HANDEL IN SLECHTE SMAAK Maan geeft slechts langzaam haar diepste geheimen prijs f 475,- M0RET - Sluiskil VERWARMING FA. STOFFELS-RISSEEUW DERTIG MAANDEN NA EERSTE VOETSTAP Dokter Niesten Ook de Auto supermarkt geeft: Dus op naar de auto-supermarkt! Inruilwagens tegen afbraakprijzen Noordstraat 74 Terneuzen Tel. 2595 zeeland Het ontstaan Ouderdom Water De maankern geen spreekuur MERCEDES 190 DC 1965 geef onze lezers de ruimte via ruime informatie om de weg naar uw zaah te vinden Nu keuze uit ERKEND INSTALLATEUR moderne en klassieke de nieuwste modellen Vrijdag 25 februari 1972 A PARIJS (AP). Jackie Onassis nam een marmeren hond mee naar huis. Doris Duke legde de hand op een paar Indone sische zuilen. En het laatste wat Chanel gekocht heeft was een kaptafel versierd met paardekoppen als een geschenk voor de balletdanser Jacques Chazot. Zij hebben „het" allen gevonden bij Comoglio aan de Rue Jacob in Parijs, de plaats waar de rijken hun tweedehands spullen kopen. In de etalage staat de bureaustoel van koningin Marie Amelie van Frankrijk. Binnen is alles te krijgen: de woonkamer van Victor Hugo, de beschilderde panelen van maarschalk Ney tot het borstbeeld van Sarah Bernhardt en de met mono grammen versierde commode waarin ko ningin Amelie van Portugal haar lingerie bewaarde. „Chanel kwam iedere zaterdagmiddag langs," zegt Jacques Lejeune die op 21- jarige leeftijd als leerjongen bij Comoglio is begonnen en later de winkel van hem heeft geërfd. De hertogin van Windsor kwam er slechts één keer en wgs na vijf minuten weg. „Zij was zo geschrokken, dat zij vluchtte voordat ik haar kon gedag zeg gen," zucht Lejeune. Geschrokken van wat? „Waarschijnlijk van de slechte smaak." Maar sinds 1937, toen Comoglio begon, hebben de meeste mensen er wel iets ge vonden. „Slechte smaak is alles. Goede smaak is slechte smaak," orakelt Lejeune. Het hart van de koningin van Marokko ging open voor een paar bronzen negers, Salvador Dali vond er tuinmeubilair dat voldoende „surrealistisch" was, maar Jane Fonda ook gemakkelijke stoelen voor haar en Roger Vadims buitenhuis. In de 18e eeuw huisvestte het gebouw de Britse ambassade, in de 19e een restau rant. Maar tegenwoordig is de donkere benedenverdieping een onoverzichtelijke collectie van cherubijn-kandelaars, ooie vaar-kandelaars, zilveren tulplampen op 2.40 m hoge marmeren standaarden, tafels in de vorm van windhonden, een vergulde console met een piano erin en talloze stukken die een rijk bewogen geschiedenis achter de rug hebben. In tegenstelling tot „ouderwetse" antiek winkels waarin iedere schat gunstig wordt geëtaleerd met een spotje er op behandelt Lejeune de zijne zonder de hof felijkheid waarop zij op grond van hun leeftijd en prijs aanspraak zouden kunnen maken. „Wij hebben niet de tijd om het netjes neer te zetten, omdat het hier al tijd een va-et-vient is. Ik weet ook niet hoe ik het personeel aanwijzingen moet geven," zo zegt hij over zijn Spaanse as sistent. In plaats van te wachten op een koper die niet afdingt op de prijs b.v. 4000 dollars voor twee uitbundig versierde jugendstil smeedijzeren hekken geeft hij er de voorkeur aan de dingen te verhuren en ze in de verhuur te laten vernielen. „Mensen denken dat het je zedelijke plicht is te verkopen," zegt Lejeune die het niet kan schelen wat de mensen den ken. Daarom verhuurt hij met een zuiver geweten zijn spullen voor gala-recepties, maar hoofdzakelijk voor t.v., de film. en het theater. Zijn twee „groen-bronzen" die bloem potten als urnen op het hoofd dragen heeft hij gekregen uit een Chinese winter tuin en zij zijn al tweemaal op lokatie ge weest: voor de films „Borsalino" en Le Cerveau. Hij leverde ook de armen die uit de muren