Peking dringt aan op spoed Drie van Breda U krijgt tot 7% bij Duitser won prijs voor persfoto 71 BESCHULDIGING VAN PRIESTER Einde van kapingsavontuur jumbo-jet eirelH Kliniek van clr. Van Nes gaat dicht BEMANNING VRIJ, KAPERS VRIJ, TOESTEL TERUG Sabotage oorzaak ongeluk NORMALE BETREKKINGEN CHINA-VS? Arbeidsrust in Rijnmond terug gekeerd Voorlichting of propaganda Voorbeeld Onderzoek naar Jloody Sunday" JONGEREN VOOR VRIJLATING binnenland buitenland GESPREK In Alblasserdam Berouw „een lachertje" Betere middelen OPEN KERK Explosie vernielt drie huizen ft altijd safe (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De stakin gen in de metaalindustrie in het Rijnmondgebied zijn voor bij. De arbeidsonrust was don derdag aan het eind van de middag praktisch ten einde. Bij Gusto in Schiedam was de pro- duktie weer normaal op gang. Ook bij Verolme was vrijwel iedereen aan het werk. De Industriebond NVV zal via gerechtelijke weg een vor dering instellen tegen de direc tie van Gusto voor de uitbeta ling van het loon voor 40 man personeel van de groep staal bouw gedurende de niet-ge. werkte uren. Er zouden toezeg gingen zijn gedaan, dat deze mensen, die elke dag van ver moeten komen en tijdens de staking steeds zijn opgeroepen, betaald zouden krijgen. Er wer ken 150 man in deze afdeling van de Gustowerf. Slechts 40 man zijn lid van de bond. De vijf confessionele metaal bonden hebben besloten aan leden die zich duidelijk actief hebben ingezet voor de staking, geen enkele betaling te doen. I (Van onze redactie buitenland) PEKING/PARIJS Hoewel nog steeds een absoluut stilzwijgen wordt bewaard over de resultaten van de be sprekingen van de Amerikaanse president Nixon in China met premier Tsjoe en-Lai, mag volgens waarnemers worden verwacht dat het overleg tot zeer concrete resultaten zal leiden. In dit verband denkt men niet aan bijkomende zaken, zoals een beperkt openstellen van grenzen, maar aan het begin van het herstel van de normale betrekkingen tussen China en de Ver enigde Staten. In welke vorm en binnen welke termijn dit moet gebeuren, vormt een nog niet opgelost probleem. Maar vooral de Chinezen zouden aandringen op spoed. De Chinezen zouden ook de tussenfase die Washington wil, willen overslaan. In die tijd zou er sprake moeten zijn van een "diplomatiek contact", maar nog niet van normale diplomatieke betrekkingen. De Verenigde Staten aarzelen evenwel op dit punt. Zij wil len eerst andere vraagstukken, die voor de toekomstige Ame- rikaatns-Chinese betrekkingen TNllOrTTTN A van grote betekenis zijn, op- sry lossen. Indochina en de rela ties tussen de VS en Formosa vallen onder die vraagstuk ken. het vraagstuk van reizen van beperkte omvang of een uit wisseling van j ournalisten, hoogleraren, studenten en eventueel gewone toeristen- Enige malen wees Nixon gis termorgen op de betekenis van reismogelijkheden over de ge hele wereld, in het bijzonder van reizen naar China. Een en ander kwam aan de orde na het vierde gesprek van Nixon met Tsjoe en-Lai in de 'grote hal van het volk", dat drie uur duurde. Nog eer der op de dag, toen Nixon en zijn gevolg de Chinese muur bezochten, had de Amerikaan se president zich al in min of meer optimistische bewoordin gen uitgelaten. Verslaggevers meenden uit de woorden van Nixon te mo gen opmaken dat er al over eenstemming was bereikt over Met de regelmaat van een antieke hangklok draaft uit het kabinet een der excellenties op die vindt dat televisie makers hem, zijn zaak of de overheidszaak slecht of verkeerd hebben behandeld. Deze keer is het de minister van Sociale Zaken die wel