„Terneuzen ondergeschoven" Actiecomité opgericht tegen bevriezing van Axelsestraat Aanvullende werken in Borsele Tankauto in brand Afscheid van R. Steel Weer dirigent voor Koewachts korps Voorzitter Handelscentrum laakt ontwikkelingsschets VOOR RUIM EEN TON Religieus spel in kerk van Biervliet Hulst huldigt sportfiguren Voorlichting Rode Kruis te Sas van Gent EXPOSITIE IN GOES Aarden burg Sas van Gent 's- Gravenpolder Adviescommissie voor verkeer te Hulst Wolphaartsdijk Piet van Meurs uit Terneuzen benoemd MAKRO Hulst Kruiningen Veel belangstelling voor Johannes Passion in Hulst Cling e Raadsvergadering De eerst volgende raadsvergade ring zal plaatsvinden op dins dag 7 maart om 19.30 uur in het gemeentehuis. Scjiietingen Uitslag tien de puntenschieting Sint Sebas- tiaan: hoofdvogel niet af, eer ste zij vogel J. Heijboer, eerste kal:G. Blondeel, tweede niet af, meeste kleine vogels G. Blondeel. Stand kampioen schap: 1. H. de Rijcke 42 pun ten, 2. H. van Iwaarden 37, 3. H. Lippens 36. Uitslag tiende klepschieting: I. J. Cattoor 3 kleppen. Stand kampioenschap: 1. H. de Rijc ke 21 punten, 2. J .Cattoor 21, 3. J. van Iwaarde. Uitslagen prijsschietingen: eerste hoog vogel: J. Cattoor, tweede D. van Hermon, derde J. Cattoor, eerste zijvogel I. Puijenbroek, tweede A. dHondt, eerste kal M. van Iwaarden, tweede J. van Iwaarden. Prijs voor de meeste punten: I. Puijenbroek. Eerste hoogvogel H. Lippens, tweede H. Lippens, derde W. Buzeijn. Zijvogels D. van Her. mon en P. Lippens, eerste kal P. Lippens. Meeste kleine vo gels E. de Wispelaere. Dia-avond In een overvol le foyer van het Cultureel Cen trum te Speye te Sas van Gent hield de Heemkundige Kring Sas van Gent maandag een dia- avond. Twee diaseries werden vertoond door de heer A. Men- schaert uit Gent. De heer Men- schaert gaf hierbij een volle dige tekst over de groei van de industrie en het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Men zag o.a. dia's van de Sasse Vaart toen deze in 1827 was doorge trokken. En op 23 januari 1960 toen het Zeekanaal voor sche pen van 10.000 ton een nieuwe aanpassing onderging van 50.000 ton. Voorts zag men beelden van de groei van Te xaco, welke sinds juli 1968 vol tooid is. De vernieuwingen en uitbreiding toonden aan dat Gent in deze duizend jaar jon ger en dynamischer is gewor den. De tweede diaserie werd gewijd aan Schelderode (nabij Gent). Boiling De derde wed strijd meetellend voor het clubkampioenschap van de boldersvereniging „Ons Ge noegen" te Sas van Gent had een spannend verloop. In deze -in hotel „Centraal" gespeelde match eindigden 4 leden met hetzelfde aantal punten van 30, het maximaal te scoren aantal punten per wedstrijd. Er waren zeven prijzen be schikbaar gesteld. De win naars hiervan waren: 1 R. de Caluwé, 2 J. Berkhout. 3 - Q. Tak, 4 P. Kalfvel allen met 30 punten, 5 H. Haers 29 pun ten. 6 H. de Caluwé 27 pun ten, 7 J. Baart 25 punten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Na afloop van in gebouw De Schakel gehou den hoorzitting over het omstreden ontwerp-bestemmingsplan- Zuid, waarin het meer dan eens heftig toeging, hebben veront ruste winkeliers aan de Axelsestraat een actiecomité opgericht. Het comité wil, onder meer door het inschakelen van deskundi gen en adviseurs, de zogenaamde bevriezing van de winkelstand ten zuiden van de Kerkhoflaan, zoals in het bestemmingsplan is voorzien, te niet doen. Ruim vijftig belangstellen den, onder wie het merendeel neringdoenden, waren op de hoorzitting verschenen. De heer B. van Wouwe hoofd van de secretarieafdeling algemene zaken, gaf eerst een toelich ting op het ontwerp-bestem- mingsplan en de motieven die burgemeester en wethouders hebben doen bewegen een verdere ontwikkeling van de bewinkeling aan de Axelse straat ten zuiden van de Kerkhoflaan tegen te gaan. Bestaande winkels mogen al leen in de hoogte en de diepte worden .uitgebreid en wonin gen mogen n- t meer tot win kels worden verbouwd. „De