„Geheim" van ongeneeslijke ziekte is nog niet ontdekt Computer helpt medicus binnenland buitenland In Nederland lijden ongeveer zesduizend mensen aan spierdystrofie en aanverwante spierziekten. Een niet uit te schakelen aantal men sen, voor wie het leven meestal vroeg en soms laat eindigt met alge hele invaliditeit en uiteindelijk de dood. Genezing is niet mogelijk. Oorzaak Steun Nederland Vele vormen Na 20 jaai Achterstand Erfelijkheid Samenwerking Consequenties LID- MAATSCHAP VSN (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Spierdystrofie (nu steeds SD te noemen) is de ziekte, waardoor al het spierweefsel in toenemende mate wordt aangetast en de spier- functies verloren gaan. SD kan zowel erfelijk als spontaan optreden. De spontane vorm blijkt meer voor te komen dan men aanvankelijk dacht. Sedert sep tember '67 is er in Nederland sprake van een gecoör dineerde aanpak ter bestrijding van spierdystrofie. Sindsdien is namelijk een vereniging werkzaam die in Nederland meer de bekendheid aan SD en vooral aan de ingewikkelde problematiek daarvan, tracht te geven. Het resultaat bleef niet uit. In Amsterdam kwam men tot de instelling van een werkgroep voor spierziekten, die nu dertig medewer kers omvat en vertegenwoordigers telt uit vele we tenschappen. Onder leiding van prof. dr. J. Bethlem houden zij zich bezig met de research op „spierge- bied". Maar met het oog op de situatie van drie jaar terug, betekent de huidige situatie in Nederland een grote sprong voorwaarts. In Leiden is men bezig met de vorming van een soortgelijke werkgroep terwijl men op wat langere termijn ook Nijmegen en Arnhem als plaatsen voor een groep in gedachten heeft. Vergeleken met het buitenland ligt Nederland duidelijk achter. Met name in Amerika heeft het onderzoek, speciaal gericht op SD en aanverwante spierziekten een hoge vlucht genomen en zijn er goede resultaten bereikt. hooguit 17 tot 23 jaar. Ze krij gen op een gegevbn moment moeilijkheden met slikken en kauwen. In eerste instantie zorgbn apparaatjes ervoor, dat het noodzakelijke voedsel in het lichaam komt. Niettemin is het niet te voorkomen, dat vocht uiteindelijk de longen bereikt, waarna het niet lang meer duurt. Ook kan het voor komen, dat de spieren van het hart het eerder begeven. De oorzaak van dfe ziekte is niet bekend. In de hele wereld en met name in de VS, Enge land, Italië, Frankrijk en se- d'crt drie jaar in Nederland, breken zich de doktoren het hoofd over het „probleem en het geheim dat „spierdystro fie" hetet. Men weet wel wat er gebeurt. In het spierweefsel ontstaan bij deling van de spiercellen gebn nieuwe nood zakelijke spiercellen, maar bindweefselcellen, waardoor de hoeveelheid spierweefsel gaandeweg vermindert. Naar voren treedt dan een verstoring in de enzymenvtr- houdiing van de cellen. Over de moeilijkheden die optreden bij het volgen van onderwijs, kan worden gezegd: „De jon- gbn, die SD in de Duchenne- vorm heeft, kan vaak de lage re school nog wel bezoeken. Middelbaar onderwijs zal ech ter daarentegen veelal thuis jaar de eerste verschijnselen waarneembaar. Soms ook pas op middelbare leeftijd. Zo on geveer twintig jaar daarna on- staat algehele invaliditeit. Dat blijft echter individueel sterk verschillen. De tevensver wachting is over het algemeen iets korter dan die bij de nor male mens. Bij de derde vorm (facio- scapulo-humeraal) liggen de zaken nog heel wat minder ongunstig. De eerste verschijn- seten doen zich ook hier tus sen de 10 en 20 jaar voor. SD zet dan niet sterk door. De ziekte begint bij de gelaat spieren en langzaam gaat zij via de schouders door naar het bekken. Dc levensverwachting is bijna niet minder dan nor maal. Essentieel blijft, dat SD steeds eindigt met algehele invaliditeit. Het is een spier ziekte, die overal ter wereld