (Noord-Brabant, Zeeland en Limburg) aan te pakken. In deze voorstellen waren de eisen van de drie vakcentrales verwerkt, die ook om een half miljard extra hebben ge vraagd. De vakcentrales hebben 10 dagen geleden gedreigd met „passende maatregelen", mo gelijk acties als er niet meer geld voor de werkloosheidsbe strijding kwam. Inmiddels heeft de regering wel toege- zegt dat .extra-maatregelen te treffen in de woningbouwsec tor en op gemeentelijke wer ken o.a. in Brabant en Zee land. De Kamer verwierp ook een motie van D'66-er Nijpels, die wilde dat de regering eerst de Kamer zal raadplegen voordat een definitieve beslis sing wordt genomen over het al dan niet verlagen van de wiebeltax, zoals de regering overweegt. De regeringspartij en vonden de motie overbo dig. TEL AVIV (AP) Syri sche vliegtuigen hebben giste ren bomaanvallen uitgevoerd op Syrisch bezet gebied. Dit gebeurde nadat Israëlische troepen en vliegtuigen bases van de Arabische guerrilla strijders in Syrië hadden ge bombardeerd en beschoten. De Syrische vliegtuigen de den aanvallen op twee Israëli sche semi-militaire nederzet tingen in het heuvelland van Golan. Israëlische vliegtuigen trachtten de indringers te ver drijven maar het was in de lucht niet tot gevechten geko men. VELDHOVEN (ANP) Bij een van de cursisten van het pantser infanterie rij- en op leidingscentrum in het Prinses Irenekamp te Veldhoven is nekkramp geconstateerd. De betrokken militair af komstig uit Noordwijkerhout maakt het redelijk. HILVERSUM (ANP) De NOS-te)«"-j» van plan, de voetbal wedstrijd Ajax - Arse nal, die op woensdag 8 maart in het Olympisch Stadion in de kwartfina le om de Europacup voor landskampioenen wordt gespeeld, rechtstreeks uit te zenden. De tweede wedstrijd in deze kwart finale tussen Feyenoord en Benfica zal op beeld band worden vastgelegd en na afloop van de wedstrijd Ajax - Arse nal worden uitgezon den. De NOS-radio zal via een rechtstreeks scha kelprogramma, dat van 20.05 tot 22.20 uur via Hilversum 2 wordt uit gezonden, aandacht aan beide wedstrijden schen ken. Afwisselend zal naar Amsterdam en Rot terdam worden overge schakeld voor de hoogte punten van de wedstrij den. (ADVERTENTIES) met versterkt kruisje en broekje, prima pasvorm ininRliEELGEZINSPflK 500gr.vanl,35voor TC© De minister van Justitie gisternacht in de Kamer in wat mogelijk als „de nacht van Van Agt" fde geschiedenis in zal gaan. HILVERSUM (KNP) Het grootste deel van de Limburg se katholieken heeft vertrou wen in de nieuwe bisschop van Roermond, mgr. J.M. Gij- sen. Dit blijkt uit een enquête, (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Een dag na liet emotionele debat in de Kamer over de vrijlatingi van de drie Duitse oorlogsmisda digers in Breda heeft in politieke leringen in Den Haag de mening postgevat, dat er geen kabinetscrisis mag uitbre ken over deze kwestie. De kans, dat minister Van Agt van Justitie gaat aftreden, wordt echter wel reëel geacht. Zij het, dat het heengaan dan „om persoonlijke redenen" zal geschieden. Morgen komt het kabinet bijeen om een defi nitieve beslissing te nemen over het al dan niet verlenen van gratie. Het feil, dat de „Drie van Breda" geen kabinetscrisis waard zijn, mag echter de spanningen binnen het kabinet niet verhelen. Naar buiten treedt de regering unaniem op, zoals premier Bies heuvel herhaaldelijk heeft verklaard, maar insiders zijn er van overtuigd dat in ieder geval de ministers Gecrtsema (VVD) van Binnenlandse Zaken en Boersma (ARP) van Sociale Zaken zich fel tegen vrijlating hebben verzet en dat nog doen. De uitspraak