„AMATEURS BETER DAN ZEEHONDEN" SAPPORO GESLOTEN Henning niet in Heeren veen Schaats- Eervol vierde succes compleet GOUDEN PLAK VOOR RUSSEN Stien Kaiser: „In Sapporo doel bereikt55 SPAANSE SLALOM-OVERWINNING Amerika tweede plaats Tof in Denver GOUD TE DUUR VOOR STIEN Nog boos op Maarse sport EERSTE SPORTPAGINA VAN'MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 7 9 (Van onze speciale verslaggever» SAPPORO „Gerechtig heid is geschied". Met grote voldoening stelde A very Brundage. voorzitter van het IOC, op een persconfe rentie na de sluitingscere monie van de elfde Winter spelen vast dat de Franse en in mindere mate Oos tenrijkse alpine skiërs had den gefaald. „Dat bewijst dat echte amatenrs beter kunnen ziin dan gedresseer de zeehonden", sprak hij vergenoegd. De 84-jarige voorzitter wees er vervolgens op dat het laatste woord over het alpine skiën nog niet is ge zegd. „Het is een prachtige spprt. maar in de huidige vorm niet passend in een Olympisch programma. Wij zuilen niet tolereren dat do ..business" bezit neemt van de Olympische Spelen. ..Het toch deelnemen van vele topskiërs in Sapporo blijft dan ook voor Brundage een netelige kwestie. Hij herin nerde aan het feit dat de Internationale Skifederatie (FIS) zijn leden jarenlang had toegestaan alle regels wat betreft de amateursta- tus te negeren. „Dan komt de FIS kort voor de Spelen bij het IOC met de mede deling dat geen van de top skiërs voldeed aan de Olym pische eisen. En dan »och komen al deze sportmensen in Sapporo en zijn zij allen in het bezit van een in schrijvingsformulier waarop drie mensen van de FIS middels hun handtekening verklaren dat de betreffen de atleet puur amateur is". Op de vraag of hij toch niet aan blijft als voorzitter van het IOC na de spelen in München, antwoordde Brun dage: „Dit is nu geloof ik de 56e keer, dat die vraag mij gesteld wordt. Het is nog steeds: nee". (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO Avery Brundage, president van het Internationaal Olym pisch Comité, heeft kort na half acht in de avond (half twaalf in de morgen Nederlandse tijd) in Sap poro de elfde Olympische Winterspelen voor geslo ten verklaard. „Het heilige vuur dooft langzaam uit en wordt ten slotte een met de zon". Zo hadden de organisators in Sapporo de sluitingsceremo nie van de elfde Olympische Winterspelen beschreven in het programma. Degenen, die de ceremonie bijwoon den konden dat echter al leen indirect via een groot televisiescherm meebeleven. Het vuur brandde immers In het open stadion, terwijl de Spelen beëindigd werden in de Makomanai-hal. Kei zer Hirohito was niet aan wezig. Hij werd vertegen woordigd door kroonprins Akihito en diens echtgenote Michilco. Twee minuten na hun binnenkomst begon de intocht van de vlaggendra gers en sportmensen. Ver volgens stelden de vlagge- dragers zich op in een halve cirkel rond het spreekge stoelte en werden de volks liederen gespeeld van Grie kenland, Japan en de Ver enigde Staten, waar de Spe len in 1976 (Denver) zullen worden gehouden. Toen het moment gekomen was, waarop Avery Brun dage, voorzitter van het In ternationaal Olympisch Co mité, zich gereedmaakte om te spreken, werd de stem ming in de grote hal een beetje droef. Kort na half acht sprak Brundage de sluitingsformule: „In naam van het IOC dank ik zijne majesteit de keizer, het Ja panse volk, de stad Sapporo en het organisatiecomité