PLUK DEZE EXTRA DAG! Het zal er vandaag in Kamer om spannen Leger Israël na 4 dagen uit Libanon weg JEUGD BENDE GEPAKT Ontslag voor 200 man 22 april: wandeldag voor iedereen Daders mislukte overval op bank- loper bekennen KAMER TEGEN VRIJLATING 3VANBREDA CARAIBISCH CENTRUM IN DE BIJLMERMEER Jongen (17) uit Ovezande verongelukt Twee Japanse agenten dood bij belegering ONTSLAGEN IN TILBURG ZWARE BEWAKING BIJ DEBAT OVER „DRIE" Borsele tikt raadslid op de vingers AVRO-enquête ANGST ISRAëL MIDDELBURG Raketien Benzine steeds schaarser in Antwerpen DURE VRAAG J Kerk gesloten wegens slapheid parochianen directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2b t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. DINSDAG 29 FEBRUARI 1972 26e Jaargang Nr. 8789 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem laatste nieuws DEN HAAG (ANP) De leden van de Tweede Kamer zijn in meerderheid tegen vrij lating van de drie Duitse oor logsmisdadigers in Breda, zo heeft de AVRO vastgesteld bij een enquête onder de kamer leden. Zevenenzeventig van de 150 leden van de Tweede Ka mer verklaarden tegen vrij lating. (Van een onzer redacteuren) Schrikkeljarigen van harte proficiat. Tenslotte bent u maar één keer in de vier jaar echt jarig. Laten we dan ook maar meteen de componist Gio- acchinino Antonio Ros sini herdenken die op 29 februari werd geboren. Hij werd 76 jaar oud. Vooral de mannen die nen uiterst behoedzaam en misschien tactisch te werk te gaan op deze extra dag van 1972. Per traditie begeeft zich van daag het zwakke geslacht op het vrijerspad en be houdt het zich de grootst mogelijke vrijheden voor. Vandaar mannen, sta pal. IVe kunnen ook een ad vies geven aan de „Dolle Mina's": weest niet té opdringerig. Dat voor komt teleurstellingen. Voor dc rest moeten wc blij zijn met het „ommetje" van de kalen der. Helemaal een dag om te plukken. Kandidaten voor de HUI. Buismanprijs kregen een dag langer dan nor maal het geval geweest zou zijn, om zich ver dienstelijk te maken „op het gebied van boter en andere melkvetrijkc pro- dukten". Want de aan melding eindigt vandaag. Zo gebeurt er op deze dag een groot aantal din gen die in een gewoon jaar wellicht in de knel gekomen waren uit tijd gebrek. Of er hadden andere dingen voor moe ten vallen. Het is reuze ingewikkeld, zo'n schrik keljaar. Als u maar ont houdt dat dit jaar met één dag wordt verlengd, teneinde het burgerlijk jaar met het astronomi sche gelijk te houden. Dan weet u in ieder ge val wat. (Van onze correspondent) HEERLEN/DEN HAAG Vroom Dreesmann gaat het warenhuis van de N.V. Schunck aan de Promenade in Heerlen overnemen- In de overeen komst zijn ook betrokken de tussen Schunck en het reeds in V D bezit zijnde Grand Bazar-gebouw, gelegen Hollan- dia-bioscoop en de Lindor- lingeriezaak, eveneens eigen dom van Schunck. Daarmee krijgt V D de hele noordkant van de Heer- lense Promenade in zijn bezit. Alle gebouwen zullen tot een reusachtig warenhuis verbon den worden. Hoewel er geen cijfers zijn genoemd, mag worden aange nomen, dat deze monster-trans- actie het geleidelijk afvloeien van 200 personeelsleden van Schunck zal betekenen. Het nieuws van deze over name is gistermiddag bij het personeel van Schunck inge slagen als een bom. Voor die genen, die moeten afvloeien is een bevredigende regeling getroffen, zo heeft V D be kendgemaakt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vijftien sprekers van dertien politieke par tijen zullen vandaag in de zwaar bewaakte vergaderzaal van de Tweede Kamer het woord voeren over dc „drie van Breda". Dc meeste sprekers zullen zich tegen de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers verzetten. Van de andere kant zullen met name de heren Bremen en Roethof! zich respectievelijk na mens de grote meerderheid van de K.V.P. en dc kleine minder heid van de P.v.d.A. juist