TWIJFEL OVER LINKOVESI'S TIJDEN WEG Goede prestaties bij hoogspringen De Ylaeminck: nog nooit zo uitgeput Nederlandse zwemmeisjes regeren weer Maarse content met prestaties Monika Pflug verrast Karstens derde Eindklassementen van Eskilstuna Ongetraind over 2.05 m Gratis zelfklevende dierenfoto's Esso Wolfshohl heeft pech sport ,iii im ■■mi—inwini UITSLAGEN VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 28 FEBRUARI 1972 Elly van den Brom: negende plaats. ESKILSTUNA (ANP) Ofschoon Gerard Maarse nie mand van zijn ploeg bij de grote huldiging, die in de mid dag voor de heren wedstrijden werd gehouden zoals voor zien was de belangstelling voor de dames slechts gering, op beide dagen samen nog geen 1500 toeschouwers op het erepodium zag, was hij geenszins ontevreden over de resultaten van liet viertal, waarvan Atje Keulen met haar vierde plaats de beste was, Elly van de Brom. Stien Baas-Kaiser (zondag derde op de 1000 meter) en Trijnie Rep eindigden en bloc in deze volg orde de negende, tiende en elfde plaats. „Dat is netjes in een zo sterk toernooi, waarin de verschillen zo gering wa ren. Volgend jaar mogen we nu met vijf dames starten", aldus Maarse. 0 Gerard Maarse: bezet toernooi". „Ze hebben het netjes gedaan in zo'n sterk ESKILSTUUA Het eind klassement bij de heren is: 1 Linkovesi. Finl 160.925 pnt, 2 Valeri Moeratov. Rusl 161.145. 3 Ard. Schenk. Nederland 161.505, 4 Börjes 161.545, 5 König 161.575. 6 Grönvold 161.880. 7 Björang 162.225, 8 Granath 162.410. 9 Bazen 163.130, 10 Valentijn 163,585, 11 Efskind 163.205. 12 Haënni- nen 163.210, 13 Wallberg 163.585, Het eindklassement bij de dames is: 1 Momika Pflug, W- Dld, 183.085 punten. 2 Dianne Holum, VS 183.345. 3 Loedmil- la Titova. Rusl 183.440. 4 Keu len-Deelstra 183.520. 5 Sundby 183.835, 6 PouLos 184.120. 7 Carpenter 184.620. 8 Young 185.195, 9 Van den Brom 185.340, 10 Baas-Kaiser 185.610, 11 Rep 185.880. (ADVERTENTIE;) Ard Schenk: nu ook bij de wereldtop der sprinters. ESKILSTUNA (ANP) Ard Schenk, 's werelds meest bejubelde schaatsenrijder van dit seizoen, heeft zich dit weekeinde in Eskilstuna ook geschaard onder de beste sprinters. Bij de ceremonie protocolaire torende hij ech ter ditmaal niet boven zijn rivalen uit, maar moest zich tevreden stellen met een treed je lager, een voor hem inmiddels ongewone plaats. Centraal stond ditmaal de Finse supersprinter Leo Lin kovesi, die de eerste officië le wereldkampioen over de twee kortste afstanden, de 500 en 1000 meter, werd. Op permachtig was hij beide da gen op de 500 meter bij res- pectievelijk 38.97 en 39.00 se conden en de winst, die hij hiermee behaalde, bleek toe reikend om zich de titel toe te eigenen. Ook tegen de aan vallen van Ard Schenk, die zowel zaterdag als zondjag op magistrale wijze de 1000 meter won- „Mijn 500 meter was echter de eerste dag slecht en de tweede dag minder goed, waardoor ik op deze afstanden te veel verloor", aldus de na afloop fel door jonge handte keningenjagers belaagde Schenk, die dat kampioenschap „losjes uit de pols" heeft gere- den, zonder een serieuze voor bereiding, zoals de week tevo ren voor het wereldkampioen schap allround klasse. Drie nationaliteiten op het ereplatform Finland (Linko vesi), Rusland (Moeratov), Nederland (Schenk) en geen Zweden die zo vurig hadden gehoopt op Hasse Börjes, Ove König en Johan Granath aan de top te komen. De eerste twee misten echter hun doel op honderdsten van seconden, Granath bleef aan zienlijk verder van zijn doel verwijderd, evenals de Noren Roar Grönvold en Per Björang. Leo Linkovesi, de 24-jarige kantoorbediende uit Helsinki, heeft de twijfels, die er gere zen zijn over zijn in Davos gemaakte wereldrecord van 28 seconden, in Eskilstuna voor een belangrijk deel weggeno men door de superieure wijze waarop hij beiden keren op de 500 meter zegevierde. In een voor een sprinter weergaloze stijl liep hij beide dagen de 500 meter in tomeloze