Zeeuwse planologen niet zo geschrokken van Gentse plannen VREUGDE IN ZEELAND OVER 6 MILJOEN Tien weken voor rijschoolhouder ZUIVERING BIJ WAARDE NIET UITGESLOTEN VERHOGING WETHOUDERSSALARIS KWESTIE VAN NORMAAL RECHT k de lekkerste snek Expositie van tapijten en houtsnijwerk Vliegende Hollander in goud Pony doodgereden stad streek West-Zeeuwsch-Vlaanderen: werkloosheid vooral in weg- en waterbouw Woningbouw Droog Onverlichte caravan bleek gestolen EVEN KIJKEN HONDERD GULDEN VOOR PENNING Prijsvraag Australische fruitindustrie Johnny Cash heeft zijn Edison al Angela Davis in vrijheic11 gesteld Vrijdag 25 februari 1972 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De belofte van staatssecretaris Van der Stee (financiën) dat hij binnenkort met de provinciale besturen van Zeeland en Brabant zal on derhandelen omtrent extra gemeentelijke "Herken, die door het rijk worden gefinancierd, wordt in Mid delburg begroet als een oase in de woestijn. De staatssecretaris heeft eergisteren in de Tweede Ka mer meegedeeld dat hij enkele tientallen miljoenen wil uit trekken voor financiering van werken in gemeenten met een hoog werkloosheidspercentage, In Zeeland zijn dit de rayons van de arbeidsbureaus Oost burg, en Zierikzee. Reeds gisteren is men op de provinciale griffie in Middel burg begonnen met het inven tariseren van mogelijkheden voor arbeidsintensieve wer ken, met name in Zeeuwsch- Vlaanderen. Uit de rijksmid delen vloeit voorlopig een be drag van zes miljoen gulden naar Zeeland, ter bevordering van de werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vandaag komt de provincia le commissie voor de werkge legenheid bijeen om voor drachten op te stellen. De commissie kiest uit de provin ciale en gemeentelijke werken waarvoor wel budgettaire dek king aanwezig is, doch waar voor de financieringsmiddelen nog ontbraken. De commissie toetst de ob jecten op de volgende criteria-: Zij moeten betrekkelijk ar beidsintensief zijn ?ij moeten bij voorkeur in West-Zeeuwsch-Vlaanderen uitgevoerd worden, en zij moeten een infrastructu reel en-of een milieuverbete- rend aspect hebben. In de Tweede Kamer ls tij dens het werkgelegenheidsde- bat door o.a. de heer Van Ainelsvoort (KVP) krachtig gepleit voor 't „naar voren ha len" van woningbouwplannen die normaal pas in '73 zouden worden uitgevoerd. Verder wenste hij een vervroegde aanpak van de plannen voor renovatie en sanering van ou de woningen en stadsgedeel te. Het doel is, de bouw markt te vergoten, en zodoen de extra werkgelegenheid te scheppen. Voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen kan het idee van de heer van Amelsfoort nau welijks vruchtbaar worden ge noemd. De hoofdingenieur-di recteur voor de volkshuisves ting in Zeeland, ir. L.D. Huis man, vertelde ons, dat de wo ningbouw in West-Zeeuwsch- Vlaanderen als werkgelegen- heidsfactor amper meetelt. Bo vendien, aldus ir. Huisman: „In Zeeland zit de werkelijke grote werkloosheid niet bij de bouwvakkers in de burgerlijke en utiliteitsbouw, maar bij hun collega's van de weg- en waterbouw." De mogelijkheid om arbeids plaatsen te scheppen door versnelling van renovatieplan nen, is voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen ook niet relevant, omdat het woningbestand daar de sanerende invloed van de oorlog heeft ondergaan. „Ik zie wel iets in de verlenging van de twintig procent-subsidiere geling bij woningverbetering. Deze regeling loopt per 1 maart a.s. af. Als zij, speciaal voor West-Zeeuwsch-Vlaande ren zou worden verlengd, dan zouden er in die sector wel heel wat mensen geplaatst kunnen worden. De belang stelling bij de burgerij voor woningverbetering, »met ge bruikmaking van overheids subsidie, is groot genoeg", al dus ir. Huisman. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De stich. ting „De Vliegende Hollan der" in Terneuzen gaat een „Gilde van de Vliegende Hollander" oprichten, dat ten doel heeft steun te ver lenen aan de nationale en internationale evenementen welke „De Vliegende -Hol lander" wil organiseren. Zoals bekend is de eerste stap van de stichting het plaatsen van een gedenk teken in de Herengracht. Om de financiering van dit beeld en andere manifesta ties mogelijk te maken, gaat de stichting speciaal gesla gen gouden en zilveren ge- Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18 uur: droog, met af en toe zon en plaatslij k lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 5, min. temp: om streeks normaal, max, temp: omstreeks normaal., kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal; 90 procent. Voor zondag: aanital uren zon: 1 tot 6, min. temp. omstreeks normaal, max. temp. van onge veer normaal tot 4 graden bo ven normaal; kans op een ge heel droge periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal 90 procent. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De offi- cier van justitie eiste don derdagmorgen tijdens de zit ting van de Middelburgse po litierechter tegen de Vlis- singse rijschoolhouder F. J. twaalf weken gevangenis straf, waarvan vier weken voorwaardelijk en een proef tijd van twee jaar. De zaak van deze rijschool houder had vorig jaar nogal wat stof doen opwaaien op Walcheren. J. had moeten toe zien hoe zijn bloeiende auto rijschool door financiële moei lijkheden steeds verder in het slop raakte. Hij verkocht twee van zijn bedrijfsauto's en ruilde ze in voor nieuwe. Een derde auto was in onderpand gegeven voor een lening bij de Mid- dfenstandsbank in Terneuzen. Hij moest vorig jaar nog f 8400 afbetalen. Door alle schulden raakte hij overspan nen, verkocht de derde auto voor f 2400,en vluchtte met zijn gezin naar Spanje. Door dit te doen benadeelde hij zijn klanten waarvan velen de lessen al vooruit betaald hadden. Of het examengeld al gestort hadden. De verdediger, mr. E. Schu- te, zette uiteen hoe de snelle groei van het bedrijf van J. eigenlijk ook diens ondergang was geworden. Hij werd af hankelijk van personeel, zijn administratie was ook niet goed verzorgd. De autorij schoolhouder kwam pas goed ln moeilijkheden toen hij fail liet werd verklaard, er beslag werd gelegd op zijn inboedel, en schuldeisers en klanten om hun centjes kwamen vragen. Toen werd het hem echt te machtig. Mr. Schute meende dat zijn cliënt al enorm gestraft was, omdat na de debacle eigenlijk alles verkeerd was gegaan. De politierechter kon wel; met de verdediger meevoelen. Hij veroordeelde verdachte tot tien weken gevangenisstraf, waarvan drie weken voor waardelijk en twee jaar proef tijd. Dat betekent dat de man die op 7 januari na zijn Span- je-trip door de politie gearres teerd werd, vandaag uit de gevangenis zal worden ontsla gen. (Van onze correspondent) RILLAND Op rijksweg 58 ter hoogte van Rilland is door een surveillancewagen van de rijkspolitie van Rei- merswaal woensdagavond te 22.00 uur staande gehouden een vrachtwagen met daarach ter een caravan. De vrachtauto met caravan werd aangehouden, aangezien het aohterlicht van de vracht auto niet brandde. Bij nadere controle bleek, dat de caravan, die eigendom was van de heer De Schipper uit Krabbendijke, gestolen was en wel irn de Kreekrakpolder te Rilland uit de schuur van de heer Blok. (ADVERTENTIE) Interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen. Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 meubeu Iedere vrijdag kijkavond van 7-9 uur in Zuidzande en Terneuzen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat in de toe komst het op de Westerschel- de te lozen afvalwater (bij Waarde) aan zuivering zal moeten worden onderwor pen. Dat antwoordt minister Drees van Verkeer en Wa terstaat de Kamerleden Ny- pels en Wilbers (D '66). De omvang van die lozing zal slechts geleidelijk groeien, waarbij het beleid er op ge richt is de lozing van giftige en andere schadelijke stoffen te voorkomen. Er is, zo blijkt uit dit ant woord, nog geen principe-be sluit genomen over het al dan niet gedwongen zuiveren van afvalwater aan de bron. Op dit moment wordt het gedeelte van de afvailwateieidinig Moer dijkOudemboschBergen op Zoom-Waarde uitgevoerd. Ver wacht wordt, aldus de be windsman, dat de leiding klaar zal zijn, als het petro chemisch bedrijf bij Moerdijk in bedrijf komt. Voor zover niet reeds een vergunning is verleend (aan de gemeente Bergen op Zoom is reeds in 1969 vergunning verleend voor het lozen van afvalwater op de Westerschel- de) zal thans op grond van de wet verontreiniging opper vlaktewateren een vergunning voor het lozen nodig zijn. Be zwaren tegen het lozen van afvalwater op de Wester- schelde hijvoorbeeld op welke plaats dat gebeurt) kunnen worden ingediend wanneer de beschikking over het verlenen van een vergunning ter inzage worden gelegd. Voor belang hebbenden staat tot aan het einde van de termijn van de ter inzageleggiing beroep tegen de vergunning open, zo verze kert minister Drees. DE STICHTING uitvoeringsor gaan financiële acties (Sufa) Rotterdam verwacht dit jaar van haar giroloterij een op brengst van 16 miljoen gulden. waterstanden Konstanz 242 - 1, Rheinfel- den 166 pl. 1, Straatsburg 122 - 20, Plittersdorf 270 - 16, Maxau 334 pl. 4, Plochingen 133 - 3, Mannheim 140 pl. 1, Steinbach 126 pl. 6, Mainz 158 onv., Bingen 71-3, Trier 265 onv., Bingen 71 - 3, Trier 265 - 5, Koblenz 110 - 8, Keulen 66 - 6, Ruhrort - 5, Lobith 847 - 10, Pannerdense kop 825 - 10, Nijmegen 655 - 10, IJssel- kop 800 - 10, Eefde IJssel 336 - 6, Deventer 220 - 8, Monsin 5460 - 2, Borgharen 3961 pl. 9, Belfeld 1142 pl. 4, Grave be neden de sluis 508 pl. 8. hoogwater Morgen, zaterdag 26 febr. Bergen op Zoom, 1.50 en 14.22 Hansweert 0.59 en 13.40 Terneuzen, 0.22 en 13.02 Vlissingen, 12.32 Wemeldinge, 1.40 en 14.12. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de voorhoede van degenen die strijden voor hogere wethou- derswedden staat sinds enkele jaren de Goese wethouder J. Roose. Sinds het jaar 1966, toen een commentaar in onze krant aangaande de wedden van Kamerleden hem frap peerde, heeft de heer Roose de materie „wethouderssalaris sen" terdege bestudeerd. Hij heeft direct en indirect over deze kwestie contacten gehad inet vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer. Men herinnert zich verder heel wat krachtige uitspraken van hem als het ging om het peil van het wet- houderssalris, vooral in de tijd van voor de herindeling van de gemeenten in Zee land. „Een koffiejuffrouw op de provinciale griffie verdient meer dan een wethouder van de gemeente Goes", riep hij b.v. eens. uit. daarmee de situ atie van voor de gemeentelijke herindeling begrijpelijk schet send. Hij ontdekte begrip voor zijn standpunt, toen de Vere niging van Nederlandse Ge meenten twee jaar geleden in Arnhem congresseerde, en de zaak van de salarissen van wethouders der kleine ge meenten aan de orde stelde. Toch ontkend hij bescheiden dat het jongste advies van de VNG aan minister Geertsema, om de salarissen van wethou ders in kleine gemeenten op te trekken, mede aan zijn ini tiatieven te danken is. Maar raakpunten tussen zijn advies en een officieel weerwoord, ziet hij in de vragen die de vaste commissie voor Binnen landse Zaken uit de Tweede Kamer in 1968 aan de toenma lige bewindsman, mr. Beer- nink, stelde. De vragen had den betrekking op de rechts positie, de kindertoelage en een ziekteverzekering voor wethouders in kleine gemeen ten. Mr. Beernink beloofde destijds een onderzoek naar de situatie te zullen instellen. „De wedde van de wethou ders worden gerelateerd aan denkpenningen uitgeven. De kosten van een gouden Vlie gende Hollander-penning bedragen honderd