TRANSPLANTATIES HEBBEN NOG WEINIG SUCCES Wellicht naar federatie zonder CNV DRIE VAN BREDA Kamer gelukkig aan roulette-tafel PRESIDENT BERISPT RAADSMAN ¥d NVV EN NKV ÉÉNS OVER SNELLE BESLISSING TIEN JAAR EN TBR VOOR ROBERT VAN S. Regering moet zelf beslissen VEROUDERD Hoger beroep Industriebond Variabel werken kan voordeel opleveren Zellerbach krijgt 50 pet-belang in Van Gelder binnenland buitenland Alleen nierruil aanvaarde ingreep Strijdmiddel Confessionele bonden naar rechter zondag 10-17 uur en dinsdag tot'22 uur H- voordelige trèin-toegangsbiljetten op ca: 180 stations verkrijgbaar 17 DEN HAAG (ANP) „Met orgaantransplantaties zijn de afgelopen jaren zo weinig overtuigende resul taten bereikt, dat thans al leen de niertransplantatie nog als een aanvaarde the rapeutische ingreep kan worden beschouwd. Hart en levertransplantaties heb ben weliswaar enkele op merkelijke resultaten ge boekt, maar het aantal pa tiënten dat werkelijk een normaal leven kan leiden, is te verwaarlozen. Andere orgaantransplantaties zoals van darm, long-, en pan creas, zijn nog steeds volle dig experimenteel". Dit meent de Arnhemse chirurg dr. M. N. van der Hcijdc na een bezoek aan enkele medische centra in de Ver enigde Staten. In het Nederlands Tijd schrift voor Geneeskunde schrijft Van der Heijde die zelf twee keer een hart transplantatie heeft ver richt, dat Veel verwachtin gen op het gebied van or gaantransplantatie op i.idele hoop lijken te zijn geba seerd. Onder veel medici in de Verenigde Staten die des- tijds de basis hebben ge legd voor vrijwel alles wat bereikt is op het gebied van orgaanstransplantatie, heerst zijns inziens een gevoel van teleurstelling. Niet zozeer over datgene wat men als chirurg heeft bereikt, maar meer over het vervliegen van de hoop dat van de kant van het funda mentele onderzoek, op korte termijn hulp wordt verkre gen, waardoor de resultaten beter worden. Een voor beeld hiervan is dat de ver wachte verbetering in de re sultaten van transplantaties tussen nict-verwante donors en ontvangers bij wie de keuze was bepaald op grond van luokocytengroepten- typering, niet is waarge maakt. Dit is ook het geval ge weest bij het antilympho- systenserun (ALS) dat geen spectaculaire verbete ringen heeft gebracht bij het onderdrukken van het afstotingsmechanisme. Het is een moeilijk toe te dienen middel gebleven, dat onaan gename bijwerkingen heeft en bovendien duur is. Er is ook teleurstelling over het uitblijven van enige verbe tering in de resultaten van orgaanconservering. Men lijkt in de Verenigde Staten verlamd te zijn door gebrek aan nieuwe ideeën. Wanneer men nu terugziet op het enthousiasme waar mee men zich een tiental jaren geleden op de proble matiek van de orgaantrans plantatie heeft geworpen, zou men verwachten dat thans in alle laboratoria on der hoogspanning wordt ge werkt aan deze problemen. Maar aldus dr. Van der Heijde dit is helaas niet het geval. Eurothansplant en het niertransplantatieteam van het Academisch Ziekenhuis te Leiden zijn het op een groot aantal punten niet eens met de mening van dr. Van der Heijde. Men be reidt een wetenschappelijk antwoord voor, dat binnen kort zal worden gepubli ceerd, aldus drs. Schippers, economisch directeur van Eurotransplant. De organi satie die verantwoordelijk is voor de uitwisseling van nieren met het buitenland, heeft bij 73 pet van de pa tiënten die een donornier kregen, een goede nierfunc tie gevonden. De officiële wereldcijfers zijn in over- komstige periode ruim 51 pet. In totaal kwamen 689 transplantaties mede dank zij deze organisaties tot stand. Meer dan 70 pet van dit aantal (599) waren transplantaties waarbij de nier die getransplanteerd werd, afkomstig was uit een ander ziekenhuis. Deze or ganen zouden zonder Euro- transplant voor het grootste gedeelte niet gebruikt zijn, zo meent de heer Schippers. r TTet verlenen of weigeren van gratie is bij de Grondwet J--J- voorbehouden aan de Kroon, d.w.z. aan de koningin en de regering. Minister Van Agt had daarom tevoren niet de mening van het parlement hoeven te peilen over