Misbaar over bevriezing winkelbestand in Zuid Enquête Koewachtse parochie levert 300 antwoorden pp Temeuzen boekt woningbouwrecord J. DEN TOONDER: SPRAKE VAN MISVERSTANDEN Nieuwe plannen voor Zuid Piano-f akkoord bender LANGERE KERMIS IN SLUISKIL MINDLR SCHEPEN DOOR KANAAL GENT-TERNEUZEN wasautomaat? AFVUASAUTOMAAT? stad streek MISVIERING RAAD D '66- Terneuzen stelt samenwerking met PvdA voor Axel doet iets aan Maczeks verjaardag kettnerSCduwaer GEMEENTEHUIS YAN AXEL BEVEILIGD VERZET VREEMD Horeca-afdeliiig kanaalzone opgericht 1000 WONINGEN IN AANBOUW Politiemuziek bij opening van stadhuis EHBO houdt wedstrijd in Sas van Gent Graauw Terneuzenaar komt om in Frankrijk Kruiningen Sluiskil Don&eraag 1/ februari 1W2 De Axelsestraat in Temeuzen, waarten züiden van de Kerkhof laan, volgens het b estemmingsp lan-zuid geen nieuwe winkels mogen komen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het nieu we ontwerp-bestemmingsplan Zuid voorziet een ingrijpende wijziging van de bestaande be bouwing in het zuidelijk deel van Tcrneuzcn. Het plan Zuid omvat het ge bied tussen de van Steenber genlaan, Prinsessenstraat, Ko- ninginnelaan, Snclliusstraat, Kamerlingh Onnesstraat, Kats- polderdijk, Schuberthof, Bella- mystraat, Froderik van Eeden straat, de zuidzijde van de Bo- menbuurt, de mr. Haarman- weg, de van der Peijlstraat, Tramstraat, Schuttershofweg en Axelsestraat. Het nieuwe bestemmings plan houdt de volgende wijzi gingen in: Doortrekking van de invals weg (Oudelandseweg-Oui- do Gczellestraat) naar een rotonde bij de van Steen- bergenlaan, een nieuw tra cé van de Oranjestraat uit komende op de Axelsestraat met wijziging van aaneen sluitende wegen. Het wegnemen van de be bouwing op de voormalige algemene begraafplaats. Het opnemen van een deel van de cityring op het plantsoen van de verlengde van Steenbergenlaan. De sanering van de Dekker straat en Kerkhoflaan (noordzijde), het slopen van de bebouwing aan de Baan- dijk en het afgraven en ega, liseren van de Baandijk. Het bouwen van garages aan de Geraniumstraat, Bil- derdijkstraat en Beuken straat. Hot regelen van de winkel bebouwing aan de Axelse straat. Het bestemmingsplan zuid ligt met ingang van 24 februari a.s. gedurende een maand ter inzage op de gemeentesecreta rie, afdeling algemene zaken aan de Kersstraat in Temeu zen. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT De onder de ruim 800 gezinnen tellende paro chie H.H. Philippus en Jacobus uitgezette enquête heeft 300 ant woorden opgeleverd. „Uit de ingevulde formulieren blijkt dat deze enquête slechts een globale indruk geeft", zo schrijft het kerkbestuur, „dat een vrij groot aantal inwoners het niet nodig heeft gevonden de formulieren in te vullen". Pastoor E.P. Modde van de Koewachtse parochie, zei ons geen verdere mededeling over de enquête te kunnen geven 'omdat het kerkbestuur beslo ten heeft de pers er buiten te laten'. In de enquête werd ge vraagd wat volgens de geën quêteerden de oorzaak ervan was dat mensen wel hun kin deren laten dopen, maar nooit of nauwelijks naar de kerk gaan. Uit de antwoorden blijkt dat dit is terug te brengen op gemakzucht, traditie en wel vaart. „De gestelde vraag en de antwoorden erop kunnen tot nadenken stemmen" aldus het kerkbestuur. Gevraagd naar het zinvolle van veranderingen in de ma nier yan geloofsuiting vraagt de helft van de inzenders om vernieuwing, terwijl een derde geen verandering wenst. De rest bad geen mening. Er werd vervolgens gevraagd welke veranderingen men aan gebracht wenste te zien. yelen vragen hierop om Gregoriaan se missen en het meer betrek ken van leken bij de misvie ring. Ook zijn stemmen opge gaan de tijdstippen van de missen, vooral die door de week, te veranderen. Veel antwoorden kwamen binnen op de vraag of speciale vieringen in de kerk gehouden moeten worden. Men wil o.a. jongerenmissen, bejaardenvie- rinigen, Latijnse missen en kindermissen. Op de vraag wat men ver wacht van het werk van de pastoor, buiten het opdragen van de mis, werd geantwoord dat men meer persoonlijk con tact tussen postoor en ouden van dagen, zieken en invali den wenst, 'eventueel via bij eenkomsten'. Op die vraag of het wense lijk is dot er op een contaota- vond