Eén varkensstamboek in Zuid-Nederland Boycot fruit veiling KapelL RUST IN ZEEUWSE METAAL Vragen in kamer over Sluis INTENSIVE CARE® INTENSIVE CARE® Zeeuwse korpsen naar KNF-concours Een bank die overal voor je klaar staat streek Arbeidsbureau: bouw blijft zorgenkind Metaal Cees Rijk en Jan Blom favoriet in Zeeuws dam kampioenschap Noodzaak Marco Bakker in Matheus Passie van Aardenburg Verstek NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 13.50 Dal Oostburg l%m 13.50 Donderdag 10 februari 1972 3 w ater standen Konstanz 241, Reinfel- den 167 pl. 12, Straatsburg 158 pl. 22, Plittersdorf 284 pl. 13; Maxau 330 pl. 4, Plochingen 140 pl, 6, Mannheim 134 pl. 8. Steinbach 116 -3, Mainz 153 pl. 4, Bingen 64 pi. 5, Kaub 79 pl 3, Trier 313 pl. 15, Koblenz 110-6, Keulen 65 pl. 3, Ruhrort 222 pl. 3, Lobith 830 pl. 13, Pannerdense Kop 808 pl. 14. Nijmegen 630 pl. 12, IJsselkop 781 pl. 15, Eefde IJssel 295 pl. 15, Deventer' 180 pl. 12, Mon- sin 5510 pl. 16, Borgharen 4000 pl. 4, Belfeld 1174 pl. 10, Grave beneden de sluis 509- 4. hoogwater Morgen, vrijdag 11 febr. Bergen op Zoom: 0.28 en 13.06 uur; Hansweert: 12.05 uur; Terneuzen: 11.32 uur; Vlissin- gen: 11.06 en 23.47 uur; We- meldinge: 0.18 en 12.56 uur. NIET MEER WERK- LOZEN (Van een onzer verslaggevers) GOES Waarschijnlijk voor het laatst houdt het varkens stamboek voor Zeeland zijn al gemene jaarvergadering (op 16 februari in het landbouwcen trum te Goes) en waarschijn lijk ook voor het laatst in het jaarverslag van de Zeeuwse varkenshouderij uitgebracht. Uit de papierwinkel behorende bij de jaarvergadering zowel als uit het jaarverslag blijkt, dat voor de stamboeken van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg de fusiekogel nu door de varkenskerk is. Men ver wacht dat deze drie stamboeken per 1 oktober 1972 samengaan. „Vereniging Zuid-Nederlands Varkensstamboek" zal de nieu we naam worden en de vesti gingsplaats zal St. Oedenrode zijn. Concept-statuten zijn op- gemaakt, evenals een huishou delijk reglement, en deze zul len door de laatste Zeeuwse jaarvergadering volgende week woensdag moeten worden goed gekeurd. Op de agenda staat dan tevens een voorstel tot ont binding van de Zeeuwse ver eniging, „onder de opschortende voorwaarde dat de Noord-Bra bantse varkensstamboek haar statuten zodanig wijzigt, dat de leden van onze vereniging als lid tot het Zuid-Nederlandse varkensstamboek kunnen toe treden". Ir. E. H. Ketelaars, consulent voor de varkens- en pluimvee houderij voor Noord-Brabant en Zeeland zal op de jaarver gadering spreken over „de fu sie tussen de drie zuidelijke varkensstamboeken". Uitgangs punt voor de fusie was het rapport van het bureau voor organisatie en efficiency van het ministerie van landbouw. Besloten is, de fusie te verwe zenlijken zonder daarmee een eventuele landelijke reorgani satie en opbouw in de weg te staan. De samenwerking vindt zijn belangrijkste reden in de daling van het aantal leden en de steeds stijgende personeels kosten. Ook de opkomst van de industriële fokbedrijven vraagt een nadere bezinning van de stamboeken. Reden waarom Zeeland zich bij Noord-Brabant en Limburg aansluit: niet al leen door het gemeenschappe lijk consulentschap bestond er een band, maar ook door het gezamenlijk gebruik van de se- lectiemesterij Zuid-Nederland' te Someren. De administratie zal voortaan centraal vanuit Noord-Brabant geregeld worden, de inspectie werkzaamheden zullen gereor ganiseerd worden. De meitellingen van het CBS zijn tot teleurstelling van het Zeeuwse stamboek nog niet uitgewerkt, zulks in tegenstel ling tot andere jaren. De Zeeuwse varkens zijn volgens het jaarverslag, van goede kwaliteit. De vrouwelijke die ren zullen door een doelbewus te berenkeuze een verdere ver betering van de Zeeuwse var kensstapel kunnen bieden. „Het is in dit verband te be treuren dat de mogelijkheden voor toepassing van kunstmati ge inseminatie in onze provin cie beperkt zijn". Overigens be treurt het stamboek het, dat het aantal eerste inseminaties dit jaar gedaald is van 109 tot 64, en dit ondanks de subsidies. Men heeft hier geen Verklaring voor. Het vorig jaar, na een onderbreking van een jaar.' weer gehouden experiment om de traditie van de jaarlijkse varkensfokdagen weer nieuw leven in te blazen, noemt men een succes. Men hoopt dit jaar weer een dergelijke manifesta tie in Goes te houden. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De Koninklij ke Nederlandse Federatie van harmonie- en fanfaregezel schappen (K.N.F.) houdt za terdag 18 maart voor de 14e maal haar topconcours. Deelname staat open voor verenigingen die in de K.N.F.- concoursen in de hoogste afde lingen (vaandelafdeling) een eerste prijs met onderschei ding behaald hebben. Van de 21 geplaatste fanfares, brass bands en harmonieën hebben er 19 ingeschreven, waaronder 3 uit Zeeland, t.w. Veronica (Zuidzande), Excelsior (Kloe- tinge) en Volharding (Zaam- slag). (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBUEG Op het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland is men van mening dat het hoogtepunt in de werkloosheidsgolf (bijna 3.000 mannelijke werklozen per eind januari) ofwel 4,7 procent van de man nelijke beroepsbevolking voorbij is. Onder de invloed van seizoenomstandiglieden zullen de werk loosheidscijfers over februari een wat florissanter beeld bieden, aldus mr. J. Rietema, hoofdinspecteur-directeur voor de arbeids voorziening in Zeeland. De bouwwereld, en in het bijzonder de weg- en waterbouw, blijft evenwel, ook in de prognoses van het districtsbureau, het zorgenkind. Door het stopzetten van overheidsuitgaven voor di verse weg- en waterbouwprojecten, is het aantal werkzoekenden in deze sector in Zeeland opgelopen tot 653 man. In de sector burgerlijke en utiliteitsbouw, die in de lande lijke cijfers voor grote dom pers heeft gezorgd, is de situa tie in Zeeland gunstiger. Het aantal werklozen in deze be roepsgroep bedraagt 314. De vraag naar bouwvakmensen in deze sector beloopt nog altijd 81. In de weg- en waterbouw in Zeeland wordt slechts een persoon gevraagd. Gerrit Blom boekte twee maal winst tegen Lauwerse en Boon terwijl Wiskerke zijn in- haalpartij tegen Huigens zege vierend besloot. Op 't Hof de laatste weken goed in vorm klopte Baayens. De koplopers C. Rijk en Jan Blom ontmoe ten omg dezelfde tegenstanders, namelijk Louwerse en Boon. De stand in de hoofdklas)se is nu: 1. C. Rijk 1017, J. Blom 10—16, 3. G. Blom 9— 12, 4. E. Wiskerke 912, 5. W. Dekker 1012, 6. I. Op"t Hof 10—11, 7. J. Blaas 10S-9, 8. H. de Vliegher 10-9, 9. J. Lou werse 87, 10. J. Huygens 9 6. In de finales bij de eerste klassers waren de uitslagen: Dusebout-Bronke 20, De Wild - Dusebout 11, Bronke - Hollestelle 11. De laatste ronde wordt zaterdag ge speeld. Dusebout en De Wild leiden met elk drie punten. Zaterdag wordt in 's Graven polder ook de laatste ronde gespeeld bij de jeugd in de regio Limburg - Brabant - Zeeland. De twee hoogstge- klasseerden kunnen meedin gen om de landstitel. Op kop gaat de Roosendaler Brouwers met negen punten uit vijf par tijen. De Zeeuwse speler Ger- ton en Francke zijn met res pectievelijk drie en twee pun ten kansloos. (Van een onzer verslaggever^® MIDDELBURG De fruitveiling Kapelle-Biezeiin- ge, waar gistermorgen zo'n honderd ton fruit op kopers lag te wachten, moest gister middag sluiten zonder dat er ook maar een kilogram fruit aan de normale handel was afgezet. Dit was een gevolg van een boycot die door de commissionairs en andere tussenpersonen in de fruit- groothandel was geprocla meerd. In de Paulinapolderhaven, het getijhaventje even ten westen van Terneuzen, is het erg rustig. Vogels zorgen voor de enige bedrijvigheid. Vroeger voeren hier schepen uit om de agrarische produkten van Zeeuwsch-Vlaanderen naar hun bestemming te brengen. Nu pompen tankers op twee km. afstand de grondstoffen voor DOW de fabriek in. De BR 55, als vissersschip misschien eens verdwaald, is in de haven gestorven. Als door e,en misverstand is de overledene boven aarde blijven staan. Het bederft de charme van het haven tje allerminst. Overal is verteerd hout, de Schelde voert regel matig materiaal aan dat in de haven verrot. Plasticafval blijft hinderlijk liggen. Zeeuwsch-Vlaanderen raakt door de uitvoering van de dijk verzwaring heel wat kleine getijhaventjes kwijt. De haven van