VOOR ACHT MILJARD STAAT TE ROESTEN Bijna 3 miljoen Britten thuis Yelasco (79) „geruisloos" naar Panama HANS VAN Z. IN POLITIEBLAD NIET BELEDIGD gast arbeiders neemt iets af Rechtbank Utrecht wijst eis af: ZWARTE HANDEL IN KAARSEN OFFICIEREN GRIJPEN MACHT IN ECUADOR BREDA BEGRIJPT NIETS VAN BRIEF UIT ROME Vervroegde verkiezingen in Italië Wilde investering in chemie AHOB-bellen rinkelen veel te hard Forse straffen voor ruitentikkers bij premier Biesheuvel Boersma vonnis sluit stakingen niet uit )e^elFd binnenland buitenland Huwelijks- rechtspraak KAMERLEDEN: UITGEPUT Walter Goddij n hoogleraar in Tilburg Van de Moosdijk in hoger beroep Wetsontwerp fi Turk reed op de verkeerde rijbaan 607e STAATSLOTERIJ Derde klasse r Donderdag 17 februari 1972 13 15 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT-BREDA Kardinaal Staffa, prefect van de hoogste kerkelijke rechtbank in Rome, heeft, zoals dezer dagen gemeld, niet alleen een brief geschreven aan het Nederlandse episcopaat over de kerkelijke hu welijksrechtspraak 'n ons land maar bovendien nog een aparte brief aan de bisschoppen Ernst (Breda) en Bluyssen (Den Bosch). In deze laatst bedoelde brieven wordt de Romeinse kri tiek op de huwelijks rechtspraak in het alge meen toegespitst op de praktijk terzake in de bisdommen Breda en Den Bosch. Met name in Breda begrijpt men niets van deze kritiek. Het is be kend, dat de Bredase of- ficiaal dr. De Jong, in zijn huwelijksrecht spraak de traditionele Romeinse lijn volgt. Men heeft sterk de indruk dat kardinaal Staffa geen dossiers uit Breda bestudeerd heeft maar gehandeld heeft op basis van vage klachten, die hem blijkbaar uit Ne derland hebben bereikt. Die indruk van onzorg vuldig handelen wordt versterkt door het feit dat ook de brief aan het Nederlandse episcopaat erg vaag is. Rome beschikt over een uitvoerige nota van de Nederlandse bis schoppen over de kerke lijke huwelijksrecht spraak in ons land en bovendien over twee dossiers per Nederlands bisdom waaruit duide lijk blijkt hoe die huwe lijksrechtspraak in de praktijk verloopt. Op deze nota en op deze dossiers wordt in de brief van kardinaal Staf fa niet ingegaan. Ver wacht wordt dat de Ne derlandse bisschoppen zich nader met Rome zullen verstaan om te weten te komen waaro ver nu eigenlijk gedis cussieerd moet worden, (nmiddels heeft men vanuit Breda een ver duidelijking gevraagd van de klachten waarop de speciale brief aan bisschop Ernst kennelijk geïnspireerd is ge weest. ROME (UPI-RTR) Het bestuur van de Italiaanse Christendemocratische Partij heeft zich uitgesproken voor de vorming van een minder heidsregering zonder de oude coalitiepartners. Het enige doel van dit één-partijkabinet zal zijn zichzelf op te heffen door de verkiezingen een jaar te vervroegen. Het partijbestuur nam het besluit ondanks verzet van de linkervleugel. De meeste spre- kers betoogden, dat een één- partijkabinet het de vier vroe- gere coalitiepartijen mogelijk maakt een open verkiejzings- strijd te voeren, waardoor een hechtere basis zal ontstaan voor hernieuwing van de coa litie na de verkiezingen. DEN HAAG (ANP) Voor acht miljard gulden aan chemische fabrieken en fabrieks- ïnstallaties, waarvoor geen emplooi is. staat te roesten op de industrieterreinen in geheel West- Europa. De schepping van deze ongebruikte en voorlopig althans onbruikbare industriële ca paciteit is het resultaat van het wilde optimis me. waarmee men in de chemische industrie zo'n vier a vijf jaar geleden opdracht tot de bouw van miljarden vergende nieuwe fabrieks- mstallaties gaf Alleen al een vijfde van alle fabriekscapaci- teit