het voornemen de drie van Breda vrij te laten. Op verzoek van een deel der Kamer heeft hij dat echter wel gedaan en nu zit hij daardoor in een heel moeilijke positie. Tegen de verwachting in immers heeft de Kamer zich met 85 tegen 61 stemmen tegen vrijlating uitgesproken en dat is een uitspraak, die in het emotionele klimaat van deze dagen niet zonder meer genegeerd kan wor den. De regering heeft in deze zaak vele fouten gemaakt. De grootste fout is wel geweest, dat niet voorzien is welke emoties zouden worden losgeslagen. Hoe slecht prof. Van Agt aanvoelt, wat er onder de mensen leeft, bleek uit zijn optreden dinsdag nacht in de Kamer. Hij hield daar een betoog alsof hij een college strafrecht gaf aan studenten. Maar hij sprak via de t.v. tot het Nederlandse volk, tot duizenden oorlogsslacht offers, tot mensen met littekens, die nooit, nooit meer zullen verdwijnen. O zeker, er werd „begrip" getoond voor het lijden van de oorlogsslachtoffers, maar minister Van Agt gaf daaraan uit drukking op dezelfde wijze als een tandarts, die een patiënt opwekt flink te zijn bij een zenuwbehandeling. En wat nu? Staatsrechtelijk gezien zou het onjuist zijn als de Kameruitspraak beslissend zou zijn voor het, lot van Kotalla, Fischer en Aus der Fünten. De verantwoordelijkheid ligt hier bij de regering, die dan achteraf door het parlement ter ver antwoording kan worden geroepen. Ook ons rechtsgevoel mag trouwens niet toestaan, dat er door een volksgericht be slist wordt over leven en dood. Kan er een soort compromis gevonden worden in die zin dat de, regering terugkomt op haar plan collectieve gratie te verlenen? Tegen een gratieverlening van geval tot geval zal waarschijnlijk minder verzet rijzen, maar het gevolg hiervan zou wel zijn dat wij nog enkele malen een herhaling zullen beleven van het drama van deze weke'n. En wat voor uitwerking heeft die steeds terugkerende onrust op de oorlogsslachtoffers? De beslissing waarvoor de regering nu staat is een uiterst moeilijke. De regering heeft bij herhaling verklaard dat het hier gaat om de rechtsstaat. Dan mag zij eigenlijk niet wijken voor politieke druk en dreigementen. Dan moet zij doorzetten wat zij van plan was, ook al kan dat een minister de kop kosten. Het is overigens niet uitgesloten, dat de heer Van Agt straks eigener beweging zal aftreden. Hij heeft tot dusverre een weinig gelukkige hand gehad en hem wachten nog allerlei andere problemen, als bijvoorbeeld de abortuskwestie. UTRECHT (ANP) De voorzitters van het NVV en het NKV, de heren H. ter Heide en J. Mertens, achten het niet uitgesloten dat hun vakcentrales nog dit jaar een federatie zullen vormen. Ze zijn, met CNV-voorzitter J. Lanser, afzonderlijk geïnter viewd door De Steiger van de Katholieke Bouwbond. Driekwart van de leden van deze bond heeft zich onlangs bij een enquête uitgesproken voor één vakcentrale. legd aan de afzonderlijke, maar aan de gezamenlijke le denvergaderingen van de bon den, om zo ook tot een geza menlijke oplossing te ko men. De heer Mertens zegt over de federatie: „Als we te lang waphten, hoeft het niet meer. Dan zijn er geen vakcentrales meer." Ook de heer Ter Heide stelt dat aan het einde van dit seizoen definitieve, beslissin gen moeten wordeé genomen. Hij' acht het niet uitgesloten, dat het CNV in een iets later stadium toch bereid zal zijn, mee te doen in een dergelijke vorm van samenwerking. De heer Lanser: „Het CNV streeft naar samenwerking met behoud van de eigen identiteit. We willen dus niet in één club. Als >er al één vakcentrale zou komen zou er daarnaast, volgens hem, to.ch weer een nieuwe ontstaan om dat er binnen NKV en CNV groepen zijn die geen eenwor ding willen. Over de gevolgen van het metaalconflict voor de samen werking lopen de meningen nogal uiteen. De NKV-voorzit- ter (die er slapeloze nachten van heeft gehad) vindit liet jammer dat de samenwerking eeen flinke knauw heeft ge kregen. Hij verwacht dat. er- veel tijd nodig zal zijn om de verstoorde verhoudingen in die sector weer recht te brei en. De heer Ter Heide tilt er niet zo zwaar aan. Wel meent hij dat het conflict heeft aan getoond dat de thans bestaan de vormen van samenwerking volstrekt verouderd zijn. Vol gens hem zouden meningsver schillen van onderhandelaars en bondsbesturen over de vraag of een cao acceptabel is niet moeten worden voorge- (vcrvolg van pag. 1) Zoals in enkele edities giste ren nog gemeld kon worden is gisternacht de motie-Voogd, waarin de Tweede Kamer het kabinet in ernstige overwe ging geeft het voornemen om de „Drie van Breda" vrij te laten, niét ten uitvoer te bren gen, aangenomen. 