Y.S. voeren plotseling oorlogsactiviteiten op Pauswijdt mgr. Gijsen zondag zelf tot bisschop NEDERLAND NIET ERG LEEFBAAR ALFRINK - OP DRINGEND VERZOEK - MEDE-CONSECRATOR Geheimzinnigheid rond arrestaties na gas-aanslagen Tweespalt in hulp aan Papoea's Koningin naar klooster Alfrink vanavond in Brandpunt Duizenden in Iran vermist LUCHTMACHT IN INDO-CHINA VERDUBBELD Politie zoekt illegale stokerij in West- Zeeuwsch- Vlaanderen Vaticaanse bron: „Wijding in Rome staat los van protesten' Bejaarde vrouw dood gevonden in Z.-Willemsvaart CNV-jurist: vonnis van mr. Stheeman stond al vast Vrijdagavond tot 9 uur en zaterdag tot 6 uur geopend LIFA Zitmeubelindustrie n.v. ÉÉN MAN IN AMSTERDAM GEPAKT Glazenwasser viel 14 meier Vervuilers te Antwerpen Belg ontvoert en doodt ex-verloofde Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. ZEEUW VRIJDAG li FEBRUARI 1972 I 26e Jaargang No. 8774 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m: 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem DEN HAAG (ANP) Ne derland is zeker niet een land, dat uit een oogpunt van leef baarheid verkieslijk is boven alle andere landen. Bij een vergelijking van de leefbaar heid van veertien landen (der tien westerse en Tsjechoslo- wakije), gemaakt door het Britse weekblad „The Econo mist", komt ons land ergens onderaan op de ranglijst te staan. Het blad heeft de leefbaar heid in die veertien landen vanuit een sociaal oogpunt be zien en bij zijn vergelijking een aantal sociale aanwijzin gen gebruikt, zoals het aantal moorden, zelfmoorden en ver keersdoden, het aantal artsen, de bevolkingsdichtheid, hel aantal studenten, het aantal huizen met badkamer, de au todichtheid en de economische groei. Nederland komt o.a. we- I gpns zijn grote bevolkings dichtheid op de negende plaats en, als de frequentie van de echtscheidingen wordt meege rekend op de tiende plaats, ohgeacht of men het voorko men van veel echtscheidingen positief of negatief beoordeelt. Bovenaan de lijst staan landen ais Canada, Zweden, de Vere nigde Staten, Australië en En geland. Ook Zwitserland, Ja pan en Frankrijk worden ver kieslijker dan Nederland be vonden. Onderaan komen West-Duitsland en België. In moorden en zelfmoorden slaat Nederland weer een beter fi guur. Alleen in Spanje en Ita lië komen minder zelfmoorden voor en alleen in West-Duits land en Spanje minder moor den. Wat zelfmoorden betreft, staat Tsjechoslowakije er liet slechtst voor. Jm TEHERAN (AP) Et zouden minstens 6.001) mensen worden vermist na zware sneeuwstormen in Iran (Perzië). Ook Zuid-Iran zou nu door zware sneeuwval zijn lamgelegd, waar ten minste 4.000 mensen in het gebied van Ardekan vast zonden zitten of be graven zouden zijn onder acht meter hoge sneeuw, (Van onze redactie ken uit uitlatingen van de buitenland) woordvoerder van het ministe- OMAHA/WASHINGTON rie van defensie in Washington De Amerikanen hebben hun en van ingelichte kringen bij luchtvloot in Indo-China de af- het SAC, het hoofdkwartier van gelopen 24 uur meer dan ver- de strategisohe luchtmacht in dubbeld. Dit is gisteren geble- Omaha in de staat Nebraska. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - CADZAND Na lange tijd speuren heeft de douanerecherche een goede slag geslagen in de strijd te gen een illegale alcoholstoke rij. waarvan vermoed wordt, dat die „ergens" in West- Zeeuwseh-Vlaanderen of Wal cheren staat. In de nacht van woensdag op donderdag slaag de men erin nabij Cadzand een Vauxhall in beslag te ne men die een lading van 700 liter spiritus bevatte. De spiri tus had een alcoholgehalte van ongeveer 96 procent en werd vervoerd in jerrycans. De auto, die een Belgisch nummerbord had, werd be stuurd door een chauffeur, die, nadat hij zijn wagen tot stil stand had gebracht, aan de douane