11 Velen namen kijkje op expo over Reimerswaal Bomalarm op veerboot SNEL OPTREDEN VOORKWAM GROTE BRAND GOESE OPERETTE-UITVOERING OP NIVEAU Restauratie van torenuurwerk in Hansweert REDDERS KREGEN DIPLOMA stad streek 2 nu— NAAM MARIUS EXPO P. v.d. Bekke assistent beheerder sporthal Oostburg DOORGEREDEN NA ONGELUK Westkapelle Terneuzen Man ernstig gewond bij ongeval Hulst Boschkapelle Kruiningen IJzendijke Morris en M.G. GARAGE KOOL India wil met Pakistan praten I Maandag 21 februari 1972 (Van een onzer verslaggevers) GOES/REIMERSWAAL/MIDDELBURG „Meneer dat pa pier staat op z'n kop. Ik kan het niet lezen", aldus een van de reacties van scholieren die „onleesbare" middeleeuwse documen ten en andere middeleeuwse overblijfselen van het verdronken Reimerswaal hebben bekeken tijdens de meest succesvolle ten toonstelling die het Zeeuws rijksarchief in Middelburg ooit heeft georganiseerd. „Een verdronken stad - Rei merswaal" trok in slechts twee maanden 1703 bezoekers en dat is dus in verhouding /eel meer dan de 1945 in een /iermaandse en toeristische zomertenitoonstelling die tot nu toe als record gold. Teleur stelde alleen de houding van de scholen uit het huidige „Redmerswaal". Hoewel alle afzonderlijk uit genodigd, kwamen zij niet op dagen. Dit in tegenstelling tot de in totaal 32 klassen die naar de expositie zijn komen kijken: van lagere schalen (3), pedagogische academies, lycea, mavo's, nijverheidsscholen et cetera. Wel hebben door de bank (de zandbank die de verdron ken stad nu is) genomen veel particulieren en het complete gemeentepersoneel van Rei merswaal een bedevaart naar het archief ondernomen. Op vallend was een aantal bezoe kers die de achterhaam „Rei merswaal" droegen en uit het hele land kwamen: bijvoor beeld uit Katwijk en Maas tricht. Mr. C. J. van Heel vermoedt dat het hier afstammelingen betreft van vissers die na 1630 de sitad moesten verlaten en zijn uitgezwermd over het land. Opvallend was ook een grote groep mensen die „Blok" heten en zich o.p grond van bepaalde theorieën beschou wen als „Bloks van Reimers waal". Het was vrijdag, de op een na laatste dag, de drukste dag van de tentoonstelling: 117 be zoekers'. Veel mensen kwamen speciaal voor het aan Marinus van Reymerswael toegeschre ven schilderij kijken, dat nu het middelpunt is van aan koop- en veilingactiviteifen en dat zelfs door deskundigen als een copie of een studiostuk wordt beschouwd. „Wij hebben nog wel aan verlenging van de tentoonstel ling gedacht, maar het schilde rij moest toch terug en verze kering en regelingen van de andere stukken zouden teveel problemen hebben opgeleverd voor een zo korte periode. De mensen waren behalve in het schilderij verder het meest geïnteresseerd in de rekenin gen van de baljuw met middel eeuwse straffen. Dat vond men leuk. Bijvoorbeeld een zelfmoordenaar die na zijn dood nog werd opgehangen". „Leuk is ook een groot aan tal aanmeldingen voor een lid maatschap van de Ned. jeugd bond ter bestudering van de geschiedenis, de bond die deze zomer het oudheidkundig on derzoek deed en die samen met ons de tentoonstelling heeft georganiseerd". „Duizend en 1 jaar Walche ren" zal de titel zijn van de volgende tentoonstelling in het archief, die op 14 april zal worden geopend. Het is name lijk dit jaar precies duizend jaar geleden dat Walcheren zwart op wit genoemd werd, in een oorkonde van perka ment, waarop keizer Otto de tweede Walcheren aan zijn bruid schonk. Dat „en 1 jaar" slaat op de gedachte dat Wal cheren veel langer dan dui zend jaar bestaat. P. v. d. Bekke. (Van onze correspondent) OOSTBURG De heer P. v. d. Bekke. bij vele Oost- burgse voetballers en voetbal fans een goede bekende, hij was jarenlang een goed speler en later trainer van het jeugd- elftal, fungeert momentee als assistent beheerder van