BEMIDDELAARS IN METAAL-CONFLICT HOPEN Alle partijen vandaag om tafel mriTUiTii Wijding van Gijsen in gr, shoestring PATRIA Los van protesten F Vanavond 8000 man méér naar huis AKKOORD CAO- KLEIN METAAL Geen peuters, wel kleuters Geen plafond bij prijsindexering Deense nep-brieven VREUGDE OM KAMERBESLISSING Hallo, commentaar binnenland buitenland Nederlandse bisschop tegen plantage- ondernemers Angola-koffie smaakt niet 0VER weinig zaken kan men zwart-wit denken. De meeste "'ereldoroblemen hebben twee kanten, zijn historisch te plaatsen, kortom men moet ze „genuanceerd" benaderen. Gelukkig hoef je bij een probleem als dat van de Portugese onderdrukking in Angola niet genuanceerd te doen. Op die oorlog kun je alle schuttingwoorden plakken, die er denkbaar zijn en dan nog benader je maar een deel van de werkelijk heid. Het bewijsmateriaal over deze vuile oorlog is ruim voor handen. In dat materiaal kan men o.a. lezen, dat Portugal een groot deel van de miljoenen, die het aan Angolese koffie ver dient, gebruikt voor een oorlog, die ook onze regering ver werpelijk vindt. Auteur moet meesterspiou betalen Hartverwarmend Jeugdorganisaties verontwaardigd Shoestring is' 't kleine zusje van de gewone friet Onderzoek hart en vaatziekten keuze vrij beslist bij Briimij Vrijdag 11 februari 1972 13 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - OIRSCHOX Nederlandse legerplaatsen val len voortaan in de weekends stil. Ook de parate hap (8000 man) raag naar huis, vanaf vandaag. Het aantal mi litairen dat in de weekends op en neer zal reizen bedraagt dan 32.000. Stilte in de leger plaatsen. Ook stilte in de al daar neringdoende cafetaria's en cafés. Mevrouw Willems van café Willems in Oirschot heeft de soldaten al lang vergeten. Haar bestaan is niet (meer) afhankelijk van de militaire soldij. Ze lacht wat meewarig: „Het is foute boel geworden toen ze beter gingen verdienen. Kijk, eerst kwamen ze met hun tientje hier, ook al omdat er toen leuke dingen achter de tap stonden, wel, die zijn, net als ik ook weer wat ouder ge worden, dat gaat zo, maar het voornaamste is dat ze meer poen kregen en naar Eindho ven afzakten en dan daar naar striptease gingen kijken. En dat parate weekend, dat dat is afgeschaft, daar merken we dus zowat niets van." In 't Harde valt het met de gevolgen voor de middenstand ook wel mee. Om te beginnen zijn er op heel de Veluwe, en dat geldt voor de legerplaatsen Nunspeet, Harderwijk, Ermelo, Nieuw Miliigen en Stroe al heel wat cafetaria's en café's die om godsdienstige redenen zondags gesloten zijn. En dan zegt cafetariahouder Regtenschot opgewekt: „Ik ben er veel beter aan toe dan eerst meneer. Nu komen ze voor taan zondagsavonds uit de bussen en de treinen en dan wil er wel iets in. En dat kan, want ik heb vergunning tot twee uur 's nachts. Kijk, eerst kwamen de jongens op maan dagmorgen terug. Dan vang je niet veel." De Spoorwegen verwachten dat de afschaffing van het pa< rate weekend op bepaalde uren op vrijdag- en zondaga vond een toename van het rei- zigersvervoer zal veroorzaken van 20%. Op vrijdagavond wordt daarom de capaciteit van één trein op de lijn 't Harde (J:\Vezep-Utrecht va drie wagens verdubbeld tot zes. TEFE, Brazilië (KNP) De Nederlandse bisschop Joa quin de Lange, prelaat van Tefé in het Braziliaanse Ama zonegebded, heeft zich solidair verklaard met de priesters van zijn gebied, dié in staking zijn gegaan uit protest tegen de uitbuiting van de arbeiders in de rubberplantages. De priesters weigerden de mis op te dragen voor de plantage eigenaren of hun de sacramen ten toe te dienen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Werknemers- en