NIEUW TULPEN- CHRYSAL 'Overstapje' mogelijk in hoger onderwijs esrelF „Hij is geen koelbloedige moordenaar" Rijnmond went aan stank Koffiehuis wijkt voor metro D-day in Ulster niet geslaagd binnenland buitenland Hoger onderwijs in steigers Nog geen spoor van vermist meisje Kabinet beslist dit jaar over uitbreiding Schiphol 607e STAATSLOTERIJ Tweede klasse NIEUW PLAN MINISTERS: SAMEN WERKEN HTS - HLS «ne Kompels voor tweede maal werkloos ONDERZOEK DRAMA ROOSENDAAL Haitink onderscheiden Bergoss hervat dividend Tien jaar geëist en t.b.r. in hoger beroep tegen Robert van Sprang „Niet aanvallen1' I0 februari 1972 9 13 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Rijnmond lijkt te gaan wennen aan de stank. Dat is de belangrijkste voorzichtige conclusie die getrokken kan worden uit een enquête, die eind 1971 in opdracht van het Openbaar Li chaam Rijnmond is gehou den. Op de vraag of men wel eens last had gehad van lucht verontreiniging antwoordde 52 procent van de ondervraagden met ja. Eind 1970 reageerde 67 procent nog positief op deze vraag. Ook het percentage mensen dat zich zorgen maak te over de gevaren van de moderne industrie in de eigen gemeente daalde van 62 naar 52 proc. Een bijzonder merk waardig resultaat als men bedenkt dat de periode 1970- 1971 juist nogal een jaar ls geweest met veel luchtvervui lingsproblemen in het Rijn mondgebied, zoals de langdu rige smogperiode, de kattepis- stank, branden en ontploffin gen bij petrochemische bedrij ven. De wetenschappelijke be geleiders van de enquête heb ben nog geen sluitende verkla ring voor het verschijnsel kunnen vinden. Wel heeft men een aantal theorieën ontwik keld over de mogelijke oorza ken. Als belangrijkste factor wordt genoemd de gewenning aan het probleem, die de aan vankelijke emoties en agitatie bij sommige mensen heeft ge luwd. Een andere mogelijk heid is de aankondiging van maatregelen door de overheid en de maatregelen die bedrij ven onder dwang van de publieke opinie reeds heb ben genomen. Tenslotte is de verslechterde economie wel licht aanleiding voor mensen om zich minder negatief uit te laten over industrieën. Schijnbaar in tegenstelling tot deze gewenning is de radi calisering bij de opvattingen over hoe men tegen het pro bleem kan protesteren. Zo vindt 34 procent van de on dervraagden zowel zogenaam de „smogstakingen" als het zelf platleggen van vervuilen de bedrijven juiste methoden om iets aan het probleem te doen. Meer gekozen methoden die juist geacht worden zijn intensievere bewerking van de regering, politieke partijen en de Tweede Kamer (83 pro cent) het voereh van een pro ces tegen bedrijven (69 pro cent) en massale demonstra ties (54 procent). Andere inte ressante cijfers: 78 procent is het geheel of meestal eens met actiegroepen, die ageren tegen de luchtverontreiniging; 75 procent meent dat de invloed van deze actiegroepen niet erg groot is of nauwelijks bestaat. Een grote meerderheid van de ondervraagden vindt dat de bevolking onvoldoende in spraak heeft (73 procent, te gen 71 procent in 1970). Een opmerkelijke uitspraak deed zes procent van de onder vraagden, die zei dat de aan duiding van Rijnmond tot sa- neringsgebied alleen maar een verslechtering van het milieu zou betekenen. (ADVERTENTIE) Er is een nieuwe Chrysal, speciaal voor tulpen. Maakt stelen sterker, en kleuren mooier. Vraag bij elke bos een zakje Tulpen-Chrysal. Dan worden uw tulpen pas mooi. H. P. BENDIEN N.V- NA ARDEN 0PNIEUW word! gepoogd een noodzakelijk stuk onderwijs ontwikkeling wettelijke contouren te geven, namelijk de samenhang en samenwerking van hoger beroepsonderwijs en universitair onderwijs. Niemand zal met recht en reden kunnen volhouden dat