Amerika belooft China: troepen weg uit Z.O.-Azië MEESTE LEDEN PvdA-FRACTÏE „DRIE'' NIET VRIJ DOR US OVERLEDEN Meerderheid wil meer geld voor defensie Nikon: „Deze week heeft de wereld veranderd Jongen van vijftien pleegde wurgmoord „TREUZEL- GOAL DOOR ARBITER AFGEKEURD Vader gooit kind van 3 in het water Veel reacties filmuitzending VVD Kettingbotsing in Frankrijk: elf doden Reacties op communiqué lopen uiteen Vietnam Russen COMMISSIE VAN RIJCKEVORSEL Loena-20 heelhuids terug TivintigEerste- Kamerleden wensen Angela Davis sterkte Sportvissers verdwaald in de mist OVERVAL IN MIDDELBURG Vermoedelijke daders aangehouden VOORZITTER EXPOGE OVERLEDEN Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx hooiareaacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. ofieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 t.n.v. N.V Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 26e Jaargang Nr. 8788 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterdijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze sportredactie) HELMOND Scheids rechter J. Flasman uit Wijnandsrade heeft giste ren tijdens de wedstrijd Helmond Sport - SC Gas tel een doelpunt van SC Gastel op wel heel erg formele gronden afge keurd. Geerd van Oers van SC Gastel kreeg een bal aan gespeeld en omspeelde de gehele Helmond-verdedi ging, de keeper incluis. Van Oers bleef, om al vast van de komende tri omf te genieten, nog en kele seconden met de bal op de doellijn stilstaan. Toen hij de bal in doel had geschoven, werd de treffer door scheidsrech ter Plasman afgekeurd, tot verbazing van zowel de SC Gastel als van Hel mond Sport-spelers. De heer Plasman hier over: „Op 't moment dat Van Oers nog even bleef staan, begon een van de andere SC Gastel-spelers al vreugdekreten te sla ken. Hij hinderde en irri teerde hierdoor de tegen stander en daardoor moest ik het doelpunt af keuren. Die jongen had gewoon moeten wachten tot de bal de doellijn was gepasseerd". Overigens gaf scheids rechter Plasman toe dat hij met de beslissing de spelregels letterlijk had geïnterpreteerd, want de door het roepen „gehin- Jerde" tegenstanders zou den op geen enkele ma nier Van Oers het scoren nog hebben kunnen be letten. Overigens won SC Gas tel toch met 1-0. SCHIEDAM (ANP) Een 31-jarige Rotterdammer heeft gisteren zijn 3-jarig dochtertje in het water van de Lange Ha ven te Schiedam gegooid. De moeder sprong het kind na, doch raakte zelf in moeilijkhe den. Beide drenkelingen wer den door een onbekende jonge man gered. De man D. V., reed na zijn daad naar het hoofdbureau van politie waar hij uitriep „Ik heb mijn kind vermoord". De politie heeft de man, die een zeer over spannen indruk maakte, in be waring gesteld. (Van een onzer verslaggevers) LEUT De dader van de wurgmoord op de tienjarige Vi tal Bauwen in het Belgische Leut is bekend. Het is de vijf tienjarige Jean Marie D. D., een jongen uit dezelfde straat als Vital. Na urenlange verhoren, waar bij hjj er maar op los fanta seerde, viel hij zaterdag einde lijk door de mand en bekende Vital te hebben gewurgd „tij dens een cowboy-spelletje" De verslagenheid in het dorp je is bijzonder groot. De dader was goed gezien bij de jongens van L"ut. Vital wordt vandaag begraven. Nixon zwaait ten afscheid bij zijn vertrek zaterdag uit Pe king. Naast hem Tsjoe en Lai. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerderheid van de PvdA in de Tweede Kamer zal zich ver zetten tegen de gratieverlening van het kabinet aan de „Drie van Breda". Fractievoorzitter drs. Joop den Uyl liet dit weekeinde weten, dat de frac tie zich verzet tegen de col lectieve vrijlating en geen ver antwoordelijkheid durft te aan vaarden wat betreft de ern stige schade, die vrijlating aan duizenden slachtoffers zou kun nen toebrengen. Het tot nu toe gevoerde be leid van het kabinet noemde hij „onaanvaardbaar", vooral omdat onvoorstelbaar nieuw leed wordt aangedaan aan de slachtoffers. De door minister Van Agt (Justitie) gevoerde procedure acht hij in strijd met de wet. De bewindsman doet voorko men alsof hij de drie apart gratie wil verlenen, maar uit de formulering van zijn brief aan de kamer en de memorie van antwoord kan men con cluderen, dat het hier om een collectieve gratie gaat. En dat acht de PvdA verwerpelijk, zoals ook alle