Slachtoffers kunnen zich niet inhouden over hearing over de Drie Geen muren tussen de volken TELEGRAM BREDASE JODEN: VAN AGT MOET AFTREDEN Joden herdenken apart februari-staking Gratis zelfklevende dierenfoto's bij Esso Geen spoor in Evoluon- aanslag Zeeland gaat zes miljoen verdelen voor bestrijding werk loosheid 17 tm 27Febr. BEDRIJFSAUTO Het grootste recht is grootste onrecht Salaris van burgemeester richt dorp te gronde 55 Nixon: Mensen moe ten niet op kk eilanden wonen Duits disconto omlaag met één procent Twee honden wekenlang alleen in huis opgesloten Reëel inkomen in EEG sinds 1958 verdubbeld Drie arrestaties na aanslag in Hamburg Prijsbewuste buisvrouw kan 5,25 besparen op vier gewone boodschappen GEEN NIEUWE BOTERBERG Ti VRIJDAGAVOND EN ZATERDAG GEOPEND LI FA zitmeubelindustrie n.v. De Drie blijven Enquête ©irecteur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Gironummer 1114111. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 20 cent. meuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 Zo t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. VRIJDAG 25 FEBRUARI 1972 VRIJE ZEEUW 26e Jaargang Nr. 8786 Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. De heren Wijsberg (links) en Vorst, woordvoerders van de joodse jeugd. Demonstranten bevolkten het Binnenhof voor het begin van de openbare hearing. EMOTIES LAAIEN HOOG OP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Slachtoffers van de oorlogs misdadigers Kotalla, Fischer en Aus der Fiinten hebben zich gisteren niet kunnen inhouden toen tegen het einde van de hoorzitting in de Tweede Kamer de voorstanders van gratieverlening aan het woord kwamen. Midden in het betoog van professor L. H. C. Hulsman van de Coornhert Liga laaiden de emoties op de publieke tribune zo hoog op, dat de zitting vijf minuten geschorst moest worden, teneinde de gemoederen tot bedaren te brengen. Vanaf de tribunes vermengden scheldwoorden (als „Judassen") zich met het geschrei van enkele vrouwen, die hun gevoelens niet meer de baas konden. Ook de vertegenwoordigers van organisaties van slachtoffers (die in de loop van de dag het woord hadden gevoerd) lieten tijdens dit tumult hun gevoelens van afkeer duidelijk blijken. De hoorzitting verliep trouwens de hele dag in een gespannen sfeer als gevolg van de emotionele betrokkenheid, die vein tegenstanders bij gratiërinig van de drie nazi-beulen hebben „Het is niet 27 jaar geleden, maar als het ware gisteren gebeurd." zo vertolkte een van de woordvoerders de gevoelens van de vela slachtoffers. De Kamercommissie van Justitie, die de hoorzitting hield ter voorbereiding van het aanstaande kamerdebat over het regerings- voornemen de drie in vrijheid te stellen, heeft gistereneen oneindige stroom van tegenargumenten moeten verwerken, waai- tegenover slechts van vijf kanten voor de gratiëring (en dus vrijlating) van de Drie van Breda werd gepleit. Meest saillante betoog voor de invrijheidstelling kwam van de kant van de Coornhert Liga, wier woordvoerder professor Hulsman als belangijkste argument in het geding bracht, dat aan wat hij noemde de de-humaniesering van ons strafrecht voortzetting van de gevangenhouding een extra bijdrage levert Daartegen kant de Liga zich principieel. Straf, zo zei professor I Hulsman, mag niet .langer duren dan de doelmatigheid vereist en straf heeft ook geen zin als oplossing voor de conflictsituatie, want het conflict waarom het hier gaat is er en blijft er Professor Huisman zei (in tegenstelling tot professor Bastiaans van de Jelgersmakliniek) dat continuering van de straf de slachtoffers niet kan helpen. Indrukwekkend betoog -van de kant van de tegenstanders was dat van professor Bastiaans, in wiens kliniek concentratiekamp slachtoffers behandeld worden. Hij vreesde bij vrijlating een toeneming en verergering van het concentratiekampsyndroom bij vele slachtoffers. Het vasthouden van de drie. zo