„WE WASSEN ONS TE VAAK" Vader steekt Regering Flat brandt uit in Sao Paulo: vijftig doden oor vrijlating zoon neer in Terneuzen Aanslag N.-Ierse minister MASSALE PROTEST-MANIFESTATIE IN AMSTERDAM Deltaplan destijds te snel aanvaard op Wielerseisoen start RADIO DE ROCK Postbode had 12 sakken post in kelder Op werf voor 300 man geen werk Benzine schaars in Vlaanderen Amerikaanse dr. Knox tegen reinheidswoede NA HEVIGE RUZIE IN DE NACHT BrandweerGeen goede noodtrap saucijzebroodjes BANKETBAKKERIJ Gevolg stakingen Ontslag Van Agt Geschrokken Debatten Vrouwen in China... ESB over afsluiting O oster schelde: Grote Duitse auto-fusie Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leyendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. nueuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 2t> t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. ZATERDAG 26 FEBRUARI 1972 26e Jaargang Nr. 8787 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem HOUSTON (RTR-UPI) Vieze ouwe mannetjes lopen veel minder kans op huisziek- ten dan de gemiddelde huis vrouw die ten koste van alles schoon willen blijven, zo heeft dr. John M. Knox, hoof,j van de afdeling dermatologie van de medische hogeshool "Bay lor" in Houston verklaard. Knox keerde zich scherp te gen de reinheidswocde. Wij gebruiken allerlei soorten deo dorants die de poriën van de huid blokkeren, de openingen van de zweetklieren. Moeder natuur heeft die openingen daar met een bepaald doel aangebracht en wij moeten niet proberen die te verstop pen." Het is belachelijk tweemaal per dag in bad te gaan, omdat daarmee de beschermde olie- laag van de huid wordt ver wijderd. „Die zit daar met een bedoeling, anders zou de evo lutie die wel hebben verwij derd." Veel vrouwen voelen de nei ging in zich opkomen om hun handen te wassen als ze maar een kraan zien, zelfs als ze niet van plan zijn om iets aan te raken, zei Knox. Dr. Knox zei dat een vieze ouwe man die zelden zijn han den wast, in feite schoner is dan de huisvrouw, omdat zijn normale bescherming tegen bacteriën nog werkt. Moeders moeten ook niet zo bang zijn dat hun kinderen vuil worden. Een beetje vuil op een kind zal het niet scha den. Blijft er niet op staan dat het elk moment in bad gaat." Andere aanwijzingen van dr. Knox: „Er zijn maar wei nig vrouwen die liuidcrèmc moeten gebruiken voordat zij 30 jaar zijn, de meeste hebben het voor hun 40ste niet nodig - en er bestaat geen geheim ingrediënt dat rimpels voor komt. Er ss geen crème zo goed voor de huid als de na tuurlijke huidolie. Nagelriemen moeten niet steeds los geduwd worden, dat vraagt om infectie. De nagel riem is een waterdichte afslui ting, die bacteriën buiten houdt. Voortdurend schoonma ken van de nagels is eveneens riskant, omdat daardoor de verbinding tussen de huid en de nagel wordt beschadigd, waardoor een eldorado voor bacteriën ontstaat. Het haar kan ook bescha digd worden door constant wassen, borstelen, permanen ten of verven. Doe alleen maar het hoogst nodige om hst schoon en netjes te houden, aldus dr. Knox. Voor de weg-wielrennerij start een nieuw seizoen. Binnen en kele weken komen de pelotons weer flink in actie en ze zullen de sportwereld tot in het najaar bezighouden met hun criteriums, klassiekers en rondes. Hoe het er dit wielerjaar voorstaat, leest men vandaag op 2 extra sportpagina's. SAO PAOLO Zeker vijf tig mensen zijn omgekomen en een paar honderd gewond, van wie 38 in levensgevaar verkeren, bij een enorme brand in een flat van 26 ver diepingen in het centrum van de Braziliaanse stad Sao Pao lo. Het uiteindelijke dodencij fer ligt vermoedelijk nog ho ger, naar wordt gevreesd. Er (ADVERTENTIES) Noordstraat 107. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN Warme Nwtt. SO TERNEUZEN Een deel van de massa deelnemers aan het demonstra tieve défilé in Amsterdam. bevonden zich bij het uitbre ken van de brand naar schat ting 1.500 mensen in het ge bouw, waarin behalve een wa renhuis talrijke kantoren wa ren gevestigd. Circa 420 mensen zijn met helikopters van het dak ge haald. De redders spraken hun bewondering uit voor de zelf beheersing van de naar het dak gevluchten, die zich hui lend en biddend, maar orde lijk in rijen hadden opgesteld, vrouwen en kinderen voor aan. De brand ontstond donder dagmiddag door kortsluiting in de lichtreclames van het wa renhuis, dat de vijf beneden verdiepingen van het gebouw besloeg. De meeste mensen konden nog tijdig naar buiten rennen, maar honderden zagen de vluchtwegen door het ra zendsnel om zich heen grij pende "vuur versperd en vluch ten naar boven. Urenlang wachtten ze op het dak op de helikopters die door de tientallen meters hoog op laaiende vlammen en de enor me hitte niet dicht genoeg in de buurt konden komen. Ver scheidene mensen, uit de ra men en van het dak gespron gen, sloegen op straat te plet ter voor de ogen van de dui zenden die het drama gade sloegen. Een brandweerofficier heeft verklaard, dat het gebouw geen goede noodtrap had. „Al leen in Brazilië kon dit gebeu ren. In de V.S. zou dit niet gebeurd zijn", zei hij. ROTTERDAM (ANP) Voor ca. 300 arbeiders bij de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam is momenteel geen werk voorhanden. Het gaat om het personeel van de reparatie afdeling. De directie probeert zo veel mogelijk mensen bij anderp bedrijven van het Rijn-Schelde -Verolme-concern onder te brengen. De salarissen worden normaal doorbetaald. Het tekort aan werk is een direct gevolg van de staking, aldus de directie. Het werk op de werf heeft ruim twee we ken stil gelegen. Verscheidene rederijen hebben in die tijd hun opdrachten aan andere bedrijven gegeven Het chemische bedrijf Avebe in Veendam en AKZO Chemie N.V. gaan hun activiteiten bun delen en uitbreiden. Dit houdt in sluiting van het tot AKZO- chemie behorende bedrijf Elec tro Chemische Industrie (ECI) in Roermond en beëindiging van een klein deel van de pro- duktie van Chefaro in Rot terdam. Avebe en AKZO Chemie gaan een nieuwe fabriek bou wen in het Groningse Ter Apel Kanaal. Dit betekent werk voor 25 mensen. Daar tegenover staat dat in Roer mond tachtig en in Rotterdam tien mensen ten gevolge van deze maatregelen zonder werk raken. I Het vleeswarenbedrijf Anton Hunink (Unilever) in Deven ter wordt gesloten. Hierdoor komen 50 man op straat to staan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/AMSTERDAM De regering blijft op liet standpunt staan dat de „drie van Breda" moe ten worden vrijgelaten. Premier Biesheuvel deelde dit gisteravond mee nadat het kabinet in haar wekelijks beraad bijna uitsluitend over deze kwestie had gesproken. Mocht de Kamer dinsdag a.s. tot een andere conclusie komen, dan volgt er nieuw beraad binnen het kabinet, aldus de lieer Biesheuvel. De regering wil geen politieke consequenties aan deze zaak verbinden. Kort voor de mededelingen van premier Biesheuvel was in Amsterdam een einde gekomen aan een ongekend massaal be zochte herdenking van de februaristaking van 1941. Volgens som mige schattingen waren zelfs tegen de 40.000 mensen op de been voor de herdenking die overduidelijk mede een manifestatie is geworden