Meldingsplicht komt te vervallen TOTO IN SLAG MET DUITSE LOTTO Amerika staakt luchtaanvallen NIXON OP WEG NAAR PEKING Baas ontslaat NVY-lid wegens opruiing Vette jaren voorbij" ZWEMBAD VERDRINKT PORION OP NOORD-VIETNAM vrolijk nieuws voor moeders en dochters delekkerste slankmaker „Wij komen in vrede" Bijna 0,4 miljard voor schoolbanken en schriften GEEN VUIL WATER EEMSMOND mme Drie van Breda Kwartjesdans om pillen Lijfwacht voor Van Agt BEMIDDELING IN CRISIS BIJ NVJ BRITSE REGERING NIET POPULAIR NAAR e^elH Vogelbescliermers vragen Engels om spoed binnenland buitenland BEELDBUIS RESERVE II, HALVARINE Bsii NA BESLUIT 3 VAN BREDA IN 1971 Rommelig „Overlopers" Vrijdag 18 februari 1972 9 13 I direct na zijn benoeming tot nieuwe minister van Justitie -t*- heeft prof. Van Agt gepleit voor de vrijlating van de „Drie van Breda". De bewindsman is aan zijn zienswijze ten deze trouw gebleven en zo ligt er dan nu bij de Tweede Kamer een voorstel om de drie. tof levenslang veroordeelde Duitse oorlogs misdadigers, de vrijheid te hergeven. De Kamer zal zich hier over op 29 februari a.s. uitspreken. Met eerbiediging van het standpunt van mensen, die zelf slachtoffer zijn geweest van de nazi's en niet kunnen ver geven en vergeten staan wij achter het advies van de ge rechtelijke colleges, die nu unaniem voor vrijlating pleiten. Verdere voortzetting van de vrijheidsstraffen kan, zo con stateren zij, geen in onze strafrechtspleging erkend doel meer dienen. Dan moet men die drie laten gaan. Zij hebben er nu 27 jaar gevangenisstraf opzitten. Een van hen, Kotalla, is er een wrak door geworden. Na alles wat er de afgelopen jaren over deze kwesties is gezegd en geschreven is het wat ons betreft niet nodig aan al deze ellende nog eens een groot Kamerdebat te wijden. Wat ons betreft kunnen de drie Duitsers worden afgevoerd, liefst in stilte. Ouum cuigue tribuere ieder het zijne toedelen. Dat rechts- beginsel doet, mutatis mutandis, ook opgeld in de phar- macie. Iedere apotheker weet donders goed dat de kleinste overdosis van sommige medicijnen dodelijk kan zijn voor de patiënt. Op diezelfde patiënten plegen de leden van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Pharmacie nu een aanslag in de vorm van rekeningen, die voor cliënten die een rekening hebben met één gulden per maand verhoogd zijn wegens administratiekosten. Bij verkoop aan particuliere patiënten van geneesmiddelen, waarvan de verkoop is voorbehouden, mag de apotheker per geneesmiddel een toeslag van twee kwartjes berekenen. Het bestuur van de KNMP stelt, dat in de achterliggende jaren een algemene achterstand is ontstaan in de verwerking van kostenstijgingen in de prijzen van aan particuliere patiënten geleverde geneesmiddelen. De voorlopige toeslag van vijftig cent geldt als compensatie van die kostenstijging, de stijging van personeelskosten daarbij inbegrepen. De „administratie kosten" mogen niet als rentevergoeding worden gepresenteerd. Fondspatiënten hoeven (voorlopig?) die „opslag" op de re keningen niet te betalen. Als de slager, de kruidenier, de drogist, de loodgieter, de behanger, de tuinman, de overheid kortom iedereen die een rekening heeft aan te bieden nu eens tot diezelfde toeslag op rekeningen zou overgaan Onder die laatste categorieën zijn behoeftige leveranciers, ambachtslieden en instanties aan te wijzen. Zelfs rekening houdend met de dure research zijn de winst marges op apothekersartikelen ontstellend groot. De thans be rekende toeslagen duiden op een trieste apotheose van het schone, maar dure apothekersvak. Waaruit eens te meer blijkt, dat niet alleen de vis duur wordt betaald. Zeker ook de rekening van de apotheker. In cauda ve- nenum het vergif zit 'm in de steert. En dat nu is de kwartjes- dans om de pillen, poeders en drankjes. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Nederlandse sporttoto heeft ernstig te lijden van de concurrentie van de buitenlandse loterijen, vooral van de Duitse lotto. Volgens de Stichting Nationale Sporttotalisator is er nog nooit zoveel geld naar het buiten land gegaan ten koste van de sporttoto als de laatste tijd het geval is. Van deze zijde vroeg men dan ook haast te maken met het verstrekken van de al aangevraagde ver gunning voor een gecombineerde Nederlandse lotto-toto. Lotto, sporttoto, het gokje op de renbaan en aan de roulette tafel zijn gisteren in de open bare hoorzitting over het initia tief-wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Kansspelen, in de Tweede Kamer aan de or de gekomen. De Stichting Nationale Sport, totalisator zal alles in het werk stellen om de sporttoto. het gokje in eigen land, zo aan trekkelijk mogelijk te maken Zo komt straks als het nieuwe voetbalseizoen begint, de mel dingsplicht te vervallen, zodat de winnaars automatisch be richt krijgen. Op vragen uit de Kamercom missie die de hoorzitting over het initiatiefontwerp van de VVD-er Geurtsen en de KVP-er Van Schaik hield, deelde de di recteur van de stichting, de heer Lut. mee dat er ook een andere methode zal worden toegepast voor de vaststelling van de z.g. vervangende uit slag. „We zullen proberen de vaststelling van deze uitslagen op de beeldbuis te krijgen. Er komt een z.g. tendenslijst. waai-'- bij op grond van bepaalde ver wachtingen. standenlijsten enz de vervangende uitslag voor een afgelaste wedstrijd zal worden bepaald". Vanuit de Kamercommissie kwam de suggestie om de ver deling van de voor sport- en maatschappelijke organisaties beschikbaar komende gelden, openbaar te maken. Men kon zich namelijk niet aan de in druk onttrekken dat het pu bliek tegenover de bestaande verdeling een zekere reserve in acht neemt. De KVP-er Ducha- tinier dacht dat de instelling van een onafhankelijk orgaan beter zou werken dan de nu op tredende verdelingscommissie. De heer Lut bracht hier tegenin dat de verdeling onderworpen is aan de goedkeuring van oe ministeries van CRM en Justi tie. DEN HAAG (ANP) Het tijdperk van gemakkelijk ver kregen inkomensgroei, dat wil zeggen groei die niet door in spanningen van de werkers zelf werd verkregen, is bezig ten einde te lopen. Wil men in de komende tien a twintig jaar nog inkomensgroei voor de bevolking bereiken, dan zal dat moeten komen van een beter functioneren en van be tere prestaties van het indivi du in het arbeidsproces. Ir. A. Stikker, lid van de raad bestuur van het AKZO- concern, heeft dit gisteren ge constateerd in een lunchbij- eenkomst van de Haagse afde ling van het departement voor nijverheid en handel, De „ongelofelijk grote inko mensgroei" van de jaren zestig was te danken aan een aantal externe factoren, die nu echter alle in een fase verkeren, waarin ze aan het omslaan zijn, Van die externe factoren zal derhalve in de toekomst geen bijdrage meer tot de groei van de inkomens van de massa te verwachten zijn. Die externe groeifactoren waren: „De vergroting van de afzet, die kostendekking mo gelijk maakte; de schaalver groting, dat wil zeggen het voortdurend groter worden van de produktie-eenheden, wat telkens goedkoper produ ceren mogelijk maakte; voorts het feit, dat de grondstoffen in de afgelopen tien jaar of ge lijk in prijs zijn gebleven, of zelfs enigszins zijn gedaald, de technische verbeteringen, zoais automatisering, die kosten verlaging mogelijk maakten, en tenslotte de daling van het rendement op het geïnvesteer de kapitaal, die eveneens ruimte schiep voor inkomens- verhoging van de factor ar- beid. De afzetgroei begint duide lijk af te nemen, de stijging van de bouwkosten maakt dat vergroting van de fabrieken en andere produktie-eenheden niet lonend meer is, terwijl nu ook blijkt, hijvoorbeeld in de chemische industrie, dat de af zet van die sterk vergrote pro duktie-eenheden een probleem kan vormen. Verdere aanzien lijke vergroting van de pro duktie-eenheden is niet waar schijnlijk. De grondstoffenprijzen ko men in beweging. Zo wordt olie steeds duurder, wat ook de chemie duurder gaat ma ken. Bij het punt van de grondstoffenprijzen speelt ver der onder andere een herver deling van inkomens op mon diale schaal een rol". Ir. Stikker, die zijn consta teringen en verwachtingen ba seerde op gegevens uit drie belangrijke industriesectoren staal, chemie*en olie - memo reerde, dat men in Nederland in de periode 1960-1970-71 be halveeen reële inkomensver betering van vijf procent per jaar, ook nog verkorting van de werktijd, verlenging van de vakantie en