Vakbeweging blijft op welzijn wijzen MARIETJE PAREE IN DE BLOEMEN Botsingen bij stoplichten Borsele wacht af HOORZITTINGEN IN AXEL, MIDDELBURG, THOLEN EN GOES OVER ONTWIKKELINGSSCHETS Solisten begonnen concours KLARINETKWARTET TROK SLECHTS 6 BEZOEKERS Studenten bieden hun diensten aan Stabiel Nederlands bedrijf in België gaat arbeiders ontslaan AMBTENAREN BONDEN ACHTER LEBON-RAPPORÏ Weggelopen jongen weer terecht ONTEIGENINGEN IN SLOEGEBIED stad streek Werkgelegenheid Axel Jeugdhoeve s-Heerenhoek eerde beheerster Burgerzin Vervangen onderwijzers die op applicatiecursus gaan Maandag 28 februari 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-GOES- AXEL De voetnoten van de vakbeweging in Zeeland bij de ontwikkelingsschets van 1971 van het provinciaal be stuur, zijn zaterdag formeel vastgesteld. Binnenkort zal het commentaar dat vakbonden op de ontwikkelingsschets heb ben, aan het provinciaal be stuur worden aangeboden. Dit commentaar zal als inbreng van de factor „arbeid" gaan meespelen in de vergadering van Provinciale Staten van 17 maart, waar de ontwikkelings schets ter discussie komt. Aan de hoofdzaken van de kritiek welke de vakbonden op de ontwikkelingsschets hebben, is nauwelijks iets ver anderd. In Goes, Axel, Mid delburg en op Tholen hebben de leden van de bonden die weekend de inzichten van het overlegorgaan van de drie gro te vakbonden, aan hun eigen mening kunnen toetsen. 5^ij hebben daarbij geen ingrijpen de wijzigingen in de visie van het overlegorgaan aange bracht. De mening van het overleg orgaan is, dat in de ontwik kelingsschets een welzijnsfilo- sofie als uitgangspunt ont breekt. Iedereen deelt deze mening. De vakbeweging be schouwt de ontwikkelings schets dan ook als niet meer dan een discussiestuk, dat moet voeren tot een nieuwe schets, waarin het welzijn pri mair staat. Dat een welzijnsfi- losöfie als basis vóór de ont wikkelingsschets een veel bre dere aanpak zal eisen, wordt geen bezwaar geacht. Wat de werkgelegenheid be treft: de groei van de werkge legenheid moet worden ge toetst aan de vraag: hoeveel arbeidsplaatsen kunnen wij door Nederlanders laten be mannen? Grotere verscheiden heid in opleidingsmogelijkhe den in Zeeland wordt noodza kelijk geacht. Als concentra tiepunt en voor stedelijke voorzieningen voegt het over legorgaan de gemeenten Zie- rikzee en Terneuzen toe (de schets in Vlissingen Middel' burg en Goes) terwijl voor Tholen wordt aanbevolen de ontwikkelingen in West-Bra bant in de studie te betrek ken. Groengordels rondom de industriegebieden moeten geen vier, maar vijf-kilometer diep zijn, menen de vakcentrales hoogwater Morgen, dinsdag 29 februari. Bergen op Zoom 4.16 16.34. Hansweert 3.24 en 15.48. Terneuzen 2.42 en 15.03. Vlissingen 2.15 en 14.32. Wemeldinge 4.06 en 16.24. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI: anahouden van het huidige weertype met weinig verandering van tempera tuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 4 min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, max. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder nor maal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon': 0 tot 4. min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven nor maal, max. temp.: van onge veer normaal tot 3 graden on der normaal. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 95 proc-mt Kans op een geheel -droog etmaal: SU pro cent. en met de aanplant moet be gonnen worden zodr aeen be paald terrein als industriege bied is aangewezen. Groengordels rondom industrie gebieden moeten geen vier, maar vijf kilometer diep zijn, menen de vakcentrales en met de aanplant moet begonnen worden zodra een .bepaald ter rein als industriegebied is aan gewezen. Fundamentele kritiek heeft men op de wijze waarop het aantal arbeidsplaatsen in 1985 is berekend. Er wordt op ge wezen, dat de werkende vrouw in de prognoses door afwezigheid schittert. „De schets moet in Zeeland de re gionale arbeidsmarkten niet te absoluut van elkaar onder scheiden", aldus de vakbewe ging. „Het is gewenst, dat er vaste oeververbindingen ko men, niet alleen over de Wes- terschelde, maar ook tussen Tholen en Schouwen-Duive- land". In het „groen" middenge bied van de Delta is, naar de mening van de vakbonden, sti mulatie van de werkgelegen heid buiten de recreatie-be- drijvfjfheid noodzakelijk. Overleg met België aan de hand van bindende afspaken en breed overleg met alle be trokkenen in een tijdig stadi um zijn, aldus de vakcentra- MIDDELBURG Het jaar lijks solistenconcours van de Zeeuwse Bond, afd. Zeeland van de Koninklijke Neder landse Federatie van harmo nie- en fanfaregezelschappen, ging dit weekend weer van start in de Middelburgse Con cert- en gehoorzaal. Ruim 260 korpsmuzikanten uit geheel Zeeland zijn voor dit concours ingeschreven, waaronder zeker de helft jongeren in de tiener leeftijd: een deelname, welke blijk geeft van een verheu gend intense belangstelling bij jong en oud voor deze tak van amateuristische muziekbeoefe ning in onze provincie. Het jureren van deze ruim 260 „solisten" en vooral niet te vergeten „solistes" deze mu ziekbeoefening is zeker in de tienergroep al lang niet meer uitsluitend een mannenaange- legenheid - vraagt vier dagen. Op de eerste dag jureerden de heren J. den Toonder, dirigent van „Excelsior" Kloetinge en A.L. van Wallenburg dirigent van „Vlijt en Volharding" uit Souburg 93 jeugdige korpsle- dem, waarvan het merendeel uitkwam in de derde afdeling en een 12-tal in de tweede afdeling De prestaties konden over wegend met ruim voldoende (ze prijzen van 39-47 pun ten) en goed (le prijzen van 48-53 punten) worden gewaar deerd: een teken, dat de jon gelui de nodige tijd en moeite over h'oben voor de noodzake- ljke oefening en studie. En dat werkt weer door in de kwaliteit van de Zeeuwse korpsen, die op concoursen overwegend goed voor de dag komen, ook in landelijk ver band. De topscore van deze eerste concoursdag werd behaald door Piet le Grand van „Con Amore" uit Hoedekenskerke. Hij behaalde in de derde afde ling 50 punten voor zijn bu gelsolo van The Holy City van Adams. In totaal kende de ju ry 32 eerste prijzen. 58 2e prijzen en 3 derde prijzen toe. De heren den Toonder en Van Wallenburg behoefden .nie mand af te wijzen. De volgende concoursdagen zijn de zaterdagen 4 maart (aanvang 13 uur), 11 maart (aanvang 9.00 uur) en 25 maart (aanvang 13.00 uur). Op deze drie dagen is de jurering in handen vande heren Piet van Meyer en Henk van Lijn- schoolen uil Rotterdam. DR. les, bij industrievestiging nood zakelijk. In de regionale bijeenkom sten met de vakbondsleden werden toelichtingen verschaft door de deskundigen die aan de schets hebben meegewerkt. In Middelburg was dit drs. K. Schippers van het ETI voor Zeeland, die er onder andere op wees dat voorwaarden voor alle economische groei in dit gewest, de aanwezigheid van zeehavenindustrie is. De dienstensector blijft in Zee land in groei achter. Een prin cipiële discussie ontstond, toen door een vertegenwoordiger van de KWJ-Zeeland de'vraag werd opgeworpen, of economi sche groei nog wel steeds een wet van Meden en Perzen is. Uit de zaal kwam