vaart weg en ofschoon zijn 1000 me ter aanzienlijk minder was de laatste tientallen meters waren voor hem een kwelling hield hij beide dagen juist voldoende over om zich te handhaven. Want ook de eerste dag sloot hij af als leider van het algemeen klassemtnt, zij het met minimale voorsprong op Hasse Börjes (0,01 punt) en Moeratov (0.165 punt). Ard Schenk lag toen in zevende (Van onze sportredactie) LEIDEN Afgaande op de prestaties tijdens de nationale indoorkampioenschappen, die het afgelopen weekend in de Groenoordhal in Leiden zijn gehouden lijkt de Nederlandse atletiek een „hoogspring-haus se" tegemoet te gaan. Bijna in alle categorieën waren de ver richtingen bij het hoogspringen van bijzonder goedé gehalte, met bij de jeugd duidelijk de grootste uitschieters. Nadat bij de B-junioren de Haagse Lia van der Linden (1.70 meter) en de Rotterdam mer Frans Krechting (1.90 m) al voor in het oog lopende wa penfeiten hadden gezorgd, le verden de A-junioren Ria Ah- lers en Raymond de Vries nog veel opvallender prestaties. De Sperwers-atlete, 'n groot vijfkamptalent, verbijsterde ie dereen door het nationale se niorenrecord, dat sinds vorig jaar met 1.75 op naam van Ani ta Meijer stond en dat zater dagavond door Mieke v. Doorn werd geëvenaard, op 1.78 me ter te brengen. De Emmense die ongeveer een half jaar ge leden van rolsprong op Fos- bury-flop overschakelde, was op de baan nog nooit hoger dan 1.65 meter gekomen. De Em mense, die ook het verspringen bij de meisjes A won, wil zich nu echter niet gaan specialise ren. Zij wil de vijfkamp laten prevaleren. De meeste indruk van het hoogspring-talent maakte ech ter de ongetrainde Raymond de Vries, een lange magere knaap die bij zijn derde poging over 2.05 meter scheerde, waarmee hij het seniorenrecord van Ben Lesterhuis tot op drie centime ter benaderde. De 18-jarige Apeldoorner, die al een ware vreugdedans maakte, toen hij de twee meter was gepasseerd, was na zijn meestersprong wat te overmoedig door de lat ge- Raymond de Vries in actie bij het hoogspringen, waarop hij zonder training 2.05 m haalde. lijk maar vijf centimeter hoger te laten leggen. Raymond de Vries verklaarde: „Het Neder landse record stond op 2.08. Ik wilde het proberen nu ik in goede vorm was. Ik was er echter te moe voor". Dat moe zijn was overigens niet zo verwonderlijk, want de donkerharige discjockey had sinds mei vorig jaar niet meer getraind wat zijn prestatie des te opmerkelijker maakt en was bovendien de nacht te voren pas om half vijf op bed gekomen. Het verwaarlozen van de trainingsarbeid wijt Raymond de Vries aan zijn aard. „Ik ben nogal lui", zegt hij.1 „Ik werk ook maar twintig uur per week en ik ga graag veel op vakan tie". De Apeldoorner, die nogal onbekommerd door het leven gaat, wil na zijn succes vaq de laatste tijd veertien dagen eerder vestigde hij ook al de aandacht op zich door samen' met Boogman op de eerste plaats beslag te leggen tijdens wedstrijden in Groningen proberen (daar legt hij de na druk op) serieus te gaan oefe nen. De Vries, die zijn persoon lijke record met tien centime ter verpulverde (de prestaties bij het hoogspringen werden overigens wel enigszins positief beïnvloed door de verende vloer, zelf: „Ik heb me al zo vaak voorgenomen hard te gaan trainen, maar het is er nooit van gekomen. Het moet er nu echter maar eens van komen. Want ik wil graag nog hoger, springen", aldus de AV'34-at- leet, die eenmaal voor de cen trale training werd uitgenodigd die door een misverstand niet volgde en later nooit meer werd geïnviteerd. Naast het hoogspringen wer den er alleen op de loopnum mers goede verrichtingen gele verd. Bij de heren imponeerde Jos Hermens en Bram Wasse naar, die beiden naar een on bedreigde zege liepen in een voortreffelijke tijd. Jos Her mens, voor het eerst in actie na een ongeveer drie weken geduurd hebbende blessure, stak alweer in een grote vorm en demarreerde tegen