J. C. Aschoff opende buurthuis BLAUWE REIGERS TERUG OP NEST Praten over toekomst van Zeeland A. BURGEL: GEEN SPRAKE VAN DICHTSLIBBEN DE PEREPLU IN BIERVLIET v. Liere kreeg twee zilveren medailles Jo Ivens dirigeert Messiah Studiedag voor plattelands jongeren stad streek Automobilist verblind: tegen boom Vergadering over bedrijfsvoetbal J aarver gadering NFO-Zeeland Raad Oostburg akkoord met gewijzigde erfpachtcanon Plan Boomclijk te Hansweert in de raad BUIT VAN 300,- BIJ INBRAAK Installatie van 425 jeugd- natuurwacliters Raak bij één op de zeven Vredesplan Lynch voor N.-Ierland Maandag 21 februari 1972 (Van een onzer verslaggevers) GOES - HOEDEKENSKER- KE - TERNEUZEN —„Het is allemaal helemaal niet waar, wat Van Poelje zegt": de door het statendebat van vrijdag te leurgestelde reactie van de Hoedckenskerkse ondernemer A. I, Burgcl, die desondanks moedig met zijn plannen door gaat. „Ik woon hier nu 12 jaar aan de veerhaven en in die tijd is er nog geen 25 cm aangeslibd op de plaats waar ze nu de ponton en de brug gaan weghalen". Volgens de Hoedekenskerkse hotelier komt het slib alleen in de vaargeul. „Ze kunnen die spullen ook in het jaar 2000 onbeschadigd terughalen hoor. In de hoeken van de haven, in dat gedeelte althans, hebben ze nog glooiingen moeten leg gen omdat het daar wegviel. Er komt nooit slib onder". Verontwaardigd is de heer Burgel over de mededeling dat hij zijn aanvrage voor vergun ningen en voor aankoop van ponton en brug niet zou heb ben ingediend. „Ik heb op de dag van mijn bezoek aan de heer Van Poel je nog brieven gericht aan NS, G.S. én Rijkswaterstaat, met alle benodigde papieren en af schriften erbij. En die zijn meteen op de bus gegaan. Er zijn daarna nog eens drie mensen van de Prov. Stoom boot naar het bootje wezen kijken. Bij de keuring vonden ze het een beetje te klein". „Ik heb toen nog gezegd, dat die Belg waarmee ik samen werk in Rotterdam een loods boot in optie heeft, die hij koopt zodra de vergunning af komt voor het gebruik van de haven. Die boot heeft in Hans- weert nog gevaren en ze ken nen hem daar nog als een degelijk ding, dat langer kan meegaan dan een dubbeldek ker". De heer Burgel vindt het geen ramp, dat de ponton nu door de provincie voor f 60.000 verkocht wordt. „Voor f 20.000 komt er een nieuwe brug, die nog beter is. Maar waar ik zo kwaad om ben: hun argumen ten kloppen niet". „Eerst hebben ze beloofd dat ze het aan zouden zien en dat ik alleen maar onmiddel lijk een vergunning had aan te vragen, en nu kan dit. Bij G.S. geloofden ze ook niet dat de ponton met een ploeg kan worden vrijgehouden, maar na enig onderzoek in Antwerpen bleken sommige fracties toch beter te weten". „De Norfolkline heeft al ge zegd dat ze een minder plom pe en dichter bij zee liggende ponton met brug kan leggen. Claeys heeft niet zo'n lange en brede geul nodig als die er nu ligt. Misschien zal er óm de zoveel jaar eens gebaggerd moeten worden. Wij Wilden 's morgens twee, 's avonds twee vaarten en 's middags één vaart gaan doen. Tussendoor kan men 's winters op jacht gaan en 's zomers op plezier vaart en vissen". „Het zwembadplan, dal de ingenieurs van Norfolk me voorgerekend hebben, maakt de boot nog extra aantrekke lijk en omgekeerd, vooral als we er nog subsidie bij zouden krijgen". Burgemeester Aschoff: Officieel opendraaien. hoogwater Morgen, dinsdag 22 febr. Bergen op Zoom: 8.50 21.32 Hansweert: 8.04 en 20.46 Terneuzen: 7.30 en 20.14 Vlissingen: 7.03 en 19.47' Wemeldinge: 8.40 en 21.22 Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI: overwegend