KRASNOVA: „ANNE WAS GEWELDIG" TIENER ANNE HENNING SUPERIEUR OP 500 M Uitslag 500 m Zweden geklopt door Tsjechen Anne Henning: Wereldrecord in Heeren veen ALS U HET MAAR WEET „Ard is gepakt" Oranje pakt naast medailles DIT ZIJN ONZE PRIJZEN DAG IN-DAG UIT, WEEK IN-WEEK UIT MEDAILLE- VERDELING Roddel op Schiphol Tyldom de beste crosser sport Tragedie REUZESLALOM VOOR THOENI Italianen op kop Vrijdag 11 februari 1972 17 21 (Van onze speciale Verslaggever) SAPPORO „Wij zijn onder de indruk van het rijden van Anne Henning. Het was de eerste keer dat ik tegen haar reed. Geweldig, wat een tempo", zei Ve ra Krasnova, die met Ludmilla Titova Olym pisch kampioene Anne Henning flankeerde bij de ontmoeting met de internationale pers. Ze gaf onomwonden van haar bewondering blijk. „Ze is nog zo jong, dat ze in de toekomst haar wereldrecord ongetwij feld nog zal verbeteren", voegde Ludmilla Titova hieraan toe. Het had er in gezeten, dat Anne Henning dit wereldre cord nu reeds scherper gesteld had. De kampi oene, met haar lange blonde haren, enigszins schuchter door de grote belangstelling van jour nalisten en cameramen sen, hierover zelf: „Ik weet het niet. Mogelijk. Ik moest wel gaan staan om een botsing, mogelijk een val, te vermijden. Ik was zo dicht bij haar, dat ik Burka onmogelijk kon ontwijken". Anne Henning, die na het toegewezen protest een tweede kans kreeg beslist was dat haar beste tijd zou gelden noemde het een moeilij ke zaak zich voor de tweede keer op een krachtsexplosie in te stellen, vooral omdat ze reeds zeker van de gou den medaille was. Dat zij er niettemin in slaag de haar in de eerste rit gemaakte tijd viertiende seconde te verbeteren, stempelt haar tot een groot kampioene. Het vraag- en ant woordspel, zoals dit zich na elke cérémonie proto- colaire in de catacomben van het Makomanai-ijs- stadion afspeelt in het Japans, in het Engels, in het Russisch (vandaag), in het Duits, had ditmaal drie lieftallige meisjes als onderwerp. Wie zul len morgen in de stoelen op het podium plaatsne men na de 1000 meter? Anne Henning: „Ik zal er voor rijden, maar nu kan ik nog niet zeggen hoe ik mij morgen voel....". Ludmilla Titova: verbeteren." ,Anne Henning gaat wereldrecord weer (Van een speciale verslaggever) SAPPORO Blonde Anne Henning kon tenslotte toch breeduit lachen. De 16-jarige studente uit Northbrook, het schaatscentrum van Amerika, waar ook de wiegt van Dian- ne Holum stond, beleefde op de 500 meter van de Olympi sche schaatswedstrijden te Sapporo een angstig moment. Haar landgenoten, die zich koesterden in de zon op de wederom met tienduizenden bezette tribunes, hielden de adem in. Hun grote favoriete scheen het slachtoffer te worden van een domme fout van de 17- jarige Canadese Sylvia Burka, met wie zij aan de startlijn had gestaan. Anne Henning, veruit de snelste sprintster ter wereld, houdster van het we reldrecord, was zo snel weg na het startschot, dat zij, ondanks de buitenbaan, gelijk met Bur ka aan de kruising arriveerde. En toen kwam het fatale mo ment. In plaats van haar te genstandster zoals de regle menten bepalen voorrang te verlenen, bleef Burka door schaatsen in haar baan, waar door Anne Henning genood zaakt was in te houden om een botsing te vermijden. De Amerikaanse kwam geheel rechtop, moest even „free wheelen", alvorens zij weer voluit verder kon schaatsen. Met haar energieke korte slag, aangedreven door een hoog opgevoerde motor, klauwde zij voort en toen