daarop dit snedige commentaar (van vak bondsleider Bas Wink) „Zon der werkgelegenheid is er geen welzijn mogelijk. De werkloosheidscijfers in Zee land van de laatste maanden laten zien hoe kwetsbaar onze arbeidsmarkt eigenlijk wel is". Tijdens een receptie in de Jeugdhoeve te overladen met hulde. s Heerenhoek werd de beheersterMej. Paree, In Axel werden de leden van het overlegorgaan van de drie vakbonden in Zeeuwsch- Vlaanderen, het erover eens dat het voor Zeeuwsch-Vlaan- deren van essentieel belang is, dat de vaste oeververbinding er zo snel mogelijk komt. Aan de ministers van Finan ciën, Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat, zal een telegram worden gezonden waarin op spoedige realisering wordt aangedrongen. Dit wordt van des te groter belang geacht nu bekend is geworden dat de arbeidsreserve in Zeeuwsch-Vlaanderen op dit moment ongeveer 1300 perso nen bedraagt. Uit officiële cij fers blijkt, dat deze werkloos heid wordt veroorzaakt door structurele veranderingen. Voor de drie vakbonden, CNV, NKV en NW ,is dit een re den temeer om de betrokken ministers te vragen dit gebied zo snel mogelijk uit zijn isole ment te halen. Van de vaste oeververbinding wordt name lijk een positieve economische impuls verwacht. (Van onze correspondent) 's-HEERENHOEK Tij dens een zeer druk bezochte receptie in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek mocht mej. M. Paree zaterdag ter gelegenheid van haar 121-j-jarig jubileum als beheerster van de Jeugd hoeve uit handen van de af tredende voorzitter, de heer J. Huigen een gouden ring met diamantjes namens het be stuur in ontvangst nemen. De naaste medewerkers van mej. Paree, de heren B. Maas. L. v.'t Westeinde. H. van den Dries en A. van Zunderen. die 12Vi jaar en nog lange,r vrij willig en kosteloos hun dien sten aan de Jeugdhoeve heb ben bewezen, kregen voor dit feit een tafelaansteker met inscriptie. Op deze receptie waren we gens verhindering van burge meester G.H.E.M. van Waes namens het gemeentebestuur aanwezig de wethouders F. Baerends en C. Verdonk. Ook oud-burgemeester J.L. Dreg- irians van 's-Heerenhoek, pas toor C.C. Kroon, pastoor Ph. Pontenagel uit Ovezande (de nieuwe voorzitter van de Jeugdhoeve), dr. H. Zwartelé en mevrouw Zwartelé en vele vertegenwoordigers van de plaatselijke verenigingen ga ven blijken van belangstelling. Mej. Paree en de andere jubili- rissen met hun dames werden de grote zaal binnengeleid voorafgegaan door het majo- rettenpeloton. In zijn felicitatie-toespraak memoreerde de heer Huigen de grote verdiensten van mej. Paree als gastvrouw in de Jeugdhoeve en sprak zijn waardering uit voor de even eens jubilerende heren, die dit werk geheel vrijwillig en be langeloos voor de stichting hebben gedaan. Wethouder Baerends noem de de Jeugdhoeve een duide lijk symbool voor burgerzin met mej. Paree als de centrale figuur. De heer A. Rentmees ter. voorzitter van de dorps raad van 's-Heerenhoek en te vens voorzitter van de fanfare St. Caecilia zag de Jeugdhoeve met mejuffrouw Paree en haar medewerkers als een verho ging van de leefbaarheid, die voor 's-Heerenhoek als dorps kern een winstpunt bete kent. De heer P. Raas. die namens de bejaradenbond zijn geluk wensen aanbood merkte op dat de Jeugdhoeve zonder „Marietje" Paree en haar me dewerkers niet was geworden zoals het nu is. Hij merkte op, het jammer te vinden, met een zeer groot respect voor pastoor Pontenagel uit Ovezande, dat niemand uit 's-Heerenhoek de functie als voorzitter ambieer de. Voorzitter Huigen merkte op, dat de Jeugdhoeve een centraal punt is in