voor die vrijlating uitspreken. Hetzelf de wordt verwacht van mej. Haars namens de meerderheid van de Christelijk-Historische kamerfractie. Van de duidelijke kamer- meerderheid, die begin vorige week voor een advies tot vrij lating werd verwacht, is wei nig meer te bespeuren. Het zal er om spannen. Sommige poli tieke neuzentellers kwamen gisteravond al tot een beschei den meerderheid tegen vrijla ting van de drie. Zelfs in de aanvankelijk eensgezinde frac ties van KVP en CHU begin nen zich nu tegenstanders te vertonen. In de fracties van VVD, D'66 en DS'70 zijn nog maar heel weinig voorstahders van de vrijlating te vinden. Bij de anti-revolutionairen zijn de aantallen voor- en tegenstan ders nog niet erg duidelijk. Premier Biesheuvel zal van daag naast minister Van Agt en staatssecretaris Grosheide ach- VAN AGT. ter de regeringstafel zitten. De voorstanders van de vrij lating zullen het bijzonder moeilijk krijgen. Kamervoor zitter Van Thiel (KVP) heeft echter al aangekondigd, de orde in het gebouw en in de vergaderzaal met harde hand te zullen handhaven. In geval van ordeverstoringen zal het extra versterkte bewakingsdetache ment van de rijkspolitie, ge steund door rechercheurs en ambtenaren van de veiligheids dienst in burger, onmiddellijk ingrijpen. Bezoekers van de pu blieke tribune zullen in geval van twijfel worden gefouil leerd. De „Joodse Jeugd" heeft toe stemming gekregen om van middag op Het Binnenhof te demonstreren. De zware druk, die in de laatste dagen op de kamerleden is uitgeoefend, heeft bij de ver schillende van hen duidelijke sporen achtergelaten. Sommige parlementariërs, van wie be kend is dat zij voor de vrij lating zijn, hebben hun gezin nen voor" enkele dagen naar elders gestuurd uit angst, dat de anonieme bedreigingen in daden zouden kunnen worden omgezet. Sommigen hebben speciale politiebewaking ge kregen. Er bestaat een kleine moge lijkheid, dat men het niet op een stemming zal laten aan ko men. Dat zou dan moeten ge beuren via een voorstel van or de om de in te dienen moties niet in stemming te brengen. Men heeft daarvoor de vol gende redenering ontwikkeld: gratieverlening is uitsluitend voorbehouden aan de koningin, die daarover het advies inwint van de raad van ministers. De kamer heeft hierin geen enkele taak. Wel kan zij, wanneer eenmaal gratie verleend is, dus achteraf, de minister van jus titie daarvoor ter verantwoor ding roepen. Of deze ingewikkelde con structie zal worden gemaakt, was gisteravond nog niet te voorspellen. Veel zal afhangen van de stemming in de verga derzaal tijdens het debat. De televisie was gisteren voornemens, het gehele debat van het begin tot het eind uit te zenden. (Nederland I, 14.00 uur). Ook over radio Hilver sum 2) worden de debatten rechtstreeks uitgezonden. Het Israëlische^ parlement heeft gisteren een beroep op de Nederlandse regering ge daan de drie in Breda gevan gen zittende oorlogsmisdadigers niet vrjj te laten. Tijdens het debait over deze aangelegenheid bracht minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, in herinnering dat het drietal tot de doodstraf ver oordeeld was maar dat deze later in levenslang is gewij zigd. Volgens de minister kan men voor medeplichtigen aan volksmoord geen clementie betrachten. In een speciale synagoge- dienst in Amsterdam heeft op- «perrabijn A. Schuster van de joodse gemeente (Nederlands- Israëlitische Hoofdsynagoge) het gisteravond een onjuist voornemen van de regering genoemd om de „Drie van Breda" vrij te laten. „Het is in strijd met de gerechtigheid", zo zei hij. In een brief aan alle fracties in de Tweede Kamer dringt ook het centraal bestuur van de vrouwenbond NVV er met klem op aan het voorstel de „Drie van Breda" gratie te verlenen, af te WijZen. De koningin ontvangt sinds de discussie op gang gekomen VAN THIEL. is aanzienlijk meer post dan doorgaans