UEBON-RAPPORT GESCHIKT UITGANGSPUNT Jo lvens mikt op toeristen Subsidie voor diensten aan bejaarden Auto van overval gevonden Explosie oorzaak stroom storing driejarig Samenwerkende bonden: Vogelvanger op de bon DIAMANTEN BRUILOFT GEVIERD Zonnig Beeld van Vliegende Hollander in wording Sigaretten- diefstal opgelost Schip omhoog IN VLISSINGEN MEISJE AANGERAND stad streék Kabel gestolen Concertenreeks in basiliek Johannes Passie Kwadendamme SFEER POSITIE KEERPUNT GUNSTIG VERDELING STICHTING Jongen weggelopen Hansweert Nieuw-Namen Woensdag 23 februari 1972 3 {Van onze correspondent) MIDDELBURG Door de gemeentepolitie kon proces verbaal worden opgemaakt te gen P. M. wonende in een van de buitenwijken van Middel burg. Het bleek dat M. met een vang- of spannet be schermde vogels ving. Als lok vogel had hij een sijs en een vink in een kooitje staan. Daarnaast had hij in een hok een vink, een goudvink, vier sijsjes en twee putters. Verder trof de politie nog een groot span- en vangnet aan. Alles werd in beslag genomen. De vogels zijn overgebracht naar de vogelwacht te Schou wen. Het is de gemeentepolitie van Middelburg gebleken dal tijdens de wintermaanden in de omgeving van Middelburg beschermde vogels worden ge vangen. In de afgelopen win ter zijn diverse overtredingen genoteerd. (Van onze correspondent) HANSWEERT Ter gele genheid van het 60-jarig huwe lijk heeft de koninklijk erken de harmonie Scheldegalm een serenade gebracht aan het echtpaar Geervliet. De belang stelling was bijzonder groot. Eerst gisteravond werd bekend dat het echtpaar Geervliet 60 jaar getrouwd was, en daar door konden geen verdere fes tiviteiten worden georgani seerd. (Van onze correspondent). TERNEUZEN Bij de nv. Aug. de Meijer zn. te Terneu- zen is uit de machineloods aan de zuiderhaven honderd meter electrische kabel gestolen ter waarde-van f. 545,-. Vermoe delijk is de diefstal maandag namiddag gepleegd. Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld dpor het KNMI op dinsdag om 18 uur: Overwegend droog, zon nige perioden en ongeveer normale temperaturen. Weers vooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp: omstreeks normaal. Max. temp: om streeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent. Voor vrijdag: Aantal uren 9: 1 tot 6. Min. temp: Omstreeks normaal. Max. temp: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. waterstanden Konstanz 242 onv., Rheinfel- den 166 pl. 4, Straatsburg 142 -8, Plittersdorf 273 -7, Maxau 330 -6, Ploehingen 138 pl. 4, Mannheim 141 -2, Steinbaeh 122 pl. 2, Mainz 163 -3, Bingen 75 -3, Kaub 92 -5, Trier 278 - 13, Koblenz 122 -6, Keulen 82 -6, Ruhrort 239 -7, Lobith 865 -11, Pannerdense kop 842 -12, Nijmegen 673 -9, IJsselkop 818 -11, Eefde IJssel 350 -4. Deventer 234 -4, Monsin 5466 onv., Borgharen 3948 -30, Bel- feld 1142 -3. Grave beneden de sluis 506 -2. (Van een onzer verslaggevers) HULST Met Ingang van april zullen er in de basiliek van Hulst met de regelmaat van vier of vijf weken verschil lende orgelconcerten worden gegeven. Het initiatief daartoe is genomen door de Hulster dirigent Jo lvens, die inmid dels van een aantal mensen al medewerking toegezegd heeft gekregen. Belangstellenden zullen daar door de komende maanden concerten kunnen horen van onder meer André Verwoerd, Arie Keizer, de Franse orga nist Jozef Ruscon, Tij-n van Eijk, Maurice Pirenne, Bernard Bartelink en Jo lvens zelf. Ver der ligt het in de bedoeling voor deze maandelijkse con certen ook bekende solisten voor zowel instrumenten als vocaal aan te trekken. „Ik ben er me van bewust, dat vooi deze cyclus concerten een pu bliek gekweekt moet worden. Ik verwacht nu niet bepaald hopen met mensen, maar ik neem wel a'ain dat er op den duur een vaste kern zal komen", al dus Jo lvens, die met dit ini tiatief ook op de toeristen gokt. Volgens de initiatiefnemer openen de concerten onder meer ook mogelijkheden voor de jongeren, hoewel het op dit moment nog de vraag is hoe ze met het orgel geconfronteerd moeten worden. Volgens de Hulster dirigent