zei hij, zou men een stuk behandeling van de slachtoffers kunnen noemen, een „behandeling" die het meest voldoet aan de grond regel van fundamentele zekerheid. Evenals prof. Bastiaans vreesde ook diens collega dr. A. Sunier, geneesheer-directeur van een psychiatrische inrichting waar slachtoffers van het concentratiekampsyndroom worden behandeld (de Sinai-kliniek in Amersfoort), dat vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers het werk tot herstel van de patiënten gotendeels te niet zal doen. „Summum jus (het grootste recht) voor de drie betekent hier summa injuria (het grootste onrecht) voor de slachtoffers, die het niet kunnen verdragen." Tot voortgezette - gevangenhouding adviseerden ook de drie Joodse kerkgenootschappen in ons land, namens wie de heer I. Zadoks het woord voerde. Door barmhartig te zijn tegen over de Drie van Breda is men onbarmhartig tegenover hun slachtoffers, aldus de heer Zadoks. die meende dat de regering niet het recht heeft door de vrijlating van de Drie van Breda de slachtoffers en de nabestaanden van de slachtoffers te treffen. Hij wees collectieve gratie zonder meer af, wilde individuele gratie echter niet uitsluiten, „maar dan moeten ernstige omstan digheden van persoonlijke aard er de aanleiding toe zijn, dat verdere tenuitvoerlegging van de straf niet langer aanvaard baar is". (Vervolg op pagina 9.) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De ortho doxe joden, niet de Portugeze en de liberale, herdenken van middag in Amsterdam afzon derlijk de februaristaking van 1941. Om half zes vanmiddag begint namelijk de sabbat. Aan de eerste herdenking neemt ook een deputatie deel van het col lege van B. en W. van Amster dam. Zij begint om half een De grootse demonstratie te. gen de vrijlating van de drie oorlogsmisdadigers in Breda en de officiële herdenking van de staking in 1941 begint vanmid dag om vijf uur. Er worden geen toespraken gehouden. Do hemd'eniking heeft zoals ieder jaar het karakter van een dé filé vanaf het Waterlooplein langs het heeld „De dokwerker" van de beeldhouwer Mari An- driessen. Aan de kop van het défilé loopt het voltallige col lege van B. en W. gevolgd door de delegaties en organisaties Hat wordt miet uitgesloten ge acht, dat ook burgemeester Samkalden aanwezig is. Mo menteel is hij nog steeds met ziekteverlof. BEMELEN (ANP) Het zeshonderd inwoners tellende plaatsje Bemclcn bij Maas tricht dreigt af te sterven, om dat men niet langer in staat is de allernoodzakelijkste voor zieningen te treffen. Oorzaak van deze noodsituatie is het salaris (43.000 gulden) van bur gemeester mr. G. Spauwcn, dat ongeveer eenderde van de ge meentebegroting bedraagt. Drie jaar geleden betaalde Bemelen slechts f3000 van dit salaris, omdat de heer Spuu- wen toen ook nog burgemeester was van de gemeente Amby. Na de opheffing van Amby dat bij Maastricht werd ge voegd kwam er voor Beme len f40.000 salaris bij. Verscheidene malen heeft Bemelen Den Haag op de nood situatie gewezen, maar enig soelaas is tot nu toe niet gebo den. In Bemelen noemt men de toestand onhoudbaar. President en mevrouw Nixon hebben gisteren 60 kilometer ten noorden van Pe king de Chinese muur bezocht, een van dt: zeven wereldwonderen. Dit omvangrijke bouwsel dat ooit door mensenhanden is ge maakt, is 23 eeuwen oud en 2400 kilometei lang. De Nixons waren in gezelschap van minister van buitenlandse zaken Rogers en de Chinese vice-premier Li Hsieii-Nien (fo to). Duizenden mensen hadden eerst de weg sneeuwvrij gemaakt. Van de. muur ging het gezelschap naar de ü'^r-gravenwaar zich de stoffelijke resten bebinden van dertien Chinese keizers uit de 14de tot de 16de eeuw. Staande op de muur pleitte Nixon voor een „open wereld". „Wij willen geen muren tus sen de volken en ik hoop, dat een van de resultaten van onze reis zal zijn, dat de mu ren de mensen, ongeacht hun ideologie of filosofie, niet zullen scheiden.. Hij