zij door de fi nish ging, stond daar op het scorebord toch de veruit beste tijd. Een protest van Ameri kaanse zijde werd ingewilligd: Anne Henning mocht overrij den. En nadat alle andere deelneemsters tevergeefs had den gepoogd de 43.73 te over treffen, bewees de Ameri kaanse ten tweede male veruit de sterkste sprintster te zijn. Haar 43.33 sec., die zij bij haar „revanche" verwezenlijk te, werd de winnende tijd en het nieuwe Olympische re cord. Ontroostbaar Sylvia Burka waarschijnlijk driekleur in top, geen oranje op het ereplatform. Het was ook niet verwacht. Atje Keu len-Deelstra, opgegroeid op de Friese korte banen, geschoold op de lange baan, was met 44.89 seconde de snelste Ne derlandse. Zij werd ermee zesde en daarmee bleef haar naam tot het einde van de wedstrijd op het scorebord vermeld. Elke illusie op een medaille is er ditmaal in het Nederlandse kamp evenwel niet geweest. Want toen Atje in haar duel met de Olympi sche kampioene van 1968, de 25-jarige Russische Ludmilla Titova, werd verslagen, stond er reeds een betere tijd: 44.75 van de Westduitse Monika Pflug. Titova, die al op de eerste honderd meter 11.12 tegen 11.36 sneller was, gleed in mooie stijl naar 44.45, de concurrentie moest zich toen echter nog presenteren en Anne Henning was hiervan de eerste. Op verpletterende wij ze stelde zij haar kandidatuur voor het goud en niemand zou haar die nog kunnen betwis ten. Noch de 21-jarige Russin Vera Krasnova, die in haar race tegen de vergeefs haar volgende Elly van de Brom tot 44.01 kwam, noch de twintig jarige Sheila Young, die even eens in een geweldig hoog be wegingstempo over de baan ging de typische stijl van de Amerikaanse sprinters maar toch niet die speed kon ontwikkelen als de snelste rijdster ter wereld, Anne Hen ning. Sheila Young kwam met haar 44.53 juist naast het ere podium, waarop evenals de dag tevoren een Ameri kaanse de centrale figuur was. Ditmaal echter niet geflan keerd door twee Nederland sen, maar door twee Rusinnen: Vera Krasnova rechts en Lud milla Titova links. Het was het eerste succes voor de Rus sische schaatsafvaardiging in Saporro. was de jonge uit Winnipeg, door haar schuld was Anne Henning een nieuw wereldrecord ontgaan het incident betekende voor de Amerikaanse toch zeker een verlees van anderhalve se conde bovendien, geheel uit haar evenwicht, kwam zij op de laatste honderd meter nog ten val en gleed in de sneeuwvlakte naast de baan. Zij moest door een tranendal. Een kleine tragedie In een zonnige wereld. Bij de cérémonie protocolai- re ditmaal geen Nederlandse (Van onze gever) speciale verslag- De uitslag van de 500 meter is: 1 Anne Hen ning (VS) 43.33, 2 Vera Krasnova (Rus) 44.01, 3 Loedmilla Titova (Rus) 44.45, 4 Sheila Young (VS) 44.53, 5 Monika Pflug (W. Did) 44.75, 6 Atje Keulen-Deelstra (Ned) 44.89, 7 Kay Lun da (VS) 44.95, 8 Alla Boetova (R.) 45.17, 9 Sa chiko Saito (Jap) 45.35. 10 Elly van de Bron. (Ned) 45.62, 11 Sigrid Sundby (Noor) 45.70, 12 Paula Dufter (W. Did) 45.77, 13 Ruth Budzisch (O. Did) 45.78, 14 Ca therine Priestner (Can) 45.79, 15 Ann Sofie Jarnstroem (Zwe) 45.83, 16 Arja Kantola (Fin) 46.12, 17 Kirsti Bier- mann (Noor) 46.18, 18 Ylva Hedlund (Zwe) 46.24, 19 Lisbeth Berg (Noor) 46.33, 20 Trijnie Rep (Ned) 46.60, 21 Ry- oko Onozawa (Jap) 46,70 22 Joeng Hie Choi (Z. Kor) 46.74, 23 Sylvia Flipsson (Zwe) 46.78. 