WEL NIEUWE OPENING Bemiddelaars in metaal: poging mislukt STEEDS MEER ZEEUWEN TREKKEN ..DE KIEL" AAN Meer nadruk op internationale aspect van kerk We houden het droog vandaag Man ont snapt in wilde jacht aan politie kogels Baby van 12 kilo in Perzië Itoii gestolen in Tilburg EINDHOVEN Pijn Open VEITH Zeven Alpen jagers dood Toeristen vast in Zuidpoolgebied VS-troepen paraat Vietnam in Schaatsen Morgen selectie Kuipers-Van Dijk Man uit Hank doocl na val van trap BISSCHOP GIJSEN NA WIJDING Geen beker voor Feyenoord Door ele haast Mgr. Gijsen spa leentjebuur Makarios in de clinch met kolonels Duizenden gestrand in Peruaanse Andes 1 NOTA RISK LERK VERDRONKEN Sneeuwstormen in Perzië60 doden Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. ZEEUW MAANDAG 14 FEBRUARI 1972 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Zaterdag was er nog een duidelijke dreiging van een depressie voor de carna valsoptochten en andere evene menten van vandaag. Die de pressie is echter gisten via Noord-Frankrijk in de richting van de Alpen getrokken met in dat gebied vrij veel regen. Een zwakke rug van hoge- druk passeert vandaag met droog weer en ook verspreide zonnige perioden. Een volgen de storing ligt ten zuidwesten van Ierland en komt wel naar de Noordzee, maar het regen front hiervan zal op zijn vroegst in de loop van morgen ons land kunnen bereiken. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De 31- jarigc Eindhovenaar Sjef J. heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag de Eindhovense politie op spectaculaire wijze van liet lijf weten te houden. Hij doorbrak een zwaar poiitiecordon, slaagde er in een groot aantal poli- tie-auto's kwijt te rijden en overleefde tussen de bedrijven door vijf scho ten die de politie op hem afvuurde. De politie neemt aan dat Sjef J. gewond is geraakt. Het begon zondagoch tend, even over half drie, met de aanhouding van een auto op de Bosdijk in Eindhoven. Tijdens 'n routine - controle herken de de politie Sjef .1. in de auto van de 27-jarige me juffrouw J. M. uit Waal- rc. J. zat achter het stuur. De man is enige tijd ge leden uit de Prof. Pompe- kliniek in Nijmegen ont snapt. De politie be schouwt hem als gevaar lijk. Zij vermoedde dat J gewapend was. De politiepatrouille nam geen risico en vroeg om assistentie. Twee surveil- lanceauto's spoedden zich naar de Bosdijk. De auto, waarin inej. M. en Sjef .1. zaten, werd door dc drie politieauto's ingesloten: één aan de voorkant, één opzij en één van achte ren. Terwijl twee politie agenten aanstalten maak ten J. uit de auto te ha- vol gas „achteruit". De achterste politiewagen len, gaf deze plotseling werd 25 meter naar ach teren gedrukt en tegen een kerk gesmakt. Tijdens deze manoeu vre hadden de twee agen ten J. door het geopende portierraam vast aan zijn jas. Zij moesten .1. ech'er- loslaten toen hij zich vóóruit uit liet cordon reed. Een politieman loste daarbij op 25 cm af stand een schot op J. De auto bleef echter slinge rend doorrijden waarna nóg een keer op werd gevuurd. Er volgde nu een wilde achtervolging, waarbij verschillende an dere politiewagens wer den ingeschakeld. ,1. ont snapte eerst in de rich ting Den Bosch, daarna in de richting van Oir- schot. Hij werd echter gedwongen via Acht te rug te rijden naar dc Bosdijk. Daar stond hem dc beschadigde politie auto op te wachten. ,1. wilde op dc politieauto inrijden. De politie schoot drie keer op hem, waar na hij andermaal op de vlucht sloeg. Bij Soil raakte de politie hel spoor bijster. DEN HAAG (ANP) „Wij hebben de indruk dat ons werk als bemiddelaars sinds donderdagochtend j.l. openingen voor verder onderling overleg tussen partijen op korte termijn mogelijk zou kunnen maken. Maar desondanks beschouwen wjj de poging als mislukt", aldus prof. dr. W. Albeda, voorzitter van het driemanschap van bemiddelaars