het slot moeiteloos weg van Roelof Veld, zijn enige concurrent. De Nijmegenaar, die weinig geeft om indoorwedstrijden „Ik ben geen figuur om het hele jaar er hard tegenaan te gaan" kwam uit op 7.58.4, waarmee hij slechts een seconde boven het record van Egbert Nijstadt (niet gestart) bleef. „Als ik nog een wedstrijd zou hebben", aldus Hermens, „zou ik zonder meer 7.55 halen. Ik wist nu niet eens op welke tijd ik zat". Bram Wassenaar had totaal geen tegenstand op de 1500 me ter, ook niet van Haico Scharn, die zwaar tegenviel door niet verder te komen dan de derde plaats achter Veld. Wassenaar finishte tweetiende seconde bo ven zijn eigen nationale record 3.44.2. Maar de op Papendal werkende atleet was daarmee meer tevreden dan met zijn recordloop. Wassenaar: „In Rotterdam werd ik door die Oostduitser van de start naar de finish gedragen. Hier heb ik zelf een hele tijd kop moeten doen". Bij de dames viel de tijd van Trudy Ruth, op de 400 meter, het meest in het oog. De Hil- versumse, die vorig jaar nog sprintster was, maar dit jaar zich helemaal richt op de 400 meter, liet 54.5 (Nederlands record) voor zich noteren en klopte de grote favoriete, Ma rian Bruggraat, bijzonder over tuigend. HEIN GROOTHUIS by Prachtige kleurenfoto's van wilde, dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts 2,95. fESSO] (Van onze speciale verslaggever) PRAAG De mond ver open, de ogen dof in het bleke gezicht en het lichaam ver krampt, zo gleed Eric de Vlae- minck in het Riegvorie-park over de finish. Zijn zesde re genboogtrui, waarmee hij de absolute wereldrecordhouder werd, was een feit. Maar de verraderlijke omloop en de onverwacht sterke tegenstand van de Duitse veteraan Kolf Wolfshohl (33) hadden de Belg tot een uiterste krachts inspanning gedwongen. Nooit tevoren was De Vlaeminck, die de laatste jaren zijn regen boogtruien met speels gemak verzameld heeft, zo uitgeput. positie met een achterstand van 0.535 punt, voornamelijk veroorzaakt door zijn zeer ma tige 500 meter in 40.91 waar mee hij slechts zestiende werd. Op de 1000 meter maakte hij echter duidelijk, wie 's werelds grootste schaat senrijder is door een tijd te zetten van 1.20.02, vooral dioor een bijzonder imponerende laatste ronde. Ieder bleef ei- ver van verwijderd, zoals ook op de tweede dag, ten hij nog sneller was: 1.19.93. Door deze tweevoudige demonstratie van schaatsmacht werden in de eerste plaats geslachtofferd de Zweedse sprinters pur sang Börjes en König, die juist op die 1000 meter een beetje mis ten om Schenk af te kunnen troeven. Op milimeters bleven zij voor het erepodium ste ken. ESKILSTUNA (ANP) Monika Pflug, het kleine schaatsenrijdstertje uit Inzeil, heeft in Eskilstuna bij de eer ste officiële wereldkampioen schappen op de sprint bewe zen, dat haar overwinning op de 1000 meter bij de Olympi sche Winterspelen te Sapporo geen toevalstreffer was. Zonder nochtans ditmaal haar „gouden afstand' te, win nen zaterdag werd zij' der de achter Diane Holum en At je Keulen-Deelstra, zondag tweede met wederom de Olympische 1500 meter-kam pioene voor zich behaalde zij de titel. Het bijna achttien jarige meisje woensdag 1 maart viert zij haar verjaar dag, op dezelfde dag als haar trainer Herbert Nofl maak te overigens wel op haar favo riete afstand de beslissende sprong naar haar tweede gou den medaille, want na de tweede 500 meter op zondag morgen stond zij in het alge meen klassement nog 'slechts vijfde. De verschillen tussen de eerste vijf waren echter mini maal nog geen seconde voor de 1000 meter ,de beslissende afstand zoals ook na de eerste dag, toen Atje Keulen- Deelstra het klassement aan voerde. In het spoor van onze landgenote volgden echter ze ven rijdsters, die minder dan zeven-tiende punt op haar achter lagen. Het was een strijd om honderdsten van se conden, die Atje Keulen-Deel stra op de tweede dag ver loor. Monika Pflug, die na de tweede 500 meter haar