Ravage in mijndorpje Nixongeen geheime afspraak met China REGERING ZET KAMER OP STOEL VAN DE KROON CONCORDIA )e^e|yd MEER PROEVEN MET KABEL-TV „Medici moeten mes in eigen vlees zetten Vrijwel alle fracties oneens met procedure commentaar Israëlische actie KAMER BOOS OVER AVRO- ENQUcTE binnenland buitenland MHHHHi Met Japan Engels wijst plaatsen aan FOUTEN C.N.Y.-SECRETARIS L. DE GRAAF 99 LEED BROER VOORDEEL PAKKEN TUNIEK- IN HAMBURG Echtpaar op middeleeuwse wijze gewurgd Opiumvangst Woensdag 1 maart 1972 Een beeld van de ontreddering en vernieling, aangericht door de overstroming die in West- Virginia in de Verenigde Staten o.a. het mijnplaatsje Man Verwoestte. Nog vier andere dorpjes werden weggevaagd. Meer dan zestig personen verloren hierbij het leven. Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/PEKING President Nixon heeft bij terug-keer van zijn bezoek aan de volksrepubliek Chi na nog eens beklemtoond dat hij met zijn gespreks partners geen geheime af spraken heeft gemaakt. Ten overstaan van leden van zijn kabinet, leiders van het Congres en buitenlandse diplomaten zei Nixon op de luchtmachtbasis Andrews dat zijn reis aan het wezen lijke doel had beantwoord, namelijk na meer dan 20 jaar contact leggen met het land waar een kwart van de mensheid woont. „Wij hebben geen enkele gehei me afspraak gemaakt achter de rug van andere landen om", zei hij. Wij hebben gen verplichtingen opgege ven die Amerika tegenover andere landen heeft. Wij zijn slechts overeengekomen een brug te gaan bouwen over de kloof die ons nog scheidt". De Amerikaanse president ging nog even in op het ge zamenlijk slotcommuniqué en liet ook nog horen wat hem het meest had gefrap peerd in China: „Het totale geloof van de Chinezen in en de totale verknochtheid aan hun regeringssysteem. Dat is hun goed recht", zei hij, „maar ik keer in Ame rika terug met een nog veel groter geloof in ons rege ringssysteem en met de overtuiging dat Amerika een prachtig land is'. Op de luchtmachtbasis waren ongeveer 7000 jui chende en wuivende kabi- letsfunclionarissen, Congres leden, regeringsmedewer kers en buitenlandse diplo maten (minus de ambassa deur van Taiwan) aanwezig om de president te begroe ten. Ook de Russische am bassadeur Dobrynin, wiens land Nixon eind mei zal be zoeken, was aanwezig toen het presidentieel toestel kort na 03.00 uur (Ned. tijd) landde na een vlucht vanaf Alaska. Tijdens zijn terugkeer uit China naar de Verenigde Staten heeft president Nixon de Japanse eerste mi nister, Eisakoe Sato, in een boodschap de verzekering gegeven, dat hij bij zijn be sprekingen in China met de Chinese leiders steeds ge dacht heeft aan de betrek kingen tussen de Verenigde Staten en Japan. Een woordvoerder der Japanse regering heeft verklaard, dat Nixon plechtig heeft beloofd, dat de Verenigde Staten de beslaande nauwe banden met Japan zullen blijven versterken. De Chinese eerste minis ter, Tsjoe En-lai is gister middag door een menigte van meer dan vijfduizend mensen enthousiast begroet bij zijn aankomst op het vliegveld van Peking. Tsjoe was teruggekeerd uit Sjang hai, waarheen hij president Nixon had vergezeld op diens terugreis naar de Ver enigde Staten. De echtgenote van de par tijleider Mao Tse-toeng, me- NIXON. vrouw Sjiang-Sjing en an dere Chinese topfunctiona rissen bevonden zich onder de menigte, die de Chinese premier een langdurige ovatie bracht. T~|e Veiligheidsraad heeft Israël de schuld gegeven van de •*-' gespannen situatie aan de bestandslijn met Libanon. Tel Aviv heeft deze uitspraak bitter van de hand gewezen met de opmerking: „De Veiligheidsraad heeft zich niet met onze ver dediging te bemoeien". Terwijl de V-raad met een schouderophaal werd genegeerd, voerden Israëlische troepen een harde, vierdaagse represaille actie zij werd de grootste operatie genoemd sinds de