het geval is. Vol gens de Rijksvoorlichtings dienst gaat het om verschei dene tientallen poststukken. Over de inhoud is niets be kend. In Amsterdam zijn op ver scheidene plaatsen pamfletten geplakt met daarop een joden ster en de tekst „Kent u dit nog? Maar uw minister van Justitie is een Ariër." In een extra uitgave schrijft het Nieuw Israëlitisch Week blad: „Bij niemand van ons mogen ze bereiken wat ze in de oorlog niet hebben kunnen verwezenlijken. Z'ij mogen in Breda geen voldoening putten uit de zekerheid dat er nu, en om hen, joden zijn die hun zenuwen niet de baas blijven." „Wij moeten beletten dat ze nu nog hun sinister werk doen. Geen slapeloze nacht zijn ze waard, geen traan zijn ze waard. Het woord is nu aan het parlement. Genoeg reeds hebben wij ons opgewonden"." (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een miljoen stickers, tweehonderdduizend affiches, een half miljoen speld jes met een totaal gewicht van vijftigduizend kilogram worden in de komende week over Ne derland verspreid ter voorbe reiding van een Nationale Trim-wandcldag op zaterdag 22 april. Dc Nederlandse Sport-Fede- ratie en dc wandclsportbonden dagen elke Nederlander op die dag uit tien kilometer te wan delen. Wie inet kleine kinderen op stap gaat, mag met de helft volstaan. Op 22 april zullen van vijf honderd startplaatsen uit par- course' worden uitgezet door bossen, duinen, stranden en ste den met de bedoeling iedere Nederlander in beweging te brengen. De allerhoogste aanbevelin gen (Prins Claus, Biesheuvel, Vonhoff) ontbreken evenmin als de meer materiële steun die door een limonadcfabriek wordt geboden. Aanstaande zaterdag wordt een en ander nog eens kracht bijgezet op een soort krijgsraad vooraf in de Amsterdamse RAI, waar het cabaret van Farce Ma jeure op zijn eigen manier het Trim-u-fit zal bevorderen. Rond honderd Surinaamse en Antilliaanse bewoners in de Bijlmermeer hebben een aantal al maanden lang leeg slaande lokalen van de openbare noodschoot in deel A van de Bijlmer bezet om daarin een Caraibisch centrum" op te richten waar Surinamers en Antillianen op hun wijze hun belangen kunnen behartigen. De bezetters zeggen in een resolutie 'tot deze actie te zijn overgegaan omdat alle officiële instanties op dit gebied in gebreke zijn gebleven. „Wij houden de ruimte bezet tot de nood zakelijke voorzieningen voor Surinamers en Antillianen zijn ge troffen", aldus de resolutie. Hier een hoekje van het centrum met de „bar". (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV De Israëlische radio heeft gisteravond gemeld dat de Israëlische strijdkrach ten zich beginnen terug te trekken uit het zuiden van Li banon, waar zij vier dagen achtereen bases van Palestijnse verzetsstrijders hebben be- stookt. Gisterochtend had de Veiligheidsraad dit geëist. De verliezen van de Palestij- nen worden geschat op 50 a 60 doden en 60 a 70 gewonden. Aan de eigen kant zijn volgens de Israëli's slechts vijf gewon den gevallen. Van gezaghebbende zijde wordt in Beiroet vernomen, dat het Libanese leger een streek in het zuiden van het land on der zijn hoede neemt. Tot nu toe waren op grond van een in 1969 in Caïro gesloten akkoord de Palestijnen er heer en mees ter. Het gaat om het gebied van Arkoub, bijgenaamd Fa- tanland. Uit Beiroet wordt ook be richt dat de Israëli's juist dit gebied de afgelopen dagen be zet hebben. Het Israëlische le ger heeft daar met behulp van bulldozers wegen in het onher bergzame heuvelgebied, waar veel Palestijnen huizen, ge maakt. Daardoor zouden zij bij volgende gelegenheden sneller kunnen toeslaan en bovendien zouden zij de Palestijnen dui delijk willen maken, dat échte schuilplaatsen niet bestaan. Eerder op de dag waren gis teren aanvallen op Libanees gebied gedaan. Volgens som mige berichten gebruikten de Israëli's hierbij ook raketten. De actie begon vorige