Vakcentrales achter koffie-actie OMMEZWAAI IN BELANGSTELLING CHINEZEN Succes Nixon schokt Moskou RS.V. RAVAGE NA BOMONTPLOFFING betaalt gestaakte uren niet uit „Onderwijs" gaat zich bezinnen op toekomst PINK TSRH6C, GEKAAPT DUITS VLIEGTUIG IN ADEN GELAND Drie van Breda Sportsterren in Praag en Warschau beschuldigd van deviezensmokkel Bdagtn.. Rijkssubsidie verspeeld doer klachten over woning? Straf tegen Boekovsky bevestigd binnenland TWIJFEL NIXON AFBREKEN UITVOERING Pasjesregeling voor Berlijn Explosieven Het doel Nieuwe stichting voor hulp aan Papoea's montfort tochten f Woensdag*\23 februari 1972 9 mmÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Kamerleden Schaeffer, Egas en Vellenga (allen PvdA) hebben min. Udink van Volkshuisvesting gevraagd of het waar is dat kopers van een woning waarvoor een rijks subsidie is gevraagd de bijlage geheel of gedeeltelijk verspelen als zij bij de minister klagen over de kwaliteit van hun huis. De grond voor deze vraag vonden de Kamerleden in een brief, die een aannemer uit Zwaag verzond aan 24 bewoners van nieuwe woningen te Outdorp. Deze hadden klachten, die ze als de aannemer niet positief zou reageren zouden voorleggen aan hogere instanties De aannemer schreef terug verbaasd le zijn over het dreigement en deelde verder mee, dat als de gemeente of het departement ingeschakeld zou worden, de subsidie in de ijskast zou gaan of geheel verspeeld zou worden. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - DORDRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft beslo ten zijn instemming te betui gen met het doel van de actie van het Angola-comité: stop zetting van de Nederlandse aankopen van Angola-koffie. De vakcentrales doen dit zo blijkt uit een verklaring vanwege „de schandalige om standigheden waaronder de koffie in Angola wordt gepro duceerd". Ondanks het feit dat Angola de internationale arbeidscon- ventie inzake het verbod van dwangarbeid heeft geratifi ceerd, aldus het NVV, NKV en CNV, worden talloze Ango- lezen op onmenselijke wijze van hun woonplaatsen in het zuiden, met achterlating van hun gezinnen, gedeporteerd naar de koffieplantages in het noorden om daar onder dwang te werk gesteld te worden te gen een uiterst minimale ver goeding. De arbeids-omstandigheden en -voorwaarden waaronder de Angolese plantage-arbei ders ook vrouwen en kin deren moeten werken, ma ken volgehs de vakcentrales duidelijk, dat hier sprake is van een van de ergste vormen van uitbuiting. De gemeenteraad van Dor drecht heeft gisteren een meerderheidsvoorstel van het college van b. en w. aangeno men, om in het stadskantoor en in de gemeentelijke dien sten en bedrijven, geen koffie meer te gebruiken waarin An- gola-bonen zijn verwerkt. Het koffieverbruik in het stads kantoor beloopt ongeveer 20.000 gulden per jaar. Dat in de diensten en bedrijven tien duizenden guldens per jaar. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De raad van bestuur van het Rijn- Schelde-VeroIme-concern is niet van plan de stakingsuren uit te betalen. De raad heeft zich tijdens een vergadering met de centrale ondernemings raad wel bereid verklaard een voorschot uit te keren. Maar die moet dan binnen 18 maan den worden terugbetaald Zoals bekefid werd er - ook gisteren bij een aantal van de RSV-bedrijven (Verol- me Rozenburg, Wiiton-Fije- noord en de RDM) doorge- staakt, omdat men volledige uitbetaling door het concern van de niet gewerkte uren eis te. Een woordvoerder van do ondernemingsraad zei gistern- vond niet te willen voorsDel- len of de RSV-werknemers genoegen zullen nemen met