Zestien meetpunten eind dit jaar geïnstalleerd Sloe in vijf jaar vol Recreatie-onderzoek Zeeland REGISTRATIE LUCHWERONTREINIGING commentaar Kattegespin Droog Wachtgeld voor twee ambtenaren inzet van rechtszaak Boete van 500 gulden voor schot VRAGEN OVER GRONDVERKOOP IN SEOEGEBIED stad streek KSfBHHIHIIinfflu™» EVEN KIJKEN Geen sluiting kindertehuizen in Zeeland 33 procent Gesprek vrïfGag 18 februari 1972 VV7"e zullen het begin van de reeks bijeenkomsten van de voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen ingestelde streekcommis- sie maar als kattegespin beschouwen. Want veel meer dan dat kari er over de vrijblijvende uitwisseling van meningen en ideeën met betrekkina tot de toekomst van dit gebied, die woensdagavond in het raadhuis van Axel plaatsvond, niet worden gezegd. Toegegeven, het ontwerp streekplan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen is een dermate complexe materie, dat men moeilijk kan verwachten, dat deze problematiek od een enkele discussie-avond volledig tot oplossing wordt ge bracht. Daarbij viel het bovendien op, dat leden van de commissie, van wie kwalitate-qua duidelijke opvattingen over het Zeeuwsch- Vlaanderen van straks kunnen worden verwacht zoals bij voorbeeld de burgemeesters van de vijf Oost-Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten zich min of meer op de vlakte hielden over het aandeel van hun gemeente in de realisering van het streekplan. Uit tactische overwegingen misschien met het oog op de stand puntbepaling van hun gemeenteraad? Er was nog een opmerkelijk feit dat in deze eerste, door vrij veel publiek bijgewoonde streekcommissievergadering, naar voren is gekomen. Dat was de beoordeling van het streekplan door sommige commissieleden van uit de eigen gemeentelijke of maatschappelijke gezichtshoek, terwijl het hier in feite toch gaat om het gemeenschappelijke belang van de gehele regio. Verder bleek een aantal commissieleden slecht, althans on voldoende geïnformeerd te zijn over de specifieke inhoud en draagwijdte van het ontwerp streekplan, een gebrek aan ken nis van zaken dat mogelijk toe te schrijven is aan de ons inziens onvoldoende voorbereiding van deze eerste streekcommissie vergadering. Op 10 maart a.s. zal de streekcommissie zich op hieuw over het „to be or not to be" van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen als industrie- en woongebied beraden. Het is te hopen, dat men dan beter geïnformeerd en gedocumenteerd rond de tafel zal zitten. (ADVERTENTIE) Interieurverzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 MEur Iedere vrijdag kijkavond van 7-9 uur in Zuidzande en Terneuzen. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag opgesteld door het KNMI. Overwegend droog en tem peraturen normaal tot iets bo ven normaal. Weersvooruit zichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4. min. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, max. temp: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, kans op een droge 'periode van min stens 12 uur: 95 procent.kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4. min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal' 70 procent waterstanden Konstanz 244 onv., Rheinfel- den 165 -8, Straatsburg 156 pl.8, Plittersdorf 300 pl.4, Maxay 354 pl.2, Plochingen 133 pl.7, Mannheim 161 onv., Steinbach 120 pl.5, Mainz 179 -8, Bingen 94 -10, Kaub 113 - 13, Trier 326 -9, Koblenz 158 - 16, Keulen 136 -22, Ruhrort 305 -13, Lobith 927 -3, Panner- dense kop 900 -1, Nijmegen 728 pl.l, IJsselkop 851 pl.2, Eefde IJssel 372 pla 4, Deventer 256 pl.6, Mansin 5464 -16, Borgharen 4031 -8, Belfeld 1192 -10, Grave beneden de sluis 512 -4. hoogwater Morgen, zaterdag 19 febr: Bergen op Zoom 6.40 en 19.03, Hansweert 5.42 en 18.09, Ter neuzen 5.03 en 17.31, Vlis- singen 4.35 en 16.59, Wemel- dinge 6.30 en 18.53. MIDDELBURG Morgen middag krijgt het ambtenaren gerecht in Middelburg een ge schil te behandelen tussen de vleeskeuringsdienst Zeeuwsch- Vlaanderen en het rijk. On derwerp is de wachtgelduitke ring, die twee voormalige ambtenaren van de vleeskeu ringsdienst in Sluis en Aar denburg genieten. De vleeskeuringsdienst is na de herindeling gereorganiseerd ten gevolge waarvan beide ab tenaren buitenspel werden ge-' zet. Ingevolge de wet op de herindeling Zeeuwsch-Vlaan- deren komen wachtgelden in gevolge deze wet voor reke ning van het rijk. De keu ringsdienst stelt zich op het