Stroomvoorziening stagneert steeds meer „GIJ ZUT BISSCHOP VAN IEDEREEN" Klacht van advocaat wegens mensenroof Paus tot mgr. Gijsen: DOORGEREDEN NA DODELIJK ONGELUK SEIKO Bezetting Academie Groningen opgeheven Rustige betoging in Eiuiiskillen Dagelijks bestuur van NVJ afgetreden POLITIE BIJ CONTROLE BESCHOTEN Drug-vangst van politie Eindhoven Gestolen schilderij uil Bergen op Zoom teruggevonden stad streek VERZOEK AAN MINISTERS KOM COLLEC TEREN VOOR ANGOLA GUNSTIG GENERATOREN Personeel krant wijst fusie af Franse erkenning Bangladesj ZALVING i UTRECHT de officiëlQ tijdwaarnemer Olympische Winterspelen '72 Administratie kantoor uitgebrand; politie vermoedt opzet Maandag 14 ibui 5 7 GRONINGEN (ANP) De bezetting van het academiegebouw van de universiteit van Groningen is zaterdagmiddag omstreeks drie uur opgeheven. Het gebouw was sinds vrijdagmiddag even na half vijf bezet door ruim tweehonderd studenten. Op een laatste vergadering bijgewoond door in totaal bijna vijf honderd studenten werd zaterdagmiddag besloten tot opheffing van de bezetting omdat de bezetting inmiddels volledig aan haar doel had beantwoord. Het ging de studenten erom om adhesie te betuigen aan het universiteitsbestuur dat vrijdag besloot om af te treden en om duidelijk te protesteren tegen het'beleid van mi nister De Brauw inzake de universitaire bestuurshervorming. Be sloten werd op 23 maart de verkiezingen voor een universiteits bestuur zoals minister De Brauw dat wenst, te boycotten. Ook de actie tegen de verhoging van het collegegeld zal worden voort gezet. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De Am sterdamse advocaat mr. J. van Bennekom heeft bij de officie ren van justitie te Amsterdam en Utrecht een aanklacht inge diend tegen de Amerikaanse le- gerautoriteiten op Soesterberg wegens „mensenroof", dan wel „wederrechtelijke vrijheids beroving" van de 23-jarige Amerikaanse deserteur Patrick Volden. Tevens heeft hij de of ficieren van justitie om een on derzoek gevraagd naar de rol die de Amsterdamse politie en de marechaussee bij de aanhou ding en overlevering van de Amerikaan hebben gespeeld. De Amerikaan, een uit Duits land gedeserteerde militair, werd op 3 februari door de Amsterdamse politie aangehou den terwijl hij in het bezit was die volgens mr. Van Bennekom van hasjiesj. De politie droeg hem over aan de marechaussee op eigen initiatief de Ameri kaanse legerautoriteiten op de hoogte stelde en hun vroeg of zfj Volden onder hun hoede wilde nemen. Deze is daarop „min of meer vrijwillig", zoals mr. Van Bennekom het uitdruk te naar Soesterberg overge bracht, waar een dienstdoende sergeant afgelopen woensdag meedeelde dat hij naar de Duit se grens was gebracht, aldus de Amsterdamse advocaat. Mr. Van Bennekom, die op verzoek van de Nederlandse vriendin van Volden op de ba sis Soesterberg contact met hem heeft opgenomen, verklaarde zaterdag desgevraagd dat hij het uitgesloten acht dat de Amerikaan vrijwillig naar Duitsland of de Verenigde Sta ten is teruggekeerd. „Een jaar geleden al heeft Volden zich bij het Jongeren Advies Cen trum in Amsterdam gemeld voor inlichtingen over een asyl- aanvrage in ons land. Op Soes terberg deelde hij mij nog mee onder geen voorwaarde naar zijn land terug te willen", al dus mr. Van Bennekom. Een woordvoerder van het ministerie van justitie bevestig de dat er op 3 februari een Amerikaanse deserteur met de initialen P. V. in Amsterdam was aangehouden. „Hij moet echter op basis van vrijwilligheid aan de Ameri kaanse autoriteiten zijn over gedragen. Volgens onze gege vens heeft hij een verklaring getekend dat hij niet naar Duitsland, maar wel naar de Verenigde Staten wil gaan", zo deelde de woordvoerder zater dagavond mee. (Van onze redactie binnenland) Nijmegen De werk groep Zuidelijk Afrika Nijmegen heeft de minis ters Schmelzer (Buiten landse Zaken) en Boer- tien (Ontwikkelingshulp) gevraagd als