staken in de griezelige gan gen van La Belle et la Béte van Jean Cocteau. Jean Anouilh komt ook dikwijls bij Comoglio voor rekwisieten voor zijn stuk ken en voor de film met de opnamen waarvan Orson Welles in november in een kasteel in de Elzas is begonnen, is „de hele zaak gehuurd". Met klimop, kasseien en een koeiekop tussen de klimop, lijkt de tuin achter de winkel rechtstreeks afkomstig van een spookkasteel. Griekse goden staan naast sfinxen en honden naast banken die ge heel uitgevoerd zijn in ijzeren varens, om niet te spreken van een paar verdwaalde open haarden en een stapel ascetische bedden uit een provinciaal seminarie. In een hoek staat een eenzame ezel die een wild leven in een draaimolen achter de rug heeft. Hetzelfde lot delen zes zee leeuwen en giraffen, plus een olifant en een kudde zwijnen mét wie Charles Az- navour medelijden kreeg en ze naar zijn zwembad liet sturen. „Het wordt steeds moeilijker de mensen nog te verrassen omdat het bijzondere de rage is geworden," meent Lejeune. KUIMTEVAARTCENTRUM HOUSTON, TEXAS (AP) Twee en een half jaar nadat de mens de eerste voet op de maan heeft gezet, hebben geleer den zich aan de hand van de gegevens die op vier Apollo-maanlandingsmissies zijn verzameld een beeld gevormd over de aard van de planeet, dat ech ter nog veel aanvulling behoeft. Fundamentele en vi tale vragen over de maan bleven onbeantwoord aan het slot van de derde wetenschappelijke jaarverga dering over de maan die kortelings door het bureau voor de ruimtevaart werd gehouden. Hierop hebben 600 geleerden de gegevens over de maan die tot dus ver zijn verzameld, besproken. Velen geloven dat nog jaren op definitieve antwoorden gewacht zal moeten worden. Tot de belangrijkste vragen welke de geleerden nog steeds voor raadsels stellen behoren: Hoe is de maan ontstaan? Hoe oud is zij? Is er water op de maan? Heeft de maan een kern? Zijn er nog steeds actie ve vulkanen op de maan? De geleerden zijn het echter over deze punten eens: Er is geen leven op de maan De maan heeft een kcKrst welke daarvoor vloeibaar ge weest is. ASSENEDE (B) Galerie Margaretha de Boe- ve Expositie schilderijen en tekeningen van Gaston de Mey (t.m. 19 maart). GOES Grand 20 uur: Blue Mo vie 18 j. GRAAUW P. de Caluwé 19.30 uur: Binnenschieting KPJ. HULST Boekhandel Van Geyt, Steenstraat 20. Expositie „Zee land schildert" (t.m. 6 maart). Werkd. van 9-12 en van 13-18 uur. Zond. van 14-17 uur. KLOOSTERZANDE Krokodilbar 21 uur: Op treden van Sandra en An dres. MIDDELBURG De Beuk 20.30 uur: Bel gisch Klarinetkwartet, m.m.v. Claire van Walleghem (harp). OOSTBURG Ledel Theater 20 uur: „Adalen 31", film. ROTTERDAM De Doelen (Gehoorzaal) 20.15 uur: „Hond in de pot", cabaretprogramma met Lars Boom en Rose Thesing. De Doelen (Grote zaal) 24.15 uur: Rod Stewart and The Fa ces. De Doelen (Repetitiezaal) 20.30 uur: Pianoconcert door Reinbert de Leeuw. Hof plein Theater 20.15 uur: „Een op de zes", blijspel door het Nieuw Rotterdams Toneel. Schouwburg 20,15 uur: „De vijanden", door het Nieuw Rotterdams Toneel. SOUBURG Gebouw „De Zwaan" 19 uur: Uitvoering door het chr. Jeugdkoor „Zuiderstem- men". TERNEUZEN Zuidland Theater 20 uur: Concert door het Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes. Solist Jan Derk- sen (bariton). VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Laura, de erotische nachtvlinder 18 3- IJZENDIJKE Cultureel Centrum, expositie „Handenarbeid voor kinderen'" (t.m. 27 febr.) Werkd. van 10- 12 en van 14-16 uur. Zat. en zond. van 14-16 uur. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 18.30 uur: „Godenschemering". Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti" van Bel-told Brecht. BRUGGE Stadsschouwburg 20 uur: Kamerorkest o.l.v. J. Paillard. Korrekelder, Kraanplaats 20.30 uur: „Jij met je wolken" van E. Westphal. GENT Kon. Opera 20 uur: „Mig- De maan krijgt nog steeds bevingen te verwerken, maar zij zijn van zeer beperkte om-' vang en kracht. De bevingen worden veroorzaakt door getij- krachten doe door de aarde wordien opgewekt en niet door de spanningen in de interne energie. De geologische evolutie van de maan is praktisch ongeveer drie miljard jaar geleden tot stilstand gekomen. De aarde, welke nog steeds sterk vulka nisch is. is een miljoen maal actiever dan die maan. Er zijn drie grondsoorten rots op de maan. Dit in tegen stelling tot de vele honderden op de aarde. Deze steensoor ten, welke geheel anders zijn dan die op aarde, zijn: anor- thosieten, een steensoort rijk aan aluminium -en bazalt en een rots 'kreep' genaamd. Ondanks de situdie van dui zenden geleerden, bestaat er nog steeds geen algemene overeenstemming over het ontstaan van de maan. Elk van de drie heorieën - die zo oud zijn dat zij traditioneel wor den genoemd - worden nog steeds beschouwd als mogelij ke kandidaten voor het juiste antwoord. Deze drie zijn: De maan is een tweeling planeet van de aarde, die evenals de aarde gevormd werd uit een verzameling res ten in de ruimte. De maan vond elders in het zonnestelsel haar ontstaan, maar werd gevangen in de aamtrekkinigsbracht van de aarde. De maan was vroeger een deel van de aarde, maar is daarvan losgebroken en een satelliet van de aarde gewor den. Dr. Eugene Schoemaker van California Institute of Techno logy, die een gewijzigde versie van deze laatste theorie heeft voorgesteld, geeft toe, dat 'alle drie theorieën nog steeds op geld doen'. Dr. D.W. Stangeway, een ge ofysicus van het Amerikaanse ruiimtevaartbureau, denkt dat over een jaar of twee drie de antwoorden bekend zullen zijn. De meeste geleerden houden het erop dat de maan een 4.6 miljard jaar oud is, maar zul ke oude rotsen zijn nog niet gevonden en de geleerden ge ven toe dat het puur toeval zou zijn ais dit wel zou gebeu ren. De oudste tot nu toe gevon den rotsen zijn ongeveer 4 miljard jaar oud, hetgeen toch altijd zo'n 750 miljoen jaar ouder is dan de oudste rotsen op aarde. Geleerden hopen dat op de twee volgende Apollo- missies naar de maan nog ou dere stenen gevonden zullen worden. Na de eerste drie Apollo- landingen hebben de geleer den de lioop opgegeven nog ooit water op de maan te vin den. Het chemische onderzoek van de meegebrachte monsters heeft geleerd dat die rotsen gevormd zijn in afwezigheid van water. Toch heeft een groep geleer den van die Rice University gemeld, dat een op de maaii achtergelaten instrument wa terdamp heeft ontdekt. Dr. J.W. Freeman van Rice zei dat hij gelooft dat het water af komstig is wan een ijsdeken onder de maanoppervlakte. Tegelijkertijd heeft een team van Cambridge University in een maanrots een ijzerkris tal ontdekt dat zich wel dege lijk in aanwezigheid van wa ter heeft gevormd. Andere gegevens, zoals seis mische metingen en verdere chemische onderzoekingen, verwerpen echter nog steeds de aanwezigheid van water op de maan. Een geleerde meende echter dat 'de kw>es(Ae van water op de maan nog steeds erg in de lucht hangt". De meeste geofysici geloven dat de maan, niet zoals de aarde, een ijzeren kern heeft. Maar metingen van de inwen dige hitte van de maan en de aanwezigheid van een zwak magnetisme in de maanrotsen doen veronderstellen dat er misschien een kern van ge smolten ijzer in het middel punt van de maan aanwezig is. Het bewijs van het bestaan van een hete kern zou van grote invloed zijn op de theo rieën over het ontstaan van de maan. De mogelijkheid dat er nog actieve vulkanen op de