24 Tuula Vilkas (Fin) 46.85, 25 Donna McCan- nel (Can) 47.30, 26 Ky- ung Hee Lee (Z. Kor) 47.75, 27 Monika Stuetz- le (W.Dld) 48.15, 28 Soek Pak (N. Kor) 55.80, Val), 29 Sylvia Burka (Can) 55.80 (ge diskwalificeerd). Na 24 nummers van het pro gramma is de medailleverdc ling bij de Olympische spele- in Sapporo als volgt: (resj goud,zilver, brons) 1. Rusland 4 4 3 2. Oost-Duitsland 4 3 5 3. Zwitserland 3 2 2 4. Nederland 3 2 1 Noorwegen 2 4 4 6. West Duitsland 2 1 7. Ver. Staten 2-2 8. Italië 2 - - 9. Oostenrijk 12 2 10. Zweden 1 12 11. Japan 111 12. Finland - 2 1 13. Canada - 1 - 14. Tsj. Slowakije - - (Van onze speciale verslag gever) SAF'PORO De Italianen Paul Hil'digartner en Walter Pladkner hebben in de wed strijden voor tweezitters ro delen na de eerste manche de leiding met een tijd van 44,21 seconden. De Oostduitsers Horst Hornlein en Reinhard Bredow staan tweede met 44,27 seconden. Klaus Bonsack en Wolfram Dietler, eveneens u'it Oostduitsland, bezetten de derde plaats met 44,69 seconden Daarna volgen de Japanners Satoru Arai en Masatoshi Ko- bayashi. die 44,73 seconden lieten afdrukken. Mg*#;: De Amerikaanse Anne Henning op weg naar de finish van de 500 meter dames die haar het Olympisch goud zou opleveren. Op de achtergrond haar ploeggenote Kay Lunda die haar aan moedigt. (Van onze sportredactie) SCHIPHOL De Neder landse schaatsploeg is na een korte x-ustpauze in Nederland (1 nacht) afgereisd naar Oslo om zich voor te bereiden op de wereldkampioenschappen. Het oponthoud in Nederland ken merkte zich (uiteraard) door een grote belangstelling voor Ard Schenk. De kampioen kwam daarbij ook nog even in opspraak, toen hij door de douane apart werd genomen in een kamertje. De in de hal verzamelde menigte raakte in de greep van de roddel („Ze hebben Ard gepakt") en die werd er niet minder op toen Schenk even later per politie-, wagen wei-d afgevoerd. De ver klaringen: Schenk had aangifte gedaan van een flinke hoeveel heid cadeaus, en souvenirs waarna de douane het correc ter vond om hem zijn koffers achter gesloten deuren te laten openen dan voor honderden ga pende mensen. Zijn aftocht in de politiewagen na de controle waarbij Schenk „vrijuit" ging werd aangeboden door behulpzame agenten die in de gaten kregen dat de suppor ters al te opdringerig waren. (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO Het verschil in gemoedsgesteldheid tussen de coaches van de ijshockeyte- ams van Tsjechoslowakije en Zweden was na afloop van het door de Tsjechen met 21 ge wonnen duel hemelsbreed. Terwijl Billy Harris, die de Zweden onder zijn hoede heeft, nors de baan verliet zonder acht te slaan op de vele vragen van perszijde, praatte de gelukkige Tsjechi sche trainer Vladimir Kostka honderduit. „Doelman Dzurila was vana vond buitengewoon goed en (Van onze gever) speciale verslag- SAPPORO (ANP) Met een geweldige krachtsinspan ning op de laatste tien kilo meter heeft de Noor Paal Tyl dom de gouden medaille ge wonnen op het langste Noordse nummer: de 50 km cross coun try. Het zilver was voor zijn landgenoot Magne Myrmo en het brons voor de Rus Viatsje- slav Vedenin. Tien kilometer voor de finisch lagen Tyldom en Myrmo nog op de derde en vierde plaats achter de Zwit ser Werner Geeser (uiteinde lijk zesde) en de Rus Fedor Simasjov. dat was de beslissende factor. Toen ik eenmaal wist dat we de wedstrijd konden winnen, gaf ik opdracht aan de spelers zelf de meest doelmatige tak- tiek toe te passen. Dat heeft succes gehad". Tot vier minuten voor het einde stond Zweden nog voor door een