droog, enkele zonnge perodes, maar plaatselijk mist. Ongeveer nor male temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: om streeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent: kans op een geheel droog etmaal: 70 pro cent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp.: om streeks normaal; max. temp.: omstreeks normaalkans op een droge periode van minstens 12 uur- 90 procent; kans op een geheel droog etmaal- 70 pro cent. (Van omze correspondent) OSENDRECHT In de nacht van zaterdag op zondag werd op de Putseweg ter hoogte van Jagersrust de auto mobilist J.B. (24) uit Hans- weert door een tegenligger verblind. B. reed daardoor met zijn auto tegen een boom. Het voertuig was total loss. De be stuurder kwam er goed van af. (Van onze correspondent) GOES De drie Zeeuwse christelijke plattelands jonge ren organisaties houden op dinsdag 7 maart in "De Prins van Oranje" te Goes een stu diedag. De bijeenkomst begint om tien uur. De eerste inleiding door de secretaris van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer E. Baerends, behandelt 'de bedrijfsopvol ging' en de e.s.v'r, bij de Z.L.M. de heer J. Markusse, die om half een begint, spreekt de heer A. Latijnhou wer uit Tilburg, secretaris van de contracttelersvereniging zuid west Nederland, over 'kontraktteelt'. Na de koffie maaltijd worden dïsci, ;roe- pen gevormd en zal een l'ocuru vragen beantwoorden. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET Op am bachtelijke wijze heeft zater dagmiddag burgemeester J. C. Aschoff van Terneuzen buurthuis „De Pereplu" in Biervliet geopend. Gewa pend met een schroevedraai- er beklom de burgemeester, gadegeslagen door een paar honderd belangstellenden, een keukentrapje en beves tigde het naambordje van het nieuwe buurthuis door middel van twee schroeven naast de ingang. In zijn openingstoespraak bracht de heer Aschoff dank aan de centrale stichting voor sociaal-cultureel werk in de gemeente Terneuzen, „Wij hebben hier nu een Stukje Biervliet van waaruit het wel zijn bevorderd kan worden. Hij riep de bevolking van de ze woonkern op het buurthuis werk te steunen en letterlijk en figuurlijk inhoud aan het buurthuis te geven. „Het is een nieuwe impuls voor een betere samenleving, die echter niet kan slagen wanneer naast de deskundig heid van de leiding niet een enthousiaste bevolking staat". De heer J. Huljbrecht, voor zitter van de centrale stich ting, feliciteerde het werkbe- stuur Biervliet, dat onder lei ding staat van de heer A. de Krijger met „De Pereplu". „Met deze opening heeft nu ook de laatste van de vijf Temeuzense kernen een buurt huis". De heer Huijbredht memoreerde dat plannen voor dit buurthuis reeds van voor de herindeling dateerden. „Hoewel u wel eens tegen ons aanschopte moet ik u toch bedanken voor uw geduld, maar wij stonden voor een zeer zwaar investeringspro gramma", zij de heer Huij brecht tegen het werkbestuur. Hij zette nog even in het kort de werkwijze en doelstelling van de centrale stichting uit een en zei dat die er was om gebruikt te worden. Hij dankte de diensten van de gemeente Terneuzen die eraan hebben meegewerkt dat in recordtempo dit nieuwe buurthuis ingericht kon wor den. Voor de leidster mevrouw W .Kes-Spruit was de heer Huijbrecht blij dat ze nu goed aan de slag kon. „U bent er een aantal jaren geleden al mee begonnen met dit werk, deels uit sociale bewogenheid en deels als hobby. U heeft nu dus uw werk aan uw hob by". Burgemeester Aschoff kreeg hierna nog even het woord om een Meijer te feliciteren, die de naam voor