het akkoord en weer aan de slag zullen gaan. Ook het IHC-Gusto-perso- neel in Schiedam, dat gister morgen eerst nog gedeeltelijk aan het werk was gegaan, leg de in de loop van de morgen het werk neer. Ook daar eiste men een toezegging van d<* directie dat de gestaakte uren zullen worden doorbetaald. Deze verklaarde later dit be slist niet van plan te zijn. De industriebond-NVV noemde dit een „onverstandig en onbe grijpelijk besluit", dat de situ atie alleen maar kon verslech. teren. Vandaag zullen directie en ondernemingsraad van IHC-Gusto over de toestand vergaderen. (Van onze redactie buitenland) PEKING/MOSKOU De tweede dag van Nixons bezoek aan China is gekenmerkt door een ommezwaai in de hou ding van pers en publiek in Peking. De Chinese bevolking toonde zich gisteren duidelijk meer geïnteresseerd dan maandag, toen het bezoek volledig werd genegeerd. De Amerikaanse bezoekers vonden de verandering in sfeer „fantastisch en ongelooflijk". De eerste edities van het Volks dagblad, met uitgebreide fotoreportages, waren snel uitverkocht. Kremlin heeft in ieder geval in het geheim een diplomatiek initiatief genomen. Dit initiatief zou neerkomen op een aanbod aan Hanoi voor verreikende militaire en diplo matieke steun tegen elke Chi nees-Amerikaanse verstand houding. Moskou zou zijin Oost- eurapese bondgenoten al ach ter zich hebben geschaard. Dit is een beeld van de ravage die ontstond bij de of ficiers-mess van het 16e regi ment parachutisten van het Britse legerlcamp Aldershot, nadat er eert bom was ontploft (zie voor verslag voorpagina De aanslag zou het werk zijn van de IRA. Diplomaten menen uit deze ommezwaai te kunnen conclu deren dat de Chinese leiders hebben besloten ernst te ma ken met de toenadering tot Amerika en hun volk daarvan willen doordringen. De beslis sende doorbraak is wellicht gekomen tijdens het onver wachte gesprek tussen Mao en Nixon, maandag. Tegelijkertijd meldt het persbureau ÜPI uit Moskou dat de Russische leiders zicht baar geschokt zijn door de eer ste ontwikkelingen van de Chinees-Amerikaanse bespre kingen. De leiders in Moskou hebben aldus UPI de overtuiging dat de contouren van een Chinees-Amerikaanse band reeds vooraf zijn ge schetst en dat die band in wezen anti-Russisch is. Vol gens UPI zou de komst van Nixon naar Moskou in mei van dit jaar,- zelfs op losse schroeven komen te staan. Het MOSKOU (AFP-OPI) Het hooggerechtshof in Mos kou heeft dinsdag de op 5 januari over de Russische schrijver Vladimir Boekovsky uitgesproken straf bevestigd. Boekovsky werd toen door een rechtbank in Kioublino schuldig bevonden aan „het ondermijnen van de Russische staat" en tot een straf van twaalf jaar veroordeeld. Tegen dit vonnis is-veel verzet gere zen, zowei in de Sovjet-Unie als daarbuiten. (Vervolg van pagina 1) Een aantal leden van de vas te commissie wil weten, zo blijkt uit het voorlopig ver slag, welke organisaties zijn ge polst voordat de regering de principe-beslissing over gratie verlening nam. Ook vragen zü of de minister de adviezen van de Hoge Raad en de bijzondere strafkamer bij de rechtbank in Amsterdam wil publiceren, evenals alle voorgaande advie zen van deze colleges. Op ziin minst, aldus een andere mening binnen de commissie, moeten deze adviezen ter vertrouwelii- ke kennisneming ter inzage van de kamerle4en komen. Twijfel is bij sommige ka merleden gerezen over de me ning van de regering dat de voortzetting van de gevangen houding geen in'onze rechts pleging erkend doel meer dient. Zij onderschrijven dit standpunt in zijn algemeen heid, maar vragen zich toch af of het