zei te hopen, dat zijn topconferentie er-toe zou lei den, dat veel Amerikanen, vooral de jonge Amerikanen die zo van reizen houden, dr gelegenheid zullen hebben hier te komen Nixon zag uit naar een vreedzame vooruit gang in de komende jaren. Hij zei niet ie willen, dat de mensen op hun eigen kleine eilanden wonen. (Van onze redactie buitenland) FRANKFURT Het offi ciële bankdisconto in West- Duitsland is met ingang van vrijdag met één procent ver laagd tot drie procent. Dat heeft de Centrale Bank giste ren bekendgemaakt na afloop van de vergadering van het bestuur. Het beleningstarief is eveneens met één procent ver laagd en wel tot vier pro cent. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Twee dwergpoedels, een zwar te en een witte, blijken wekenlang alleen in de keuken van een huis, in Den Bosch te hebben ge bivakkeerd. De politie in Den Bosch heeft op ver zoek van omwonenden de dieren bevrijd en naar een asiel gebracht. De be woners van het huis ble ken met onbekende be stemming te zijn vertrok, ken. De dieren, die in de keuken waren opgesloten hebben kennelijk op alle mogelijke manieren ge probeerd uit hun gevan genis te komen. Zij wa ren daarbij letterlijk te gen de muren opgevlo gen. Hun aanhoudend ge jank de laatste dagen had de buren op de aanwezig, heid van de dieren attent gemaakt. Inmiddels zijn bij de politie talloze tele, toontjes binnengekomen met de vraag, of de hon den te koop zijn. (ADVERTENTIE) Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts f 2,95. ffcSSO] BRUSSEL (ANP) In de periode van 1958 (oprichting van de EEG) tot en met 1971 is het r.etto jaarinkomen van de inwoners van de EEG ver dubbeld. Daarbij is rekening gehou den met dc reële koopkracht van het geld. HAMBURG (DPA) De Hainburgse politie heeft don derdag drie jonge mannen ge arresteerd in verband met de aanslag op het gasdrukstation in Hamburg. Uit gedeeltelijke bekentenissen is gebleken dat er geen politieke motieven aan de aanslag ten grondslag lig gen. De aanslag werd op 19 fe bruari gepleegd en richtte voor 60.000 mark schade aan. De Hamburgse politie veron derstelde verband met de aan slagen op gasstations in Om men en Ravenstein. Eerdere aanslagen op de Esso-raffinaderij in Hamburg en op de agregatenfabriek Struever zijn nog niet opgelost. De drie mannen hebben be kend en zijn weer op vrije voe ten gesteld. DEN HAAG (ANP) Een huisvrouw die vier doodgewo ne boodschappen gaat doen, Kan te maken krijgen met prijsverschilen die in totaai op lopen tot f 5,25. Dit bedrag is het verschil tussen de zonder meer gekochte duurste merken, en de meest prijsbewust ge kochte goedkope. De doodge wone boodschappen waar het in dit geval om gaat zijn: een pakje van 450 gram diepvries spinazie, een blik met 500 gram sperciebonen, wasverzaehter voor tien wassen, en „allesrei- niger" voor twintig soppen. De ze prijsverschillen komen tot uiting in het maartnummer van koopkracht, het voorlichtings blad van het Consumenten Contact Orgaan (CCO). (Van onze correspondent) EINDHOVEN De recher che tastte donderdagavond nog volkomen in het duister bij haar onderzoek naar de daders van de bomaanslag bij het tentoonstellingsgebouw „Evo- luon" te Eindhoven. Het enige dat vaststaat is dat er een uurwerk is gebruikt met een elektrische ontsteking. De res ten van de bom, die een meta len mantel had, worden op het gerechtelijk laboratorium on derzocht. Natuurlijk wordt nagegaan of ereen verband bestaat met- de aanslagen op de gasdruk stations te Ommen en Raven stein, De rechercheurs die be zig zijn met het onderzoek naar die misdaden hebben zich inmiddels in Eindhoven op de hoogte gesteld. Er zijin echter geen overeenkomsten met de aanslagen op de gasdrukstati ons, waarvoor de Palestijnse terreurorganisatie „Zwarte Sep tember" de verantwoordelijk heid heeft opgeëist, vastge steld. De ontploffing had om tien minuten voor half twee in de nacht van woensdag op