kan dat het best via de scholen gebeuren. De ervaringen leren, dat als er eenmaal een confrontatie is geweest, het enthousiasme van zelf wel komt. Het gebrek aan belangstelling voor de jonge ren komt over het algemeen voort uit onbekendheid met het instrument en de materie, zo meent lvens, die daaraan toevoegt, dat een geringe be langstelling voor deze concer ten in de beginperiode, nog niet automatisch betekent, dat het initiatief is mislukt. Om het voor de mensen zo aan trekkelijk mogelijk te maken zullen de concerten niet lang duren. Verder bestaat het plan om belangstellenden tevoren in de gelegenheid te stellen tot een nadere kennismaking met het orgel in de basiliek, door ze uit te nodigen voor de „oefen"-avonden van lvens. „Dat moet dan zo snel moge lijk gebeuren", zo meent de musicus. Voor lvens breekt er overi gens wat zijn muzikale aspira ties betreft, een drukke tijd aan. Op II maart wordt in de basiliek in Hulst de Johannes Passion uitgevoerd met solis ten als Marco Bakker, Rob Holl, Willy van Heze, Ank Reinders en Els Kloos en met medewerking van het geweste lijk orkest voor Zuid-Holland en de koninklijke zangvereni ging tot Oefening én' uitspan ning. Op 18 maart wordt de Jo hannes Passion in dezelfde be zetting ook uitgevoerd in de nieuwe kerk te Middelburg, lvens: „Ik hoop dat er dit jaar in Hulst meer belangstelling is als vorig jaar. Dat zijn die so listen wel waard. Bovendien is deze passion de moeite waard. Artistiek is dit werk zeker niet minder dan de Mattheus Passi on". hoogwater Morgen, donderdag 24 fe bruari: Bergen op Zoom 11.38, Hansweert 11.01 en 23.39, Ter- neuzen 10.76 er 23.05. Vlissin- gen 9.58 en 22.41, Wemeldinge 11.23. Schieting Bij de heer P. Doene werden de laatste van de onderlinge prijsschietingen op de liggende wip gehouden. Het ging tussen de drie plaat selijke verenigingen van Kwa dendamme en Diana uit Yer- seke. Met 34 schutters wist men een puntentotaal van 149 bij elkaar te schieten. De ver deling was als volgt: le met 12 punten, P. de Koeyer van Diana uit Yerseke, 2e met 12 punten L. de Koeyer, 3e met 10 pnt. G. Geeve, allen van Diana uit Yerseke, 4e met 9 pnt. W. de Jonge van ADLM, 5e met 8 pnt. O. Steenaert van Vooruitgang, 6e met 8 pnt. C. Raas van Vooruitgang, 7e met 7 pnt. Adrie de Jonge van ADLM uit Kwadendamme, 8e met 7 pnt. P. Peeters van Victoria uit Kwadendamme, 9e met 6 pnt. A. Duinkerke van Diana uit Yerseke, 10e met 6 pnt. M. Steenbakker van Vic toria uit Kwadendamme. Een opmerkelijk feit was (dat er geen enkele bosman bij de 34 schutters was deze avond. Ook werd er nog een maaltijd aan. geboden door de heer Doene. waarna allen tevreden huis waarts keerden. ONGEVEER 500 studenten en een aantal stafleden van de vrije universiteit in Amster dam zijn dinsdagmiddag tegen vier uur een sit-in begonnen in een gang van het hoofdge bouw van de VU. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De samenwerkende bon den van overheidsper soneel zijn bereid hun vertrouwen te schen ken aan de nieuw sa mengestelde bestuurs organen van de n.v. PZEM. Zij beschouwen het rapport- Lebon, dat een beter arbeids klimaat op de PZEM wil scheppen en de organisatie wil verbeteren, als een ge schikt uitgangspunt voor hun beleid in de naaste toekomst. Dit verklaarde gisteren de heer A, v. Aalst als woord voerder van de samenwerken de ambtenarenbonden Abva, Ncbo en Kabo, nadat er in het georganiseerd overleg op de n.v. PZEM een eerste gedach- tenwisseling over het rapport- Lebon had plaatsgevonden. Als eerste commentaar op het rapport-Lebön zei de heer Van Aalst (Abva); „We zijn bijzonder verheugd, dat het rapport bevestigt wat in de „nota personeelsbeleid" in 1968 door de bonden werd op gemerkt, en dat zelfs de voor naamste aanbevelingen uit het rapport-Lebon Zo zeer over eenkomen met onze aanbeve lingen uit 1968". „De nota personeelsbeleid is nadien, in de sfeer van die dagen, onder de. tafel gevêegd met de opmerking van be stuurszijde (U weet vermoe delijk wel wie ik met name bedoel): „Het stuk stelt