werkgeversonderhande laars over de cao voor de klein metaal hebben overeen stemming bereikt over een loonsverhoging van 3 procent per 1 januari en 1,5 procent per 1 april. Op 1 juli en 31 de cember zullen de Ionen aangepast worden aan de prijsstij gingen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/ ROTTERDAM De drie bemiddelaars in het conflict in de metaalindustrie, die gisteren aparte besprekingen hebben gevoerd met verte genwoordigers van werknemers en werkgevers, hopen vanmorgen alle partijen samen en tegelijkertijd om de tafel te krijgen. Veel mededelingen zijn er niet verstrekt na de besprekingen met de Industriebond NVV, de confessionele bonden en de werkgevers. Voorzitter Groenevelt van de NVV- bond zei dat hij een „goed gesprek" had gehad. De bemiddelaars, de heren W. Albeda, Th. Coppes en R. Wijkstra, hadden uitsluitend inlichtingen gevraagd om zich op de hoogte te kunnen stellen van de situatie. Gisteravond laat was nog niet bekend of het bemidde lingstrio in de gesprekken be paalde punten had ontdekt, op grond waarvan een poging tot bemiddeling met succes zou kunnen worden gedaan. Ver wacht werd vannacht dat in ieder geval een uitnodiging uit zou gaan voor een gezamenlijk gesprek vandaag. Wij hebben er dan. ook wel wat moeite mee, dat diezelfde regering een actie afkeurt, die gericht is tegen diezelfde mis dadige oorlog. We doelen hier op de koffie-actie van het Angola-comité, die de zegen kreeg van de Nationale Com missie Ontwikkelingsstrategie, waarvan prins Claus voor zitter is. Minister Boertien van Ontwikkelingssamenwerking heeft laten weten, dat het (koffie)-project neerkomt op een handelsboycot en dat de regering daaraan niet kan meewerken. Hij vindt dat een vorm van sanctie waartoe „niet door de geëigende organen van de VN is opgeroepen". Het lijkt ons een zwak en wat ge zocht argument. Wie NU iets voor Angola wil doen, moet NU een daad stellen en zich niet verschuilen achter een oproep van de VN, die, zo heeft de praktijk wel geleerd, zelden wordt gehonoreerd. Geen woorden maar daden, zei prins Claus onlangs over de ontwikkelingssamenwerking. In die geest heeft het Angola- comité gehandeld, toen het zijn koffie-actie voorbereidde. De actie is een duidelijke poging om te protesteren tegen de on derdrukking en uitbuiting van negers in Angola. We hoeven er niet eens onze koffie voor te laten staan, een ander merk is al voldoende. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Pas op bij ontvangst van aangeteken de brieven afkomstig van „World Trade Directories" uit Kopenhagen. Deze „fir ma heeft nl. vooral aan za ken en bedrijven in geheel Nederland aangetekende brieven gestuurd. De brief is onder rembours. Tegen beta ling van f 230,mag de postbesteller de brief afleve ren. Bij opening blijkt de- brief slechts een soort offer te te zijn van een firma die adressen wil verkopen. PTT'ers op alle Nederlandse postkantoren kijken thans uit naar dit soort brieven van de „World Trade Di rectories". Met opzet heeft de -Deense verzender firma's en bedrijven als geadresseerden uitgekozen. Dat bood de meeste kans van slagen. Wanneer de postbestel ler bij een kantoorbediende komt met een brief en de me dedeüng: „Een aangetekende brief. Mag ik 230 gulden ont vangen en dan hier even teke nendenkt de ontvanger gemakkelijk, dat het een be stelling betreft en dat het wel goed zal zijn. In sommige gevallen is aan gifte gedaan bij de politie. De PTT vermoedt, dat de meeste ontvangers de brief hebben ge weigerd. Bovendien is voor zover bij de PTT thans bekend nog geen geld naar het Deen se adres overgemaakt .Geld dat wel al