kansen aanzienlijk hard zien stijgen, wees zoals ook reeds in Sapporo en de dag tevoren Ludmilla Titova, het vorige jaar te Inzeil nog beide keren winnares van de 1000 meter, gedecideerd terug. Monika Pflug rukte met haar tijd van 1.32.76 op naar de eerste plaats, Holums 1.32.65 was voldoende voor de tweede plaats in het eindklassement. Ofschoon Titova's 1.33.79 min der was dan de tijd van Atje Keulen, hield zij door haar winst op de 500 meter (0.61 seconde), juist voldoende over om zich meester te maken van het brons. Zowel voor Monika Pflug als voor haar trainer Höfl kwam het wereldkampioen schap min of meer als een verrassing. „Wij zijn van Sap poro af lang onderweg ge weest en tot wij hier kwamen, had Monika in het geheel niet getraind. Dat kwam ook, door dat de baan in Inzeil niet kon worden gebruikt. Na de eerste dag zag ik echter mogelijkhe den en na de 500 meter van zondag begon ik steeds meer in een wereldtitel te geloven", aldus een gelukkige Herbert Höfl. Ard Schenk naast wereldkampioen Leo Linkovesi op het erepodium. BREMEN (ANP) -— De Ne derlandse meisjes regeren de golven weer. In het Bremense Zentralbad leek het dit week einde of de glorieuze dagen van Jan Stender waren terug gekeerd. Hansje Bunschoten en Enith Brigitha zwommen op de vrije slag iedereen met inbegrip van de Amerikaan- tjes op meters. Hennie Penter- mann domineerde op de wis selslag en Annemarie Groen op de 200 meter rugslag. Bij de laatste „Siegerehrung", die van de 2000 meter wisselslag, bleven de voor Hennie Penter- mann en Hansje Bunschoten bestemde ereplaatsen (resp. eerste en tweede) onbezet. De Nederlandse ploeg zat toen al weer in de trein: op weg naar nieuwe successen. Karl-Walter Fricke, de lich telijk overspannen organisator van het Bremense zwemspek- takel, kon niet meer doen dan met overslaande stem het veertiende Nederlandse record aankondigen, uit de totale oogst van 62 nationale records. Daarbij zijn historische bar rières, geslecht. Bob Schoutsen, 20-jarige studente in de wis kunde, doorbrak er na jaren lange stilstand ineens twee: .die van 1 minuut op de 100 en die van 2.10 op de 200 meter. Zij finishte twee maal als tweede: in 59.7 en 2.08.9. Alie te Riet. de 18-jarige Utrechtse schoolslag-specialiste, dook op de 100 meter opeens resoluut onder het 6 jaar oude record van Klenie Bimolt 1.16.1 te^en 1.16.6 en bood op de 200 meter de Amerikaanse Claudia Cle- venger zoveel tegenstand dat haar eigen record er op deze afstand met 2.2 sec. aanging: 2.41,4 tegen 2.43,6. „Als ze op het laatste stuk niet opzij had gekeken, zou ze de Ameri kaanse hebben geklopt", aldus begeleider Jo Scheurs. Het mooiste record van alle maal was waarschijnlijk dat opde 4 x 100 meter wissel slag, waaraan Marian Vermaat, Ali te Rièt,. Frieke Buys en Enith Brigitha meewerkten. Drie van de vier zwommen ook op persoonlijke nummers nationale records. Frieke Buys, eigenlijk invalster voor Anke Rijnders die deze wed strijden niet in haar trainings- opbouw vond passen, gebruik te haar beste krachten voor deze estafette. Onwaarschijn-' lijk snel overnemend zwom zij haar vier vlinderslagbanen in 1.04,2. Dat was de basis voor de perspectieven voor de Olympische Spelen biedende eindtijd van 4.28,4. Ter verge lijking: het nationale vlinder slagrecord van Ada Kok staat nog altijd op 1.04,4. Anke Rijnders moet maar zien hoe zij haar plaats in de estafette herovert op het Vlaardingse meisje, dat in het persoonlijke nummer ook weer goed was voor een uitstekende verrich ting: 1.05,4. Hier werd zij vooraf gegaan door twee zwemsters uit het tijdperk Ada Kok: Heike Nagel en Elly Daniel, die in München hopen goed te maken, wat zij vier jaar geleden in Mexico ver speelden. „Als het nog twee ronden ge duurd had, was ik een verlo ren man geweest", stamelde hij, terwijl hij van zijn fiets stapte. Hij had zich ook niet zonder geluk van Wolfshohl kunnen ontdoen. De Duitser kreeg