collectant op te treden bij een huis- aan-huis-actie op 18 en 19 februari in Nijmegen voor humanitaire, medi sche en educatieve hulp aan de bevolking van An gola. Bedoeling van deze uitnodiging is „de minis ters alsnog de gelegen heid te geven hun be weerde afkeuring van het Portugese kolonialisme in daden om te zetten". Het verzoek is een re actie op het besluit van de ministers geen goed keuring te verlenen aan de subsidie van 9500, voor de koffieactie van het Angola-comité, toege kend door de nationale commissie ontwikkelings strategie. „U heeft gezegd het be leid van Portugal in zijn koloniën principieel af te wijzen. Maar telkens wanneer u de gelegenheid krijgt deze mooie woor den in daden om te zet ten, Iaat u deze voorbij gaan", zo zegt de werk groep in een brief aan de ministers. ENNISKILLEN (RTR) De demonstratie in het Noordierse Enniskillen tegen de interne ringsmaatregelen van de rege ring in Belfast is zondag vreed zaam verlopen. Ongeveer 4.000 mensen namen aan de manifes tatie deel die organisaties voor gelijke burgerrechten voor rooms-katholieken en protes tanten hadden georganiseerd, ondanks het algemene demon stratieverbod. ZWARE DRUK OP HEATH (Van onze correspondent) LONDEN De stakende Britse mijnwerkers hebben in het half verduisterde land hun strijd zo goed als gewonnen. Het door de conservatieve regering ingestelde seini-juridische hof van onderzoek is tijdens hef weekend aan het werk gegaan onder voorzitterschap van lord Wilber Farce van wie met ongekende snelheid een aanbeveling voor een aan zienlijke loonstijging ten gunste van de 280.000 mijnwer kers wordt verwacht. Er zal nauwelijks zijn vol te houden dat daarmee dan het aanzien van de regering-Heath is gered. Nog steeds is de openbare mening de stakers gunstig gezind. De strenge noodmaatregelen hebben daarin geen verandering gebracht. Het gehele land kan door de rantsoenering van elek triciteit voorlopig nauwelijks op halve kracht werken. Volgens de somberste voor spellingen zal volgende maand zelfs het huidige niveau van de stroomvoorziening niet zijn vol te houden, tenzij voordien de mijnstaking wordt beëin digd. Hoeveel honderdduizend Britten vandaag niet kunnen werken is nog niet bekend, maar er wordt geschat dat er over drie weken 20 miljoen werkelozen kunnen zijn: onge veer driekwart van de werk- nemende bevolking. Een van de meest ergernis wekkende onmiddellijke gevol gen van de verstoring der stroomleverantie is niet het on geregeld uitvallen van de straatverlichting, maar de om standigheid dat 4 miljoen straatlantaarns overdag bran den, omdat de automatische schakelaars van streek zijn ge raakt. Urenlang waren de lan taarns gisteren bij heldere zon neschijn aan, terwijl in de avonduren de straten van Lon den donkere paradijzen werden voor dieven en overvallers, zelfs in districten die niet aan de beurt waren om duisternis te moeten verduren Voor de socialistische oppo sitie is de 20 maanden sinds Edward Heath de verkiezingen won de toestand nog niet zo gunstig geweest om de rege ringsstijl van deze minister president te veroordelen. 0 Binnen een half uur brandde gisteren een huis in de Vro lijkstraat in Amsterdam geheel af; vier verdiepingen en de zolder werden in de as gelegd. De Amsterdamse brandweer hoefde niet zonder aanmoediging te werken, er was veel belangstelling. De voorganger van de heer Heath, labourleider Harold Wilson, hield zaterdagavond 'n sarcastische toespraak waarin hij Heath met keizer Nero ver geleek. De zeilende en musice rende vrijgezel Heath, die zelfs niet aan land kwam toen Noord-Ierland in de zomer van het vorig jaar naar een nieuw dieptepunt tuimelde, werd in deze rede van de socialistische aanvoerder „een minister-pre sident voor halve dagen" ge noemd. „Heath is er nu in ge slaagd om Groot-Brittannië nog slechts de helft van de tijd te laten werken", aldus Wilson. Veel bedrijven schaften voor een minimale