gisteravond op een persconferentie in Den Haag. De bemiddelaars gaan over hun poging vandaag rapport uitbrengen aan de drie vakcentrales, die hen om bemiddeling hadden verzocht. De bemiddelaars hebben een voorstel uitgewerkt dat zij voor alle partijen aanvaardbaar achten. Zij beschouwen hun taak als beëindigd. De vijf confessionele organi saties die partij zijn bij de cao 1972 voor de grootmetaal, zijn bereid de voorgestelde oplos sing te aanvaarden. De Indus triebond NVV heeft een voor waardelijk neen uitgesproken. De werkgeversorganisaties heb ben een voorwaardelijk ja uit gesproken. Het voorstel van de bemid delaars houdt in, dat per 1 april a.s. een voorschot van 2 procent op de overeengekomen indexering per 1 juli a.s. wordt verstrekt, dat de vakantietoe slag wordt verhoogd van 6.3 tot 7 procent, en dat er een volledige prijscompensatie komt in de lonen tot een maximum van 7 proeent, wat 6.5 procent was. Als prijscompensatiemaat regel stelde men ook voor de helft van de prijsstijging te compenseren die uitgaat boven de 7 procent. ncn van deze bond. Het breek punt zal hoogstwaarschijnlijk zijn dat niet tegemoet gekomen wordt aan de eis van dc NVV- bond, dat de vakantietoeslag minimaal 1.200,wordt. Kennelijk, aldus ■uc'ïtccr Al beda, hebben de bemiddelaars niet die formule gevonden die dc Industriebond NVV over zijn aarzelingen heeft kunnen heen helpen, ook al heeft men in de kringen van die bond zich langdurig beraden over de mogelijkheden. De werkgeversorganisaties stellen de voorwaarden, dat dit voorstel door alle partijen wordt aanvaard en dat de In dustriebond NW bereid zal zijn een gewijzigde cao 1972 te ondertekenen. Men is nu dus bereid de cao '72 weer open te breken. De bemiddelaars hebben ge meend dat men op de snelste wijze uit de impasse zou kun nen komen, als er een oplos sing zou worden gevonden voor enkele materiële punten Deze waren: de eventuele ach terstand in de prijscompensa tie over 1971 en de regeling in de cao 1972 van de prijscom pensatie in dit jaar. De bemiddelaars hebben de indruk dat het voorwaardelijk neen van dc Industriehond NVV tegen het voorstel een definitief neen wordt als het is voorgelegd aan de beleidsorga- De voorzitter van de werk geversdelegatie, de heer A. Prins, toonde zich gisteravond „niet teleurgesteld" over het resultaat van de bemiddelings poging, „omdat wij in de afge lopen dagen ons nog meer zijn gaan realiseren in wat voor moeilijke en schadelijke situa tie voor onze bedrijfstak wij ons bevinden". Het aanvaarden van wijzigingen op de afgeslo ten cao heeft ons toch wel pijn gedaan, verklaarde de heer Prins. Alles beheersend en heua- lend is nu de definitieve uit spraak van de Industriebond NVV. Diens voorwaardelijk neen moet een onvoorwaarde lijk ja worden, aldus de heer Prins. Hij lichtte toe dat in dien de NVV-bond het voor stel van de bemiddelaars niet aanvaardt, de werkgevers vast zullen houden aan de afgeslo ten cao en dat standpunt is voor hen onwrikbaar, zo stelde hij. (ADVERTENTIE) Met Veith is veiligheid een feit! (4-seizoenenbaud Radiaal 440) BOLZANO (AFP-UPI) Zeven Italiaanse alpenjagers zijn zaterdag door een lawine om het leven gekomen. Zij behoorden tot een een heid die zich ten noorden van Bolzano, in de Dolomieten, be vond. Twee mannen worden vermist. SANTIAGO (RTR) Meer dan 140 passagiers en beman ningsleden van het aan de grond gelopen Noorse cruise schip „Lindblad Explorer" za ten gisteren nog altijd huiver end en moe samengepakt op een Chileens marineschip het Zuidpoolgebied. (Van onze redactie buiten land) SAIGON Het Amerikaan se opperbevel in Saigon heeft zondag voor liet gehele grond gebied van Zuid-Vietnam de toestand van paraatheid afge kondigd. Deze maatregel is getroffen met liet oog op een te ver wachten verhoogde gevechts activiteit van de Noordvietna- mezen en dc Vietcong ter ge legenheid van het Vietnamese nieuwjaar, dat morgen be gint. De Amerikaanse militairen mogen voor onbepaalde tijd nun bases niet verlaten. Het Zuidvietnamese opper bevel heeft voor een periode van tien dagen evenens de volledige toestand van paraas- heid afgekondigd. 