wel relevant is met be trekking tot de drie oorlogs misdadigers. Deze hebben im mers, door hun misdaden bui ten het commune strafrecht geplaatst. Zijn de normen van dat commune strafrecht dan wel op hen van toepassing'' Tenslotte wil een aantal ka merleden weten of het moge lijk is de drie oorlogsmisdadi gers, zo zij niet worden gegra tieerd. voortaan het recht to ontnemen verdere gratiever zoeken in te dienen. B. en w. van Amsterdam hebben de regering en de Tweede Kamer een brief ge stuurd waarin zij er op aan dringen dat bij de standpunt bepaling over een eventuele gratieverlening de in Amster dam heersende gevoelens zul len worden ontzien. De Bredase gevangenispre- dikant ds. A. H. Knottnerus, die de Drie nog zaterdag heeft bezocht, verklaarde in de tele visierubriek „Hie en Nu" dat de huidige periode van onze kerheid voor de drie veroor deelden een kwelling is, waar aan de verzuchting „Hadden ze me maar doodgeschoten" uitdrukking geeft. Volgens ds. Knottnerus, zelf een voorstan der van gratieverlening, ziet tenminste één van de Drie op tegen een mogelijke verplaat sing naar een andere gevange nis. „Laat men niet meer met me gaan slepen" 1 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen gaat zich op korte termijn bezinnen op de toekomst van het onderwijs. Er moet daarvoor een strategie worden ontwikkeld. Over dat plan zal overeenstemming met allen uit het onderwijs moeten bestaan. Ook over het beleid dat op basis van die stra tegie moet worden gevoerd, zal overeenstemming moeten zijn. Dat plan moet, in ruwe trekken, een samenhangend toekomst beeld van het gehele onderwijsveld geven. Als dat er is kunnen deel- plannen worden ontworpen, ge stuwd en steeds bijgestuurd door verantwoorde experimen ten, voor verschillende onder wijsterreinen. Al die deelplan- nen moeten echter passen ia het totale beeld. Dat stelde onderwijsminister mr, C. van Veen. Hij deed dat dinsdag in het Haagse Congres gebouw, aan het eind van een bespreking over de verschillen de gezichtspunten van waaruit deskundigen en onderwijs krachten het vraagstuk van de wenselijkheid van de oprich ting van middenscholen werden bekeken. Minister Van Veen verzekerde dat hii er op zal toezien dat, met deskundigen uit onderwijs en bedrijfsleven, eenstemmigheid wordt bereikt over doel en opzet van een aan tal onderwijsexperimenten. Op korte termijn zal, binnen het totale onderwijsstelsel, langs de weg van onderzoek en experi menten, een plan moeten wor den opgesteld voor geïnte greerd onderwijs aan 12- tot 15-jarigen (middenschool). De besprekingen over de wenselijkheid van dit onder wijs werden 's morgens aange vat door inleidingen die van verschillende gezichtspunten uitgingen. De Groningse onder wijskundige en voorvechter van de middenschool, prof. dr. L, van Gelder, droeg daarbij vooral wetenschappelijk mate riaal aan om, o^., de richting te bepalen waarin bij experi menten gewerkt zal moeten worden. Voor hem was de noodzaak van de oprichting van middenscholen een vol dongen feit. Dr. M. Matthijssen van de Stichting Interuniversitair In stituut voor Sociaal Weten schappelijk Onderzoek, bepleit te de snelle totstandkoming van een flexibele middenschool op grond van een sociaal maat schappelijke noodzaak. i Drs. H. v. d. Bijllaardt uit Arnhem, lyceumrector, stelde zich wat voorzichtiger op; hij wees op de moeilijkheden die de mensen in het veld al jaren ondervinden door het onvoor bereid introduceren van de mammoetwet. Hij drong aan op studie van vele problemen voordat tot daadwerkelijke stichting van middenscholen wordt overgegaan. Hij