de herstructurering op de nieuwe onderwijszuil „Hoger Onderwijs" overbodig is. Reeds veel te lang is, juist op het omvangrijke en veelzijdige terrein van het hoger beroeps onderwijs in ons land, veel scheefgegroeid. Niet in de laatste plaats door de ivoren toren waarin veel universitair onderwijs zich ten aanzien van de instellingen van hoger beroepsonderwijs ten onrechte jarenlang hebben ver schanst. Dat de gemeenschap en haar vertegenwoordigers, in dit geval de ministers van onderwijs en wetenschappen, pro beren hieraan iets te doen is lofwaardig. Toch is het zeer de vraag, of de gekozen weg gelukkig is en tenslotte na jaren tot het beoogde doel zal leiden. Dat doel is volledige coördi natie en samenwerking tussen het wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs. Immers, de raamwet die de ministers ervoor willen hebben, wordt zonder een zo volledig mogelijk inzicht in de zeer omvangrijke problemen, hinderpalen, tegenstellingen en onderwijskundige noodzakelijkheden geïntroduceerd. Mi nister De Rrauw geeft dit toe als hij zegt dat over vele zaken die zeer nauw met de integratie van die twee takken van hoger beroepsonderwijs samenhangen nog studie nodig is, ge sprekken aan de gang zijn, inzicht-op-de-toekomst gericht ont breekt. De ervaringen met de onderwijskundige gevolgen van de invoering van de mammoetwet had tot lering kunnen strekken. Wij vrezen dat dit niet is gebeurd. Dat het, wat geforceerde lokkend perspectief van een vermindering van universiteits studenten en financiële lasten de bewindslieden politiek zo aantrekkelijk heeft geleken, dat ze dit nu parlementair willen verwezenlijken. Het blijft een open vraag, of dat perspectief ooit verwezenlijkt wordt. En of het als dat merkwaardig genoeg het geval zou zijn het „Hoger onderwijs nieuwe stijl" niet een half lege dop zal blijken te zijn waaraan de onderwijskundige Inhoud ontbreekt of in ieder geval zeer onvolledig is. ROTTERDAM (ANP) De speuractie van de Rotterdamse politie naar de 12-jarige Anita Pothuis, die sinds maandagmid dag wordt vermist, heeft tot dusver niets opgeleverd. Mo gelijke aanknopingspunten zijn tips die de politie bezig is na te trekken. Men verricht ook een buurtonderzoek, terwijl po litiemannen gisterochtend zijn begonnen met dreggen in de Rotte. Het meisje moest dit water passeren, toen zijn maandag middag om kwart over een haar ouderlijk huis verliet om naar school te gaan. Ze is daar nooit aangekomen. Anita bleef gewoonlijk over op school, maar die middag wipte ze er even tusen uit om een boek op te halen. Ze verliet haar wo ning in opgewekte stemming. DEN HAAG (ANP) Mi nister Drees van Verkeer en Waterstaat hoopt, dat het ka binet in september een beslis sing kan nemen over de aan leg van een eventuele vijfde baan voor Schiphol of over een eventuele verlegging van de „Zwanenburglaan". In elk geval zal de beslissing dit jaar vallen. Daarna kan de zaak bij het parlement aanhangig wor den gemaakt. Ditzelfde geldt voor de besluitvorming over de Schiphollijn. Minister Drees heeft dit gezegd in een gesprek dat het college van b. en w. van Haarlemmermeer met hem heeft gehad. (ADVERTENTIE) Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende 50 zijn gevallen op nummers eindigende 50 zijn gevallen op nummers eindigende 100 zijn gevallen op nummers eindigende 100 zijn gevallen op nummers eindigende f 200 zijn gevallen op nummers eindigende 400 zijn gevallen op nummers eindigende 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende Een prijs van 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer 2.000 is gevallen op het nummer De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer 50.000 is gevallen op het