gesprekken plaatsvinden over het godsdienstonderwijs op de scholen antwoordde men in het algemeen dat een der gelijke avond verlangd wordt. Tegenover een eventuele pa rochieraad staat men positief, aldus het kerkbestuur. In deze raad zouden alle lagen van de bevolking vertegenwoordigd dienen te zijn. De raad moet gaan praten over liturgische zaken, sociale aoties, gebruik van de kerk, inhoud van de mis en de rol van de pas toor. Het kerkbestuur schrijft dat nagegaan zal worden in hoe verre aan de wensen, die blijkbaar uit de antwoorden op de enquête, kan worden tegemoetgekomen. „Maar zon der medewekitng van de paro chianen kan weinig bereikt worden", aldu» het kerkbe stuur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De afdeling Temeuzen van D'66 houdt vol gende week woensdag een al gemene vergadering in lunch room Van Assche. Als be langrijkste agendapunt geldt een voorstel van het bestuur tot goedkeuring van de samen werking met de PvdA-fraotde in de Terneuzense raad. Te vens wordt volmacht gevraagd voor de desbetreffende werk groep die bezig is te komen tot een' plaatselijke lijst met PvdA, PPR en eventueel an dere plaatselijke progressieve groeperingen bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen. Tijdens de vergadering zul len het raadslid S. Vlieger en statenlid K. Schouten verslag uitbrengen. Inmiddels is be kend geworden dat op 10 maart Hans van Mierlo naar Temeuzen komt. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Generaal Stanis- lous Maczek, de commandant van de pantserdivisie, die in 1944 Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Brabant mee hielp be vrijden, wordt op 31 maart 80 jaar. De generaal, die momen teel in Edinburg woont, is ere burger van Axel en het ge meentebestuur van Axel is van plan om op „gepaste wij ze" zoals burgemeester M. K. van Dijke gistermiddag tij dens de wekelijkse persconfe rentie meedeelde aandacht aan deze verjaardag te schen ken. (ADVERTENTIE) „Een piano? Daar ko men wij niet aan toe". Mag Bender-K&D voor zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 2600 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waar Bender-K&D volledig achter kan staan. En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. deskundig in kiank (Van een onzer verslaggevers) AXEL Naar aanleiding van de inbraak, die vorige week in het gemeentehuis van Axel werd gepleegd, heeft het gemeentebestuur een aantal veiligheidsmaatregelen geno men. „We kunnen uiteraard niet meedelen wat dat voor maat regelen zijn", zei burgemees ter M. K. van Dijke ons. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De gemeen schap Sluiskil heeft het ge meentebestuur verzocht om, in verband met het vervallen van 15 augustus als r.-k. feestdag, de kermisdata in deze plaats te wijzigen in de tweede vrijdag van augustus met de daarop volgende zaterdag. Bovendien werd verzocht de kermis uit te breiden met de daaropvolgende maandag. De bond van kermisexploitanten drong er echter sterk op aan voor de kermis een aaneenge sloten periode vast te stellen en wel de tweede donderdag, vrijdag en zaterdag van augus tus. De gemeenschap Sluiskil heeft zich hiermee kunnen ver enigen. B. en w. stellen de ge meenteraad voor met deze wij ziging en uitbreiding van de kermisdata in Sluiskil akkoord te gaan. TERNEUZEN Het plan van de gemeente Ter- neuzen om de bewinkeling aan de Axelsestraat ten zui len van de Kerkhoflaan te .bevriezen" heeft de ge moederen van de Terneu- tense middenstanders danig n beroering gebracht. Deze winkelbeperking komt nder andere tot uiting in het ntwerp-bestemmingsplan zuid. >ver dit plan wordt op 28 le- iruari in „de Schakel" aan de Kerkhoflaan een openbare voorzitting gehouden. „Er zijn over deze winkel- vevriezing aan de Axelsestraat veel misverstanden gerezen' zegt de voorzitter van het Handelscentrum Temeuzen, de heer J. den Toonder. „Ik spreek liever over consolidatie van de bestaande winkelsitua tie. Veel mensen denken dat de totale bewinkeling aan de Axelsestraat aan banden wordt gelegd, maar dat is ab soluut niet de bedoeling. Al leen het gedeelte ten zuiden van de Kerkhoflaan wil de gemeente geen verdere uit breiding van het aantal win kels toelaten. Wel