was be vreesd voor een te plotselinge invoering van het nieuwe schooltype; dat zou veel onder wijskrachten qrnstig frustreren en ontwikkelingen die aan de gang zijn abrupt afbreken. In ieder geval zal zonder voldoen de mensen en geld de invoe ring van de middenschool mis lukken, zo stelde hij. (Vervolg van pagina 1) „Wij zullen dan ook geen defi nitieve beslissing nemen of wij al of niet nara het nieuwe Cen traal Bureau zullen overgaan, voordat wij een gesprek heb ben gehad met de bisschoppen. Wij stellen ons op in volledige collegialiteit met pater God- dijn," aldus dr. Ter Reegen. Ergernis heeft bij de PINK-le' den de opmerking in het bis schoppelijk communiqué ge wekt dat met de leden van het PINK overleg is gepleegd. „Als dat overleg er al geweest is, dan is dat niet meer ge weest dan een schijnoverleg," aldus.dr. Ter Reegen. „Zo heb ben wij bijvoorbeeld voortdu rend gestaan op professionele zelfstandigheid van ons insti tuut, dat volgens ons ook zelf standig gelokaliseerd moet zijn. Nu wordt zonder enig argument bekendgemaakt dat alles wordt gecentraliseerd ln Utrecht." De moeilijkheid is volgens Ter Reegen gelegen in het feit, dat het PINK een interim-bestuur heeft, dat tevens dagelijks be stuur is van de nieuwe Be heers- en Beleidscommissie van de kerkprovincie. „Wij hadden dus eigenlijk geen bestuur dat voor ons in de bres sprong." Een mogelijke oplossing van de crisis tussen het PINK en het episcopaat ziet dr. Ter Reegen in de oprichting van een com missie van wijze mannen. (Van onze redactie buiten land) WARSCHAU-PRAAG Zowel in de Poolse als in de Tsjechoslowaakse hoofdstad worden sinds maandag proces sen gevoerd wegens het smokkelen van goud en devie zen. In beide gevallen zijn er vooraanstaande sportlieden bij betrokken. In Warschau staan acht per sonen terecht, onder wie Wla- dislaw Grotynski, Janusz Zmijewski (beiden internatio nal) en Jan Makiewicz, alle drie van de voetbalclub Legia Warschau. Andere verdachten zijn de basketspeler Wlodzi- mierz Trams, die verscheidene keren voor het nationale bas ketteam uitkwam, en andere spelers van Wybrzeze Gdansk. Zij worden ervan beschuldigd, dat zij bij buitenlandse reizen klandestien vreemde valuta uit Polen hadden meegenomen en illegaal goud, juwelen en andere goederen mee terug namen. In een vorige rechts zaak, die met deze verband houdt, werd generaal Mate- jewski, een voormalige onder minister van binnenlandse za ken, tot twaalf jaar veroor deeld wegens „smokkelarij, misbruik van bevoegdheden en het onderhouden van be trekkingen met misdadige ele menten". In Praag staan veertien per sonen terecht, die van devie- zensmokkelarij worden be schuldigd. Onder de verdach ten bevinden zich bekende sportlieden" van „Spartak Praag". De voornaamste ver dachte, de 23jarige Martin K„ zou sinds 1963 belangrijke hoeveelheden buitenlandse de- viezen hebben gekocht, die hij vervolgens zou hebben omge wisseld voor speciale kronen, die worden geaccepteerd ln aparte winkels met geïmpor teerde goederen. Nixons tweede gesprek met premier Tsjoe-en-Lai in de grote zaal van het volk duurde Inmiddels in Peking bijna vier uur. Volgens een bekendma king van Amerikaanse kant verliep het gesprek in een buitengewoon hartelijke sfeer. Japan, Taiwan en Korea zou den aan de orde zijn ge weest. Gelijktijdig vergaderden de legaties van beide landen met aan het hoofd de ministers van Buitenlandse Zaken Ro gers en Tsji Peng-Pei. Zij hielden zich vermoedelijk met details bezig, terwijl Nixon en Tsjoe van gedachten wisselden over principiële kwesties. Nixpns perschef maakte na af loop