erg uit zijn slof is geschoten met de mededeling dat het NOS-tv-programma ,,Ter Visie" voor een uitzending van vorige week ,,de prijs verdient te verkrijgen van de meest perfide vorm van voorlichting". De maatregelen van de regering om de werkloosheid te bestrijden waren daarin badinerend behandeld als „een druppel op een gloeiende plaat" en ook waren alle maatregelen niet genoemd. Nu is het 't goed recht van iedereen om kritiek te-hebben op een bepaald programma. Maar als de minister in de volks vertegenwoordiging zonder degelijke argumentering een der gelijke zware aantijging jegens de toch al zo tere persvrijheid te plaatsen is op zijn minst onverstandig. De NOS mag dan „pienter genoeg zijn" om zichzelf hiertegen te verdedigen, zoals Kamervoorzitter Van Thiel zei, we dachten dat een mi nister pienter genoeg moest zijn om dit soort zwaar geschut niet in stelling te brengen. Prompt verschijnen dan ook de berichten dat „de overheid" en concreter de Rijksvoorlichtings- diensl zo ontevreden zijn over de NOS, dat er over gedacht wordt dat de regering zelf zendtijd vordert om „betere" voor lichting te geven. Laat men dan bedenken dat we dan geen voorlichting krijgen, maar propaganda. En propaganda is meer eigen aan totalitaire staatssystemen dan aan democratische. Het Europese centrale plan, dat dr. S.L. Mansholt gisteren heeft gelanceerd, bevat eigenlijk niet veel nieuws. Dat we in de wereld met zijn allen hard bezig zijn de boel zodanig te vefvuilen dat er straks nog nauwelijks leven mogelijk is, is al langer bekend. Eveneens is dat het geval met zaken als overbevolking en de dreigende uitputting van de natuurlijke hulpbronnen- Het feit dat Mansholt niet met „nieuws" op de proppen kwam, heeft hem er terecht toch niet van weerhouden de vinger weer eens op de zere plekken te leggen. Want we staan nog steeds te onverschillig tegenover de problematiek om ook de volgende generatie „levenskansen" te geven. Mansholt probeert met zijn plan in elk geval de Europese Commissie weer eens aan het denken te zetten. Het is niet veel, maar toch weer wat. Het is te hopen dat dif orgaan met plannen reageert die in elk geval de betrokken regeringen tot eensgezinde daden aansporen. Het zijn zaken die in feite wereldwijd aangepakt moeten worden. Maar als er nergens een begin wordt ge maakt, sukkelen we maar door. Laten we daarom hopen, dat „een goed voorbeeld goed doet volgen". Dat er vooral over de oorlog In Indochina nog heel wat valt op te klaren tussen China en de VS blijkt wel uit de Chine se verzekering dat China er op zal blijven staan dat een eer ste vereiste voor een politieke regeling van het conflict in Indochina het vertrek van alle Amerikaanse militairen is. Deze verzekering is ook gege ven om Noordvietnamees wan trouwen weg te nemen. De Amerikanen maken het hun Chinese gastheren overi gens niet gemakkelijk, doordat zij tot kort voor de komst van Nixon hun bombardementen zowel ten noorden als ten zuiden van de 17e breedte graad in Vietnam hebben op gevoerd tot ongekende hevig heid. De Noordvietnamese en Vietcong-vertegenwoordigers op de vredesbesprekingen in Parijs hebben meegedeeld dat Amerika zijn bombardementen opnieuw opvoert. Uit protest hiertegen hebben zij de zitting van gisteren geboycot. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De West- duitse free lance persfotograaf Wolfgang Peter Gelier heetl met zijn foto's van de neerge schoten bankovervaller Vicenik van öe geruchtmakende «bank overval in december j.l. in Ken len de prLis voor de „persfoto van 1971" gewonnen van de stichting World Press Photo Holland. Hii won ook de eersi» prijs in de serie fotoverhalen, met zijn inzending over de ach, tervolging van de bankoverval Iers De internationale jury be- sloot unaniem de prijs voor de persfotograaf van het jaar 1971 niet toe te kennen omdat de inzendingen naar haar oordeel niet voldeden aan de normen, die voor deze wedstrijd gesteld zijn. *0^ De eerste prijs in de catego rie sportfoto's werd gewonnen door Jacques Marie (Frank rijk) van het dagblad Humanité met een foto van een gevallen wielrenner. In de categorie al gemene features ging de eerste prijs naar Eddy Adams (Arae rika) van Associated Press met een plaat van een Amerikaanse militaire instructeur. Voor de 15e World Press Photo Holland hebben 251 fo togral'cn uit 15 landen 2532 zwart-wit en 374 kleurenfoto's ingezonden. Hoewel veel Ne derlandse persfotografen naast veteranen een opvallend aantal jongeren werk in zonden, is geen hunner in de prijzen gevallen. Minister Schmelzer (Buiten landse Zaken) zal de tentoon stelling van de 15c World Press Photo Holland on de Floriade in Amsterdam openen. (Van een onzer verslaggevers) ALBLASSERDAM. De in binnen- en buitenland bekende orthopedische kliniek van dr. C. van Nes in Alblasserdam zal op 1 juli a.s. gesloten worden. Vo rige week is de 74-jarige dr. Van Nes, die de kliniek sticht te en die er tot het laatst de drijvende kracht achter ge weest is, gestorven. Onder de 60 patiënten in de kliniek, oud-patiënten en het 80 man tellende personeel is een handtekeningenactie aan de gang met het doel de kliniek te laten voortbestaan. Verwacht wordt dat de actie weinig kans van slagen heeft. Met dr. Van Nes was Volks gezondheid reeds overeen ge komen dat de kliniek eind dit jaar dicht zou gaan. De kliniek voldoet al lang niet meer aan de voorschriften, waaraan dit soort instellingen moet vol doen. Het ministerie heeft dit geruime tijd door de vingers gezien in verband met de op vallend goede resultaten, die dr Van Nes in zijn kliniek wist te bereiken. (Van onze redactie buitenland) COLERAINE De rooms- katholieke priester Edward Daly heeft donderdag voor de Britse opperrechter lord Wid- gery zijn eerder afgelegde verklaringen bevestig,} dat hij een lachende jongen heeft zien doodschieten toen gepantserde Britse voertuigen demonstran ten aanvielen op Londonder ry's „bloody Sunday". Ook zag hij hoe een parachutist een andere jongen van korte af stand doodschoot. Edward Daly is de priester die destijds op televisie be zien was, zwaaiend met een bebloede zakdoek toen hij do den en gewonden bijstond. Widgery stelt een onderzoek naar de gebeurtenissen in. Daly getuigde dat hij een jongen zag die tot een soldaat schreeuwde: „Schiet op mij, schiet op mij". De soldaat ging in knielhoudmg zitten, richtte en schoot op een afstand van minder dan 60 meter. De jon gen tolde in de rondte en sloeg tegen de grond. I-n een recordtijd heeft de Britse regering een noodwet door lager- en hogerhuis ge jaagd, die de omstreden be- voegdheden van het Britse Ie- ger in Noord-Ierland wettelijk moet vastleggen. Er dreigde namelijk een ernstig wettelijk vacuüm te ontstaan nadat het Noordafarse hooggerechtshof had besloten dat het Britse leger in Ulster niet gerechtigd is bevelen te geven aan burgers en arrestaties te verrichten. Als deze uitspraak tot maat staf was geworden, zou dat een ramp betekenen voor de Britse regering. Bijna alle geïnterneerden zouden bij voorbeeld op vrije voeten ge steld moeten worden. De rege ring deed daarom alle moeite om een snel ontworpen nood wet, die het leger deze be voegdheden in Noord-Ierland wel geeft, in het parlement