„Ik hoop op zon en regen" Voorzitter Bejaardenpartij niet van zijn stoel te krijgen Geblokt pakje vnei dienst PARAPLU'S EN PARASOLS GEEN HAND WERK MEER Groningen weert Makro- vestiging REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Landbouwschap niet tevreden binnenland buitenland Duits metaal Ingewikkeld Eigen land „Logeetje" lielit winkeliers op Prijsvoorstellen Bolivia wil Altmann niet uitleveren Straaljager stortte neer op woonwijk in Venezuela Mijnwerkers gered na instorting in Spaanse mijn Staatsgreep in Kongo mislukt Welvaartsprookje Goed sigaartje maken. Medina. In eenvoudig groen doosje doen. Verkopen voor i2-1/2 cent. Dat noemt Velasques een vriendendienst. Of niet soms? Medina, voor vrienden 20 stuks/250 ct Klap Moord Woensdag 23 februari 1972 11 (Van een onzer redacteuren) TILBURG Wat de 47-jarige Gerrit Ver re ij t een topvoetbalier van Willem II niet weet over para plu's kunnen we met z'n allen rustig vergeten. Hij zit er immers van jongsaf in. Tienduizenden gaan er maan delijks door zijn vingers. Paraplu's in vele modellen, Corona, Standaard, Mini, Etui, Auto. Om er maar en kele te noemen. Voor de dames bekleed met modieuze nylonstoffen in vele dessins uit Frankrijk, Italië of Duitsland. Wist u maar dat even terzijde dat ze in de randstad en het zuiden van ons land van kleurige para plu's houden Dat in te genstelling tot de dames uit het noorden en oosten. Die zijn op het gebied van pa- rapluus beslist minder uit bundig. Dat moet je als fa brikant natuurlijk weten. Anders ga je de boot in. Bij de Nederlandse mannen ligt dat weer heel anders. Die zijn nogal traditioneel. Grijze of zwarte degelijke raplu's voor hen. Soms groen. Een heel enkele keer laten zij hun keuze vallen op een fleurig fantasiestof je. Maar dat zijn dan wel buitenbeentj es. Het is trouwens met die paraplu's ook wel een beetje een nationale zaak. De Duiltse mannen, bijvoor beeld, hebben bijna alle maal een handige kleine opvouwbare Knirps in de auto. Vergeet het maar in ons land. Nederlandse man nen kiezen als regel voor een in hun ogen degelijke niet-inschuifbare zwarte plu. Als ze er al een heb ben. Want veel vaker laten ze zich liever kletsnat rege nen. Ze vinden het in meerderheid blijkbaar „gek" met een paraplu op straat te lopen. En de Brit se héren hebben bijna alle maal zulk een bescherming tegen de regen. Maar voor hen geen flauwekul. Zo'n apparaat moet netjes aan hun arm kunnen hangen, zo'n klein metertje lang. Waarmee maar gezegd wil zijn dat parapu's sterk modegevoelige 'kelen zijn. En dat je, je ze maakt, bovendien heel goed moet weten wat de smaak per streek is. Verreijt is productielei der van de NV Plusol in Tilburg. Een NV, die vorig jaar ontstond, toen Holland- Lobach fuseerde met de 99- jarige Dickmann uit Nijme gen. Waarschijnlijk werd daarmee meteen Neder lands grootste paraplu- en parasolfabrdek geboren. Waarschijnlijk, want je hebt ook nog de NV Lim burg in Amsterdam. En in deze branche laat men el kaar het achterste van de tong beslist niet zien. Een ding moet wel heel duidelijk zijn. Die paraplu- fabrieken maken zelf geen geraamten. Die komen uit Duitsland. De vele Knirps- modellen, bijvoorbeeld, ko men uit de metaalfabriek in Bremscheid. De Kobolds, wat minder bekend in ons land, komen van Korten- bach. Ze worden bij Plusol (en Limburg) bekleed. Confec tioneren noemt men dat. En de Duitse leveranciers van de geraamten die tevens aan hun produkten de merknaam hebben gegeven, houden heel