niets voor". Als voornaamste argu ment om onze nota te ont krachten hanteerde men des tijds het ziekteverzuimcijfer en de gegevens betreffende het personeelsverloop. Het rapport-Lebon toont aan van hoe weinig betekenis die cij fers op een 'overheidsbedrijf zijn, -als norm der bepaling van het werkklimaat", aldus de heer Van Aalst. De belangrijkste punten uit liet rapport-Lebon zijn voor de naaste toekomst, aldus de drie bonden, het voorstel voor een driehoofdige direotie op de PZEM, en een plan om ten minste zes maal pér jaar te vergaderen meteen nieuw overlegorgaan, bestaande uit de samen te voegen dienst commissie en het georgani seerd overleg". Wellicht kan dit orgaan op den duur de feitelijke positie van een ondernemingsraad in nemen", menen de bonden. Zij staan nog zeer sceptisch tegen over het voorzichtig door mr. J. Boermsa geopperde idee van een tweehoofdige directie. „Voor ons i? een directie waarin de sector personeelsbe leid scherp omlijnd vertegen woordigd is, zowat het belang rijkste uit alle voorstellen", menen de drie bonden. Vertegenwoordigers van de drie bonden, de heren H. Jozi- assen (Ncbo), P. Maljers (Ab va) en P. Heeren (Kabo) kon digden aan, dat er reeds vol gende week, zowel in Terneu- zen, als in Middelburg met de leden van de bonden zal wor den vergaderd. „De inhoud van het 'raaport zal nog heel wat studie vergen en een goe de voorlichting en begeleiding is beslist wel nodig om een optimaal resultaat met het rapport te bereiken", zeggen zij. Het is mogelijk, zo meende een van de woordvoerders, dat het PZEM verleden ook in de naaste toekomst nog wel eens de kop op steekt. „Maar we staan op een keerpunt en dat is het wat telt", zo wordt hier aan toegevoegd. De opmerkin gen in het rapport-Lebon aan het adres van de raad van bestuur van de PZEM worden door de bonden aldus becom mentarieerd: „Jammer, dat het bureau geen alternatief voor de ge wraakte bestuursvorm kan bie den. Overigens zal de be stuurskracht van de nieuwe raad van bestuur toch wel toe nemen, doordat het bedrijf an ders wordt gestructureerd, waardoor er bewuster aan lan- geptermijn planning zal wor den gedaan en er b.v. een centraal planbureau wordt voorgesteld. Deze organen ver groten het inzicht ook van de raad van bestuur in hetgeen er op het bedrijf gaande is", ze menen de bonden. (Van een onzer verslag gevers TERNEUZEN. Bij het staalconstructiebedrijf Af. de Feijter aan de Mr. Haarmanweg in Terneu- zen wordt hard gewerkt aan de voltooiing van het gedenkteken van de Vlie gende Hollander, ter her innering aan kapitein Van der Decken, die lang ge leden vanuit Terneuzen wegvoer om later ge doemd te worden voor eeuwig over de wereld zeeën te zeilen als stra.f voor een godslastering. Het uit staalplaat en pijp vervaardigde beeld zal een plaats krijgen in het water van de Heren gracht. De stichting ,,De Vliegende Hollander" zal het ten geschenke geven aan het gemeentebestuur ter gelegenheid vari de opening van het nieuwe stadhuis. Het beeld, voor stellende een oud zeil schip, is een ontwerp van de Terneuzenaar P. Griep die daarmee een ont werpwedstrijd won. Het gedenktenken heeft een hoogte van 5,5 meter, een breedte van bijna 4,5 meter en een lengte van 4 meter, Het heeft 'n gewicht van ongeveer 3500 kilogram. Het sym bool van de Vliegende Hollander zal op een be tonnen sokkel worden geplaatst die net boven het water van de He rengracht nabij de Ax- else Dam zal uitsteken. Het beeld zal om streeks hemelvaartsdag worden opgeleverd. Over enkele weken zullen de losse delen van het ge denkteken aan elkaar worden gelast. (Van onze correspondent). GOES In samenwerking met de gemeentepolitie Dor drecht en Zwijndrecht zijn door de gemeentepolitie van Goes in verband met de vori ge week te Goes gepleegde sigarettendiefstal ter waarde van f 1300,- aangehouden de 18—jarige P.H. van S. uit Zwijndreebt en de 18jarige A. v.d.L. uit Dordrecht. Zij hebben de inbraak bekend. Een derde verdachte is voort vluchtig. Voor de inbraak heb ben zij gebruik gemaakt van een auto