standpunt dat de reorganisatie een direct gevolg is van de herindeling en het wachtgeld door het rijk betaald moet worden. Het rijk daarentegen vindt dat Sluis en Aardenburg niet bij de herindeling betrokken zijn geweest en de wachtgel den door de kring betaald moeten worden. De kring heeft dit tot-op heden inder daad gedaan, maar wil het geld terugzien van het rijk. De heer B.. van Wouwe, die als adviseur is toegevoegd aan het bestuur van de vleeskeu ringsdienst, zei dat indien de vordering van de kring wordt afgewezen, dit een „lelijke aderlating voor de kring zou zijn". In de opzet van de kring is met het betalen van de wachtgelden geen rekening gehouden. En om de keurlonen nog eens op te schroeven, ter wijl ze in januari al verhoogd zijn, lijkt me onvoorzichtig", aldus de heer Van "Wouwe. Momenteel zijn de wacht geldkosten te schatten op een bedrag tussen de tien en de twintig mille per jaar. Alle gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn lid van de vleeskeuringskring. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voor Zeeland bestemde meetpunten van het landelijke meetnet, waarmee constant de lucht verontreiniging in de gaten kan worden gehouden, zullen eind dit jaar allemaal zijn geplaatst. De meetpunten bij Sas van Gent en Nieuw-Namen zijn al aangebracht. De veertien andere meetpunten komen te staan bij Zierikzee. ten zuiden van Tholen, Westkapelle, het centrum van Mid delburg en Vlissingen, ten oosten van Arnemuiden (dit meetpunt zal Zeeland zelf moeten betalen), bij Lewedorp, ten oosten van 's-Heerenhoek, ten zuidwesten van Krab- bendijke, tussen Breskens en Hoofdplaat, ten zuiden van Hoek, ten oosten van Terneuzen. ten noorden van Axel. en bij Koewacht. Voor het plaatsen van het meetpunt bij Arnemuiden - dat speciaal ten behoeve van de luchtverontreiniging in het Sloegebied wordt aangebracht - besloot het bestuur van de gemeenschappelijk regeling luchtverontreiniginig Zeeland, waarin provinei-aal bestuur en hiaast alle Zeeuwse gemeenten samenwerken, een bedrag van rond 30.000 uit te trek ken. De meetpunten van het lan delijk net in Zeeland zijn, of worden allemaal door middel van telefoonlijnen verbonden met een centraie post in Mid delburg, waar men constant de maat van luchtverontreiniging iin de diverse gebieden kan aflezen. In eerste instantie zal de apparatuur gebruikt wor den voor het meten v-an het zwaveldioxyde-gehalte in de lucht, maar ook anderie vor men v-an luchtverontreiniging kunnen hiermee worden ge constateerd. Het is echter nu nog niet duidelijk welke ande re stoffen men in de toekomst ook wil registreren. Zoals blijkt uit het overzicht van de plaatsen waar de meetpunten zijn of worden geïnstalleerd, worden ze geplaatst in de in dustriële centra, ïn de stedelij ke agglomeraties en bij pun ten waar grensoverschrijdende luohtyerontreiniginfi te ver wachten is. Het eigen meetnet dat door de gemeenschappelijke rege ling luchtverontreiniging Zee land is opgezet, en hier en daar wat wordt uitgebreid, blijft functioneren, zij het dat men hiermee slechts aanvul lende gegevens wil verga ren. Men blijft b.v, het fluor- gehalte in de lucht meten, Tijdens de vergadering van de gemeenschappelijke rege ling luchtverontreiniging Zee land, is gistermiddag nog aan :n op het veranderen van de verdeelsleutel, aan de hand waarvan de kosten over provincie en deelnemende ge meenten moet worden ver deeld. Gesteld werd dat ge- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is thans zo goed ais zeker dat in Zee land en West-Brabant geen kindertehuizen zullen worden gesloten of samengevoegd. In andere delen van het land zullen ongeveer vierhon derd personeelsleden volgens de saneringsplannen van de overheid bij de Nederlandse particuliere kinderbescher- mingsicnistellingen moeten wor den ontslagen. Zij zullen via een centrale vacatureregistra tie een andere baan kunnen zoeken. Dat laatste is overeengeko men tijdens een overleg tussen het ministerie vain Justitie en de drie samenwerkende bon den van overheidspersoneel De tot dan angstvallig geheim gehouden lijst van met slui ting bedreigde tehuizen is aan de bonden verstrekt. Maar ook de vakorganisaties mogen er geen gegevens uit bekend ma ken „om -geen onnodige onrust te zaaien". meenten met veel industrie of gemeenten aan de rand van industriegebieden, meer he- lang hebben bij de metingen dan andere gemeenten, en dus eigenlijk ook meer moeten be talen. In verband met de onze kerheid o-ver de vraag wat er in de toekomst met de rijks bijdrage voor de regionale me tingen gaat gebeuren meende gedeputeerde A. Kaland. die als voorzitter van de gemeen schappelijke regeling optreedt, dat het wijzigen van de ver deelsleutel bet-er bij het op stellen van de volgende begro ting kan worden bekeken. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Weinig te spreken was de politierechter over de houding van de Vlis- singer C.J.P. Hij bedreigde zijn echtgenote in het huis van zijn schoonouders in Middel burg met een pistool. En schoot daar bij wijze van waarschuwing, een gat in het tapijt. De officier eiste twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk drie jaar proeftijd, vijfhonderd gulden boete en verbeurdverklaring van het pistool. De politierechter hield rekening met het feit dat P. nu ook voor zijn twee kinde ren moest zorgen, nu zijn vrouw hem verlaten had. De uitspraak luidde twee maan den gevangenisstraf voorwaar delijk een proeftijd van twee jaar en een. boete van 500 gulden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tijdens de vergadering van provincia le staten zal het statenlid C. Balkenende vandaag vragen stellen over de wijze waarop rijk en provincie in het Sloe gebied trachten gronden te verwerven ten behoeve van het Havenschap Vlissingen. Onder meer vraagt de heer Balkenende of door het nege ren van de rapporten van de taxatiecommissie niet een ern stige rechtsongelijkheid dreigt te ontstaan. Ook vreest hij dat door de huidige gang van za ken geplande gedeelten van de groengordel in gevaar komen, en dat de gemeente Borsele moeilijkheden krijgt bij hei voorbereiden van een bestem mingsplan voor het betreffen de gebied. De heer Balkenen de is van mening dat geü'acht moet worden met de betrok ken grondeigenaars de zagk alsnog in der minne te schik ken. (Van een onzer verslaggevers) GOES/BORSELE Het is de bedoeling dat binnen vijf jaar het gehele Sloege bied volgebouwd wordt. Dit blijkt uit het koninklijk be sluit dat dezer dagen door landbouworganisaties en provinciale en plaatselijke politieke groeperingen in Zeeland aan de kaak is ge steld, omdat het de bestaan de onteigeningsprocedures onaangekondigd overhoop gooide en de klok vijftig jaar terugzette ten aanzien van de democratie en omdat plotseling bleek dat de ont eigening niet, zoals gedacht, om de toekomstige rondweg rond het industriegebied gaat, maar ook om het in dustrieterrein. Aanvanke lijk dacht men hierbij al leen aan specieterreinen en opslagterreinen voor de bouw van de Totalraffinade- rij. Het blijkt nu dat het ge hele gebied binnen vijf jaar onteigend moet zijn. Dat be tekent: ook het terrein waarover men met de Duit se raffinaderij UK Wesse- ling onderhandelt en ook de terreinen die Pechiney en Hoechst nog vrijblijvend in optie hadden, maar nu blijk baar definitief en snel toch gaan volbouwen. Zoals bekend kwam de procedure dezer dagen in opspraak toen het landbouw schap en de betrokken agra riërs unaniem weigerden de grond te verkopen, na een bijzonder ongewone procedure waarbij rijks- taxatierapporten en land- bouwtaxaties door Rijkswa terstaat van tafel werden geveegd omdat de prijzen opeens met 33 procent ge drukt moesten worden. Bo vendien ontdekte men dat de noordelijke groengordel ontbrak en dat de op- en af ritten die Nieuwdorp voor een isolement moeten behoe den, op de kaarten niet voor kwamen. Nu heeft men ook ontdekt dat het Rijk kenne lijk kans ziet om gegadigden voor de resterende indus trieterreinen te vinden. De procedure is zodanig boven dien, dat, als de landbouw de gronden niet wil verko pen, het Rijk de gronden al vast in gebruik mag laten nemen. Door de rechter worden dan later de prilzen vastgesteld. De PPR/PvdA-fraktie in de Borselse gemeenteraad heeft gisteren een sDoed- gesprek gehad met b. en w., in de persoon van wethou der A. M. Jansen en E. Bae- rends. J. de Koster (PPR): „Het blijkt dat het haven schap al in april 1970 (toen de tijdelijke burgemeester Dregmans waarnemer in het havenschap was) besloot dat er een K.B.