bij alle volkeren (blank, bruin, geel) voorkomt. Zo hadden de Egyptische be schavingen al met SD te kampen. Wandschilderingen van 1500 jaar vóór Christus leggen daar nog getuigenis van af. Opgesloten in die onvermij delijke consequentie, „totale invaliditeit, zitten in zowel so ciaal als sociologisch opzicht verstrekkende en uitermate ingewikkelde problemen. Cen- Een groep patiënten bij elkaar. Mensen met gevoel voor symboliek vinden dit een goede joto. SD, de ziekte die eerder als hopeloos werd ervaren. Nu echter, met de nieuwe methodes en het steeds intensiever wordende onderzoek beginnen de tralies te wijken. langer bezig hield met het SD- pr-obleem, slaat het idee goed aan, terwijl men zich er wel afvroeg: „Hoe kan het, dat wij daaraan niet eerder dach ten". Htet belang van de Vereni ging Spierdystrofie Nederland wordt door dit initiatief kracht bijgezet. Dat in het naar ver- opgevangen. Aan het centrum zijn specialistische medewer kers verbonden, die met de behandeling van SD-patiënten zekere ervaring hebben. In zwang is momenteel de methode van mevrouw dr H. Teirich-Leude, een arts uit Duitsland. Zij gaf over haar methode in Nederland cursus sen. Centraal daarin staat dat overbelasting van de spieren wordt vermeden. Alle gefor- de voor spierdystrofie is er niet. De vooruitzichten voor de patiënten worden echter steeds beter. De ziekte wordt bekender en, dat is het belangrijkste, de onder zoekingen met steeds meer resultaat, gaan door, want de legpuzzel móet in elkaar. spierdystrofie legpuzzel, waaraan delen ontbreken „Het is als een legpuzzel. Je zou het zo kunnen stellen, dat van de honderd puzzelstukjes, die in elkaar passen, er op dit ogenblik tien in elkaar grij pen. Als de mensen een aantal jaren geleden geweten hadden, wat nu aan kennis voorhanden is, dan hadden zij het met hun aan spierdystrofie lijdende kinderen heel wat makkelij ker gehad", zo verduidelijkt F.E. Jongticn uit Beverwijk. Hij is voorzitter van de Vere niging voor Spierdystrofie Ne derland (VSN). Voordat de bij Hoogovens werkzame IJmonder (hij is plaatsvervangend hoofd van de afdeling transport) verder gaat zegt hij: „Ik hoop dat mijn woorden goed overko men. Het mag persé geen sen satieverhaal worden, zoals tot mijn grote ergernis wel eens is voorgekomen. Een paar ver keerde woorden kunnen al een berg schade aanrichten, vooral omdat deze stof specialistisch getint is". Spierdystrofie komt in onge veer honderdvijftig verschil lende vormen voor. De drie belangrijkste zijn: 1. Het type Duchenne (onge veer zestig procent van het totaal aantal vormen uitmakend en alleen bij jongens voorko mend) 2. Het „lendengordeltype" 3. Het „facio-scapulo-humera- le"-type. De laatste typen konten sa men voor bij twintig procent van de gevallen en treffen zo wel mannen als vrouwen. Blijft over nog eens twintig procent die voor rekening te brengen is van de vele andere vormen van SD en aanver wante spierziekten. Het Duchenne-type komt het meest voor en is tevens helaas de meest ingrijpende vorm. Hier neemt de aantas ting van de spieren snel toe. De eerste verschijnselen wer den duidelijk tussen drie en vijfjaar. Hardlopen en rennen blijkt plotseling moeilijker te wor den. Later wordt traplopen te vermoeiend en uiteindelijk wordt het hele lopen zelf niet meer mogelijk. Op gemiddeld tienjarige leeftijd zijn de jon gens gebonden aan de rolstoel, die ze eerst zelf nog kunnen bewegen. Later is dat er ook niet meer bij. Het gaat dan steeds verder bergafwaarts. De aan het „Duchenne-type" lijdende SD-patiënten worden In Engeland is er jaarlijks een spierdystrofie- week. Er wor den concerten gegeven en sportwedstrij den gespeeld. Alles met het doel om geld in het laatje te brengen voor het SD-onder- zoek. Hiernaast een sticker, een van de vejle reclamemidde len, waarmee