en verklaar hierbij de Spelen voor gesloten. Traditiege trouw roepen wij de jeugd van alle landen op om over vier jaar naar Denver te komen en met ons de twaalfde Olympische Win terspelen te vieren". Begeleid door vijf dreu nende saluutschoten ver dween het vuur langzaam uit zijn grote schaal en droegen acht Japanse solda ten de Olympische vlag uit de hal. Een groot aantal schoolkinderen omringde de deelnemers, zong het „af scheidslied" en vormden de vijf Olympische ringen en het woord „Denver 76". Nadat het kroonprinselijk paar de hal precies om 19.56 uur had verlaten, spatte een kleurig vuurwerk uiteen. De elfde Olympische Spe len waren voorbij. (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO Nederland be zet in de medailleverdeling een zeer eervolle vierde plaats ach ter Rusland, Oost-Duitsland en Zwitserland. Zeventien landen hebben de 105 medailles ver deeld. Resp. goud, zilver, brons en totaal. 1 Rusland 8 5 3 16 2 Oost-Duitsland 4 3 7 14 3 Zwitserland 4 3 3 10 4 Nederland 4 3 2 9 5 Ver. Staten 3 2 3 8 6 West-Duitsland 3 1 1 5 7 Noorwegen 2 5 5 12 8 Italië 2 2 1 5 9 Oostenrijk 1 2 2 5 10 Zweden 1 1 2 4 11 Japan 1 1 I 3 12 Tsj.slowakije 1 1 2 3 13 Polen 1 - - 1 14 Spanje 1 - - 1 15 Finland - 4 1 5 16 Frankrijk - 1 2 3 17 Canada - 1 - 1 Atje Keulen-Deelstra op weg naar brons op de 3000 me ter. (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO Stien Baas-Kat- ser heeft in Sapporo geen gou den horloge gekocht maar een gewoon nikkelen klokje. Toen een van de andere winkelenda atletes opmerkte dat een gou den horloge toch veel beter zou passen bij haar medaille op de drie kilometer, antwoordde do Nederlandse schaatsster: „Dat kan ik niet betalen. Schaatsen is een echt» Nederlandse ama teursport. We zijn allemaal arm". (Van onze speciale verslaggevers) SAPPORO De 16-jarige Amerikaanse Anne Hennning, Olympisch kampioene op de 500 meter en winnares van het brons op de 1000 meter, zal op 4 en 5 maart niet deelnemen aan de strijd om de wereldtitel inHeerenveen. Ze wil zich concentreren op haar studie en heeft zich daarom terug getrokken uit de selectie voor de wereldtitel en het sprint kampioenschap op 26 en 27 februari in Eskilstuna. Voor Heerenveen hebben de Amerikanen nu ingeschreven Dian- ne Holum en Connie Carpenter, voor de sprintkampioen schappen Connie Carpenter, Dianne Holum, Kay Lunda, Leah Poulos en Sheilla Yount alsmede de heren Dan Car roll, Cary Jonland en Peter Eberling. 0 Stien Baas-Kaiser en Atje Keulen-Deelstra (links) trots met de veroverde Olympische plakken in Sapporo. (Van onze speciale verslaggevers) SAPPORO Een stralen de Olympische kampioene nam zaterdagmorgen onder de hoog aan een azuren he mel staande zon, een prikke lende wind spelend met haar zwarte krullen, de hulde in ontvangst van duizenden, die (Van onze speciale verslag gever) SAPPORO Rusland ls voor de derde achtereenvolgende maal Olympisch kampioen ijs hockey geworden. In de laatste wedstrijd van het toernooi ver sloegen de Russen zondagmid dag in Sapporo Tsjechoslowa- kije met 5-2. De tussenstanden waren: 2-0 2-1 1-1. Het zilver is voor de Verenigde Staten en het brons voor Tsjechoslo- wakije. De finale van het Ijshockey- toernooi miste het bewogen karakter dat de ontmoetingen tussen Rusland en Tsjechoslo- wakije in het nabije verleden zo vaak beheerste. Zeer regel matig stelde Rusland rijn derde achtereenvolgende