ADHESIE AAN DEMONSTRATIE IN GRONINGEN Toenemend onbehagen bij Z .-Vlaamse boeren Loods Bannink: Belgen willen X onmogelijke met Baalhoek Kleinfruit heeft verse' toekomst BRUGGE WENST BOUW ZEE SLUIS NFO-leden helpen weduwe op fruitbedrijf 7 Tl A I HALVE MAAN TER ZIELE vrolijk nieuws voor moeders en dochters INBRAAK IN SEXSHOP Havenschap Vlissingen snel klaar met agenda stad streek Schip losgetrokken Droog Landbouw- hangar afgebrand P. VERMAIRE: Demonstratie Geen bezwaren tegen Dow- uitbreidingen REGERING OP AFSPRAAK GEWEZEN Afdelingen Staten nog niet klaar met oordeel over luchthaven Middelburg bezuinigt op sigaren Donderdag 24 februari 1972 3 (Van onze correspondente) VLISSINGEN Volgens een artikel in de Nederlandse Loods, het vakblad van de Nederlandse loodsen, zal de aanleg van een Baalhoekkanaal heter achterwege kunnen blijven. De Belgen willen dit kanaal en de sluis geschikt maken voor schepen van 100.000 ton. En dat is volgens de schrijver van dit artikel, de Vlissingse loods J. M. Bannink, volstrekt onmogelijk. In 1970 werd op de gehele Westerschelde om deze in haar huidige toestand te houden, dertien miljoen kubieke meter gebaggerd, waarvan de kosten ruim achttien en een half mil joen gulden bedroegen. Er zullen door de beperkte diepte van de Westerschelde slechts schepen tot 65.000 ton met een grootste diepgang van 41 voet kunnen komen. Het Baalhoekkanaal zou het ha ven- en industriegebied op de linker Scheldeoever moeten ontsluiten. Maar volgens de heer Bannink hebben de Bel gen er niets aan als dergelijke grote schepen alleen maar on geladen ter plaatse kunnen komen. Voor de nieuwe Baalhoek- sluis kan worden bereikt, dient het schip divrse minder diepe plekken in de toegangsweg tot de Westerschelde, en in de Westerschelde zelf, te passe ren. Voor een schip van 100.000 ton met een benodigde water diepte van 53 voet, dat is on geveer 16.10 meter, komt men in het Zuidergat (tussen Hans- weert en Baalhoek>'2.60 meter waterhoogte tekort. De drem pel in het Zuidergat is zeer uitgerekt. Het wegbaggeren over een afstand van twee duizend meter bij een breedte van vierhonderd meter, en met een dieptegang van drie meter, vergt dan een verzet aan baggerspecie van zo'n twee en een half miljoen ku bieke meter. waterstanden Konstanz 243 pl. Ij Rhein felden 165 - 1; Straatsburg 142 onv; Plittersdorf 286 pl. 13: Maxau 330 onv; Plochingen 136 - 2; Mannheim 139 - 2. Steinbach 120 - 2; Mairaz 158 - 5; Bingen 74 - 1; Kaub 90 - 2; Trier 270 - 8; Koblenz 118 - 4; Keulen 72 - 10; Ruhrort 231 - 8; Lobi-th 857 - 8; Pannerdense kop 835 - 7; Nijmegen 665 - 8 IJsselkoop 810 - 8; Eefde IJssel 342 - 8; Deventer 228 - 6: Monsin 5462 - 4;-. Borgharen 3952 pl. 4; Belfeld 1138 - 4; Grave beneden de sluis 500 - hoogwater Morgen, vrijdag 25 februari. Bergen op Zoom, 0.31 13.11; Hansweert. 12.30; Terneuzen, 11.54; Vlissin-gen, 11.25 en 23.58: Wemeldinge, 0.21 en 13.01. en Zo zijn er nog enkele Van deze negatieve punten op te noemen, aldus de heer Ban nink in zijn artikel. Een veel betere oplossing zou zijn de realisering van de afsnijding van de Bocht van Bath, en een toeganigsigeul met sluis en ka naal voor de ontsluiting van het havenindustriegebied op de linkeroever, gelegen tussen Saeftinge en Doel. Dergelijke plannen zijn al eerder bij de raad van de waterstaat ingediend. Volgens dlhr. Baranink zullen met deze oplossing geen ernstige nauti sche problemen rijzen. Er zou den bovendien geen Neder landse belangen worden ge schaad, omdat dit kanaal dan geheel of praktisch geheel op Belgisch gebied zou liggen. Bovendien zal de uitvoering van de werken in dit geval minder kostbaar zijn doordat de toegangsgeul tot de zeesluis geen vier en een halve kilo meter lang hoeft te worden, en ook het kanaal van de sluis naar het havengebied geen zes kilometer, maar slechts twee kilometer. Aldus de heer Ban nink in zijn -airtkel n de Neder landse Loods. (Van onze correspondent) HANSWEERT Dinsdaga vond is bij hoog water het Belgische motontemkschip Ro manic groot 340 ton op de Westerschelde in de overloop van Hansweert naar Terneu zen omhoog gevaren. Het schip was geladen met olie onderweg van Nederland naar Frankijk. Woensdagmorgen bij hoog water zijn de sleepboten Zeeland en En Avant 15 van W. Muller sleepdienst N. V uit Temeuzen erin geslaagd het gestrande Belgische tank schip los te trekken. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI, droog, zonnige pe rioden en plaatselijk lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7, min. temp. omstreeks normaal, max. temp. omstreeks nor maal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon 1 tot 7, min. temp. omstreeks normaal, max. temp. omstreeks nor maal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op eer geheel droog eunaai: 90 procent. NIEUW EN ST. JOOSLAND Gisteravond is er brand uit gebroken in een met stro en hooi gevulde hangar od het landbouwbedrijf van de heer .1 van Mesur te Nieuw en St Jonsland. De oorzaak was ver moedelijk kortsluiting. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in minder dan geen tijd stond de hangar in lichterlaaie. Het bouwwerk brandde tot de grond toe af De Middelburgse brandweer was zeer snel met groot ma terieel ter plaatse. Er werd gp- vreesd voor een ontploffing, omdat zich in de hangar een tank met 2000 liter stookolie bevond. Doordat men zicli bij het blussingswerk op deze tank concentreerde, bleef een ex plosie uit. al werd de tank wel heet. De windrichting was zodanig, dat het in de nabijheid staande woonhuis en andere bedrijfsge bouwen niet in direct gevaar kwamen te verkeren, om door overwaaiende vonken in brand te geraken. De heer Mesur is tegen brandschade verzekerd. De schade is nog niet Drecies geraamd, maar zii loopt in de duizenden guldens. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Op de grote boerendemonstratie, die zaterdag in het Groningse Winschoten tegen het EEG-prijsbeleid wordt gehouden, zullen Zeeuwsch- Vlaamse boeren niet ontbreken. Hierbij zijn o.tn. le den van het speciale comité, dat vorig jaar de grote demonstratie in Schoondijke organiseerde. „Wij gaan daar heen om adhesie te betuigen aan onze Gro ningse collega's", aldus comitéleden gisteren in Oost burg. Zij hebben zeer veel waardering voor de Gro ningse maatschappij voor de landbouw die vol gens hen achter deze demonstratie staat. Volgens het comité neemt het ongenoegen onder de boeren hand over hand toe. Gehoopt wordt dat de standsorganisaties fel stelling zullen nemen tegen de voorgestelde prijsverhogin gen. Overigens vindt men wel dat de organisaties zich positief opstellen, „maar door dat posi tieve wordt de boer meer en meer in de hoek gedrukt", zo werd gisteren gestelod. „Wat malen wjj om ruilver kaveling en structuurplannen, die weliswaar prachtige boer- derijbedrijven opleveren, als er geen behoorlijk rendement uit onze investeringen gehaald kan worden. Als de arbeid van de boer wordt meegerekend komt hij misschien op 3 procent, maar waarschijnlijk daar nog onder. En daar moet hjj van leven". Wat de gisteren aanwezige comitéleden willen is meer ac- KAPELLE Er zijn in Zeeland zonder twijfel goede toekomstmogelijkheden voor de telt van aardbeien, fram bozen, bessen en bramen, maar dan zullen de telers zich moeten specialiseren op het betere produkt dat geschikt is voor verse consumptie. Er zit geen perspectief in de teelt van kleinfruitprodukten in het groot, bestemd voor de indus trie. Dit was een vom de cocnlu- sies van de heer P.G. Vermai- re, adjunkt-direkteur van de veiling in Kapelle Biezelingen op de ontwikkelingsdag voor de klemfruitteelt die woens dagmiddag in Kapelle werd gehouden. De heer Vermaire behandel de de afzet van het produkt. Over de teelteisen spraken de heren J. Ruissen, en