Versnelde groei Philippine DIAMANTEN PAAR OMWONENDEN VUILNISBELT BIJ PHILIPPINE ZIJN ONTEVREDEN DAT IS PRIJS'SLAG REPEN Zty/if Meat 694 Neuzenrit van Zevac DISCUSSIE OVER AXELSE BOERDERIJ STANDPUNT SAS VAN GENT WIJKT AF VAN STREEKPLAN Solvation door stroom storing gehinderd PZEM sluit verlichting Axels veld af Winkeliers gevraagd mee te feesten BROS TUDELIJKAANWEZIG MEKKA PRIJS-5LAG stad streek Lamswaarde Jaarvergadering handelscentrum Eede Kloosterzande Burgerlijke stand St.-Jansteen AANGEWEZEN PLANNEN SUPER KOFFIE SOEPGROENTE COCA COLA CLUB PILS MAYONAISE VLEES KROKETTEN SOPERTAPE PLAKBAND TOILETPAPIER TO Ty* VAN DONGEN JAC. HERMANS Axel 's-Heerenhoek Woensdag 23 februari 197. 5 (Van een onzer verslaggevers) AXEL De popformatie „Solvation" heeft dinsdagmid dag in het cultureel centrum „De Halle" in Axel een con cert gegeven voor de leerlin gen van een groot aantal Axelse scholen. Het zat de leden van de groep tijdens dit optreden be paald niet mee, want halver wege het eerste concert kwam „De Halle" door een storing in het elektriciteitsnet even zon der stroom te zitten. Daardoor viel in de grote zaal niet al leen het licht uit, maar kwam ook de popgroep op non-actief te staan, omdat hedendaagse muzikale formaties nu een maal voor een belangrijk deel op de techniek zijn aangewe zen. De storing waarvan over igens ook andere elektriciteits gebruikers in Axel last heb ben, ondervonden duurde slechts enkele minuten. Het optreden kon daarna weer ge woon doorgaan. „Solvation" heeft een over zicht gegeven van de ontwik kelingen in de moderne mu ziek vanaf de tweede wereld oorlog toit de dag van van daag. Daarbij werden de be zoekers onder meer geatten deerd op de invloeden van de oude jazz en de blues op de muziek van 1972. Het - instructieve optreden viel bij de leerlingen blijkens de reacties goed in de smaak. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op verzoek van de gemeente heeft de PZEM de verlichting van de entree van het Axelse voetbalveld builen werking gesteld. De installatie was provisorisch aangesloten en gebleken is dat als gevolg van een storing een aantal lan taarnpalen onder stroom ston den. Dit heeft burgemeester M.K. van Dijke dinsdagmiddag op de wekelijkse persconferentie meegedeeld. Er zal naar ge streefd worden om de entree tot het voetbalveld zo snel mo gelijk te verbeteren, omdat de huidige situatie niet langer houdbaar is. Voor de werk zaamheden is een bedrag van naar schatting 8000 gulden no dig. Aan de gemeenteraad zal spoedig goedkeuring worden gevraagd om hiervoor een kre diet beschikbaar te stellen Volgens burgemeester Van Dn- ke komt dit voorstel in de plaats van een reeds eerder dooi de raad genomen besluit om voor de wijziging van deze en tree een krediet van 17.000 gul den te voteren.. Daarmee is d» raad wel akkoord gegaan, maar Gedeputeerde Staten hebben nog steeds geen goedkeuring verleend. Ook rond het sportterrein in Koewacht hebben zich moei lijkheden voorgedaan. Met na me de toestand van het tweed p voetbalveld, aangelegd door de Grontmij, blijkt te wensen over te laten. Het is gedeeltelijk verzakt. Eerst zal nu onder zocht worden wat er aan het veld mankeert en dan zal aan de Grontmij worden gevraagd passende maatregelen te tref fen. Het betrokken voetbalveld is nog niet zo heel lang geleden aangelegd. De Axelse burge meester heeft gisteren ver klaard ervan overtuigd te ziin. dat het veld zo snel mogeliik in orde wordt gemaakt. Auto-ongeluk Een inwo ner uit Lamswaarde, de heer J, had de schrik van zijn le ven, toen hij ter hoogte van het „Hoogsluis" in Terhole op onverklaarbare wijze met zijn auto in de sloot belandde. De schade was van materiële aard. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het han delscentrum Terneuzen houdt maandag 28 februari in hotel Rotterdam, aanvang 8 uur, de algemene ledenvergadering. Naast de jaarverslagen van de secretaris en de penningmees ter komt de bestuursverkie zing aan de orde, de actie ter gelegenheid van de opening van het nieuwe stadhuis, de winkelsluiting en de uitslag van de enquête over de zon dagsopening. Rode-Kruisavond Vrijdag avond wordt in zaal Sancta Maria te Eede een filmavond gehouden ten behoeve van het Rode-Kruis, afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Ver toond wordit de kleurenfilm The Family Way. Aanvang half acht. Ondertrouwd: R. Boënne uit Graauw en P. Pateer uit Lamswaarde, E. Verdurmen uit Graauw en Th. Buysse uit Lamswaarde, D. Verstaeten uit St. Jansteen en L vd Berge uit Nieuw-Namen, L. Lockefeer uit Nieuw-Namen en M. Leen- aerts uit Doel in België. Overleden: E. Totte uit Graauw, G.H. Volleman uit Graauw, A. de Nijs uit Kloos terzande. (Van een onzer verslaggevers) HOEK In het bejaardencentrum Vremdieke te Hoek hebben de heer en mevrouw L. de Groote-van Dixhoorn hun 60-jarig huwelijksfeest gevierd. Temidden van de bewoners van het tehuis werd het dia manten echtpaar toegesproken door de voorzitter vpn het be stuur van het ;ardencen- tr.um, de heer D.van Es en do directrice mevrouw N. Maat- Dieleman. In de middag heb ben velen de 83-jarige heer De Groote en zijn 79-jarige echtgenote hartelijk gelukge wenst. Onder de gelukstelegram men waren er ook van konin gin Juliana en de commissaris der koningin, mr. J. van Aar- sen. De felicitaties van burge meester Aschoff van Terneu zen werden overgebracht door mevrouw Aschoff, waarvan de foto een beeld geeft. EHBO-examens Vijftig leerlingen van de hoogste klassen van de lagere school en van de huishoudschool, die de afgelopen weken een EH- BO-cursus hebben gevolgd, hebben daarvoor een getuig schrift gekregen. De cursus is gegeven door mevrouw A. Valkx-Van Zwietering. Topbiljart De topbiljart- club de „Steense Toppers" heeft in het clublokaal „De Kroon" de jaarvergadering ge houden. Tegelijkertijd werden wedstrijden om het clubkam pioenschap gespeeld, terwijl de avond werd besloten met een gezamenlijke maaltijd en dans. Clubkampioen werd R. van Gaever, terwijl B. Segers de tweede prijs, E. van Gaever- Hock de derde prijs en W. v. d. Velde de vijfde prijs be haalde. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Het bestuur van het handelscentrum Ter- neuzen heeft de leden voorge steld gepaste medewerking te verlenen aan de feestelijke ope ning van het nieuwe stadhuis. Dat kan geschieden door eta lages, interieur en exterieur van de zaak een feestelijk tintje te geven onder meer door de vlag uit te steken en feestverlichting aan te brengen. De stichting „de Vliegende Hollander heeft 500 zilveren penningen beschikbaar gesteld voor 'n HCT-actie. Het is de be doeling dat elke klant bij aan koop van artikelen van min stens 10,een briefkaart ont vangt waarop een eenvoudige letterpuzzel kan worden inge vuld. Uit de oplossingen worden 500 winnende kaarten getrok ken. De uitgifte van de kaarten begint zaterdag 29 april en ein digt op zaterdag 23 mei. Het bestuur van het HCT rekent op de medewerking van alle leden aan deze bijzondere actie. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Ondanks dat in het ontwerp-streek- plan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Philippine niet meer wordt aangewezen als woongebied voor circa 40.000 men sen, richt het beleid van het gemeentebestuur van Sas van Gent zich niettemin op een versnelde groei van dit dorp. Aan het stedebouwkundig bureau Kuyken is opdracht gegeven tot het ontwerpen van een structuurschets, waarin aan Philippine een belangrijke rol als woongebied wordt toebedeeld. Dat schrijven b. en w. van Sas van Gent in hun toelich ting op de gemeentebegroting voor 1972. In de komende maanden zullen aan de ge meenteraad voorstellen wor den gedaan een sociaal-econo misch onderzoek te doen in stellen om te komen tot een structuurplan. „In afwachting van de resul taten van dit onderzoek en de tot standkoming van het struc tuurplan zal het beleid reeds nu met de te verwachten toe komstige ontwikkeling, reke ning moeten houden", aldus het college. „Wij zijn uiteraard teleurge steld dat in het nieuwe ont- werp-streekplan Philippine niet meer naast Hulst, Axel, Terneuzen en West-Zeeuwsch- Vlaanderen wordt aangewezen als belangrijk woongebied", zegt waarnemend, burgemees ter W. Colsen. „Philippine vinden wij juist de mpe.jk aangewezen plaats voor eèn* groot wooncenitrum in de nabijheid van de kanaal zone". De heer Colsen vindt het vreemd dat het ontwerp- streekplan met betrekking tot Philippine binnen enkele maanden volkomen is omge zwaaid. „Het is ons nog steeds niet duidelijk waarom dit is ge beurd en we zullen daarom niet nalaten bij de provincie onze visie en standpunten over de groei van Philippine ken baar te maken". De gemeente Sas van Gent 'heeft .voor de komende-jaren, plannen voor ongeveer 880 nieuwe woningen in voorbe reiding en wel in de bestem mingsplannen Ganisvliet in Westdorpe (150), Sint Albert (200 tot 400) en Laureyne in (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Zaterdag houdt de Zeeuwsch Vlaamse Automobiel Club een kaart- leesrit, de „Neuzenrit" met als startplaats de Drieweg te Zaamslag. De finish is bij het Scheldebad te Terneuzen en de prijsuitreiking vindt plaats in café „Du Commerce" te Terneuzen. De inschrijving is vanaf 12.30 uur in restaurant „De Kraag", waarna de eerste deelnemer in de a-klasse om 13.30 uur van start gaat, een half uur later gevolgd door de b-klasse. De aard van deze rit bestaat voor beide klassen in drie ge deelten: 1. gemodificeerde grensbewaderirag, 2. striprit en tenslotte een behendigheids- proef. De lengte bedraagt 50 kilometer die moet worden af gelegd met een gemiddelde snelheid vaat 30 kilometer per uur voor de a-klasse en 24 km per uur voor de b-klasse. Philippine. Voor 700 woningen is de beschikbare grond aan wezig. Voor de overige huizen zal bouwgrond gevonden moe ten worden bij de Kennedy- straat. Hoog op deyVentielijst van het gemeeniteL*uur van Sas van Gent staarPerder de ver betering vain een aantal belang rijke wegverbindingen. Een daarvan is de verbreding van de Vrijstraat tussen Sas van Gent en Assenede. Dringend nodig is ook het doortrekken van het bolwerk, het maken van het kruispunt en de twee de spoorwegovergang met aan sluiting op de Papegeule straat. B. en w. hopen nog in de loop van dit jaar met de aan besteding van deze kapitaals- werken te kunnen beginnen, waarvan de kosten op totaal t 927.000 zijn geraamd. (Van onze correspondent) AXEL De aankoop van de woning en stallen Oudeweg 3 en 1 leverde maandagavond zowel iri de vergadering Van de commissie gemeentebedrij ven als in de commisise finan ciën nogal wat