stroomvoorzie ning een draagbare Japanse ge nerator aan nadat een jaar ge leden de arbeiders van de elek trische centrales nogal ramp zalig hadden gestaakt. Honda hoopt 2000 van die installaties af te leveren en geeft voor rang aan ziekenhuizen en be jaardentehuizen. De elektrische centrales heb ben nog ongeveer 6 miljoen ton steenkool in voorraad. Een groot deel daarvan kan niet worden gebruikt, omdat de aan voer van onmisbare chemische hulpmiddelen is verstoord door agressieve stakingspiketten. Er is een rouleringssysteem waardoor de meeste stroomver bruikers om de andere dag minstens tweemaal gedurende drie uur worden afgesneden. Niettemin moest gisteren op het middaguur de netspanning met 6 pet. het wettig toege stane maximum worden ver laagd. Alleen de vereniging van Schotse whiskeystokers had goed nieuws: er zijn geweldige voorraden, toereikend voor maanden en maanden, zelfs als er voorlopig niet kan worden gedestilleerd. HEERLEN (ANP) Het per soneel van het Limburgs Dag blad heeft zaterdag op een ver gadering in Heerlen de raad van commissarissen van het blad gevraagd voor 1 maart a.s. een duidelijke uitspraak te doen over mogelijke fusieplan nen. Het personeel acht de noodzaak van een fusie niet aanwezig en wil dat er zeker tot 1 januari 1974 geen fusiebe sprekingen worden geopend. DACCA (Rtr.) Frankrijk heeft Bangladesj erkend. De minister van buitenlandse za ken van het voormalige Oost- Pakistan, Abdoel Samad Azad, verklaarde dat zijn regering za terdag een mededeling van de ze strekking van de Franse re> gering had ontvangen. Mgr. Desiderio Collino uit Argentinië en mgr. Gijsen (lin- kerfototijdens hun wijding tot bisschop in de Sint-Pieter in Rome. Op de foto rechts zijn kardinaal Alfrink, mgr. Gijsen en paus Paulus te zien. (Van onze correspondent) ROME „De eisen van ons ambt, met de totale toewijding die zij met zich brengen, houden ons verre van elke vaste of dubbelzinnige band met de wereld. Doch tegelijkertijd herinne ren zij ons eraan dat wij daar zijn voor de wereld, voor haar verheffing en haar heiliging, voor haar bezieling en haar con secratie. Wee de herder, die, al was het ook slechts één schaap veronachtzaamd, want hem wordt rekenschap van allen ge vraagd. De bijbelse, profetische en evangelische traditie wijzen ons op deze geduchte strengheid. De liefde van Christus heeft ons het charisma van de herderlijke macht verleend voor alle mensen, inzonderheid voor hen, die, zoals het tweede Vaticaanse concilie heeft gesteld, in enig opzicht zijn afgeweken van de weg der waarheid". Dat zei de paus gistermorgen in zijn preek tot mgr. Gijsen en 18 andere priesters, alvo rens hen samen met kardinaal Alfrink en de Ierse prelaat kar dinaal Conway, bisschop te wij den. Eenheid en tucht, zo kan men de preek van Paulus VI samen vatten. „De apostolische opvol ging is de waarborg van de een heid, waarvoor Christus is ge storven en verrezen", aldus de paus. Hij vervolgde: „Het is ons niet ontgaan dat men er voor al de laatste tijd behagen in heeft geschept de charismati sche kerk te plaatsen tegen over de hiërarchische kerk, als of het gaat om twee onder scheiden, ja, erger nog, ver schillende en tegengestelde or ganen. In feite echter vallen in de bisschoppelijke macht het charisma en het gezag samen. Wij betwisten stellig niet de bijzondere charisma's van de gelovigen, integendeel. Maar deze aan de gelovigen gegeven charisma's zijn, zoals wordt be nadrukt door St.