Olympische titel veilig. De Russen, die bij een gelijk spel al zeker waren van het goud, startten overwel digend. Ze namen door een prachtig doelpunt van Blinov na zes minuten de leiding. Fou ten van de Tsjechische doel man Dzurila beslisten daarna de wedstrijd. De Russen kon den daardoor tot 3-0 uitlopen. Het was duidelijk dat de Tsje chen voor een onmogelijke op gave waren geplaatst. Ondanks de aanmoedigingen van de 11.000 toeschouwers in het Ma- komanai-ijsstadion moest Dzu rila zijn tegenstanders een vier de treffer toestaan. Een kleine opleving kwam nog nadat Mar- tinee en Cerny het verschil tot twee treffers hadden terug gebracht. Michakov maakte echter halverwege de laatste speeltijd aan alle onzekerheid een einde. Enerverender was de wed strijd tussen Finland en Zwe den, die eerder op de dag werd gespeeld. Na felle strijd zege vierden de Finnen met 4-3, een overwinning die de Zweden, naar later zou blijken, het zil ver kostte. De eindstand van de A-groep: 1 Rusland 5 4 1 0 9 33-13 3 0 2 2 Ver. St. 5 3 Tsj.sl. 5 4 Zweden 5 5 Finland 5 ,6 Palen 5 18-15 26-13 17-13 14-24 9-39 Eindstand in groep B: le (en dus 7e in totaal) W.-Duitsland 4 3 0 1 6 (22-10) 2e (8e) Noorwegen 3e (9e) Japan 4e (10e) Zwitserland 5e (11e) Zuidslavië 4 3 0 1 6 (16-14) 4 2 115 (17-16) 4 0 2 2 2 9-16) 4 0 13 1(1-7) Prijsuitreiking voor de ijshockeyploegen. Links de Amerikaanse ploeg die tweede werd, mid den de Olympische kampioensploeg van Rusland en rechts het bronzen Tsjechische team. hiermee hun waardering uit drukten voor de grote pres tatie, welke zij had gele verd. Die kampioene was Stien Baas-Kaiser. winnares van de 3000 meter, de laatste afstand van het Olympische schaatstoernooi, dat daarmee voor Nederland een even succesvol slot kreeg, als waarmee het was begonnen, de Olympische titel van Ard- Schcnk op de 5000 meter. Aan haar linkerzijde stond eveneens een getrouwde vrouw, even jong, ondanks haar 33-ja- ren Atje Keulen - Deelstra die voor de derde maal tot het erepodium was weten door te dringen. Haar collectie had zij uitgebreid met een bronzen medaille tot drie en daarmee was het totaal door Nederland bij de elfde Olympische Win terspelen in Sapporo behaalde medailles op negen gekomen, Dianne Holum. het 30-jarige Amerikaanse meisje, dat op de Nederlandse kunstijsbanen tot ontplooiing kwam was de enige die de Nederlandse coalitie wist te breken. Dianne, die op de 1500 meter goud oogstte, heeft zelfs lange tijd de prestatielijst op het monumentale elektro nische scoringbord in het Ma- komanai-ijsstadion aangevoerd, op de tweede en derde plaats gevolgd door twee Nederland sen, Atje Keulen - Deelstra en Sippie Tichelaar. Zij wist maar al te goed. dat er echter nog een heel gevaar lijke mededingster moest ko men, haar zo bekend uit De venter: wereldrecordhoudster Stien Baas - Kaise(r, die zich geheel op deze winterspellen had ingesteld. Haar conditie training, haar ijstraining helaas vorige maand door riek te iets verwaarloosd waren geheel gericht geweest op Sapporo. Immers, zij wist dat hier haar laatste kans was om nog eenmaal Olympisch kam pioene te worden. Stien Baas heeft loon naar werken gekre gen. Op een geweldige wijze heeft zij rich gerevancheerd voor haar slechte beurt bij het Europese kampioenschap te Inzeil. Toen heette het„de periode Stien Baas - Kaiser is afgesloten." Nu klonk het „hosanna" voor een waarlijk groot