wist te ontsnappen. Tijdens de achtervolging, die ergens tussen Oostburg en Sluis begon en waarbij soms snelheden van tegen d e 160 km per uur werden bereikt, is de chauffeur kennelijk ner veus geworden en liet zijn wagen met lading voor wat het was en nam de benen. Het is niet onmogelijk dat heit ook Belgen zijn die de stokerij financieren. Het risico bij illegale grensovertreding met het eindprodukt wordt kennelijk minder geacht dan het risico van stoken in België zelf, waar speciale opsporings brigades zijn belast met de opsporing van deze „geheim stokerijen". De markt voor de illegale alcohol moet ook fn België worden gezocht, omdat daar nog verschillende kleine li keur- en drankfabriekjes zijn, die grif 100 frank per liter (belastingvrije) alcohol beta len. De waarde op de zwarte markt van de gisteren in be slag genomen alcohol, die mo menteel in Terneuzen staat, wordt geschat op ruim vijfdui zend gulden. Voor het stoken van deze Illegale alcohol dient als voor naamste grondstof suiker. Een vuistregel hierbij is dat 100 kg suiker 50 liter alcohol ople vert. Desgevraagd zei de Brugse procureur des konings ons dat het hem niet bekend is dat de Belgische politie bij het onderzoek is betrokken. FRANCO MARIA MalfattI ver trekt vandaag uit Brussel voor een vijfdaags bezoek aan Ja pan. (ADVERTENTIE) 'i .77 (Van dent) onze correspon- ROME Het besluit van paus Paulus om per soonlijk mgr. Gijsen zondagmorgen a.s. in de St. Pieter tot bisschop te wijden staat helemaal los van de protesten te gen de benoeming. De paus heeft zijn geste geenszins bedoeld als een zoethoudertje voor degenen die zich kritisch tegenover de nieuwe bisschop van Roermond hebben opgesteld, maar ais een blijk van zijn bijzondere waardering voor en zijn rotsvast vertrouwen in de katho lieken van Nederland. Dit heeft een Vaticaanse bron ons gisteren in een exclusief gesprek verze kerd. Op onze opmerking dat sommigen in ons land 's pausen gebaar precies andersom uitleg gen d.w.z. als een afkeu ring van de manier waarop de kerkprovincie reilt en zeilt, antwoord de de zegsman „Dat zijn dan de gebruikeleijke beroepsontevredenen. Hun zienswijze ontbeert elke grond. Zij doen mij denken aan het verhaal van de kardinaal die na heel lang aarzelen en na eindeloos inleidend ge praat de moed vond Leo de Dertiende tc vertel len dat er kritiek op zijn doen en laten was. Waarop de paus zei: „Als Onze Lieve Heer er al niet in slaagt het ie dereen naar de zin te maken, hoe kan ik dat dan?" (Zie ook pagina 9.) DEN BOSCH (ANP) De recherche van de gemeentepo litie in Den Bosch stelt een on derzoek in naar de identiteit van een in de Zuid-Willems- vaart gevonden dode vrouw van ongeveer 65 tot 70 jaar. Men heeft het vermoeden dat zij een Belgische is. De vrouw had Belgisch geld bij zich. 'UTRECHT (KNP) Het secretariaat van de Nederlandse bisschoppenconferentie heeft gis teravond het volgende meegedeeld: „Op per soonlijke uitnodiging van paus Paulus VI zal de ïlieuwbenoemde bisschop van Roermond, mgr. J. A. M. Gijsen zondagmorgen 13 februari door de paus zelf zal worden gewijd. Dit geschiedt tijdens een plechtigheid in de St.-Pieter, die reeds eerder was vastgesteld en waarin een aantal cu rie-functionarissen en priesters uit verschillende delen van de wereld de bisschopswijding zullen ontvangen. Hiervoor is mgr. Gijsen alsnog uitgenodigd. Afgelopen zondag heeft de paus aan kardinaal Alfrink voorge steld bij deze wijdinifaa.. vcric tc zijn als mede-consecrator. Na dat de bisschoppen na afloop van hun vergadering van dinsdag 8 februari j.l. aan de paus in overweging hadden gegeven, van zijn voornemen af te zien, heeft kardinaal Villot woensdagavond telegrafisch bericht, dat de paus mgr. Gijsen had uitgenodigd en dat hij de aanwezigheid van kardinaal