discussiestof. De heer Dierick kantte zich tegen deze aankoop, daar hij er - zoals hij meedeelde - geen heil in zag het bedrijf 'aan de Oudeweg een paar me ter ter verplaatsen. De huidige bewoner heeft namelijk een andër bedrijfspand gekocht aan de overzijde van de Oude weg. De heer Dierick zou zich eventueel wel met een koop kunnen verenigen, wanneer het bedrijf tot het gesaneerd werd op dezelfde plaats uitge oefend zou worden. Wethouder Dieleman noem de het inderdaad geen ideale oplossing, wanneer dit (vee) bedrijf binnen de bebouwde kom zou blijven. „Maar", al dus de wethouder, die man kan gaan zitten waar hij wil. Daar hebben we niets over te zeggen." In de commissie gemeentefi- nancien vroeg de heer IJse- baert zich af of de gemeente dit pand tweemaal gaat kopen. Hij meende dat het bedrijf aan de andere kant van de straat waarschijnlijk dezelfde problemen op het gebied van de afwatering en riolering wachten als waar het nu is gevestigd. Wethouder van Og- gel was echter van mening, dat het met deze problemen zo'n vaart waarschijnlijk niet zou lopen. Op een vraag van de heer IJsebaert over een eventuele voorgenomen be drijfsbeëindiging, kon de heer Oggel geen uitsluitsel geven. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT „De vuil nisstortplaats in de kanaalpol der bij Philippine veroorzaakt veel hinder door een vaak on draaglijke stank. Ook bestaat groot gevaar voor verontreini ging van het grondwater. De exploitant van de vuilnisbelt, de firma Tollenaar uit Terneu zen, overtreedt herhaaldelijk de voorwaarden waarop zijn vergunning is gebaseerd. Om deze redenen behoort aan ge noemde firma geen hinderwets vergunning voor het oprichten, in werking brengen en in wer king houden van een vuilnis stortplaats te worden ver leend". Dat is de mening van het me rendeel der klagers, omwonen den van de gewraakte vuilnis belt, op de in het raadhuis van Sas van Gent gehouden hin derwetszitting waarop bezwaar kon worden gemaakt tegen het verstrekken van de door de firma Tollenaar gevraagde ver gunning. De zitting werd voor gezeten door waarnemend-bur gemeester W. Colsen. De be doelde vuilnisbelt, waarop af val van verscheidene bedrijven in de kanaalzone wordt ge stort, gaf vorig jaar aanleiding tot veel klachten en onrust van omwonenden toen er brand in de stortplaats uitbrak en een dikke walm zich over de omge ving verspreidde. Een van de klagers vertelde: „De fruitplukkers in mijn boomgaard kregen zwarte han den van het neergedaalde roet. Zo'n vuilnisstortplaats in de buurt kan gevaarlijk zijn voor de fruitconsumptie". Een ander: „Een van mijn stamboekkoeien ter waarde van tweeduizend gulden stierf na dat het dier van het afval Had gegeten. Ik heb maar f 521, schadevergoeding gekregen". Het uitvoerigst werden de bezwaren tegen de vuilnisbelt en het beheer door de firma Tollenaar onder woorden ge bracht door de heer P. E. Wij- nc. Hij stelde voorop dat meer malen in de vuilstortplaats brand is ontstaan. De rookont wikkeling en de gassen die daarbij ontsnappen kunnen ca tastrofale gevolgen hebben. Het roet blijft als een vette massa op fruit, veldgewassen en gras plakken". De voorzorgsmaatregelen oin deze branden en gevolgen te voorkomen zijn volgens de heer Wijne zonder meer onvoldoen de gebleken. Hij stelde verder dat een industrieel bedrijf zich kennelijk geen zorgen meer maakt over de manier waarop zijn afvalstoffen wor den afgevoerd. „De goedkoop ste oplossing is de afval ergens op het platteland op een stort plaats te deponeren. Niemand vraagt