kampioene, die niemand er twijfel over liet bestaan, wie de meeste aanspraken op het laatste Olympische schaatsgoud van 1972 mocht maken. Haar tijd van 4 min. 52.14 sec., ver wezenlijkt in de voor-laatste van de elf ritten tegen de al spoedig kansloze Russin Loed- milla Savroeiina, stond er als een fonkelend juweel. De ande ren konden er slechts jaloerse blikken naar werpen. Dianne Holum duikelde en met haar de hele concurrentie, voor zover daar in dit verband van kon worden gesproken. Stien Baas-Kaiser gaat hier op de schouders na haar fraaie triomf op de 3000 meter. Links coach Gerard Maarse en rechts assistent Joop Koeleman. (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO „Wat is er na In zeil gebeurd?" Stien Baas-Kai ser, de gouden medaille koes terend, vertelde over de narig heid die zij vorige maand heeft gehad door haar ziekte. „Ik at helemaal niet en dat is niets voor mij. Ik voelde me beroerd, diarrhee, en in Inzeil kwam de grote klap. In Sapporo geko men hen ik echter hard gaan trainen. Het ijs was moeilijk en dat vereiste aanpassing. Dom daarom van de Russin nen, dat zij zo weinig op het ijs hebben gestaan. Ik heb ze bijna nooit gezien. Had ik voor de 1500 meter geen zenuwen, nu was ik erg gespannen. Niemand kon de tijd van Holum halen en zou ik dat dan wel kunnen? Ik inoest een goede opening maken. Dat lukte en toen ik hoorde, dat het zo goed ging kreeg ik vleu gels. Ik luisterde maar naar de speaker. Ik hoorde, dat lk vijf seconden onder Holums tijd zat. Toen hoefde ik me niet meer zo in te spannen. Het zat gebakken Stien heeft niet alleen in Sapporo, ook gedurende de zo mer van het vorige jaar hard getraind. „Ik ben zelfs bang geweest te hard te hebben getraind". Ik zat nu echter lekker in de slag. Het was nog mijn laatste kans voor een gouden medaille. Mijn training ook vorige zomer is ge heel gericht geweest op Sap poro. Ik heb steeds getraind op de tijden, waarop ik in Sap poro zou moeten rijden, zo tus sen 10 en 12 uur. Met mijn man heb ik vorige zomer lan ge fietstochten gemaakt, o.a. de Elfstedentocht van 230 Km in een dag en wij zijn op de fiets naar Zwitserland gegaan. Dat ga ik dit jaar weer doen". Het ziet er, als men Stien zo hoort praten, nog niet naar uit, dat zij een streep achter haar schaatscarrière zal zetten. „Ik houd nog altijd veel van mijn sport". (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO De 21-jarige Spaanse hotelemployé Francis co Fernandez Ochoa heeft op de slotdag van de elfde Olym pische Winterspelen voor een verrassing gezorgd door de sla lom voor heren te winnen. Het zilver en brons was voor de Italianen Gustavo en Rolando Thoeni. „Het was alles of niets', zei Ochoa tot de verbaasde journa listen uit alle delen van de we reld toen voor de grootste ver rassing van de Olympische Winterspelen had gezorgd. „Na de eerste manche wist ik dat ik een kans had", betoogde de 1,74 meter lange en 71 kilo gram wegende zoon van een skileraar uit Gudarrama in Sierra Nevada na zijn zege in de slalom. „Vooral in een sla lom moet je elk risico nemen. Dat deed ik in het verleden te weinig. Vandaar mijn aanvan kelijk bescheidener resultaten. Natuurlijk, ik heb geluk gehad, maar zonder geluk haalt nu eenmaal niemand goud". 