Regerin voelt veel voor bouwplan BOOT ZINKT: DODEN Stakers: slag half gewonnen Ernst hoeft niet naar Rome Profiteer rat nog van de hoge rente hij de ABN DUYS STOEIT MET OLIFANT Drie van Breda „Gehuwde priesters toch inzetten" 634% spaardeposito - twee jaar opzegging 6%% 7% Algemene Bank Nederland VAN VAKCENTRALES 17 Songfestival Compleet circus esreJF ël e Klachten Justitie zullen sneller worden behandeld MILJOEN BRITTEN WERKLOOS VATICAAN ONTKENT GERICHT: Laird vreest voorsprong Sovjet-Unie binnenland buitenland In haven Hamburg Gespeculeerd Britse prins trouwt met secretaresse BEWAPENING fi >4-7% spaardeposito met oplopende rente - U/2-/ /o looptijd twee, drie of vier jaar spaardeposito - drie jaar vast spaardeposito - vier of vijf jaar vast Woensdag 16 februari 1972 13 (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG - De rege ring voelt veel voor het woningbouwprogram- vau de drie vakcentra les om door middel van een vervroegde premie heffing voor de toe komstige wettelijke pensioenregeling 2000 extra huizen te gaan houwen. Overigens ge looft het kabinet niet, dat er dit jaar nog iets van dit plan kan ko men. Gisteren sprak minister Boersma en diens collega Udink van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening met de vertegenwoordigers van werkgevers en werkne mers in de pensioencommis sie van de Stichting van de Arbeid. De bewindslieden hebben beide groepen huis waarts gezonden met het verzoek gezamenlijk met een voorstel terug te komen. Een belangrijk voordeel van het vakbondsplan vindt de re gering de geleidelijke premie heffing. Gebeurt dat niet, dan zal in 1975, wanneer de pen sioenplicht mogelijk al wordt ingevoerd, de premiestijging te hoog worden. Een ander voor deel zijn de extra besparingen, waarmee gebouwd kan worden. Minister Udink is zelfs bereid het aantal te bouwen wonin gen (2000) te verdubbelen. HAMBURG (DPA) Een scheepsramp Jn de haven van Hamburg heeft gisteren vermeede- lijk aan 17 mensen het leven gekost. Zij waren opvarenden van een boot die in de mist door een pont werd overvaren en binnen enkele minuten conk. Van de 45 havenarbei ders, die door de boot naar hun werk werden gebracht, konden er 27 met de schipper uit het ijskoude water worden gered. Er werden ook vijf lijken geborgen. De. overige twaalf vermisten kunnen volgens de poli tie niet meer in teven zijn. Aanvankelijk werd gehoopt dat andere sche pen nog drenkelingen aan boord genomen had den, maar dat bleek niet het geval. De kapitein van de pont is voor twee dagen met. verlof gestuurd. Hij zal, evenals de schipper, door de politie worden verhoord. (Vervolg van pagina 1) Om kwart voor negen komt oppositieleider Den Uyl ver tellen, dat de socialistische ka merfractie in meerderheid voor vrijlating is. Om half tien komen de fractieleiders van de vijf regeringspartijen. De heren Andriessen en Mellema zullen melden, dat de KVP en de CHU thans eensgezind voor vrijlating zijn. Mr. Aantjes zal medelen, dat in de AR-frac- tie wellicht een enkeling be zwaren tegen de vrijlating zal koesteren. De heer Wiegel zal laten weten, dat de liberale fractie in deze zaak duidelijk verdeeld is en de heer Berger zal ook enige verdeeldheid moeten melden uit de kring van DS'70. Om half elf wordt mr. Van Mierlo (D'66) bij de minister verwacht en daarna worden achtereenvolgens ook de vertegenwoordigers van de splinterpartijen door de be windsman ontvangen. Hun mening is voor het uiteindelij ke regeringsbesluit echter nauwelijks van belang. Nu de grote partijen al een duidelij ke parlementaire meerderheid voor de vrijlating opleveren. In de loop van vandaag doch uiterlijk morgenochtend wordt aan de Tweede Kamer een brief van de regering bezorgd, waarin het beginselbesluit van de regering is neergelegd. Spoedig daarop wordt ook de publicatie verwacht van de ju ridische adviezen, die door de bijzondere strafkamer van het| Gerechtshof in Amsterdam en door de Hoge Raad der Neder landen