zich af wat hiervan de gevolgen kunnen zijn". De aard van de afvalstoffen is onbe kend. Wat is de nadelige in vloed van deze afval op het grondwater cn naburige gron den? De heer Wijne drong er bij het gemeentebestuur van Sas van Gent op aan deze zaal: zeer kritisoh te bestuderen met inschakeling van deskundige adviseurs. „Zet bij iedere vuilnisstort plaats een doodskop. De drink watervoorziening kan er door in gevaar worden gebracht. De waterbassins van de Braakman liggen nog geen kilometer van de vuilnisstortplaats bij Phi lippine.". De heer Wijne vroeg zich af of het niet hoog tijd wordt dat de overheid dit soort vuilnis stortplaatsen in regionaal ver band aanpakt. De stortplaatsen dienen dan ook onder toezicht te staan van deskundig perso neel. Gelet op de ervaringen met de vuilnisstortplaats bij Philippine concludeerde de heer Wijne, wiens bezwaren door meerdere aanwezigen wer den onderschreven, tot afwij zing van de hinderwetsvergun ning. Een vertegenwoordiger van het waterschap de verenig de Braakmanpolders zei dat van deze zijde geen bezwaren te gen het afgeven van een hin derwetsvergunning worden in gediend mits aan een aantal voorwaarden door de firma Tollenaar wordt voldaan. De heer Tollenaar, die even eens op de hinderweiszitting aanwezig was, wilde na afloop geen commentaar geven op de aangevoerde bezwaren. „Wij wachten af", was alles wat hij wilde loslaten. De heer R. Siock hoofd van de afdeling algeme ne zaken, zei dat de gemeente Sas van Gent de gewraakte vuilnisbelt had geërfd van de vroegere gemeente Hoek. die destijds ook de vereiste vergun ning had verleend aan de heer De Putter. Deze had de exploi tatie van het transport en ver nietiging van het bedrijfsafval later overgedaan aan de firma Tollenaar. De heer Siock: „De inspectie voor de volksgezond heid, de politie en brandweer hebben verscheidene keren ter plaatse een onderzoek inge steld. Daarbij is niet gebleken dat de firma Tollenaar zich niet aan de gestelde eisen heeft ge houden. Dit hebben we zwart op wit". I ZWARE van Bensdorp melk of puur normale prijs dah "&ICCUI 5CD greun normale prójs ,3)9' SED0OO6DE blik i^iOr *>rrnQ7eHI PrmM Pies echte normale, prjjsjffi' Piesje 5% v/ol alcohol non dubbele +ube normale prijs _85 wat betaalt a elders' p^as- 't/ Pst- ■&k *■*0, IOmeter mefc afrol Ier normale prijspü w ons rol/en rose %i melk-chocolade met JU hazelnoten en rozijnen Biljarten De Axelse bil jartclub P.O.P. heeft in café de la Paix te Axel een wed strijd gespeeld tegen D.O.S. uit Hoek. Er werd het zoge naamde tienpuntensysteem gespeeld. D.O.S. won deze wedstrijd met 69.80 en P.O.P behaalde 65.79. Hier' volgen de persoonlijke uitslagen: P. Jan- sen-P. Dieleman 8.33-10, L. Dieleman-M. de Graaf 3.70-10, L. de Wit-J Broekhoven 10- 5.43, C. v. d. Velde-P. Verhelst 9.74-10, J. Oppeneer-J. van Tatenhoven 10-4.37, J Gom- mers-J. Burbij 10-10. B. Schram-mejuffr. A. van Ta tenhoven 5.52-10 A Bolle- man-J. Burbij 8.55-10. Jeugdhoeve Op zaterdag 26 februari zal in de Jeugd hoeve te 's-Heerenhoek een receptie gehouden worden ter ere van mej. M. Paree. Zij zal op deze dag 12% jaar in dienst zijn als beheerster van de Jeugdhoeve. Deze receptie geldt eveneens voor de heren B. Maas, L. van 't Westeinde, H. van den Dries en A. van Zunderen die gedurende 12 V2 jaar en nog langer belangeloos en ook kosteloos hun diensten aan de Jeugdhoeve hebben 'aangeboden. De receptie wordt van 15.30 tot 17.00 uur in de grote zaal van de Jeugdhoeve gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2