is binnengekomen, wordt op aanwijzing van de cetrale directie nog niet naar Denemarken gestuurd. Brie ven die nog moeten worden be zorgd, komen niet in de bestel ling. Hiervoor m'oete-n echter nog nadere maatregelen wor den getroffen, omdat het brie ven betreft, die voldoen aan al le postale voorschriften. De PTT heeft inmiddels con tact opgenomen met de Deense posterijen. Het bleek dat zich achter de firmanaam „World Trade Directories" een postbus houder in Kopenhagen ver schuilt, waardoor niet de in druk wordt gewekt, dat men hier met een gevestigde zaak heeft te doen, aldus de PTT. Het overleg met de Deense posterijen wordt voorgezet. Op ongeveer vijftig postkan toren in ons land zijn de Deen se zendingen gesignaleerd. Men schat, dat van de ongeveer hon derd brieven er een stuk of twintig tot dertig betaald zijn. LOS ANGELES (UPI) De auteur Leon Uris moet 352.350 dollar plus rente beta len aan de voormalige Franse meesterspion Philippe de Vos- joli, wiens ervaring op spiona- gegebied het materiaal gele verd heeft voor het door-Uris geschreven succesboek 6To paz'. De Vosjoli di Uris beschul digd heeft van contractbreuk verklaarde voor de rechtbank dat de schrijver en hij in 1965 overeengekomen zijn het ho norarium voor het boek samen te delen. Opperrechter Howard Schmidt bepaalde dat De Vos joli recht heeft op de helft van het honorarium dat Uris al gekregen heeft en van dat wat hij nog zal krijgen. De Vosjoli is hoofd geweest van de Franse geheime dienst in de V.S. De stakingsacties in het Rijn mondgebied gingen gisteren onverminderd voort, ondanks het uitzicht op een eventuele oplossing van het conflict. De vijfde stakingsdag begon bij Verolme-Rozenburg anders dan op voorgaande stakingsdagen. Een aantal werknemers bezette de poort, drukte de hoofdpor tier een lijstje in de hand met een aantal namen van perso neelsleden die wel de werf op mochten. De poortbezetting hield op deze enkelingen na al het personeel buiten de poort. Ook bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij, Gusto en Wilton-Feyenoord gingen de acties door. Daarentegen gin gen de 400 werknemers bij de werf Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan de IJssel na de middagpauze weer aan het werk. Enige honderden stakers zijn gistermiddag opgemarcheerd naar het Marconi-plein in Rot terdam, waar een gesprek werd gevoerd tussen de Verolme- directie en de ondernemings raad van het bedrijf. De beto gers hielden zich zeer rustig. ,Een hartverwarmende de monstratie van het groeiend zelfbewustzijn van Nederland se werknemers, die het beu be ginnen te worden in de wereld een uitzonderingspositie in te nemen met betrekking tot de stakingsvrijheid, een van de meest elementaire rechten in een democratische samenle ving". Aldus „De Vakbeweging", het officiële orgaan van het NVV over de stakingen in de metaal. Het blad noemt de acties „zeer begrijpelijk". Het begin van de behande ling van het hoger beroep van de Industriebond NW tegen het kortgedingvonnis van mr. Stheeman, is om louter juri- disch-technische redenen een week uitgesteld. De bond zal zijn g,g. memorie van grieven nu 17 februari voorleggen. AMSTERDAM Twaalf jongeren organisaties hebben in een brief aan premier Bies heuvel hun verontwaardiging uitgesproken over de weige ring van de regering de door de nationale iCommissie ontwik kelingsstrategie voorgestelde subsidie aan het Angola-comi té te verstrekken. De commis sie had het comité f9.500 toe gekend voor zijn actie tegen het gebruik van Angola-koffie. (Vervolg van pagina 1) Woensdagavond berichtte kardinaal-staatssecretaris Vil- lot telegrafisch aan kardinaal