C. Geense van het consulentschap voor de Tuinbouw en de heer L. Nijsse, chef van de proeftuin in Kapelle. De rijkstuinbouwconsulent lr. H. Sytstra hield aan het eind van de bijeenkomst een samenvatting waarin hij stelde dat voor het kleinfruit toch ook het gespecialseerde bedrijf noodzakelijk is, terwijl het kleinfruit ook geen redelijke oplossing biedt voor de pro blemen van de hardfruitte- ler. De leiding beruste bij de heer B. Leys uit Kruiningen, die in zijn openingswoord wees op de belangrijke plaats die de kleinfruitteelt in Ka pelle en omgeving inneemt. Het aantal aanvoerders van deze produkten neemt af, maar de geldelijke omzet blijft goed op peil. Bij een totale omzet van 11 miljoen bij de veiling in Ka pelle komt ruim 3 miljoen gulden voor rekening van het kleinfruit. ties van hun organisaties. „Dan weet minister Lardinois in Brussel straks waar hij met ons aan toe is. Je moet eens zien wat de vakorganisaties voor hun leden hebben bereikt. Se dert 1965 een verdubbeling van het loon. Als onze organisaties dat voor ons niet voor elkaar kunnen krijgen schort er vol gens ons iets aan". Het actiecomité loopt inmid dels ook zelf met plannen rond wederom een grootscheepse de monstratie van Zeeuwsch- Vlaamse boeren op touw te zetten. „Maar wij willen eerst afwachten wat de standsorga nisaties op korte termijn gaan doen. Loop dat op niets uit dan moeten we zelf het heft in handen nemen. En dat den ken niet alleen wij, maar land bouwers over geheel Neder land". Duidelijk werd gesteld dat men de eigen organisaties liefst niet in de wielen rijdt. „Als le den van deze organisaties wil len wij eerst proberen de or ganisatie tot actie aan te zetten, proberen tve de zaak te active ren. Daarom vinden wij het juist zo mooi dat in Groningen de maatschappij voor de land bouw er achterstaat, dat zou ook in Zeeland het geval moe ten zijn", aldus het comité. Volgens de comitéleden zul len de acties die volgens hen overal in het land kunnen plaatsvinden, tot aan de be sprekingen in Brussel zeker een rustig verloop hebben. „En zo moet het ook. Maar of dit het geval zal zijn na de besprekin gen als er voor ons niet veel uit de bus is gekomen, wagen wij te betwijfelen". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Tegen de plannen van Dow Chemical (.Nederland) in Terneuzen, die voorzien in de bouw van een centraal laboratorium en van een bunkerinstallatie voor het verladen van plastic korrels zijn schriftelijk noch monde ling bij de gemeente Temeu zen bezwaren ingediend. Op de in verband met deze ge plande uitbreidingen in het stadhuis gehouden hinderwets zittingen wachtten de verte genwoordigers van de gemeen te en van Dow Chemical gis termiddag vergeefs op be zwaarden. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Binnen een jaar tijd is voor de derde keer in de sex-shop Candy te Sas van Gent ingebroken. Het blijkt dat de inbreker via de poort is gegaan en de achter ruit heeft kapotgeslagen. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. De eigenaar is niet ver zekerd. Er ontbrak voor 500 gulden aan sexartikelen. (Van een onzer verslaggevers) BRUGGE De gemeente Brugge is er momenteel nog niet helemaal zeker van dat op 1 maart ook inderdaad begon nen kan worden met de bouw van de nieuwe zeesluis bij Zee- brugge. In dit verband heeft de gemeenteraad van Brugge de Belgische regering een de zer dagen in een motie herin nerd aan de afspraken, die hierover waren gemaakt. De ongerustheid van de ge meente Brugge hangt samen met de campagne, die in België wordt gevoerd tegen de plaats, waar de sluis zal worden ge bouwd en tegen de opvattin gen, die gelden voor de verde re uitbouw van de haven van Zeebrugge. Die campagne is ontstaan nadat de Belgische re gering voor de uitbouw van de haven van Zeebrugge en voor de bouw van de zeesluis die bevaarbaar dient te wor den voor schepen tot 125.000 ton