scherp in de gaten dat die Nederlanders goede paraplu's afleveren. Hun eigen controleurs ne men in de winkels steek proeven. Elke fabriek, twee dus in ons land, moet haar merkteken inmeten. Men kan dus onmiddellijk zien wie de confectioneur is ge weest. Als zo'n paraplu niet goed is afgewerkt, neemt de gfabriek van het ge raamte dat niet. Hij kan niet hebben dat een Knirps om maar het bekendste merk te noemen niet deugt. Want het publiek weet niet dat zulk een pa raplu in Nederland is be kleed. Een Knirps is voor de mensen een produkt dat uit Duitsland komt. De moderne paraplufa- briek werkt bijna geheel machinaal. De geraamten komen kant en klaar uit de (Duitse) fabriek. Het be kleden is een moeilijk vak. Het zijn vrijwel allemaal dames die dat doen. Bij Het bekleden van de paraplu-geraamten is een in gewikkeld werk dat grote zorgvuldigheid vraagt. De controle is tijdens de ver schillende productiefasen scherp. De jongens die de Plusol, waar men ook para sols vervaardigt, werken nu zo'n 50 mensen. De stot komt in rollen aan. De fa brikant koopt ze aan de hand van de gepresenteerde dessins. Geen kleinigheid. Hij moet goed weten welke kant de mode opgaat. Hij verwerkt die stoffen in ze ker 20 modellen. Op de snijerij worden de stoffen in bangn geknipt. Die ver schillen natuurlijk van vorm naar gelang de mo dellen waarvoor ze bestemd zijn. Elke baan wordt op fouten gecontroleerd. De stikkerij verwerkt de banen tot dekken. Elke ma chine kan er zo'n 650 per dag afleveren. Via vele be werkingen, allemaal heel precieze karweitjes, worden de dekken aan de monturen bevestigd. Er wordt een kroon rond de punt van de paraplu gemaakt en de dekken worden gehecht. De foudraals worden eveneens door de confectioneurs ge maakt. Natuurlijk niet voor de etui-modellen. Die krijgt men kant en klaar gele verd. Enfin, zo'n paraplu komt niet maar zo een, twee, drie klaar. Er komt bar veel bij kijken. Een mode- gevoelig meneerPraat me er niet van. De 56-jarige Fien Verberkt, bijvoor beeld, maakt al 41 jaar plu's. „Revoluties maakte ik mee op dat gebied", zegt ze. „Vroeger was het alle maal handwerk. Nu is het bijna allemaal machine- werk. Het duurt maanden voordat meisjes voor dit vak zijn opgeleid. Vroeger waren de vormen heel anders en tot voor enkele jaren was kunstzijde de stof die werd gebruikt. Nu is het allemaal nylon wat de klok slaat. En wat een ver anderingen in de smaak. Vroeger zouden die kleuri ge paraplu's belachelijk zijn geweest. Nu loopt geen vrouw meer met een zwarte of grijze plu. parapluus nakijken weten precies waar de fouten kun nen zitten. Zonder pardon keuren zij een apparaat af dat niet aan alle eisen vol doet. Trouwens, vreemd is het wel dat de ouderwetse tom- pouce het nog steeds doet. Waarom? Wie weet het? De fusie van vorig jaar tussen het Tilburgse en Nijmeegse bedrijf bracht de produktie van parasols en par;,pi u's in één hand. Henri Lobach (Tilburg) en G. Dröge (Nijmegen) zijn daar ge lukkig mee. Paraplu's zijn najaars- produkten. Er moet 9 maanden hard worden ge werkt om de topverkoop die in 3 maanden valt aan te kunnen. Sinterklaas en Kerstmis zijn hoogtepunten. In die produktiemaanden loopt de voorraad vaak op tot 50.0Ö0 of 75.000 para plu's. In vele vormen en met vele dessins. „Als we een droog najaar krijgen, zoals nu, misschien begint de verkoop laat op gang te komen. Als het erg nat is, kunnen we het niet bijbenen", zegt Verreijt. „Laat het over een paar weken maar gaan regenen. Wat mij