aangenomen te krijgen. Dat lukte. (ADVERTENTIE) ADEN-FRANKFORT (DPA- RTR-UPI) Aan het kapings avontuur van de jumbojet van de Westduitse Lufthansa is donderdagmiddag een einde gekomen met de vrijlating van de vijf door de Zuidjemeniti- sche politie voor een verhoor in verzekering gestelde Pales tijnse kapers. De maandag op een vlucht van Tokio via Nieuw-Delhi naar West-Duitsland gekaapte Boeing 747 is uit Aden ver trokken met bestemming Frankfort. Aan boord van het door een nieuwe bemanning gevlogen toestel bevonden zich de Westduitse onder-staatsse cretaris van buitenlandse za ken, dr Karl Müller, die door bondskanselier Brandt naar Aden was gezonden om met de kapers te onderhandelen. Verder een directielid van de Lufthansa en de veertien be manningsleden die gegijzeld zijn geweest. De jumbo zal vannacht in Duitsland lan den. Over de voorwaarden waar op de Palestijnen de beman ning en de Boeing hebben vrij gegeven is officieel niets be kend geworden. De kapers hebben het met meer dan der tig kilo explosieven onder mijnde toestel verlaten nadat zij van het Palestijnse hoofd kwartier, in Beiroet een in co de gestelde boodschap hadden ontvangen. Het ministerie van buiten landse zaken in Bonn, noch de directie van de Lufthansa wil den- iets over de voorwaarden meedelen. Een woordvoerder van het ministerie ontkende dat, van Duitse zijde een con tra-prestatie was toegezegd. In diplomatieke kringen in Aden werd gezegd dat de bondsre gering zou hebben ingestemd met de vrijlating van drie of vier Palestijnen die in arrest zaten in verband met de moord op drie Jordaniërs eer der deze maand in Keulen. (Vervolg van pagina 1) De parlementaire rubriek van de NOS, Ter Visie, maakte deze cijfers gisteravond bekend in een uitzending, die was ge- wLid aan de hearing van de kamercommissie van justitie. Bijna 38 procent van de be volking is tegen de vrijlating van de Drie van Breda, 12 pro cent heeft geen mening. Het aantal voorstanders is volgens het NOS-onderzoek gelijkmatig verdeeld over de verschillende opleidingsgroepen. Opvallend is dat de meeste tegenstanders van gratie te vinden zijn in de groep men sen met een lagere opleiding. De meeste tegenstanders ziin ook te vinden in de groep van vijftig jaar en ouder'. Voor vrijlating zijn vooral de jon geren tussen de 20 en 35 jaar Deze verhoudingen schijnen een spiegelbeeld te zijn van wat er in de Tweede Kamer leeft. Zoals de zaken er nu voor staan bestaat er in de Kamer een kleine meerderheid van voorstanders. Een groot aantal kametleden twijfelt nog. Hei aantal tegenstanders is ons*>- veer even groot als landelijk. DE RUSSISCHE dichteres Na- talja Gorbanjevskaja is geeste lijk normaal verklaard, en ont slagen uit de Serbsky-kliniek in Moskou. (Vervolg van pagina 1) De gezamenlijke Joodse jeugdorganisaties waren eveneens tegen vrijlating. „Wij hebben weliswaar de oorlog niet meege maakt", aldus hun woordvoerder N. Waisberg, „maar wij onder vinden wel de gevolgen van ouders die niet slapen kunnen, va ders die een psychiatrische behandeling moeten ondergaan en die er niet tegen kunnen dat hun zoon een gestreepte pyjama draagt". Gebruikt men het argument dat de Drie van Breda ook wel eens hun kleinkinderen willen zien, zo zei hij, dan moet hier toch tegenovergesteld worden, dat vele van onze vrienden geen grootouders meer hebben. „Wij eisen van de Kamer dat zij tegen de gratieverlening is en dat de regering verdere gratieverzoeken nooit zal inwilligen". De heer E. J Vorst (ook sprekend namens de Joodse jeugd) wees nog op de ironie, dat het debat over de vrijlating, komende