maan bestaan beeft op de jongste conferentie tot verhitte debat ten geleid. Dr. Gary Latham, eenseis moloog van Columbia Univer sity, zei dat de growdschokken welke seismisch op de maan zijn opgetekend, zeer zwak waren en niet opgevat konden worden als het definitieve be wijs van het bestaan van ac tieve vulkanen op de maan. De grote schat aan gegevens welke nu beschikbaar is over de maan maakt het voor de geleerden moeilijk zich uit te laten over de aard van de trouwe wachter van de aarde. „De maan is ingewikkelder dan sommigen wan ons dach ten voordat wij er heen gin gen", zo zei dr. Paul Gast, een geleerde van het ruimtevaart- bureau. RECTIFICATIE In de overlijdensadvertentie van Jacomina Janneke van 't Gilde in ons dagblad van 24 februari j.l. is abusieve lijk een verkeerde plaatsnaam met datum ver meld. Dit moet zijn: Axel, 22 februari 1972 DANKBETUIGING Zeer getroffen zijn wij door de vele en diep gemeende uitingen van deelneming van fami lie, vrienden, kennissen en buurtbewoners, die wij mochten ondervinden bij het overlijden van mijn lieve 'vrouw en zorgzame moeder, dochter, schoondochter, zuster, schoonzuster en tante ADRIëNNE DE KEIJZER. Het heeft ons moed en kracht gegeven om dit zware verlies te dragen. Hiervoor willen wij u onze oprechte dank en diepe erkentelijkheid betuigen. Theo de Maat en Sandra. Clinge, februari 1972. Beatrixstraat 31. DANKBETUIGING Voor uw blijken van medeleven ondervonden bij het overlijden van mijn lieve man en onze zorgzame vader, schoonvader en opa PETRUS MATTENS betuigen wij u onze oprechte dank. A. Piessens-Mattens. Stoppeldijk, Rapenburg 58. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling bij het overlijden van onze geliefde zorgzame moeder, behuwd-, gfoot- en overgrootmoeder CATHARINA FLORENTINA VAN DOESELAAR weduwe van Jan Leendert Ringelberg, betuigen wij onze oprechte dank. In het bij zonder dr. Bauwens, voor de goede zorgen aan haar besteed. P. M. Ringelberg C. F. Wemaer-Ringelberg J. Wemaer II. J. Roest-Ringelberg P. Roest. Terneuzen, februari 1972. Zuidlandstraat 29. HULST vrijdagmiddag TE KOOP In prima staat verkerende Compleet gereviseerd. Kleur: donkerblauw Te bevragen Rembrandt v. Rijn straat 22 Schoondijke Tel. 01173-316. Na 17 u. Gevraagd: Hulp in de huis houding. of 'werkster voor halve dagen. Spruijt, Noordstraat 92. Terneuzen, tel. 2680. Kinderwagen v.a. 139,- Wandelwagen v.a. f 59,- Wieg bekleed v.a. f 69,50 5°/o korting op uw BABY-UITZET BABYHUIS •DE OOIEVAAR» Kaladonksestrert 48-50 Telefoon 01650 - 33446 Red. a) BOVAG-garantiebewijzen af b) niet te vergelijken service c) auto's voor prijzen waar ze elders niet voor te kbop zjjn. Mercedes 200 D 7500, Mercedes 190 D 3500, Mercedes 190 D 3850, Mercedes 200 D 6875,— Fiat 125 met veel accessoires 4850, Fiat 125 5200,— Fiat 850 coupé 4650, Fiat 124 Familiale 1800, Fiat 1500 750,— Fiat 1300 500,— Ford Mustang automatic 4250, Ford 12 M 3250,— Ford 12 M 2975,— Ford 17 M super 1900, Ford 12 M 1250, Ford- 12 M combi 2600, Ford 12 M combi 1250, Fiat 600 1175,— Renault R 10 1150, Renault R 10 1975, Renault R 10 1475,— Renault R 8 major 1550,— Renault R 16 TS 6850,— Opel Kadett caravan 2750, BMW 1600 5500,— VW 1300 21.75,— VW 1500 1975,— VW 1500 S variant 750,— Simca 1500 1250, Simca 1300 met nieuwe motor 1375,— Fiat 1100 600,— Fiat 1500 450,— Cortina 1964 500, Fiat 850 1965 750,— Renault R 10 1965 750, Simca 1000 1965 250, Renault R 8 1965 750, DAF 33 1965 750,— Renault Dauphine, loopt prima 100, BMW 700 LS 100,— Renault R 8 1963 650,— Tevens speciale aanbieding nieuwe AANHANGWAGENTJES compleet TELEFOON 01157 - 627 of 222 (naast de hoge verpleegstersflat) AS

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 4