naoorlogse mi nisters van justitie dat hebben verworpen, aldus Den Uyl. Het VVD-Tweede-Kamerlid mr. Berkhouwer is ook tegen vrijlating van de drie van Breda. Hij vindt, dat de kamer morgen geen uitspraak moet doen, omdat het onderwerp al te veel in de politieke sfeer is 'getrokken. Ook zijn partij genoot en lid van de Eerste Kamer mr. Harm van Riel verzet zich tegen vrijlating. Partijvoorzitster mevr. Haya van Someren-Downer heeft haar standpunt eveneens ge wijzigd. Z'ij was eerst voor standster, door de vele pro testen vorige week is zü nu tegen vrijlating. Bij de voorstanders van vrij lating van de drie in Breda gevangen zittende oorlogsmis dadigers, schaart zich ook mi nister van staat prof. dr. C Romme. De heer Romme ver klaarde dat gisteravond in een interview voor de KRO-tele visie met Ad Langebent. De drie van Breda, zo zei prof. Romme, hebben welis waar onnoemelijk leed veroor zaakt, maar dat dient men toch niet met leed te vergelden. De directe doodstraf van destijds vervangen door een langzame doodstraf, gaat, volgens de heer Romme niet aan. De gewezen staatsman had kritiek op de wijze, waarop de regering de kwestie van de vrijlating heeft aangekaart. Zijns inziens ware het beter geweest, dat de regreing de drie had vrijgelaten en dat de Tweede Kamer eventueel daar na over de zaak was gaan debatteren. Na de tv-uitzending van de film „Begrijpt u nu waarom ik huil?" zijn zaterdagavond bij de VARA enkele honderden telefonische reacties binnen gekomen. Overwegend waren de reacties positief, d.w.z. dat men het in meerderheid een goede zaak vond dat de film was uitgezonden. De VARA heeft tot half twaalf zaterdagavond een 25- tal mensen verwezen naar een team van deskundigen (psy chiaters enz.). Het betrof hier mensen die duidelijk met moeilijkheden zaten. (Vervolg op pagina 5.) RIJSSEL (AFP/UPI) Op de Franse „Autoroute du nord" tussen Rijssel en Parijs heeft zich zaterdag in dichte mist een rampzalige kettingbotsing voor gedaan, waarbij elf mensen de dood vonden, waaronder twee kinderen, en tweeentwintig zwaargewond werden. De mees te slachtoffers zijn verbrand. (Van onze redactie buitenland) SJANGHAI/WASHINGTON/TAIPEH De Ver enigde Staten hebben China beloofd te zijner tijd alle Amerikaanse troepen uit Zuidoost-Azië en Taiwan (Formosa) terug te trekken. Dit wordt beschouwd als de belangrijkste opening naar verdere toenadering tussen de V.S. en China, in het com muniqué, dat president Nixon en premier Tsoe-en-Lai gisteren gezamenlijk hebben uitgegeven na een week van intensief overleg op topniveau. In een historische poging om meer dan 20 jaar van bittere vijandschap tussen de twee grootmachten te overbruggen, hebben beiden aan gekondigd een politiek van vreedzame coëxistentie te gaan volgen. De terugtrekking van de troepen en ontmanteling van bases op Taiwan zullen de V.S. overigens pas beginnen „als de spanning in het gebied af neemt". „De volken van Indo- China moeten over hun eigen lot kunnen beschikken zonder inmenging van buitenaf", zo wordt van Amerikaanse zijde benadrukt. Essentieel in de overeenkomst wordt verder geacht dat een belangrijk Amerikaans verte genwoordiger „van tijd tot tijd" naar Peking zal gaan en zich bezig zal houden met „concrete besprekingen ter verdere nor malisering van de betrekkin gen". Op een voor Nixon zwaar punt zijn de Chinezen de Ame rikanen echter niet tegemoet gekomen: China wil de V.S. niet helpen bij het zoeken naar een oplossing voor de oorlog in Vietnam, bijvoorbeeld door druk op Hanoi uit te oefenen. De Chinezen hebben in het communiqué duidelijk hun steun aan Noord-Vietnam en de Vietcong bevestigd. Boven dien staat in het communiqué dat beide de V.S. en China het erover eens zijn dat geen van hen namens enige derde partij kan onderhandelen of overeen komsten kan sluiten; gericht tegen andere staten. Verder mag geen van beide partijen streven naar de hegemonie in Azië. De passage waarin het samen spannen van twee grote mo gendheden tegen andere staten wordt veroordeeld, schijnt be doeld te zijn om de Russen ge rust te stellen. Zoals verwacht werd zijn beide landen het verder eens geworden over uitbreiding van uitwisseling op het gebied van wetenschap, cultuur, sport, technologie en journalistiek, en is besloten de wederzijdse handel te