een opgewekte indruk. De Amerikaanse gasten woonden tot besluit van de dag een uitvoering bij van het Chinese revolutionaire ballet „Het rode vrouwenbataljon". Nixon en zijn vrouw werden o.a. vergezeld door Tsjoe en- Lai en Tsjiang Tsjing, de echtgenote van Mao. Een lach verscheen op het gezicht van Nixon toen een karikatuur van de nationalistische leider Tsjang Kai-Tsjek als schiet schijf het toneel werd opge- dragen. De sfeer was tijdens de voorstelling zeer ontspan nen. (KONK in Le Monde) BERLIJN (DPA) De Oostduitse regering heeft een tijdelijks pasjesregeling aan gekondigd voor Westberlijners die met Pasen en Pinksteren hun familieleden in Oost-Ber- lijn en de DDR willen bezoe ken. (Van onze redactie buitenland) ADEN In Aden heeft gisteren de gehele dag een Boeing 747 aan de grond ge staan, nadat het toestel, met 172 passagiers aan boord, op spectaculaire wijze op zijn vlucht van Nieüw-Delhi naar Athene was gekaapt. De ka pers, vijf leden van de tot dusver onbekende Palestijn se verzetsbeweging, „slacht offers van de Zionistische agressie", lieten eerst de 37 vrouwelijke passagiers, twaalf kinderen en een ou de man vrij. Vervolgens stel den zij de overige inzitten den in vrijheid, die urenlang hadden moeten blijven zit ten in het toestel, dat in de gloeiende zon op een afgele gen landingsbaan stond. Onder deze passagiers be vond zich Joseph Kennedy, de 19-jarige zoon van de ver- moordje Amerikaanse minis ter van justitie Robert Ken nedy, die elf kinderen had. Hij was met zijn oom Edward Kennedy naar Bangladesj gereisd en daarna alleen een week met vakantie in India gebleven. De zestien bemanningsleden moesten echter als gijzelaar aan boord blijven, totdat de eisen van de kapers zouden zijn ingewilligd. Wat die eisen zijn, was op het moment, dat deze editie werd afgesloten nog niet bekend. De beman ning zat toen nog steeds in gijzeling. De kapers, die in Nieuw .Delhi aan boord waren geko men met paspoorten die in het sjeikdom Oman zijn uitgege ven, waren gewapend met sta ven dynamiet, handgranaten en pistolen. Toen het toestel in Adien de hoofdstad vain de door marxisten geregeerde re publiek Zuid-Jemen aam land was gezet, gaven de Zuidjeroemitisahe autoriteiten gehoor aan de eis dat het toe stel zou worden bijgetankt en dat voedsel en water aan boord werden gebracht. Op hun beurt plaatsten de kapers explosieven in en rond het toestel. Toen begonnen de onderhan delingen over de vrijlating der passagiers, onder wie de Ne derlandse zakenman A. V. Wijnberg uit Beets (N.-H.), di- resteur van de groothandel in juteprodukten Jutepac c.v. te Amsterdam, en zijn nog jonge echtgenote. Het doel der ka. pers werd niet duidelijk. Zij maakten zich bekend als leden van de afdeling vam het vluch telingenkamp te Djabalia van de „organisatie van slachtof fers der Zionistische agressie" Djabalia ligt in de bezette strook van Gaza. De leider van de kapers heet Joessoef Al Chatieb. Volgens sommige berichten zouden de kapers een toestel van de Lufthansa hebben uit gekozen voor hun actie uit protest tegen de Westduitse financiële hulp aan Israël. Zij zouden de vrijlating willen af dwingen van Palestijnse guer rillastrijders in West-Duitsland, onder wie arrestanten in ver band met de aanslag op vijf Jordaniërs, op 5 februari j.l. in Bruehl bij Koelen. Een hoge functionaris van .het Duitse ministerie van bui tenlandse zaken is ijlings uit Bonn maar Aden gevlogen. Itmussen heeft raidio Irak ge meld dat de Zuidjemiiniti- sche strijdkrachten een „huur- lingenleger" van 2000 man verslagen hebben. Moglijk noudt Jeze invasie verband