VOORZITTER ZLM-ZAAMSLAG „Landbouwbeleid regering is zonder meer schandalig Schietingen LESJE EMAILLEREN Formatie van „dorpsraad" in Breskens BREDE WATERING PAST AFWATERINGSTELSEL AAN A. de Nijs begraven Concert in Middelburg matig bezocht 1 streek mmmi Vliegstrip redt bedrijfsvoetbal VOORLICHTING BEDRIJVEN BEVELANDEN Bestuur Woningbouwver. Terneuzen vergadert |T 7 Bromfietser ernstig gewond BUKSSCHIETING Hulst Terneuzen Westkapelle Hoofdplaat Schore Westkapelle Sluis Uitslag optocht Sas van Gent Dinsdag 15 februari 1972 (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE, HENGSTDIJK, KOEWACHT Aan de zaterdags schieting, in Kloosterzande gehouden in café de Waai, hebben 29 schutters deelgenomen. De hoge vogel werd gescho ten door F. Kouyzer iit Kloos terzande en de eerste en twee de zijvogel gingen respectieve lijk naar F. van Kruyssen uit Groenendijk en V. Verschue- ren uit Kloositerzande. Het grootste aantal kleine voigels, vier stuks, werd geschoten door H. Verschoten uit Groe nendijk. De uitslag van de zondags- schieting in Kloosterzande, waaraan 48 schutters deelna men is als volgt: Hoge vogel en de twee zij- vogels: A. Romeyn, Ossenisse, J. Burm uit Kloosterzande en E. de Maat uit Ossenisse. Grootste aantal L. Baart, ali as „De Witte Pater" met vier stuks. Aan de „Koningsschieting", georganiseerd door de sociëteit „De Vogel" heeft een groot aantal schutters deelgeno men. De heer G. Baart uit Ter- neuzen sleepte de koningstitel in de wacht. De heer W. Pau wels uit Axel werd prins en de her H. van Waterschoot uit Hengstdijk erf-prins. Aan de koningsschieting was een wip-schieting verbom den, waarvan de uitslag als volgt luidt: De hoge vogel: G. Baart uit Terneuzen De eerste zijvogel was voor H. van Waterschoot uit Hengstdijk en de tweede zijvogel voor L. Claessens uit Kloosterzande. De extra hoge vogel werd door W. Pauwels uit Axel in de wacht gesleept. Het grootste aantal kleine vo gels, vijf stuks in totaal w?rd geschoten door E. Strooband uit Hengstdijk en J. de Kort uit Groenendijk. Aan de zaterdagsschieting in café Van Dijk in Hengstdijk, hebben 30 schutters deelgeno men. Op wip 1 werd de hoog vogel en de beide zij vogels geschoten door A. Verhoeven uit Kloosterzande, P. Pauwels uit Groenendijk en P. Claes sens uit Lamswaarde. Op wip 2 was deze uitslag in dezelfde volgorde: J. Pauwels uit Axel, Th. Pauwels iit Groenendijk en R. Herrewegh uit Lamswaarde. De extra hoge vogel was eveneens voor R. Herrewegh. Het grootste aan tal kleine vogels wercj gescho ten door J. van Dij kuit Vogel waarde, met een totaal van vijf stuks. Aan een schieting van de eveneens bij Van Dijk, namen 37 schutters deel. Op wip 1 ging de hoge vo gel naar R. de Guytenaere uit Vogelwaarde. De eerste zijvo gel was voor A. de Bakker uit Hengstdijk, de tweede zijvogel ging naar E. Lambert uit Vo gelwaarde. Het grootste aantal kleine vogels, zes stuks, werd in de wacht gesleept door de D. de Guytenaere. Op wip was de uitslag: D. de Guyte naere uit Groenendijk, P. Pau wels uit Groenendijk en J Pauwels uit Axel. Het grootste aantal kleine vogels, zes stuks, werd bemachtigd door J. Col- let uit Hengstdijk. Vandaag (dinsdag) zal in de zaal van Van Dijk een grote carnavals- schieting worden gehouden. aan een schieting van de schuttersmaatschappij De Sa fari Vrienden bij H. de Vlie ger in Koewacht, hebben 72 schutters deelgenomen. De hoogvogel en de eerste zijvogel gingen naar Charel Ongenae uit Koewacht en de tweede zijvogel was voor V. de Schepper uit Moerbeke Waas. Er werd ook in café A. de Bock een schieting gehou den. De hoogvogel ging naar A. Segfiers uit Koéwacht, de eer ste zijvogel naar P: v. d. Steen uit Koewacht en de tweede zij vogel naar F. van Goethem uit Stekene. De meeste kleine vogels gingen naar G. de Smet uit Koewacht. Vandaag (dinsdag) is er om 13.00 uur bij J. de Guchtenei- re een bejaardenschieting. (Van onze correspondent) CLINGE De Hulster vliegstrip in de buurt van Schuddebeurs zal de komende maanden door de bedrijfsvoet balcompetitie gebruikt kunnen worden voor voetbalwedstrij den. Men heeft daarvoor vol gens leider B. Warnier toe stemming van de eigenaar van dit veld gekregen, dat als vliegveld heeft afgedaan. De voetballers beschikken hiermee niet alleen over een uniek sportterrein, maar ze mogen ook gebruik maken van de kantine en de bar. Er zijn vier kleedlokalen en twee scheidsrechterslokalen. Alsof dat nog niet genoeg is, be schikt men er over een prach tig terras, van waaruit de wedstrijden goed gezien kun nen worden. Op dit moment moet de bedrijfsvoetbalcompe titie het nog met één terrein doen, waar op 19 februari het startsein gegeven zal worden. Om vier uur zal de eerste wedstrijd worden gespeeld tussen damesteams van Clitex en Neckermann. De wethouder van sportzaken B. de Keyzer zal de aftrap verrichten. Met de beslissing van de gemeente Hulist om in de zomermaanden de gemeentelijke sportaccommo daties enige tijd te sluiten, dreigde liet bedrijfsvoetbal aanvankelijk in moeilijkheden te komen, omdat daardoor de continuïteit van deze competi tie in gevaar kwam. Juist op tijd heeft men een overeen komst met de eigenaar van het niet-gebruikte vliegveld kumien sluiten. Competitielei der B. Warnier: „Met de Ko ninklijke Nederlandse Voet balbond is ook alles gere geld". Dinsdag (vandaag) heeft er een bespreking plaats met de grondtechnische dienst van de KNVB. examens UTRECHT Aan de rijks universiteit van Utrecht slaagde voor het assistent-arts examen: R. B. Laport uit Oost-Souburg en W. J. Th. M. ter Burg uit Hontenisse en M Engelsman uit Vlissingen. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE —Een groot aantal belangstellenden heeft maandagmorgen de ere voorzitter van de NCB in Kloosterzande Alphons de Nijs, naar zijn laatste rust plaats geleid. De heer de Nijs overleed eind vorige week op 80-jarige leeftijd. Ook voor cie rouwdienst, in de parochiekerk van Gróèhén- dijk bestond een overweldi gende belangstelling. Onder de mensen die de bijeenkomst bijwoonden waren onder meer vele vertegenwoordigers van verenigingen en instanties, waarmee de heer de Nijs in zijn leven kontakt heeft ge had. Vele mensen kenden hem van zijn functies in het vere nigingsleven, dat hem kende als een actief en inventief per soon. Behalve voorzitter van de NCB in Kloosterzande is de heer de Nijs ondermeer kring- bestuurslid van de NCB kring Hulst geweest, bekleedde hij 20 jaar een functie in het be stuur van de Boerenleenbank in Kloosterzande en was hij lange tijd gemeenteraadslid. (Van een onzer verslaggevers) GOES Gistermiddag werd In Goes een algemene leden vergadering van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Oost- Zuid-Beveland gehouden. Het voornaamste onderwerp van, de agenda was een lezing door dr. ir. C.W.V. van Beekom, die het thema „landbouw in een stroomversnelling" behandel de. De heer Van Beekom be lichtte onder meer de moge lijkheden die mechanisatie met grote landbouwwerktui gen en combinatie van land bouwbedrijven in de toekomst zullen gaan bieden. Ook ging hij nader in op de invloeden welke van de gemeenschappe lijke EEG-landbouwpolitiek op het agrarisch bedrijfsleven in Nederland uitgaan. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG „Onze regering lijkt wel zwaar anti-land- bouw te zijn. De boer moet maar inzien en leren slechts die produkten te telen waar een markt voor is. Maar wanneer een produkt als melk een redelijke beloning opbrengt, dan zegt de regering „Tot hiertoe en niet verder". Dit doet dan een regering die beloofd heeft niet in te grijpen, noch in de lonen, noch in de prijzen. Dit is dan de dank voor de offers die de landbouw al zoveel jaren heeft gebracht om de inflatie niet nog verder de hoogte in te sturen. Dit noem ik zonder meer een schandalig beleid". Deze scherpe kritiek op de Nederlandse regering leverde de heer J.J. de Regt, voorzit ter van de ZLM afdeling Zaamslag tijdens de algemene ledenvergadering in de Rank te Zaamslag. Hij zei dat alleen spoedige maatregelen de Ne derlandse landbouw van een snelle dood kunnen redden. „Nu reeds zijn we als land bouw op de meest achterlijke plaats in onze samenleving te recht gekomen. En dit on danks alle zogenaamde struc tuurmaatregelen waar onze minister van landbouw zo de mond van vol heeft." De Grondbank zag de heer De Regt nog niet spoedig in Zuidwest-Nederland tot stand komen omdat de prijzen hier nog op een te hoog peil liggen. De nieuwe prijsvoorstellen te Brussel komen neer op een gemiddelde prijsverhoging van acht procent, terwijl de land bouworganisaties in de EEG tenminste tien. a twaalf pro cent verhoging hebben geëist. Weinig optimistisch was de heer De Regt ook gestemd ten aanzien van het landbouwon derwijs, dat naar hij zei in Zeeland een dieptepuntheeft bereikt. Verder meende hij dat het plaatsen van caravans op boerderijen door allerlei geboden en verboden wordt tegengewerkt. Bij de bestuursverkiezing werden de heren J.J. de Regt en A. Dees herkozen. De heer B. van Dueren den Hollander, werkyoorzitter van de Neder landse c'óntfacftetéi'.svèrenl- ■ging, betoogde dat Zeeland nog maar karig in deze orga nisatie is vertegenwoordigd. Het excuus dat de Wester- schelde een rem betekent voor de agrarische ontwikkeling van dit gewest, gaat volgens hem niet altijd op. Aan de hand van voorbeelden toonde hij het belang aan voor de boer, dat hij zijn produkten op contract levert. De NKTV heeft tot dusver ongeveer een miljoen gulden voordeel voor haar leden kunnen behalen. Als schakel en adviseur tus sen land- en tuinbouwer, en de fabrikant, kan de NKTV volgens de heer Van Dueren den Hollander echter nog veel meer nuttig rendement geven dan thans het geval is. Ook vond hij dat in de land- en tuinbouw een grotere bunde ling van produkten-aanbod zal moeten komen om de concur rentie van het buitenland be ter het hoofd te kunnen bie den. TERNEUZEN De woning bouwvereniging Terneuzen houdt op maandag 28 februari in de bovenzaal van de lunch room Van Assche haar le denvergadering. Aanvang 19.00 uur. Bij het punt be stuursverkiezing stellen de he ren C. de Groote en D. van Overbeke zich herkiesbaar. I-n een bestaande vacature zal moeten worden voorzien. Schriftelij ke kandidaatstelling is mogelijk tot 22 februari. De jaarrekening en het jaarver slag 1969-1970 ligt voor de le den ter inzage op het kantoor van de vereniging. MIDDELBURG Het Am sterdams Philharmonisch Orkest gaf in li-et afgelopen weekend onder auspiciën van de samenwerkende culturele organisaties voor een deson danks niet groot publiek een weer van hoge ensemblecul tuur getuigend concert in de Middelburgse concert- en ge hoorzaal. De wegblijvers kunnen er spijt van hebben, want Anton Kersjes en zijn tachtig enthou siaste musici hadden voor een aantrekkelijk, elk wat wi-ls biedend programma gezorgd. Het (gematigd) moderne ele ment werd als opening geïn troduceerd met „Passacaille" van de Zwitserse componist Fran M>artin. Een passacaille of passacaglia is een