zes daagse oorlog uit in. Zuid-Libanon, door de Israëli's inmiddels Fatahland genoemd. Het is al te simpel zo'n actie als agressie te brandmerken, ofschoon wij betwijfelen of een actie van zo'n omvang nodig was om Israëls belangen veilig te stellen en om Libanon duidelijk te maken, dat het de Palestijnse comman do's in bedwang moet houden. Wat hef laatste punt betreft schijnen de Israëli's te gaan bereiken wat zij beoogden: Libanon zou namelijk volgens de laatste berichten aansturen op neutralisatie van het gebied in Zuid-Libanon, vanwaaruit de Palestijnse commando's de Isra ëlische dorpen onder vuur nemen. De Israëlische actie heeft ook twee dingen nog eens duidelijk onderstreept: In het Midden-Oosten kan nooit sprake zijn van vrede, zolang het conflict tussen Israël en de Arabische staten niet uit de wereld wordt geholpen door een politieke oplossing. De Palestijnse guerrilla's, ogenschijnlijk gedecimeerd door de troepen van koning Hoessein, blijken telkens weer in staat zich të hergroeperen tot een strijdbare eenheid, die zowel Israëlische als Arabische regeringen het leven zuur maken. Het is begrijpelijk, dat de guerrilla's strijdbaar willen blijven, zolang er bij al het gesleutel aan politieke oplossingen voor het Midden-Oosten met de belangen van de Palestijnen, die historisch, etnisch en cultureel veel rechten kunnen doen gelden in dat gebied, geen rekening wordt gehouden. Het is triest, dat de Palestijnen telkens naar onsympathieke middelen moeten grijpen om de wereld alleen maar duidelijk te maken, dat ze er nog zijn, ofschoon dat zijn een bestaan op het randje van de afgrond betekent. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnenkort zal minister Engels (CRM) en kele plaatselijke netten aan wijzen voor experimenten met kabeltelevisie. Tegelijk met die aanwijzing zal de be windsman ook de voorwaarden publiceren op basis waarvan deze experimenten kunnen worden gehouden. Hij deelde dit gisteren mee in de Eerste Kamer tijdens het beleidsde bat over de begroting van CRM. De normen voor deze expe rimenten zal de bewindsman zo laag mogelijk houden. „Ik wil de grootst mogelijke ruim te geven aan het experiment", aldus minister Engels. Over de nota regionale omroep ver wacht de bewindsman binnen enkele weken het advies van de Omroepraad.. Ter ondersteuning van het sociaal-cultureel beleid van de rijksoverheid zal éen sociaal planbureau in het leven wor den geroepen. Binnenkort hoopt de minister het gesprek hierover in de ministerraad af te ronden. In het kader van het regionaal welzijnsbeleid bij bestuurlijke organisatie merkte de bewindsman op dat het departement wil aanslui ten bij de initiatieven die daartoe zijn genomen in de provincies, zoals bijvoorbeeld in Limburg, aldus minister Engels, waar de regionale wel zijnsstiehting zich bezighoudt met de gewestvorming. Staatssecretaris Vonhoff deelde mee, dat voor de rijks overheid geen rol is wegge legd bij het betaald voetbal. „Volkomen terecht wordt hier het profijtbeginsel tot gelding gebracht", aldus de staatsse cretaris. Door de verhoging van de iwleg bij de sporttoto ontvangt het betaald voetbal 2,8 miljoen gulden meer. Overigens achtte de KVP-er de vrijlating een zaak van de regering zelf. De Kamer heeft hier geen enkele taak en kan dus ook geen oordeel geven over het voornemen van de regering tot gratiëring van de „Drie van Breda" over te gaan. Wat deze staatsrechterlijke kant van de zaak betreft kreeg hij steun van vrijwel alle fracties. Maar slechts één Ka merlid, de radikaal Bas de Gaay Fortman, stak de hand in eigen boezem: „Ik ben me de-verantwoordelijk voor de situatie waarin we nu terecht zijn gekomen. Ik heb de rege ring in mijn gesprek met pre mier Biesheuvel en minister Van Agt niet gewezen op de afschuwelijke fouten, die de regering in een zaak als deze kon maken". DOKKUM (ANP) „Via de sociale verzekering wordt ten behoeve van de gezond heidszorg nu al meer dan zes miljard gulden per jaar uitge geven. Een algehele herwaar dering van de gezondheidszorg en alles wat daarmee samen hangt zou wel eens miljoenen meer kunnen opleveren dan wel eigen risisco ook. Als de medewerkers in de gezond heidszorg niet bereid zijn, het mes eens flink in eigen vlees te zetten, zou er op den duur wel eens een ontwikkeling kunnen worden afgedwongen waarmee eigenlijk niemand gelukkig is." Dit zei de heer L. de Graaf, secretaris van het CNV, gister avond in Dokkum op een vergadering van de Christelij ke Besturenbond. Nederland geeft dit jaar 22 a 23 miljard gulden uit aan sociale verze keringen. De bezuinigings voorstellen die nu op tafel lig gen, bevriezing van de kinder bijslag voor het eerste (en eventueel ook het tweede) kind en het invoeren van een eigen risico in de ziekenfonds verzekering, leiden volgens de heer De Graaf niet tot bezui niging. Men verschuift de las ten, zei hij, en het gevaar is groot dat de laagstbetaalden daar de dupe van worden. De heer De Graaf deed zelf enkele suggesties die wellicht een beter alternatief bieden. Zo zou ten aanzien van de kinderbijslag kunnen worden besloten, inkomens- of belas tingrenzen in te voeren waar boven voor een bepaald kind geen bijslag meer wordt ver strekt (bijvoorbeeld boven f 30.000 niet meer voor het eer ste, boven 35.000 niet meer voor het tweede kind enz.). Ook ten aanzien van de ziek tekosten opperde de heer De Graaf enkele ideeën, een kri tisch onderzoek naar de vraag of de veelal zeer hoge inko mens in sommige medische en paramedische beroepen maat schappelijk nog langer verant woord zijn. „Ook een wijzi ging van de structuur van het hele stelsel van sociale verze keringen zou tot bezuinigingen kunnen leiden (een uitvoe ringspatroon)", aldus de heer De Graaf. nieuwe gratieverzoeken min der smartelijk zijn dan een nieuwe geheel onheelbare wond door collectieve gratie aan de drie", aldus mr. Berk houwer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een van de meest opvallende zaken was gistermiddag in het Tweede- Kamerdebat over dé vrijlating al of niet van De Drie, dat vrijwel alle fracties liet niet eens waren met de procedure, die minister Van Agt heeft gevolgd. SGP-fractieleider ds. Abma vertolkte de mening van praktisch de hele Kamer toen hij de regering voor de voeten wierp, dat zij de Kamer in feite dwingt op de stoel van de Kroon (regering en staatshoofd) te gaan zitten. Eigenlijk kreeg de minister hierin alleen maar steun van zijn eigen KVP. De heer Bre men schaarde zich namelijk achter beide argumenten van de minister om de „Drie van Breda" vrij te laten. De KVP- fractie, op enkele leden na, vindt dat er een eind is geko men aan de doelmatigheid van de levenslange straf, een argu ment, dat ook de bewindsman herhaaldelijk heeft gehanteerd. De heer Bremen plaatste de gratiëring in een groter kader dan de meeste andere Kamer leden deden: de verbetering van onze rechtstaat moet vol gens hem met alle kracht wor den nagestreefd. Iedere vorm van wreedheid, in welke om vang dan ook, dus ook levens lange gevangenisstraf, moet worden uitgebahnen. De radikaal, nog steeds twij felend, toonde zich bereid te gen de vrijlating te stemmen, als iemand maar zou kunnen aangeven hoe we deze „lijdens weg". zouden kunnen verlaten via een „begaanbare weg te rug". Hij zelf zag dat niet zo zitten. Ook mejuffrouw Haars van de CHU niet. Hoewel de CH-fractie begin vorige week nog unaniem voor vrijlating was, liet zij de Kamer weten dat de hoorzitting van vorige week veel leden van haar frac tie heeft doen aarzelen. Onge veer éénderde van de tien le den zijn tot de conclusie geko men dat vrijlating nu onmoge lijk is. De hele fractie is het wel eens rover het advies aan de regering: „Neem een snelle be slissing, en als dat gratie moet zijn, verwijder deze drie mis dadigers dan zo snel mogelijk uit ons midden". Diepe indruk maakte het .be toog van WD-kamerlid mr. Berkhouwer, die stuk voor stuk alle argumenten van de regering van de tafel veegde. In zijn fractie, met slechts één voorstander van vrijlating, heeft men zich nog al gestoord aan het feit dat minister Van Agt de barmhartigheid aan voerde als een reden voor vrij lating. We kunnen alleen maar barmhartig zijn voor de dui zenden slachtoffers. „Als minister Van Agt stelt dat we nu gekomen zijn aan de grens waar het recht ophoudt recht te zijn, dan betreur ik dat. Helaas schiet onze mense lijke maat tekort om uit te ma ken waar die grens ligt. Naar wij begrepen hebben, moet voor de meesten van de slacht offers zelfs de pijn van perio diek opengereten wonden door De PvdA-er Voogd zei na mens de groep socialisten die hjj vertegenwoordigde dat de regering zich in een situatie heeft geplaatst, waarin zij in geen geval tot vrijlating mag overgaan als een meerderheid van de Kamer zich daartegen uitspreekt. Hij stelde de vraag waarom het Kabinet eigenlijk zo'n haast had om deze zaak aan de orde te stellen. In een „uitzonderlijke grens situatie" en in een toestand van uiterste gewetensnood is het beperkte aantal leden van de PvdA-fractie geraakt dat dr. Roethof als woordvoerder had. Zij menen dat verdere gevan genhouding van Kotalla, Aus der Fünten en Fischer geen doel ten aanzien van de ge straften meer dient. Verdere discussies zullen juist veel leed aan de overlevenden berokke nen. zo is hun oordeel. „In vredesnaam nooit meer dit soort discussies, die bij niet te voorkomen hernieuwde gratie verzoeken steeds terugkeren". Mr. Keuning (DS '70), zei o.m.: „De drie hebben elk recht op gevoel van medelijden' met hun eigen omstandigheden sinds 1945 verspeeld". Na een herinnering aan hetgeen op de hoorzitting naar voren was ge bracht zei mr. Keuning dat de meerderheid van DS '70 niet gelooft dat heenzenden van de drie een werkelijke bevrijding kan betekenen. Mr. Keuning stelde, dat. in deze zaak door de regering be oordelingsfouten zijn gemaakt". Verdeeldheid ook in D '66, zij het dat in die fracties slechts de heer Dijkstra voor vrijlating zal stemmen. Mej. mr. Goudsmit liet we ten tegen gratiëring te zijn met als zeer belangrijke overwe ging de afweging van het leed dat opnieuw de slachtoffers wordt aangedaan tegen het „nut", de noodzaak van vrijla ting. Het begrip barmhartig heid komt haar bij deze afwe ging volkomen irrelevant voor. Zij sprak namens vijf van de elf democraten. De woorden van de heer Koekoek waren de enige, die tijdens liet vier uur lange mid dag-debat, waaraan zeventien Kamerleden in eerste termijn deelnamen, reacties op de volle tribunes opwekten. Hij vertelde dat zijn broer in het concen tratiekamp te Amersfoort ver schillende keren Kotalla men sen had zien doodschieten. „Ja, ja", riepen enkele toe hoorders en zij klapten met de handen. DEN HAAG (ANP) Diverse kamerfracties zijn boos over de manier waarop Avro's Televizier Magazine de meningen van de Tweede-Kamer leden over de vrijlating van de „Drie van Bre da" heeft weergegeven. De Tweede-Kamer fractie van de KVP is van oordeel dat de vraag stelling tendentieus is geweest en dat een aan tal antwoorden onjuist is weergegeven. De KVP- fractie. die zich gister morgen over de televisie uitzending van maandag avond heeft beraden, zegt dat bjj de vraagstel ling gesuggereerd was dat een zeer groot aantal leden van de KVP-fractie aan de Avro een defini tief standpunt zou neb ben meegedeeld. De KVP-fraetie overweegt terzake een klacht in te dienen bij de Raad voor de Journalistiek. Bij de Party van de Arbeid. zo zei een woordvoerder, zün er m breide kring grote bezwa ren tegen de hele bena dering van de zaak door de