-Paulus, on derworpen aan de discipline, welke uitsluitend verzekerd kan worden, in naastenliefde, door het charisma van de her HEERLEN (ANP) De Heerlense politie zoekt naar een automobilist die met grote snelheid is doorgereden na in Heer len de 61-jarige G. Stel te hebben doodgereden. Het slachtoffer, dat tijdens het oversteken werd geschept, kwam op de motorkap terecht en werd daarna op het wegdek geslingerd. De voorruit van de auto is volgens de politie ver brijzeld. Een automobilist die het ongeluk zag gebeuren heeft nog ge probeerd de auto, Waarin zich drie of vier mannen bevonden, in te halen. Maar de auto, vermoedelijk een grijs-blauwe Opel uit het bouwjaar 1961 of 1962, reed te hard. De auto valt op door de „eiecvonnlge achterlichten". derlijke autoriteit. En met deze zending is het college van bis schoppen belast". Voorafgegaan door paus Pau lus en z{jn belde mede-conse- cratoren legden alle in de St.- Pleter aanwezige kardinalen, 27 In getal, onder wie kardi naal Willebrands, en alle bis schoppen, ruim 100, onder wie mgr. Van Lierde, 's pausen vicaris voor Vaticaanstad, dr. Gijsen en de anderen de han den op. Na de zalving legde Paulus VI de Nederlandse bisschop en zijn gezellen ook het evange lieboek op, met de woorden: „Ontvang het evangelie en pre dik het woord van God met veel geduld en rechtgelovig heid". Vervolgens overhandig de hij hun onder gebed ring, mijter en staf. Tot besluit daalden de 19 wijdelingen met de heilige va der, kardinaal Alfrink en kar dinaal Conway, af onder het altaar van Bernini om zich te bezinnen op het graf van Chris tus' eerste plaatsbekleder. Toen mgr. Gijsen de St.-Pieter ver liet, juichten enkele tientallen pelgrims hem warm toe. De plechtigheid in de basi liek, waarin de zon van het Romeinse voorjaar harpen van licht had neergezet, duurde bij na drie en een half uur. Zij be gon met tien minuten vertra ging, omdat kardinaal Alfrink bij aankomst in de sacristie be merkte dat zijn mijter op het Nederlands priestercollege aan de andere kant van de stad was blijven liggen. Ook mgr. Gij- sens 74-jarige vader, zijn zus en zijn zwager, allen uit Sit tard, ontvingen de communie uit handen van Paulus VI. De 'ïeremonie werd slechts bijge woond door genodigden, onder wie het voltallige corps diplo matique en een vijf personen tellende afvaardiging van de Russisch-orthodoxe kerk, die momenteel met de jezuïeten in Rome raadpleegt over de uitwisseling van theologiele- raren en priesterstudenten. Van het Röermonds kapittel was niemand aanwezig. Het had wel een gelukwenstelegram ge stuurd. „Wij zijn ervan overtuigd dat het beleid binnen de Neder landse kerkprovincie juist door zijn openheid een goed beleid ls geweest". Dit zegt de dioce sane pastorale raad van het aartsbisdom Utrecht in een ver klaring „samen met onze bis schop kardinaal Alfrink". De verklaring is gisteren voorgele zen in de kerken van het aarts bisdom Utrecht. DE MIJNINDUSTRIERAAD heeft in Heerlen afscheid ge nomen van Frans Dohmen die als werknemersvertegenwoordi ger 25 jaar deel heeft uitge. maakt van de raad. TWEE GENERAALS en een admiraal zijn benoèmd tot vice- minister van oorlog in Egypte. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) Het dagelijks bestuur van de Ne derlandse Vereniging van Jour nalisten is afgetreden. De ver enigingsraad van de NVJ heeft zaterdag met 29 tegen 14 stem men een motie aangenomen die door het dagelijks bestuur be schouwd werd als een afkeu ring van het tot nog toe gevoer de beleid inzake de c.a.o. voor dagbladjournalisten. In de motie werd gevraagd alleen verder te onderhandelen over een redactiestatuut als daarin een regeling was opge nomen van de positie van de hoofdredacties. Het dagelijks bestuur van de NVJ zou dus de onderhandelingen over de nieu we c.a.o. moeten voortzetten zonder de positie van de hoofd redacties in een afzonderlijk statuut vast te leggen. Het bestuur van de NVJ en de Nederlandse Dagbladpers hadden reeds overeenstemming bereikt over een afzonderlijk modelstatuut voor de hoofdre- dacteis. Het bestuur van de NVJ wilde slechts na goedkeu ring van dit model door da verenigingsraad de onderhan delingen over een redactiesta tuut in de c.a.o. voortzetten. AMSTERDAM (ANP) Twee rechercheurs van de Amstel- veense politie zijn bij een ver keerscontrole beschoten door de inzittenden van een auto, die