muziek stuk, met een telkens herhaal de basmelodie, waarboven de componist op velerlei wijze kan variëren. Vooral de orgel litteratuur is rijk aan deze vorm. Ook Martin's werk is van oorsprong een orgelcom positie (opgedragen aan de or ganist van de Dom te Bern, t Kurt Wolfgang Sennen pas ..later geïnstrumenteerd voor symfonieorkest. Kersjes inspi reerde zijn orkest tot een boeiende, markant gerealiseer de vertolking. Eerste concert meester Ronald M-asin en solo altist Ernö Steiner waren de solisten in de Symphonic Con certante van Mozart, dat voor al tot een aantrekkelijk muzi kaal gebeuren werd door het melancholische middendeel, dat reeds heenwijst naar een Schubertiaanse romantiek. Te recht aan het slot een ovatio neel applaus en een bloemen hulde van de trotse collega- musici uit het orkest voor de prestaties van hun aanvoer ders, maar niet minder voor Kersjes, die het sterk geredu ceerde orkest prachtig en met groot gevoel voor klankver houdingen deed samenspelen. De climax in dit concert werd bereikt met de grandioze ver tolking van Jan Sibeli-us' eer ste symphonic. Sibeli-us is in al zijn werken waaronder als meest bekende het sym- phonisch gedicht „Finlandia" sterk geïnspireerd door de sa gen en het landschap van Fin land en daardoor terecht Fin land® nationale componist. Ook uit deze symphonic klinkt die inspiratie duidelijk op in zijn prachtige melödieënrijkdom vol driftige ritmen en ver klankt in talrijke bijzonder expressieve solistische passa ges voor bij-kans alle instru menten van het symphonieor- kest. Ook nu weer was dat solowerk zonder uitzondering groots. Anton Kersjes beschikt In al zijn orkestgroepen waar onder niet te vergeten de slag- werkgroep over voortreffelijke solisten, die onder zijn inspi rerende directie deze magi strale uitgebalanceerde vertol king tot stand wisten te bren gen. In langdurige ovaties be toonde het publiek zijn be wondering en dankbaarheid voor het gebodene. dR. 's (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL In het Gilde Huis te Sluiskil leert mevrouw E. de Ridder uit Terneuzen een aantal cursisten de fijne kneepjes van het oude emailleervak. Het is voor het eerst dat de centrale stichting voor sociaal cultureel werk deze vorm van handenarbeid in zijn cur susprogramma heeft opgenomen. De cursus bestaat uit vijf lessen. Vervaardigd worden o.a. oorbellen, manchetknopen en hangers. Het grootste gedeelte van de cursisten bestaat uit jongeren. Twee volwassenen nemen deel. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS De z.g. initiatiefgroep Breskens, die op de bres staat voor het verbeteren van het leefklimaat in Bres kens, meent uit de vele positieve reacties, die de groep heeft gekregen tijdens de eerste oriënterende bijeenkomst, dat vele inwoners van Breskens verontrust zijn over het „verder afglijden Van'Breskens als leefgemeenschap". Wat de initiatiefgroep nu wil is het formeren van een overkoepelend orgaan, een soort dorpsraad, die voor de belangen van de kern Bres kens gaat vechten. Het orgaan of de raad zal een overkoepe lende instelling moeten zijn voor alle verenigingen in Breskens. De bestaande versplintering van krachten, het naast elkaar werken en het doorkruisen van eikaars activiteiten kan hierdoor worden vermeden. Eendracht maakt nog altijd macht en slechts gezamenlijk kunnen we positieve resulta ten verwachten van ons aller streven een beter woon- en leefklimaat in Breskens te bereiken, zegt de initiatief- (Van onze correspondent) HULST Op het kruispunt Rijksweg 60-Zoetevaart werd de bromfietser R. van der H. uit Kieldrecht (België) vrij ernstig gewond. Het slachtof fer werd met dubbele been breuken