voor de vervaardiging van de belangrijke plastic grondstof p.v.c., een capaciteit van onge veer 800.000 ton per jaar, ligt ongebruikt in West-Europa. Hierin alleen al is ruim anderhalf miljard gulden geïnvesteerd. Geen enkele cent wordt verdiend op deze kolossale investeringen. DEN HAAG (ANP) Er moet een eind komen aan de geluidshinder, die veroorzaakt wordt door op de automatisch beveiligde overwegen aange brachte bellen. Deze maken onnodig veel ia- waai en veroorzaken daarmee voor de omwonenden overbo dige hinder De PvdA-kamerleden Oele en Van Thijn hebben minister Drees (Verkeer en Waterstaat) gevraagd de bellen te vervan gen door minder luidruchtige. DEN HAAG (ANP) Vo rig jaar hebben zich in ons land 20.700 Portugese, Spaan se, Italiaanse, Zuidslavische, Griekse, Turkse en Marok kaanse arbeiders gevestigd. In 1970 waren dat er 25.200. Er vertrokken 8.300 buitenlandse arbeiders, tegen 6.400 in 1970. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek meege deeld. Het totale migratie-verkeer met andere landen heeft'vorig jaar een overschot opgeleverd van 32.000 personen (33.500 in 1970). Er kwamen 2.000 méér Nederlanders terug uit het buitenland dan er vertrok ken. Het vestigingssurplus van vreemdelingen verminderde van 33.600 in 1970 tot 30.000 vorig jaar. Het CBS legt ver band met de verandering ge durende het afgelopen jaar van de economische situatie en de gevolgen hiervan voor de emplooi-mogelijkheden van buitenlandse werknemers op de Nederlandse arbeids markt. Aan het eind van het ja-ar waren er van het totaal aantal arbeiders van de genoemde nationaliteiten, die sedert 1960 naar Nederland zijn gekomen, nog o-ngeveer 100.000 aanwe zig. (Van onze redactie buitenland) LONDEN Gisteren is in Engeland het aantal mensen, dat door het grote stroomtekort zonder werk is gekomen, gestegen tot tegen de drie miljoen. De burgerij kreeg te horen dat er voor de avond een extraperiode van drie stroomloze uren ging komen. Men verwacht dat de toestand vandaag nog slechter gaat worden en dat de kansen op „industriële verlamming" voedseltekort en vervuilingsbedreiging der rivieren zullen toenemen. De door de regering inge stelde commissie van onder zoek, die een onderzoek instelt naar de mogelijkheden voor een beëindiging van het Britse mijnwerkersconflict, heeft gis teravond haar openbare zittin gen beëindigd. De voorzitter, lord Wilberforce, verklaarde dat zijn commissie haar aan bevelingen met de meeste spoed zal uitwerken. Hij hoopte dat deze tot een beëindiging van het conflict zouden kun nen leiden. Gistermorgen is de BBC even „uit de lucht" geweest, De „stroom was -op" net toén een nieuwslezer mededelingen ging doen over de komende stroom-nan-tsoeneringsmaat- regelen. MaaT seconden later ging men over op batterijen en werden de uitzendingen voo-rtgezet. Plaatjesdraaiers, nieuwslezers en commentators doen hun werk in de stu dio's bij kaarslicht. Die kun nen het zonder stroom doen, de apparatuur niet. De Londense kranten heb ben het tot nu toe kunnen rooien met minder edities. In Manchester is een krant uitge komen met 40 procent van het normale aantal bladzijden. De grote i-n Londen aanwezige in ternationale persbureaus, door de er-aaring der laatste jaren rijker geworden, hebben hun eigen generatoren voor het op wekken van elektriciteit. De stakende mijnwerkers hebben de stakingsposten bij de elektriciteitsbedrijven uit gebreid. Van de 148 Britse centrales zijn er nu tien ge heel stil komen te liggen door dat de kolen-voorraad is uitge put. Kaarsen zijn inmiddels in het gehele land schaars gewor den. De meeste winkels