die te Hendrik Ido Ambacht werd ontvreemd. Van de gestolen artikelen is nog niets teruggevonden. (Van onze correspondent) WEMELDINGE Op de Oos- terschelde ter hoogte van We meldinge is gisteren het 1100 ton metende Duitse motor schip Ibrofrick, geladen met duizend ton cokesgruis, om hooggevaren. Om zes uur kon de sleepboot En Avant XV van Muller uit Terneuzen het schip, dat onderweg was van Antwer pen naar Duisburg vlot trek ken, en voor inspectie in de haven van Wemeldinge bren gen. Naar het zich gisteren liet aanzien hééft het schip geen schade opgelopen. Het schip van de Vliegende Hollander ligt nog in stukken op de „werf' van het constructie bedrijf Af. de Feijter te Terneuzen. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Het ministerie van CRM heeft haar financiële medewerking toegezegd aan een derde dienstencentrum voor bejaarden te Vlissingen op de hoek Badhuisstraat-Paul Krüger- straat. Na de ingebruikstelling van dit centrum komt Vlissingen nu in een unieke situatie te verkeren. jaar geopend zal worden en de resterende 2000 kunnen in het nieuwe centrum terecht. De heer V. Sluijs sprak de hoop uit dat dit centrum tege lijk met dat van Ter Reëde geopend kon worden. In het nieuwe centrum zal een ruime keuken worden ingebouwd van daar uit zal in de toe komst de distributie van de warme maaltijden in het ka der van "tafeltje dek je: plaatsvinden. De dienstverlening aan be jaarden zal dan namelijk d.m.v. drie diensten centraal alle zelfstandige wonende be jaarden in deze uitgestrekte gemeente kunnen «bereiken. De toekenning van de subsidie van het ministerie van CRM is een moeilijke zaak geweest. De heer G. v. Sluijs voorzit ter van het dienstencentrum voor bejaarden te Vlissingen vergeleek de procedure zelfs met een tangverlossing. Het was namelijk helemaal niet zo zeker of het ministerie deze subsidieaanvrage zou toeken- Vorig jaar had het ministe rie ook al welwillend beslist over een soortgelijk diensten' centrum in het bejaardencen trum ter Reede in Vlissingen. Waarschijnlijk dankzij een on derzoek dat het dienstencen trum voor bejaarden met be hulp van vrijwilligers op zeer korte termijn, nl. binnen twee maanden, verrichtte onder de bejaarden van de Badhuis straat Paul Krugerstraat kon het ministerie gunstig gestemd worden. Dit onderzoek wees uit dat de zelfstandig wonende be jaarden in deze zuidelijke stadwijk zeer gebaat zouden zijn met een modern opgezet dienstencentrum in deze wijk. De gemeenteraad van Vlissin gen heeft vorig jaar in princi pe haar financiële medewer king toegezegd aan dit project. Met de definitieve toezegging zou gewacht worden totdat het ministerie de subsidieaanvrag had toegewezen. In de gemeente Vlissingen wonen 5000 bejaarden. Dui zend van hen kunnen in Sou burg in het dienstencentrum Bachtensteene terecht, 2000 bejaarden worden bediend vanuit het centrum in ter Reede dat waarschijnlijk in oktober - november van dit (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De politie heeft op het Zusterplein in Middelburg de auto aangetrof fen die maandagmorgen werd gebruikt bij de misluke roofo verval op banklopers in Mid delburg. Het is een witte Ford Tau- nus met het kenteken GM 03—62. De politie heeft niet kunnen achterhalen wie de ei genaar van dit voertuig is Naar men ons van de zijde der politie meedeelde is het onderzoek op dit moment dood gelopen. Deze maaltijden worden nu nog klaargemaakt bij het be jaardentehuis Ter Reede en het ziekenhuis Bethesda. De totale oppervlakte van het nieuwe centrum beslaat 700 vierkante meter. De geschatte jaarlijkse lasten zullen f 100.000 bedragen. Daarvan zal het rijk 80 subsidiëren. De drie dienstencentra zul len in de loop van dit jaar overgaan in één stichting open bejaardenwerk Vlissingen. Dit kan grote activiteiten tot ge volg hebben. TERNEUZEN Maandagmid dag is de 14jarige lts-leer- ling D.C.H. uit Sluiskil van school weggegaan en hij was gisteravond nog niet thuis ge komen. Vermoedelijk is de jongen, die vijf en twintig gulden op zak had, in de rich