toekomst van de Terneuzense bewinkeling ligt in het cen trum van de stad, met name in het gebied tussen Noord straat en het Java en het noordelijkste deel van de Axelsestraat. Het beleid van het gemeentebestuur moet op deze centralisatie gericht wor den". De heer Van Wouwe zei dat de huidige verkeerssituatie en het parkeerprobleem op de Axelsestraat bij dit beleid een belangrijke rol spelen. Wan neer over een aantal jaren de cityringweg en de invalsweg (Oudelandseweg-Van Steen bergenlaan) klaar zullen zijn zal de Axelsestraat minder verkeer krijgen te verwer ken. Wethouder A. Ramondt, die het standpunt van b. en w, met betrekking tot het be stemmingsplan verdedigde, zei dat het in het eigen belang van de middenstanders aan de Axelsestraat is dat de ontwik keling van de bewinkeling in het stadscentrum niet verbrok keld wordt. „Ik vrees anders dat de middenstanders die nu tegen de bevriezing van de Axelsestraat zijn zich straks zelf de das zullen omdoen. Persoonlijk geloof ik niet in een blijvende ontwikkeling van de Axelsestraat als win kelstraat" aldus de heer Ra- mondt. Verscheidene winkeliers lie ten duidelijk blijken dat zij het met dit gemeentebeleid in het geheel niet eens zijn. „Wij, middenstanders aan de Axelsestraat, zijn min of meer in de val gelopen. Destijds is namelijk van gemeentezijde gezegd dat deze straat een winkelstraat wordt. De ge meente wil er nu een dooie straat van maken, terwijl wij er juist meer leven in willen brengen", riep een van hen onder applaus uit. Een ander betoogde dat er door de win keliers grote investeringen zijn gedaan. Hij beschuldigde het HCT (Handelscentrum Terneuzen) van verraad tege nover de eigen leden van de Axelsestraat door tot op zeke re hoogte mee te gaan met de bevriezingsmaatregelen van de gemeente. Het raadslid De Vriend (T70-2000) begreep niet dat b en w. het oude paard van de winkelbevriezing van stal heb ben gehaald, nadat de advie scommissie voor het midden- en kleinbedrijf zich unaniem tegen deze beperking van de winkelstand heeft gekeerd. Een consument bepleitte een verdere uitbreiding van win kels aan de Axelsestraat om de gezelligheid van Terneuzen te verhogen. „Nu is het 's avonds maar een dooie boel" Verscheidene winkeliers spra ken de vrees uit dat het plan Java hen brodeloos zal maken. „Wij hebben nu aan de Axel sestraat een zeker bestaan. Dat moet straks in het Java nog bewezen worden. Laat daarom het plan Java schieten en ontwikkel de Axelsestraat", aldus een van de woordvoer ders. Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie te 's-Gra- venpolder zijn inlichtingen te verkrijgen over de navolgende gevonden voorwerpen: een kinderhandschoen, 2 biljetten van f 5, een bankbiljet en een sierdop van een auto. (Van een onzer verslaggevers) HULST Hulst krijgt een commissie van advies, die in geschakeld zal worden als er bepaalde verkeersmaatregelen genomen dienen te worden. Behalve politiefunctionarissen maken van de commissie ook dienst uit: een rijschoolhouder, een huisvrouw en een onder wijzer. Succes koorschool Het jongenskoor van de Zeeuwse Koorschool uit Goes, onder leiding vamde heer E. Heij- blok, heeft een zeer geslaagd concert gegeven in het Dorps huis te Wolphaartsdijk. Deze avond, in het kader van een toernee van dit koor met be zoeken aan de dorpskernen van de gemeente Goes, werd geopend door de voorzitter van de stichting Ons Dorps huis de heer Joh. Kaboord, die in zijn openingswoord o.a. de burgemeester van Goes, mr. F.G.A. Huber, welkom kon he ten. Voor de pauze bracht het koor op voortreffelijke wijze een aantal liederen van Pur- cell» Mozart en J. Strauss, be nevens een aantal volksliede ren. Na de pauze werd de opera in één bedrijf van Jo seph Haydn „De Apotheker" op verdienstelijke wijze uitge voerd. Een dankbaar applaus van de goed bezette zaal be loonde de zangers. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND Het college van b. en w. van Bor sele heeft in het kader van de werkloosheidsbestrijding toestemming gevraagd om zeventien zogenaamde aan vullende werken in de ge meente te mogen uitvoeren. Voor twaalf van de zeven tien is de toestemming in middels ontvangen. Met de '7 r (Van onze correspondent) qCHOREOp de Vlaakse-zandweg is te 15.30 uur door kortsluiting de tankwagen van P> Jan- sen uit Hansweert uitgebrand. Dire kt waren ter plaatse 2 brandweer-auto's uit Kruiningenen een uit Kapelle. Zij konden echter niet voorkomen, dat de tankwagen, die geladen was met 700 liter petroleum geheel in de braud opging. werken is een totaal bedrag van 103.808 gulden gemoeid. Of tot uitvoering van deze werken overgegaan zal wor den, is onder meer afhankelijk van de beschikbaarheid van voldoende werkloze werkne mers van boven de vijftig. De gemeente heeft nog geen vast schema opgesteld voor de uit voering van de werken, omdat afgewacht zal moeten worden of de ervoor geschikte werk nemers beschikbaar zullen zijn. Het vaststellen, welk werk voor uitvoering in aan merking komt. zal daarom in nader overleg met het arbeids bureau worden gedaan. De werken waarvoor toe stemming is verkregen, zijn het aanbrengen van beplanting bij de camping Scheldeoord dn Baarland, reconstructie van het plantsoen aan de Rem- brandtstrast te Heinkenszand, egalisatie en ophoging van het plantsoen van de brandvijver in Kwadendamme. het egalise ren van een gedeelte van het sportveld te Ovezande, recon structie van het kerkhof in Ellewoutsdijk. structuurverbe tering van de grond op het b- veld van het sportterrein te Nieuwdorp, opnieuw bestra ten van de Merietestraat en Steestraat in 's-Heerenhoek, de aanleg van een trottoir aan de Kloetingseweg te 's-Heer Abtskerke, herbestrating van de Pr. Wilhelminastraat te Baarland, herbestrating van straten in het bestemmings plan Barbestein in Heinkens zand, de herlegging van het rijwielpad te Heinkenszand (Clara's pad) en herbestrating van de Fdolierenstraat en de Middenstraat te 's-Gravenpol- der. Van de werken, waarvoor nog geen toestemming is ver leend, is de bestrating van het Plein te Borssele de grootste post met 21.400 gulden. Verder wachten nog op goedkeuring: de aanleg van een trottoir aan de Polderweg te 's-Heer Abts kerke, herbestrating van de Kalootstraat te Borssele, de herbestrating van de Borszee- straat in de Westerschelde straat, eveneens in Borssele en de herbestrating van de Paral lelweg-Hoofdstraat in Ovezan de. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Wij zullen met ons allen moeten ijveren dat Terneuzen de belangrijkste plaats wordt in de regio. We zullen ons moeten laten horen wanneer in een provin ciale ontwikkelingsschets Terneuzen niet eens wordt ge noemd als het om stedelijke voorzieningen gaat. En ook wanneer in zo'n schets weinig of geen aandacht wordt ge schonken aan het midden- en kleinbedrijf. Ik hoop dat er voldoende bestuurskracht wordt gevonden om pressie uit te oefenen op de hogere bestuursorganen teneinde voor deze streek en deze stad door middel van overheidsbepalin- gen'en voorzieningen een gunstige ontwikkelingssfeer te scheppen". Dit zei de heer J. den Toonder, de voorzitter van het handels centrum Terneuzen, in zijn openingswoord op de in hotel Rot terdam in Terneuzen gehouden algemene ledenvergadering. Met betrekking tot het plan winkelcentrum Java merkte de heer Den Toonder op dat het als zodanig een noodzake lijk plan is. Getracht zal moe ten worden het project op de juiste manier en in het j-uiste tempo te realiseren, waarbij omzichtig omgesprongen zal moeten worden met belangen van derden. De HCT-voorzit- ter concludeerde dat de situa tie van de plaatselijke mid denstand in het algemeen en van de leden in het bijzonder, ondanks een algemeen inge zette recessie, goed -te noemen is. „Door een stugger doorzet ting, konden wij in Terneuzen een uitbreiding van het assor timent, zowel in de breedte als in de diepte bewerkstelli gen". De heer Den Toonder waar schuwde