85 leden stemden vóór de motie, 61 er tégen. De spanning was er al af, woensdagnacht om drie uur, toen Mervoorzitter mr. Van Thiel de kamerleden maande hun plaatsen in te nemen voor de beslissende stemming over de motie-Voogd. Want bij de stemverklaringen was al ge bleken dat de motie een tame lijk grote meerderheid zou be halen. Premier Biesheuvel richtte, onder drang van de Kamer, toch V nog het woord tot de volksvertegenwoordiging. Na half twee zei hij het van be lang te vinden om heel goed te luisteren naar de Kamer, met het oog op de beslissing waar het kabinet dezer dagen voor komt te staan. Maar ook vanwege de ernst van de zaak en omdat het een zaak van algemeen regex-ingsbeleid is zei hij aanwezig te zijn ge weest. Nadrukkelijk liet hij de Kamer weten dat er nog geen sprake is van een beslis sing, maar louter van een standpuntbepaling. „Het debat is in zekere zin een confronta tie van standpunten". Hij zei geen spijt te hebben van de gevolgde procedure. Mr. Biesheuvel wilde niet zeggen wat de regering met de motie zal doen. „Wij heb ben weliswaar ons standpunt bepaald, misschien is een aan vullend standpunt nodig", al dus de premier, volgens wie de regering begrepen heeft dat het leed van de slachtoffers in de motie voorop staat. „Dat heeft u ons goed op het hart gebonden". Ook minister Van Agt her haalde nadrukkelijk dat het standpunt van de regering een voorlopig karakter had. De heer J.B. Vermeulen, vi- ce-voorzitter van de Neder landse Vereniging van ex-poli tieke gevangenen (Expogé) en voorzitter van de afdeling Breda van die vereniging, vindt dat de debatten in de Tweede Kamer te veel men sen te veel leed liebben berok kend. „Ik ben er niets wijzer n van geworden. Er is veel ge zegd, maar een antwoord van de regering is er niet geko men. Bij een normaal Kamer debat bad het nu afgelopen geweest. De Kamer is tegen vrijlating, dus zou het niet doorgaan. Maar nu niet, de regering kan nog anders be slissen. Ik ben zeer onvol daan". Het bestuur van de Ned. vereniging voor psychothera pie heeft zich bij de regering uitgesproken tegen" gratiëring van de „Drie", met het oog op de gevolgen voor vele duizen den oorlogsslachtoffers. LANSER. (Wan onze parlementaire redactie) DEN HAAG De heren ir. Steinbruch en A. Morriën van de „Werkgroep anti-roulette" hebben gistermiddag getracht de leden van de vaste Kamer commissie voor Justitie te overtuigen van het feit, dat roulette je reinste bedrog is. Getracht, want van de vele ke ren dat de roulette draaide rol de het balletje slechts éénmaal in liet aangegeven nummer. Aanvankelijk zag het .gr naar uit, dat de anti-roulette-man nen gelijk zouden krijgen. Want toen de Kamerleden on der voorzitterschap van mr. Vrolijk op het nummer 26 speelden, was het de eerste keer raak: 26. Maar daarna geen enkele keer meer ondanks verwoede pogingen en veel uit leg van Morriën, die zei avond aan avond geoefend te heb ben. „Als ik dit apparaat nog drie maanden van de officier van justitie de tafel was in Arnhem in beslaggenomen mag lenen, kan ik met het bal letje doen wat ik wil", zei Morriën. Het was uniek dat in het ge bouw van de Tweede Kamer dit verboden spel werd ge speeld. Kamerleden, belang stellenden, deskundigen en pers verdrongen zich dan ook in groten getale rond de rou lette-tafel. Mr. Vrolijk moest de aanwezigen herhaaldelijk tot kalmte manen, zo zeer werden zij door het spel aangegrepen. Op een gegéven moment vloog er zelfs een briefje van 100 gulden over de tafel maar dat vonden de Kamerleden toch wel te gortig. AMSTERDAM (ANP) In Nederland wordt de vrijheid om te staken algemeen er kend. De wetgever is bezig dit te regelen en de rechter is bezig de nqrmen van het wets ontwerp over het stakings recht al toe te passen. Tot deze conclusie kwam de advo caat van de Industriebond NVV, mr. Max G. Rood, giste- Links demonstrateur Morriën en rechts comniissie-voorzil ter Vrolijk. AMSTERDAM (ANP) „Erg prettig voordeel, want ik kwam toch altijd vroeger, en nu kan ik eerder weggaan," zo vat een deelnemer aan het voor enige afdelingen van het hoofdkantoor van het gemeentelijk energiebedrijf (GEB) in Amsterdam ingevoerde systeem van variabele werktijden zijn indruk na een week ervaring met dit systeem samen. De redactie van „De Koppeling" l>et maand blad van het GEB, geeft nog enkele reacties van personeelsleden, zoals deze: „Degene die vroe ger altijd te laat kwa men (de chef weet pre cies wie dat zijn) komen nu hardlopend binnen om zo vroeg mogelijk de kaart af te stempelen, terwijl wij, die nooit te laat kwamen, óp de ge wone tijd beginnen. Daar moest de chef toch een stokje voor Steken, vma ik." „Een voordeel is dat ie niet alstublieft hoeft te spelen als je een half uur eerder weg wilt. omdat Je dat nu zelf kunt be palen. Overigens vind ik de wederinvoering van de prikklokken een te ruggang. Naast de ver kregen zelfstandigheid oefent de klok ongemerkt een dwang op je uit. Het werkt ongunstig en brpngt spanningen te weeg." „Het enige bezwaar dat lk heb is de plaatsing van de klokken. Dat wij, die onder het dak zitten in het nadeel "zijn ten opzichte van hen die op de begane grond werken, scheelt ons een week per jaar." „Je ontloopt de grote drukte. Als ik 's middags 6 minuten vroeger wegga scheelt het me zeker 10 minuten dat ik eerder thuis ben." AMSTERDAM (ANP) Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder en Zonen nv heeft met Crown Zellerbach Inter national Inc. in San Fransisco volledige overeenstemming be reikt over de eerder aange kondigde verdergaande samen werking tussen de twee be drijven, te bereiken door een participatie van Crown Zeller bach van 50 pet in het aande lenkapitaal van Van Gelder. ren in zijn pleidooi bij de behandeling van het hoger be roep voor het gerechtshof in Amsterdam van liet kort ge ding van zestien metaalbedrij ven, behorend tot de concerns Rijn-Schelde-Verolme en I.H.C, tegen de Industrie bond. De president van de recht bank in Amsterdam verbood op 3 februari de bond op 4 februari een 24-uursstaking uit te roepen in deze metaal bedrijven. Na het vonnis is er in en om het Rijnmondgebied drie weken gedisciplineerd ge staakt. Daarna gebeurde er eindelijk wat de Industriebond wilde, er kwam een betere c.a.o., aldus mr. Rood. Mr. Rood vroeg het hof het vonnis van de president van de rechtbank te vernietigen. Het zogenaamde Panhonlib- co-arrest van de Hoge Raad, waarop de president van de rechtbank zijn vonnis had ge baseerd, miskent, volgens mr. Rood, de collectiviteit van een staking en het karakter van een vakbond. Het ingrijpen van de rechter in een zaak als deze betekent dat hij komt in de hoek van de hulp aan de werkgevers aldus mr. Rood. Hij wordt ge dwongen zich een oordeel te vormen over sociaal-economi sche standpunten. Zijn eigen maatschappijbeschouwing zal, volgens mr. Rood, een grote rol spelen bij zijn oordeel over zaken waarvoor rechtsnormen niet te geven zijn. L.D. Pels Rijcken, die na mens. Rijn-Schelde-Verolme optrad, suggereerde enkele malen dat de Industriebond ondanks het haar opgelegde stakmgsverbod toch met de wilde stakingen te maken zou hebben gehad. De president, mr. J.L. van Veen, reageerde daarop met: „Wilt u ophouden met dergelijke insinuaties. Het doet aan deze zaak ook niets toe of af", „Maar er is door de Indus triebond geen poging gedaan om aan de wilde stakingen een einde te maken", vond mr. Pels Rijcken. Hij betoogde dat de Industriebond om politieke redenen tot staking wilde op roepen. „Voor politieke doel einden kan dit strijdmiddel niet worden toegelaten. Een rechtsorde zou zichzelf daar mee immers opheffen". Over het geschil zelf