week vrijdag, nadat verscheidene Is raëli's waren gesneuveld bij aanvallen van Palestijnen in het grensgebied De Libanese premier had verklaard dat als de Israëli's het Libanees grondgebied ver- laten, Libanon maatregelen zal treffen om moeilijkheden in de toekomst te vermijden. Maar gaan zij niet weg, zei hij, dan kent het leger zijn taak. Door enkele duizenden betogers was gisterochtend in Beiroet aange drongen op tegenacties van het Libanese leger. De Veiligheidsraad eiste gis teren van Israël dat het zich van militair optreden tegen Li banon onthoudt en zijn strijd krachten dadelijk uit dat land zou terugtrekken. De raad nam met algemene stemmen een ontwerpresolutie in deze zin aan van België. Frankrijk, En geland en Italië. Een Israëlische tank bij de grens van Libanon. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De twee mannen, die vorige week maandag een mislukte poging hebben gedaan om twee bank- lopcrs in Middelburg van hun geldtas met inhoud (ver moedelijk een ton) te beroven, hebben een volledige bekente nis afgelegd. Daarbij is ook wat meer be kend geworden over de wijze waarop zij hun daad hebben voorbereid. Bij de opsporing "fan het tweetal heeft de auto, die zij bij de overvalpoging gebruikten en die twintig mi nuten na het gebeurde op het Zusterplein te Middelburg werd teruggevonden „een be paalde rol" gespeeld. Zo deel de de Middelburgse recherche ons gisteravond mee. De da ders zijn ook op foto's her kend. Zij zijn geen onbekenden voor de politie, al was dit het eerste bericht van deze ernsti ge soort in „hun carrière". De daders waren de 33-jarige Middelburger P. B. M. S. (zonder beroep) en de 27-jari- ge fotograaf M? S. T. ui' Utrecht. De Middelburger bestuurde de auto, die bij het misdrijf werd gebruikt. T. had zich (vermomd met een pruik en een zonnebril) op de 56-jarige bankloper B. geworpen, toen deze met een 18-jarige collega aan zijn zijde, met een tas met waardepapieren, naar het Mid delburgse filiaal van de Ne derlandse Bank op weg was. P. probeerde de bankloper de ze tas te ontrukken. Doordat toevallig een familielid van de bankloper passeerde, die de heer D. spontaan te hulp schoot, verwisselde tas slechts voor korte duur van eigenaar. „Maar lang genoeg", zoals de politie het zegt, „om te kun nen spreken van een voltooide poging tot roof". (Vervolg op pagina 3) BRUSSEL (ANP) De be ambten van de Belgische Pe troleumbedrijven hebben gis teren hun stakingsactie (om cao-eisen) voortgezet. Op sommige plaatsen, vooral bij Antwerpen, is maandag ochtend de politie tussenbei de gekomen om tankwagen- chauffeurs de gelegenheid te geven toch uit te rijden. Er dreigt nog geen ernstig tekort aan benzine, maar toch zijn sommige pompen in en rond Antwerpen al volledig uitverkocht. (Van onze correspondent) GOES In het ziekenhuis in Goes is maandagmorgen de 17-jarige J. M. de Rijk uit Ove zande (Zuid-Beveland) overle den aan de verwondingen die hij eerder die ochtend had op gelopen bij een verkeersonge luk in 's-Gravenpolder. De jongen stak zonder uit te kijken met zijn brommer een weg over, en werd geschept door een personenauto, be stuurd door mevrouw A. G.-B. uit 's-Gravenpolder. Zwaar ge wond werd hij overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. KAROEIZAWA (RTR) Dc Japanse politie heeft gister avond een einde gemaakt aan de belegering van een buiten huis in Iiaroeizawa, waar vijf linkse radicalen tien dagen een vrouw in gijzeling hebben gehouden. De vrouw, de 31-jarige Joe- soeko Moeta, was ongedeerd. Van de vijf gewapende man nen, werd er een met een hoofdwon^ weggevoerd. Voor dat de belegerden werden overmeesterd, hadden zij twee politiemannen doodgeschoten en zeker acht verwond. De vijf mannen behoorden tot een stedelijke guerilla- groep, die zich het „Verenigde Rode Leger" noemt. Aan de belegering namen 1.500 poli tiemannen