We hebben waar gehad voor ons geld U krijgt tot 7% bij de postspaarbank .Jk paste er met in JONG GEL LU VA TE LANG VOOR COMBI In Bangladesj zijn zeker 25.000 ongewenste baby's op komst Kard. Willebrands voorkwam breuk wereldraad-Rome TOERISTEN TERUG VAN ZUIDPOOL-AVONTUUR Dood van verdronken vrouw ongeluk IN SODEPAX Adjudant overgeplaatst om signaleren van misstanden? binnenland GEGADIGDEN FEESTEN KING GEORGE BAGAGE altijd safe Nederland naar cacao-conferentie In 1971: 482 mensen verdronken Heldinnen ■D papier oor uw pen Abortus misdaad Adhesie voor bisschoppen Dinsdag 22 februari 1972 M te^orge^opSSchiphoin ma'" rechts Wencebach, Maehlmeyer, Valks, Maehlmeyer en Valks direct na hun aankomst gis- (Van onze correspondent) SCHIPHOL Na een pleziertocht dwars door de Zuidpool in een com fortabele grote ijsbreker en een hachelijke stran ding op de rotsen midden in het Zuidpoolgebied, is gisterochtend het kleine groepje Nederlanders, dat dit internationale avon tuur heeft meebeleefd, uit Zuid-Amerika op Schip hal teruggekeerd. „Ik ben met mijn vrouw vier maal de aardbol rond geweest, maar deze tocht is de mooiste die we ooit heb ben gemaakt," aldus de on verschrokken 77-jiarige L.F.J. Maehlmaeyer uit Hil versum, directeur van een automobielbedrijf uit Am sterdam, wiens 71-jarige echtgenote bijna van de ij zeren trap viel toen ze na de stranding van de ijsbre ker uit een soort amphibie- va-artuig van rubber aan boord moest klimmen van de Chileense oorlogsbodem, die de schipbreukelingen oppikte. „Er is geen paniek ge weest," deelde hij voorts mede. „We moesten van boord, omdat de kapitein bang was, dat het schip zou kapseizen. Het gebeurde op de terugtocht, om precies te Zijn op 11 februari, 's nachts om kwart over drie. Een uur later moesten we de reddingsboten in, waarin we vijf uur temidden van de ijsschotsen hebben rond gedobberd. Dat wtas inder daad een ijzig koud avon tuur." Hoewel voor Amerikanen niet nieuw, was de 12- daagse pleziertocht door het Zuidpoolgebied voor Neder land nog een primeur. In totaal had de KNAC-Pull- man club, die de reis in ons land organiseerde, 6 gega digden gevonden, die be reid waren diep in hun beurs te tasten voor deze nieuwe vorm van vakantie- genot. Per persoon kostte de tocht nl. ƒ8150,-, zodat Het echtpaar Valks wordt hier uitbundig begroet door dochter en zoon. een echtpaar bijna 17 mille moest neertellen. Daar was dan de vliegtocht naar het zuidelijkste puntje van Zuid-Amerika bij inbegre pen. De reis werd vanaf Us- huaia in de zuidpunt van Argentinië gemaakt in de comfortabele Noorse ijsbre ker Lindblad Explorer van 2480 ton, eigendom van een Amerikaanse reder. De be manning telde 78 koppen en er gingen in totaal 92 passagiers mee uit Ameri ka, Australië, Duitsland, Frankrijk, België en Ne derland. De vrouwen waren in de meerderheid. De oud ste dame was 83 jaar, af komstig uit de Verenigde Staten, de jongste reiziger een kind van 14 jaar, even eens uit de V.S. Terugblikkend op het avontuur kunnen de passa giers niet anders zeggen, dan dat ze waar voor hun geld hebben gehad. De tocht zou 12 dagen duren, maar door de onverwachte stranding op een rots kwam er een volle week van gro te vreugde en plezier bij aan boord van de Chileense oorlogsbodem Punta Arenas (bevoorradingschip met een helikopterplatform), die de opvarenden van de Lind blad Explorer naar Punta Arenas in Chili bracht. Het enige bezwaar van deze Chileen was, dat zij in feite niet berekend was op de toevloed van circa 150 ex tra passagiers. De 168 kop pen tellende bemanning van de Chileen heeft zich volgens de 52-jarige Am sterdammer A.J. Valks, die de reis eveneens met zijn vrouw meemaakte, gewel dig uitgesloofd. Aan