heb ben bordjes op de deur han gen: „Kaarsen uitverkocht". Op de buurtmarkten worden kaarsen te koop aangeboden voor een prijs, die vijf maai zo hoog ligt als normaal. Volgens een bericht van de BBC heeft de mijnstaking tot dusver 75 miljoen pond ster ling gekost. Het produktiever- lies der mijnen wordt op 19 miljoen ton geraamd. Het fel anti-koningsgezinde Lagerhuislid William Hamilton heeft weer eens beroering ver oorzaakt met een aanval op het Britse koningshuis. Sprekend over de crisis in de energievoorziening, veroor zaakt door de mijnwerkerssta king, noemde het socialistische parlementslid het onverdedig baar, dat twee mijnwerkers vijftig jaar onder de grond moeten zwoegen om hetzelfde te verdienen wat „wij dat mis selijke jonge ventje in een jaar geven". Hamilton doelde hier mee op kroonprins Charles. HAARLEM (ANP) Vier jongemannen, die in oktober ruiten hebben ingegooid vao de villa van premier Biesheu vel in Aerden-hout. zijn door de politierechter i-n Haarlem veroordeeld tot een boete van 500 gulden en een week ge vangenisstraf voorwaardelijk. De jongelui hebben in de nacht van 9 op 10 oktober na het gebruik van alcohol ook op andere plaatsen, o.m. het gerechtsgebouw in Haarlem, ruiten vernield. DEN HAAG (KNP) Gis teren is bekend geworden, dat pater dr. Walter Goddijn O.F.M. is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in ge sociologie van de kerk aan de theologische hogeschool van Tilburg. Na-ast zijn buitengewoon hoogleraarschap zal pa-ter God dijn zijn functie va-n directeur van het Pastoraal Instituut dei- Nederlandse kerkprovincie in de toekomst blijven vervul len. MINISTER drs. Schinelzer heeft gezegd dat nauwere be trekkingen tussen Spanje en de EEG alleen aanvaardbaar zijn als in Spanje een demo cratisch bestel tot stand is gekomen. IN DEN HAAG beraden b. en w. zich over een subsidie van f 130.000,- aan de alternatieve hulpverleningsinstelling Sosja- le Joendt. De beslissing is aan de gemeenteraad. VELASCO IBARRA, die aan het eind van de carnavalsfeesten in Ecuador werd afgezet als president. Voor de 79-jarige staats man een „routine-kwestie". Het is al de vierde maal dat hij het vel.d moet ruimen. QUITO (RTR) In Ecuador is een staatsgreep gepleegd door legerofficieren, die de 79-jarige president Jose Maria Velasco Ibarra hebben afgezet en hem naar Panama hebben verbannen. Hij is daar inmiddels aangekomen. De opperbevelhebber van het leger, Guillcrmo Rodriguez Lara, is gistermorgen tot president beëdigd. Hij zei dat zijn regering „nationalistisch, militair en revolutionair" zou zijn. Lara stelde een uitgaansver bod in en kondigde een milde vorm van de staat van beleg af. Tevens heeft hij de voor juni vastgestelde presidentsverkie zingen afgelast, die het voor naamste wrijvingspunt hadden gevormd tussen het leger en president Ibarra. Het leger is blijkbaar slechts aarzelend tot actie overgegaan. De officieren van het opper bevel zouden president Veiasco hebben willen overhalen de verkiezingen te laten vervuilen en zijn bewind nog twee jaren voort te zetten met de dictato riale bevoegdheden, die hij sinds 1970 bezat. Zij waren bang voor geweldpleging tij dens de verkiezingscampagne en wantrouwden de waar schijnlijke winnaar, Assad Bu- caran, die volgens hen geen Ecuadoriaan is maar de Liba nese nationaliteit heeft. Buoa- ran zou gearresteerd zijn. Ibarra zou de officieren ge zegd hebben dat het ziin eer als presid'ent te na zou komen wanneer hij de verkiezingen niet zou laten doorgaan. De of ficieren zouden daarop geant woord hebben: „Meneer de pre sident, de eer van de republiek is belangrijker dan