Plan voor zwembad in haven IR. DENEE (ZVTM) OVER OPVOLGER: „IK STAMP HEM DE GROND IN" Hartbewaking Z. - Vlaanderen onvoldoende Geen eenstemmigheid over nieuwbouwplan waterstaat we zeggen 'tnop even heel duidelijk shoestring Strenger optreden tegen vervuilers IDEEËN VAN BURGEL BIJGESTUURD Zeeuws studiefonds werkt bijna op eigen kracht stad st pfék DAM Droog KANS WINST Openbare opbaring in IJzendijke Middelburger promoveert in Amsterdam Klapper van bisdom Veerse Meer op Hiswa werken MINISTER DE SAEGER Concerten in Sint-Nildaas Donderdag 17 februari 1972 3 (Van een onzer verslaggevers, MIDDELBURG/DEN HAAG. De plannen van de heer A. Burgel, een caféhouder te Hoedekenskerke, om samen met de Belgische scheepseigenaar Leo Klaeys een veer dienst over de Westerschelde op te zetten, zijn bijgestuurd, Als gevolg van een idee dat is gelanceerd door de directeur van de Norfolk-lijn n.v. te Scheveningen heeft de heer Burgel nu ook interesse gekregen voor een zwembadplan, annex een kleine rederij ten behoeve van de pleziervaart op de Wester schelde. De Norfolk-lijn is in het spel gekomen doordat haar di recteur, de heer L. Remeeus, belangstelling heeft getoond voor de ponton en de stalen- loopbrug, die zijn overgeble ven van wijlen de SPD-Veer diensten Terneuzen - Hoede kenskerke. De plannen van de heer Burgel, om met gebruik making van ponton en brug, een mini-veerdienst te gaan exploiteren, vormden voor de Norfolk-lijn een streep door de rekening. De maatschappij is bereid f 60.000 voor de restanten van de veerdienst te betalen. De manier waarop de Norfolk-lijn toch nog in het bezit van de ponton en brug hoopt te ko men, is uniek en ludiek tege lijk. Directeur "Remeeus heeft b. en w. van Borsele en G.S. van Zeeland namelijk een nieuw idee aan dei.hand gedaan om de oude veerhaven van Hoede kenskerke te benutten. „Door deze veerhaven af te dammen en in die dam een sluis te plaatsen verkrijgt u een schit terend openluchtbad. De totale aanlegkosten zullen niet meer dan een half miljoen bedra gen", deelde de heer Remeeus aan b. en w. van Borsele mee. In plaats van de ponton en stalen brug (opbrengst bij Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI. Overwegend droog met enkele opklaringen en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfer» gemiddeld over Nederlands Voor vrijdag: Aantal uren zon* 1 tot 5. Min. temp.: omstreek» normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: I tot 6. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. waterstanden DEN HAAG (ANP) Kon- stanz 244 -1, Rheinfelden 173 pl. 4, Straatsburg 148 -10, Plit- tersdorf 296 onv, Maxau 352 onv, Plochingen 126 -7, Mann heim 161 -13, Steinbach 115 - 6, Mainz 187 -16, Bingen 104 - 7, Kaub 126 -6, T.rier 335 -51, Koblenz 174 -8, Keulen 158 -8, Ruhrort 318 onv, Lobi-th 930 pl. 12, Pannerdense kop 901 pl. 11, Nijmegen 727 pl. 11, IJsselkop 849 pl. 5, Eefde IJs- sel 368 pl. 8, Deventer 250 pl. 10, Monsin 5480 -2, Borgharen 4039 -13, Belfeld 1202 -22, Grave beneden de sluis 516 - 17. verkoop f 60.000) kan de Nor folk-lijn een houten steiger- werk leveren waaraan niet al leen de veerboot van het duo Burgel-Klaeys kan afmeren, maar vanwaar ook de plezier vaart op ee Schelde mogelijk wordt. De kosten van dit deel van het werk belopen f 20.000. De directeur van de Norfolk- lijn en enkele Britse inge nieurs die hem bij een bezoek aan Hoedekenskerke vergezel den, waren opgetogen over de initiatiefrijke heer Burgel. Deze op zijn beurt vertelde ond dat hij in het zwembad- plan enorme mogelijkheden ziet om Hoedekenskerke een recreatieve impuls te geven. Zijn veerbotenplan kan met het zwembadplan worden ge combineerd. ,,D'e directie van de Norfolk-lijn heeft b. en w. van Borsele geschreve'n, dat de boot die wij willen gaan gebruiken, waarschijnlijk niet door de scheepvaartinspectie voor passagiersvervoer zal worden goedgekeurd. Welnu, wij