Avro. Chef-redacteur Wibo van de Linde van Avro's Televizier Magazine ver klaarde desgevraagd dat hij de wijze waarop zijn redactieteam de mening van de Tweede-Kamerle den over de kwestie van de „Drie van greda" peilde, „volstrekt norma le nieuwsgaring" vindt. (ADVERTENTIE) 25 gulden op vanaf 100,— t.m. 11 maart Breda-Tilburg - Goes Roosendaal - Middelburg HAMBURG (DPA) Een echtpaar in Hamburg blijkt op gruwelijke, middeleeuwse ma nier te zijn vermoord. De me thode staat hekend als „gar rotte", langzaam wurgen met een touw of ijzeren band om de nek, dat wordt aange snoerd. De moorden moeten al enke le dagen zijn geleden zijn ge pleegd. De moordenaars had den het echtpaar vastgebon den, met een stomp voorwerp op het hoofd geslagen en daar na gewurgd. Bij de man was het koord van zijn badmantel gebruikt, dat met een pook was ineengedraaid. Na alle emoties, redevoerin gen, kamerdebatten, demon straties en andere zaken - waar ik me verder niet in zal mengen - even aandacht voor het jongetje van gisteren dat een „kapper met een baard zoiets vond als een vader zon. der neus". Een niet onaardige wijsheid van zo'n maqneke, waar later toch weer eén ander verhaal achter blijkt te zitten, zo ver nam ik althans van een van onze collega's. Die had die kreet namelijk eerder op een briefje geschre ven, kennelijk in een ver strooide bui. Want wat is het verhaal? Dat manneke kwam met zijn vader bij een kappers zaak. Daar gaf hij zijn voor keur voor een bepaalde kap per tegenover zijn vader te kennen met de woorden: „Ik wil bij die kapper met die baard onder zijn neus". En misten gistermorgen, ik stak een hand voor ogen maar zag hem niet! Een echtpaar in Durban heeft een speciale reden om de geboorte van hun eerste kind te vieren - hun dochter is het eerste meisje dat in de Kortenbout-familie in 400 jaar is geboren. Mevrouw schonk het Joyce. Een blijken. Pam Kortenbout leven aan Melodie unicum, zoals zal De ouders van de vader zijn 23 jaar geleden met hun drie jonge zoons geëmigreerd naar Zuid-Afrika. Trotse vader Ge rard Kortenbout: „Ik ben de oudste van de oudste zoon in hetgeen een eindeloos lange tijd van mannelijke afstamme lingen schijnt te zijn. Mijn vader was enig kind, maar mijn grootvader was de oudste van zeven zonen en zijn vader weer de oudste van 13 zo nen". Het wel. lijkt vader Abraham Maar geen gekheid, van Ne derland afkomstige Gerard en diens voorvaderen hadden het allemaal keurig opgete kend in de oeroude familiebij bel. „Onze dochter is het eer ste kind dat in onze familie buiten Nederland werd gebo ren. Blijkbaar hadden we een klimaatwisseling nodig om de starheid in onze familiestam boom te doorbreken". Kusje voor Melodie Joyce. Toch iets verontAgtzameu. Gegroet. MERIJN AMSTERDAM (ANP) In de kelder van een Chinees res taurant in Amsterdam hebben rechercheurs van de hoofdste delijke narcoticabrigade 30 kilo gram ruwe opium in beslag ge nomen. (ADVERTENTIE) Uw vrouw is u alles waard Uiteraard! Haar welzijn bepaalt mede dat van u. Haar gezondheid is een fundament voor het hele gezin. Met haar werkkracht draagt ze een belangrijk stuk bij tot het gezinsinkomen. Het is allemaal zovanzelfsprekend.dat een gezin.dat plotseling alleen verder moet, het héél moeilijk kan krijgen. Daarom heeft Concordia haar VERZORGINGSPOLIS. Die voorziet in een uitkering als de vrouw het gezin ontvalt, waardoor in financieel opzicht de eerste moeilijkheden worden overwonnen. Tegen een geringe premie kan al een aanzienlijk kapitaal worden verzekerd. De premiebetaling eindigt bovendien bij overlijden van de echtgenoot! De verzekering zelf blijft dan toch verder normaal van krachtll Ook deze polis van Concordia is volledig winstdelend.' Coöperatieve Levensverzekering Maatschappij U.A. OUDENOORD - UTRECHT Tel. 030-33 34 33

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9