vergemakkelijken. Nadat het communiqué in Sjanghai was uitgegeven, stel de een zeer tevreden Nixon op een banket in die stad vast dat „deze week de wereld heeft veranderd". Wat wij vandaag gezegd hebben (in het commu niqué) „betekent dat wij moe ten beginnen met het bouwen van een brug over een afstand van 25.000 km en een tijdsbe stek van 22 jaar', zo voegde hij eraan toe. Het communiqué is in poli tieke kringen op Taiwan met opluchting ontvangen. Men be schouwt de inhoud van het communiqué als een bewijs dat de Amerikanen hun verplich tingen ten opzichte van de re publiek China hebben gehand haafd. Mén wijst er ook op dat het vertrek van de Amerikaanse troepen van Taiwan „naarmate de spanning in het gebied ver mindert", op zich geen pro bleem behoeft te zijn. Het Amerikaanse troepencontingent ter grootte van 8600 man wordt immers uitsluitend gebruikt ter ondersteuning van de oor log in Vietnam, Een Russische reactie op het communiqué was gisteren niet te krijgen. Westelijke waarne mers in Moskou zijn van oor deel, dat de bezorgdheid van de Russen nauwelijks kan zijn weggenomen, maar eerder zal zijn toegenomen. Des te meer belang zal het Kremlin daar door hechten aan het bezoek dat president Nixon eind mei verwacht wordt van 22 - 19 mei aan Moskou zal brengen. Britse functionarissen ver klaarden dat de regering-Heath ingenomen is met het akkoord, Volgens de functionarissen heeft Nixon het meeste gekre gen waarop hij in ernst had kunnen hopen, d.w.z. een basis voor verdere en meer beloven de contacten. Britse diplomaten zijn van oordeel, dat president Nixon meer schijnt te hebben gege ven dan hij van partijvoorzitter Mao en premier Tsjoe heeft teruggekregen. „Een geweldige diplomatieke overwinning voor Peking", zo heeft de Franse oud-premier Edgar Faure het Amerikaans Chinese communiqué genoemd. Hij was de man die in 1963 in Peking onderhandelde over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen het Frank rijk van De Gaulle en de volks republiek China. De Westduitse regering ver klaarde bij monde van woord voerder Ahlers verheugd te zijn over de eerste vorderingen op de weg van normalisering van de Chinees-Amerikaanse verhouding. De Japanse minister van bui tenlandse zaken, Takeo Foe- koeda, verklaarde te hopen, dat president Nixons reis naar China zal werken als „smering voor de Japans-Chinese be trekkingen". „Als dat zou kun nen, zou ik graag China bezoe ken", aldus de Japanse be windsman. Foekoeda zei niet te geloven, dat hetAmerikaanse beleid tegenover Taiwan is ge wijzigd. Het communiqué benadrukt met name hoe president Nixon erin is geslaagd het begin te maken voor het verbeteren van de relaties met China, terwijl toch de Amerikaanse verplich tingen ten opzichte van de bondgenoten in Azië kraentig zijn bevestigd. Dit is de voor lopige indruk die men in Washington heeft opgedaan. Diplomatieke waarnemers in Washington menen dat het communiqué Nixon veel krach tige munitie oplevert voor zijn her-verkiezingscampagne, later dit jaar. TOM MANDERS. In het Anlonius- ziekenhuis te Utrecht is zater dagmiddag op 50-jarige leeftijd de cabaretier Tom Manders overleden. Tom Manders kreeg vooral be kendheid door zijn creatie van de figuur „Dorus", die hij gedurende vele jaren met groot succes speelde voor de Vara-radio en -televisie en in zijn cabarets in Amsterdam en Rotterdam. In 1'.966 won hij met zijn Do rus show de thlveren roos op het televi- si-festival in Montreux. DORUS. (Van onze parlementaire redactie) DE?T HAAG -riet ziet er niet naar' uit dat ere commissie- Van Rijckevorsel de regering een unaniem advies zal kunnerf (Van linze redactie buitenland) MOSKOU De capsu le van de Loena-20 is za terdagochtend vroeg op de voorgenomen plaats in de Sovjet-Unie geland. Dit is zaterdag officieel in de Russische hoofd stad bekendgemaakt. De capsule, die op 40 km ten noordwesten van Dzjezkazgan in de cen- traal-Aziatische Sovjet republiek Kazachstan landde, heeft monsters gesteente meegenomen, die met behulp van een klopboorapparaat in een moeilijk toegankelijk con tinentaal gebied van de maan werden verzameld. Het ruimtevoertuig werd ondanks buitengewoon slechte weersomstandig heden een sneeuw storm en laaghangende bewolking geborgen. Dit is de Loena-20 zoals hij zaterdag neer kwam in een Russisch