Mansholt lanceert nieuw plan STILLE TOCHT NAAR KAMP AMERSFOORT Ook gesprek Nixon-Noordvietnamezen P Horen, zien en zwijgen Vijf kandidaten voor secretaris-generaal Gesprek Jarring met regering Jordanië CDU definitief tegen verdrag met Moskou Protest tegen gratieplan commehtaar NEDERLANDSE KERKPROVINCIE Nog steeds in gijzeling Minder beperkingen stroomverbruik Iets meer arbeids- rust in Rijnmond eireiFd binnenland buitenland NIXON Muurpasjes Celstraf voor Belgische politie commissaris Niet Open kerk Bernadette Devlin: „AANSLAG HELEMAAL MIS [(ZWARTE KIPl s'werelds beste advocaat 24 februari iy/2 id i/ (Vaa onze redactie buitenland) BRUSSEL. Dr. S. Mans- holt, vice-voorzitter van dc Europese Commissie in Brussel, heeft een nieuw plan gelan ceerd om het ecologisch even wicht in de wereld te herstel len en voldoende natuurlijke hulpbronnen over te laten voor de komende generatie. Hij noemt zijn plan „Het Europese centrale plan". Zijn ideeën zijn neergelegd in een brief aan dc voorzitter van de Europese commissie, de Italiaan Malfalti. De brief van Mansholt aan zijn voorzitter komt eigenlijk op het volgende neer: Dc we reld is bezig zich ten gronde te richten (wij verontreinigen het milieu en putten dc grondstof fen uit), dc nationale regerin gen kunnen de situatie niet meer aan (zie de hollende in flatie en dc toenemende werk loosheid) ook internationaal kan d^ situatie momenteel niet geklaard worden (een mone tair evenwicht bijvoorbeeld is niet verwezenlijkt en alle ele menten voor een nieuwe crisis zijn aanwezig), kortom de Europese commissie kan haar tijd niet beter besteden dan dit laatste jaar dat ze zitting heeft over dj situatie nadenken en de grote lijnen voor oplossingen proberen aan te geven. Europa heeft een taak te vervullen, al dus Mansholt. Bij de problemen waarvoor dc mensheid zich geplaatst ziet, zoals de snelle bevolkingsaan was (het sleutelprobleem), de bedreigde produktic van voe dingsmiddelen, de verontreini ging en het snel opmaken van de natuurlijke grondslagen kan men nog andere elementen overwegen, zoals de zin van de menselijke arbeid, de invoering van een ware democratie, het principe van gelijke kansen voor iedereen en de betrekkin gen met dc ontwikkelingslan den. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Meer dan 100 auto's en een bus zijn gis teravond rond half acht vanaf het RAI-gebouw in Amsterdam op wg gegaan naar het voor malige kamp-Amersfoort op dc Leusdcrheide. De stille tocht is georganiseerd door o.m. de ge zamenlijke joodse jongerenor ganisaties in Arasterdam, uit protest tegen dc voorgenomen vrijlating van dc „Drie van Breda". De stoel kreeg politie, escorte. DOORBRAAK IN PEKING (Van onze redactie buitenland) PEKING Het nieuwe vier uur durende onderhoud tussen president Nixon en de Cliinese premier Tsjoe en-Lai is evenals het vorige door grote geheimhouding om geven. Maar volgens indrukken in betrouwbare kringen zouden beide partijen een gemeenschappelijke weg hebben gevonden naar de vestiging van blijvende contacten. Andere belangrijke speculaties in de Chinese hoofdstad han delen over de aanwezigheid van hoge Noordvietnamese vertegen woordigers, die Nixon ook zouden willen ontmoeten. Al voor het vertrek van de Amerikaanse president naar China meenden waarnemers in Moskou aanwijzingen te hebben over contacten tussen Nixon en de leiders van diverse Indochinese verzetsbe wegingen in Peking. Men meent te weten, zo meld de het Franse persbureau AFP gisteren, dat de lange reeks geheime onderhandelingen die Nixons adviseur Kissinger vu rig jaar in Parijs heeft gehad met de Noordvietnamese advi seur Le Due Tho bedoeld waren om een ontmoeting tussen Nix on en Le Duo Tho ergens in China voor te bereiden. Deze zouden dan niet in Peking plaats vinden. Wat de besprekingen tussen Nixon en Tsioe en-Lai betreft, volgens een correspondent van de tv-maatschappij NBC zouden beide staatslieden tijdens hun onderhoud de mogelijkheid hebben overwogen van een culturele uitwisseling. De