naar het St. Lidulna- ziekenhuis In Hulst overge bracht. Het ongeluk gebeurde toen van der H, die met grote snel heid over het fietspad van de Zoetevaart reed, de kruising overstak. Juist op dat moment kwam van de richting Perk- polder 'n Belgische personen auto bestuurd door J. S. uit Genk die frontaal op van der H. botste. De bromfiets werd totaal vernield, terwijl de auto flinke schade opliep. (Van onze correspondent) REIMERSWAAL Aanpas sing van het afwateringsstelsel van de Zimmerman-Frederica- en Rijgersbergsepolder, is het voornaamste kapitaalswerk in Oostelijk-Zuid-Beveland dat voor 1972 in het programma van het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland is opgenomen. Dijkgraaf D. Dees deelde dit gistermorgen mee op een ma tig bezochte districtsvergade ring van zijn schap in het dorpshuis Luctor et Emergo te Rilland-Bath. Het ligt in de bedoeling het polderwater, dat nu via de sluis in de Ziminer- manpolder en de sluis te Bath naar de Westerschelde wordt gevoerd, in de toekomst te lei den naar de nieuwe uitwate ringssluis die door rijkswater staat ten oosten van Bath is gebouwd. Aanleiding voor de gewijzigde afvoer is het feit dat de bestaande sluis komt te vervallen als de zeedijken van de Zimmerman, en de Rijgers bergsepolder op Delta-hoogte worden gebracht. Met de gel den die hieruit vrijkomen hoopt men het nieuw gepro jecteerde afvoersysteem te kunnen bekostigen. Een moge lijk bezwaar zou kunnen zijn de westelijk van de uitwate ringssluis gesitueerde werkha- ven, in dc toekomst gedoemd te verdwijnen. Hoofd van de technische dienst, J. van de Graaff, zag hierin echter geen probleem, omdat men op dit punt al met Rijn-Schelde tot overeenstemming was geko men. Ook de ligging van be staande leidingen zou geen be letsel vormen. Een tweede onderwerp van gesprek was de rioolzuiver ingsinstallatie bij Waarde, maar hierover kon het water schap weinig concrete mede delingen doen. „Deze zaak heeft onze volle aandacht", al dus voorzitter I. Smallegange, „Er is een commissie samen gesteld waarin het waterschap zitting heeft, maar het blijft allemaal voorbereidend werk". „Is er op de begroting wat extra's uitgetrokken voor wal- kie talkies, wilde de onlangs 70 jaar geworden hoofdinge- iande C. van Gorsel weten. De dijkwacht, die de afgelopen maanden een paar keer in werking had moeten komen, had volgens hem met de hui dige apparatuur onvoldoende bereikt. De heer de Graaff achtte aankoop van geluidsap paratuur op grote schaal ech ter financieel onverantwoord. Dit met het oog on de afslui ting van de Oosterschelde. Tot hoofdingelande van het district 16 is maandag in de plaats van de heer J. Jobse aangesteld de heer M. van de Marei uit Riiland-Bath. groep in een brief aan de be sturen van het verenigingsle ven in Breskens. Het overkoepelend orgaan, waarvoor de doelstelling nog nader zal moeten worden ge formuleerd en de naam nog moet worden gezocht, zal vrij dagavond 18 februari worden opgericht tijdens een tweede vergadering, waarvoor de ini tiatiefgroep met name de ver enigingen heeft uitgenodigd. Deze vergadering wordt in restaurant Scaldis gehouden. De raad, waarvoor de initia tiefgroep heel voorzichtig als naam „welzijnsraad" sugge reert, zal dan moeten worden samengesteld uit de afgevaar digden van de verenigingen Daaruit zal dan weer een da gelijks bestuur moeten worden gekozen. Het eerste dat de raad volgens de initiatiefgroep zal moeten doen is het samen stellen van een actieprogram ma. (Van onze correspondent) SLUIS De Sluise lucht buksschietvereniging „de Lief hebbers" die in hotel het Zwin te Sluis voor de West- Zeeuwsch-Vlaamse titelstrijd tegen hun