Boomgaarden niet droog door wateronttrekking Goes' meisje in Breda verkracht MEJUFFROUW LAUREIJS: „GE BLIJFT ER JONG B.j~ WINKELCENTRUM DAUWENDAELE GEREMD DOOR ONZEKERHEID WATERMAATSCHAPPIJ REAGEERT OP BESCHULDIGINGEN LANDBOUWSCHAP HOECHST: Maak spoed met hoge brug Carnaval brengt voor ieder s n eigen werk mee stad streek Opklaringen JEUGD VAN KEOOSTERZANDE IN FEESTROES Inschrijvingen handelsregister Vlissings steuncomité voor metaalstakers opger Commissie Open oog Met 80 jaar nog zeer actief in dorpsleven Vragen over grondprijzen in het Sloe AUTO IN SLOOT UIENPRIJZEN BEIJVEN EAAG Dinsdag 15 februari 1972 3 (Van vers) een onzer verslagge- BREDA Een 22-jarige Bredase en een 16-jarig meisje uit Goes hebben de Bredase politie meegedeeld, dat zij zon- Aan de Backer en Ruebweg wilden de twee mannen ge meenschap met beide meisjes. Een van de meisjes wist te ontkomen De meisjes konden het kenteken van de wagen opgeven. DaLfresulteerde in de dag verkracht zijn. Tot nu .Jpg, .aanhouding van beide mannen. is een dader gearresteerd. Het is de 18 jarige H. v. B. van het woonwagenkamp te Breda. Hij verkrachtte het Gocse meisje zondagavond aan de Backer en Ruebweg. Tevoren had hij samen met een vriend dit meisje en een 17-jarige vriendin opgepikt in de bin nenstad. Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI. Vooral aan vankclijk regen, later meer opklaringen en temperaturen iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor Woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 2 tot 5 graden boven normaal. Max. Temp.: 0 tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. Voor don derdag: Aantal uren zon: 1 tot 5 min. Temp: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.' van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. waterstanden Konstanz 245 -1. Rheinfel- den 171 -5, Straatsburg 154 - 24, Plittersdorf 298 -28, Maxau 363 -13, Plochingen 141 -5. Mannheim 1Ö1 pl. 26, Stein- bach 123 pl. 1, Mainz 189 pl. 8, Bingen 102 pl. 5', Kaub 122 pl. 6, Trier 424 pl. 32, Koblenz 190 pl. 8, Keulen 158 pl. 30. Ruhrort 299 pl. 37, Lobith 892 pl. 23, Pannerdense kop F" pl. 22, Nijmegen 688 pl. 20, IJsselkop 834 pl. 17, Eefde IJssel 345 pl. 10, Deventer 227 pl. 11, Monsin 5494 -2, Borg haren 4085 pl. 9, Belfeld 1229 pl. 29, Grave beneden de sluis 531 pl. 22. hoogwater Morgen, woensdag 16 febr Bergen op Zoom 4.48 en 17.12, Hansweert 3.57 en 16.26, Terneuzen 3.13 en 15.42, Vlis singen 2.46 en 15.10, Wemel- dinge 4.38 en 17.02. De vriend van Van B. verhoor vrijgelaten. Om half vier zondagochtend zou een 22-jarige Bredase van uit een bar aan de Haagdijk naar huis worden gebracht door een haar onbekende man. In plaats van haar naar huis te rijden maakte de man een lan ge rit via Rijsbergen, Zundert en Klein-Zundert naar Sprun- del. Daar werd de vrouw ver kracht. De dader zette haar vervolgens in de buurt van haar woning af. De 27-jarige Bredanaar M. W. is gisteren, verdacht van deze verkrachting aangehouden op de automarkt in Tilburg. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De onder nemingsraad van Hoechst - Vlissingen heeft een resolutie aangenomen betreffende liet in rook opgegane plan voor de bouw van een zogenaamde „hoge brug", ten noorden van de PZEM-centrale in Vlissin gen. De resolutie is gericht aan het adres van G.S. van Zee land, aan welk college wordt gevraagd al het mogelijke te doen om het oude plan voor de hoge brug alsnog te realise ren. De ondernemingsraad neemt het speciaal op voor de werkers in het Sloegebied, voor zover die wonen in Vlis singen en omgeving. Het plan van rijkswaterstaat om een hoge kanaalbrug