mogen be staande winkelpanden in de diepte en in de hoogte worden uitgebouwd". De commissie voor het mid den- en kleinbedrijf heeft zich te^en de beteugeling van de winkelstand aan de gehele Axelsestraat verzet. De heer Den Toonder: „Achteraf zijn we tot een soort compromis gekomen. Dat houdt in dat in plaats van de Kerkhoflaan de Oranjestraat als grens wordt gehanteerd ten zuiden waar van geen verdere winkeluit breiding zou mogen plaatsvin den. Ik zie namelijk aan de Axelsestraat tussen de Oranje straat en de Kerkhoflaan nog wel vestigingsmogelijkheden voor winkeliers". De heer Den Toonder be treurt het dat er door allerlei misverstanden' een onjuiste image over de Axelsestraat is ontstaan. „Deze straat heeft een eigen karakter en kan me de in het kader van de plan nen voor het Java en het win kelcentrum Noordstraat tot een belangrijke winkelstraat uitgroeien. Het is ook niet juist de Axelsestraat als lint bebouwing aan te merken, want deze straat voert door dichte woonwijken". De HTC-voorzitter vindt het een zeer vreemde zaak dat er nog steeds niets concreets over het plan Java openbaar is ge maakt. „Ik heb stapels plan nen en artikelen over dit plan liggen, maar wat we als mid denstandsorganisatie juist moeten weten is nog steeds in het duister verborgen. Er zul len winkels komen en wonm gen, maar wie gaat dat alle maal financieren. Wat voor winkels en zaken komen er precies. Komen er ook grote warenhuizen? Wie het weet mag het zeggen". De heer Den Toonder ziet het nieuwe winkelcentrum in zuid niet' als een gevaar voor de middenstand in de binnen stad. „Hier hebben we duide lijk een wijkwinkelcentrum en dat is voor een woonwijk van 15.000 mensen wel nodig ook". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Onlangs is de afdeling kanaalzone van Horeca Nederland opgericht. Deze afdeling omvat Temeu zen, Axel en Sas van Gent. Als bestuursleden wei-den ge kozen de heren Van Hilst, Van Erp, Van Boven. Van Dronge- len, Standaert, Van Damme en Vonk. (ADVERTENTIE) In de Serlippenspolder in Temeuzen komt de woningbouw goed op gang. Onlangs werd hier een begin gemaakt met de bouw van bijna honderd premiewoningen. (Van een oijzer verslaggevers) TERNEUZEN Ter gele genheid" van de feestelijke opening van het nieuwe stad huis in Temeuzen zal het mu ziekkorps van de politie te Maastricht vrijdag 12 mei op treden in verscheidene kernen van de gemeente Temeuzen. In de sporthal zal verder een palitievolleybaltoemooi worden gehouden met deelna me van veertien teams waar onder ook buitenlandse. In middels hebben vijftig vereni gingen op allerlei gebied hun medewerking toegezegd aan het feestprogramma in de week van 9 tot en met 13 mei, Maandag komen de verschei dene subcommissies bijeen voor een nadere bespreking van de organisatie van de ver schillende programma-onder- delen. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Maart is zowat elk, jaar de maand van de E.H.BO.-districtswed- strijden. De kampioenen van liet voorgaande jaar krijgen dan steeds de gelegenheid de wedstrijden te organiseren. Dit jaar vinden de wedstrijden op 18 maart plaats in Sas van Gent. In september vorig jaar zijn de voorbereidingen reeds be gonnen. Onder leiding van se cretaris Van Aartsen zijn alle aspecten, cüe aan een dergelij ke opdracht verbonden zijn, goed bekeken en ook uitge voerd. Grote bedrijvigheid, niet al leen in Sas van Gent, maar uiteraard in alle afdelingen. Er wordt duchtig geoefend om een zo goed mogelijk drietal bijeen te brengen dat de Zeeuwse titel kan behalen en daarna een gooi kan doen in de landelijke wedstrijd. Deze wordt voor de eerste keer in Zeeuwsch-Vlaanderen gehou den en wel in sporthal „Den Dullaert" te Hulst Eerst prijs vragen bi] Europa's goedkoopst* speciaalzaak Eerst prijs vragen bij Europa's goedkoopste speciaalzaak KamemelkstraatS Breda tel. 01600-31948 Rotterdam Den Haag Utrecht Breda Kamemelkstraat 6 Ereda tel 01600-31948 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Begin deze maand waren in de gemeente Ter- neuzen 789 woningen in aanbouw, te weten 151 woningwetwo ningen, 617 premiewoningen en 21 huizen in de vrije sector. Het ziet cr naar uit dat binnen afzienbare tijd het record aantal van 1000 in aanbouw zijnde woningen bereikt zal worden. Temeuzen heeft voor dit jaar als woningcontingent 500 nieuwe woningen toegewezen gekregen. De gemeente streeft er n§ar de bouwstrpom te handhaven.