don derdag plaats en werd in bijna heel Eindhoven gehoord. On danks de vele telefoontjes en alarmeringen duurde het tot vijf uur 's morgens voor men ontdekte dat de explosie aan de buitenzijde van een der kolommen van het Evoluon had plaats gevonden. De scha de bleef beperkt tot vijftien gesprongen ruiten en wat ge havende apparatuur. Het Phi- lips-tentoons tellingsgebouw blijft gewoon open. BRUSSEL (ANP) Dc Eu ropesc Commissie in Brussel, het „dagelijks bestuur" van de euromarkt, ontkent dat zich een nieuwe „boterberg" in de EEG aan het vormen zou zijn. In antwoord op schriftelijke vragen uit het Europees Parle ment heeft ze meegedeeld dat er aan het eind van het ver koopjaar een normale voorraad zal zijn. (Van een onzer verslagg»* vers) MIDDELBURG Heden morgen komt de provinciale commissie voor de werkgele genheid in Zeeland bijeen om voordrachten op te stellen voor werkobjecten, zo moge lijk in West-Zecuwsch-Vlaan- deren, die de werkloosheid kunnen doen afnemen. Het rijk heeft aan Zeeland een bedrag van zes miljoen gulden voor het financieren van dit soort werken toege wezen. De werkgelegenheids- commissie zal bij baar voor drachten rekening houden met enkele toetsingsnormen. Zo zullen de objecten be trekkelijk arbeidsinstensief moeten zijn, ze moeten bij voorkeur in West-Zeeuwsen- Vlaanderen worden uitgevoerd, en ze moeten een infrastructu reel of milieuverbeterend ka rakter hebben. West-Zeeuw.sch-Vlaande ren is in Zeeland het gebied met het hoogste werkloosheids percentage, namelijk twaalf procent. De werkloosheid geldt provinciaal gezien, niet zo zeer de burgerlijke en utili teitsbouw, als wel de sector weg- en waterbouw. (Zie verder pag. 3). (ADVERTENTIES) lo OPEN VAN 10-17 EN 19-22 UUR RAI ZATERDAGS EN ZONDAGS VAN 10-17 UUR TOEGANG f4.- AMSTERDAM, TT-biljetten aan NS-stations Zitmeubelen tegen zeer lage prijzen. Nu de laatste vernieuwde voorraden- Dagelijks geopend van 9-18 uur, vrijdagavond tot 9 uur en zaterdags van 10-18 uur. Oost Havendijk 13, ROOSENDAAL, Tel.: 01650-37970. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/DEN IIAAG. Bestuur - en leden van de Joodse gemeente te Breda hebben een telegram aan minister-presi dent Biesheuvel gezonden waarin zij mei de meeste kracht protesteren tegen het voornemen de- Drie van Breda vrij te laten. Het telegram luidt verder: „Be schouwen uw minister van Justitie, dc heer Van Agt, als hoofdpleiter in deze kwestie voor deze massamoordenaars Gezien zijn eerdere uitlatingen dringt de Joodse gemeente van Breda aan op aftre den van deze minister, daar zij hem onge schikt acht voor dit hoge ambt." Bestuur en leden van de Nederlands-Israëlitische gemeente van Breda ondertekenen „mede namens dc 225 omgekomen Joodse stad genoten." Het ligt niet meer in de bedoeling de drie Duitse oorlogsmisdadigers uit dc Bre dase gevangenis over te brengen naar el ders. Zoals wij hebben gemeld bestond vorige week het plan om de Drie in af wachting van hun, toen vrij zeker lijken de, invrijheidsstelling over te brengen naar een andere, geheim te houden ver blijfplaats. Sindsdien is er zoveel onzekerheid ont staan over de kans op gratieverlening dat deze overbrenging prematuur wordt ge acht. Bovendien wordt het, eveneens ge zien tegen deze achtergrond, medisch onverantwoord gevonden. Vooral een der oorlogsmisdadigers lijkt psychisch veel to lijden onder de spanning van deze dagen. Het Bredase parket bevestigde ons giste ren dat de drie Duitsers nog steeds onder de Koepel zitten en dat er geen plannen bestaan ze over te plaatsen. Meer dan dc liclft van dc Nederlandse bevolking is voor vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers Kotalla, Fischer en Aus der Fünten. Dat blijkt uit een enquête, die de NOS heeft gehouden onder een aantal mensen, welke repre sentatief geacht kan worden voor de hele bevolking. (Vervolg op pagina 9.)

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1