hebben al een nieuwe boot op het oog. Klaeys is naar Rotterdam geweest, waar een loodsboot te koop is, die tegen het zwaarste weer bestand is, en vijftien knopen loopt. De directie van de PSD heeft gis teren het bootje bekeken, waarmee wij in eerste instan tie wilden gaan varen. Wij moeten namelijk een vervoers- vergunning hebben en boven dien vragen wij „landings rechten" in Terneuzen", aldus de heer Burgel. Het zwembadplan noemt de heer Burgel een zaak die zeer winstgevend kan worden. „Wij kunnen in de veerhaven een bad krijgen dat inclusief het zandstrand 150 x 150 meter groot is", zegt hij opgetogen. B. en w. van Borsele zijn op het zwembadidee voorlopig in gegaan, door watermonsters van het Scheldewater te laten nemen, teneinde zekerheid te krijgen over de vraag of dit water wel schoon genoeg is om als zwemwater te worden gebruikt. Burgel: „Door het handig manipuleren met de sluis, kunnen wij de waterkwaliteit in de veerhavenkom beheer- Directeur Remeeus van de Norfolk-lijn: „In de sluis kan ook een filter worden ge bouwd waarmee het zuiver ingsprobleem afdoende is op gelost". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Als ik hem tenslotte te pakken heb, dan stamp ik hem de grond in". Deze weinig vredelie vende woorden spreekt de oud-directeur van de ZVTM ir. J. F. Denie, tegenover een verslaggever van het week blad Panorama, dat verte genwoordigd door Hans Smulders bij ir. Denie op bezoek ging. De oud-direc teur van de ZVTM woont momenteel in Wageningen. Volgens Smulders bedoelt ir. Denie met zijn tirade de huidige directeur van de ZVTM, dr. H. van Zuylen, van wie Denie even later zegt: „Ik wil niet meer in het gezelschap verkeren van die vent". Smulders tekent aan: „De heer Van Zuylen heeft er indirect voor ge zorgd dat ir. Denie er van beschuldigd werd, zeven ton te hebben verduisterd. De nie: „Van Zuylen nam het pakkend uit jaloezie. Hij ontdekte dat ik meer ver diende dan hij en dat heeft hij nooit kunnenn zetten". Als een der tegenspelers van ir. Denie voert Panora ma een der topmannen van de katholieke bond voor ver- voerspersoneel, de heer J. C. van der Doef ten tonele. De ze immers heeft door een publikatie in het bondsblad Richting (waarin ten aanzien van Denies pensioenaanspra ken werd gewaagd van „een vorm van zelfbediening die wij schandalig noemen") het balletje aan het rollen ge bracht. Van der Doef zegt nader: „Formeel klopte alles wel met het pensioen van Denie, al is het schandalig hoog", (het bedrag is f 52.000 per jaar, terwijl ir. Denies laatste salaris f 65.000 beliep). 1 Hoewel ir. Denie zegt zich ten onrechte van malversa ties beticht te voelen, over weegt hij toch geen aan klacht bij de rechter. Het college van G.S. van Zee land, dat een deel van het aandelenpakket van de ZVTM heeft overgenomen, heeft intussen op vragen van de statenleden Van der Peyl en Dusarduyn, over de ZVTM-affaire, laten blijken dat er terzake van het pensi oen voor ir. Denie, niets ge- "bleken is van een verkeerde toepassing van de reglemen ten. „Het gaat hier om het oude Tramwegpensioen dat later is overgenomen door Pensioen-Risico, en waarbij nu nog 51 personen zijn be trokken", zeggen G.S. Het personeel, met uitzondering van de directeur en de oud administrateur, is rond 1960 gepensioneerd. De beide staf functionarissen hebben bijna elf jaar langer dan de ande ren het salarisniveau van de laatste jaren bijgedragen, „hetgeen in hun pensioenen tot uitdrukking komt", aldus G.S. Ir. Denie hierover: „Ik heb de ZVTM tot mijn zeventig ste jaar gediend en zeer hoge pensioenpremies betaald. Het is logisch dat de pensioenuit kering daarmee in overeen stemming is". G.S. geven toe dat door het ontbreken van een clausule voor welvaartsvastheid van de pensioenen, de onderlinge verhouding tussen het pensi oen van ir. Denie en die van het eerder gepensioneerde personeel, wel zeer in het nadeel van de