Alfrink op hoge prijs stelde. In een vandaag te 's-Ilerto- gcnboscli gehouden extra-ver gadering, die ten dele werd bij gewoond door mgr. Gijsen, heeft het episcopaat besloten, dat kardinaal Alfrink aan deze uit nodiging gevolg zal geven. De aarzeling van de Neder landse bisschoppen deze uitno diging aan te nemen, was inge geven door de gedachte, dat de wijding van mgr. Gijsen een langere voorbereiding en pas torale begeleiding van de ge loofsgemeenschap vergde om in alle oprechtheid tot de wijding te kunnen overgaan en mgr. Gijsen in het bisschoppencolle ge te kunnen opnemen. Reeds hadden zij daartoe een afspraak gemaakt voor een eer ste gezamenlijk gesprek met mgr. Gijsen op aanstaande za terdag. Tegelijk achtte het epis copaat een gesprek van de nieu we bisschop met de verschillen de instanties van het bisdom Roermond noodzakelijk. De bis schoppen betreuren het dat de ze langere voorbereiding onder de huidige omstandigheden on mogelijk is geworden. Het aanvankelijke verzoek van paus Paulus VI om van zijn voornemen tot wijding van mgr. Gijsen op 13 februari in Rome af Ac zien, was ingegeven door de vrees van de bisschop pen, dat dit gebeuren door zeer velen in Nederland niet zou worden verstaan als de door de paus bedoelde zichtbare uit drukking van de verbondenheid van de kerk van Nederland met paus en wereldkerk. Zij vrees den, dat het integendeel een aanleiding tot grotere verdeeld heid binnen de geloofsgemeen schap zou worden. In hun bovengenoemde bood schap na hun vergadering van dinsdag 8 februari te Breda, verklaarden zij de paus hun be reidheid, in Nederland alles te doen wat in hun vermogen ligt, opdat priesters en gelovigen de benoeming van mgr. Gijsen zouden aanvaarden zoals paus Paulus aan de bisschoppen had gevraagd in zijn persoonlijke brief van 20 januari, waarin hij hun mededeling deed van de benoeming van mgr. Gijsen. (Vervolg op pagina 9.) MGR. GIJSEN KARDINAAL ALFRINK UTRECHT (ANP) „De heer Stheeman wist reeds voordat hij de pleidooien had gehoord, hoe zijn beslissing zou luiden. Dit valt onder an dere af te leiden uit zijn hou ding tijdens het geding en uit het feit dat hij de schorsing van de zitting niet benutte om zijn vonnis te formuleren, maar rustig naar een restau rant ging om de maaltijd te gebruiken". Mr. D, van de Kam, juri disch medewerker van het Christelijk Nationaal Vakver bond, zegt dit in „Het Metaal bedrijf' van de christelijke metaalbedrijfsbond. Hij geeft daarin een beschouwing over het stakingsrecht naar aanlei ding van het vonnis van mr. Stheeman in het kort geding van de metaalwerkgevers te gen de Industriebond NW, vorige week. Als de Amsterdamse presi dent de normen van het wets ontwerp had gehanteerd, zou hij volgens de CNV-jurist niet hebben kunnen volstaan met een zo summiere motivering als hij nu heeft gegeven. Hij gaat ervan uit dat mr. Stheeman „een echt onafhan kelijk rechter" is. Toch vraagt hij zich af of het wel juist is dat één man beslist over een zo belangrijk belangenverschil als dat tussen de FME en de Industriebond NVV (ADVERTENTIE) BANKSTELLEN en FAUTEUILS - BEROEMDE MERKEN met 40% KORTING Indien het U vanavond niet schikt, kom dan morgen. Oost Havendijk 13 - Roosendaal - Tel.: 01650 - 37970 De 23-jarige Australische schoonheidskoningin Christine Francise in Londen. Zij is van plan religieuze te worden en wil vóór haar verjaardag, op IS februari, in een klooster treden. HILVERSUM (KNP) Kar dinaal Alfrink zal naar alle waarschijnlijkheid vanavond in een extra-Brandpuntuitzending ingaan op de problemen die gerezen zijn rond de benoeming en de wijding van mgr. Gijsen als bisschop van Roermond. BUSSUM (ANP) De 36- jarige glazenwasser A. A. van der Pluym uit Bussum is gis terochtend uit een 14 meter hoge dakgoot gevallen en ern stig gewond. De glazenwasser bevond zich op het dak van een pensionaat en begaf zich via de dakgoot naar een dak kapel, waarbij hij vermoedelijk is gestruikeld. De man viel van de vierde verdieping en kwam op een tegelpad terecht. Hij verkeert in zorgwekkende toe stand. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Er zijn ar restaties verricht in verband met de aanslagen op twee gas- stations in Ommen en Raven- stein afgelopen zondagmorgen. Een van de arrestaties is ln Amsterdam verricht. Dit heeft de officier van justitie, mr. J. Booster, giste ren meegedeeld. Uit veilig- ueidsoverwegingen wilde de officier het bij deze medede ling laten. Hij wilde niets zeg- <en over het aantal arrestaties en nadere bijzonderheden. Wat de mededelingen betreft van de Palestijnse verzetsor ganisaties „zwarte september" en „El Fatah" meent de offi cier dat er gronden aanwezig zijn om aan te nemen dat „wanneer deze groep iets claimt het ook waar is". De officier kon niet zeggen of het bericht juist is, dat deze orga nisaties verantwoordelijk zijn zoals ze beweren voor de aanslagen, omdat de Ned. Gasunie gas zou leveren aan Israël. Hij zei Interpol ver zocht te hebben het bericht in Jerusalem na te trekken. Een woordvoerder van de Gasunie in Groningen sprak gisteren van „een indianenver haal" Hij zei dat het theore tisch mogelijk is om Israël in vloeibare vorm gas te leveren. De Gasunie levert echter in het geheel geen gas aan Israël. Volgens de officier van Jus titie zijn er meerdere redelij ke gronden aanwezig, die erop wijzen dat de aanslagen in Ommen en Ravenstein geleid worden vanuit het buitenland. In dit verband wees hij op de overeenkomsten tusen de aan slagen die zaterdag in Ham burg zijn gepleegd en die van zondag in Ommen en Raven stein. Mr. Booster zei voorts aan te nemen en te vertrouwen dat de „Rode Jeugd" niets met deze aanslagen te maken heeft, zoals onlangs door een zegsman van deze groepering ls beweerd. Overigens werd daarop door de Rode Jeugd in Eindhoven al verklaard dat zij niets met deze aanslagen had den uit te «taan. (Van onze redactie buitenland) ANTWERPEN In de Ant werpse agglomeratie wordt jaarlijks 100.900 ton zwavel- dioxyde de lucht in gestoten. Daarvan is 88 procent afkom stig van industrieën en 12 pro cent komt voor verantwoor ding van de bewoners van de stad en voorsteden. Drie vliegdekschepen in plaats van een kruisen nu in de Golf van Tonkin ter hoogte van Noord-Vietnam en 80 in plaats van ongeveer 50 achtmotorige B-52 bom menwerpers zijn nu gestatio neerd op bases in Thailand en het eiland Guam of waren gis terochtend op weg daarnaar toe. Een vierde vliegdekschip zou voor vertrek uit de Vere nigde Staten gereed worden gemaakt. De B-52 bommenwerpers kunnen een bommenlast van 30 ton elk meevoeren en wor den veelvuldig gebruikt voor het bombarderen van de Ho Tsji Min-route, de aanvoerwe- gen van Noord-Vietnam naar Zuid-Vietnam via Laos en Cambodja. B-52 Bommenwerpers hebben gisteren meteen hun zwaarste luchtaanvallen tegen een enkel doel sedert een jaar uitgevoerd, zo heeft het Amerikaanse op perbevel in Saigon bekendge maakt. Tot zesmaal toe bombardeer den ze o.a. een basiskamp van de Vietcong op ruim 40 kilome ter van Da Nang. De uitbreiding van de lucht vloot komt na herhaalde be richten over een op handen zijnd Noordvietnamees offen sief in Zuid-Vietnam. Volgens Amerikaanse luchtverkennin- gen is de aanvoer van materi aal en mankracht van het nar den naar het zuiden de afgelo pen tijd aanzienlijk opgevoerd. De vliegdekschepen die zich nu op „Yankee' station" bevin den, zijn de Coral Sea, de Han cock en de Constellation. Dit laatste schip brak woensdag een bezoek aan Hongkong af en spoedde zich naar de Golf van Tonkin. Het heeft 75 vliegtui gen aan boord, waarvan onge veer 