in de buurt van Abeele te bouwen, wordt door de ondernemingsraad van Hoechst verworpen. „De lig ging op de plaats is zeer slecht, en bovendien wacht de tot standkoming van de brug bij Abeele op de voltoooiing van de dammenweg, welke pas na 1978 zal worden aange legd. Al die tijd blijft een nu reeds bij tijden onhoudbare toestand voortduren", aldus de ondernemingsraad. Er zijn af schriften van de resolutie ge zonden aan de verantwoorde lijke ministers en aan de vaste commissie voor verkeer uit de Tweede Kamer. In Kloosterzande heb ben zo'n tweehonderd kinderen het feest van het jaar beleefd in de gro te zaai van hotel Van Leuven, die voor deze ge legenheid in een gezellig „hol" was omgetoverd. De vloer ging er schuil onder een dikke laag con fetti en door de luidspre kers klonken zonder op houden carnavals-schla gers. Dat dit door de aan. wezige jongeren wel werd gewaardeerd hoeft geen betoog. Toen boven dien sympathieke hofda mes in de zaal toffees gin gen uitdelen was het hek van de dam. Verder zorg den de leden van de raad van elf en de prins voor de nodige lol op plaatsen, waar die eventueel ont brak: en dat waren er niet veel. TERNEUZEN In het han delsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in geschreven Bleijhafrost b.v. i-o, Axel, Koestraat 17, groothandel in consumptie-ijs, diepvriespro- dukten, vers vlees en vlees producten, venn. J. Bleijen- berg en Khamstra. A. F. M. Lindelauf (elg. Terneuzen, Anjerstraat 2, groothandel in vis. Toufait, Terneuzen, Beethovenhof 118, damesmaatkledingbedrijf en kledingreparatie, eig. P. A. M. Scheppers. M. Ruben (eig.), Terneuzen, Leeuwenlaan 10, onderaanne- mersbedfijf van timmerwer ken. DE EINDHOVENSE politie heeft vier Duitsers aangehou den die verdovende middelen in hun bezit hadden. (Van vers) een onzer vcrslaggge- VLISSINGEN Op de be drijven van dé n.v. koninklij ke maatschappij De Schelde te Vlisssingen werd gisteren nor maal gewerkt, ofschoon de verwachting bestond dat de NVV-industriebondslcden gis - teren opnieuw een prikactie zouden houden. De kans dat het deze week tot stakingsac ties komt wordt niet uitgeslo ten geacht. Het enige nieuwe initiatief dat in Vlissingen werd gebo ren is genomen door een aan tal voormannen van het NVV. Zij hebben in Vlisssingen en comité opgericht, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen ter ondersteuning van alle sta kende metaalarbeiders. Nu de bonden officieel niet tot uitke ringen uit de stakingskassen en weerstandsfondsen in staat zijn moet aldus de leden van het comité een beroep op de saamhorigheid van de gemeenschap worden gedaan. Het comité geeft ondersteu- ningslijsten uit, waarmee men geldsbedragen en zijn naam kan invullen. De volgende personen heb ben zitting in het steuncomité: J. de Keyzer, A. de Koene, F.J. Lacor, B. van Mourik, R. Plevier, en C. Verheul. Zij al len maken deel uit van de NW-bonden zowel in de me taalsector als b.v. in het bouw bedrijf. Het comité beperkt zich niet tot eventuele stakers in Vlissingen, doch wil ook bijstand verlenen aan metaal stakers in Rijnmond en elders in ons land. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Wij zijn teleurgesteld dat de ge westelijke raad van het land bouwschap de watermaat schappij Zeeland aanwijst als veroorzaakster van schade aan boomgaarden in de buurt van het waterwinge bied op Schouwen-Duive- land". Aldus het commen taar van de directeur van de WMZ, ir. P. Stoter. De gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw schap heeft enige tijd geleden geconcludeerd dat zowel in 1970 als in 1971 in de kop van Schouwen overmatige water onttrekking van de bodem heeft plaatsgehad. Hierdoor kwam een aantal boomgaarden droog te staan en werd schade toegebracht aan de fruitbo men. Deze conclusie noemt ir. Stoter „ongenuanceerd". Hij geeft toe dat de WMZ verzoeken tot schadevergoe ding van enkele fruitkwekers in de Westhoek van Schouwen heeft ontvangen. „Wij hebben deze terstond doorgezonden naar de minister. Ver der hebben wij de belangheb benden aangeraden zich ook zelf tot de minister te wenden, om te voorkomen dat hun ver zoeken op formele gronden niet voor inwilliging in aan merking zouden komen. Wij hebben daarmee de procedure die de grondwaterwet-water leidingbedrijven stelt, nauw keurig gevolgd", aldus de heer Stoter. Hij „wijst erop dat ten tijde van de» concessieverlening voor de winning van grondwater in de buurt van Haamstede, in het advies van een daartoe aangestelde commissie, al werd opgemerkt dat de explo ratie van nieuwe putten op het vliegveld, op den duur in vloed zou kunnen hebben op de stand van het grondwater. Deze zelfde commissie heeft zich eind december 1971 naar aanleiding van de verzoeken om schadevergoeding, opnieuw met de kwestie bezig gehou den. De door de fruitkwekers gemelde schade werd inder daad geconstateerd, maar al lerminst werd bewezen dat deze schade een gevolg was van wateronttrekking aan de bodem door de WMZ. „De droge weersomstandigheden in de betrokken jaren vormen de enige verklaring voor de verdroging' van landbouwgron den", zo stelde de commissie vast, aldus de heer Stoter. Om wat dit betreft afdoende ze kerheid te krijgen, is er een nieuwe bewerking van de grondwaterstandgegevens be gonnen. De uitslag van dit nieuwe onderzoek is nog niet bekend. „Waar het om gaat is, dat de gewestelijke raad van het Landbouwschap onvoldoende geïnformeerd blijkt te zijn over de lopende kwestie," al dus ir. Stoter. „Onze maat schappij heeft een open oog voor de belangen van alle be trokkenen, en er is voortdu rend beraad over de wijze waarop wellicht aan deze be langen tegemoet kan worden gekomen", heeft de WMZ-di- rectie aan de gewestelijke raad laten weten. (Van vers) een onzer verslagge- CLINGE „Ik weet niet of ik die onderscheiding verdiend heb. Volgens de mensen wel, maar tegen de pastoor heb ik toch gezegd, dat hij de lof trompet niet teveel over me moet blazen". De 80-jarige mejuffrouw K. Laureijs uit Clinge is de vermoeienissen van de drukte rondom haar persoon van het afgelopen weekend weer te boven. Zoals bekend heeft ze zondag tij dens de hoogmis in de paro chiekerk de pauselijke onder scheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice ontvangen. Het spreekt voor zich dat mejuffrouw Laureijs als ge volg daarvan heel wat handen heeft moeten drukken, want door haar verdiensten voor de kerk en dienstverlenende in stanties zoals het Wit-Gele Kruis kent ze praktisch ieder een en kent ook iedereen haar. Ze heeft niets dan prettige herinneringen aan het feest, dat zondag na de uitreiking spontaan ontstond in de wo ning op de hoek van de Gra venstraat en de Julia-nalaan. „Het is wel gezellig geweest", zegt ze, terwijl ze trots de pauselijke medaille toont. Het is de tweede onderscheiding. In 1966 kreeg mejuffrouw Laureijs voor het vele werk, dat ze voor het Wit-Gele Kruis heeft gedaan een zilveren on derscheiding in de orde van Oranje-Nassau. Dat was toen bij gelegenheid van het feit, dat ze maar liefst 40 jaar aan het WGK was verbonden. Daar zijn inmiddels weer vele jaartjes bijgekomen, maar toch doet ze haar werk nog met volle overgave, getuige haar reaotie. „Ge blijft er jong bij", is haar devies. Hoe is ze nu ei genlijk tot dit werk