collega's uit IJzen- dijke in het strijdperk kwam, leed een onverwachte neder laag. IJzendijke won met 867 tegen 849 punten. De uitslag was voor Sluis: Th. van Dam me 175 pnt. H. Rijckborst 170 pnt. J. van der Wege 169 pnt. R. Rijckborst 167 pnt. Uitslag IJzendijke: R. van Canegem 177 pnt. W. de Schipper 174 prat. W. Verplanke 173 pnt. A. Berkers 172 pnt. en A. Hamer- linck 171 pnt. Bromfietser gewond - Zondag avond vond om 11 u. is de brom fietser N.R. uit Terneuzen in de De Jongestraat in zijn woonplaats gevallen. Hij werd aan het hoofd gewond. Dokter van Herk die de eerste hulp verleende, liet hem per ambu lance naar het Julianazieken- huis vervoeren. Raad Onder voorzitter schap van burgemeester F. A. Bulder zal de raad der ge meente Westkapelle vandaag bijeenkomen. De agenda bevat o.a. de volgende punten: vast stelling van een herziening be- bouwdngsvoorschriften bestem mingsplan Kerkeweg I en vaststelling van de eerste wij ziging begroting 1971, gemeen telijk woningbedrijf. EHBO De kandidaten, die in oktober 1971 begonnen aan de eerste ehbo-cursus te Hoofdplaat hebben inmiddels examen gedaan. Zeven meisjes en elf jongens slaagden voor het examen dat werd afgeno men door dokter Bom uit Cad- zand. De jongelui waren opge leid door mejuffrouw M. de Poorter. Als gast-docent fun geerden de heren Keijmal uit Breskens De Vos uit Schoon- dijke, Vermue uit Hoofdplaat en zuster Dominica uit IJzen dijke. De diploma's zullen vana vond om half acht in het paro chiehuis aan de Oostlandge- weg worden uitgereikt door dokter Bom. Discobal In het vereni gingsgebouw te Schore wordt zaterdag aanstaande een disco bal georganiseerd. Dit bal vangt aan om half acht. Topbiljart De inhaalwed strijd in de topbiljartcompeti- tie oost-Zeeuwsch-Vlaanderen tussen de Hulster topbiljart- club O.N.A. en De Ruige Toe pers moest gespeeld worden in het clublokaal van de Hulster topbiljartclub O.N.A. De Ruige Toepers lieten verstek gaan en daardoor won O.N.A. de wed strijd met 200. De stand in de topbiljartcompetitie oost- Zeeuwsch-Vlaanderen ziet er als volgt uit: 1. O.N.A. 917, 2. Excelsior A 9—14, 3. K.O.T. 911, 4. Het Centrum 910, 5. S.T.C. 9—10, 6. Het Anker 95, 7. Ruite Toepers 94, 8. Excelsior b 93. Dorpenbiljarttoernooi Na zeven wedstrijden is de stand in het dorpenbiljarttoer nooi waaraan 7 verenigingen deelnamen als volgt: 1. BVB te Biggekerke 16.94 boven het gemiddelde. 2. Biljartver. Oostkapelle 7.51, 3. Rode Leeuw 2 te Nieuwland 6.23. 4. Rode Leeuw 1 te Nieuwland 5.63. 5. KBV te Koudekerke 1.38 onder het gemiddelde, 6. Vuurtoren te Westkapelle 6.15, 7. Zuidwesters te Zoutelande 7.76. Postzegelveiling De Phi- latelistenvereniging „Het land van Cadzand" hield in hotel Du Commerce in Oostburg haar maandelijkse bijeen komst. Voor de uitgebreide veiling van Nederlandse, Bel gische en Franse en andere postzegels bestond goede be langstelling. De leden konden kennis nemen van de laatste ontwikkelingen op philatelis- tisch gebied. Op 6 maart zal in Oostburg de volgende bijeen komst van de West-Zeeuwsch- Vlaamse philatelisten plaats vinden. (Van onze correspondente SAS VAN GENT De eer ste prijs bij de wagens ging in de carnavalsoptocht van Sas van Gent naar de wagen „Cir cus invasie", die van de jury 172 punten kreeg. Verdere uitslag: 2 Asterix 165 pnt. 3 ondergang van Nozemius 11 164 pnt. 4 de luchtvervuiling 5 Wat zien ik, 6 carnibalen- stam de betekoppensnellers, 7 eskimo's, 8 Drees )r., 9 prin senwagen uit Westdorpe, 10 kabouterland. Bij de groepen ging de eerste prijs naar „de bananensplits". Geldprijzen waren er voor 25 duo's en 34 enkelingen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 2