aan de regering zijn uitgebracht. Deze adviezen wijzen duidelijk in de richting van vrijlating. Onder deze omstandigheden is te verwaohten, dat de Tweede Kamer vanmiddag geen toestemming zal geven aan het communistische, ka merlid Wolff om de regering te interpelleren over de kran tenberichten met betrekking tot de vrijlating van de Drie van Breda. Vermoedelijk zal de kamer besluiten, om in plaats daarvan i n de komende week een debat te houden over het gratiebeleid van de minister van Justitie naar aan leiding van de brief, die van daag of morgenochtend aan de kamer zal worden overhan digd. Als reden voor de gratiever lening van Kotalla zal de re gering aanvoeren, dat deze oorlogsmisdadiger zowel gees telijk als lichamelijk is afgeta keld, dat verdere tenuitvoer legging van de gevangenisstraf geen zin meer heeft. Soortge lijke redenen zijn enige jaren geleden aangevoerd door de toenmalige minister Samkal- den bij de vrijlating van La- ges. Ten aanzien van Fischer en Aus der Fünten zal de regering waarschijnlijk aan voeren, dat vrijlating van Kotalla voor hen een zodanige psychologische strafverzwaring zou betekenen, dat ook zij be ter vrijgelaten en over de grens gezet kunnen worden. WILLEM DUYS. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Sinds maan dag wordt er in het Amster damse Theater Carré druk ge repeteerd voor het feest dat de NOS heeft menen te moeten maken van de nationale finale voor het Eurovisie Songfesti val. Tot nu toe was dat een nogal bescheiden gebeuren vanuit een theater ergens in het land. waarbij de vaak on begrijpelijke jury-manupilalies aan het slot als enige hoogte punt fungeerde. Vanavond is dat anders. De NOS heeft in een slag met alle tradities ge broken en en groots amuse mentsprogramma opgezet waarbij men bijna zou verge ten dat' het ook nog iets met het songfestival heeft te ma ken. léde reen kan gaan kijken van avond in Carré. Het tientje dat dit kost gaat naar het Konin gin Wilhelminafonds. Wie lie ver thuis blijft is dankzij een rechtstreekse beeldverbinding van half tien tot ongeveer kwart voor elf met Carré ver bonden. Fred Oster en Nico Hiltrop nemen produktie en regie voor hun rekening. Het festivalorkest staat onder lei ding van Harry van Hoof. Zoals gezegd gaait het in de eerste plaats om het. kiezen van het Songfestival liedje. De presentatie van de door het duo Sandra en Andres te zin gen liedjes wordt echter gelar deerd met het optreden van een aantal bekende Nederland se artiesten, zij het niet in hun gewone kwaliteit, maar in een geheel andere hoedanigheid. Theater Carré werd dan ook speciaal voor deze gelegenheid in de oude circussfeer terugge bracht. De artiesten die hun medewer king aan het programma heh- ben toegezegd zijn: Guus Oster en Willeke Albert! mei een illusionistenaet; Mieke Telkamp met paarden- dressuur; Johnny Kraaykamp met een draadnummer; Lenny Kuhr met chimpansees; Ronnie Tober met een rol- schaatsnummer; Willem Duys met een olifan tennummer; N.O.S.-televisie omroepster Willy Dobbe met een hoge schoolnummer. v Als spreekstalmeester fungeert Barend Barendse. De dieren waarmee in het pi-ogramma wordt gewerkt worden ter be schikking gesteld door het Cir cus Boltini. De procedure van het kiezen van het liedje wijkt af van die van de afgelopen jaren. In elke provincie bevindt zich een te lefoonjury, die uit tien perso nen bestaat en waarin alle leeftijdsgroepen gelijkmatig vertegenwoordigd zijn. Elk ju ry-lid kent het liedje van zijn of haar keuze één punt toe, zodat er in totaal 110 punten te verdelen zijn. Met het liedje dat de meeste punten op zich verenigd heeft Wordt Neder land vertegenwoordigd op bet Eurovisie Songfestival, dat op 25 maart in Edinburgh wordt gehouden. De jury's bevinden zich ïr Stadskanaal, Harlingen, Em- men, Zwolle, Zutphen, Zeist. Alkmaar, Leiden. Vlissingen, Tilburg en Geleen. Naar schatting negendiii- zend demonstrerende mijnwer kers hebben gistermiddag in Londen