het nieuwe buurthuis had bedacht. Zijn felicitatie ging vergezeld van een boekenbon. Op verzoek van de heer Krijger gaf de in keurige uniformen gestoken drumband van Biervliet, die buiten reeds een blijk van zijn kunnen had gegeven, nu in het buurthuis een nummertje weg, waarna het gezelschap nog geruime tijd gezellig bij een bleef en de entourage van het buurthuis ln ogenschouw (Van een onzer verslaggevers) HULST Vrijdag begint er in de Graanbeurs in Hulst om 20.00 uur een vergadering van het bedrijfsvoetbal in Hulst. Tijdens deze vergadering zul len onder meer mededelingen worden gedaan met betrek king tot de beschikbare terrei- De belangstelling voor de vernieuwde ruimte was groot. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op donderdag 2 maart zal in de kantine van de veiling in Goes de jaarverga dering worden gehouden van de lering Zeeland van de N. F. O. Op de agenda staat o. m. de verkiezing van een secretaris penningmeester aangezien ir. P. M. Filius te Wilhelmiina- dorp voor deze funktie heeft bedankt. Na het huishoudelijk gedeelte spreekt de heer J. J. Lemmens, chef van de proef tuin in Wilhelminadorp over „Nieuws van de proeftuin". (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In de laatste raadsvergadering heeft de raad Oostburg het doek laten vallen over de langslepende erfpachtkwestie in IJzendij- ke. Zonder hoofdelijke stem ming ging de raad akoord met een voorstel van b. en w„ met ingang van 1 januari 1972 een erfpachtcanon van 4 procent te heffen, afgeleid aan de grond prijzen van de schattingscom missie Bun-De Badts. De raad stak zijn tevreden heid hierover niet onder stoe len of banken. Alleen de heer Haverbeke, die met zoveel IJ- zendijkenaars op de publieke tribune als het ware een thuiswedstrijd speelde, vestig de er de aandacht op dat de nu aan te nemen canon nog vrij hoog was. Hij dacht dat de canon met name in Aar denburg nog lager was. Burge meester Schipper dacht dat dit kwam door een lagere grond prijs. Het woord is nu aan Gede puteerde Staten van Zeeland, die het raadsbesluit, waarbij een oud besluit van de raad IJzendijke werd ingetrokken, moeten goedkeuren. Of dit in derdaad gebeurt, is de vraag nog daar GS reeds vorig jaar lieten weten er niet veel voor te voelen het IJzendijkse raadsbesluit ongedaan te ma ken. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Wanneer de blauwe reigers weer op hun broedplaatsen in Zaamslag zijn teruggekeerd is het vrij wel zeker dat koning winter definitief is verdwenen. Wel nu, de blauwe reigers zijn weer neergestreken in de hoge bomen van hoeve „De Punt" Ieder jaar weer wordt met spanning uitgekeken naar de komst van deze vogels. Kon een aantal jaren gele den nog gesproken worden van een kolonie reigers die met hun luid gekwetter, waar aan de bewoners van de Axel- sestraat in het zuidelijke ge deelte ieder jaar weer even moesten wennen, thans keerde slechts twee reigers terug. De mogelijkheid dat de blauwe reigers in Zaamslag binnen af zienbare tijd zullen verdwij nen is dus niet uitgesloten. Hetzelfde geval heeft zich voorgedaan nabij de Axelse- Sassing waar aan het begin van deze eeuw de grootste ko lonie uit deze streek was ge huisvest, en vorig jaar nog een vogel (een mannetje) terug kwam, echter geen vrouwelij ke partner kon krijgen en na verloop van enige tijd ook verdween. Dat de blauw reiger in zijn totaliteit zal verdwijnen uit Zeeuwsch-Vlaanderen is ech ter niet denkbaar. Vast staat dat de laatste tien jaar sprake is van een verplaatsing. Dil blijkt wel duidelijk uit de ge gevens