niet minder dan drie lekke banden, kwam desondanks tot op 8 meter van De Vlaeminck te rug, maar gleed toen uit over een steen en viel. Daardoor brak tenslotte zijn weerstand, opgebouwd via een onbarm hartig zware training van an derhalve maand. Er was veel overleg en vooral zuinig rijden nodig om de koers in het Riegvorie-park tot een goed einde te brengen. De omloop was van dien aard dat men nergens kon herstel len van een gedane inspan ning. Een extra inspanning had dan ook onverbiddelijk een terugslag tot gevolg. Dat ervoeren bij de amateurs de tweevoudige wereldkampioen Robert Vermeire en Gert Wii- deboer, die met een zesde plaats de beste Nederlander was. Zowel Vermeire als Wil deboer probeerde onderweg via een demarrage een beslis sing af te dwingen en beiden bekochten dit met een inzin king. Daarbij kwam nog dat Wildeboer halverwege de wedstrijd een „lachend" ach terwiel kreeg dat tegen zijn rem aanliep. Maar hij durfde niet van fiets te verwisselen, -bevreesd dat hij was dat hij de achterstand niet meer zou kunnen goedmaken. De kleine Belg Norbert De- deckere was nog het verstan digst van allen. Voor de start had de ervaren Eric de Vlae minck tegen hem gezegd: „Je moet geen enkele extra in spanning doen. Zorg dat je bij de start vooraan bent .en dan ga je gewoon mee, ook al pas seren anderen je, je mag niet reageren. Je moet gewoon hard blijven rijden, zoncler tempoversnellingen". Dedecke- re had zich dit kostbare advies in de oren geknoopt, en ging op tijd mee met de sterkste man van de wedstrijd, de Tsjech Milos Fisera, die dé vorige week de „generale re petitie" van renners uit zeven landen op dit parcours gewon nen had en die ook nu weer over enorme reserves bleek te beschikken. Maar Fisera, die stormachtig werd toegejuicht door de 20.000 Tsjechen langs het circuit, reed er maar op los. Hij vroeg nooit aan de concurrenten ook aan de lei ding te komen en putte zich op deze wijze uit. In de laat ste ronde demarreerde hij bo vendien, pakte wel 20 meter voorsprong, maar de kleine Dedeckere achterhaalde 'hem langzaam en op het moment dat hij hem passeerde betaal de Fisera de tol van zijn in spanning. Profs: 1. Eric de Vlaeminck (België) 23,60 km in 1 uur 8 min 4 sec. 2. Rolf Wolfshohl (W.Dld) op 27 sec. 3. Her mann Gretener (Zwit) op 2.21, 4. Albert van Damme (Bel )op 2.28, 5. José Maria Dasualdo (Spa) op 2.30, 18. Cees Zoon tjes (Ned.) op 1 ronde. Amateurs:1. Norbert de Deckere (België) de 21,82 km in 1.03,30, 2. Milos Fisera (Tsj) op 5 sec. 3. Wolfgang Renner (W.Dld) op 11 sec, 4. Ekkenhard Teichreber (W.Dld) op 14 sec, 5. Karl Stahle (W.Dld.) op 15 sec. 6. Gertie Wildeboer (Ned) op 26 sec., 20. Gerrit Scheffer (Ned), 34. Cock v.d. Hulst (Ned), 36. Bennie Meijer (Ned). Gertie Wildeboer: zesde. CIVITAVECCHI (ANP) De poging van Eddy Merckx om al in de eerste etappe van de Ronde van Sardinië, die hij vorig jaar had bijgeschreven op zijn erelijst, het heft in handen te nemen, is mislukt. Tot tweemaal toe probeerde de Belg, die deze winter geen enkele zesdaagse heeft gere den om zich geheel op het wegseizoen te kunnen voorbe reiden. aan de aandacht van de meute te ontsnappen. De eerste poging leverde slechts een winst op van een honderdtal meters. Nadat het tempo door een onverwacnte hoosbui lange tijd was gezakt, ging Merckx opnieuw aan de haal, nu samen met Italo Zili- oli en Roger de Vlaeminck. Toen het gat was gegroeid tot 20 seconden leidde Polidori de achtervolging, die de overgave van het trio tot gevolg had. In de slotfase demarreerde Roger de Vlaeminck en won met 2 seconden voorsprong op het vrijwel voltallige veld, waarvan Basso de sprint won voor Gerben Karstens. De uitslag: 1 Roger de Vlae minck (Belg) 153 km in 4 uur 19 min, 50 sec., 2 Marino Bas so (It) op 2 sec. 3 Gerben Karstens (Ned) z.t., 4 Gian- carlo Polidori (It) z.t., 5 Pa trick Sercu (Belg) z.t.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11