stijging van het ziekteverzuim heeft kun nen betalen uit de werking van de door hem opgesomde externe factoren. VALERY MARKELOV een 32-jarige Russische vertaler bij de V.N., is in New York tegen een borgtocht van 100.000 dollar vrijgelaten. Hij was gearresteerd op beschuldi ging van spionage. (ADVERTENTIE) Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde heclitkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij "winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. Solidariteitsactie voor bisschoppen DEVENTER (KNP) De jongeren-liturgiegroep van de parochie Maria Koningin te Deventer heeft alle dekenaten van Nederland verzocht om een solidariteitsactie voor de Nederlandse bisschoppen te willen voeren. (Van onze redactie buitenland) SAIGON/HANOI De aan vallen van de Amerikaanse luchtmacht op verdragend ge schut in het uiterste zuiden van Noord-Vietnam zijn giste ren stopgezet, zo heeft een woordvoerder van de Ameri kaanse opperbevelhebber in Saigon meegedeeld. Met deze aanvallen wilden de Amerikanen een nieuwe (ADVERTENTIE) V Noordvietnamese eenheid zwa re artillerie uitschakelen die op weg was naar de gedemilitari seerde zone. De artillerie die nog geen stellingen in Zuid- Vietnam heeft beschoten, be dreigde volgens de woordvoer der de Amerikaanse troepen. De Amerikaanse luchtaanval len die woensdag begonnen en van „beperkte duur" waren, waren alleen gericht tegen dp zware kanonnen. Vijf stukken geschut zouden tot dusver ver nield of beschadigd zijn. Bij de aanvallen is een F-4 Phantom- jachtbommenwerper door een luchtdoeiraket neergehaald. De bemanning wordt vermist. Inmiddels heeft Noord-Viet- nam de luchtaanvallen scherp veroordeeld. In een in Hanoi uitgegeven verklaring wordt de onmiddellijke stopzetting van de bombardementen geëist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijks politie heeft opdracht van de regering gekregen mi nister Van Agt van Justi tie geen moment uit het oog te verliezen. Aanlei ding voor deze lijfwacht' zijn de reacties op het besluit van de bewinds man de drie Duitse oor logsmisdadigers in de Bredase strafgevangenis los te laten, als de Twee de Kamer daarmee in stemt. Deze stap van minister Van Agt is al aanleiding geweest voor een aanval zeer felle protesten tegen zijn persoon. Op zijn rit ten tussen woonplaats Nijmegen en Den Haag wordt de auto van de be windsman door een spe ciale afdeling van de rijkspolitie geëscorteerd Ook in zijn eigen minis terie wordt hij bewaakt, zij het onopvailend. Vorig jaar plaatste de toenmalige regering-De Jong ook een minister tij delijk onder politiebewa king. Het was toen mi nister Beernink van Bin nenlandse Zaken. Ambo nezen-organisaties hadden de oud-bewindsman ge dreigd hem te ontvoeren en dan in te ruilen voor de gevangen 33 bezetters van de ambtswoning van de Indonesische ambassa deur in Wassenaar. Door een breuk in een drie cm dik pantserglas stroom de gisteren het zwembad van hdt sportcomplex „De Vlieger molen" te Voorburg leeg. Met de grootste moeite slaagde de brandweer erin het water uit de aangrenzende sporthal te houden. Ook het zwembad Overbosch in Den Haag kreeg met wateroverlast te kampen door een lek in de zuiverings installatie. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden vast gesteld. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON —Met de woorden van de eerste Apolln- astronauten op de maan - „Wij komen in vrede voor de gehe le mensheid" - is president Nixon gistermiddag op weg gegaan naar China, voor een bezoek dat in allë uithoeken van de wereld met aandacht zal worden gevolgd. Nixons reis betekent wellicht het ein de van 20 jaar koude oorlog tussen het machtigste politieke land in het Westen en het communistische land met hei grootste aantal inwoDers op aarde. Staande op het zuidelijk grasveld van het Witte Huis zei de Amerikaanse president in een kort afscheidswoord dat, mocht hij nog wat willen toevoegen aan al datgene wat al over zijn reis is gezegd, het de woorden zouden zijn op het schild dat de eerste mens op het maanoppervlak achter liet. Voor een menigte van ver scheidene duizenden juichende personen schudden Nixon en zijn vrouw de handen van le den van zijn kabinet, van vele