gulden, waarvoor men tevens een oorkonde op naam krijgt. Leden van het „Gilde van de Vliegende Hollander", die zich op bijzondere wijze verdienstelijk hebben ge- het inwonertal van de ge meente, die zij mede bestu ren", zegt de heer Roose. „Dat is een star automatisme. Ik bespeur iets van hetzelfde au tomatisme in de regeling die de VNG nu voorstelt, en die er op neerkomt, dat wethou ders in gemeenten met meer dan 20.000 inwoners full time als wethouder werkzaam moe ten zijn, waarvoor ze dan een wedde ontvangen die tachtig procent van het salaris van de burgemeester in die bewuste gemeente bedraagt. Je komt zo inderdaad tot een aardig inkomen voor een wethouder, der. Waarmee echter geen reke ning wordt gehouden, is dat een wethouder in een doors nee landelijke gemeente, wel liswaar de hele das op het stadhuis kan gaan zitten, maar dat dit niet wil zeggen dat hij dan ook voortdurend aan het werk is. Een gemeente als Goes vraagt b.v. dat ik 30 tot 35 uur per week aan het wet houderschap besteed. Het is daarmee heel wat meer dan het erebaantje van een jaar of maakt, worden ingeschreven in. het .gulden boek' dat een plaats krijgt in het nieuwe stadhuis van Terneuzen. Op het ogenblik worden in Terneuzen folders verspreid door middel waarvan men één of meer gouden legpen ningen kan bestellen en men kan toetreden tot het „Gilde van de Vliegende Hollan der". De gouden legpenning van het „Gilde van de Vliegende Hollander" draagt op de ene zijde een afbeelding van het gedenkteken dat in de He rengracht geplaatst zal wor den, terwijl op de keerzijde van de penning het nieuwe stadhuis van Terneuzen is afgderukt twintig geleden dat is te weinig voor een tuil time job, maar te veel als je er van uitgaat dat je je eigenlijke in komen door je hoofdberoeD moet verdienen. Zoals veel andere wethou ders combineer ik mijn wet- thouderschap met het leiden van een eigen zaak. Aan beide moet je aandacht en werk kracht geven en het, gevolg daarvan kan zijn, dat je roof bouw op jezelf gaat plegen. Een wedde-regeling, die uit gaat van prestatie en behoefte als criteria, lijkt de heer Roose dian ook billijker. Ver hoging van de wethouders- wedde vindt hij, hoewel de situatie na de gemeentelijke herindeling flink is verbeterd, een kwestie van normaal recht. „Door de te lage wet- houderswedde sluit je een groot deel van de bevolking uit van deelname aan het de mocratisch gebeuren door mid del van bestuurlijke functies", zegt hij. „Daarom is een gron dige herziening van de wed- deregeling het herstel van een schrijnend onrecht". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als de gemeente Gent, naar aanlei ding van het maandag j.l. ge nomen raadsbesluit, er in slaagt de Belgische regering warm te maken voor de aan leg van een parallelkanaal naast het kanaal Gent-Ter- neuzen, (al is het maar van Sluiskil tot aan het Gentse havengebied) dan krijgt het streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen met een nieuw, doch niet doordacht gegeven te maken. Dit is de mening van de directeur van de provinciale planologische dienst in Zee land, ir. M. de Vink. „Wij hebben bij onze streekplanar- beid in Zeeuwsch-Vlaanderen met dit nieuwe Gentse idee uiteraard geen rekening kun nen houden. Als het de bedoe ling zou zijn het kanaal Gent- Terneuzen alleen maar te ver breden, dan behoeft er aan het ontwerp-streekplan niets ver anderd te worden. Iets anders is het als de regeringen van België en Nederland het eens zouden worden 'over het gra ven van een parallelkanaal van Sluiskil naar Gent", zegt ir. De Vink. „In dat geval komt het tot een versnijding van een niet onbelangrijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen van Nederlandse grond dus en dan hebben wij wel met een ingreep in de streek te maken, die ons zal nopen het streek- (Van een onzer verslaggevers) GOES De Australische