van de Kamermeerderheid sterkt hen daar nog in. Het is ook inct deze weten schap, dat VVD-Kamerlid mr. Berkhouwer tijdens het debat de politieke consequenties van de regeringsbeslissing en die van de Kamer ter discussie stel de. Kort samengevat komt het hier op neer: dê regering zal het negatieve oordeel van de Kamer niet naast zich kunnen neerleggen. Dat zou onbehoor lijk zijn. Het argument van de regering, dat de Kamer door liet aanvaarden van de motie op de stoel van de Kroon is gaan zitten, weegt bij de VVD en de oppositiepartijen niet zo zwaar. De regering heeft van de Ka mer een standpunt gevraagd. Welnu, zo redeneert men, dat standpunt is er nu en daar zal de regering terdege rekening mee moeten houden. Minister Van Agt zelf staat voor een dilemma: in zijn ant woord aan de Kamer heeft hij tot twee keer duidelijk gesteld, dat de drie vrij moeten komen en wel met het argument, dat in onze rechtsstaat de straf van de „Drie" niet meer doelmatig is. Dat is zijn belangrijkste ar gument om de „Drie" collectief vrij te laten, hoewel het volgens hem niet om een collectieve gratieverlening gaat. Besluit de regering morgen de gratie toch door te zetten, dan krijgt minister Van Agt binnenkort in de Kamer een motie van wantrouwen te ver werken. Want, zo zegt VVD- Kamerlid Berkhouwer, als de regering nu tot gratieverlening negeert, is het de plicht van de Kamer de verantwoordelijke minister op het matje te roepen. Volgt de regering de Kamer meerderheid wel, dan erkent zij het falen van 's ministers be langrijkste argument. „Als de regering nu tot gratie verlening over gaat, is het wel een heel slechte regering", zei PvdA-Ka- merlid Vondeling gisteren. De minister zou dan met goed fat soen niet meer op zijn minis- tersstoel kunnen blijven zitten, zeggen politieke kringen. Er' is sprake van een compro mis-voorstel. Dat is het verle nen van individuele gratie. Dus Kotalla, Fischer en Aus der Fünten een voor een na verloop van tijd vrij laten. Daarmee zou de regering de motie van de Kamer niet naast zich neerleg gen, omdat daar uitdrukkelijk collectieve gratiëring wordt be doeld. Maar dan weer zou de minis ter onmogelijk kunnen aanblij ven, omdat hij dan zelf toegeeft, dat zijn argumentatie om ze nu, alle drie vrij te laten, niet juist waren. En dan kan men zich in Den Haag terecht afvragen, waarom die drukte allemaal. Als de bewindsman namelijk zou besluiten tot individuele gratiëring, moet dat gebeuren aan de hand van persoonlijke omstandigheden van degene, die gratie heeft aangevraagd. Het argument van de minister, dat het recht bij voortgezette ge vangenisstraf wordt verkracht, vervalt dan. Met alle conse quenties voor de bewindsman. Volgens politieke kringen zou minister Van Agt zelf niets lie ver doen dan zijn functie neer te leggen. De constante bedrei gingen aan zijn persoon en fa milie schijnen een sfefer te heb ben geschapen, dat het voor hem „allemaal niet meer hoeft Bovendien is alom duidelijk geworden, dat zijn gevolgde procedure op z'n minst „hoogst ongelukkig" is geweest. Ten slotte staan de minister nog een groot aantal andere moeilijkhe den te wachten: de abortus-wet geving, de politiewet en de kra kers en het vreemdelingenbe leid. Dat zij-n in het parlement stuk voor stuk controversiële zaken. Men moet wel heel goed beslagen ten ijs komen om de regeringsvoorstellen ten deze met goed gevolg door de Kamer te slepen. (Vervolg op pagina 13) DEN HAAG (ANP) De 54-jarige N.J. Sikkes uit Den Haag is dood in zijn woning aangetroffen. Buren hadden de man al een paar weken niet meer gezien en waarschuwden de politie. Deze trof het stoffelijk over schot naast, het bed aan. De heer Sikkes bleek een natuur lijke dood te zijn gestorven. Dit was ook het geval met de 70-jarige mevr. J.E. i van Tol, eveneens in Den Haag. Haar lichaam lag in de gang en werd daar gevonden door de politie, die door buren was gewaarschuwd. 