Congresleden, van vice-presi dent Agnew en zijn vrouw en namen zij afscheid van hun dochters. Daarna stapten zij in de helikopter die hen naar de luchtmachtbasis Andrews bracht. Om 16.35 uur (Ned. tijd) verhief de Boeing 707, voor deze gelegenheid tot „The Spi rit of 76", zich van de grond voor de tien uur durende vlucht naar de marine-lucht machtbasis Kaneohe op Ha waï. Daar verblijven Nixon en zijn vrouw ook vandaag nog om gewend te raken aan het tijdsverschil. Morgen gaan zij naar Guam en zondagavond zullen zij in China aankomen (04.30 maandagmorgen. Ned. tijd). Tijdens de laatste uren voor zijn vertrek had Nixon op het. Witte Huis nog een gesprek met de leiders van het Con gres. AMSTERDAM (ANP) Een commissie van goede diensten zal 19 februari een bemiddelingspoging doen in het conflict tussen het dage lijks bestuur van de vereni' gingsraad van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). De raad had een motie aanvaard, die een opdracht in hield inzake opneming van redactiestatuten in de cao. Het bestuur meende dat de op dracht in die vorm niet uit voerbaar was en trad af. UTRECHT (ANP) Vorig Jaar stak de overheid bijna 400 miljoen gulden in leermid delen, inventaris etc. van dc Nederlandse scholen. In dit bedrag zijn alleen de kosten voor scholenbouw en salaris sen niet opgenomen. Het be drag dat vorig jaar op kleuter scholen werd besteed aan bij voorbeeld aanschaf-onderhoud van leermiddelen, schoolmeu- belen en apparatuur kan wor den geraamd op bijna 22 mil joen gulden. Voor het basisonderwijs werd 80 miljoen uitgegeven, buitengewoon onderwijs 5 mil joen en algemeen voortgezet onderwijs 33 miljoen. Het be roepsonderwijs spant veruit de kroon met bijna 246 milj oen. Deze raming is afkomstig van de Amsterdamse pedagoog prof. J.W. van Hulst, die de cijfers gisteren in Utrecht be kend maakte op een perscon ferentie ter gelegenheid van de nationale onderwijs ten toonstelling (NOT) die op 5 april in Utrecht begint. LONDEN (RTR) Slechts 32 procent van de Britten stemt in met het beleid van de huidige conservatieve rege ring. Dit blijkt uit een opinie peiling, die donderdag in dc Daily Telegraph is gepubli ceerd. Als er nu verkiezingen ge houden zouden worden, zal 49 procent op labour stemmen en 40,5 procent op de conservatie ven. Volgens de opiniepeiling staat 57 procent van die onder vraagde stemgerechtigden ach ter de stakende mijnwer kers. BONN (DPA) De West- duitse Bondsrepubliek en Ne derland zijn h et eens gewor den over maatregelen tegen vervuiling van de monding van de Eems en de rivier dc Rijn. Dat is het resultaat van besprekingen die de Westduit- se minister van Binnenlandse Zaken, Hans Dietrich Gen- scher, gisteren in Bonn heeft gevoerd met de Nederlandse minister van Verkeer en Wa terstaat, Willem Drees. - De kwestie van het schoon houden van het water van de- Rijn zal op een conferentie ir> Den Haag worden besproken, waarvoor de Nederlandse re gering de landen waardoor de ze rivier stroomt, heeft uitge nodigd. In een gemeenschap pelijk communiqué nemen beide landen de plicht op zich geen ongezuiverd afvalwatei in de Eemsmond te lozen. Waar ik eigenlijk een beetje van schrok, was het bericht dat wij Nederlanders maar liefst 54 liter soep per jaar naar binnen werken. En dat allemaal van die kop-dat bord dat we zo af en toe (eigenlijk wel iedere dag) consumeren. 54 liter! Petje af voor de metaalman nen, in het Rijnmond-gebied en Amsterdam, die uiterst standvastig voor wat zij me nen dat hun goed recht is, blijven staken. Dat toont ka rakter aan. Metaalstaker: Stheeman's stakingsrecht was krom. Van één ding kunnen we absoluut zeker zijn: deze win ter wordt nooit meer (gemid deld) koud. Het is dan ook een lange hete winter. Vermoedelijk verloopt de zomer daarom rustig. Geen Dam-rellen, huwelijken, pro vo's, nee, rust. Een bezadigde natie slaapt in. Een Amerikaanse helikopter heeft een dronken gevangene van een 61 meter hoge fa brieksschoorsteen gehaald. Duitse politie-, en brandweer mannen waren er niet in ge slaagd hem te bereiken. Siegfried Broda en rijn kompaan Harry Havlicek die in een fabriek te werk waren gesteld, besloten de hoge schoorsteen te beklimmen na dat ze een fles drank op had den. Toen ontdekt werd waar ee wargn, was het al te laat om hen nog te bereiken. Havlicek kwam. na enige tijd - via de langste brandweerladder weer naar beneden, maar Bro da wilde niet. Die capituleerde pas nadat een Amerikaanse legeThelikop- ter hem door het geweld van de wentelwieken bijna van de schoorsteen had geblazen. Je moet ook nooit te hoog van de toren blazen. Gegroet. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK De Belgische afdeling van het Europese Coördinatie Comité voor de Bescherming van Vogels (CCBV) heeft er in een brief aan minister Engels van CRM op aangedrongen om zo spoe dig mogelijk de Benelux-over- eenkomst over de jacht en do vogelbescherming te onderte kenen. In de brief van het Belgi sche comité wordt minister Engels erop gewezen dat inge volge artikel 16 van de over eenkomst deze Benelux-over- eenkomst in werking zal tre den op de eerste dag van de tweede maand na de datum van ondertekening. België en Luxemburg hebben reeds on dertekend. v Belgische vogelbeschermers vrezen, dat als Nederland niet spoedig de overeenkomst zal tekenen, „men de Belgische overheden een nieuw schijnar- gument verschaft, waarvan zij mogelijk misbruik kunnen maken, om hun politiek van grootscheepse exploitatie van de Europese avifauna voort te zetten", aldus de brief van het CCBV. In België wordt 21 juni dn jacht en 1 oktober de vogel vangst geopend. iO'CH EXMM. (Van een onzer verslaggevers) EMMER-COMPASCUUM/ EMMEN „Ik kreeg mijn ontslagbewijs op de openba re weg overhandigd, want het was me verboden het fa brieksterrein nog te betre den. Ik ben nu brodeloos, maar laat het er niet bij zit ten. Ik heb protest aangete kend". Dat zegt de heer A. Platje (25 en gehuwd) uit Emmer-Com- pascuum. woensdag op staande voet ontslagen bij het Elektro technisch Bedrijf Peiger in Emmen. „Ik moest de straat op omdat ik te veel onrust veroor zaakte onder mijn collega's. Het leuke is wel, dat het me rendeel van de 140 mensen achter me staat. Ze hebben bijna de gehele woensdag het werk neergelegd, 's morgens van half acht tot half tien en 's middags van één tot vijf. Wat de directie enorm dwars zat was, dat ik de leider was van een aotieeomité, dat ach ter de doelstellingen van de Industriebond NVV staat. Ik ben zogezegd de bedrijfscon- tactman van deze bond. Mijn ontslag volgde vrij snel op een schorsing. Maar omdat ik ook na die schorsing nog dezelfde mening was toegedaan als daarvoor diende ik maar snel te verdwijnen om de rust in het bedrijf te hersteilen." Directeur W. Peiger noemt in eerste instantie de toestand in het bedrijf rustig, maar her stelt zich even later door te teggen, dat het toch wel rom melig blijft. „De mensen eisen bepaalde dingen, waar ik in dien mogelijk aan tegemoet wil komen, maar ik kan nu eenmaal niet overal op mgaan. Wat Platje betreft, die werkte hier zo'n twee jaar en hij heeft zich vooral de laatste tijd op ruiend gedragen. Een aange zien ik nu eenmaal vind. dat er maar één kapitein op het schip is moet hij er wel onder door. Platje ging zich mot za ken bemoeien, die buiten zijn beroepswerkzaamheden vallen en dat kan ik niet hebben. Ik heb hem een ultimatum ge steld, maar daar wilde hij niet op ingaan. Toen bleef me als enige mogelijkheid hem de deur te wijzen. Ik vind, dat ik me als directeur aan de spelre gels moet houden en dat ande- ren dat ook moeten doen. En ook nu houd ik staande, dat ik me aan die regels houd. Mocht het protest van Platje worden toegewezen, dan zal ik hem terug moeten nemen. Maar ik blijf me aan de spelregels hou den Bij Peiger zijn een aantal (zo'n veertig) mensen aange sloten bij de Industriebond NVV. Daarnaast zijn er zo'n zestig lid van een andere bond (NKV). En dan blijven er nog veertig ongeorganiseerden over. Volgens directeur Peiger zijn er in zijn bedrijf een groot aantal overlopers en dat zou dan moeten verklaren waarom zoveel personeelsle den achter Platje staan. Ge reedschapsmaker Platje„Ik ben bereid nu meteen weer aan het werk te gaan." Directeur Peiger „Als het ju ridisch moet zal ik Platje te rugnemen, maar ik zal hem wel te verstaan geven dat hij zich aan de spelregels moet houden."

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5