26e Jaargang N 0.8776 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) HULST Tijdens het af gelopen weekeinde is duide lijk gebleken dat steeds meer Zeeuwen belangstelling krij gen voor het carnavalsfeest. Het aantal mensen, dat da gelijkse kledij heeft verwis seld voor de boerenkiel met pet of een ander gek pak, neemt toe, evenals de be langstelling voor de carna-. valsoptochten. Die optochten worden steeds beter en uit gebreider. Ook de kwaliteit is aanzienlijk toegenomen. In Hulst, waar deze foto is gemaakt, heeft men dit jaar bijvoorbeeld bijzonder veel werk gemaakt van de praal wagens. In de Vossestad trok de optocht meer mensen dan ooit tevoren. Morgen, dinsdag 15 fe- oruarI, zullen onze kanto ren te Terneuzen, Hulst en Goes vanaf 12.30 uur 's middags gesloten zijn. DlREKTIE DE STEM HAMAR (ANP) De se lectiewedstrijden tussen Harm Kuipers en Jappie van Dijk voor een plaats in dc Neder landse ploeg voor dc strijd om het wereldkampioenschap het komende weekeinde in Oslo, zullen morgen in Hamar wor den gehouden. Dc twee con currenten rijden dan een 500 meter en een 5000 meter. De rijder met het beste puntento taal kwalificeert zich voor Bislet. (Van onze correspondent) IIANK Dc 31-jarige A. van Dorlniont uit Hank is in de nacht van zaterdag op zon dag na een val van dc trap in zijn woning overleden. Hij brak bij de val zijn halswervels. Het ongeluk ge beurde om half zes 's morgens, toen het slachtoffer naar bene den wilde gaan. Boven op de trap verloor hij zijn even wicht. (Van onze correspondent) ROME In een Interview direct nadat hij door dc paus in de St. Pieter tot bisschop was gewijd, heeft bisschop Gljscn verklaard, te hopen, dat men in Nederland goed zal zien, dat de paus door deze gcslc wil tonen hoe belangrijk liij Nederland vindt in het ka der van dc wereldkerk. Juist daarom beeft hij een Neder landse bisschop uitgenodigd hier gewijd te worden, aldus mgr. Gijscn. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Dc uitschakeling van Feyenoord door Spar ta voor de bekercompetitie was de grootste verrassing van de gisteren verspeelde bekerwedstrijden. De Rotterdammers moes ten na een half nur verlenging toen dc stand nog steeds 2-2 was, bij het strafschoppen nemen hun meerdere erkennen in de Kasteelbewoners. Eveneens verrassend was de nederlaag die PSV in Volendam te incasseren kreeg. Met deze 1-0 zege bezorg den de Volendammers PSV de zoveelste ontgoocheling in dit voor hen zo teleurstellend verlopen seizoen. (Van onze correspondent) ROME De uitnodiging van de paus was zo laat geko men, dat: mgr. Gijsen naar zijn zeggen „als een naakte bisschop" in de eeuwige stad was gearriveerd. Een met paars afgezette toog, een sjerp en een staf heeft hij kunnen lenen van mgr. Pignedoli, se cretaris van de congregatie voor de geloofsverkondiging. Zijn ring, hem geschonken door zijn naaste verwanten, en zijn borstkruis, cadeau van zijn neven en nichten, werden hem pas op de avond voor zijn wijding gebracht door twee journalisten uit Limburg. Aan de kleinodiën, beide van massief goud en bezet met een amethyst, twee dagen en nach ten gewerkt. Het was zo kort. dag, dat hij zelfs geen -tijd meer had gevonden om er mee naar de keurmeester te gaan. om er een merkie te laten inslaan De journalisten hadden ze door de Italiaanse douane ge smokkeld. „De paus wil Nederland la ten zien hoeveel waardering hij voor Nederland heeft en om het daardoor ook te ster ken en te betrekken in die wereldkerk. Dat lijkt voor de paus - naar mij toeschijnt - niet moeilijk, omdat wij Ne derlanders immers van ouds her door de