het sporthalcomplex annex zwem bad te Oostburg. De heer Van de Bekke,ge huwd, 31 jaar, twee kinderen, heeft altijd veel belangstelling getoond voor de sport in het algemeen en de training in het bijzonder. Met zijn huidige functie waarbij hij dagelijks met de sport in aanraking zal komen, ts hij zeer ingeno men. „De heer Van de Bekke heeft zich in de Oostburgse sportwereld een goed organi sator getoond, een capaciteit welke hem zeker geschikt doet zijn voor deze functie", Aldus de heer M. Doorns, di recteur openbare werken van de gemeente Oostburg, die daarmee onder andere wilde benadrukken dat binnen de gemeente Oostburg de mensen uit eigen regio zeker voldoen de kansen kunnen verkrijgen tot verdere ontplooiing. Dat het aan enthousiasme bij de heer Van de Bekke niet ontbreekt moge'blijken uit het feit dat hij onlangs het ABO- diploma behaalde van de Ne derlandse Sportfederatie. Dit ABO-diploma omvat onder an dere dat men van aile zaal- sporten de spelregels exact moet kennen. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Op de krui sing rijksweg 58 - Stationsweg te Kruiningen heeft een aan rijding plaatsgevonden tussen twee personenauto's, resp. be stuurd door G ,B. uit 's Heer- arendskerke en W. W. uit Hansweert. Het ongeluk ont stond doordat de bestuurder uit Hansweert geen voorrang verleende aan de op rijksweg 58 rijdende personenauto. De personenauto van G. B. werd zwaar beschadigd. Zaterdag morgen kon de politie uit Rei merswaal de bestuurder aan houden. Hij heeft bekend. Te gen hem is proces-verbaal op gemaakt terzake van doorrij ding na veroorzaken van een verkeersongeval. Brand Zaterdag brak door kortsluiting brand uit in de friteszaak van W. W. op de Mairkt te Westkapelle. De schade werd geraamd op 4 a 5 duizend gulden. Men is tegen brand verzekerd. Het bedrijf moest door de brandschade worden gesloten. Van schade was na de brand nauwelijks sprake. Teruggevonden De perso nenauto van P.S. uit Terneu- zen, die in de nacht van dins dag op woensdag voor zijn woning werd gestolen, werd aangetroffen op de E10, nabij Breda. De eigenaar heeft in middels zijn eigendom terug gehaald. Lezing. Voor de leden van de afdeling Zeeuwsch-Vlaan- deren van de Alliance Fran- caise zal op maandag 28 fe bruari in hotel Rotterdam te Terneuzen, de Dominicaner pater A.M. Carré een lezing houden over kans en op leven en dood voor de hedendaagse mens. Pater Carré geniet in Frankrijk grote vermaardheid als predikant van de Notre Dame te Parijs, zijn regelma tig optreden voor de Franse te levisie in „France culture" en als artiesten- en studentenpas tor. (Van onze correspondent) BRUINISSE Door te gro te snelheid is zondagavond op de Grevelingendam een perso nenauto bestuurd door J. v. L. uit Rotterdam van de weg ge raakt en na enkele malen over de kop te zijn geslagen tot stilstand gekomen. De be stuurder liep zwaar hoofdlet sel op en moest per ambulance in zeer ernstige toestand over gebracht worden naar het Dijkzdchtziekenhuis te Rotter dam. De auto werd geheel vernield. (Van onze correspondent) KRUININGEN Nadat vrij dagavond de veerpont de Prinses Christina te Kruinin gen was afgemeerd, werd een assistent-agent van de provin ciale stoombootdienst door een onbekende telefonisch in ken nis gesteld van het feit dat zich aan boord van dit schip een bom bevond. Direct daarop heeft deze functionaris de directeur van de Provinciale Stoomboot- dienst in Zeeland, de heer Ad-riaansen, de kapitein en de politie gealarmeerd. Vier poli tiefunctionarissen hebben sa men met het personeel drie uur aan boord vam het schip gezocht maar het projectiel werd niet gevonden. (Van onze correspondent) CLINGE Snel ingrijpen van de Hulsterse brandweer heeft voorkomen dat Zaman's klompenfabriek in de Roskam- straat te Clinge zaterdagmid dag is