sneeuwlandschap. geven over de defensie-uitga ven voor de komende jaren. Zoals de zaken er thans voor staan, blijkt dat een kleine meerderheid van de commissie bereid is te adviseren de de fensie-uitgaven wat te verho gen. De rest van de commissie valt uiteen in verschillende groepen, die allen echter een ding gemeen hebben: verlaging van de defensie-uitgaven. Slechts één lid van de com missie heeft tot nu toe een dui delijk standpunt ingenomen over de hoogte van de defensie begroting. De rest van de le den wenst geen bepaald per centage van het nationaal inko men vast te stellen, zoals mi nister De Koster graag zou zien: 4,2 procent van het na tionaal inkomen. Dat is nu nog 3,9 procent of 4,6 miljard gul den. In de opstelling van de defensieminister zou dat be drag dat boven de 5 miljard gulden per jaar stijgen. Noemt de meerderheid van de commissie geen bepaalde be dragen, wel wordt gesteld dat slechts een relatief kleine ver hoging mogelijk is. Door het samenvoegen van bepaalde on derdelen en een verdere kwa liteitsverbetering moet het te kort worden opgevangen. Verder wenst deze meerder heid het inschakelen van meer vrijwilligers en het afstoten van taken, die weinig te maken hebben met onze directe NAVO-verplichtingen. De com missie hoopt haar verdeeld ad- vier half maart bij de regering uit te brengen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Twintig Eer- ste-Kamerleden hebben Angela Davis per brief sterkte toege wenst tijdens het proces, dat vandaag in San Jose in Califor- nië tegen haar begint. Angela Davis is de militante strijdster voor gelijke rechten voor ne gers en blanken in de Verenig de Staten. Ze staat o.m. terecht op beschuldiging van moord. Van de Eerste-Kamerleden behoren er 7 tot de P.v.d.A., 6 tot D '66, telkens 2 tot KVP en CHU en telkens 1 tot AR, PPR en PSP. Prof. dr. Steenkamp (KVP), een van de ondertekenaars, zei gisteravond dat de brief ge zien moet worden al£ een be wijs van sympathie "voor een vrouw, die het symbool is ge worden van de emancipatiebe weging van de negers in Ame rika. De 33-jarige Roger McAfee, die zich garant stelde voor de borgsom van 102.500 dollar voor de vrijlating van Angela Davis heeft meegedeeld dat zijn gezin met de dood wordt bedreigd. (Van onze correspondent) KORTGENE Zaterdag middag werd de „Corma" met twintig sportvissers aan boord op het Veerse Meer overvallen door de mist. De schipper kon de thuishaven Kortgene niet meer terugvinden. Twee man wisten met een roeiboot aan de wal te komen. Zij waarschuwden de politie. Het was toen kwart over twee. Nog geen .half uur later loodste het rijkspolitievaartuig „Ach ting" de „Corma" veilig de landbouwhaven van Kortgene binnen. Zondagnacht om twee uur voer het Liberiaanse schip „Ore Prince" (15.652 ton) op de Wes- terschelde in dichte mist om hoog in de buurt van Borssele. Het schip was, geladen met ijzererts, op weg naar Gent. Zondagmorgen omstreeks half twaalf slaagden tien sleepboten er bij hoog' water in het schip vlot te trekken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Mid delburgse politie heeft de 33- jarige Middelburger P. B. M. S. aangehouden, verdacht van de mislukte overval op twee bank- Iopers van de Algemene Bank Nederland te Middelburg, ruim een week geleden. Een dag eerder was, op ver zoek van de Middelburgse re cherche, in Utrecht reeds de 27-jarige M. G. T. wonend in Utrecht, in hechtenis genomen. Ook hij- zou bij de poging tot de overval, die zoals bekend door twee mannen is ge pleegd, betrokken zijn. Het tweetal heeft tot dusver geen bekentenis afgelegd. De ver horen zijn echter nog in volle gang. ZEVENAAR (ANP) Mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen (Ex- poge), is zaterdagavond tenge volge van een hartaanval over leden. Naar de familie van mr. Aal ders meedeelt, bestaat er geen verband tussen het overlijden van de heer Aalders en de aan de gang zijnde discussie over de vrijlating van de drie oor logsmisdadigers te Breda. De gezondheidstoestand van de heer Aalders liet al geruime tijd te wensen over, aldus de familie. Mr. Aalders, die 59 jaar is geworden, was advocaat en pro cureur te Dordrecht. Hij is meer dan 20 jaar voorzitter geweest van de Expoge. Hij was officier in de Orde van Oranje Nassau.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1