getracht het Lagerhuis binnen te dringenmaar de po litie gooide de deuren snel dicht. Daarachter gaf de meer derheid van de Lagerhuis-leden zijn fiat aan de door premier Heath afgekondigde noodtoe stand in verband met de mijn werker sstaking, De betogers be vinden zich op de foto op To wer Hill, op weg naar het La gerhuis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministe rie van Justitie gaat een me. thode beproeven om ingediende klachten sneller en op meer persoonlijke wijze te behande len. Voorlopig zullen klachten, voorzover die daarvoor in aan merking komen, voor afdoening worden toegezonden aan het openbaar ministerie: de procu reur-generaal en de officieren van justitie. Als regel zal een klacht uiteraard niet worden behandeld door degene, tegen wie de klacht is gericht, maar door een hogere functionaris. Eventueel kan men zich in de tweede instantie tot het minis terie van Justitie wenden. Deze nieuwe Werkwijze is van toepassing op klachten over beslissingen en optreden van politie en justitie. Het gaat na drukkelijk niet om rechterlijke uitspraken. Buiten de nieuwe regeling vallen ook die zaken, waarin de minister zelf moet beslissen, zoals verzoeken die door de Staten-Genèraal aan hangig worden gemaakt. Iemand die een klacht stuurt naar het ministerie, moet vaak lang op een antwoord wachten. Zijn brief wordt langs officiële weg doorgezonden aan de in stanties ter plaatse om de fei ten na te gaan en komt dan weer met adviezen langs de zelfde weg terug. Omdat' het aantal klachten sterk toeneemt kan zowel bij het ministerie als bij de „tussenstations" grote vertraging optreden. De oplos sing wordt nu gezocht ill een meer directe vorm van commu nicatie. Het ministerie hoopt, dat de overheid daardoor min der onpersoonlijk naar voren treedt. (Van land) onze redactie buiten- LONDEN Grote bezorgd heid en ongemak enerzijds en optimisme anderzijds, werden gisteren gevoeld in liet Vere nigd Koninkrijk bij respectie velijk regering en bedrijfsle ven en bij de leiding van de stakende mijnwerkers. Premier Edward Heath riep vakbondsleiders op hun in vloed aan te wenden om de stakers aan het werk te krij gen en de blokkade van de energiebedrijven op te heffen. Hij richtte zich daartoe ook tot Victor Feather, leider van het 10 miljoen leden tellende vakverbond TUC, maar deze zei precies te doen wat de lei ders van de stakers doen. De mijnwerkers achten hun zaak inmiddels al half gewo nen. Joe Gormely, voorzitter van de mijnwerkersbond, zei zelfs: „Wij geloven dat de slag is gewonnen". Hij is ervan overtuigd dat de commissie van onderzoek de kompels in hun eisen vergaand tegemoet zal komen. Het aantal werklozen als ge volg van de staking steeg gis teren al tot meer dan een miljoen mensen. De produktieveldiezen belo pen tientallen miljoenen gul dens. Zo zullen de autofabrie- ken deze week slechts de helft van hun normale produktie af leveren en van de staalindus trie zijn de verwachtingen hetzelfde. Vele kleine bedrijven zijn helemaal gesloten. In Londen werd gisteren druk gespeculeerd dat de strijdkrachten opdracht zullen krijgen voor het vervoer van (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „We zullen de voorwaarden moeten scheppen voor een zinvol en leefbaar ce libatair priesterschap ook in de toekomst rekening hou dend met de aanbevelingen die daartoe van de synode zijn uit. gegaan. Aangezien tijdens de synode gebleken is dat een be langrijk deel van het wereld episcopaat voor de toekomst ook in de Latijnse kerk in be paalde situaties de gehuwde priester wenselijk achtte zal de kerk met deze mogelijkheid re kening moeten houden en zich nu reeds moéten bezinnen op de vraag hoe dit te zijner tijd het beste gerealiseerd zal kunnen worden" Dit schrijven de katholieke bisschoppen van Nederland in een brief die gisteren adn alle 'priesters is uitgegaan en waar in zij hun de Nederlandse ver taling aanbieden van de twee documenten die de bisschop