boord werden grote feesten geor ganiseerd en zelfs werd on derweg een Russisch vaar tuig geënterd, waarvan de bemanning een onvervalste Russische dans-show ten beste gaf. Bovendien hadden de va kantiegangers het geluk, dat hun schip pas op het laatste stukje van de terug reis op die rota liep, dus nadat de hele reis praktisch al achter de rug was. „We waren met de Lind blad over de Zuidpooloirkel geweest," vertelde de heer Maehlmeyer. „Onderweg ging het gezelschap gere geld van boord om de be mande Zuidpoolstations te bezoeken. De tochtjes naar die stations werden ge maakt in zgn. Zodiacs, gro te rubberboten die in het water konden varen, maar zich ook over het ijs kon den voortbewegen. In de vroeg ochtend van 11 februari liep de ijsbre ker bij het eiland King Geor ge op een rots. De passa giers lagen op dat moment in bed en vele werden wakker omdat het schip plotseling omhoog kwam. Een uur later werd door de luidsprekers omgeroepen, dat iedereen zich warm moest aankleden en zich gereed moest maken om van boord te gaan. Aldus geschiedde. Ongeveer 2 y2 uur dobberden de opvaren den dn vier grote, redding boten en twee zodiacs rond in de ijzige kou, terwijl aan boord per radio om hulp werd geroepen. De Lindblad bleek zich goed te houden en dus besloot de kapitein de schipbreukelin gen maar weef aan boord te nemen. Hulp bleek tot grote op luchting van de vakantie gangers toevallig vlak in de nabijheid. De Chileense „Piloto Pardo" kwam na enkele uren in zicht en nam het grootste deel van de 162 opvarenden aan boord. Alleen enkele be manningsleden bleven op de Noorse ijsbreker achter. Gehoopt wordt, dat men de Lindblad nog deze week zal kunnen vlottrekken. Er schijnt een gat te zitten in dubbele bodem. Intussen is ook alle baga ge van het gestrande schip gered, zodat de passagiers zonder verlies van have of goed naar huis konden te rugkeren. Alleen aan boord van de Chileense boot moest men zich behelpen, aangezien de schipbreuke lingen toen slechts beschik ten uver de kleren die zij bij hun redding aanhad den. (ADVERTENTIE) Opzoek naarh°ge rente? Da postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk, want op «Ik van de 2400 postkantoren kunt u terecht. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering heeft de uitnodiging aanvaard deel te nemen aan de cacao-conferen- tie, welke op 6 maart a.s. aan vangt. Deze conferentie L door de secretaris-generaal van de Unctad bijeen geroe pen. Deze functionaris wil, dat de conferentie zo spoedig mo gelijk overgaat tot oprichting van een onderhandelingscom missie met het oogmerk bin nen deze commissie overeen stemming te bereiken over een ontwerp-cacao-overeen- komst. DEN HAAG (ANP) In 1971 zijn 482 personen door verdrinking om het léven geko men: 259 mannen, 45 vrouwen, 140 jongens en 38 meisjes. Het jaar daarvoor kwamen in to- taai 515 personen op deze wij ze om. Uit een overzicht van de koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelin gen blijkt dat in januari 1972 tweeëntwintig mannen, vrou wen jóngens en meisjes zijn verdronken. (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG „Eerst wilden ze me in een Volkswa gen frommelen. Maar dat ging helemaal niet; ik paste er ge woon niet in". Grady Panjers promotie tot chauffeuse van een grote vijf- enveertig-persoons dienstbus van de Koninklijke Lucht macht was eigenlijk pure noodzaak. Haar buitensporige lengte (ruim één meter vijfen tachtig) maakt Grady, korpo raal le klasse bij de Lucht macht Vrouwenafdeling, totaal ongeschikt om personenauto's te besturen, iets dat bij de Luchtmacht wel meer door LUVA's wordt gedaan. „Het was verschrikkelijk om in die auto's te rijden. Mijn hoofd bonsde