Chi nese premier zou bovendien te kennen hebben gegeven, dat de Amerikaanse corresponden ten, die dat zouden willen, na het vertrek van Nixon nog eni- §e tijd in China zouden kunnen Uiven om het land te bezoe ken. Het Chinese Volksdagblad heeft gisteren opnieuw ver scheidene foto's gepubliceerd van de activiteiten van de Amerikaanse delegatie. De te levisie wijdde ruim een half uur aan het Amerikaanse be zoek. Gisteravond zijn Nixon en zijn vrouw enthousiast en lang. durig toegejuicht door rU 18.000 aanwezigen in het sta dion van Peking, waar zjj een gymnastiek- en sportmanifes tatie bijwoonden. Het was de eerste keer sinds zijn aankomst in Peking dat Nixon in üe openbaarheid trad. Nixon zal vandaag een uit stapje maken naar de 1.000 jaar oude grote muur, onge veer 70 km ten noorden van Peking. Samen met zijn vrouw zal lii.i voornamelijk de graven van de Ming-dynastie bezoe ken. waarvan een graf in 1956 werd blootgelegd en nu het zg. „onderaardse museum" her bergt. Voor duizenden Chinezen be tekent dit bezoek zware arbeid de gehele nacht door. Het heett gisteren zwaar gesneeuwd en duizenden mensen zijn in de weer om de wegen naar de grote muur sneeuwvrij te ma ken. Tegen 14.00 uur zal Nixon weer terug zijn in Peking, waar de gesprekken met Tsjoe en- Lai zullen worden voortgezet. TOT ieders verrassing heeft de D.D.R. aangeboden aan West- berlijners muurpasjes te verstrekken met Pasen en Pink steren. Een maatregel waarmee de Oostduitse regering een handige poging heeft ondernomen om de gisteren in Bonn begonnen parlementsdebatten over de verdragen met Moskou en Warschau positief te beïnvloeden. Bovendien heeft de regering in Ooslberlijn met deze geste een stuk verlangen naar ontspanning gedemonstreerd. De beide Duitslanden waren overeen gekomen de verbeteringen in het reisverkeer pas te laten ingaan wanneer de Grote vier hun handtekening onder het Berlijn-akkoord zouden hebben gezet. En Moskou was weer zo handig te stellen, dat men pas zou tekenen nadat de Westduitse Bondsdag de verdragen met Rus land en Polen zou hebben goedgekeurd. De hele grote politieke vraagstukken worden hiermee opgehangen aan het verlangen van tienduizenden Westberlijners eindelijk weer eens familie en vrienden te kunnen bezoeken. DDR-premier Willy Stoph heeft met dit „argument" Willy Brandt in ieder geval een forse steun in de rug gegeven. Een welkome steun ook, want het staat wel vast dat de oppositionele CDU met of zonder muurpasjes niet van plan is van die muur ook maar een steentje mee te helpen slopen en het bij een krachtig nee zal laten. (Copyright De Stem/Het Parool) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Dc Nederlandse bisschoppen beraden zich op het ogenblik nog over vijf mo gelijke kandidaten voor de post van secretaris-generaal van het te stichten Centraal bureau van de Nederlandse kerkprovincie. Aanvankelijk lagen er dertien namen, door verscheidene ker kelijke instanties voorgedra gen, bij hen op tafel, maar acht daarvan zijn om uiteenlopende redenen afgevoerd. Gezien het feit dat de secre taris-generaal vaak in opdracht van de bisschoppen naar Rome zal gaan, ligt het voor de hand dat een dergelijke figuur ook zeker dient te zijn van een „geen bezwaar" van die kant, zeker nu de verschillen van in zicht tussen Nederland en Ro- BRUSSEL (ANP). Dc cor rectionele rechtbank van Ton geren heeft woensdag de voor malige politiecommissaris van Bree, dat bij de Nederlandse grens ten zuidwesten van Weert ligt, veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. De commissaris was schuldig bevonden aan het bedrijven van financiële onregelmatigheden. De commissaris had in zijn oude functie steekpenningen geëist van kermisexploitanten. Hij dreigde hen geen gunstige plaats te geven als hij geen geld kreeg. Als commandant van de brandweer had hij voorts geld voor een steunfonds opgehaald. De exacte bedragen maakte hij nooit bekend. Ook had hij in eigen zak gestoken het teveel dat de onder zijn commando staande brandweerlieden