laadvermogen en die Bel gië 16 miljard franks gaat kos ten de plannen al had goed gekeurd. De tegenstanders van bet uitvoeren van de huidige plan nen, zijn globaal in twee groe pen in te delen. De eerste groep is van mening dat de haven van Zeebrugge in zee- waartse richting moet worden uitgebouwd. De andere groep vindt de plaats waar de zee sluis komt verkeerd. In dit ver band is zelfs verklaard dat aanleg van de sluis op de ge plande plaats een „ramp" voor Zeebrugge zal betekenen. Tijdens de laatste raadsver gadering in Brugge heeft sche pen Fernand Traen de argu menten van zijn tegenstanders uitvoerig onder de loep ge nomen. Een uitbouw van de haven van Zeebrugge in zee is volgens schepen Traen een veel te dure aangelegenheid. Bovendien moet aan de uit voering van een dergelijk plan minstens een studie van vijf jaar voorafgaan. En zolang kunnen Brugge en Zeebrugge niet wachten. Bovendien loopt men bij het eventueel blijven wachten op een beter plan het gevaar dat men dan ook in de toekomst weer zit met een aan tal onduidelijke factoren, op basis waarvan het nieuwe plan dan ook weer niet uitgevoerd zou kunnen worden. 5? (Van een onzer verslaggevers) HULST In het centrum van Hulst is een begin ge maakt met de sloop van de voormalige bierbrouwerij „De halve maan". Een gedeelte van het complex is inmiddels on der de slopershamer gevallen en de gebouwen, die nog over eind staan is in ieder geval geen lang leven meer bescho ren. Door deze sloop valt er een gat in het centrum van Hulst, dat met de nieuwbouw zal worden opgevuld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In snel tempo heeft de raad van be stuur van het Havenschap Vlissingen gisteren een aantal besluiten genomen die het ha venschap voor de naaste toe komst de nodige financiële armslag moeten geven. Aan de behandeling van de begroting voor 1972 is men niet toegekomen, doordat de vertegenwoordigers van het departement van Financiën wier inbreng van groot ge wicht pleegt te zijn de vergadering niet konden bij wonen. Op voorstel van de voorzitter van het haven- schapsbestuur, mr. J. van Aartsen, werd de begrotings behandeling uitgesteld tot de volgende vergadering. August de Meyer Zonens Scheepvaart Expeditie en Agentuurmaatschappij kreeg van de raad van bestuur toe stemming een terrein van twee en een halve hectare in het Sloegebied, in erfpacht te ne men voor op- en overslag van goederen. De n.v. krijgt bo vendien optie op een aangren zend terrein dat eveneens twee en een halve hectare groot is. Het dagelijks bestuur kreeg verder toestemming om voor het jaar 1972 kasgeldlenin gen tot een maximumbedrag van dertig miljoen gulden te sluiten, en vaste geldleningen met een looptijd van maxi maal veertig jaar aan te gaan tot een maximum van zeventig miljoen gulden. De saldo-li miet in rekening-courant werd van drie miljoen tot vijf mil joen gulden verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) BORSELE QUARLESPOL- DER De leden van de afde ling west-Zuid-Beveland van de Nederlandse Fruittelers Orga nisatie gaan volgende week een unieke daad stellen. Ten be hoeve van de nabestaanden van de in januari overleden jonge fruitkweker Lokerse in de Quarlespolder gaan zij volgen de week het begrip „buren- plicht" uitbreiden tot „mede leden-plicht" en gaan zij mas saal gratis het snoeiwerk op het fruitbedrijf van de familie Lokerse verrichten. Toen half januari de heer Lokerse stierf liet hij een vrouw en enkele jonge kinde ren achter, die nog niet oud genoeg waren om zijn werk over te nemen. In de loop van dit jaar zal de beslissing vallen over het bedrijf, maar tot die tijd valt er nog veel werk te verzetten voor het voorzien in die dagelijkse Levensbehoeften en het onderhouden van de fruit-opstand. Verschillende buren van de familie Lokerse hebben daar om van het begin af aan de helpende hand toegestoken: het lopende werk en