merkte pleiter op: „Het is een heilloze zaak geweest, die op onverant woorde wijze is opgedreven naar een conflict. De beslis sing van het hof is niet alleen van academisch belang, maar zij kan er toe bijdragen dat dergelijke stakingen in het vervolg kunnen worden voor komen", zo zei mr. Pels Rij cken. Het hof wijst op donder dag 13 april arrest. UTRECHT (ANP) De vijf confessionele bonden die be trokken waren bij het conflict om de metaal-cao, hebben de werf Gusto in Schiedam ge schreven dat een civiele proce dure zal worden aangespannen wanneer het bedrijf niet over gaat tot uitbetaling van niet- gewerkte uren aan werkwillige werknemers die door de sta kingsactie Tiet werken werd belet. Volgens een woordvoerder van de Industriebond NKV gaat het niet om een proefproces. De vijf confessionele bonden staan er volgens deze woordvoerder op, dat er aan werkwilligen wordt uitbetaald. In het blad van de industrie bond NKV wordt het metaal conflict ir. een beschouwing een zinloos drama genoemd. (ADVERTENTIES) 1 Om in wielertermen te blij ven - tenslotte begint het sei zoen binnenkort weer in alle hevigheid -, ik viel gisteren tegen het einde van de middag totaal vals plat. Ik had geen moraal meer, ik kon niet af zien. Een beter ingelichte col lega gaf me de goede raad een flesje Spaai op te sloeberen. En zie: de macht kwam weer terug in de benen, die daarna werkten als goed geoliede zui gerstangen. Ik nam ook nog wat vitami nes - die natuurlijk door een dokter waren voorgeschreven, anders zou ik bij de doping controle direct door de mand vallen sprong achter de schrijfmachine en zou later ze gevierend over de meet ko men, c.q. deze rubriek voor vandaag beëindigen. „Ik was", zo sprak de win naar nog nahijgend, „wel even bang van Wim van Wagthof naast me, maar met een laat ste jump kon ik mijn wiel toch net even eerder over de witte kalklijn drukken". Mooie sport die wieler- spot. „Het kortzichtig eigenbelang van de Amerikaanse buiten landse politiek sedert 1945 is de belangrijkste oorzaak van spanningen in de wereld ge weest" (Stelling bij een zoölo gisch proefschrift van J. Wat- tel, VU te Amsterdam). Nog een stelling, want daar zijn toch fraaie bij: van J. Rittersma, in de faculteit der geneeskunde aan de RU in Groningen: „Het is denkbaar dat het drugmisbruik nog eens zal worden bestreden door pils in het ziekenfondspakket op te nemen". En er is al zoueel te doen. geweest over de pil in het ziekenfondspakket. Kunt u va. gaan wat dat met pils wordt. Roerig wereldje, dat sport- wereldje trouwens. Eerst leek het even of de ratten het zin kende (Feyenoord)schip zou den verlaten - Van Hanegem en Hasil hadden trubbels -, maar dat valt allemaal wel mee. De Kromme speelt in ieder geval weer en dat doet velen plezier. Mij ook wel. Nieuwe trainer: Rij-vers. De nacht (merrie) van van- Agt. En dat gaat ook nog span ne n. We wachten af. In ieder geval tot morgen, misschien wel overmorgen. MERIJN Mosselen 'n kwaliteitsproduct nu op tafel. Mosselen-heerlijk! Eet mosselen gekooktgebakken* gemarineerd. Vraag recepten V.TSC,. bij uw vishandelaar 7. of bij het Produktschap ,v.00r Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, (Van onze Haagse redactie) DEN HAA,VG De 22-jarige dienstplichtige militair Robert van S„ die vorig jaar in het Belgische Knokke twee poli tieagenten doodschoot en twee andere verwondde, is in hoger beroep veroordeeld tot een ge vangenisstraf v-an tien jaar met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Van S. wordt ook uit militaire dienst ontslagen. Robert van S. pleegde de doodslag in de nacht van 2 op 3 mei 1971. Na een klopjacht van vier dagen werd hij in zijn kazerne in Ede aangehou den. De krijgsraad in Arnhem veroordeelde hem in november jl. tot twaalf jaar gevangenis straf met aftrek en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering. VOORJAARSBEURS VAKBEURS KARWEI J 27 februari't/m.3 maart 26 februari t/m 1 maa 9-18 uur, zondag 10-18 uur 9-17-uur, zaterdag en VAKBEURS KARWEI 26 februari t/m 1 maart

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13