- Mocht 1 dit niet- lukken dan zal een voorschot op het toegewezen woningeqn- tingent wórden aangevraagd. In de maand januari werden in de woningwetsector 10 wo ningen aan de Michiel de Ruy- tersingel, 4 aan de A. Tasman straat en 6 aan de Jasmijnlaan te Hoek opgeleverd. In de pre- miebouw kwamen in pan. ge reed 14 huizen aan de Van de Waalstr. en de Van S winden- straat en 2 aan de Madame Curiestraat in Temeuzen en 1 woning aan de A. van Walra- venstraat te Zaamslag. In de vrije sector kwamen gereed een woning aan de Ro- zenlaan, een aan de Knol en een woning aan de Wulpenbek te Hoek. In januari werden in de wo ningwetbouw geen woningen in uitvoering genomen. In de premiebouw werd een begin gemaakt met de bouw van 90 woningen in de Serlip- penspolderlaan de Celcius- straat, Lorentzlaan, Madame Curiestraat, Huygensstraat en Van Swindenstraat, terwijl in Zaamslag aan de Wilhelmina- straat 28 bejaardenwoningen in uitvoering kwamen. In de vrije sector kwam een woning in aanbouw t.w .in Biervliet in de St.-Pieterspolder. Er wer den 6 woningen van de wo ningvoorraad afgevoerd name lijk 2 aan de Dijkstraat, een aan de Nieuwe Diepstraat en een aan de Pierssenpolder- straat in Temeuzen en twee woningen te Zaamslag (Schen- keldijk en Dekkerstraat). Schieting Aan de oarna- valsschieting die in café P. van Dijk werd gehouden na men 28 schutters deel. De uitslag is als volgt:, wip 1 hoogvogel G. eLeys Beilsel (B.), Ie zijvoged G. Mangnus Vogelwaarde, 2e hoogvogel E. Lambert Vogelwaarde, wip 2 hoogvogel P. Oosting Axel, le zij vogel A. Verhoeven Kloos- terzande, 2e zijvogel A. Ro- Meyn Ossenisse, extra-hoogvo gel H. van Waterschoot Hengstdijk. Meeste kleine, vo gels 4 stuks mevrouw Oosting Axel. Burgerlijke stand Gebo ren: Martijn, zv Th. Ottjens- Maftens Kloosterzande. Ondertrouwd: D. Verstrae- teri Sint-Jansteen en L. v. d. Berghe (Nieuw-Namen) J. d'Hooghe Hulst en R. van Bel len Kloosterzande. Kerkopbouwcollecte Voor de in Lamswaarde gehouden kerkopbouwcollecte werd een bedrag ingezameld van f 106 In Terhole bracht deze collecte f 146 op. Fanfare Fanfare „Vrijheid- Eenheid" hield ha rajaarver- gadering in café R. Heyens. Tijdens de vergadering werd het besluit genomen spoedig over te gaan tot aanschaf van nieuwe instrumenten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In januari van dit jaar werden in de sluizen van Temeuzen 913 zeeschepen geschut. Dat is 28 minder dan in januari 1971. Het totaal aantal bruto-regis- terton steeg echter van 2.178.343 tot 2.230.515. De binnenvaart nam toe van 4.679 schepen in januari 1971 tot 5.816 schepen in de afgelo pen maand. Ook het totaal laadvermogen nam toe nl. van 2.768.781 tot 3.195.041. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij een on geluk nabij de Franse plaats Neuf Chateau is dinsdagavond de 37-jarige Terneuzense chauffeur J.A. van Cadzand om het leven gekomen. Hoe het ongeluk is ontstaan, was gisteren nog niet precies be kend. Wel werd bekend dat de heer Van Cadzand met een door hem bestuurde trekker met oplegger van de weg is geraakt en tegen een brugleu ning is gebotst. Bedrijfsvoorlichting In de Korenbeurs te Kruiningen hield de vereniging voor be drijfsvoorlichting Oost-Zuid- Beveland haar jaarlijkse alge mene vergadering. Spreker op deze middag was dr.ir C. van Beekom uit Goes. Bij de be stuursverkiezing werden de heren K. Barendregt en W. op 't Hof gekozen in plaats van de aftredende bestuursleden H. Boogert en A. Markusse. Dr. ir. Van Beekom sprak over Landbouw in stroomver snelling. Hij wees er op dat de laatste jaren grote veranderin gen hebben plaatsgevonden. Zo bleek het exportsaldo van de Nederlandse landbouw in circa 12 maanden met 90 pro cent in waarde te zijn toege nomen, terwijl in ditzelfde tijdsbestek er een halvering van de arbeid is opgetreden. Kaarten De NKV-afde- ling Sluiskil houdt vrijdaga vond een kaartwedstrijd in het Gildehuis. Begonnen wordt om acht uur. Bejaarden krij gen reductie.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2