50 jachtbommenwerpers. Uit San Diego komen berich- ,ten dat. alle verloven van de bemanning van het vliegdek schip Kitty Hawk zijn inge trokken en dat het schip in get reedheid wordt gebracht voer vertrek. De vloot B-52 toestellen is nu weer op de sterkte van enkele jaren geleden. Nadat de bombardementen op Noord- Vietnam door president John son waren gestaakt en de ge- vechitsactiviteit enigszins af nam, werden vanuit Guam geen bombardementsvluchten meer uitgevoerd. Een deel van de daar gestationeerde lucht reuzen werd overgevlogen naar Thailand en de rest ging terug naar de Verenigde Staten. Een groot aantal van de grote bommenwerpers, die gewoon lijk z(jn ingericht voor het ver voer van kernbommen, is eer der deze week in Amerika ge reed gemaakt voor conventio nele bomacties. Het is meer dan een jaar ge leden dat drie vliegdekschepen tegelijkertijd opereerden vanaf „Yankee station". Met de drie eskaders jacht bommenwerpers die zijn gesta tioneerd op de luchtmachtba sis bij Da Nang, omvat de Ame rikaanse tactische luchtmacht in het gebied nu meer dan 200 jachtbommenwerpers. In de Verenigde Statén wordt druk gespeculeerd over een mogelijke grootscheepse her vatting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam. Een woordvoerder van het „Penta gon" zei hierover dezer dagen dat zulks mogeljjk het geval zou zijn als de tegenstander zijn verwachte offensief begint. Het Zuidvietnamees opperbe vel in Saigon maakte gisteren melding van een record-aantal incidenten over een periode van 24 uur dit jaar. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Precies een week nadat het actiecomité Vluchtelingenhulp Papoeas hals over kop een nieuwe ac tie startte voor financiële en humanitaire hulp aan Papoea vluchtelingen in Indonesisch en Australisch Nieuw-Gui- nea werd in Eindhoven de stichting Hulp aan Papoeas in Nood opgericht, een afschei ding van de stichting „Door de eeuwen trouw." De man achter de stichting Hulp aan Papoea's in nood, is de politieke Papoea-voorman in Nederland, Nicolaas Jouwe, die in Delft zetelt. Jouwe stond aanvankelijk achter het actiecomité .Vluchtelingenhulp Papoeas", totdat hij het ver moeden kreeg, dat de ingeza melde gelden op verdachte wijze werden beheerd. Daar aan zou de penningmeester van dat comité, een zekere heer Tan („geen Papoea, maar een Chinees", zegt Jouwe) de bet zijn. Voorzitter Jufuway van Vluchtelingen Papoea's vraagt zich af waarom er twee comi- té's moeten zijn onder het handjevol Papoea's in Neder land. Maar dan vaart hij plot seling, zoals ook penningmees ter Tan, uit tegen Jouwe: „Hij beschouwd zich als de enigs Papoea-leider in Nederland. Zijn dictatorschap liet hij ook gelden in het comité, vooral waar het aankwam op het be heer van gelden. Informeer maar eens naar zijn mentali teit. Hij wil altijd geld." Weinigen zijn gelukkig met het bestaan van twee actie groepen voor hulp aan Papoe a's. Jufawau heeft intussen la ten weten, dat Vluchtelingen Papoea's naast humanitaire hulp ook materiële hulp wil bieden, zelfs in de vorm van wapens voor verzetsstrij ders. BRUSSEL (ANP) Een Jonge vrouw van 22 jaar is woensdagavond uit de behan delkamer van een tandarts ontvoerd en doodgeschoten door haar voormalige verloof de. Het slachtoffer, Marcelle Le- mauvais, liet bij de tandarts haar gebit verzorgen toen plotseling de 24-jarige ex-ver loofde van het meisje, Wy- nants, gewapend met een ka rabijn binnenkwam en haar dwong mee te gaan. Later op de avond vond de rijkswacht de auto van de jon ge man met daarin het dood geschoten meisje (8 kogels in de hartstreek) en de man zelf die ernstig gewond was nadat hij zich een kogel door het hoofd had geschoten. Hij ligt in Luik in een ziekenhuis op sterven.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1