de eer van een persoon". Ibarra vermoedde blijkbaar, dat het leger tot actie zou over gaan en vertrok dinsdagavond onverwacht uit de hoofdstad Quito naar de havenstad Gua yaquil. Hij kondigde daar een toespraak tot het land aan. maar bij het televisiestation werd hii door ynilitairen tegen gehouden. Hij werd vervolgens op het vliegveld Guayaquil in een vliegtuig naar Panama ge zet. Daar aangekomen werd hij naar een hotel gebracht. Van daar zal hij naar Argentinië gaan. Welke koers de nieuwe rege ring gaat volgen is nog niet duidelijk. Sommigen verwach ten hervormingen in de trant van de junta in Peru, anderen zien hen meer als conservatie ven, die boven alles „de orde" willen handhaven, In hun eerste verklaring be loofden de nieuwe leiders dat hun revolutie „sociale recht vaardigheid en verlossing van de nederigen" zou brengen. Zij zullen ook „de fundamentele structuren van het land wijzi gen". Generaal Rodriguez Lara zal regeren met de steun van een raad, die gevormd wordt door een nieuwe legerbevelhebber en de bevelhebbers van lucht macht en vloot. Ecuador is een wanhopig arm land met zes miljoen inwoners en met als belangrijkste uit- voerprodukten bananen en, volgens zeggen, panama-hoe den. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Naar wij vernemen heeft de Eindhoven- se advocaat mr. N. van Bakcl namens zijn cliënt, de 45-jari ge „kruidendokter" van de Moosdijk uit Casteren, hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Bossche recht bank van 4 februari j.l. Hier bij werd Van de Moosdijk we gens oplichting tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voor waardelijk, veroordeeld. UTRECHT (ANP) De in 1969 voor drie moorden en een roofoverval tot levenslang ver oordeelde Hans van Z. (29) heeft geen gelijk gekregen in de zaak, die hij had aange spannen tegen twee politie functionarissen omdat hij zich beledigd voelde door een arti kel dat zij hadden gepubli ceerd in „Het tijdschrift voor de politie" van december 1969. De civiele kamer van de rechtbank in Utrecht heeft gisteren afwijzend beschikt over de eis, die Hans van Z. had ingediend tegen commis saris R. Trip, chef van de justitiële dienst van de Utrechtse politie, en de com missaris van de rijksrecherche in Den Haag, de heer Tj. P. de Vries, die vier jaar geleden als hoofdinspecteur van de Utrechtse politie ook nauw be trokken was bij het onderzoek in de zaak Van Z. Bij de behandeling van de zaak op 7 januari had van Z.'s raadsman mr. F. R. van der Laken uit Breda, de uitspraak gevraagd, dat de uitlatingen van de b en De Vries en Trip lasterlijk of beledigend zijn. Hij eiste tevens een schade vergoeding en publikatie van het vonnis. De commissarissen hadden in het Tijdschrift voor de poli tie onder meer gesteld, dat Hans van Z. waarschijnlijk veel meer moorden op zijn geweten heeft dan die waar voor hij is veroordeeld. Vol gens mr. Laken heeft Van Z. zich dat zo aangetrokken, dat zijn resocialisatie er ongunstig door wordt beïnvloed. De raadsman van de commissaris sen mr. E. Drooglever For- tuyn, had daar tegenover ge steld dat Hans van Z. zich onmogelijk in eer en goede naam aangetast kan voelen, omdat het peil daarvan al zo ver is gezakt dat een verdere verlaging eigenlijk niet meer mogelijk is. Van Z. heeft indertijd on middellijk op het artikel in het politieblad gereageerd met een strafklacht bij de officier van justitie. De officier sepo neerde de klacht. Het ge rechtshof in Arnhem bekrach tigde de handelwijze van de officier in november 1971. Het overwoog, dat het belang van een strafvervolging van de commissarissen voor Hans van