nummer Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie R op het nummer En een troostprijs van 2.000 op nummer van elk van de andere series. Een extra prijs van 100.000 is gevallen in de serie S op het nummer En een troostprijs van 2.000 op nummer van elk van de andere series. op op op op op Op Op op 7 22 14 133 344 893 606 13224=) 086355 0439574=) 098163 059306 018783 079189 0838934 020733 020733 097186 097186 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Overstappen van de universiteit naar een hogere beroepsopleiding of omgekeerd. Dat is de grond gedachte van een nieuwe st(jl „hoger onderwijs". Een nota daarover is door de ministers De Brauw en Van Veen (On derwijs en Wetenschappen) en Lardinois (Landbouwon derwijs) aan de Tweede Kamer voorgelegd. Het stuk gaat uit van de noodzaak zulke overstapmogelijkheden te schep pen voor de eerste cursusjaren. Die mogelijkheid zou moeten worden ingevoerd voor verwante studierichtingen. Bovendien zou die omzwenking van studierich ting ook binnen het wetenschappelijk (dus universitair) onder wijs moeten kunnen geschieden. Interessant is de poging in de nota, om in de nabije toekomst een eind te maken aan het wat onduidelijk begrip tertiar onderwijs en post-secondair onderwijs. Onderwijsvormen dus die het hoger beroepsgerichte on derwijs omvatten. In de nota wordt daarvoor de term „ho ger onderwijs" geïntroduceerd. Als de volksvertegenwoordi ging daarin stapt is dus voor taan hoger onderwijs: zowel de universitaire-wetenschap- pelijke opleiding, als de meer op de praktijk gerichte oplei ding, via een hogere beroepsop- leidingsintituut. Er zal om een samenwer king tussen dit hoger beroeps onderwijs en het wetenschap pelijk onderwijs mogelijk te maken, een nieuw wetsont werp worden ingediend. Het liberalisatievoorstel, dat de sa menhang tussen het HBO en het WO moet voorbereiden, wordt ingetrokken. Het nieu we plan geeft meer grondsla gen en richtlijnen voor alge mene maatregelen van be stuur. Het parlement komt straks dus minder aan de uit voering van de wet te pas, als het met dat ontwerp akkoord gaat. De samenhang van hoger beroepsonderwijs en weten schappelijk onderwijs krijgt een tweezijdig karakter. Ze wordt dus niet alleen mogelijk vanuit het hoger beroepson derwijs, maar ook omgekeerd. Doel van al die bestuurlijke en beheerstechnische regelin gen zal zijn, onderwijskundige coördinatie. Die moet vooral doorstroming van studenten van hoger beroepsonderwijs en wetenschappelijk onder wijs, en omgekeerd, mogelijk maken. In de eerste cursusja ren. Dat laatste, een beperking dus, dient om de afzonderlijke vormen van hoger onderwijs (het op de praktijk gerichte hoger beroepsonderwijs en het wetenschappelijk onderwijs) te behouden. Geen eenheids worst dus. Wel samenwerking en coördinatie. De pedagogische academies gaan in de toekomst, evanis andere categorieën van het ho ger beroepsonderwijs deel uit maken van het „hoger onder wijs". Verder zal worden on derzocht in hoeverre tussen deze academies en de leraren opleiding de banden kunnen worden aangehaald, b. v. door een gecoördineerde propedeu se. Op korte termijn zal de de partementale organisatie aan de nieuwe denkbeelden wor den aangepast. Die weg moet worden bewandeld om tot dit hoger onderwijs nieuwe stijl te komen. Ze zal beslist niet zonder hindernissen zijn. De samenwerking zal vooral moe ten rusten op vrijwilligheid. Maar als die bereidheid er niet is, zouden hogescholen en universiteiten moeten worden verplicht met instituten voor hoger beroepsonderwijs samen te werken, als die instituten dat willen. Het is de bedoeling dat ook de Hogere Technische Scholen en de Hogere Landbouwscho len in het „hoger onderwijs" zullen worden ondergebracht. Die onderwijsinrichtingen hoe ven dus niet eerst tot samen werking met het wetenschap pelijk onderwijs te komen. Dit wordt wel geëist voor alle an dere HBO-instituten. De titel „ING" voor de naam willen de bewindsleden verbinden aan het diploma van de HTS of HLS, zoals door vorige be windslieden is voorgesteld. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het welbe kende „Noord-Zuid-Holiandse Koffiehuis", gelegen tegenover het Centraal Station in Amster dam, wordt afgebroken. De ontmanteling, ten behoeve van de noodzakelijke Mokumse me tro-bouw, is in volle gang. MAASTRICHT (ANP) De arbeidsmarktsitua tie in Limburg is de laatste maand zo ver slechterd, dat ex-mijn- werkers, die weer in het arbeidsproces waren op genomen, opnieuw werkloos zijn gewor den. De heer G. Loos, di recteur van het districts bureau voor de arbeids voorziening in Limburg, deelde dit gisteren mee «p een persconferentie In Maastricht. Gewaar deerde arbeidskrachten, aldus de heer Loos, wor den gedwongen, voor de tweede maal binnen en kele jaren naar een an der bedrijf uit te zien. De heer Loos noemde dit een treurige situatie, die het gevolg is van de te ruggang van de conjunc turele ontwikkeling. Verwacht wordt, dat deze situatie zich ook de komende maanden nog zal voortzetten en aan leiding zal geven tot sluiting van bedrijven. Ook de afgelopen maand werden uit het Limburgse bedrijfsleven sluiting en sanering van bedrijven gemeld. De grootste moeilijkheden ondervinden de toeleve ringsbedrijven in Lim burg. (Van onze redactie buitenland) BELFAST De ontwrich tingsactie van de Noordierse beweging voor de burgerrech ten is gisteren mislukt. De be doeling was geweest het zaken leven tot stilstand te brengen, het verkeer te verlammen en de telefoonverbindingen met Engeland te ontregelen. Maar al 'voor liet middaguur sprak een actieleider in Londonderry somber van „een absolute flop". Deze „D-day" (Disruption day dag van ontwrichting) was georganiseerd uit protest tegen de internering zonder vorm van proces van verdach ten een maatregel die pre cies een halfjaar geleden door de Noordierse regering werd ingevoerd. Britse legerwoord- voerders zeiden dat in de ka tholieke wijken van de hoofd stad Belfast nog niet de helft van de kantoren, winkels en scholen gesloten was in ant woord op de oproep van de be weging voor de burgerrechten. Een mars van ruim duizend schoolkinderen naar het stad' huis was nog het belangrijkste evenement. In de katholieke wijk Ballymurphy werd een 14-jarige jongen door geweer schoten gewond, toen Britse militairen een vuurgevecht le verden met een sluipschutter. Deze werd ook geraakt maar door kameraden weggedragen. In de katholieke wijk Ardoyne te Belfast werd een burger doodgeschoten vanuit een voorbijrijdende auto, het 240e DE RIJKSscholengemeen- schap in Lochem heeft 3000 handtekeningen aangeboden aan buitenlandse zaken. De school had een actie gevoerd na het proces tegen de Russi sche schrijver Boekovski. slachtoffer sinds het begin van de onlusten. Elders vielen twee gewonden bij een bomontplof fing. (Vervolg van pagina 1) wel oppassen dat er geen hek senjacht gaat ontstaan") zal het Roosendaalse gezin B. van nu af aan begeleid moeten worden. Als er weer een kind in dat gezin geboren wordt, zal dat goed verzorgd moeten worden. Naar de mening van de Rotterdamse vertrouwens arts heeft Piet B. „meer be hoefte aan begeleiding dan aan een gevangenisstraf'. „Maar als ik dit zeg, ga ik wel helemaal af op hetgeen er over het Roosendaalse drama in de kranten heeft gestaan" aldus vertrouwensarts Pieter- se. Behalve in Rotterdam is ook in Amsterdam, Arnhem en Groningen een vertrouwensarts „gestationeerd". Naar aanleiding van de uit latingen van dokter Pieterse hebben wij zuster Michielse van het Wit-Gele Kruis te Roosendaal, die Jantje B. heeft verzorgd, om commen taar gevraagd. Zuster Michielse: „Ik kwam regelmatig in het gezin B. Dat kind zag er zeer verzorgd uit. Het is hier wel tweemaal in het ziekenhuis geweest maar dat kwam omdat het spuugde en omdat het bloedarmoede had. De moeder heeft nooit geklaagd;- ze zei altijd dat al les goed was". Goed nieuws voor de „dui ven' in de Amerikaanse poli tieke wereld: Nixon heeft de jacht op haviken verboden! Pats boem hierbovenop moet ik echter de desillusie laten volgen, dat het hier niet gaat om de als „duiven" bekend staande proressieve politici en de conservatieve „haviken", maar om de echte dieren. Het is dus hooguit nog nieuws voor de fabeltjeskrant uit het grote dierenbos. Nixon wil nL behalve de haviken ook de arenden, valken en prairiewol- ven beschermen omdat de jacht op deze dieren uit de hand liep. Er werd zelfs van uit helikopters op gejaagd. Wat een ruzie overigens in de werekd hè mensen? Het is in de Raad van Overleg in de Metaalindustrie, oftewel de ROM, al net zo moeilijk praten als wanneer er nog een E achter staat. it Wie het vatten kan, hij va- t(icaan) het. Telegramschap. Hoe was het nou: een rech ter die vonnis velt of een rechter die Groenevelt? Weet u trouwens wat ik een opmerkelijk ding vind bij de wilde stakingen van het ogen blik in de metaalsector? Vóór afgelopen vrijdag staakte men om een betere cao. Na het korte geding staakte men uit protest tegen de uitspraak van mr. Stheeman, die het staken verbood. Dinsdag werd steeds meer vernomen dat er ge staakt werd om alle onderhan- delingspartijen weer aan de tafel te krijgen. Ik weet wie in dit conflict een aardige verzoeningspoging zou moeten doen. De confessi onele bonden hebben waar schijnlijk nog wel een geeste lijk adviseur, die daarvoor ge knipt is. Zogezegd nier. een metaalmoeze- it De verdachte, in het gebouw van de Hoge Raad, in afwachting van de behandeling van zijn zaak in hoger beroep. Die kan toch roepen: Bij Sint-Eloy houdt op en stop deez' jammerlijke twist, of zoiets? it In Nederland kunnen ze van het Vaticaan zeggen wat ze willen, maar niet dat men in Rome op een scheiding aan stuurt. it Vernieuwers in het Vati caan: Voorwaarts broeders, we moeten terug. Ach ja, vrienden, zo draait de wereld door, van klits, van klats, van klander, en de ene is nog bozer dan de ander. Tot morgen, en de speciale groeten van Jantje Beton! MERIJN. BAARN (ANP) Bern- hard Haitink, eerste dirigent van het Concertgebouworkest, is benoemd tot „Chevalier de l'Ordre des Arts et des Let tres". Jacques Duhamel, de Franse minister voor culturele zaken, heeft de heer Haitink in een persoonlijk schrijven van deze benoeming op de hoogte ge steld. Let wel op de met gemerkte nummers is tevens een van de lagere prijzen gevallen. OSS Koninklijke Tapijt- fabrieken Bergoss n.v. zal aan de in mei te houden jaarver gadering voorstellen het divi dend over 1971 vast te stellen op 12 pet. Plet bedrijf heeft voor het laatst dividend uitge keerd over 1968 (20 pet). De omzet steeg in 1971 met 13 pet. tot f75 min. Het bruto resultaat voor afschrijving be liep f 4 min tegen f 651.000 in 1970. Het nettobedrijfsresuitaat na afschrijvingen en belastin gen bedroeg f 1,6 min, tegen over een verlies in 1970 van f 1,1 min. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG „Robert van Sprang is geen koel bloedige moordenaar, maar een eenzaam figuur zonder vrienden, in de steek gela ten door de samenleving". Dat beeld tekende mr. Win ters, advocaat van de 22- jarige militair gisteren in hoger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof van zijn cliënt. Robert van Sprang, in Arn hem veroordeeld voor het doodschieten van twee Belgi sche politiemannen en het ver wonden van twee anderen, zegt over zichzelf: „Van bui ten lijk ik misschien koelbloe dig maar van binnen ben ik week en zou ik eigenlijk moe ten huilen. Ik ben niet zoals de advocaat-fiscaal mij heeft getekend". Deze, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst had Robert van Sprang afgeschilderd als een man die bij de schietpartij in Knokke in zekere mate koelbloedig had gehandeld en slechts verminderd toereke ningsvatbaar was toen hij de dodelijke salvo's afvuurde op de Belgische politiemannen. Hij eiste tien jaar gevangenis straf, onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de re gering en ontslag uit de mili taire dienst tegen Van Sprang. De krijgsraad in Arnhem had Robert van Sprang ver oordeeld tot twaalf jaar met aftrek van voorarrèst en voor waardelijke tbr. In Arnhem was acht jaar en onvoorwaar delijke tbr geëist. Robert van Sprang was - evenals de audi teur-militair - in hoger beroep gegaan, „omdat het psychia trisch rapport over mij in het krijgsraedvonnis anders is geïnterpreteerd dan het aan mijzelf is uitgelegd". De beoordelingen in de rap porten vox-mden gisteren de belangrijkste strijdpunten in het proces. De psychiatrische Observatiekliniek in Utrecht was tot de conclusie gekomen dat Robert van Sprang op het moment van schieten tenau- wernood toerekeningsvatbaar was en bij de (ook ten laste gelegde) diefstallen van auto's en (eerder) munitie in minder mate. De advocaat-fiscaal zette zich af tegen dit rapport, zoals hierboven gemeld. Over de feitelijke gebeurte nissen waren er bijna geen meningsverschillen. Robert van Sprang vertelde - nog eens - op bedaarde toon hoe hij een UZI-pistoolmitrailleur, later munitie en handgranaten had gestolen. „Uitsluitend om de spanning die aan de dief stal vast zat". Robert van Sprang tekende opnieuw de dramatische gebeurtenissen in de nacht van 2 op 3 mei 1971 in 't Zwin bij Knokke; hoe hij aangehouden was, de noodlot tige schietpartij en zijn vlucht („mijn enige gedachte was wegwezen"). Tenslotte, zijn aanhouding op de kazerne in Ede. Op de vraag waarom hij daar eerst nog vluchtte, ant woordde hij: „Als ik wapens zie weet ik niet meer wat ik doe en word ik altijd zenu wachtig". „Verstarring en paniek, die in een situatie van „stress" versterkt worden", zo werd de persoon van Robert geken merkt door psycholoog W. Derks. De militaire dienst noemde de heer Derks zo'n situatie. Van Sprang bewapen de zich omdat hij zich voort durend massaal bedreigd voel de. „Niet om aan te vallen". Ook de geneesheei'-directeur van de psychiatrische Obser vatiekliniek POK in Utrecht stelde dat Van Spi'ang op het moment van schieten ternau wernood toerekeningsvatbaar was. „Als Van Sprang niet in dienst had gemoeten, was er niets gebeurd", aldus dr. Bey- aert. „Er is dus bij de keuring een fout gemaakt". Vier jaar vondt mr. Beyaert voldoende om Van Sprang te maken tot iemand die niet meer gevaar lijk is voor de samenleving. Mr. Van Voorst tot Voorst bestreed deze rapporten. Ro bert was, aldus de advocaat- fiscaal, „een luie, afzijdige sol daat" Van Sprangs raadsman meende dat de overwegingen van de advocaat-fiscaal geba seerd waren op een verkeerd xeeld van de psychische toe stand van de „patiënt" Robert van Sprang. Hij pleitte voor een korte gevangenisstraf met tbr. Onder doodse stilte nam Ro bert van Sprang daarna het laatste woord. Hij betuigd» z'ijn deelneming aan de slacht offers en hun nabestaanden, en zei te hopen dat men hem nu beter had leren kennen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 9