betreft tot de zo mer toe". Als parapluman hoop ik steed op regen. Omdat ik ook parasolman ben, hoop ik ook op zon. Nou, hét zit dus altijd goed. Da's ook wat waard". Paraplu-export is er niet bij. De licentie van de leve- rantier van de geraamten geldt uitslhitend voor Ne derland (en Luxemburg). De concurrentie van de lan den uit het Verre Oosten - Japan en Hongkong is enorm. Er worden in ons land meer paraplu's inge voerd uit die landen dan we zelf maken. Vaak zijn ze goedkoper dan de pro- duktieprijs van het „Neder landse" apparaat. Dat is be slist heel wat beter, maar ook heel wat duurder. En daarom worden er elk jaar zeker 1 miljoen „Japanse" paraplu's ingevoerd. JACQES LEVIJ (Van een onzer verslaggevers) GOOR De politie van Goor onderzoekt welke Neder landse winkeliers door een meisje uit Goor zijn opge licht. Het meisje vroeg in onge veer honderd winkels om goe deren en zei telkens dat ze bij familie logeerde en daar even om geld moest. Ze verdween met de goederen in een auto' in gezelschap van haar vader zonder het meegenomene te betalen. De vader, die ook ge arresteerd werd, zou de goede ren hebben doorverkocht, en deel van de buit werd terug gevonden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het Land bouwschap wijst de door de Europese Commissie voorge stelde prijsverhogingen van land- en tuinbouwprodukten van de hand. Het schap vindt de nieuwe prijzen te laag. In een brief aan minister Lardi- nois van Landbouw spreekt het Landbouwschap zijn be- zorgheid uit over de gevolgen voor de land- en tuinbouw als de betreffende prijsvoorstellen worden geëffectueerd. Het schap is van mening dat de beoogde prijsvoorstellen ontoereikend zijn om het land en tuinbouwbedrijf in staat te stellen de kostenstijgingen op te vangen, laat staan de inko mensontwikkeling buiten deze sectoren te kunnen volgen. Daarnaast wijst het Land bouwschap op de nog steeds bestaande onzekerheid over de gevolgen van het weer offi cieel vaststellen van de wissel koersen. „In ieder geval", zo zegt het schap, „zal een even tuele opwaardering er niet toe mog-en leiden, dat de voorge stelde prijsverhogingen wor den verlaagd. Zou dit wel ge beuren, dan zullen de voorge stelde prijsverhogingen van geen enkele betekenis meer zijn".. GRONINGEN (ANP) De steenkolen Handelsvereniging nv krijgt geen toestemming een Makro-zelfbedienings- groothandel te vestigen aan de rand van de stad Groningen. De raad wees met 26 stemmen tegen 11 voor een voorstel van b. en w. af om een terrein van vijf hectare voor een bedrag van 2 miljoen gulden aan de Steenkolen Handelsvereniging te verkopen. Bezwaren uit de raad: vrees dat de Makro-handel ook- aan particulieren gaat verkopen - „oneerlijke concurrentie" - en aantasting van de bestaande winkelcentra. Wethouder Van Delden ver klaarde na de stemming dat de Makromarkt toch in de om geving van Groningen zal ko men „niet ver van de stad" aldus de wethouder. Een deel van het bedrijfsle ven in de stad Groningen heeft zich fel gekeerd tegen het Makro-plan. Ook de Ka mer van Koophandel was te gen. „Het gekke is", zegt de heer Mosterd, „ik heb een hele] slechte naam, maar ik heb ook een hele beste naam. En ik denk er niet aan het voorzit terschap uit handen te geven". (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De 78-jari- ge Amsterdammer J. Mosterd is als voorzitter van de Bejaar denpartij Algemeen Belang „af gezworen" door zijn mede-be stuursleden. Maar het krasse raadslid weigert dat te aan