Z. klein was vergeleken bij de nadelen voor de gedaagden. Wel noemde het hof enkele passages uit het gewraakte ar tikel „laakbaar en onzorgvul dig". De rechtbank overwoog, dat het kennelijke doel van de pu blikatie was, voor vakgenoten het in de zaak- Van Z. gevoer de onderzoek nader te belich ten, evenals de daarbij ge maakte fouten en de onvolko menheden in hét opsporings apparaat. Daartoe is een glo baal overzicht gegeven van al le feilen en omstandigheden. De commissarissen, aldus de rechtbank, hadden een billijke grond en aanleiding voor hun publikatie. Daardoor heeft het oogmerk tot belediging ontbro ken. De rechtbank voegt hier wel aan toe dat dit niet weg neemt dat de heren Trip en de Vries onzorgvuldig hebben ge handeld door in hun betoog de gewraakte passages en afbeel dingen los te maken van het geheel. De rechtbank heeft Van Z. tot betaling van de proceskos ten (f 590.-) veroordeeld. (Vervolg van pag 1) „Het verbod van de presi dent van de Amsterdamse rechtbank aan de Industrie bond NVV om stakingen uit te roepen, heeft de moge lijkheid tot stakingen niet tot nul gereduceerd". Zo reageer de gistermiddag minister Boersma (Sociale. Zaken) op de interpellatie van het Twee de Kamerlid Bakker (CPN) over het vonnis van mr. Stheeman, 2 weken geleden. De bewindsman constateer de, dat er nu geen algemene chaos heerste, zoals Rakker hem wilde doen geloven. Hij verwacht dat op korte termijn alle bij het conflict betrokken partijen elkaar zullen vinden. Met de KVP-er F. v.d. Gun (oud - vakbondsbestuurder) betreurde hij het, dat in enke- le metaalbedrijven de homoge- ne groep werknemers als ge volg van stakingen in een ge scheiden situatie verkeert en dat de metaalbewerkers soms vijandig tegenover elkaar staan. Kamerlij V.d. Gun sprak namen de 5 regerings partijen. Minister Boersma was het gisteren wel eens met de aan drang vanuit de Kamer om zo snel mogelijk het wetsontwerp stakingsrecht te behandelen. Zij,n collega Van Agt (Justi tie) wees de wens van de CPN-fractie in de Tweede Ka mer af om dit wetsontwerp in te trekken. De communist Bakker had hiertoe een motie ingediend. Achtergrond van deze wens vormde de commu nistische visie dat de vakbe weging bij arbeidsconflicten de werkstaking moet kunnen uitroepen, altijd bevoegd is haar fondsen voor steun aan d-e stakers te benutten en dat de rechter in arbeidsconflicten geen bevoegdheid had. Minister Van Agt wees ook de visie van de PvdA, D'66 en PPR af, dat de oproep tot staking in beginsel bij het af sluiten van cao's rechtmatig is. De bewindsman, die fel werd geattaqueerd door de commu nist Bakker, vond de hiertoe ingediende motie (van het ka merlid Roethof (PvdA)) onno dig omdat zo'n oproep ook in het wetsontwerp onder bepaal de voorwaarden rechtmatig is. Minister Van Agt wenst bij de behandeling van het nieuwe stakingsrecht een uitspraak over deze motie. De PvdA, D'66 en PPR hebben vele be zwaren tegen het wetsontwerp stakingsrecht, dat uit de koker komt van oud-ministers Polak (Justitie) en Roolvink (Socia le Zaken). Dinsdag a.s. stemt de Tweede Kamer over deze moties. „Dp halsstarrige houding van de werkgevers heeft een voortduren van het conflict en dan in verscherpte zin in de hand gewerkt. Het on vergeeflijke in die houding is wel dat men niet bereid is, te erkennen dat de leden zelf invloed mogen uitoefenen op het uiteindelijk te bereiken resultaat". Dit zegt het NVV in een commentaar op het mislukken van de tweede bemiddelings poging in het metaalconflict, flict. (ADVERTENTIE) Over vijftig jaar zal de ge middelde levensduur van de mens wellicht zijn toegenomen tot 100 