tegen bepaalde ont wikkelingen in de midden stand. Hij was het met de voorzitter van de Kamer van denstand door de Makro- denstand middels de Makro- organisatie bezig is zelfmoord te plegen. „Iedere aankoop, die een zelfstandige onderne mer in de Makro doet is een verraderlijke daad ten opzich te van zichzelf en andere mid denstanders. Het is onze plicht hiertegen te strijden en zulke zaken te weren". De heer Den Toonder wekte tenslotte de leden op zoveel mogelijk gebruik te maken van de mogelijkheden tot in spraak door zitting te nemen in d-e daarvoor geëigende or ganisaties en commissies. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET Tijdens een speciale dienst in de Neder lands hervormde kerk in Bier vliet wordt zondag 5 maart een religieus spel opgevoerd van auteur N. den Arend. Dit spel, „Kaïn en Abel", kreeg zijn première enige tijd geleden in de kerk in Schoondijke. De medewerkende zijn Ron Ja cobs, Bob Willemsen, Joop van Bal, Mien de Bruijne, Erna de Smet, mevrouw De Feijter-van Baal. Als verteller treedt N. den Arend op. Voor de muzi kale omlijsting zorgen Addie Scheele (solozang), Anke van de Bliek (Cello). Organist is de Biervlietse mejuffrouw C. A. de Kraker. De dienst begint om 10 uur. Voorganger Is ds. Meeuwse. (Van een onzer verslaggevers) HULST Op 25 maart om 15.00 uur 's middags zal in het stadhuis van Hulst een aantal prominente sportfiguren wor den gehuldigd voor hun pres taties in het afgelopen jaar. Het zijn allen inwoners van de gemeente Hulst. Voor de officiële ontvangst worden behalve Theo Ver schuren en de atleten Piet Vonk en Jo Schout ook uitge nodigd: de tafeltennissers W. Dumez en J. de Waal en schutterskampioen P. Roels uit Graauw. Ze zullen een ge schenk krijgen als herinnering aan hun activiteiten in 1971, Burgerlijke stand Onder trouwd: Gerard Hoefnagels en Bia Sey, Franciscus van der Waart en -Christine Mangnus, Bugene. Verdunnen en There- sia Buysse, Pieter Ardonne en Miriam Hoogesteger, Jan Bo- gaert en Elly Lambert, Eddy Robben en Jopie van de Wate ring, Jacobus Elias en Gertrui- da de Waal. Overleden: Ri chard O. Wilking e.v. Josephi- na M.H. Maertens. Bejaardcnbond De be- jaardenbond van Kruiningen hield in Ons Dorpshuis onder voorzitterschap van de heer A. Dek. haar jaarvergadering vrijdag. In kas was een batig saldo. In verband met haar gezondheidstoestand stelde mevr. G. Duindam-Klap haar bestuursfunctie beschikbaar. In haar plaats werd gekozen mevr, A. van Langeweg-van Weele, Het zomerprogramma bevat o.a. een reis op 8 juni naar Flevohof en op latere da tum nog een middagtocht (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Met in gang van de volgende maand kan het Koewachtse muziek gezelschap Eendracht Maakt Macht weer beschikken over een dirigent. Tot directeur is benoemd de heer Piet van Meurs uit Terneuzen. In de ze stad is hij tweede dirigent van een muziekgezelschap. Zoals bekend kwam het voortbestaan van het Koe wachtse korps enige tijd gele' den in het geding, vanwege het feit, dat men zonder diri gent zat. Daardoor werden de repetities verwaarloosd en ble ven de muzikale prestaties be neden peil. Voorzitter H. Suy heeft nu weer -alle vertrouwen in de toekomst. De kennisma king van muzikanten en direc teur is inmiddels achter de rug. „De eerste indruk was bijzonder goed", aldus de heer Suy. Een van de voornaamste taken waarmee de heer Van Meurs geconfronteerd zal wor den is de opleiding van nieu we jonge muzikanten. Belang stellenden kunnen zich opge ven bij de voorzitter, Schut- tershofweg 6 in Koewacht. Om de fanfare weer op krachten te brengen zal directuer Van Meurs in het begin ook "zelf een instrument bespelen. De heer Suy: „Het heeft wel moeite gekost om een vervan ger voor de oud-directeur te vinden." Een verhaal in 'De Stem' met daarin enkele nood oproepen van het kwijnende korps heeft tenslotte de uit komst gebracht, aldus de voor zitter. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT De af deling Sas van Gent van het Rode Kruis houdt filmavonden in Philippine, Sas van Gent en Westdorpe. In Philippine ge beurt dat op maart in het verenigingsgebouw, in Sas van Gent op 7 maart in het ge bouw De Speije en in West dorpe op 8 maart in het vere nigingsgebouw. De filmvoor stelling begint 's avonds om acht uur. Als hoofdfilm wordt vertoond: „Rio Bravo". In het voorprogramma zal een docu mentaire over de taken van het Rode Kruis op het witte doek worden gebracht. In de middaguren, voorafgaande aan de avondvoorstelling, wordt in elke plaats om vier uur de kinderfilm „Zeepkistenrace" gedraaid. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Van 4 tot 30 maart zullen in het mu seum voor Zuid- en Noord- Beveland te Goes tekeningen en schilderijen van twee be kende Zeeuwse kunstenaars te zien zijn. Op de expositie vindt men werken van Liesbeth Brinkhorst en Pief Bulthuis. Zaterdag 4 maart wordt de tentoonstelling geopend door de Middelburgse wethouder mr. J. J. van der Weel. De openingsbijeenkomst begint om 4 uur. De expositie is da gelijks geopend van tien tot twaalf uur en van 13.30 uur tot 17.00 uur. Op zaterdagen en zondagen kan men terecht van 14.00 tot 17.00 uur. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voor de speciale arrangementen van de Hulster VVV in het k-ader van de uitvoering van de Johannes Passion blijkt vanuit geheel Nederland een grote belang stelling te bestaan. Een groot aantal mensen heeft zich in middels voor overnachting in Hulst aangemeld. Hotel „Het Bonte Hert" is inmiddels zelfs al volgeboekt. Overigens blijft de VVV niet bij deze activi teit. Inmiddels worden de mo gelijkheden onderzocht om in Hulst in de toekomst een expo te houden in de geest zoals Axel en Terneuzen die al lan ger hebben. Prijskaartlng In café 't Voske bij Huub Leys had een prijskaarting plaats om kippen, konijnen en koteletten. De uitslag van deze prijskaarting was: 1. P. de Vos - A. Schelf hout, 2. F. Bracke - I. Wil- laert, 3. R. de Vos - R. van der Kelen, 4. F. Piessens - A. van Geertruy, 5. L. Vercruys- sen - H. de Wit. Er was ook een verliezers ronde aan deze kaarting ver bonden. Hier waren de win naars: 1. R. van den Branden - T. de Rijcke. 2. J. Vonck - W. Vergauwen, 3. P. Ras - R. de Kindt. NKV Prijskaarting In het cafe De Snelle Duif bij Ed. Pilaet had de laatste prijs kaarting plaats voor het kam pioenschap 1972. De uitslag was: 1. A. van de Vijver, 2, M. Willaert, 3. S, Blommaert. 4. F. Valcke, 5, A, Reunis, 6. Ed. Hiel, 7. W. de Cock, 8. W. de Koek, 9. A. de Koek. 10. J. van der Kelen, 11, J. Merckx, 12. A, Rottier. (Van onze correspondent) vZUIDDORPE Gisterenmid- dag is officieel afscheid geno men van de heer R. J. Steel, kantoorhouder van de P.T.T. in Zuiddorpe, die I maart met pensioen gaat. Bij dit afscheid waren o.a. aanwezig, de direc teur van het postdistrict Mid delburg, de heer C. Vis, en de directeur van het postkantoor Axel, de heer P. Standaert. De heer Steel werd op 15 februari 1907 geboren te Zuiddorpe. Hij kwam op 12 augustus 1952 in dienst bij de P.T.T. als station houder. Later werd hij benoemd tot kantoorhouder. De heer Standaert dankte de scheidende kantoorhouder namens het staatsbedrijf der P.T.T. voor zijn goede zorgen aan het bedrijf en het publiek besteed. Hij ken merkte hem ook als een goed kantoorhouder, die de zaken van het publiek en ook het be drijf gedurende 19 jaar uitste kend heeft behartigd. Ook noemde hij de scheidende kan toorhouder een prettig collega, waarmee het goed samenwer ken was. Tot slot wenste hij de heer Steel nog veel goede en gezonde jaren toe. Namens het personeel en het bedrijf bood de directeur de heer Steel een cadeau aan. terwijl mevrouw Steel bedacht werd met prach tige bloemen. Vanavond (dinsdag) neemt de heer Steel thuis afscheid van zijn collega's uit Axel, Koe wacht en omgeving. Irt" li 71 ,-i - - -: 1! j - -il:

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2