be- taald hadden als premie voo- een ongevallenverzekering AMMAN (RTR-ANP) Dc VN-bemiddelaar voor het Mid den-Oosten de Zweedse, diplo maat dr. Gunnar Jarring is woensdagochtend in Amman gearriveerd voor besprekingen met de regering van Jordanië over zijn jongste pogingen de crisis in het Midden-Oosten tot een oplossing te brengen. Jarrings bezoek aan Amman gebeurt op verzoek van de Jordaanse regering. Zondag of maandag zal de bemiddelaar in Genève over zijn bevindin gen veslag uitbrengen aan se cretaris-generaal Waldheim. Daarvoor, dat is vrijdag, gaat dr. Jarring zoals bekend voor één dag naar Israël. In Israël heeft men weinig vertrouwen wat de kans op succes voor Jarrings nieuwe pogingen betreft, tenzij de be middelaar bereid is af te zien van zijn voorwaarde dat de Israëliërs eerst toezeggen dat zij zich terugtrekken op de oude bestandsgrens met Egyp te en het schiereiland Sinaï ontruimen. Vorige week sprak dr. Jar ring in Caïro m»t Eg 'he eiders. Vandaar reisde hij naar Cyprus, waar hij van ge dachten wisselde met de Israë lische ambassadeur. In Israël ziet men meer in onder auspiciën van Amerika te houden indirecte onderhan delingen over een heropening van het Suezkanaal. De Israë lische regering is twee weken geleden met een dergelijk ini tiatief akkoord gegaan. Egypte reageerde toen zeer koel, me voortduren. Bovendien moet de secretaris-generaal ook bij andere bisschoppenconfe renties, waarmee het Neder landse episcopaat contact on derhoudt, een goede entree hebben. Elders wordt een der gelijke functie vaak door een bisschop of een hulpbisschop vervuld. Zoals wij al eerder hebben geschreven, kon een man als pater dr. W. Goddijn onder de huidige omstandigheden niet voor een dergelijke post in aan merking komen. Praktisch was deze geleerde al sinds de ver schijning van het „priesterrap- port" waartegen vooral de pauselijke nuntius zich demon stratief keerde door niet op het pastoraal concilie te verschij nen op dood spoor gezet. „Pater Goddijn moet beginnen zich te bekeren", zou de paus hebben gezegd, maar ook de KLOMPé Nederlandse bisschoppen had den nogal wat reserves tegen dat rapport. De beslissing van de bis schoppen om hem niet langer als directeur van het PINK te handhaven en hem geen plaats te geven binnen de nieuwe or ganisatie is dr. Goddijn een week geleden door de bisschop van Breda, mgr. H. Ernst, en mevrouw dr. M. A. M. Klompé als lid van de beleids- en ne- heerscommissie van de Neder landse kerkprovincie (BBK). Mejuffrouw Klompé heeft in laatstgenoemde functie giste ren een gesprek voorgezeten met vertegenwoordigers van de groep Open Kerk onder leiding van deken W. Meys uit Heer len. Van de zijde van dc BBK zijn daarover geen mededelin gen gedaan. Van de kant van Open kerk werd gezegd dat de aangekon digde bijeenkomst op 25 maart in Noordwijkerhout doorgaat. Het secretariaat van de werk groep is gevestigd in Heem stede, op hetzelfde adres als de Actie voor God. Open kerk zal haar activiteiten voor een lan delijke pastorale adviesraad op schorten om voorrang te geven aan de door de bisschoppen voor oktober aangekondigde landelijke pastorale raad. Open kerk zal de ontwikkeling rond deze raad echter nauwlettend volgen. In dat verband heeft. Open kerk ook aangedrongen op openheid rond de PINK-at- faire. (Van onze redactie buitenland) ADEN Nog steeds houden de vijf kapers van de maan dagnacht gekaapte Jumbo-Jet van de Westduitse Lufthansa de veertien bemanningsteden in gijzeling. Zij willen niet over de ontruiming van het toestel waarin springladin gen zijn aangebracht pra ten, voordat zij kontakt heb ben gehad met hun oppercom mando, dat in het door Israël bezette Arabische gebied is gevestigd. De 173 passagiers onder wie de 19-jarige Joseph Ken- ney bevinden zich allen in veiligheid. Een deel is al goed en wel thuis, de anderen zijn op weg naar hun thuishaven. LONDEN (RTR) De be perkingen op het stroomver bruik door dc Britse industrie (gevolg van dc wekenlange mijnwerkersstaking) zijn