tegen de voorgenomen vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers. In het stille défilé langs het beeld van de Dokwerker, waar van aan het hoofd burgemees ter Samkalden en een aantal Amsterdamse wethouders en raadsleden meeliepen, werden veel spandoeken en horden meegedragen, waarop werd ge protesteerd tegen de vrijlating. Minister-president Biesheuvel heeft gisteravond verder ont kend, dat minister Van Agt zou willen aftreden als de kamer volgende week dinsdag nee zegt tegen de plannen om de „drie van Breda" vrij te laten. „De minister van justitie heeft hierover geen enkele medede ling aan het kabinet gedaan", aldus de heer Biesheuvel. De premier wees er met na druk op, dat niet uitsluitend minister Van Agt verantwoor delijk is voor de voorlopige be slissing de drie in vrijheid te stellen, maar dat het hélé" ka binet de volle politieke verant woordelijkheid draagt, niet al leen voor de brief die minister Van Agt de Tweede Kamer ver leden week toezond, maar ook voor de beslissing, die na de discussie in de Kamer genomen zal worden. ,Het is nog niet bekend of de minister-president dinsdag per soonlijk bij het kamerdebat aanwezig zal zijn. Dat is nog een kwestie van overleg tussen de heer Van Agt en mij, zei hij. Het gesprek, zoals de heer Biesheuvel het noemde, dat dinsdag met de Tweede Kamer plaats vindt, is zijns inziens een wezenlijke zaak in verband met de definitieve besluitvor ming. Biesheuvel zei deze dis cussie te beschouwen als de hoorzitting van het kabinet. „Wij hechten waarde aan de meningen van de diverse frac ties", zo zei hij. Hij wilde zich overigens niet uitlaten of het oordeel van de kamer net zo zwaar of zwaarder zal wegen dan de mening van de gerech telijke instanties die tot gratie hebben geadviseerd. Op de vraag of hij geschrok ken was van alle emoties, die deze week "zijn losgekomen bij de hoorzitting van de vaste commissie van justitie, zei _mr. Biesheuvel, dat het kabinet zich bij het nemen van zijn voorlopige beslissing heeft ge realiseerd wat de draagwijdte daarvan was. De beslissing was een van de allerzwaarste, zo zei hij, die het kabinet te ne men krijgt. „We hebben ons goed gerealiseerd, dat er emo tioneel op gereageerd zou wor den. In die zin is het kabinet er niet van geschrokken". Er is voor de volgende week nog geen extrakabinetsverga- dering vastgesteld, aldus de minister-president, die inmid dels naar hii verklaarde „een paar honderd" brieven en een flink stapeltje briefkaarten heeft gekregen, voornamelijk van mensen die tegen de vrij lating zijn. Bij die brieven ook enkele anonieme bedreigingen. De kwestie van de drie oor logsmisdadigers heeft volgens de heer Biesheuvel geen be langrijke rol gespeeld bij de kabinetsformatie. Wel heb ik als formateur de fractieleiders gepolst, maar er zijn destijds geen afspraken gemaakt. De debatten in de Tweede Kamer over de vrijlating van de „drie van Breda" zullen dinsdag integraal door de NOS-radio en -televisie worden uitgezonden. De uitzendingen via radio (Hilversum 2) en te levisie (Nederland 1) beginnen beide om 14.00 uur. (Vervolg op pagina 9.) PEKING (UPI). Ter. wijl mevrouw Pat Nixon gisteren in de oude stad van Peking aan het win kelen was en kostbaar brokaat bekeek, kwam een roodharige vrouw met een zwarte mantel de winkel binnen. De vrouw keek mevrouw Nixon aan, keerde zich om en was kort daarna verdwe nen. Het was de vrouw van de Russische ambassadeur in Peking HET BELGISCHE ministerie van economische zaken heeft meegedeeld dat het indexcij fer voor de consumptieprijzen in februari met 0,65 