de „zaak" wordt aan gepakt. i- genoten moeten worden in verband met de steeds moei lijker wordende verplaatsbaar heid. traal daarin kan staan steeds weer die vraag: „Waarom hij wel gezond en ik niet?" met op de achtergrond het einde van het leven. De andere twee vormen van SD zijn minder ingrijpend. Bij het „lendengordeltype" zijn tussen het tiende en twintigste Bij het tillen van jonge kinderen geldt, dat men het kind zoveel mogelijk op de arm draagt. T>at is op de toto niet het geval. Veel beter zou zijn als het kind het hoofd in de nek van de dra ger had liggen en steun kreeg in de rug van een arm. De andere arm dient steun te verlenen on der hel zitvlak. Vergeleken met het buiten land heeft Nederland ondanks liet vooruitstrevende werk van de VSN nog een grote achter stand in te halen. De hoofdrol is weggelegd voor de Verenig de Staten, waar miljoenen en nog tens miljoenen dollars aan onderzoekingen voor SD be steed worden. Men is daar ook het meest gevorderd met de speciale kennis over SD: Er zijn over alle staten iteen zo'n honderd consultatiebureaus. De medische begeleiding en behandeling zijn er optimaal. In Europa is Engeland een na tie, die er qua organisatie en aanpak van ltet SD-probleem uitspringt. Italië en Frankrijk volgen op de voet. Jongtien: „Vraag bijvoor beeld in Engeland aan iemand in de straat wat spierdystrofie is en je krijgt er een antwoord op. In de V.S., Engeland en Italië zijn bijvoorbeeld één keer in het jaar speciale SD- weken. De ziekte staat dan gedurende een week in het brandpunt van de belangstel ling. Ér worden speciale sport wedstrijden gespeeld, men geeft concerten, toneelvoor stellingen enz., waarvan de baten bestemd worden voor het SD-onderzoek. Vergeleken met de situatie in ons land is dat ideaal te noemen. Niette min durf ik te zeggen dat de VSN in drie jaar tijds gezorgd heeft voor een positieve en daadwerkelijke aanpak, die voordien niet aanwezig was. Zelfs nam de Vereniging Spierdystrofie Nederland het initiatief om te komen tot één overkoepelende Europese or ganisatie. Daartoe vindt in september van dit jaar in Lon den de inwijdingsbijeenkomst plaats, waaraan door negen Europese landen wordt deelge nomen. Amerika zendt een waarnemener. In Engeland, waar nten zich toch al veel houding korte tijdsbestek van drie jaar veel tot stand kon worden gebracht, is voor een belangrijk deel te danken aan forse financiële injecties van het Prinses Beatrixfonds. Het onderzoek en de directe hulp aan patiënten in Nederland werd daardoor mogelijk. De financieringsmogelijkheden voor organisatorische doelein den laat echter veel te wensen over. Aan het bureau te Doorn is bijvoorbeeld een vaste bu reaukracht, zelf patiënt, ver bonden, die méér dan overbe last is. Op korte termijn moet er minstens een tweede bijko men, hetgeen al gauw een uit gave vam vijftig mille per jaar vergt. Dat geld is er nog ntet. Terug naar de medhche kant. De erfelijkheid. De erfe lijkheid, gericht op SD, is een moeilijke zaak, die eenvoudig voorgesteld, terug te voeren is op ltet volgende voorzover geen sprake is van spontane gevallen. Bij het Duchenne-type is de vrouw, die de ziekte NIET heeft de draagster. Daarbij be staat het risico, dat zij de ziekte overbrengt op de HELFT van haar zoons. De eigenschap van „draagster" kan op de HELFT van haar dochters worden overge bracht. Bij het lendengordeltype dienen zowel de man als de vrouw die de ztekte NIET hebben, beide dragers te zijn. Is dat het geval, dan is er een kans van een op vier dat een kind van deze ouders de ziek te krijgt. Blijft over vijfenze ventig procent. Daarvan gaat vijftig procent af voor de kans dat het kind drager of draag ster wordt. De overige 25 pro cent kan worden onderge bracht onder de noemer „ge zond". Over het laatste type kan gezegd