bet fruit sor teren. De snoei kost echter veel arbeidsuren. Buurman Q. Pieper, die als collega ook al veel samenwerkte met de heer Lokerse en al tijdens diens ziekte veel hielp, mam het ini tiatief tot een grote actie. De snoei was teveel voor hem, die zijn eigen bedrijf al leen moet runnen. Hij benader de daarom het NFO-afdelings- bestuur dat op zijn beurt het idee lanceerde in een dezer dagen gehouden vergadering. Alle 25 toen aanwezige leden toonden zich enthousiast. Daarop nam men contact op met de rijkstuinbouwconsulent D. de Pundert in Ovezande die zich bereid verklaarde de vol gende week de coördinatie en leiding op zich te nemen. Deel name geschiedt op basis van vrijwilligheid. Het werk valt of staat dan met het aantal col legiale deelnemers die zich per dag beschikbaar stellen. Het snoeiwerk kost op het bedrijf van de familie Lokerse zo'n 280 werkuren. De NFO- afdeling snoeit er 's middags. Er zijn nu al fruittelers van buiten de afdeling, die ge vraagd hebben of zij konden meehelpen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De drie afdelingen uit provinciale sta ten die de behandeling van de zogenaamde „luchthavenmo tie" van GS hebben voorbe reid, zijn nog niet alle tot een eindoordeel over de kwestie van de tweede nationale luchthaven in de nabijheid van de Zeeuwse grenzen geko men. De eerste afdeling heeft zich het duidelijkst uitgesproken. Zij staat zeer aarzelend, tot compleet afwijzend tegenover de tweede nationale luchtha ven in de buurt van de pro vincie Zeeland. Wel vindt de afdeling het gewenst, dat Zee land in het overleg over de totstandkoming van een twee de luchthaven betrokken blijft. Een groot deel van de tweede afdeling volgt de lijn welke het college van GS ten aanzien van de tweede lucht haven heeft uitgestippeld. Dit echter als een voorlopige con clusie. De derde afdeling uit de staten kwam in het geheel niet tot een conclusie. Er zijn uit beraad in de afdelingen 17 vragen voortge komen, die op een antwoord van GS wachten. Een van de vragen beoogt, een duidelijker uitspraak van GS te krijgen over de ongewenstheid van een mogelijke aantasting, van het centrale, open gebied van de Delta. „Het college heeft wellicht tussen een aarzelend „ja" en een twijfelend „nee" gekozen", zo werd opgemerkt. Een andere vraag: „Biedt Zee land wel voldoende tegenwicht in het krachtveld der groten?" Ook is er de suggestie van het Reimerswaalplan de alterna tieve functie van woongebied ten behoeve van de Tweede Nationale Luchthaven te ge ven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG B. en w. van Middelburg hebben besloten tot een drastische bezuiniging op de rookwaren, diie bij allerlei vergaderingen ten stadhuize gratis ter beschikking van vroede en minder vroede vade ren worden gesteld. Voortaan zullen alleen bij officiële stadhuisre cepties sigaren en siga retten worden geser veerd. De „batterijen rookwaren", die tot voor kort ook op elke vergadering ten stadhui- ze klaarstonden zullen van de tafels verdwij nen. Burgemeester P.A. Wolters zei ons: „De post „rookwaren" vormt op de Middelburgse be groting een fors bedrag. Een sigaar kost tegen woordig al gauw dertig cent per stuk. Tel maar eens op wat dat per jaar is. Er gaan honderden sigaren door het stad huis. Een bijkomend voordeel van de nieuwe regeling is, dat het in de vergaderzalen en de ka mers van het stadhuis wat frisser blijft. Je werd er soms duf van de rook". Burgemeester Wolters weet persoonlijk een ro kertje zeer te waarde ren, maar de cultus die langzamerhand is ont staan rond het uitdelen van sigaren en sigaret ten bij elke mogelijke gelegenheid vindt hij ze ker in de huidige tijd, een vorm van verspil ling. „Roken mag na tuurlijk best", zegt hij, „maar dan dient men wel zelf 7 igaren of sigaretten r, te bren gen". (ADVERTENTIE) i «y •- ff

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3