kleinheid van ons land gedwongen worden een rol te spelen. Wij zijn ook de eersten geweest die voor in ternationale samenwerking hebben geijverd." En de nieuwe bisschop ver volgde: „Op kerkelijk leven kunnen we daarom onmogelijk achterblijven. Ook daarin moeten we echt progressief zijn. Daarom moeten we meer het internationale karakter van de kerk benadrukken dan het nationalisme." Mgr. Gijsen vond het een prachtige ge beurtenis, dat. kardinaal Al- frink als mede-consecrator naar Rome gekomen was. In een slotwoord sprak de bis schop er zijn teleurslellinj .over uit, dat er zoveel beroe ring om hem is: begrijpelijk in de Nederlandse verhoudin gen, maar hij zal de laatste zijn die erdoor van zijn stuk raakt, zo zei hij. Kardinaal Alfrink wordt vanochtend door dc paus in privé-audiëntie ontvangen. Hij vliegt vanmiddag naar ons land terug. De paus zal deze dagen ook een privé-audiëntie verlenen aan mgr. Gijsen diens vader, zus en zwager Dc nieuwe bisschop blijft nog enkele dagen in Rome. Tijdens een t.v.-uitzending van KRO-Brandpunt uit Rome heeft de vader van de nieuwe bisschop verklaard, dat de be noeming van zijn zoon tot bis schop geheel onverwacht is gekomen en een grote eer voor hem persoonlijk is. Hij noemde hem „een fijne jon gen", die van de eerste jaren van zijn priesterschap af als vooruitstrevend bekend stond. Hij heeft veel vrienden onder de jeugd. (zie verder pagina 5) MAKARIOS (Van onze redact!» buitenland) NICOSIA-ATHENE Dc betrekkingen tussen Grieken land en Cyprus hebben een absoluut dieptepunt bereikt nadat de Griekse regering in een brief aan president Maka rios van Cyprus een aantal eisen had gesteld. De Griekse kolonels willen dat Makarios een regeling van nationale eenheid vormt, die terdege rekening houdt met de Griekse politiek. Griekenland staat ook op overdracht aan de VN-troepen op het eiland van de wapens die Makarios on langs uit Tsjechoslowakijc heeft. ingevoerd. Gevreesd wordt dat deze gebruikt zullen worden tegen de tegenstanders van Makarios of de Turkse gemeenschap op het eiland. Makarios heeft nog niet geant woord op de brief. Er is even wel geen sprake van dat hij of een van zijn ministers zat af treden om plaats te maken voor een andere regering. TEHERAN (AF) Een vrouw in Iran (Fcrzië) heeft het leven geschon ken aan een baby, een jongen, van 12 kilo. Het in Teheran ver schijnende blad Kayhan meldt dat de baby een maand te laat werd ge boren. De geboorte vond plaats met de keizersne de. De moeder, 32, had reeds zes kinderen. De zwaarste baby tot nu toe schijnt in 1961 ge boren te zijn in Zuid-Tur- kije. Deze jongen woog 11 kilo bij zijn geboorte. LIMA (RTR) Hoog in de Peruaanse Andes zijn vijfdui zend mensen en tweeduizend vracht- en personenauto's ge strand. doordat aardverschui vingen een smalle, kronkelen de bergweg hebben ver sperd. De meesten hebben onder dak gevonden in bergdorpjes of krijgen proviand van oprui- mingsploegen. TILBURG (ANP) Voor ruim f 18.000 aan Perzische tapijten is in dc nacht van zaterdag op zondag verdwenen uit een winkel aan de Schouwburgring te Tilburg. De indringers hebben hun buit met verstand van zaken uitgekozen Zij waren binnen gekomen door een deur van een souterrain te forceren. UTRECHT (ANP) Dc Amsterdamse notarisklerk E. Pecreboom (41) is zaterdag morgen verdronken in de gro te plas in Vinkeveen. Hij zat met een vriend in een gehuurd bootje dal plotse ling door de golfslag bij een zandzuiger volliep en zonk. Zijn metgezel slaagde erin de zandzuiger zwemmend te be reiken. TEHERAN (Reuter) In het noorden en westen van Perzië zijn de afgelopen vier dagen zestig mensen om het leven gekomen ais gevolg van sneeuwstormen, lawines en felle koude. Door de zware sneeuwval strandden ongeveer 4.000 rrizirers on au'oweg tussen Teheran en de Kaspi sche Zee.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1