9 Het interieur van de gis teren ontdekte alcoholstokerij. Links hoofdinspecteur J. van Veeren uit Vlissingen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG-TERNEU- ZEN Voor de Terneuzense douanerecherche was het gis teren een feestdag. Bij een inval in de schuur van een fruitkwekerij aan het z.g. Oliewegje in Aardenburg werd een in vol bedrijf zijnde illegale alcoholstokerij ont dekt. De installatie, geschatte in vestering 30 mille, was gloed nieuw en vermoedelijk sedert 1 februari in bedrijf. Twee "Belgen, de stoker en de chauf feur, werden aangehouden. De schuur was van de fruitkwe ker gehuurd door de Aarden burger C, die gisteravond te genover de douanerecherche bekende te weten waarvoor de schuur gehuurd was. In het huurcontract stond: „verwer king en opslag van stukgoede ren". C. was opgetreden als tussenpersoon voor een Belgi sche organisatie die zich toe legt op de „geheimstokerij en". (Van onze redactie buitenland) BELFAST Binnen twaalf uur zijn in Noord-Ierland twee leden van het „Ulster Defence Regiment" (de vrijwillig hulp politie) vermoord. Een van hen werd gister morgen in Garrison, vlakbij de grens met de Ierse republiek voor zijn woning doodgescho ten toen hij op het punt stond naar zijn werk te gaan. Zijn 11-jarig dochtertje kreeg een schot in haar been. De avond tevoren was in Lurgan al een UDR-lid in zijn woning ver moord. Vijfentwintig personen hebben verwondingen opgelo pen bij een bomexplosie, die zich gistermiddag in London derry voordeed. (Van een onzer verslaggevers) DODEWAARD De plastic zak die begin februari op de vuilnisbelt van de Betuwse ge meente Dodewaard werd ge vonden bevatte radio-actief af val van de nabij gelegen kern centrale. Dit werd gisteren onthuld door burgemeester H. Knopers. Zijn verklaring staat lijnrecht tegenover alle mede delingen die de betrokken au toriteiten tot op dat moment deden. Op 11 februari werd op de ge meentelijke belt een plastic zak gevonden met het op schrift „radio-actief". Politie en burgemeester werden on middellijk gealarmeerd. Om ongerustheid onder de bevol king te voorkomen werd beslo ten om de zaak zoveel moge lijk geheim te houden. De gevonden zak werd naar het Radiologisch Laboratorium van het TNO in Arnhem ge stuurd om te worden onder zocht. Daar werd een lichte straling van 7 micro-curie ge meten. Toen twee weken na de vondst het nieuws toch uitlek te, werd van officiële zijde met grote stelligheid verklaard, dat de afval in de zak beslist niet radio-actief was. Er zou spra ke zijn geweest van een ver gissing, waardoor eenvoudig afval van de kerncentrale in een verkeerde zak terecht kwam. De zaak leek gesust. Gisteren kwam de ware aap echter uit de mouw. Burge meester Knopers verklaarde na vragen van een raadslid dat reeds op 11 februari (de dag van de vondst) bekend was dat de schildersbenodigdheden die in de afvalzak zaten in derdaad radio-actief waren. „De straling was echter zeer zwak", aldus de burgemeester, „maar vijf maal zoveel als een open horloge met radium als lichtgevende verf". Niettemin zal er een proces verbaal over het gebeurde, worden opgemaakt. Er zullen van de kant van de kerncen trale bijzondere maatregelen worden genomen om een hei- haling van het gebeurde te voorkomen. Zo zal er