jaar. Over een eeuw- kan verwacht worden dat de mens gemiddeld 120 jaar oud wordt. Sinds 1956 is de gemid delde leeftijd van de homo sapiens al met vier jaar toege nomen. Deze is nu 68 jaar voor mannen en 72 voor vrou wen. 3- Waarom het zwakke ge slacht langer leeft (gemid deld), weet ik ook niet, maar het bovenstaande komt uit goede tot zeer goede bron. Van dr. Francesco Antonini, een Italiaanse bolleboos zoals u ziet. V Maar dergelijke berichten houden de moed er wel in en dat kunnen we best gebruiken nu de kiel weer voor een jaar aan de kapstok hangt. Het vervelende van carnaval is het feit dat er altijd weer een einde aan komt. Een oproep: wil(len) dege- ne(n) die nu ongevraagd voor de derde keer brandstof uit mijn automobiel hebben ge leend mij een volle tank te rugbezorgen? V Hartelijk dank. Gisteren heb ik trouwens gemerkt dat we nóg voorzich tiger moeten zijn dan normaal met wat we schrijven. We hadden woensdag een verhaal in deze krant met als kop: Ecuador, staatsgreep of ver kiezingen. En wat gebeurt? Een zootje militairen leest dat ook en neemt gelijk de macht over. In Ecuador. Daar. Staats greep. Coup. Wham. Maar de nu afgezette, ook dictatoriale heef Ibarra, voor de veiligheid maar even uitgewe ken naar Panama, werd er koud noch warm van. De man maakt namelijk aanspraak op de titel „meest afgezette president van Zuid- Amerika". Het was gisteren de vier.de keer dat hij werd afgezet. Ibarra heeft slechts één keer het genoegen mogen smaken een volledige ambts termijn (van vier jaar) uit te zitten. V „Iedere keer als ik ben af gezet, ga ik naar Buenos Aires om mijn terugkeer naar Ecua dor voor te bereiden", merkte hij droogjes op bij zijn ver trek. V Alles went tenslotte (behal ve hangen, zoals de oude cow boys zeiden.) Gegroet. MERIJN. DORDRECHT (ANP) Bij een ongeval op rijksweg 16 bij Dordrecht, dat gistermorgen omstreeks kwart voor zes is gebeurd, is één persoon om het leven gekomen. Het is de 29-jarige Turk A. Yolacan uit Rotterdam. Op onverklaarbare wijze is hij, rijdende in de richting Dordrecht, na het passeren van de Moerdijkbrug op de verkeerde rijbaan terechtge komen. In volle vaart botste hij 3 km na de brug tegen een truck met oplegger. 16 FEBRUARI 1972 Prijzen van 25 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 93 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 23 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 31 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 29 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 72 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 849 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 803 1-000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 870 2-000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5101 Een prijs van: 5-000 is gevallen op het nummer: 040673 5.000 is gevallen op het nummer: 000400 5-000 is gevallen op het nummer: 096390 5.000 is gevallen op het nummer: 008897 5.000 is gevallen op het nummer: 016185 De prijs van 10-000 is gevallen op het nummer: 005057 25.000 is gevallen op het nummer: 083884 50.000 is gevallen op het nummer: 086511 100.000 is gevallen op het nummer: 009053 Een extra prijs van 250-000 is gevallen in de serie R op het nummer: 088018 En een tropstprijs van 4.000 op nummer 088018 van elk van de andere series. Een extra prijs van 500.000 is gevallen in de serie G op het nummer: 094234 En een troostprijs van 5-000 op nummer 094234 van elk van de andere series- Let wel: op een met gemerkt nummer is tevens een van de lagere prijzen gevallen-

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9