0 De Italiaanse Gustavo Thoe ni, winnaar van reuzenslalom en tweede in de slalom, bezet de eerste plaats in het klasse ment van de alpine combinatie (afdaling, reuzeslalom en sla- lom(. Hieraan is geen Olym pische titel verbonden. In an dere jaren wel een wereldkam pioenschap. Toen echter de Oostenrijker Karl Schranz niet tot de spelen werd toegelaten besloot de Internationale Ski federatie dit jaar geen wereld kampioenschap alpine combi natie toe te kennen. Rusland heeft Olympisch goud gewonnen op de 4 x 10 km estafette cross country. De Rus sen dankten hun zege voor een belangrijk deel aan de sterke 30-jarige luitenant Viatscheslav Vedenine. Hjj ging als laatste van de vier lopers in tweede positie van start Noorwegen moest op die laat ste tien kilometer de leiding af staan en Vedenine ging met ne gentien seconden voorsprong ais winnaar over de eindstreep. De uitslag is: 1 Rusland, 2 Noorwegen, 3 Zwitserland. Iets eerder dan Stien Baas- Kaiser voor Nederland de vier de gouden medaille op de Olympische lijst bijschreef deed de eerste Zwitserse viermans bobploeg hetzelfde voor het Al penland. Dit wapenfeit kwam op naam van Wicki, Hubacher, Leutenegger en Camichel. die een totaaltijd over de vier man ches hadden van 4.43,07. Het zilver ging naar de eerste Ita liaanse equipe, die West-Duits- land evenwel slechts 0.09 se conden voorbleef. Wicki en Hubacher hadden reeds in de wedstrijden voor duo's een bronzen medaille ge wonnen. De geroutineerde Wicki veroverde bovendien ook vier jaar geleden in Grenoble nog eens brons. Overigens is hij nog nimmer wereldkam pioen geweest. De vrij recente toetreding van tienkamper Edy Hubacher, die 2,01 meter lang is, betekende een geduchte ver sterking voor de Zwitserse bob- sleesport. De Russische dames hebben revanche genomen voor de ne derlaag die zij vier jaar gele den in Grenoble on het onder deel 3-5 km estafette cross country leden tegen Noorwe gen en Zweden. Onder aanvoe ring van Galina Koelakova, die in navolging van Ard Schenk haar derde gouden medaille pakte, bouwde het Russische trio met verder nog Loebov Moekasjeva en Alevtina Oloenina een voor sprong op van meer dan een minuut op Finland. Noorwegen dat in Grenoble won, kwam ditmaal niet verder dan het brons. De Noorse coach Odd- mund Jansen verklaarde niet meer te hebben verwacht- Nog steeds hoos over de uit latingen van Gerard Maarse na het Europese kampioenschap in Inzeil, toen hij zei: „de pe riode Stien is afgelopen?" „Neen, ik ben niet rancuneus. Ik was er wel door geprikkeld. Ik heb het zelf niet in de kran ten gelezen, maar anderen hebben het mij verteld. Ik vond het smaad. Bovendien moet er een we derzijds vertrouwen bestaan tussen trainer en rijdster. Het kwaad was evenwel geschied. We hebben hier tegen elkaar gezegd, dat we er het beste van zullen maken". En dat beste was goud. Atje Keulen-Deelstra, dit maal ln de schaduw van Stien Baas, had vooral tegen zich zelf gevochten en moest daar bij de overwinning prijs geven. Stien daarentegen was vol zelfvertrouwen op het ijs ge komen, vroeger zelfs dan nor maal om ontspannen in te kun nen rijden, en had het hoogste op de Olympische Spelen be reikt: een gouden medaille. Op beiden mag het vaderland trots zijn. Goud, zilver of brons. Zij hebben mede Ne derland gemaakt tot één van de meest succesvolle tijdens de elfde Winterspelen van Sappo-" ro. De Amerikaanse Diane Holum, die zich op de 3000 meter met zilver tussen de Nederlandse rijdsters op het erepodium wist te werken.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 7