een meervoudige controle worden ingesteld op al het afval dat de centrale verlaat. Een voor stel om de kerncentrale te ver bieden wat voor een afval dan ook op de belt te storten werd niet haalbaar geacht. Einde art. 451 16.10 uur. die in opdracht van de televi sie-rubriek Kenmerk door het bureau Intomart is gehouden onder 409 personen in Lim burg. Een eerdere Intomart- enquête werd door de KRO afgewezen wegens onjuiste vaagstelling. Door middel van een a-se lecte steekproef onder mensen die verklaarden praktiserend katholiek te zijn of zich ver bonden voelden met de rooms- katholieke kerk, is men tot een aantal resultaten gekomen, die gisteravond in Kenmerk- uitzending bekend werden gemaakt. Op de vraag wat men van de benoeming van mgr. Gijsen denkt, antwoordde 31 procent van de Limburgse gelovigen, dat men mgr. Gijsen de juiste persoon vindt, terwijl 7 pro cent liever zou hebben gezien dat iemand anders tot bisschop van Roermond was benoemd. Deze 7 procent verklaarde echter wei dat men mgr. Gij sen aanvaardbaar vindt. 3 pro cent van de Limburgse katho lieken verklaarde zich beslist tegen de benoeming en 10 pro cent was liet onverschillig wie er bisschop van Roermond zou worden. 41 Procent van de ondervraagden verklaarde geen oordeel te hebben over deze benoeming daar men te weinig over de persoon van mgr. Gijsen wist. Bijna 50 procent van de Limburgse katholieken spreekt op een desbetreffende vraag als zijn mening uit dat mgr. Gijsen een vooruitstre vend man iss die vernieuwin gen in de kérk zal bevorderen. 30 Procent is het hier echter mee oneens. Dat mgr. Gijsen in de Nederlandse katholieke kerk de verschillende stromin gen dichter bij elkaar zal brengen, daar is 47 procent van de ondervraagden het mee eens. terwijl 24 procent deze mening niet deelt. De helft van de ondervraag den vindt dat de paus reke ning had moeten houden met de wensen van de leiding van het bisdom en iemand had moeten benoemen die op de voordracht stond. 13 Procent is het hier noch mee eens, noch mee oneens. 30 Procent van de gelovigen in Limburg vindt dat de paushelemaal geen re kening met de voordracht van de leiding van het bisdom be hoeft te houden. 46 Procent van de gelovigen is van mening dat de paus, beter dan wie ook, kan beoor delen win geschikt is om lei ding te geven in een diocees, en 41 procent kan zich er niet mee verenigen, dat de paus een kandidatenvoordraeht naast zich neerlegt. 31 Procent van de Limburgse gelovigen vindt het beter dat de gelovi gen zelf kunnen bepalen wie hun bisschop wordt terwijl 54 procent het met deze gedachte niet eens is. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Nedcr- Iandsche Bank gaat met in gang van vandaag het wissel disconto met een half procent verlagen van 4,5 tot 4 pet. De centrale bank gaat ook haar andere tarieven met een half procent verlagen. De ver traging van de tarieven houdt verband met de opgetreden daling van de rente in het buitenland, aldus de bank. Het bankdisconto in België wordt eveneens met ingang van vandaag verlaagd van 4,5 naar 4 procent. Verleden week werd in "West-Duitsland het officiële rentetarief verlaagd van vier naar drie procent. ARNHEM (ANP) Het aantal zware overvallen en gc- welddelicten in Nederland neemt ieder jaar toe. In 1971 werden 186 roofovervallen ge pleegd, waarvan 116 op ban ken en postkantoren. Dat betekent eenmaal in de drie dagen een bankoverval. De totale buit was het vorig jaar f 1.287.000,-, terwijl bij overvallen een dode en 15 licht- en 17 zwaargewonden vielen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1