afgebrand. Nu bleef de schade beperkt tot een droog ruimte voor houten sanda len. Kort nadat om tien over half een de brandsinene klonk, was de brandweer, met een hoge drukwagen en twee lage drukwagens, op de plaats des onheils aanwezig. Omdat er een enorme rookontwikkeling was, za.g de situatie er aan vankelijk niet zo best uit. Het bleek dan toch mee te vallen en de brandweerlieden hadden het vuur, met de hoge druk- spuit, vlug onder controle. Binnen het uur hadden zij de zaak geklaard. Waarschijnlijk is de brand veroorzaakt door een overver hitte oliekachel, waardoor een voorraad drogende houten san dalen in brand is gevlogen, Hoewiel het schadebedrag nog moet ^-worden vastgesteld, schatte de eigenaar van de klompenfabriek dit op onge veer «luizend gulden. (Van onze correspondent) OOSTBURG „Het is me een prestatie, dat mag ik toch wel zeggen, hè. Aldus de lo vende woorden van burge meester Schipper zaterdag na middag j. 1. tijdens de uitrei king aan zeventien jeugdige verkenners en padvindsters van de Scouting Oostburg. Zij behaalden het zogenaam de jeugdbrevet 1, zwemmend redden van de KNBRD. De bijeenkomst vond plaats in de foyer van de sportzaal te Oostburg. Niet slechts de jeugdigen viel de eer te beurt uit handen van de burgemees ter een diploma zwemmend redden te mogen ontvangen. Naast de zeventien jeugd- brevetten werden vervolgens uitgereikt vier brevetten zwemmend redden, dertien di ploma's A en één diploma B zwemmend redden. Tijdens een vooraf belegde persconferentie installeerde het districtsbestuur van de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen (KNBRD) bij monde van de heer G. de Rooij te Vlissingen het bestuur van de nieuwe afdeling West-Zeeuwsch- Vlaanderen van deze bond. (Van een onzer verslaggevers) GOES De Goese Operet tevereniging bracht in het weekeind - voor de 27e keer - de eerste van een drietal uit voeringen in de Prins Oranje op de planken. Dit jaar was Malöcker's overbekende ope rette "Der Bettelstudent" aan de beurt. Een romantische ge schiedenis, zich afspelend in het begin van de achttiende eeuw in Krakau in het onder Koning August 2, Keurvorst van Saksen, bezette Polen. Een arme gravinweduwe Novalski met twee lieftallige, huwbare dochters Laura en Bronislava, een boze oom Bo- gumiL, die hun erfdeel: een groot landgoed met kasteel onrechtmatig in bezit houdt, een tevergeefs naar de hand van Laura dingende en op wraak zinnende overste Ollen- dorf, gouverneur van Krakau en twee arme "studenten" Si mon en Jan, in het geheim betrokken bij de Poolse ver zetsbeweging tegen de Saksi sche onderdrukker vormen de belangrijkste personages, die na veel misverstand en geïn- trigeer een happy end mogen beleven. Gravin Novalski krijgt haar landgoed, Laura en Simon, Bronislava en Jan wor den de twee gelukkige pa ren. Rond deze hoofdpersonages beweegt zoch een kleurrijke stoet van officieren, boeren, burgers en buitenlui jn een afwisselend buiten- en binnen huisdecor. Ook nu weer heb ben de Goese operettespelers kans gezien, een kleurrijk schouwspel op de planken te brengen met vaak uitstekende, zij het door de premièrekoorts nog niet altijd evenwichtige zang- en acteurprestaties. Voor een deel was dit zeker te danken aan de bekwame regie van de oud-operettezangeres van de voormalige Fritz Hirsch- operette Rosy Parrish en de vakkundigde bijdragen van de beroepsvocalisten Berna Kousemaker, sopraan in de rol van Laura en twee aan de Nederlandse Opera verbonden zangers: de tenor Chris Reu- mer als de Bettelstudent Si mon en de bariton Joseph Truyens als de ijzervreter overste Ollendorff. Maar ook nu weer bleek, dat de Goesse operette over enkele eigen krachten be schikt, die zioh voortreffelijk naast die beroepskrachten wis ten te handhaven. Dit geldt in de eerste plaats wei voor Jan- ny