deel. Dc siotaanval werd uitgevoerd met traangas granaten en waterkanonnen. TILBURG Doordat enkele grote export-orders op militair gebied niet zijn doorgegaan, zuilen 60 personeelsleden van Metaalfabriek Tilburg N.V. het bedrijf moeten verlaten. Voor ongeveer 50 medewer kers is herplaatsing mogelijk bij de Nederlandse Wapen- en Munitiefabriek De Kruithoorn in 's-Hertogenbosch, de moe dermaatschappij van Tilburg N.V. (Van een onzer verslaggevers) HE1NKENSZAND B. en w. van Borsele hebben bij de mededelingen aan de raad van de gemeente het gemeente raadslid A. de Jager (VVD) min of meer op de vingers ge tikt over een vraag van het raadslid over de mogelijke aanwezigheid van gevaarlijke stoffen op de „beruchte" stort plaats in 's-Heerenhoek. Zoals bekend is na een on derzoek gebleken dat van storten van gevaarlijke stoffen geen sprake is geweest. B. en w. merken in de me dedelingen op: „Wij willen gaarne van deze gelegenheid gebruik maken er op te wij zen, dat de zorgvuldigheid welke het openbaar bestuur past, met zich brengt dat geen ongegronde beschuldigingen dienen te worden uitgespro ken, waardoor derden ten on rechte in opspraak kunnen worden gebracht". B. en w. rekenen de raad voor. dat het beantwoorden van de vraag van de heer De Jager de gemeente op een be drag van 3.400 gulden is ko men te staan voor arbeid en onkosten (o.a, laboratorium-, onderzoeks- en rapporteerkos ten). (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT De re cherche van de Oosterlioutse gemeentepolitie en de rijkspo litic te Dongen hebben het eerste hoofdstuk van een ge coördineerd onderzoek afgeslo ten en voorlopig een jeugd bende van vijf jongelui aan bet liuis van bewaring te Bre da afgeleverd. Op dit moment staat vast dat het vijftal min stens 32 inbraken heeft ge pleegd sinds eind oktober van liet vorig jaar. De buit, die in de tienduizenden guldens loopt, is grotendeels achter haald. Er is de politie na een uitputtend onderzoek van drie weken slechts een geval van heling gebleken. De vijf jongelui, de 19-jari- ge R. S. de 17-jarige J. V. en de 21-jarige G. S. uit Ooster hout, de 17-jarige L. J. uit Wormer en de 20-jarige F. W. uit Castricum. maakten in de nacht van 7 op 8 februari in sporthal De Salamander te Dongen waarschijnlijk een fout. Op 8 februari verzocht de rijkspolitie te Dongen ae recherche in Oosterhout name lijk enkele van hen aan te houden. Twee Oosterhoutsc mensen en een Dongense politiefuncti onaris zijn er sinds 8 februari constant mee bezig geweest. „De verdachten wisten soms zelf helemaal niet meer waar ze geweest waren. Soms moes ten wij maar uit hun beschrij ving van een bepaalde plaats zien wijs te worden, waar ze geweest waren", aldus de korpschef van de Oosterhoutse gemeentepolitie, hoofdinspec teur W. Waas. Drie of vier inbraken per nacht was heel gewoon voor het vijftal, meestal trokken ze er in een huurauto op uit. Dat gebeurde waarschijnlijk op de bonnefooi. „Ze bekenden een benzinestation te hebben ge kraakt ergens tussen Maas tricht en Eindhoven. Zoek het dan verder maar uit", aldus de heer Waas. Geld, kleding, electronica, snoepgoed en sigaretten, alles wat ze op hun strooptochten tegenkwamen, namen ze mee. Het vijftal trok zo zijn spoor door het hele land. Wijkhui zen, benzinestations, super markten, winkels en wonin gen, werkelijk overal gingen ze binnen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Volgens de Oosterhoutse politie zal dit waarschijnlijk leiden tot nog meer aanhoudingen, en het achterhalen van nog meer za ken. RIO DE JANEIRO (KNP) De bisschop van Iguatu in het noorden van de Braziliaanse provincie Ceara heeft de paro chiekerk van Taua gesloten, omdat de parochianen geen en kele solidariteit hebben ge toond met hun pastoor, die na een uitwijzingsbevel het land moest verlaten.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1