vaarden. En zie: de beschuldi gingen vliegen over en weer. „Ze hebben me in een café af gezet", zegt de geplaagde, par tijleider woedend. „Met vier bestuursleden zijn ze daar naartoe gegaan en toen hebben ze dat bekonkeld. Maar dat kan niet volgens de statuten. Al leen de ledenvergadering kan mij afzetten. En die ga ik met een uitschrijven". Het voorspel was een be stuursvergadering bij partijlei der Mosterd thuis. Mosterd: „Ik was bereid om een tweede voorzitter te nemen en later terug te treden. Ik moet toch eerst zien of zo'n man een partij kan leiden. Maar één van die bestuursleden wilde hebben dat ik direct wegging. Toen ben ik kwaad geworden en heb ik gezegd dat ik niets meer met hem te maken wilde hebben". Het gevolg van Mosterds uit haal was de door hem ge wraakte kroegvergadering, waarin de andere, bestuursle den een verklaring opstelden. Voorzitter Mosterd werd als „dictator" betiteld. En zijn op treden kanschetsten de ande ren als: „emotioneel en onbe heerst, gepaard gaande met or dinaire beledigingen en scheld partijen". Mosterds reactie: „Voor mij zijn het allemaal baantjesja gers, die op een goed betaalde functie loeren. En zijn zeker weer verkiezingen op komst. En die smeerlappen doenook nog alsof ik een oorlogsverle den heb. Ik wil eerlijk zeggen dat ze me hebben opgepakt, maar ik bij gezuiverd. Er is niemand geweest, die zei dat ik NSB-lid ben geweest. Die man is wegens smaad veroor deeld tot 250 gulden^ boete. Als een rechter tot zo'n uitspraak komt, hoef ik verder niets te komt, hoef ik verder niets te zeggen". Voorzitter Mosterd is ook boos op zijn mede-bestuurders, om dat zij vorig jaar niets aan par- tijwerk zouden hebben gedaan. „Alleen ik heb kosten betaald. Ongeveer 7.500 gulden uit ei gen zak. Daarmee heb ik mijn spaarpotje volledig opgemaakt. Maar gelukkig heeft iemand me 2000 gulden gegeven. An ders had ik helemaal in de schulden gezeten". Amsterdammer Mosterd vindt zichzelf een voortreffelijk raadslid. „Ik ben altijd voor de bejaarden. Nooit had iemand wat aan het bejaarden-vraag stuk gedaan en dan komt er ineens zo'n vreemde snijboon die Mosterd heet. Meteen gaat het anders. Als ik zou aftreden, zou ik een veel rustiger leven hebben. Maar ik blijf tot mijn 81ste jaar. Dan is mijn ambts termijn afgelopen. Ik weet wat ik moet doen. Al twaalf keer heb ik een hartaanval door staan en nu riskeer ik een der tiende". LA PAZ (AFP) De Boli viaanse regering zal de voor malige SS-er Klaus Altmann, die volgens velen de voormali ge gestapochef in Lyon Klaus Barbie is, niet aan Frankrijk uitleveren. Zij beschouwt de zaak als gesloten. Volgens de Boliviaanse autoriteiten is Alt mann sinds 1951 Boliviaans staatsburger, waardoor een eventuele uitlevering onmoge lijk is. Beate Klarsfeld, die al eer der door haar jacht op ex- Nazi's van zich heeft doen spreken, is intussen op weg naar La Paz om aan te tonen dat Altmann en Barbie - die destijds in Frankrijk „de sla ger van Lyon" werd genoemd - een en dezelfde persoon zijn. Zij heeft uit Frankrijk me vrouw Ita Halaunbrenner mee genomen, die in 1943 getuige was van de aanhouding van haar man en drie kinderen door Barbie. Haar man werd door de Gestapo doodgescho ten en de drie kinderen - van vier, acht en dertien jaar - kwamen om het leven in Duit se concentratiekampen. Beate Klarsfeld hoopt te bewijzen dat Altmann onder valse voor wendsels het Boliviaanse staatsburgerschap heeft gekre gen en dus wel kan worden uitgeleverd. BARQUISItMETO (RTR) Door