dinsdag, uitgerekend valt od het Joodse Poeriemfeest. Onder de vele tegenstanders waren verder vertegenwoordi gers van het Auschwitzcomité („wij kunnen niet verdragen dat ze vrijkomen"), het Ravensbrüchcomité („begrijpt U dat we niet kunnen zwijgen?"), de Nederlandse Vriendenkring Neuen- gamme („huichelachtige barmhartigheid") en vele verzetsgroe pen, die zich op vrijwel gelijkleidende, zij het andere grondeD tegen vrijlatig kantten. Dat de Drie van Breda berouw zouden hebben werd van de kant van verzetsorganisaties een „lachertje" genoemd. „Als ze werkelijk berouw hebben zouden ze in het besef van hun schuld geen gratie durven vragen. Dat besef moeten hun geestelijke verzorgers hun bijbrengen". Nadrukkelijk werd ook gepleit (onder andere door professor Bastiaans) voor een betere hulp aan de oorlogsslachtoffers, maar dat dan niet als compensatie voor gratiëring van de Drie („wij laten met ons geen koehandel drijven", riepen een aantal woordvoerders). Tumult (als gevolg van begrijpelijke emoties, zoals com missie-voorzitter Geurtsen het zei) ontstond toen na de lange rij van tegenstanders de voorstanders van gratie aan het woord kwamen. Behalve de Coornhert Liga waren dat: Pax Christi, de werkgroep „Kerk en Samenleving" van het bisdom Breda, de protestants-christelijke reclasseringsvereniging West-Brabant en de katholieke reclasseringsvereniging Breda. Argumenten van Kerk en Samenleving waren: levenslange gevangenisstraf mag niet automatisch betekenen, dat deze duurt tot de dood er op volgt, rechtspreken en gratieverlening ge- ■beurt in een rechtsstaat niet bij plebesciet en: er zijn betere 'middelen om de slachtoffers te helpen. Woordvoerder R. H. M. Smit, die deze argumenten naar voren bracht, werd herhaalde malen onderbroken door tegenstanders van gratie (een Joodse vrouw: „U komt nog wel voor uw God"). Volgens de heer Smit wordt het principe van een uitermate humaan rechtsbestel met voeten getreden als de Drie gevangen worden gehouden. „Het zou onze democratie sieren", zei hii. „als de adviezen van de rechtsinstanties die tot gratiëring heb ben geadviseerd worden opgevolgd. Beslissen over deze zaak moet niet in de arena gebeuren". Drs. R. Smit van de protestantse reclasseringsvereniging be twistte de slachtoffers van de oorlogsmisdadigers het recht om te beslissen of ze gratie moeten hebben. In een rechtsstaat speelt men geen eigen rechter, zei hij. Hij wilde genade voor recht er> meende dat verdere opsluiting alleen dient om wraakgevoelens te bevredigen en dat is een geciviliseerde samenleving onwaar dig. „Het enige dat men de Drie kan kwalijk nemen is, dat ze de bevelen van hun meerderen een beetje te goed hebben op gevolgd", aldus de heer Smit, die onmiddellijk werd terecht gewezen door commissie-voorzitter Geurtsen. Deze adviseerde hem de vonnissen er nog eens op na te lezen. Namens de katholieke reclasseringsvereniging Breda voerde de heer H. J. A. van Raaij aan, dat de Drie niet in het beleid maat uitsluitend op uitvoeringsniveau hun misdaden hebben bedreven. („Maar met hart en ziel", interrumpeerden tegenstanders van gratie). Hij noemde de Drie van Breda een toevallige rest, van wie Kotalla naar zijn mening niets met de Jodenvervolging tc maken heeft gehad (opnieuw rumoer op de tribune). Mr. K. A. Keuning (DS '70): „Is het relevant wie Kotalla vermoord heeft?" (ADVERTENTIE) Voor alle informaties over deze werkgroep, aanmel dingen voor adhesie-betui- gingen, bulletin „Open Boek", enz. Adres: Postbus 2, Heem stede, tel. «23 - 289828. Mogelijkheid tot noodzake lijke steun aan solidari teitsfonds op giro: 88618 