pensynode van oktober jl. heeft uitgegeven: over het ambtelijk priesterschap en over de vechtvaardigheid in de wereld. De synode heeft met grote na druk de traditie van het celi baat voor de priesters in de Latijnse kerk gehandhaafd. „Velen zullen er moeite mee hebben te aanvaarden dat de priesters die van het celibaat ontheven zijn, allen uitgeslo ten blijven van de volledige ambtsbediening", aldus de bis schoppen. Maar rijk zii vind"" riang- ven staan bij de afwijzing vafl het herstel van deze van het celibaat ontheven priesters in de volledige ambtsbediening. Zij heeft ook erkend dat deze priesters de kerk nuttige dien sten kunnen blijven bewijzen- zij het dan niet in strikt pries terlijke activiteiten, maar in andere werkzaamheden in dienst van de kerk die wel door hen kunnen worden ver richt. De bisschoppen zeggen in hun brief dat zij „dit laatste waar mogelijk zullen blijven olie naar energiecentrales die daarop werken, maar een woordvoerder van het ministe rie wilde slechts zeggen „Wij hebben natuurlijk plannen voor alle noodtoestanden, maar deze onthullen we doorgaans niet". Een verrassing waarvoor premier Heath gisteren zorgde, was het terugroepen van minis ter van Buitenlandse Zaken, sir Alec Douglas-Home, die op reis naar Azië is. Volgens officiële kringen ging Heath hiertoe over in verband met de behandeling in tweede lezing van de wet op toetreding tot de Europe se gemeenschap. Heath zou vre zen dat de kleine meerderheid in het Lagerhuis dor de bin nenlandse crisis wel eens in een minderheid zou kunnen veranderen en daarom zou hij alle steun willen hebben, waaróver hij kan beschik ken. Het publiek heeft vanaf het begin met de stakers gesym pathiseerd, maar nu de gevol gen van de staking steeds sterker voelbaar worden, be gint men zich van de kompels af te keren. De bevolking is ook begon nen met hamsteren. Het zijn niet alleen de kaarsen en zak lantaarns die de winkels uit vliegen, maar ook de voorra den conserven verdwijnen als sneeuw voor de zon. Zelfs melk wordt hier en daar door de winkeliers nog maar in kleine hoeveelheden verkocht. Van een paniekstemming is echter geen sprake, daarvoor zijn de Britten te- veel aan dergelijke soort stakingen ge wend. LONDEN (Reuter) Prins Richard van Gloucester, een 27-jarige neef van koningin Elizabeth van Engeland, gaat deze zomer trouwen met een Deense secretaresse, de 25-ja- rige Brigitte van Deurs. Dit is gisteren in Londen bekend ge worden. (ADVERTENTIE) ("Van onze correspondent) ROME Sinds een paar da gen circuleert in Rome het ge rucht dat de bisschop van Bre da, mgr. Ernst, door de Ro meinse curie zal worden opge roepen om rekenschap af te leggen over de godsdienstcur sus van „Ons Middelbaar On derwijs". Een tweede gerucht wil dat de congregatie voor de geloofsleer een waarschuwing had uitgevaardigd tegen het boek „Ter overbrugging", ge schreven door Seef Konijn, priester van het bisdom Haar lem, specialist in de volwasse- nen-katechese. Een en ander is door het Vati oaan 'gisteren tegenover ons ontkend. „Er is niets van waar. Het zijn praatjes die met opzet In omloop zijn gebracht om verwarring en wantrouwen te zaaien", verklaarde ons woordvoerder prof. Federico Alessandrini. De geruchten maar dit heb ben wij niet uit Vaticaanse ko ker blijken afkomstig te zijn uit Duitsland, meer pre cies van een televisiestation. Vanuit Rome is niet na te gaan waar het is opgediept. Op ons verzoek heeft de hoog ste kerkelijke rechtbank gis termorgen voor het eerst haar stilzwijgen over de brief van haar president Dino Staffa in zake de kerkelijke huwelijks rechtspraak in Nederland ver broken. Het blijkt dat mgr, Bluyssen, bisschop van Den Bosch, en mgr.1 Ernst door (niet genoemde) gelovigen bij de Romeinse curie zijn aange bracht, „De rechtbank", aldus de ons verstrekte verklaring, „beeft krachtens haar institutionele taak van behoedster der rechtsbedeling in de kerk de aandacht van enkele Neder landse bisschoppen