met de vliegtuigroof. In Frankfurt is een boodschap van de kapers opgevangen, waarin iets stond over „bevrij ding van het land van de com munistische vijand". Minister Udink is, zoals el ders in deze krant te lezen is, niet bijster gecharmeerd van hoogbouw, van flats dus. Hij vindt ze relatief duur - waar ik het wel mee eens wil zijn - en vindt ook dat flatbouw in de afgelopen jaren een kwade roep heeft gekregen. Vooral om het milieu dat er door gevormd wordt. Dat milieu wordt, zo meent Udink, door velen ervaren als massaal, onpersoonlijk of on herbergzaam. Nou ja, dat ve len dat zo ervaren (overigens ook velen die nooit in een flat hebben gewoond), is u>el waar. Maar het valt mij tegen dat de minister niet heeft doorgedacht. Ik vind nl. dat het op zich zelf niet zo erg hoeft te zijn, als je mensen op een kluitje laat wonen. Vermits dat bege leidt wordt, vermits ook ge meenschapsvoorzieningen wor den gebouwd, resp. gecreëerd in en bij die fiats, waar men sen elkaar kunnen en moeten ontmoeten zoals dat in een ge wone straat met laagbouw ge beurt. Het probleem is niet zozeer de hoogbouw op zich, vind ik, maar het probleem is dat geen mens op het idee blijkt te komen dat je eigenlijk de straat en het tuinhekje waaro ver je normaal met de buur vrouw babbelt, mee moet in bouwen op zo'n flat. Lijstje twee: De grootste, Modelatleet De blonde god Adonis De flits van Inzeil en Davos Prins Valliant Een brok soepelheid De zonnegod van Sapporo De blonde tornado Een collega heeft bij Chine se horeca-figuren gevraagd of zij ook Mao-tai hadden, de drank waarop Nixon in Peking is gefêteerd. Men had het niet, er zit meer dan 45 procent alcohol in, zo werd mijn colle ga verzekerd. Geen wonder dat Nixon alleen maar aan nipte. er Hebt u op foto's of films waar Nixon met Chinese topmannen zit le babbelen, ook steeds een pot op de grond zien staan? Ik geef toe dat het wat bevreem dend is, maar het geval heeft heuselijk veel weg van een po. Een andere collega (er is hier zo'n teamgeest, merkt u wel) heeft onder het nuttigen van een loempia een andere Chinese horeca-werker ge vraagd naar de bedoeling daarvan, maar deze wist het niet. Voorzover wij hebben kun nen nagaan dient het geval gewoon als asbak. Bij het ro ken. Tussen haakjes; zo'n peking- eend, is dat nou een mislukte kruising tussen een duif en een havik? Voor het overige groet ik u allen .Ciao mao! MERIJN. MIDDELBURG (ANP) Vandaag zal bij notaris P. Krepel in Middelburg de stich tingsactie worden gepasseerd van de nieuwe stichting Hulp aan Papoea's in nood". Deze stichting zal naast de al 22 jaar bestaande stichting „Door de eeuwen trouw" de belangen van de Papoea's in ballingschap gaan behartigen, met dit verschil dat de nieuwe stichting zich vooral bezig zal houden met morele, financiële en materiële steun. Ze zal zich verre van de politiek houden, aldus een mededeling van de voorzitster, mevrouw Th. Beun Voorstad uit Veere. In het bestuur van de'Stich ting heeft ook Nicolaas Jouwe, Papoealeider in ballingschap, zitting genomen. De nieue stichting wil via inzamelings acties geld bijeen brengen. (ADVERTENTIE) Als U Israël vooral wilt leren kennen als het land, waar de meeste boeken van de H. Schrift zijn ontstaan en bovendien als 't land waar in 20 jaar een moderne, jonge staat is opgebouwd, teken Ran in op de 15 daagse, geheel verzorgde vliegreis naar Israël. Vertrekdata: 21/3,4/4,9/5,13/6,4/7,12/9,17/10 en 7/11. Alle inlichtingen worden! U gaarne verstrekt door: Berg en Dal, Meerwijkselaan 5, Tel. 08895-1900

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5