gekomen? „Och", antwoordt ze, „Ge weet hoe dat gaat. Langzamerhand stapt ge d'r in en voor ge het weet, hebt ge een hoop ver schillende dingen". Tot die „verschillende" dingen beho ren behalve het werk voor het Wit-Gele Kruis nog een be stuursfunctie bij de bejaarden- bond en een belangrijke rol in het kerkelijke leven. Meer dan 35 jaar gaat me juffrouw Laureijs in de kerk de rozekrant voorbidden bij het overlijden van parochia nen. Ze doet dat ook bij de tamilie thuis en steekt de na bestaanden een gewaardeerde riem onder het hart. Vijftig jaar ook heeft ze voor de buurtmissen gewerkt en nog steeds zit ze niet stil. Ze is indertijd bij dit werk terecht gekomen via haar functie als leidster van het patronaat. Ze Srerkt nu met toewijding voor e bejaarden („dat zijn toch zulke dankbare mensen'). Me juffrouw Laureijs is wel „oud", maar niet ouderwets van opvatting: „De jeugd van tegenwoordig is heel anders' zegt ze, terwijl ze daaraan toevoegt: „Maar het kan toch niet hetzelfde blijven ook". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Naar wij vernemen zullen er in de ver gadering van provinciale sta ten van Zeeland, vrijdag a.s. vragen vreemd aan de orde van de dag worden gesteld. De strekking van de vragen is zodanig dat men mag ver wachten dat de overigens vrij onbetekenende agendapunten er schraal bij zullen afste ken. Enkele statenleden willen namelijk een discussie op gang brengen over het feit dat aan de landbouwers in het Sloegebied - in weerwil van taxatieprijzen en eerder geda ne beloften - steeds lagere prijzen worden betaald voor de grond die zij ten behoeve van de industrie moeten af staan. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE „Tja, meneer: ik kan het ook niet helpen". Dit zuchtte gistermid dag een medewerker van rijkswaterstaat, toen hij op de kruising van de oude rijksweg met de nieuwe, onder Kloos terzande, weer een paar ge broken betonpalen uit de berm sleepte. Nou hoeft dat normaal nog niks te zeggen, maar in dit geval betekende het, dat er weer eens een auto door de schrikhekken het weiland was in gevlogen. De laatste maan den is dat schering en inslag. Rijkswaterstaat kan de weg markering niet repareren of er is weer wel een automobilist, die in nachtelijke uren vergeet met de scherpe bocht mee te draaien en dan via de schrik hekken pardoes in de daarach ter gelegen akker belandt. Ook de afgelopen dagen is dat weer gebeurd en daaraan zal het carnaval wel niet helemaal onschuldig zijn. De rijks- waterstaatman die maandag middag de droeve plicht had de ravage ter plaatse op te ruimen, geloofde duidelijk niet in dit werk. Zeker niet nu het carnaval nog lopende is en wat al te vrolijke automobilis ten de rood-wit geverfde schrikhekken misschien wel zien als serpentines. „Och, ja", glimlachte de man van rijks waterstaat, toen hij de ge kneusde betonpaal naar veili gere oorden sleepte: „Carnaval brengt zo voor ieder zijn werk mee...." (Van onze correspondent) KORTGENE Maandag morgen om acht uur is op de Westd'ijk te Kortgene tenge volge van een slippartij de bestuurder van een persunen- auto de heer K. S. uit Oost- kapelle met zijn auto van de dijk gereden en in een sloot beland. De heer S. moest per ambulance met rugklachten worden overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis te Goes. PRESIDENT NIXON zal tij dens zijn verblijf in de Chine se Volksrepubliek het vlieg tuig van premier Tsjoe En Lai gebruiken. PRESIDENT SOEHARTO van Indonesië en president Marcos van de Filippijnen heb)ben zich gisteren uitge sproken voor neutralisatie van Zuidoost-Azië. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In liet voorjaar van 1973 zal het nieuwe wijkwinkelcentrum Dauwendaclc zijn poorten voor het publiek openen. On geveer 4000 m2 bedrijfsopper- vlakte zal dan aan het reeds in Middelburg-Zuid aanwezige areaal worden toegevoegd. Gisteren heeft burgemeester P.A. Wolters van de Zeeuwse hoofdstad, de eerste paal van het winkelcentrum in de dras sige bodem geramd. De eerste paal had al enkele maanden in de grond kunnen zitten, als er geen tegenslagen waren geweest. De voornaam ste handicap was, zo vertelde burgemeester Wolters na de plechtigheid met de eerste paal, dat er lange tijd onze kerheid bestond over de win kelplanning op Walcheren. De ze onzekerheid is nu nog niet weggenomen. Het plan Lam- merenburg, waarmee Vlissin gen bezig is, hangt als een zwaard van Damocles boven alle middenstandsactiviteiten op het eiland. „Ik hoop dat gedeputeerde staten spoedig een uitspraak doen, die aan een nog steeds heersende onzekerheid een einde maakt", zei de heer Wolters. Het nieuwe winkel centrum is uniek voor Zee land, omdat het gecombineerd gaat worden met een sporthal, een ontmoetingscentrum en een inmiddels bijna voltooid kerkelijk centrum. In een wat verdere toekomst gaat ook een medisch centrum waarin een groepspraktijk voor huisartsen tot het voorzieningenpakket in de nieuwe wijk behoren. Het winkelcentrum is geheel over dekt. Men vindt er drie super markten. Er is verder een groot aantal kleinere eenheden beschikbaar, die toegewezen zullen worden aan de gegadig den die zich melden. Zij moe ten dan wel in het „wensenpa- troon" passen, dat de stichting Bedrijfspanden te Middelburg voor het nieuwe centrum heeft geweven. Het winkelcentrum is, aldus drs. Wolters, comple mentair. Het hoofdwinkelap- paraat van Middelburg blijft zich in het centrum van de stad bevinden. De financiering van het project werd mogelijk door samenwerking met een gespecialiseerde dochter-NV van de Nederlandse Midden stands Bank. H.et centrum moet een kopcrpublick van ongeveer 20.000 mensen (de bevolking van Middelburg- Zuid) gaan bedienen. Het kan in zijn tweede fase tot een vloeroppervlak van 6500 m2 worden uitgebreid. Men kan in bet gehele om vangrijke complex „overdekt" winkelen. Parkeerplaatsen zijn er in overvloed en door een speels gebruik van verschil lende maaiveldhoogten, is het centrum levendig van aanzien. De architect is het bureau Groosman-Partners NV te Rot terdam. GOES In de bijzonder sombere situatie ten aanzien van de afzet van Nederlandse uien is nog steeds geen wijzi ging gekomen. Wekelijks gaan er tussen 6 en 8 miljoen kg uien de grenzen over maar de prijs die wordt betaald voor het exportklaar produkt is zo danig dat de teler vrijwel niets voor zijn uien ont vangt. Exportgeschikte middeluien en drielingen deden begin de ze week 5-6 cent, per kg. Het klaar maken kost 5 cent per kg, wal dus betekent dat er voor de teler niets overblijft. Nimmer tevoren was het zo slecht gesteld met de afzet van uien als op dit moment en deze situatie duurt reeds ver schillende maanden. Er zijn veel teveel uien geteeld ge worden en hiervan komt nu de weerslag. Er komt boven dien bij, dat door het zachte weer van deze winter, de vraag ook minder groot is dan wanneer het erg koud is. De afzet van uien luistert altijd heel sterk naar het weer. On dertussen maken de telers zich gereed voor het zaaien en planten voor de nieuwe oogst. Verwacht mag worden dat het areaal heel wat kleiner zal worden dan het afgelopen sei zoen want velen hebben er zulke grote stroppen aan gele den dat men een herhaling beslist niet kan verdragen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3