punten gestegen is. KANJER f« m ziek te, die mogelijk meer angst dan werkelijk lij den veroorzaakt. Veel mensen voelen zich voortdurend be dreigd door deze on grijpbare aandoening, die zich op de meest on verwachte momenten manifesteert bij mensen, die ogenschijnlijk kern gezond waren. Hierdoor is een angstpsychose ontstaan, waarin een toenemend aantal mensen zich zor gen maakt over de vraag of zij misschien deze ge vreesde ziekte ook heb ben. In deze sfeer komt men tot de meest on waarschijnlijke veron derstellingen, terwijl van de andere kant door onwetendheid duidelijke symptomen over het hoofd worden gezien in een stadium waarin nog volledige genezing mo gelijk is. In de serie „Kanker, ziekte van de angst" zullen we ver schillende aspecten van het kankervraagstuk be lichten. Vandaag de eer ste aflevering. (Zie pagina 11.) BRUSSEL (ANP). In som mige plaatsen'in België, maar vooral rond en in Antwerpen, wordt de benzine langzamer hand zo schaars dat pomphou ders er hier en daar tot rantsoenering zijn overgegaan. De klanten krijgen er niet meer dan voor honderd frank (ongeveer zeven gulden) ben zine. De schaarste is het gevolg van een staking van een deel van het personeel van de grote raffinaderijen, o.a. tankauto chauffeurs. Zondag zal er vrijwel het ge hele Vlaamse land, evenals vo rige week zondag, in ieder ge val geen benzine te koop zijn, want dan blijven de pompen dicht door een actie van de pomphouders. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van donderdag op vrijdag heeft de 38-jarige Th. O. uit Terneu zen zijn 16-jarige zoon met een dolkmes een diepe wonde in de linkerzij toegebracht. Dc jon gen is in het Julianaziekenhuis opgenomen en is thans buiten levensgevaar. De politie kreeg gistermorgen om tien minuten voor vier een telefonische mededeling dat er een hevige ruzie aan de gang was in het gezin O. Even later kwam de 16-jarige zoon J. O. het politiebureau binnenge- strompeld. Hij had een diepe wonde in de linkerzij. Een van de dienstdoende agenten bracht hem in allerijl naar het Julanaziekenhuis, waar bij onderzoek door de chirurg, dokter Bakker, bleek dat het middenrif doorboord en een long geraakt was. De vader werd gearresteerd en opgesloten. Hij wordt a.s. maandag naar Middelburg overgebracht. Uit de verwarde verhalen heeft de politie nog niet de juiste oorzaak van de familieruzie kunnen distilleren. (Van onze narlcmentaire redactie) DEN HAAG Het blad Eco nomisch Statistische Berichten vindt, dat de toenmalige Neder landse regering te snel het Del taplan heeft goedgekeurd. In het nieuwste nummer van dit blad wordt uitvoerig ingegaan op de twee weken geleden ver schenen nota van minister Drees: „Het Deltaplan in het licht van de laatste ontwikke lingen". Hoewel ESB niet ge looft, dat de afsluiting van de Oosterschelde een prestigezaak van Rijkswaterstaat is, meent het blad wel te moeten stellen, dat de consequenties daarvan bij het opstellen ervan onvol doende bekend waren. Natuurlijk is het standpunt van Rijkswaterstaat, dat de Oosterschelde om veiligheidsre denen moet worden afgesloten, wel begrijpelijk, vooral omdat de naweeën van de stormramp in 1953 een grote rol bij de uit eindelijke beslissing speelden. Toen echter een groot gedeelte van het. plan voltooid was. kwam de kritiek, terwijl er volgens Rijkswaterstaat geen weg meer terug is, door de* on derlinge relaties tussen hel noordelijke en zuidelijke Delta bekken. Bovendien ziin, zo stelt Rijkswaterstaat, door de afslui ting van Grevelingen en Volke rak de getijstromen vergroot, waardoor het gebied