worden dat die vorm alleen bij het kind kan voor komen als een of beide ouders de ziekte hebben, die zich bij de ouders soms pas later ma nifesteert. Hoe is de stand van zaken in Nederland? Jongtien: „De al aangehaalde werkgroep in het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam werkt met de mo dernste apparatuur. "Zij kan SD vaststellen en op grond daarvan verwijzen naar een revalidatiecentrum. Op aan drang van onze vereniging werd een samenwerking tus sen de werkgroep en het reva lidatiecentrum GKZ te Huizen in het leven geroepen. Daar kunnen de SD-patiënten in medisch opzicht goed worden ceerde beweging van de spie ren wordt voorkomen. Daarbij moet bijvoorbeeld een patiënt een bepaalde houding van de arm verdedigen tegen een te genwerkende druk van de man of vrouw, die met de patiënt bezig is. Hierdoor wordt een maximale „aan spanning van de betreffende spiergroepen verkregen. Soms werd geconstateerd, dat tot dan toe niet meer werken de spieren plotseling weer gingen meedoen. De Teirich-Leude-methode schenkt veel aandacht aan de ademhaling. Een goede adem haling, zo leert de methode hangt voor een groot deel af van de conditie van de buik spieren. Oefening, die men de patiënten wil laten doen, zijn het slaken van kreten als: „Hóóóó—Huuuu... en het bla zen op ballonnetjes. Spierdystrofie-patiënten moeten er altijd voor zorgen, dat zij goed warm blijven. Zij moeten daar als het ware mee verwend worden. Algemeen gegeven is trouwens, dat kou de spieren in mindere mate htm werk verrichten. Gene zing brengt de Teirich-Leude- methode niet, de fysieke con ditie van dc patiënt kan er ech ter wel door verbeterd wor den. Voor het gebruik van appa raten en speciale voorzienin gen op school, thuis en op straat kan men inlichtingen inwinnen bij de VSN. De ver eniging geeft raad bij het in richten van bedliften, het voorkomen van vergroeiingen enz. Op andere gebieden zijn consequenties voorstelbaar. Het zou te ver voeren deze te behandelen. De volgende pun ten kunnen bijv een rol spe len. In de Verenigde Staten steekt men veel geld in onder zoekingen die als basis een „economisch motief" hebben. Dit motief houdt in dat men zo snel mogelijk achter een methode wil zien te komen, waarbij men al in de buik van de moeder kan vaststellen of het kind SD heeft. Het harde argument is dan: „Een SD- patiënt kost zeer veel geld. Kom je voordat het kind ter wereld is, aan de weet, dat het de ziekte heeft, dan moet het kind weggenomen worden. Doorredenerend kom je op het terrein van de wetgeving. Door de overheid zou bepaald kunnen worden, dat ouders, die SD kunnen overbrengen, geen kinderen voort mogen brengen. Een conclusie is in feite overbodig. Een geneesmid del of een genezende metho- Op de afbeelding wordt het haar met een practische kam in orde gebracht. Je moet er maar op komen De Ver eniging Spierdystrofie Neder land heeft nog veel meer tips ih de kast. De oorzaak van de meeste spierziekten is tot dusver onbekend. In de hele wereld en ook in ons land wordt door de doktoren gewerkt om de oorzaak te vinden. De Vereniging Spierdystro fie Nederland (500 le den) wil al het mogelij ke doen om dit weten schappelijk onderzoek te Devorderen. De organisa tie heeft leden nodig. Véél leden, omdat het huidige aantal veel te klein is. Voor epn tientje per jaar kan men tot de VSN toetreden. Het se cretariaat geeft alle in lichtingen. Het adres is Vereniging Spierdystro fie Nederland, Postbus 65, Baarn, tel. 02150- 6837. Gironummer 1422400 t.n.v. de vereni ging in Apeldoorn. (Van onze medische medewerker) In dc industrie en de econo mie heeft de computer al lang burgerrecht verworven. Ook de geneeskunde zal niet ont snappen aan de moderne wij zen van informatieverwerking, alhoewel de geneeskunde een domein is waar de computer slechts