het neerstorten van een Venezolaanse straaljager op een krottenwijk van de stad Barquisimeto zijn elf mensen om het leven gekomen en vier gewond. (Van onze redactie buitenland) OVIEDO (SPANJE) Red dingsploegen zijn erin ge slaagd 26 kompels te redden, die waren ingesloten na een Instorting, die zich maandag had voorgedaan in de staats mijn van het Spaanse Ovle- do. De instorting had plaats na dat een berg sintels was gaan schuiven, vermoedelijk als ge volg van de zware regenval van de laatste dagen. Op dat moment waren enige honder den mijnwerkers ondergronds werkzaam. Ongeveer 300 kon den zich via noodgangen red den, maar 26 bleven opgeslo ten. Gistermorgen konden 21 man gered worden, die op de vijfde verdieping, op 200 me ter diepte, werden afgesloten, Later op de dag werd ook contact gemaakt met de reste rende vijf, die eveneens veilig bovengronds arriveerden. Alle 28 zijn ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. BRAZZAVILLE Radio Brazzaville heeft gemeld, dat in de nacht van maandag op dinsdag vergeefs een poging is gedaan tot een staatgreep door rechtse elementen van stammen en het leger. De radio beschuldigde ma joor Joachin Yhombi-Opango, chef van de staf van het leger. President Ngoeabi was niet aanwezig in de stad, maar strijders van alle eenheden zijn de toestand meester." In Brazzaville was het giste ren rustig. papier uw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van bria* ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevellofl tent 'n met inhoud, c.q. strekking. Als men d-e kramt openslaat ziet men niets dan eisen van de werknemers en over de rechtvaardigheid, van hun aan spraken. Wait willen ze eigen lijk? Massale werkloosheid? Nu, dan zijn ze hard bezig. lm een tójid van hoogconjunctuur is het logisch 4at ze oiok mee delen in de welvaart, maar in een tijd van neergaande con junctuur ia het ooit logisch dat ze de nering na-ar de tering zetten. En willen ze het niet inzien dan zullen ze het wel ondervinden. Een land dat het nu hoofdzakelijk moet hebben van export zit gauw in de knel als het buitenland door de hoge vraagprijzen er niet voor voelt om die prijzen te betalen als de concurrentie be ter en ook goedkoper kan le veren. Verdier als er een over schot aan goederen is. Al ben ik maar een eenvoudige land bouwer, ik heb die ontwikke ling al jaren zien aankomen. Immers, het is toch zo dat de agrarische sector voorop gaat bij een inzinking in de con junctuur. Op het ogenblik is het zo dat 75 procent der Ne- Barbara Boutique in Amsterdam heeft in de voorjaarscol lectie dit opvallende pakje opgenomen. Het microrokje en -jasje kan in verschillende suède tinten worden gecombineerd. (ADVERTENTIE) derlamidse boeren een inkomen heeft vain minder dam f 10.000,-, ondanks alle mooie beloften. Ai enkele jaren staan de richtprijzen op het zelfde peil van onze produkten. Na de oorlog, toen de prijzen op de werelidm/arkt hoog waren, werden we door Mansholt veel lager gehouden dan waar we recht op hadden. De georgani seerde landbouw protesteerde daar tegen, maai' het land moest door lage voedselprijzen weer op de been worden ge bracht. Mansholt en de zijnen zeiden toen: „Als het slechter zou gaan dan zou de landbouw niet aan zijn lot worden over gelaten". Nu weten we wat we aian die socialist hebben, een hoop ellende en verdriet, dat heeft. Mansholt veroor zaakt en daarom wordt het tijd dat het kapitaal laat zien tot hier en niet verder. De arbeider heeft zeker recht op een