rond dp Oosterschelde gevaar loopt. Als we, zo stelt ESB, inder daad aan de gestelde veilig heidsnorm willen voldoen, lijkt, het plan terecht aanvaard. We moeten overigens wel beseffen dat we in het dagelijks leven grotere risico's durven nemen (verkeer b.v.). Door de te snel le beslissing in de jaren vijftig gaat Rijkswaterstaat achteraf zaken verdedigen, die nooit, ziin onderzocht. Het onderzoek naar de milieuvervuiling bijvoor beeld is nog niet eens gereed Om zich tegen de actiegroepen te beschermen (die de Ooster schelde willen openhouden) komt Rijkswaterstaat met de geruststelling, dat, het allemaal wel zal meevallen en dat. het Rijn- en Scheldewater minder vervuild in de dan afgesloten zee-arm zal terechtkomen. DEN HAAG (ANP) De 32-jarige liulpbestcller van de PTT te Rijswijk C. v. V., die niet al te best meer ter been was, had in de laatste maan den van het vorige jaar in to taal 5587 poststukken niet be steld en deze in de kelder van zijn woning in een kist laten liggen. Voor verduistering van die poststukken had de man zich gistermiddag voor de Haagse politierechter te verant woorden. De niet bestelde post vulde 12 postzakken. Verdachte zei geen andere verklaring voor het feit te kunnen geven dan dat hem door een voetgebrek het lopen moeilijk was gewor den. Een arts had hem al te kennen gegeven dat ontslag noodzakelijk zou zijn. De ver dachte werkte als hulpbesteller in de avonduren naast zijn ge wone dagtaak. De officier van justitie wilde gezien de persoonlijke omstan digheden van verdachte vol staan met een geldboete van f 250 en twee weken voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De rechter ging hier mee akkoord. Ook stond de 19-jarige Haag se student F. M. J. M. terecht die als hulpbesteller in ziin vakantie bij de PTT had ge werkt en toen tachtig poststuk ken in een sloot had gegooid, omdat hij, volgens zjjn verkla ring, het werk niet aan kon H'ij kreeg f 100 boete te betalen Met deze dolk is de 16- jarige Terneuzenaar neergesto ken. BELFAST (Rtr.). De Noordierse minister van staat voor binnenlandse zaken, John Taylor, is gisteren in het stadje Armagh neergeschoten en ern stig aan het hoofd gewond. De aanslag werd gepleegd bij zijn kantoor, juist toen bij in zijn auto wilde stappen. Taylors toestand was gister avond kritiek. Hij is door drie kogels in hoofd en borst getrof fen. Taylor (ingenieur) is Ul sters jongste minister en be hoort tot de uiterste rechter vleugel van de protestantse unionistische partij. Hij zou een der voornaamste mannen zijn achter de internering van ver meende IRA-leden. Hij wordt beschouwd als Faulkners voornaamste mede werker binnen de regering. Taylor was het ook die het. op blazen van kleine grenswegen bepleitte als een middel om de binnenkomst van IRA-mensen uit de Ierse republiek te ba- moeilijken. Bij twee bomaanslagen in het centrum van Belfast zijn gister middag en -avond drieëntwin tig gewonden gevallen: twintig burgers, twee politiemannen en een Britse militair FRANKFURT (AP Grote aandeelhouders van Volkswa gen, Daimler-Benz en BMW beraadslagen op het ogenblik over een eventuele fusie van deze drie maatschappijen om zo te komen tot een enorm Westduits autoonobielconcem. Aldus meldt het zakenblad Kapital. Volgens Kapital zou de scha kel tussen VW, Mercedes en BMW al een oud en goed be waard geheim zijin in „hogere kringen" van industriebaron nen. BIJ AARDVERSCHUIVIN GEN en overstromingen als gevolg van zware regenval zijn in twee dorpen op Bali veertien mensen omgeko men.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1