laatste groep is uitgevallen. De commissa rissen van de ZVTM-oude- stijl voerden geen beheer over het pensioenfonds. Dat had een parate juridische statüs merken G.S. op. Over de bedrijfsactiviteiten van de ZVTM zegt zij het volgen de: De provincie hoeft geen financiële consequenties van de sanering van de ZVTM te vrezen. Door afstoting van verliesgevende nevenactivi teiten ofwel deze op kost prijsberekening op te zetten, kan het bedrijf weer renda bel worden gemaakt. Het personeel dat door de reorganisatie moet afvloeien zal gering in aantal zijn. De ontslagenen zullen gemakke lijk elders in het Deltagebied werk vinden, aldus de huidi ge directeur van de ZVTM. Van e engrote financiële chaos bij de ZVTM onder ir. Denie was geen sprake. Er zijn, in het sterk ver ouderd wagenpark van de ZVTM, tien nog vrij nieuwe autobussen opgenomen. Er zullen nog andere bussen van recente bouwjaren worden aangekocht, en daarnaast worden geleidelijk nieuwe au tobussen aangeschaft. Voor het wegenpark heeft de nieuwe eigenaar destijds een symbolische prijs betaald. De heer Denie heeft geen wanbeleid gevoerd. Hij had alleen tijdiger voor vervan ging van het aubobusmate- rieel moeten zorgen, maar tot zijn verontschuldiging kan gezegd worden dat de onder handelingen over de overna me van de ZVTM hem de handen hebben gebonden. WÊÊÊÊÊËmmmÊmmmm (Van onze oorrespon dent) Op deze foto ziet u Piet, die in 1970 te Schoondijke geboren werd en aldaar in het jaar 2000 stierf... tenge volge van luchtvervui ling. Zijn opgegraven skelet vindt men opge baard in een tot chapelle ardente ingericht ver trek van het cultureel centrum van Oostburg te IJzendijke. Het is een van de honderden werk stukken, afkomstig van de leerlingen van meer dan dertig scholen uit de gemeente Groot-Oostburg die daar tot 27 februari te bezichtigen zijn. Het skelet van Piet is een van de weinige werk stukken op deze exposi tie, waarin men een weerspiegeling van de tijdsproblematiek bij het kind ziet. (ADVERTENTIE) Hoogwater Morgen, vrijdag 18 febr.: Bergen op Zoom: 6.04 18.24 Hansweert: 5.09 en 17.37 Terneuzen: 4.26 en 16.55 Vlissingen: 3.58 en 16.22 Wemeldinge: 5.54 en 18.14. en r VOORGEBAKKEN -(g) is 't kleine zusje van de gewone friet. Blijft langer knapperig. Kan in de frituur maar ook zónder olie ge bakken worden, in oven of onder de grill. Shoestring is heel apart bij 't eten: eens iets anders dan die dagelijkse aard appelen! OoksmaaktShoestring smul-lekker kbij 'n drankje. Shoestring is een nieuw diep- L vriesprodukt van die jongens van CHIPS Nou.danweetu'twel: uitstekende kwaliteit. In het zakje-met-de-rode-rult. UTRECHT (ANP) Vanuit vrijwel elke plaats in Neder land kan men per ambulance binnen, een half uur een spe ciaal ingerichte hartbewakings- eenheid bereiken. Dit geldt echter in mindere mate voor een aantal regio's waaronder Noordoost-Brabant en Zeeuw - sch-Vlanaderen. Na voltooiing van alle plannen voor aanbouw of inrichting van hartbewakings centra, zal men in Zeeuwsch- Vlaanderen (omgeving Sluiskil en Terneuzen) nog steeds op meer dan een half uur van een ziekenhuis met een geoutilleer de hartbewakingseenheid wo- Dit blijkt uit een onderzoek naar hartbewakingseenheden in Nederlandse ziekenhuizen, dat is ingesteld door het nationaal ziekenhuisinstituut in samen werking met de Nederlandse Hartstichting en de geneeskun dige hoofdinspectie van de volksgezondheid. De resultaten van het onderzoek zijn gepu bliceerd in het rapport „Hart bewakingseenheden in Neder landse ziekenhuizen", dat eind februari zal verschijnen. Voor het onderzoek zijn 219 zieken huizen aangeschreven. Negen tig procent daarvan heeft aan het onderzoek deelgenomen. In 48 ziekenhuizen waai geen hartbewakingseenheid aanwezig was bestonden ook geen plan nen er een in te richten. Landelijk- gezien zullen, na voltooiing van alle op 1 juli 1971 bestaande plannen, zes bewaakte bedden