hoog loon, maar dit mag niet ten koste van die groep gaan, die grote verdiensten heeft gehad voor ons gehele volk en nu nog altijd 27 pro cent van de export verzorgt. Ma-ar de werkgevers gaven maar toe met het gevolg, dat nu de opbrengsten van vooral de agrarische landbouwma- ohimefabrieken staan te roes ten, omdat de landbouwer ze niet meer koopt door de hoge fabricagekoaten. Dit komt hoofdzakelijk door de hoge loonkosten. Dit was het gevolg bij d-e landbouw en nu volgt de autoindustrie met hogere kosten, gevolg minder auto's die verkocht worden ondanks alle mooie praatjes van Gnoe- nevelt dat het heus nog wel gaat. De metaalstaking is niet gerechtvaardigd als het lands belang hieronder lijdt. Het wordt tijd dat men in Nederland zich gaat bezinnen en ontwaakt uit het welvaarts sprookje, een land dat het moet hebben van export kan nimmer echt welvarend zijn, als het buitenland goedkoper kan leveren. Wat heeft Neder land? Alleen een wel ontwik kelde landbouw maar geen gram ijzer in de grond of an dere delfstoffen, een beetje olie en wat aardgas. Neder land is niets maar ze willen het niet inzien. Andere landen hebben wel olie en vooral staal. Steenkool hebben ze hier ook niet hand meer nodig, dat hebben we nog wel. Ne derland is arm aan grondstof fen en daarom kan welvaart hier nooit stand houden. Dit zou wel kunnen als we hier niet zo aan inflatie deden. We zijn nr. 1 of 2 in de EEG als koplopers. Het was beter dat we achteraan kwamen en n-iet op kop liepen, daarom zie ik nog een veel grotere werkloos heid in de toekomst. Echte ar beiders hebben mij gezegd dat het zo niet kon blijven, het was te mooi om waar te zijn, nu komt de rekening. Ik was het met deze mensen eens. Zij en ik hebben helaas gelijk ge kregen. De welvaart vermin dert ondanks alle mooie prog- nose's van het Centraal Plan bureau. PHILIPPINE A.T. WEIJT De vrijlating van de Drie van Breda is een klap in het gezicht van: Joden, Polen Amerikanen, Russen, Engel sen, Fransen een paar moedige Nederlanders en Canadezen! Zelfs van enkele Duitsers. Als onze oosterburen gevraagd hebben om vrijlating van deze Duitsers, dan is er nog steeds iets mis met hen en dan moe ten we wel erg op onze hoede zijn. Och, ja, de stakkers hebben zo'n spijt. Nou als ze zich werkelijk realiseren wat ze gedaan hebben, zijn ze psy chisch zeer sterk! Ik zou zelf in die omstandigheden probe ren zo ver mogelijk in een hoekje te kruipen en me steeds maar afvragen: „Waar om hebben ze me toen niet neergeknald?". Beroepen op christelijke naastenliefde is een giller! BREDA, KATELIJN IJZER MAN. Ik vind het ook moord 'n ongeboren wezen door abortus weg te laten halen. Maar zal tegenwoordig ieder kind wel gewenst zijn en in liefde ver wekt worden? Wij leven in een tijd van vrije sex; men wil genot, geen last. Ik vind dat, ondanks alles deze vruchten der sex met abortus goed wegkomen. Zouden ze anders misschien als ze toch geboren moesten worden geen blok aan het been zijn? Een kind moet het zo vlug ontgel den, a-ls het niet is gewenst. BREDA J. SEGERS (ADVERTENTIE) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit, zenuwpij- nen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk m de huid doordringend, werkt Alge- sal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder opper vlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reu matische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bii alle aüoth. en drog.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7