fruitverwerkende industrie looft een prijs van duizend Australische dollars uit voor de winnaar van een internatio nale competitie op het gebied van fruitconservering. Verlangd wordt van dege nen, die aan de wedstrijd meedoen, een verhandeling over nieuwe ideeën, methoden, toepassingsmogelijkheden en markten voor de fruitconser vering. De deelnemers behoeven zich niet te bepeirken tot de Aus- stralische situatie. De inzen dingen moeten voor 30 juni a.s. in het bezit zijn van; The secretary of the Australian earner's association 60, Collins Street, Melbourne, Victoria 3000, Australië. Op 1 septem ber zal de winnaar bekend worden. Hem of haar zal ge vraagd worden de verhande ling toe te lichten op de jaar vergadering van de Australi sche fruitverwerkende indus trie. Aanmeldingsformulieren kunnen bij de Australische handelsraad in Den Haag wor den aangevraagd. plan met tenminste een nieuw gegeven uit te breiden". Noch de directeur van de PPD Zeeland, noch hoofdpla- noloog drs. H. H. Vogel, gelo ven dat de Belgische regering het Gentse streven wel zo se rieus zal .nemen dat het voor uitvoering in aanmerking komt. „Waar moeten de finan cieringsmiddelen vandaan ko men?" vragen zij zich af, Ir. De Vink zegt nog: „Het is niet ongewoon in België, dat pressiegroepen een of an der kanaaltracé als wenselijk voor hun gemeente naar voren schuiven. Dat wil daarmee niet zeggen dat de plannen officiële goedkeuring hebben. Voorlopig hebben wij nog niet (Van een onzer verslaggevers) HULST In het Carmeli- tessen-klooster aan de Carmel- weg in Hulst is donderdag een expositie begonnen van oos terse tapijten en Afrikaans houtsnijwerk. Alle attributen zijn afkomstig uit verschillen de missiegebieden. Unieke voorwerpen uit de tentoongestelde collectie zijn onder meer een houten beeld van ongeveer 75 centimeter en een schaaltje, vervaardigd van Braziliaanse munten. Het is voor 90 procent van zilver. De cataloguswaarde is onge veer 1500 gulden. Buiten de oosterse tapijten behoort het tot een van de meest kostbare produkten, die op deze ten toonstelling te zien zijn. De expositie is gistermiddag om 14 uur geopend en zal tot vandaag duren. De openings tijden zijn van 14 tot 17 en het gevoel dat door het Gentse idee ons planologische wagent je van de weg wordt ge drukt". (Van onze correspondent) WEST-KAPELLE Donder dag te 0.15 uur is op de weg Domburg-West-Kapelle door Walcheren een pony, toebeho- een bus van de Stoomtram rende aan de heer De Visser uit Domburg doodgereden. De pony was door de afrastering van het weiland gebroken. De bus werd aan de voorzijde licht beschadigd. van 18 tot 21 uur. De toegang is gratis en de geëxposeerde voorwerpen zijn alle te koop. SAN JOSE (AFP) Ange la Davis is gistereen in vrij heid gesteld tegen een borg som van 102.500 dollar. Opge lucht glimlachend wandelde de 28-jarige negeractiviste de poort van de vrouwengevange nis Santa Clara uit, zwaaiend naar enkele tientallen sympa thisanten die huiten stonden te wachten. Ze vertrok per auto naar onbekende bestemming. Angela Davis heeft zestien maand" :o voorarrest geze ten. b— (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Johnny Cash heeft gisteren zijn reeds vorig jaar toegekende Edison ln ontvangst kunnen nemen. Samen met zijn vrouw Jun- Carter poseerde de Ameri kaanse country- en western zanger voor de camera met zijn beeldje. Vanavond is Johnny Cash te zien tijdens het Grand Gala du Disque. (ADVERTENTIES) Miljoenen Nederlanders hebben al kennisgemaakt met Shoestring, het kleine zusje van de gewone friet..Overheerlijk bij 't eten In plaats van aard appelen. Lekker warm ais snek bij 'n borref. Gemakkelijk en snel te bereiden: in de frituur, of zónder olie of vet in de oven. een nieuw diepvriesprodukt van .7 in 't zakje met de rode ruit J CHIPS

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3