beschikbaar zijn voor elke 100.000 inwoners. Dit dekt de maximum behoefte. Regionaal bestaan er echter grote verschillen. Volgens de ziekenhuizen worden de in de hartbewakings eenheden aanwezige bedden helft van de ziekenhuizen intensief gebruikt. Bijna de voornamelijk die met een klei nere eenheid vindt het aan tal bedden niet geheel of in het geheel niet voldoende. In 44 procent van de hartbewa- kingscentra blijkt de afvloei ing van patiënten soms of vaak moeilijkheden op te leveren. Meestal hangt dit mede samen met het ontbreken van de mo gelijkheid, patiënten naar an dere ziekenhuizen of verpleeg inrichtingen over te plaatsen. De personeelsbezetting per bewajïingseenheid blijkt nogal te variëren. Gemiddeld zijn per eenheid 10 mensen werkzaam. De leiding is in ongeveer de helft van de gevallen in han den van een cardioloog en in de overige gevallen doorgaans van een internist. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - AMSTER DAM De in Middelburg ge boren heer Leo Wattel hoopt op drie maart a.s. aan de Vrije Universiteit van Amsterdam te promoveren tot doctor in de wis- en natuurkunde der na tuurwetenschappen. Zijn pro motor is prof. dr. K. H. Voous. Zijn proefschrift behandelt -een natuurkundig vraagstuk. De tiende stelling die aan het proefschrift is toegevoegd is zoals bijna gebruikelijk vreemd aan de behandelde thematiek. Deze tiende stelling luidt: „De gevestigde kerkge nootschappen ontwikkelen zich tot conservatieve midden- standsgroeperingen". (Van een onzer verslaggevers) de van voor BREDA Thans is nieuwe druk verschenen de Naamlijst 197273 het bisdom Breda. Dit handige naslagwerk, waarin men alle gegevens kan vinden van de meest uiteenlopende kerkelij ke instanties, is een gezamen lijke uitgave van Bisdom Bre da Brochures en van Analecta Opbouw. Het boekje behelst behalve de indeling der dekenaten en de instanties welke zich met de diverse kerkelijke activi teiten bezighouden de namen van ongeveer vijfhonderd geestelijken, die in het bisdom in de zielzorg of anderszins werkzaam zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het i creatieschap H-et Veerse Meer zal weer present zijn op de jaarlijkse Hiswa-tentoonstel- ling in Amsterdam. Deze ex positie, waarop alles te zien is wat op de watersport en het kamperen betrekking heeft, wordt van 10 tot 19 maart in de RAI gehouden. Het ver wachte aantal bezoekers be draagt 225.000. Het Veerse Meer heeft stand 181 toegewe zen gekregen. De stand wordt beheerst door een grote kaart van het Veerse Meer, vanwaar lijnen lopen naar grote foto's van de meest attractieve ge deelten, oevers en wateropper vlak van het meer. Er zal aan de belangstellenden informa tiemateriaal naar keu?e wor den uitgereikt. De ^ervaring heeft geleerd dat de animo voor de Veerse Meer-stand op de Hiswa bijzonder groot is. De PTT heeftzoals gemeld, een speciale postzegel van de Deltawerken uitgegeven, die tot 20 mei verkrijgbaar is. Op de zegel, ontworpen door R. J. Draijer, is een kaart afgebeeld van het Deltagebied met dammen en afsluitingen (Oosterschelde in cluis). De belettering werd verzorgd door P. C. Cossee. 5? (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Belgische regering is geïnterpelleerd over de vervuiling van de Schelde als gevolg van de aanleg van een afvalwaterleiding van Genk naar Antwerpen. De lei ding is bestemd voor indus trieel en huishoudelijk afval water. Kamerlid Schiltz (Volksu nie) vond dat de leiding de druppel is, die de emmer doet overlopen. Hij kreeg ruime steun van de andere fracties. De Kamer drong er bij de (Van een ónzer verslaggevers) MIDDELBURG Het Zeeuws Studiefonds is het stadium genaderd waarop de voorschotten die aan stude rende Zeeuwen worden gege ven, kunnen worden betaald uit de inkomsten die het fonds heeft doordat afgestudeerde Zeeuwen de hun verleende voorschotten aan het terugbe talen zijn. Dit vertelde