Alfrink, dat de paus de motie ven van de Nederlandse bis schoppen om van de voorgeno men wijding van mgr. Gijsen in Rome af te zien had over wogen, maar argumenten voor deze wijding van groter ge wicht achtte dan de door de Nederlandse bisschoppen aan gevoerde bezwaren. Tegelijk deelde de staatsse cretaris mee, 'dat de paus mgr. Gijsen voor de wijding had uitgenodigd en zijn wens her haalde, dat kardinaal Alfrink hieraan zou deelnemen. In een spoedberaad hebben de bisschoppen vandaag in 's- Hertogenbosch andermaal overlegd of kardinaal Alfrink namens hen aan de wijding zou deelnemen. Tijdens deze vergadering hebben de bis schoppen ook met mgr. Gijsen gesproken. In dit gesprek is het de bisschoppen gebleken, dat mgr. Gijsen het betreurt, dat het oordeel over de bis schoppen, uitgesproken in zijn brochure „De priester en de crisis in de kerk" verstaan wordt als een rechtstreekse beschuldiging, omdat dit niet zo is bedoeld. Verschil van visie wil echter niet zeggen, dat hij niet in loyaliteit zou willen meewer ken met de bisschoppenconfe rentie. Op grond hiervan en omwille van het belang van de eenheid binnen de kerk beslo ten de bisschoppen, dat kardi naal Alfrink zondag als mede consecrator bij de wijding aanwezig zal zijn. De bisschappen doen een dringend beroep op de ge loofsgemeenschap in Neder land de w-are intentie van hun beslissing te willen begrijpen. Zij hopen ook dat niemand hierin een overwinning ziet van zijn eigen standpunt ten koste van dat van anderen' Tot zover het secretariaat van de Nederlandse bisschoppen conferentie. De verklaring is gedateerd te Utrecht, 10 februari 1972. fn aansluiting op het com muniqué van de Nederlandse bisschoppenconferentie, deelt het secretariaat van het bis dom Roermond het volgende mee: „De niejiw benoemde bis schop van Roermond, mgr. dr. J. A. M. Gijsen, heeft gedu rende de laatste tijd contact gehad met een aantal leiding gevende personen in het bis dom om zo goed mogelijk over het bisdom geïnformeerd te worden. In de komende weken voor zijn bisschopswijding had hij deze contacten willen voortzetten. Thans is hij onverwacht door Rome uitgenodigd om door de paus tot bisschop ge wijd te worden. Het is zijn uitdrukkelijke bedoeling na de wijding verder te gaan met zijn informatieve contacten' en op die manier het positieve, dat in de voorbije jaren in hel bisdom is opgebouwd, te on derkennen eh tevens een ver trouwensrelatie op te bouwen 9oor de toekomst". De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid van stemmen de voorgestelde samenvoeging van de gemeen ten Beverwijk, Velsen en Heemskerk tot een nieuwe ge meente ljmuiden verworpen. De voor- en tegenstemmers kwamen zowel uit regerings als oppositiepartijen. De uitslag leverde gejuich en applaus op van tegenstanders van deze door min. Geertsema voorge stelde samenvoeging, die op de publieke tribune de debatten hadden gevolgd. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) Bij na duizend kleuterleidsters uit heel Nederland hebben de le den van de Eerste Kamer voorgehouden, dat het fout is als er peuters op de kleuter scholen worden toegelaten. De Tweede Kamer wil een expe riment in deze richting moge lijk maken. De leidsters drin gen er bij de senatoren op aan dit tegen te houden. Drie weken geleden begon nen enige kleuterleidsters uit Zeist en Harderwijk een handtekeningenactie, die nog voortduurt. De initiatiefneem sters meenden, dat de leden van de Tweede Kamer zonder kennis van de situatie op de kleuterscholen hebben beslo ten tot het experiment drieja rige kinderen naar de kleuter scholen te sturen. Deze me ning is thans door 923 leid sters