schoorvoetend ingang gevonden heeft. Zo kan het gebeuren, dat sommige medi sche centra werken aan een noodzakelijke en versnelde doorbraak van de computer toepassingen, terwijl andere zelfs nog geen idee hebben van wat een computer eigen lijk is. Er zijn verschillende oorzaken aan te halen om de trage doorbraak van de com puter in de geneeskunde te hegrijpen. Allereerst zijn de meeste medische problemen dikwijls vaag omschreven, wat natuur lijk vaak een handicap is om ze aan de computer toe te vertrouwen. Tevens zijn er in de geneeskunde zoveel proble men voorhanden dat er bij de geneesheren weinig overeen stemming bestond om een soorf prioriteitenprogramma op te maken. Moest eerst het laboratorium, de radiologie, de bacteriologie of het elektrocar diogram aam de beurt komen De derde oorzaak van de hui dige achterstand is 'ongetwij feld het feit dat de geneeshe ren geen dringende noodzaak aanvoelden om beroep te doen op de computer. Op het ogen blik is er nog een schrijnend tekort aan bekwame artsen die van de medische informa tieverwerking hun loopbaan en toekomst willen maken. Gebrek aan tijd, gebrek aan teamwork en hun onmisken bare neiging om nog steeds „cavalier seul" te spelen heb ben ongetwijfeld de triomfan telijke intrede van de compu ter vertraagd. Hem volledig buitenshuis houden was echter onmogelijk. Momenteel zijn er al enkele duizenden computers werkzaam in de geneeskunde. Maar de overgrote meerder heid hiervan is werkzaam bij het oplossen van administra tieve problemen. Bij het ver werken van zuiver geneeskun de opdrachten, is nog maar een klein aantal ingescha keld. Hoewel de computer de ge neesheer niet kan vervangen op het gebied van de mense lijke benadering van de pa tient en ook niet over de ver beeldingskracht beschikt die de geneesheer zo dikwijls no dig heeft, is hij toch al een knecht voor allerlei werk. In zijn lezing op het laatste con gres voor de vereniging van Franstalige medici in Canada somde Bertrand Kempf van IBM de voornaamste werk zaamheden op die momenteel al door de computer gedaan worden. (IBM berichten juni 1971) Daaruit bleek dat de computer inderdaad ook voor de geneeskunde al een knecht is, die van alle markten thuis is. Wegens de geweldige vari atie van medische problemen wordt er beroep gedaan op praktisch alle mogelijkheden waarover de computer be schikt. Wanneer men dit als geneesheer overdenkt, dan voelt men zich wel enigiszinds onwennig, door de enorme voorsprong die er in dit op zicht in allerlei andere gebie den bestaat. Er staat de ge neesheren dan ook een echte revolutie te wachten, die de conservatieven zal frustreren en de niet soepelen van geest in een recordtempo hopeloos uit de tijd zal doen geraken. Er wordt nog steeds be weerd, dat de computer de geneeskunde zal veranderen in een robottenzaak waarbij het menselijk aspect verloren zal gaan. Deze bewering is niet helemaal ongegrond. Vragen lijsten die door de patient moeten worden ingevuld om door de computer verwerkt te worden, door de computer op gestelde diëten en behandelin gen kunnen inderdaad bij sommige patiënten het gevoel geven dat de geneeskunde „ontmenselijkt" wordt. Een nauwkeuriger onderzoek van "de situatie leert ons echter dat er veel meer winstpunten zijn dan negatieve aspecten. De geneeskunde wordt zo inge wikkeld, dat het onmogelijk wordt aan iedere patiënt nog kwalitietsgeneeskunde te ver schaffen zonder beroep te doen op de computer. De com puter zal en moet de genees heer ontlasten van alle routi newerk, van alle administra tieve sleur om hem op deze wijze weer in staat te stelen zich met de esentie van zijn taak bezig te houden. Aan het klinisch onderzoek en het •nentHiik contact kan daar door weer de nodige aandacht besteed worden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 10