treffer van Lindh. Maar toen sloegen de routi niers Holik en Nedomansky toe. De wanhoop van de Zwe den kende geen grenzen meer. In de laatste halve minuut haalde Hari-is zelfs doelman Holmqvist van de baan en zet te hij een zesde aanvaller in. Maar ook dat mooht niets ba ten. De Amerikanen behielden nog een kleine kans op de bronzen medaille door Finland met 41 te verslaan. Reeds na vijftien seconden stond het te am van de Verenigde Staten voor door een treffer van Sar- ner. Weliswaar kwamen de Finnen even later gelijk, maar doelman. Curran, die eerder al had uitgeblonken tegen Tsje choslowakije, was verder op permachtig. Op de laatste wedstrijddag speelt Tsjechoslowakije tegen Rusland, Zweden tegen Fin land en de Verenigde Staten tegen Polen. De stand in de a-groep, met voor ieder team nog een wed strijd te spelen, is nu: 1 Rusland 2 Tsj.-Slowakije 3 Zweden 4 Ver. Staten 5 Finland 6 Polen 4 3 4 3 4 2 4 2 4 1 4 0 De stand in de b-groep: 1 W.-Duitsland 3 3 0 0 2 Noorwegen 3 2 0 1 3 Japan 3 111 4 Zwitserland 3 0 2 1 5 Zuid-Slavië 4 0 13 (ADVERTENTIE) 55 55 SAF'PORO De Italiaan Gu stavo Thoeni is in Sapporo winnaar gewoiden van de reu zeslalom. Zijn totaaltijd over de twee manches was 3.09.62 (1.32.19 en 1.37.43). Tweede werd de Zwitser Edmund Brugmann (3.10.75) en derde Wei-ner Mattle (3.10.99), even eens een Zwitser. (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO Eenmaal ge hinderd en nog een tijd van 43.73 seconden en dan - nog geen uur later - 43.33. Twee tijden, die beide goed waren voor goud. Goud over goud om zo te zeggen. Een kenschets, die ook van toepassing is voor de geboren kampioene, de in- nemencbe 16-jarige Amerikaan se scholiere Anne Henning. Sinds 1971 beheerst zij de in ternationale sprint als geen andere rijdster in de geschie- Diane Holum: Van dezelf de vereniging lid als Anne Hen ning. denis van de schaatssport - de op 6 september 1955 in Ral- leigh (Noord-Carolina) gebo ren Amerikaanse, 1.70 meter groot en 66 kg. wegend, begon op elfjarige leeftijd met hard rijden. Toen zij in 1971 voor het eerst van Amerika naar Euro pa kwam, verbeterde zij in Inzeil meteen het wereldre cord. Ook op de duizend meter is de zelfbewuste Amerikaan se inmiddels al een halve se conde sneller dan de gezamen lijke wei'eldelite. Op de 500 meter heeft ze internationaal nog nooit een nederlaag gele den. Met 42.75 seconden is zij houdster van het officiële we reldrecord. Tijden van 42.6 van Davos en 42.5 van Inzeil wachten nog op erkenning. Evenals de Olympische kampioene op de 1500 meter Dianne Holum is Anne Hen ning lid van de Northbrook- speed skating club, het enige schaatscentrum van betekenis in de Verenigde Staten, dat geheel op pai-tiouliere basis wordt gefinancierd. Sinds het wereldkampioen schap van het vorig jaar in Leningrad toen zij Loedmilla Titova met ruim een seconde versloeg, heeft Anne Henning vast geloofj in een Olympi sche triomf. Zij was er zo van overtuigd, dat zij - naar eigen zeggen - het bij de kruising met Bui-ka - rustig aan deed om niet te worden gediskwali ficeerd. Toen de tijd, die zij er desondanks uitperste, een winnende bleek te zijn, miste zij bij de tweede maal toch lets van de inspiratie, die no dig is om in de buurt van het wei'eldirecord te komen. Anne Henning hoopt zo'n wereldre- coi'd bij een volgende gelegen heid te verwezenlijken. Wellicht bij het wereldkam pioenschap te Heerenveen...

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9