onderschreven. Dit zullen er, naar wordt verwacht, nog meer zijn geworden als medio volgende maand de Eerste Ka mer onderwijszaken be spreekt. De kleuterleidsters menen, dat de driejarigen nog niet passen in de speel-werksfeer van de kleuterschool. Boven dien hebben peuters andere ruimten, materialen, daginde ling en aanpak nodig. Voor dit laatste hebbben de kleuter leidsters ook geen opleiding gehad. Als driejarigen al in een schoolverband zouden kunnen worden opgenomen, gaat dit volgens de kleuterleidsters heel wat kosten. Als dit geld inderdaad beschikbaar zou zijn, zou het beter gebruikt worden als het werd besteed aan verbetering van het kleu teronderwijs, opdat alle kin deren twee jaar optimaal aan dacht en onderwijs zouden l kunnen krijgen", aldus de kleuterleidsters. Shoestring smaakt héél apart bij 't eten, in plaats van aardappelen. Maar... de nieuwste smultopper uit Amerika smaakt ook heerlijk bij 'n frisdrank of 'n biertje. U bakt dit slanke snackje in de frituur of koekepan en zénder olie of vet in de oven of onder de grill. ■^VOORGEBAKKEN Shoestring is 'n nieuw diepvries- produkt van CHIPS in het zakje met de rode ruit De vakantiebijslag wordt verhoogd van 6,4 naar 6,8 pet. De minimum-vakantiebijslag wordt verhoogd van f 55, naar f72,per maand terwijl de vakantie wordt uitgebreid met één dag. Heit akkoord is bereikt onder voorbehoud van goedkeuring door de beleidsinstanties van werkgevers- en werknemers bonden. Naar de christelijke metaalbond in zijn blad „Het Metaalbedrijf" schrijft, is in het principe akkoord het bij sturingspercentage voor de prijzen vastgesteld op 6,5 pro cent. Ondanks dilt plafond is er in feite toch geen sprake van een maximum-compensa tie voor de prijsstijigiragen. Af gesproken is dat als zou blijken dat de prijzen met meer dan 6,5 procent omhoog gaan aan het einde van de cao, die voor 1972 geldt, niet meer hoeft te worden onder handeld over een verdere com pensatie tot 7,5 proeenit. Als de prijzen met méér dan 7,5 pro cent zouden stijgen dit jaar, dan wordit er wel opnieuw over onderhandeld. De branches, die onder de cao klein metaal vallen zijn: het metaalbewerkings-, carros serie-, loodgieters- en fitters-, centrale verwarminigs-, koel- technisch-, modelmakers-, tweewielers- en isolatiebedrijf en de goud- en zilvernijver heid. In totaal werken onge veer 150.000 man in de klein metaal. (ADVERTENTIE) Patria Maisk - zuiver plantaardige, energie gevende mais-biscuit. 55 55 (Vervolg van pagina 1) „De zaak is," aldus onze bron, „dat de laatste weken een twin tigtal bisschoppen zijn be noemd in alle werelddelen: in Australië, Ierland, Argentinië, Columbia, India, zelfs achter het „ijzeren gordijn", Roemenië, en op de Romeinse curie (vier secretarissen van discasteria Het leek paus Faulus een prach tige gedachte hun gezamenlijk in Rome de wijding toe te die nen teneinde de universaliteit van de kerk te benadrukken. Hij vond dat zeker mgr. Gij sen daarbij niet mocht ontibre- ken, omdat Nederland met zijn ongeveer 80 missiebisschoppen relatief de meest universele provincie van de kerk is. Zijns Inziens zou hij de hem zo dier bare Nederlandse katholieken hebben beledigd, als hij de bis schop van Roermond niet had uitgenodigd." De Vaticaanse zegsman voegde er aan toe: „Ik weet zeker dat de Heilige Va der zeer verheugd zou zijn, in dien kardinaal Alfrink mgr, Gijsen kon vergezellen." Gevraagd naar zijn commen taar op in ons lafid circuleren de geruchten dat het Neder landse episcopaat zou hebben geweigerd mgr. Gijsen te wij den, verklaarde de Vaticaanse zegsman: „Dat is een even boosaardige als waanzinnige veronderstelling. Ik