ting Antwerpen of Breda ver trokken. Aanleiding tot dit plotselinge vertrek schijnen moeilijkheden op school te zijn. Scheldegalm In het repe titielokaal aan de Boomdijk heeft de Koninklijke erkende harmonie Scheldegalm haar jaarvergaodering gehouden. De penningmeester kon mededelen dat de financiële ba-ten van de vereniging geen zorgen baren, hoewel het wel noodeakelijk bleek de contributie te bren gen van twee gulden op 2,50 per jaar. Besloten werd de muziektuin op te knappen, de muziektent in de tuin op te bouwen het repetitielokaal aan de buitenzijde te schilderen zo mogelijk dit jaar deel te nemen aan een concours en op kosten van de leden zelf plas tic regenjassen aan te schaffen die passen bij de uniformen. Gouden-bruiloft Het echt paar C.H. D'Haens-De Wijn in Nieuw Namen heeft zijn gou den bruiloftsfeest gevierd. De dag begon met een eucharis tieviering, gecelebreerd dooi pastoor Mangnus. Daarna werd er een receptie gehouden, die door een groot aantal mensen werd bezocht. Namens het buurtcomité boden mevrouw Loekefeer en mevrouw van Broeck verschillende geschen ken aan. De feestelijkheden verden later verplaatst naar zaal „Tilleman" in Nieuw-Na men. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT De bevol king van Koewacht heeft dins dagmiddag van half drie tot vijf uur zonder stroom gezeten als gevolg van een ontploffing in een transformatorhuisje van de PZEM aan de Eikenlaan. Monteurs van de energie maatschappij hebben gister avond tot laat gewerkt aan het herstel van de installatie. Om vijf uur kwam er op alle elektrische leidingen in het dorp weer spanning dank zij een inderhaast getroffen nood voorziening. Het zal waar schijnlijk nog wel enige tijd duren alvorens alle schade her steld zal zijn. Hoofdonderwijzer R. Lam mens van de tegenover het transformatorhuisje gelegen la gere school was gistermiddag getuige van de ontploffing, die gepaard ging met verschillende steekvlammen, gevolgd door een sterke rookontwikkeling. Vanuit het schoolgebouw heeft hij onmiddellijk de technische dens-t vam de PZEM gealar meerd, die de elektrische lei ding heeft omgeschakeld. De oorzaak van de ontplof fing is vermoedelijk kortslui ting geweest in een leiding van 10.000 volt. Waarschijnlijk zal ook vandaag nog aan het her stel van de leiding gewerkt moeten worden. Ongeveer te gelijk met deze ontploffing viel in een deel van oost-Zeeuwseh- Vlaanderen de stroom uit, maar dit heeft slechts even geduurd. In het cultureel centrum „De Halle" moest een pop-groep een optreden voor een aantal scholieren onderbreken, omdat men zonder stroom kwam ta zitten. In Koewacht zelf moest het testen van de bb-sirene worden uitgesteld. Deze installatie is onlangs overgeplaatst van het voormalige gemeentehuis naar de kerktoren van de r.-k; kerk. Dat moest gebeuren omdat het gemeentehuis is overgegaan naar een particulier. De sirene zou gistermiddag om 16.00 uur beproefd worden en dat was juist in een van de stroomloze uren, die Koewacht heeft be leefd. Voor de bevolking is de over last tot een minimum beperkt gebleven. Het gevolg van de ontploffing was in de meeste huiskamers alleen te merken aan achterlopende elektrische klokken. (Van onze correspondent) TERNEUZEN - Een 15- a 16- jarige jongen, in donkere broek, roze jack en met donker, kortgeknipt haar, heeft dins- dagvoormiddag- om ongeveer tien uur in een garage aan do lepenlaan het driejarige doch tertje van de familie De G uit Terneuzen aangerand. Een Ternenzense arts constateerde bij het kindje een lichte ver wonding. Een dame uit Terneuzen di« naar een winkel in de Iepen laan ging zag de jongen, waar van zij later slechts een vaag signalemc .t kon geven, met het meisje aan de hand lopen. Toen zij tien minuten later do winkel verliet hoorde zij in een garage een kindje schreeu wen. Aanvankelijk dacht zy 'lat andere kinderen het meis je in de garage hadden opge sloten, maar toen zij dichterbij kwam ging de deur ooen en zette de jongen het op een lopen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3