Roose-Den Butter. Zij ont popte zich opnieuw als een geschoolde spirituele soubrette, die de naar het goede leven hunkerende Bronislava bijzon der aantrekkelijk gestalte gaf. Een prestatie van formaat «everde ook Theuni Beghtel- Fieman, die in zes weken tijds de rol van Gravin Novalska van de helaas ziekgeworden Annie Cardon-Kakebeeke moest overnemen. Zij deed dit, on dersteund door een fraaie ge- schoolste stem, met veel allu re. Van de heren noemen wij in het bijzonder Anton Burgs, die student Jan- en minnaar van Bronislava in zang en spel uitsteken^ gestalte gaf, Piet van Leysen, die van oom Bo- gumil een komisch type maakte en Loek de Kok als de domme cipier In de orkestbak werd door het met enkele beroepskrach ten versterkte huisorkest aan stekelijk gemusiceerd onder de als steeds nerveus-inspire rende leiding van Jan Kouse maker. Helaas lukte het hem bij deze uitvoering nog niet helemaal, de zang op het to neel steeds synchroom te laten verlopen met de orkestbegelei ding. Dat deed overigens niet af aan de aantrekkelijke to taalindruk, welke deze uitvoe ring kennelijk maakte op de stampvolle zaal, die gul was met tussentijds applaus en de uitvoerenden aan het slot met een langdurige ovatie beloon de. De dames op het toneel en tn de orkestbak kregen uit handen van voorzitter P.J. van Eerten bloemen aangeboden Lindenbergh en Dijkgraaf met hun dames en vele ereleden welkom heten. Een gezellig bal met muziek van The Gold Stars besloot deze uitvoering, welke wordt herhaald op de zatedagen 26 februari en 4 maart. GOES Grand, 20 uur: Blue Movia 18 jr. HULST Boekhandel van Geyt, Steenstraat 20. „Expositie Zee land schildert" (t.m. 6 maart). Werkd. van 9-12 uur en van 13-18 uur. zond. van 14-17 uur. MIDDELBURG City, 20 uur: Dumbo. het vliegende olifantje a.l OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: Mui terij op de Bounty 14 jr. ROTTERDAM Piccolo Theater, 20.15 uur „Zeven manieren om een ri vier over te steken" door de Nieuwe Komedie. Schouw burg, 20.15 uur: „Rigoletto' door de Nederlandse Opera Stichting. SAS VAN GENT „Den Rooien Oedt" uur: Schieting. 15.15 TERNEUZEN Luxor, 20 uur: De goede, de slechte en de gemene 18 jr. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Blue Mo vie 18 jr. IJZENDIJKE Cult. Centrum, expositie „Handenarbeid voor kinderen'" Bijbelcursus Vanavond om alf achit begint in het pen sionaat aan de Markt te Hulst een bijbelcursus. Deze cursus die om de veertien dagen wordt gehouden wordt gege ven door dieken A. Blommerde en heeft als on«ierwerpen van behandeling het oude en nieu we testament. Voetbal Het tweede elftal van de voetbalvereniging HVV'24 heeft op eigen terrein met 04 verloren van Graauw. De ruststand was 0 0. Schieting Aan de schie ting op de liggende wip in café de Veehandel namen 43 schutters deel. Er werd ge schoten op een wip. De uitslag luidt als volgt: De hoogvogel werd geschoten door R. van Steenbergen te De Klinge (België), de eerste zijvogel door A. Mahu te Lamswaarde, de tweede zijvogel was voor J. Hemelsoet te Sluiskil. De meeste kleine vogels, 3 stuks, werden geschoten door G. Blommaert te Hulst. De vol gende schieting wordt gehou den op zondag 27 februari, aanvang om drie uur. Huldiging Tijdens een bijeenkomst in café „De Sport" werd de heer A. Ver- bracken die 25 jaar lang se cretaris is van de plaatselijke duivensportvereniging „Met Moed Vooruit" gehuldigd. Na mens bestuur en leden werd de jubilaris een gesöhemk aan geboden door de voorzitter van de vereniging, de heer E, Fieters. Buurtfeest Vrijdagavond werd in ons dorpshuis door de buurtvereniging „De Nijver heid" een feestavond gehou den. Voorzitter P. Kakebeeke kon aan de heer en mevrouw Van Noorden een presentje overhandigen in verband met het feit dat zij onafgebroken 60 jaar lid zijn van deze