na een stopteken was door gereden. Tijdens de achtervolging schoot een der inzittenden van de auto drie keer op de politie mensen. Deze bewaarden uit voorzichtigheid enige afstand. Hierdoor verloren zij de auto uit het oog. Het voertuig werd korte tijd later, totaal vernield, in een plantsoen in Amstelveen teruggevonden. Volgens getuigen waren de inzittenden li voet gevlucht. De rechercheurs werden tij dens de lopend voortgezette achtervolging driemaal bescho ten en vuurden zelf eenmaal. De vluchtelingen wisten te ont kenen, 4 In 't kort IN HET Noordspaanse stadje Vitoria is het tot vechtpartijen gekomen tussen betogende ar beiders en de politie. EEN LAOTIAANS lijnvlieg- tuig met 23 mensen aan boord wordt tussen Saigon en Vien tiane vermist. DE JOVD heeft gepleit voor oprichting van een orgaan, waarin overheid, werknemers en werkgevers gezamenlijk overleg plegen over het volume van investeringen. NEDERLAND heeft de ont wikkelingshulp aan Tunesië aanzienlijk verhoogd. Over de jaren 1972 tot en met 1975 zal 50 miljoen gulden beschikbaar worden gesteld. DE SPECIALE afgezant van VN-secretaris-generaal Wald- heim heeft een bezoek gebracht aan de bihari's in Dacca. DE SIMPLON-pas die Zwit serland met Italië verbindt, is door lawines geblokkeerd. TWEE GROTE Gelderse zui velindustrieën (Vecomi, Arn hem en Coberco, Zutphen) heb ben voorgesteld een volledige fusie aan te gaan. DE POLITIE van Cleveland in de Amerikaanse staat Ohio is een klopjacht begonnen op 19 mannen die uit de plaatse lijke gevangenis zijn ontsnapt. DE CHILEENSE regering heeft een staatmonopolie inge steld op de verkoop van perso nenauto's. De prijzen zullen zeer fors stijgen. DE FILIPPIJNEN, die tot dusver een krachtige anti-com munistische politiek hebben ge voerd, zullen handelsbetrekkin gen met communistische landen aangaan. DE DANCING Tiffany's Jn Scheveningen is uitgebrand. Het bedrijf was verzekerd voor 350.000 gulden. DE SURINAAMSE staten, voorzitter Lachmon is op Schip hol aangekomen voor een pri- vé-bezoek aan Nederland. DE ZUIDVIETNAMESE re. gering heeft aan 1457 gevange nen amnestie verleend. DE RUSSISCHE leiders heb ben een uitnodiging aanvaard in april een bezoek aan Irak te brengen. (Van onze corresnondent) EINDHOVEN De Eindho- vense politie heeft zaterdag nacht op het Stationsplein vier mannen uit Soest (W.-Duite- land) aangehouden. Zij waren in het bezit van een groot aantal verdovende middelen, waaronder 20 perfi- tine-tabletten, 87 pakjes mor fine, 1 plastic zakje heroine, een partij hasj en 20 LSD-ta- bletten. In de auto van het viertal werd verder nog een groot aantal injectiespuiten en armklemmen aangetroffen. Da Westduitsers, in leeftijd vari ërend van 19 tot 24 jaar, zijn ingesloten. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Zaterdag middag is het administratie kantoor van de St.-Jozefstieh- ting aan de Hemelrijken In Eindhoven volledig uitgebrand. De politie heeft het sterke vermoeden dat de brand op zettelijk is veroorzaakt. De schade aan het gebouw be draagt een kwart miljoen gul den. Daarnaast is de gehele administratie van de St.-Jozef- stichting, het overkoepelend orgaan van alle katholieke scholen in Eindhoven, verlo ren gegaan. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Het achttiende eeuwse schilderij dat enkele maanden geleden uit de burgemeesterskamer van het stadhuis in Bergen op Zoom werd gestolen, is onbeschadigd teruggevonden onder een cara van die in de bossen stond bij de Wouwse Straatweg. Het schilderij, dat ongeveer 3.000 waard is, werd in 1783 geschilderd door de Haagse portretschilder Jean Humbert en is een portret van postmees ter Jacques ie Jeune. De cara van is eigendom van de arts G. uit Tilburg. Zij was een paar maanden niet bij haar caravan geweest. Toen zij dit weekend terugkwam vond zij het schil derij. Het was vuil' en smerig.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5