hoef slechts te verwijzen naar het communi qué waarin de Nederlandse bis schoppen hem in hun midden hebben begroet." Het nieuws vaii mgr. Gijsens wijding kwam in Rome als een volslagen verrassing. De woord voerder van de Heilige Stoel, prof. Frederico Alessandrini, en zelfs de procurator van het Ne derlandse episcopaat bij de Heilige Stoel, mgr. J. Damen, die als rector van het Neder lands priestercollege de bis schoppen steeds gastvrijheid verleent, wisten gistermiddag nog van niets. Mgr. Gijsen wordt vanmiddag in Rome ver wacht. DEN HAAG (ANP) Het is de bedoeling nog dit voor jaar een begin te maken met het experimenteel inzetten van een aantal tbc-consultatie- bureaus voor onderzoek op hart- en vaatziekten. Voorlo pig wordt voor deze experi menten gedacht aan Rotter dam, Doetinchem en Tilburg. Minister Nelissen (Financiën) deelt dit mee in antwoord op vragen vanuit de Tweede Ka mer over het verslag 1970 van de Algemene Rekenkamer. De vastenavondkleding ligt natuurlijk schoon gewassen en gestreken klaar, in afwachting van het vele zweet dat de komende dagen ongetwijfeld in een niet te stuiten stroom door alle kielenaden naar bui ten zal gutsen. Vanavond, zo verneem ik, zullen reeds de eerste cama- valspilsen getapt worden. Ik zag openingsbals voor van avond aangekondigd op de plei nen en straten dezer contreien. En dat deed mij niet zo'n deugd als u misschien ver wacht had. Nee, ik vind eigenlijk: car naval is carnaval, en dat loopt van - op z'n vroegst - zater dagmiddag tot medio de nacht van dinsdag op woensdag. Dat moet je niet tot st.-juttemis willen rekken of vervroe gen. Dat ondermijnt de kwaliteit. Je moet geen enkel feest te vroeg beginnen, noch te lang laten uitlopen. Een feest groeit naar - laten we zeggen - een climax toe en dient daarna af- respectievelijk volgebouwd te worden. En dan is het op. Er wordt misschien wel te weinig nagedacht over het specifieke karakter van het feest dat carnaval heet. Dat is een bij uitstek traditioneel feest. Met strenge organieke regels. In die regels zit overi gens een speling van hier tot gunder, van Oeteldonk tot Krabbegat, zal ik maar zeg gen, maar daar moet je wel binnen blijven. Goed, ik geef toe dat het bovenstaande ook geklets van hier tot gunder is, maar het dient gezegd.. Het'zit er dik in dat minis ter van justitie Van Agt deze week onze onvolprezen prijs als doordraver van de week in de wacht gaat slepen. Tenslot te is een vaart van 102 km per uur op een weg waar 70 de absolute limiet is, niet iets wat je van een lid van het be zadigd, wijs, braaf en kalm ka binet-Biesheuvel direct zou verwachten. Nu is nt eerder gebleken dat Van Agt, de image van een soort enfant terrible in deze regeringsploeg aan het krijgen is, maar laten we het wel fijn houden. En, meneer Van Agt, dat regeren Jcan wel eens even wachten, hoor. Wij wachten doorgaans veel langer totdat we iets van Jullie regeren merken. Het Angola-comité is bij de regering wel erg op de koude koffie gekomen. Geen subsidie voor de anti- Angola koffie actie, maarrrrr „De regering wil geen twijfel laten bestaan aan haar princi piële afwijzing van het Portu gese standpunt m.b.t. de over zeese gebiedsdelen van dit land", aldus minister Boertien, Liever wil hij daden stellen "in het kader van de VN". Bezadigd, braaf, wijs en kalm, bovendien gebeurt er dan tenminste niets. En dan hoop ik u morgen de laatste pre-carnavaleske afle vering te kunnen voorleggen. Prettige voorpret vandaag! MERIJN. (ADVERTENTIE) I IK B£H l/fiLBootp, I DB mscorre v/nv I IH! KIJK EB<? scfterip. OPT \KUHTUOOK. B/JBB/LU/J. .*V

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5