vere niging. De boerenkapel „De Paerepee" zorgde voor vrolij ke muziek, een toneelgezel schap uit Waarde bracht de klucht „De laatste strohalm" ten tonele. Hét Busio-trio ver zorgde de dansmuziek. (t.m. 27 febr.). Werkd. van 10-12 uur en van 14-16 uur, zat. en zond. van 14-16 uur ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 2n uur: „De Speler" thriller van Anthony Shaffer. BRUGGE Korrekelder, Kraanplaats, 20.30 uur: „Muis in huis" van G. Vermeersch. GENT Kon. Opera, 20.15 uur: „Un sale egoiste" van F. Dorin. Schouwburg, 20 uur: ,,'t Ge sticht" van Jaap van der Mer- we. Wielersportclub In de zaal van het Hofzichttheater werd een wielersupportersclub voor IJzendijkse renners opge richt. Dit zijn Johan Hinne- man en Rudy Lammens, bei den amateurs. Het bestuur van de supportersclub bestaat uit de heren J. M. Seegers (Ter- neuzen), voorzitter, W. Hinne- man, secretaris, Jac. Seegers, secretaris, P. de Pooter en G. Hinneman, leden. Materiaalin koper werd de heer A. de Pooter. Byzantijns koor Zondag 5 maart zal in de parochiekerk te IJzendijke het Utrechts By zantijns Koor, onder leiding van dr. M. Antonowycz een plechtige hoogmis zingen die om 11 uur begint. Het koor bestaat uit 42 medewerken den. (ADVERTENTIE) OFFICIAL DEALER VOOR ROOSENDAAL e.o. Laan v. Luxemburg 3 Roosendaal Tel. 01650-35108 Meeussenstraat 14 B. op Zoom Tel. 01640-3 52 95 (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-DELHI India heeft zich bereid verklaard tot besprekingen met Pakistan „op elk niveau, op elke tijd en zonder voorwaarden vooraf, teneinde een durende vrede en stabiliteit in Voor-Indië te be reiken". Dit aanbod van Nieuw-Delhi ls vervat in een brief aan de secretaris-generaal van de V. N„ Kurt Waldheim. De Sov jet-Unie, de V. S., Groot-Brit- tannië en Frankrijk zijn, evenals de andere leden van de Veiligheidsraad, van het standpunt van India op de hoogte gebracht. DE NEDERLANDSE advo caten willen meer gaan doen aan juridische eerste hulp. Dat besluit viel op een vergade ring te Utrecht van de Neder landse Orde van Advocaten met 96 tegen 52 stemmen. DE NEDERLANDSE foto graaf Cas Oorthuys heeft veel succes gehad met een tentoon stelling van een honderdtal van zijn foto's in de Russische stad Kiev. (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT B. en w. van Reimerswaal stellen de ge meenteraad voor, diverse werkzaamheden aan de wijzerplaten van de toren van Hansweert voor rekening van de gemeente te nemen: 3300,af te schrijven in vijf jaar. De hoognodige restauratie van het torenhoge uurwerk is van belang voor de gehele bevolking van Hansweert en voor de passerende schepen. Al in 1952 en 1962 werd door de gemeente bijgedragen in herstelkosten van de wij zerplaten. In'52 werd een ver lichting aangebracht en in '62 werd het uurwerk in opdracht van het rk-kerkbestuur omge bouwd tot een elektrisch syn- chroontorenuurwerk met slag mechanisme. De gemeente droeg hierin voor 50 procent bij. Eind 1970 hebben b. en w. mede naar aanleiding van vra gen van inwoners van Hans weert over de slechte verlich ting van het uurwerk, een on derzoek laten instellen. Hier uit bleek dat de volgende voorzieningen getroffen dien den te worden; te weten: nieuwe door plastic omgeven wijzer en cijfer-buislampen, en bedrading voor f 830, de monteren van de 3 wijzerpla ten, schilderen en vergulden van de wijzers en cijfers door middel van 23,7 karaat toren- bladgoud 1500) en het ver nieuwen van de synehroonme- ter (f 110), totaal inclusief btw: 2781,60. Door zoekraken van corres pondentie en prijsstijgingen is dit bedrag inmiddels ver hoogd. Het kerkbestuur heeft laten weten, geen bezwaar te hebben tegen de voorgenomen herstellingen, maar geen mid delen te hebben voor de finan ciering.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2