t.n.v. „Daden gevraagd", Heemstede. BRUSSEL (ANP). In het plaatsje Fayt-Lez-Manage, tus sen Bergen en Charleroi in Bel gië, zijn donderdag drie huizen vernield als gevolg van een gasontploffing. Een arbeider, die uren onder het puin lag. werd zwaar gewond. Vier men sen werden .licht gewond. De schade wordt op vier ton ge schat SCHIPHOL (ANP) Sabo teurs hebben een bom gebruikt voor het opblazen in volle vlucht van een Joegoslavische DC-9. die op 26 januari tilden*, een lijnvlucht van Stockholm naar Belgrado met 38 inzitten den boven Tsjechisch grond gebied neerstortte. Volgens het persbureau Tan- jug is de explosie van de ont ploffing te horen op de band recorder. die in de cockpit de gesprekken van de bemanning opneemt. Op het moment van de ontploffing voerde een stewardess, die verfrissingen naar de cockpit kwam bren gen juist een gesprek met de piloot. Twee seconden na het geluid van de ontploffing is verder op de band niets meer te horen. Volgens de reconstructie aan de hand van de recorders bleef de machine nog 2 tot 4 minuten doorvliegen voordat zij stuur loos naar beneden viel. Vandaag gaat alle gekheid od een stokje. Er wordt niet over koetjes en kalfjes geleuterd maar, over ir een stier. En wat voor een. Nuboxer van Franciscus, 1500 kilogram zwaar, handels waarde meer dan 35.000 gul den. eigendom van het Insti tuut voor Kunstmatige insemi natie bij runderen in Schager- brug. Nuboxer is dezer dagen te bewonderen op de zoveelste Westfriese Flora (de 39e) in Bovenkarspel. Hij is sinds deze week de superkampioenstier van Noord-Holland, omdat zijn 6000e nakomeling is geboren. it Voor de niet-zo-ingewijden: de gemiddelde K.I.-stier komt tot ongeveer 3000 stuks. Let welbij deze produktie van Nuboxer zijn niet meege rekend de nazaten die middels de kunstmatige inseminatie el ders in de wereld door Nu boxer zijn verwekt. it Hij heeft het trouwens niet van een vreemde. Nuboxer maakt deel uit van een ontzet tende familie: ma behoorde tot Neerlands drie beste koeien die in Parijs naar een expositie mochten. Pa is in Duitsland een beroemdheid vanwege de beste nakomelingen en grootvader heeft in zijn dagen hetzelfde gepresteerd in Denemarken. Wat moet er toch in de kop van zo'n beest omgaan? it Enfin. Nuboxer wordt van daag vanwege zijn prestatie in Bovenkarspel gehuldigd. En met recht. it De woorden „bij de gratie Gods", die gebezigd worden bij het afkondigen van wetten, moeten gehandhaafd blijven, PvdA-kamerleden hadden ge vraagd om die woorden die voorkomen na het „Wij Ju liana" maar te schrappen, omdat ze volgens hen voor tal van burgers slechts vragen op roepen en verwarring stichten. it Premier Biesheuvel heeft la ten weten dat het gebruik van die woorden steunt op een eeu wenoude traditie, waarin een religieuze opvatting tot uit drukking wordt gebracht zoals b.v. ook in het Nederlandse volkslied. Dat is toch niet zo'n erg sterk antwoord want in diezelfde eeuwenoude traditie regeerde de koningin of koningin wel degelijk „bij de gratie Gods". De Koning representeerde het van Hogerhand komende gezag en ontleende daaraan het recht om als absoluut monarch te doen wat hem alleen goeddocht. En dat stuk van de traditie hoeft toch niet meer. Genoeg voor vandaag. Ik groet u. - MERIJN. DE VS hebben in strijd met de geest van het akkoord over stopzetting van kernproeven in de atmosfeer gehandeld door hun medewerking te verlenen aan de Franse kernproeven in de Stille Oceaan. (ADVERTENTIE) r Opzoek naarhPge rente? De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op tik van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9