ver zacht. Het stcenkooltransport naar dc centrales is weer zo danig op gang gekomen dat dc minister van industrie, sir John Eden, bekend kon maken dat het nachtelijk verbruiks- verbod was komen te verval len. De stakende mijnwerkers, die hun blokkade van mijnen en centrales hebben opgehe ven, hebben gisteren gestemd over het door hun leiders be reikte loonakkoord dat een aanzienlijke verbetering voor hen betekent. De verwachting is dat de overeenkomst met grote meerderheid wordt goedgekeurd. De uitslag van de stemming wordt vrijdag bekend gemaakt. (Van onze correspondent) BONN Met een resoluut „zo niet" heeft zich partij- cn fractiechef van de Westduitse CHU, Rainer Barzel, gisteren definitief tegen de verdragen van Moskou en Warschau uit gesproken. Aan het begin van de driedaagse parlementaire debatten over de ratificatie van deze verdragen somde de leider van de oppositie drie voor waarden op, die de beide nac- tcn voor hem acceptabel zou den maken. Hiermee demonstreerde hij echter het gebrek aan goede wil van zijn partij, omdat deze eisen slechts een uitvloeisel van de verdragen kunnen zijn. Zo verlangde Barze) het recht op zelfbeschikking van alle Duitsers en het herstel van de bewegingsvrijheid tussen de beide delen van Duitsland. Op zijn derde voorwaarde, dat de Sovjet-Unie een positieve hou ding tegenover de Europese gemeenschap dient in te ne men, antwoordde kanselier Willy Brandt ervan overtuigd te zijn, dat Moskou zich eer der bij de realiteiten in Europa zou neerleggen dan de CDU. Bij de indiening van de ver dragen had de minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel gewaarschuwd voor de „onafzienbare politieke gevol gen" voor het geval zij dooi de Bordsdag van de hand ge wezen zouden worden. Ook de westelijke bondgenoten van de Bondsrepubliek, die de Oosteu- ropese politiek van Brandt volkomen ondersteunen, zou den volgens Scheel de afwij zing van de verdragen als een torpedo tegen hun eigen ont- spanningspolitiek beschouwen. Daarentegen noemde hij de verdragen de enige juiste basis voor samenwerking met de Sovjet-Unie en Polen, waar door de betrokken landen plechtig afstand deden van elk gebrek van geweld. 1-Iet &antal organisaties, dat vandaag door de vaste Kamer commissie voor Justitie gehoord zal worden over het lot van de drie is gestegen tot veertig. De hoorzitting wordt voorgezeten door het Kamerlid Geurtsen (VVD). Het programma „Ter Visie" van de NOS, vanavond van 22.40 tot 23.05 uur op Ne derland II, zal geheel zijn ge wijd aan deze hoorzitting. Ds psychiater prof. dr. J. Bastiaans, hoofd van de Jel- gersmakliniek in Oegstgeest, „tendeert persoonlijk tot vrij lating van de drie". Vooral om te voorkomen dat „koehandel inzake de verwezenlijking van de gratieverlening wordt voort gezet". In een brief aan rabbijn A. Soetendorp van de liberale joodse gemeente in Den Haag. heeft dr. Bastiaans, die veel on derzoek verrichtte naar het concentratiekamp-syndroom zijn standpunt uiteengezet. Het partijbestuur van de PSP heeft in een verklaring de Ne derlandse bevolking opgeroepen in groten getale aanwezig te zijn bij de herdenking van de februaristaking, morgenmiddag bij dc Dokwerker in Amster dam. Het PSP-bestuur ziet hier in een duidelijk protest tegen de voorgenomen gratiever lening. De voorzitter van de stichting „Oranjehotel" (die de banden onderhoudt tussen oud-gevan genen en nabestaanden van oud-gevangenen) en het be stuur van de Nederlandse ver eniging voor psychoanalyse heb ben geprotesteerd tegen de voorgenomen regeringsmaat regel. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De stakende werknemers van de grote be drijven van liet Rijn-Schelde- Verolme-concern mogen reke nen op een voorschot van maxi maal tweederde van de ge staakte uren. Ook in andere bedrijven waar de metaal-slag' heeft gewoed, geldt een soort gelijke regeling. Dc termijn van terugbetaling is echter hier en daar afwijkend, variërend van anderhalf ia ar tot eind van dit jaar. Met wat aarzeling is het werk gisteren over het algemeen hervat. Minder rooskleurig verliep het bij Verolme Rozen burg. Het grootste deel van het werfpersoneel legde daar het werk neer, vooral onder aan voering van ongeveer 200 Spaanse gastarbeiders. Zij wer ken nl. op jaarcontract en vre zen vooral voor degenen wier contract binnen enkele maanden afloopt grote moeilijkheden met de terug betaling. Ondernemingsraden en direc ties plegen allerwegen overleg over de voorschotregeling. DUBLIN (AFP/DFA) Üe plegers van de aanslag op de Britse officierskantine in Al- dershot zijn behouden terugge keerd naar de Ierse republiek, zo wordt gezegd in een com muniqué van de „officiële" tak van het Ierse Republikeinse La ger. dat woensdag in Dublin is gepubliceerd. Hierin wordt niet meege deeld hoeveel mensen aan dp bomaanslag hebben deelgeno men. Volgens Scotland Yard zijn het er twee geweest Inmiddels heeft Bernadette Devlin, de militante strijdste' voor geliike burgerrechten vont katholiek en protestant in Ul ster, woensdag in Londen ver klaard, dat het bij de aanslag in Aldershot „helemaal mis" is gegaan. Zij vond het tragisch dat „onschuldige leden van de arbeidersklasse, die met cic Noordierse kwestie niets te maken hadden", bij de aanslag om het leven zijn gekomen Britse militairen hebben woensdag in een café in eeu havenwijk van Belfast een „bomfabriek" ontdekt. De mi litairen, die een tip hadden ge kregen. drongen het café bin nen en vonden daar ruim 57 kilo geligniet. 567 ontstekings apparaten en gedetailleerde kaarten van Belfast. In Ierland zijn gisteren vier mannen gearresteerd, die er van verdacht worden lid te zijn van de IRA. Drie arrestaties werden verricht bij een over val op de kantoren in Dublm van de Sinn Fein, de politieke afdeling van de IRA. Het was op zijn minst een opmerkelijke dag gisteren, aardige lezers. Van vele zijden kwam het verzoek binnen: doe 's wat aan de lente in Me- rijn. (De mensen hebben het bij na altijd over "Merijn", niet over Deze tijd". Het enige bezwaar dat ik daartegen heb is, dat men dan niet man en paard noemtalleen de man en- niet zijn (slok)paard. Voelt u?) Goed, de lente. Die is er nog lang niet, officieel dan, maar er is ook dit jaar kennelijk geen houden aan. Het bollen spul moet en zal de grond uit en wat ons, 1972-ers, nog rest aan wild gevogelte, twinke- leert er al lustig op los. Deze ontwikkeling vind ik met name gelukkig voor de talloze vrijende paartjes - nog nauwelijks de knop ontsproten of al rijp als botterbloemen - die al die winterse avonden noodgedwongen moeten slijten in bioscoop, café of in een der twee ouderlijke nesten, Maar het lenteweer opent nieuwe perspectieven: een vrijer parkbankjes-samenzijn. Veel liefs. De regering is op haar ma nier toch wel solidair met het grote aantal werklozen: ze ziet werkloos toe. Nog een overheidsnieuwtje: de regering laat Brabant links liggen. Dat is niet zo moeilijk, want er is links van de rege ring nog heel veel ruimte. Geef ze een PINK en ze willen de hele hand. (Episco paals). Gelezen en in dankbaarheid gepikt: Angola-comithee. Lijstje drie: De Geweldenaar, Klasse apart, Onbetwiste schaat&vorst, Super-Germaan, De fel begeerde vrijgezel, De ijsgod, Koning V/inter. Er zit nieuws In de lucht, maar ik kan er maar niet ach terkomen wat het nou is. Misschien is het toch alleen maar het voorjaar? Tsjoe-en-Pat, een paar apart, vindt u ook niet? En dan groet ik u, voor deze ene keer met de diplomatiek uiterst welgemikte woorden van Richard Nixon: Ni-hao! MERIJN TOT PRESIDENT van het ge rechtshof in Amsterdam is be noemd mr, dr. L. W. D. Schreuder, die hiermede mr. N. Bolkestein, die eind van deze maand met pensioen gaat, opvolgt. IN LISSABON is de 44-jarge Antonio Gervazio, lid van de verboden Portugese commu nistische partij, tot elf jaar en acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij was o.m. be schuldigd van ondermijnende activiteit. (ADVERTENTIE) ADVOCAAT IS WEER "IN"

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 13