-procedure zou komen op de onteige ningszittingen. Vorig jaar waren kaarten aanwezig met de begrenzingen van het K.B., maar die werden niet getoond. Iedereen, ook de gemeente, dacht dat het nieuwe wegen betrof. Je hebt hier te maken met een procedure anno 1920, be doeld om de prijzen te kun nen drukken. De vertegen woordigers van gemeente en provincie in het haven schap zouden nu moeten weigeren, de grond van de domeinen aan te kopen en zo het Rijk overstemmen. Met de wethouders hebben we afgesproken te proberen met de andere frakties er uit te halen wat er nog in zit en een eensgezind stand punt in te nemen. B. en w. zijn duidelijk van goede wille en voelen zich beetge nomen". Inmiddels is ons gebleken dat een nieuwe procedure wordt voorbereid voor de vergeten op- en afritten. (Van een onzer verslaggevers) GOES „Met het groeien van de gedachte dat iedere burger over de ruimtelijke ontwikkeling moet kunnen meepraten, moet wel geconsta teerd worden dat hier duide lijk een nieuwe controverse aan het ontstaan is", aldus het jaarverslag 1970 van de pro vinciale planologische dienst dat gisteren uitkwam. „Dat onder drang van de nieuwe planologische wetgeving zich nieuwe onderzoekmethodieken hebben ontwikkeld, valt dan ook te begrijpen en is ook toe te juichen. Wel moet echter bekend worden dat de begrij pelijkheid en de doorzichtig heid van het onderzoek voor niet-deskundigen er daarmee niet beter op geworden is. het werk in 1970 over ziende valt het op, dat het onderzoek in de ruimtelijke ordening een steeds grotere plaat gaat Innemen". Een van de nieuwe taken is het behandelen en voorberei den van basisplannen voor verschillende regio's In Zee land. Voorheen kon men bij het ministerie van C.R.M. re creatieobjecten voor subsidie ring voordragen ongeacht het feit of zij waren opgesteld in overleg met omringende ge meenten. In de toekomst zal dat niet mee mogelijk zijn, kondigd de P.P.D. aan. Slechts die objecten zullen in behan deling worden genomen die passen in de totaliteit van de recreatieve ontwikkeling van een regio. Voor de Bevelanden is nu een nota in voorberei ding genomen. Het doel ervan is, een basisplan voor te berei den voor de betreffende regio, dat als grondslag zal kunnen fungeren voor het in de toe komst te voeren beleid inzake de openluchtrecreatie. Dit jaar zal een recreatieon- derzoek door de Stichting Zee land worden uitgevoerd inzake het gedragspatroon en de be hoefte van de Zeeuwse dagre creant en zal het N.W.I.T. een onderzoek instellen naar ge dragspatroon en behoefte van de verblijfsrecreant. Ten aan zien van de herziening van het streekplan Midden-Zeeland concludeert de P.P.D. dat, al vorens een herziening wordt opgezet, eerst een struktuur- schets over de ontwikkeling op langere termijn zal moeten worden samengesteld. Daarin zullen mogelijkheden met al ternatieven worden toegelicht. Bovendien acht men een uit spraak van provinciale staten nodig over de alternatieven, voordat de eigenlijke herzie ning ter hand wordt geno men. (Vervolg van pagina 1) De staking wordt in wezen maar door zo'n 200 man in leven gehouden, stelt de heer Speek. Hij meenit dit aantal te kunnen "afleiden uit de wilde stakingen van vorige week, toen ongeveer 200 werknemers het werk neerlegden. Uit pro test tegen het vonnis vain de Amsterdamse rechtbank, (vol gens onze inlichtingen waren er toen 500 stakers). Er deden zich op de eerste stakingsdag geen ernstige incidenten voor. Wel werd donderdagmorgen een werkwillige werknemer door stakers met vereende krachten uit de fabriek gezet. Bij de reparatieweirf in het Sloegebied pakte een staker een Joegoslavische werkleider de lijst af waarop namen van werkwillige Joegoslaven ston den ver-meld. De stakers zijn vastberaden. Zij zijn van plan tot het bitte re eindie te gaan. Onder de posters voor de poort van De Schelde bevon den zich ook stakenden van de werf Wilton-Feyenoord uit Rotterdam. De confessionele bonden hebben onder de werk willigen wel bereidverklaring 'n oproep gezet die luidt: „Als u wel wilt werken, maar dit wordt buiten uw schuld of toedoen verhinderd, blijf dan niet bij de poort van het bedrijf, maar ga naar huis. Ga dagelijks op de normale tijden kijken of u aan het werk kunt gaan. Is dit niet het geval, ga dan weer naar huis". De ingevulde brief jes worden van de meldings- post regelmatig naar de CNV-districtsbestuurder P. v. d. Ende gebracht, omdat men niet verrast wil worden door een eventuele overval door de Stakers. De confessionele bon den hebben ook inschrijfadres- sen geopen^ Goes en 's Heerenhoek. Bij de machine fabriek Boddaert in Koude- kerke staakt ongeveer twee derde van de 70 werknemers. Daar wordt de werkwilligen echter niets in de weg ge legd.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3