die de Hulster bioloog, de heer G. Sponselee ons ver strekte. Telde de kolonie te Zaam slag in het jaar 1955 nog 47 nesten die bewoond waren met blauwe reigers vorig jaar waren er dat nog slechts 4. De broedplaats bij Luntershoek aan het z. g. groot-eiland nabij Hulst breidde zich nit van 2 nesten in 1964 tot 85 broedge- vallen in 1971, zodat van een achteruitgang geen sprake is. (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT-GOES De voorbereidingen voor de tot standkoming van bestemmings plan „Boomdijk" te Hans weert zijn nu zover gevorderd dat b. en w. van Reimerswaal het plan aan de gemeenteraad vergadering van volgende week dinsdag ter vaststelling aanbieden. Het bestemmingsplan, een "vlekkenplan" voor circa 300 woningen in verschillende fa sen, is na aanvankelijk in 1969 door de PPD op de lange baan te zijn geschoven, vorig jaar weer door b. en w. bij de PPD aanhanging gemaakt. Aan het plan liggen 4 blang- rijik motieven ten grondslag. In het huidig bstemmingsplan is geen bouwgrond meer over. Er zullen twee woon klassen komen. Naast de ge bruikelijke daarbij te betrek ken instanties is bij het vooro verleg ook het comité Nieuw- Hansweert betrokken. Het nieuwe bestemmings-vlekken- plan heeft een maand ter inza ge gelegen. Er zijn tot nu toe nog geen bezwaarschriften in gediend. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vanavond beginnen in diverse plaatsen in Zeeland een reeks van vijf discussieavonden met als onderwerp „de toekomst van Zeeland in het kader van de ontwikkelmg van zuidwest-Nederland". Uitgangspunten hierbij zijn o.m. „de ont wikkeling van zuidwest-Nederland", van de rijksplanologische dienst, het z.g. paarse boek. De ijeenkomsten w orden ge houden onder audpicien van de N.V.N. Zeeland en beogen iedere inwoner van Zeeland meer te doen weten over de planden die met betrekking tot Zeeland zijn gemaakt. Na een algemeen inleiding op de eerste avond volgen drie bijeenkomsten met diverse deskundigen die opde drie verschillende modellen in het paarse boek, het economische, het sociaal-culturele en het milieumodel, een toelichting geven, waarna daarover gedis cussieerd kan worden. De slo- tavond wordt gebruikt voor het trekken van conclusies. De bijeenkomsten worden gehouden in Middelburg, Vlis singen, Goes, Zierikzee, Tho- len, Terneuzen en Oostburg (raadhuis). Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de NVN, Nieuwe Haven 43, Middel burg. (Van een onzer verslaggevers)] KAPELLE De heer Joh. van Liere uit Biezelinge is za terdagmorgen tijdens een bij eenkomst in „De Vroone" te Kapelle twee keer onderschei den met een zilveren medaille. - Burgemeester Van Suyiekom reikte hem uit de zilveren me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau en mr. J. J. van der Weel uit Middelburg overhandigde hem de zilveren medaille van ver dienste van het Rode Kruis. De heer Van Liere werd za-1 terdag 70 jaar. De uitreiking van de onderscheidingen vond plaats in tegenwoordigheid van vele afgevaardigden van verenigingen waarvan de heer Van Liere bestuurslid is. Bij zonder duidelijk kwam naar voren hoeveel deze man gedu rende het grootste deel van zijn leven heeft gedaan voor kerkelijk en maatschappelijk leven in Kapelle en Biezelin ge. Altijd was hij de man die achter de schermen het werk deed en de vervelende kar weitjes opknapte. Hij diende de chr. geref. kerk vele jaren als diaken en verzOTgt er nog de administratie voor. Hij was zeer aktief voor het Groene Kruis en vanaf de oprichting van de Rode Kruis afdeling in Kapelle heeft hij er een be- stuursfumktie in, In de A. R. partij neemt hij een belangrij ke plaats in, bij de chr. school en het interkerkelijk gezins- werk eveneens. Veel sprekers brachten naar voren hoe zeer zij het werk van deze mam waarderen, die in bet dagelijks leven vlashan delaar is maar per jaar waar schijnlijk met zijn auto belan geloos meer kilometers maakt voor het kerkelijk en maat schappelijk werk dan voor zijn bedrijf. Vele cadeaus werden overhandigd. 