gisteren gede puteerde J. van den Bos tij dens een vergadering van de statencommissie voor onder wijszaken. Niettemin: het tijd stip waarop het fonds zonder finanoiële injecties van de provincie kan draaien, is nog niet aangebroken. Voorlopig willen G.S. het rekening-cou- rant-k-rediet van dit fonds, dat nu vier en een halve ton be draagt, verhogen tot zes ton om aan de lopende aanvragen (f 125.000,te kunnen vol doen. De statencommissie kon zich met het voorstel vereni gingen. regering op aan maatregelen te nemen, die een verdergaan de vervuiling van de Schelde zullen voorkomen. Daarbij werd de vrees uitgesproken dat Nederland, die de toene mende vervuiling met Arguso gen volgt, het streven van België om die Westerschelde beter bevaarbaar te mekeh zal afremmen wanneer België niets aan de vervuiling doet. Minister Jos de Saeger gaf toe dat de maat vol is. Er zal volgens hem strenger tegen de vervuilers moeten worden op getreden. Uitgangspunt daarbij moet volgens hem zijn dat de gene die vervuilt ook betaalt voor de zuivering. Aan nieuwe bedrijven, die op de Schelde willen lozen, zullen z.i. zeer strenge eisen op het gebied van de afvalwaterzuivering moeten worden opgelegd. (Van een onzer verslaggevers) SINT-NIKLAAS (B.) Het provinciaal bestuur van Oost-Vlaanderen heeft in sa menwerking met het stadsbe stuur van Sint-Niklaas een viertal concerten georgani seerd. Twee zijn er inmiddels gehouden. Maandag 21 februa ri vindt de derde in deze reeks plaats. Het concert wordt gegeven door het „Ninivensis Kameror kest" uit Ninove onder leiding van Willy van der Meirsch. Uitgevoerd worden werken van Herman Roelstraete, Jan Douliez, Willy van der Meirsch en George Gershwin. In dit concerto voor piano en orkest van Gershwin treedt als solist op G. D. Madge, die momenteel hoofdleraar piano ,is aan het muziekconservatori um in Den Haag. Het laatste concert in deze reeks vindt plaats op 22 april en wordt gegeven door het „Kamerorkest Waeslandia" uit Sint-Niklaas. Aanvang op bei de avonden 20 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De staten commissie voor de financiën is gisteren niet tot een positief en eensluidend advies geko men met betrekking tot het nieuwbouwplan van provinciale waterstaat. Er kan over deze kwestie op achttien maart een levendig statendebat worden verwacht, met name wat be treft de wijze waarop G. S. hebben gemeend bet plan (bouwkosten rond acht mil joen) budgettair te moeten dekken. Uit het bouwplan volgt een jaarlijkse last voor de pro vinciale middelen van rond een miljoen gulden, zo had het commissielid W. Don becijferd. De heer Don was overigens degene die over het voorstel van G. S. het meest in te bren gen had. De commissieverga dering werd bijgewoond o.a. door prof. Bergshoef, hoofd van het architectenbureau dat voor de nieuwbouw van provinciale waterstaat aan de Sehoorsteen- vegerssingel te Middelburg, een ontwerp heeft gemaakt dat is uitgekomen op een geleed gebouw dat zo zei prof. Bergshoef de schaal van Middelburg niet zal aantasten. De heer Don noemde de kwestie zo belangrijk dat hij er beslist, wat hem betreft, een fractiebeslissing over wilde uit lokken. Als commissielid had hij slechts een aantal beden kingen, al liet hij bijlken de nieuwbouw van provinciale waterstaat niet de dun» hoefde te worden van het feit. dat de andere provinciale diensten re latief goedkoper onderdak zijn gebracht. Men moet het geheel bekijken, meende hij. Hij wilde ook begrotingsruimte in de toe komst scheppen. ..Een winstpunt van de ge kozen bouwplaats is. dat deze bij overstromingsrampen niet onderloopt, in tegenstelling tot de commandobunker van de B.Bmerkte de heer Don op. Als voorziter van de PvdA- fractie in de Middelburgse raad, zal de heer Don, naar hij liet weten, de zaak ook vanuit ste debouwkundig oogpunt aan de orde stellen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3