de gemeen te Borsele en achtte zich daar-om gelukkig, dat dit regi onaal geregeld kon worden, De laatste spreker was pastoor (Van een onzer verslaggevers) HULST Het optreden van j het Belgisch klarinetkwartet in het kader van het Belgisch Nederlands cultureel verdrag in Hulst, is voor wat de pu blieke belangstelling betreft, een teleurstelling geworden. Het concert in de burgerzaal van het stadhuis werd door slechts zes betalende bezoe kers bijgewoond. Vooral voor de organiseren de bestuursleden van „Jeugd en muziek" is 'dit een tegen valler. De jongste ervaring zal overigens geen reden zijn het gehele programma voor de ko mende maanden te herzien, zo heeft men inmiddels l-aten we ten. De organisators zijn na melijk van mening, dat activi teiten. zoals die van het klari netkwartet een wezenlijk on derdeel uitmaken van hetgeen de Hulster afdeling van „Jeugd en muziek" het pu bliek te vertellen heeft. Wel zal worden gezocht naar mo gelijkheden om met name ook de jongeren meer voor dit soort concerten te interesse- j ren. Ton Kuycks, een van de le den van de Hulster vereni ging, naar aanleiding van deze teleurstellende ervaring: „We waren aanvankelijk spinnijdig. Toen Brainbox in Hulst speel de, kwamen alle notabelen uit de stad kijken, maar nu heb ben we niets gezien. Ik vraag me toch af of het zin heeft om in Hulst een cultureel centrum van 1,5 Tniljoen te bouwen, als blijkt, dat er voor culturele activiteiten zo'n geringe be langstelling bestaat". Overigens was het niet zo, dat men op een overweldigen de belangstelling gerekend bad „De muziek was gewel dig", aldus Ton Kuycks over het klarinetkwartet, dat be- Ton Kuyks: „En toch gaan we door" kend is om zijn unieke samen stelling. Bij het concert was ook de componist van ver schillende van de vertolkte werken aanwezig. Claire van Walleghem be speelde zaterdagavond tijdens het optreden de harp. Er wer den onder meer werken uitge voerd van Scarlatti, Armi, Tournier, Delvaux en Cabus. Een van de Volgende activitei ten van „Jeugd en muziek",is een optreden van het Zeeuws Jeugdorkest op 18 maart in de basiliek. Kroon, uit 's-Heerenhoek, die na zijn gelukwensen de be langrijkheid van de Jeugdhoe ve vals tref- en contactcentrum onderstreepte. De voorberei dingen van de receptie met de daarop volgende feestavond waren in handen van pastoor Pontenagel en de heren A. Pe perzak en P. Jansen. Verder werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld om aan mej. Paree en haar naaste medewerkers gelukwensen aan te bieden, waarbij vele geschenken en bloemen wer den aangeboden. Na de recep tie - tijdens een bestuursver gadering - overhandigde de heer Huigen de voorzittersha mer aan pastoor Pontenagel en werd hierbij door het bestuur als erevoorzitter benoemd. De dag werd besloten met een feestelijk samenzijn van het bestuur en de jubilarissen, dat tot laat in de avond duurde. (Van onze correspondent) GOES-KRUININGEN Zaterdagmorgen rond negen uur hebben zich op de splitsing rijksweg 58 en rijksweg 60 nabij de stoplichten van Kruiningen twee verkeersongevallen voorgedaan. D. A. V. uit Dordrecht stond voor het rode verkeerslicht te wachten en werd aangereden door een Belgische personenauto, bestuurd door R. T. S. uit Antwer pen. Beide auto's liepen flinke schade op. Even later ston den voor dezelfde verkeerslichten twee Belgische perso nenauto's te wachten op het groene licht, toen de heer C. H. uit Rijckevorsel (België) .oor een kop-staartbotsing zorgde. Er ontstond opnieuw aanzienlijke materiële schade. Op rijksweg 58 bij Luchten- burg stonden de