's Avonds was er een recep tie in „De Vroone" en ook daar was het erg druk. Het tamboer- en pijperkorps „Jonge Kracht" kwam de gehuldigde verenigingsmam een welver diende muzikale hulde bren gen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in het magazijn voor scheepsbenodigdheden van de heer L. Hamelink aan de Schependijk in Terneuzen. De dieven kwamen via de achterdeur binnen. Er werd een geldkistje vermist met driehonderd gulden. Ook in het veilinggebouw aan de Industrieweg hebben tijdens het weekeinde dieven geprobeerd hun slag te slaan. Er werd een ruit aan de voor zijde van het gebouw vernield, maar zij hebben het blijkbaar hierbij gelaten. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het resldentie- koor en het gewestelijk orkest voor Zuid-Holland geven op 22 februari in Den Haag onder leiding van Jo Ivens een uit voering van de "Messiah" van G.F. Handl. Dat zal gebeuren in het Nederlands congresge bouw aan het Cburchillplein in Den Haag. Van de 2000 plaatsen in de Prins Willem Alexander zaal zijn er inmiddels 1800 bij voorverkoop uitgegeven. Solis ten bij dit concert zijn de so praan Anette de la Bije, de alt Aafje Heynis, de tenor Chris van Woerkom, de bas Robert Holl en Tijn van Eijk clave- cimbel. Het concert begint om 20.15 uur. De verwachtingen van Jo Ivens voor dit concert zijn hoog gespannen Te meer ook om dat er nogal belangstelling be staat van de zijde van andere koren. Hij zegt dat een ver heugende ontwikkeling te vin den. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Donderdag 24 februari zullen door wet houder R. Hol ongeveer 425 nieuwe jeugdnatuurwachters te Terneuzen worden geïnstal leerd. De installatie zal onder meer door de heer C. Voorhoe ve, directeur van de nationale stichting "Jeugd en Natuur' en het bestuur van de Temeuzen se afdeling worden bijge woond. Na de installatie, die in het Zuidlandtheater plaats vindt, zal de film 'In de scha duw der vooruitgang' worden vertoond. UTRECHT In Zuid- Holland en in de stad en provincie Utrecht zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag de onderhand gebruikelijke verkeers controles gehouden. In totaal werden ruim 15.000 auto's gecontroleerd. Er werden liefst 2.108 pro cessen - verbaal opge maakt. Twaalf personen reden volgens de politie onder invloed van alco hol, 35 kregen een rij verbod opgelegd omdat ze te veel hadden gedron ken. (Van een onzer verslaggevers) DUBLIN Jack Lynch, de premier van Ierland, heeft een plan van drie punten gelan ceerd voor vrede in Ulster. Lynch kwam met de volgen de punten; „Het oprichten in het noorden van een „speci fiek Ierse instelling" die de nationalistische en unionisti sche gemeenschappen in staat zou stellen samen te werken. Besprekingen tussen de Ierse en Britse regeringen, met deelname vam vertegenwoordi gers van de twee noordelijke gemeenschappen, om te beslis sen over een bestuur dat aan vaardbaar is voor de gehele bevolking van Noord-Ierland; Een interim-commissie die de zaken in Ulster regelt terwijl dergelijke besprekingen plaatsvinden.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3