voortdurend te gen het dak en mijn knieën raakten het stuur. Bovendien bleef er voor de passagiers achterin, de hoge Pieten,vrij wel geen plaats meer over". De legerleiding besloot haar toen maar op de combi's te zetten. Maar ook dat bleek geen afdoende oplossing te zijn. „Ja", zegt Grady, „dat -ging op den duur wei eng ver velen. Steeds maar vari het Kamp in Zeist naar Soestdui- nen -en terug. Dat was geen lolletje". Naarstig werd daarna ge speurd naar een vervoermiddel dat beter bij Grady's afmetin gen paste. En dat werd de le vensgrote DAF-bus waarmee dagelijks tientallen militairen door heel Nederland en ook Duitsland vervoerd worden. Grady Panjer werd hierdoor de eerste vrouwelijke bus chauffeur van de Koninklijke Luchtmacht. Géén van haar collega's ziet dit echter nog ais een unicum. „Nee, iedereen heeft me volko men geaccepteerd. Natuurlijk maken de jongens af en toe wel eens een 'grapje, maar och, daar raak jie gewend aan-. Dat kan ik nu niet erg meer vin den. In het begin wel. Bij het minste geringste zat ik dan met een vuurrode kop en 'schaamde ik me rot. Maar dat was gauw voorbij. Je moet te gen een' stooltje kunnen". DACCA (AP) In Bangladesj staan, duizenden ongewenste kinderen op het punt te worden geboren. De „vaders" zijn Pakistaanse soldaten en de jn°eders die door deze militairen zijn verkracht. De autoriteiten verwachten, dat het aantal verkrachten 50.000 bedraagt en schat het aantal kinderen, dat hiervan het gevolg zal zijn, op zeker 25.000. Het lot van de -vrouwen kan zwaar zijn omdat men in Ben galen moeders met kinderen maar zonder echtgenoot niet aanvaardt. De kans is dus zeer groot dat duizenden vrouwen, die het slachtoffer van verkrachting zijn geworden, zullen trachten hun kinderen „op de een of andere manier weg te werken". Dit kan uiteraard meer op het „platteland" worden ver wacht dan in de grote steden, waar men de zaken wat ruimer opvat. In families waar men geheel volgens ouderwetse opvattin gen leeft worden vrouwen en meisjes, diie een kind krijgen en niet getrouwd zijn, of het kind in overspel hebben gekre gen, weggezonden door de fa milie en soms ook door de echtgenoot. De mogelijkheid bestaat dat zij weer worden geaccepteerd als zij terugko men maar alleen. Vrouwen of meisjes, die hun kind willen houden, lopen de kans nooit meer te mogen te rugkeren. De nieuwe regering van Ban- ladesj had al meteen na het ontstaan van de staat laten weten, dat men de ongeluk kige vrouwen zou gaan be schouwen als „nationale hel- DEN HAAG (ANP) „Ik ben het slachtoffer geworden van een beleid dat niet recht vaardig was. De commandant van het territoriaal commando Utrecht heeft mij willen dwin gen tot strafbare handelingen". Dit betoogde maandag de 51r jarige C. den Dekker, kazerne adjudant van de „Hojel-kazer- ne" in Utrecht, voor het amb tenarengerecht in Den Haag. Het gerecht behandelde een beklagzaak van de adjudant tegen de minister van Defen sie. De heer Den Dekker stelt daarin, dat hij in 1966 en 1967 enkele malen is overgeplaatst, omdat hij misstanden had ge signaleerd bij het territoriaal commando Utrecht. Er werd in diensttijd en met gebruikma king van dienstmateriaal aan de „lotto" meegedaan, en in diensttijd gehandeld in levens middelen. Ook enkele van zijn superieuren zouden daar aan hebben meegedaan. De adjudant bracht de minister van Defensie per rekest van de malversaties op de hoogte. Volgens hem werd geen on derzoek ingesteld, maar keur de de bewindsman de over plaatsingen goed. De heer Den Dekker ziet de handelingen van de minister als een mis bruik van bevoegdheid. Hij vroeg het ambtenarenge recht rehabilitatie, herstel van hem en zijn gezin toegebrach te schade en leed, en