personentua- to's bestuurd door G. A. uit Middelburgsen C. L. A. L. uit Capelle te 09.45 uur voor de verkeerslichten te wachten toen een Engelse personenauto bestuurd door M. J. T. uit Streatham die niet opmerkte en een ernstige kop-staatbot- sing veroorzaakte. De personen auto uit Capelle werd geheel vernield, terwijl de andere au to's aanzienlijke schade oplie pen. Eén persoon werd licht gewond en kon na behandeld te zijn door dokter Noomen uit Krabbendijke huiswaarts keren. Zzterdag verleende te Dom burg een personenauto be stuurd door D. R. uit Vlissin gen te 14.20 uur geen voorrang aan J. de H. uit Domburg. De auto van laatstgenoemde be stuurder werd geheel vernield terwijl het andere voertuig zware materiële schade op liep. In Kruiningen verleende te 20.10 uur de personenauto be stuurd door de heer D. J. Q. uit Hansweert geen voorrang aan een personenauto bestuurd door C. d. D. uit Kvabbendij- ke. Dit geschiedde op de krui sing Hoofdstraat - Zandweg. Er werden twee inzittenden uit de auto van De D. uit Krabbendijke licht gewond. De schade was aanzienlijk. Doordat de bestuurder van de personenauto de heer F. P. D. zaterdagavond te 23.00 uur moest uitwijken voor een ko nijn op de weg, reed hij met zijn auto bij de Vroonweg te Vlissingen vijftien meter af rastering van het marine-be- wakingsterreiiw stuk. terwijl zijn auto over de kop sloeg en geheel werd vernield. De be stuurder kwam met de schrik vrij. BRUSSEL (ANP) De ko ninklijke Nederlandse gist- en spiritusfabriek in Brugge, die vorige week aankondigde, en kele tientallen mensen te zul len ontslaan, heeft een nieuwe verklaring uitgegeven. Daarin wordt gezegd dat, om een ver dere inkrimping van het winstcijfer op jaarbasis voor 1972 te voorkomen, nieuwe ra tionaliseringsprojecten nodig zijn, waarbij ook een afvloei ing van personeel onder ogen gezien moet worden. Het ziet er naar uit dat het bedrijf hierover in een heftige strijd met de werknemersor ganisaties zal geraken, omdat die verklaren, geen ontslagen te zullen aanvaarden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - DEN HAAG De studenten van de christelijke pedagogische academie te Middelburg heb ben een origineel voorstel aan de minister van Onderwijs ge daan, Zij bieden aan, om als plaatsvervangers op te treden voor de onderwijzers en on derwijzeressen die in augustus a.s. zullen deelnemen aan de z.g. applicatie-cursus die hen in het bezit van de hoofdakte moet brengen. De betrokken onderwijzers en onderwijzeressen. naar schatting dertig in getal, zul len voor de duur van de cur sus verlof moeten vragen. Tij delijke leerkrachten zullen hun plaats voor de klas moe ten innemen. De studenten van de derde leerkring aan de christelijke pedagogische academie te Middelburg vrezen niet ten onrechte, dat er onvoldoende vervangers in Zeeland te vin den zullen zijn. Zij geven de minister van Onderwijs dan ook het volgende advies: „De meeste studenten van de peda gogische academie zijn dienst plichtig. Wij zijn graag bereid de taak van de leerkrachten die op cursus zijn over te nemen, in de vorm van ver vangende dienstplicht", zo hebben zij de bewindsman la ten weten. De studenten bedoelen niet, dat hen uitstel van militaire dienst wordt verleend. De financiële tegenprestatie die zij voor hun dienstbetoon vragen, is gering. Zij willen genoegen nemen met de soldij die zij zouden ontvangen als zij militair zouden zijn, ver meerderd met de kosten voor onderhoud. zoals kleding, huur, pensionvergoeding e.d. „Daar de cursus eenmaüg is, is de situatie uniek en behoeft er niet te worden