gevestigd op een paar onregelmatighe den, waartegen bij dit hoogste Juridische orgaan beroep was aangetekend". Het communi qué voegt er aan toe dat een kopie van het schrijven aan de twee bisschoppen is toegezon den aan kardinaal Alfrink in zijn hoedanigheid van voorzit ter der Nederlandse bisschop penconferentie. FRANKRIJK en Israël hebben gisteren een overeenkomst ge tekend waaronder de Franse regering de 50 Mirage-straal- jagers terugkoopt die zij na de Israëlisch-Arabische oorlog niet wilde afleveren. WASHINGTON (RTR) De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, heeft gisteren gewaarschuwd, dat de Sovjet-Unie op militair tech nologisch gebied een voor sprong kan krijgen die te ver gelijken is met de lancering van de eerste Spoetnik in 1957, als de Verenigde Staten daar niets tegen doen. In zijn jaarlijks rapport pleit de minister sterk voor een uitbreiding van het mili taire speurwerk om te voorko men, dat Amerika in de tech nologische wedloop naar de tweede plaats wordt verdron gen. Het Pentagon vraagt voor het op 1 juli a.s. beginnende belastingjaar één miljard dol lar voor speurwerk en ontwik keling, terwijl het voorts de uitvoering van het programma voor de strategische bewape ning wil versnellen. In zijn 203 bladzijden tellende rapport wijst Laird herhaaldelijk op de vorderingen die de Russen in kwantiteit en kwaliteit ma ken op het gebied van de strategische bewapening, zon der overigens precies aan te geven, in welke richting een spectaculaire doorbraak te verwachten is. Och, zo onderuitgezakt zit tend in een stoel, zoals ik deed, valt het met de ver moeidheid eigenlijk nog wel mee. Maar de mens moet niet gaan staan, want dan voelt (al thans) de (ze) mens zijn eigen tekortkomingen op conditio neel gebied. Techniek genoeg zeg ik altijd maar, alleen met de conditie is het huilen ge blazen. Maar daarom niet getreurd, of niet in zak en as gezeten (het moet er even uit op deze aswoensdagmorgen), het volle leven begint weer. Zij het dat ik persoonlijk wat beduusd de eerste schréden op dat glibbe rige pad heb gezet. Nagekomen: om zeep gebracht. OMO-cursus Waarna ik even een waarne ming van een mevrouw moet bevestigen; in mijn favoriete park hoorde ik gisteren een merel zijn vrolijke lied ten gehore brengen. Wat een prettig gehoor was. Een voor bode van de naderende len te? Een zwarte kat, Minouche, die er in de zomer op een camping in Bretagne vandoor gmg, is na een afstand van 700 kilometer te hebben over. brugd, bij zijn baas en bazin wedergekeerd. Het dier was in juli meege nomen op vakantie, maar was op zekere dag verdwenen. Tot verrassing van (opnieuw) zijn baas en bazin stond de kat na zeven maanden, miauwend ui teraard, voor de deur. Hoe het dier de weg terugvond bleef een raadsel. Nou, daar snap ik ook niets van. Zij zal wel op de lucht zijn afgegaan. Navolging van de bijbelse wonderbare vermenigvuldiging der broden is twee Russische verkoopsters, die daar een goede bron van inkomsten in zagen, op twee jaar gevange nisstraf komen te staan. De twee verkoopsters in een broodjeswinkel ontvingen da gelijks 75 broodjes voor de verkoop. Op een goede dag kwamen ze op het kapitalisti sche idee de broodjes door te snijden en elke helft voor de prijs van een heel te verko pen. De rechter had weinig waar dering voor het „wonder" en veroordeelde het duo tot (symbolisch) twee jaar cel straf. Zo meldt het gezagsge trouwe en betrouwbare blad „Sovjethandel". Waarmee ik u hartelijk groet. PS: nou gaan ze dit weekeinde weer schaatsen. Als Koomen op de radio is luister ik zeker niet. Maar dat is een persoonlijke mening. De groeten. MERIJN. JAMES EARL RAY, die be kend heeft Martin Luther King vermoord te hebben, heeft in Petios een tweede mislukte poging gedaan uit de gevangenis te vluchten. (ADVERTENTIE) Uw geld floreert ook bij kortere opzegtermijnen: de rente bedraagt dan 4'A tot 5!/2% bij de ABN. Y*v

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7