herstel van zijn vertrouwen in een rechtsstaat te leven. dimmen" en dat men hoopte, dat de bevolking hier zo ook over denken zou. Naar aamleiding van deze oproe|) kwam er al spoedig hulp uit het buitenland, onder meer van de Wereldraad van Kerken Er zijn ook internationale organisaties, die hebben aan geboden verplaatsbare abor tusklinieken en medici ter be schikking te stellen. STADSKANAAL (ANP) Het hernieuwde onderzoek naar de verdrinking van de 27-jarige mevrouw Engelina Schoonveld-Van der Tuuk op zondag 14 november 1971 in 't Zandt is gesloten. Op die da tum werd het lijk van de vrouw in een sloot achter het gemeentehuis van 't Zandt door haar man gevonden. Het in eertes inBtamtie gesto ten onderzoek leidde tot de conclusie van een noodlottig ongeval. Deze conolusie is door het nieuwe onderzoek be vestigd. Het onderzoek was heropend na een binnengekomen anonie me brief aan de politie, waar in bepaalde suggesties werden gedaan. GENèVE (KNP) Dank zij het ingrijpen van paus Paulus zelf, die meer het ad vies van kardinaal Wille brands en mgr. Gremillion heeft gevolgd dan de afwij zende adviezen van de curie, zal samenwerking van wereld raad en de katholieke kerk in de Sodepax voor rechtvaar digheid en vrede in de wereld gehandhaafd blijven. Wel zullen de plannen, die een paar progressieve jonge ren vorig jaar ontworpen had den, drastisch gewijzigd wor den: de Sodepax gaat 'afrem men in die zin, dat het zijn te grote zelfstandigheid moet prijsgeven en slechts als advi serend lichaam zowel voor de kerken van de wereldraad als voor de katholieke kerk zal fungeren. Kardinaal Wille brands zo is besloten zal zelf namens Rome en dr. Eu gene Carson Blake namens de wereldraad toezicht op Sode pax houden. Jezuïetenpater Dunine, die de zwaar bekritiseerde experi mentele drie jaren als secreta ris van Sodepax heeft gefun geerd is vervangen door een ervaren 53-jarige oud-missto' naris van Scheut, pater Spae (Belg.). Eerst in april als de nieuwe Sodepax het program voor de komende drie jaren ter goed keuring aan Rome en de we reldraad zal voorleggen, valt de definitieve belissing. Om dit akkoord te bereiken, is kardinaal Willebrands veer tien dagen geleden naar Genè- ve gereisd, samen met mgr. Gremillion, secretaris van Jus- titia et Pax, om het nieuwe standpunt van het Vaticaan te verdedigen. Hij had de felle kritiek op Sodepax, de inter nationale interkerkelijke com missie voor rechtvaardigheid en vrede, uit de curie reeds bij de paus kunnen ontzenu wen en het definitieve echec dezer oecumenische samen werking kunnen verhinderen. Maar vain de andere kant tnoest hij ook „optornen tegen al te grote voortvarendheid, die bij de jongere leden van de inter kerkelijke commissie de ove' hand dreigde te krijgen". DE AFDELING mode van de academie voor beeldende kunsten in Arnhem heeft tij dens een van 16 tot en met 20 februari in St. Gallen (Zwit serland) gehouden internatio nale modewedstrijd drie wain de zes eerste prijzen gewon nen. Jong geleerd is oud gedaan, zullen de leidsters van deze Oostduitse kleuterschool gedacht hebbentoen ze een hoekje in richtten waar de meisjes naar hartelust kapstertje kunnen spelen. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen deze vermeld worden. Slechts bïj hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet det de redactie het fn afle gevallen eens ia met inhoud, cq. «trekking. Hat is zo eenvoudig: een kleine operatie en hot „onge wenste kind" is weg. Verder geen zorgen. Leef maar lustig voort. Gewetenswroeging? Wait zou het. „Je bent tooh baas over je eigen buik?" Zeg mij eens dolle Mina, heb jij je eigen buik soms gemaakt? Je „ouders" zeg je? En waar komen die vandaan? Je voorouders? Dan 'blijf ik maa-r doorvragen: je voorou ders? Maar ze hebben allemaal gekregen: heel hun menselijk bestaan en daar horen ook hersens bij, die jij niet ge bruikt en een vrije wil, die jij misbruikt om kwaad te doen, om een onschuldig menselijk wezentje, dat geheel en al op jouw moederlijke zorg is aan gewezen, in stukken te iajten hakken. Jij heht het menselijk leven gekregen. Alle, mensen hebben het gekregen. En nu vragen we weer opnieuw: Als jie hebt gekregen, „Wie is dan de Gever?". Wait is dait voor een Wezen, die het bestaan niet gekregen heeft, maar aan alle anderen gegeven? Wie is dat Wezen, dat een bestaan heeft van Ziahzelf. Oneindig in alles, ook in zijn Venstand, zijn Wil, zijn Macht en Recht vaardigheid? Die alle voor waarden heeft om te bestaan zonder begin en zonder einde. Wij -allen hebben ons bestaan, ons lichaam en ons leven aan Hem te danken. Dat is alle maal van Hem. Wij mogen het niet misbruiken, noch vernie len. Hij heeft gezegd: „Ik ben de Heer Uw God Gij zul-t (een onschuldige) niet doden". Daarvoor bestaalt geen enkel excuus. Direct daden is altijd moord, een misdaad tegen het leven, dat God zelf -geschapen heeft. Hij zal allen, die deze misdaad plegen, ter verant woording roepen. De katho liek, die deze misdaad pleegit, óók de moeder, loopt door dit feit de excommunicatie in, d.w.z. is uitgesloten van de gemeenschap van de gelovi gen, hij mag geen sacramenten ontvangen, uitgezonderd de bieaht, mits hij of zij een op recht berouw heeft en het vaste voornemen nooit meer die af schuwelijke misdaad te bedrij ven. Vóór dat de absolutie ge geven war-dt, moet eerst de excommunicatie worden op geheven. In een staait met enige be schaving werden altijd moor denaars zwaar gestraft. De staat achtte zich hiertoe ver plicht om het leven van de burgers te kunnen bescher men. St.-Paulus schrijft aan de Romeinen (13:4), dat- het we reldlijk Gezag niet voor niets het zwaard draagt, w-ant als dienaar van God is het met de bestraffing van de misdadi-ger belast. Al is dan de doodstraf in ons ianid afgeschaft, heeft toch die wereldlijke Overheid de dure plicht de misdadigers, die abortus plegen, te straffen. Andiers wordt het een nationa le ramp. Een nationale mis daad! Abortus valt ook voor 100 procent buiten het terrein van de geneeskunde. Genezen is de taak van de dokter, niet doden, dat altijd -ongeoorloofd is, en dus nooit noodzake lijk. NIJMEGEN P. ZACHAEUS O.F.M, De in uw kopje bovenaan op de eerste pagina vermelde „Massale adhaesie voor bis schoppen" (De Stem, 10 febr. 1972) betreft geenszins een spontane reactie, doch een kunstmatig opgewekte. Men vraagt zich af, wat heeft al dit en dergelijk gedoe voor zin? Wat wil men nu eigenlijk: on gehoorzaamheid, afscheiding, schisma? Wil men niet langer een hiërarchische, doch een democratische opbouw met in spraak en medebeslissen, me debesturen, misschien met een dreigende stok achter de deur? Of gaat het uiteindelijk om de oudste zonde als in het paradijs: de hovaardij? (Gij zult zijn als Goden). En wat kunnen wij inzake belangrijke aangelegenheden als de eeuwi ge geloofswaarheden anders zeggen tot Christus' plaatsbe kleder, dan wat Simon Petrus, de eerste paus, antwoordde op Christus' vraag: „Wilt ook gij heengaan?"; „Heer, tot wien zouden wij gaan. Gij hebt de woorden van het eeuwige le ven!" Laten wij bidden voor onze H. Vader de paus, voor de bis- schoppen en voor elkander. Wij allen toch hebben het moeilijk. Dan zullen wij mis schien eerder herinnerd wor den aan Christus' woorden: „Wie onder u de minste is, zal de eerste zijn m het rijk der hemelen". BREDA. G.C.J.M. VERBIEST k

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7