gevreesd voor precendenten". menen de studenten. De directeur van de christe lijke pedagogische academie, de heer W. Verboon. heeft zijn instemming met het plan van de studenten betuigd. De brief van de studenten is intussen -al bij de onderwijscommissie van de Eerste Kamer in be handeling. Verwacht wordt, dat er i n de Senaat vragen over dit unieke voorstel zullen worden gesteld. De initiatief nemers hebben ook de instem ming van provinciale staten en van andere pedagogische aca- demis in Zeeland gevraagd, al dus een der initiatiefnemers Peter Wolf uit Koudekerke. (Van een onzer verslaggevers) Middelburg De leden van de drie ambtenarenbonden ABVA en NCBO en KABO hebben hun volledige instem ming betuigd met het beleid dat de regionale besturen van deze bonden in de laatste fase van de PZEM-affaire hebben gevoerd. De conclusies uit het rap- port-LEBON zijn vrijdagavond tijdens een vergadering in Terneuzen met de leden door genomen en daarbij drong de conclusie zich op, dat het on derzoek van het raadgevend bureau LEBON heeft beves tigd, wat namens de jonden reeds in 1968 ten aanz->n van, het interne leven vwn de PZEM werd gesteld. Het voor naamste doel van de bijeen komst in Terneuzen was. toe lichting en voorlichting aan de bondsleden te verschaffen over de beleidslijnen welke het rapport-LEBON aangeven. Uit het grote aantal vragen van de circa vijftig aanwezi gen bleek, hoe sterk men met de kwestie meeleeft. De bij eenkomst werd gekenmerkt door een optimistische sfeer. Donderdag a.s. wordt in het PZEM-gebouw te Middelburg een soortgelijke bijeenkomst georganiseerd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De l.t.s.- leerling C. den H. uit Sluiskil die vorige week van huis was weggelopen is eigener bewe ging terug naar huis gekomen. Hij verbleef een paar dagen in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) HEINKENSZAND B. en W. van Borsele willen zich voorlopig niet mengen in de geschillen die bestaan over de onteigeningsprijzen voor gron den in het Sloegebied. „De zaak is.op verschillende hoge re bestuursniveaus aan de or de" zeggen b. en w„ „en wij wachten met belangstelling af wat er zal worden geconclu deerd". Borsele heeft trouwens zijn eigen onteigeningsproblemen. De raad zal in zijn vergade ring van 7 maart a.s. worden geconfronteerd met de weige- I ring van een grondeigenaar in het bestemmingsplan Water vliet in Heinkenszand, om ge noegen te nemen met de ont- eigeninesprijs welke de ge meente hem voor zijn lapje grond wil betalen. Hij eist een extra tegemoetkoming voor de houtopstand op het stuk grond. B. en w. adviseren de raad om op die eis niet in te gaan. „We houden ons aan de algemene normen", is het motto van b. en w„ „en we moeten voorko men dat „dwarsliggers" bij onteigeningen een hogere prijs krijgen, dan degene die direct op ons aanbod ingaan". De raad moet ook beslissen over een woonfnrensenbelastine dat voor de gehele gemeente gaat gelden. De tarieven gaan uit van de brandverzekerings- waarde van tweede woningen en de opbrengst wordt voor zichtig op 50.000 gulden per jaar geschat. Een ander voor stel betreft een kredietaanvra ge van ruim 6.000 voor het herstel van het dak van het koetshuis bij de ambtswoning van de burgemeester en voor verbetering van de tuin. Enke le andere agendapunten uit de raadsagenda gelden de invoe ring van reglementen op het gebruik van de gemeentelijke sportterreinen en de gymnas tieklokalen. Er is een aparte regeling voor het gebruik van verenigingsgebouwen in het vooruitzicht gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3