Hoofdplaat is er een voorbeeld van. Voor rustzoekers met een romantische inslag wordt het een gemis. Eigenlijk lijkt Paulina polderhaven op een openluchtmuseum zonder publiek. Niet ieder een kent de weg naar het haventje, vandaar deze fotografische variaties op een oud schip. Tekst en toto's; COR J. DE BOER. (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENPOLDER —Met voor de meeste spelers nog twee ronden voor de boeg zijn Cees Rijk en Jan Blom de uitgesproken favorieten in de strijd om het persoonlijk dam kampioenschap hoofdklasse van Zeeland. Rijk won zater dag van Wiskerke terwijl Jan Blom een punt moest toestaan aan Dekker en daardoor ook een punt is achtergeraakt op Rijk. ju- boycot treft o.a. de vei ling Kapelle, omdat deze is toegetreden tot een afzetcom- binatie van verschillende Ne derlandse fruitveilingen die via het centraal bureau voor de tuinbouwveilingen in Den Haag grote partijen fruit tege lijk naar het buitenland ex porteren. De normale handel komt aan deze centrale handel niet te pas, en dit heeft kwaad bloed gezet. (Van onze correspondent) AARDENBURG Zondag 19 maart zal voor de 19e ach tereenvolgende maal in de Sint-Baafskcrk te Aardenburg de Mattheus Passion worden uitgevoerd. Algehele leiding berust bij Piet van Egmond. Er zullen enkele - voor Aar denburg - nieuwe solisten zijn. Chris van Woerkom zal de evengelistenpartij voor zijn rekening nemen, Marco Bak ker vervangt Bruce Boyce en John Brühler verzorgt de bas partijen. Verdere solisten zijn; Rina Cornelissens, sopraan, Delia Woolford (Eng.), alt, Reinier Schweppe, tenor, Thijs Kra mer, orgel, Leny van de Lee, klavecimbel, en Nelly Duin, viola da gamba. Men is tot de centrale afzet gekomen, aldus een woord voerder van de veiling Kapel le, omdat dit een pure nood zaak was, welke volgde uit de structuurveranderingen in de fruitteelt en het veilingwezen. Er worden momenteel belang rijke partijen fruit in een geheel verscheept naar de Ca- narische Eilanden (vooral pe ren uit Zeeland zijn daar ge wild), terwijl ook Oost-Duits- land een belangrijke afnemer is. De normale handel eist dat er een eind aan de centrale afzet komt. Zij meent dat er voor haar te weinig overblijft als het deel van de telerpro- duktie dat voor de centrale afzet bestemd is, aan de nor male handel is onttrokken. Ook op de volgende veiling dag van deze week, vrijdag, zullen de handelaars, naar zij hebben laten weten, verstek laten gaan. Zij hebben giste ren de veiling in Terneuzen bezocht om daar hun zaken te doen. Het onverkochte fruit dat in de veiling Kapelle is blijven liggen, kan nog geruime tijd, zonder dat het ernstig' kwali teitsverlies lijdt, worden be waard, zo vernemen wij. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het is gisteren rustig gebleven in de grootmetaal in Zeeland. Zowel bij de n.v. koninklij ke maatschappij De Schelde te Vlissingen als bij Smit en Bol nes te Zierikzee en de firma Boddaert te Koudekerke, waar dinsdag voor korte of lange tijd werd gestaakt, verscheen gistermorgen iedereen weer normaal op het werk. Van enige onrust was geen sprake, al werd er wel druk gediscus sieerd. Het feit dat de stakers hun actie uiteindelijk uit eigen zak moeten betalen, heeft er toe geleid, dat men heeft willen volstaan met het uiten van ongenoegen over de gerechte lijke uitspraak vorige week waarbij het stakingsparool van de industriebond NVV in strijd met de wet werd ver klaard. (ADVERTENTIE) CHESEBROUGH Helpt direkt tegen schrale huid, ruwe handen. De metaalsector, de derde groep waarin de cijfers het meest overtuigend wijzen op de toestand van de conjunc tuur, geeft een aantal werklo zen aan van 236. De vraag in deze sector is echter nog steeds groter dan het beschik bare aanbod^ 361. Als men de klok terugdraait en een verge lijking trekt met de cijfers over 1960, een jaar dat door de bestedingsbeperking een dieptepunt vormde, dan is er toch nog reden tot optimisme. In januari 1960 noteerde Zeeland een werkloosheidsper centage van ongeveer acht. De stabiliserende factor die na dien is opgetreden wordt ge vormd door de industrie, ter wijl tegelijkertijd de seizoen gevoeligheid van de statistiek voor het aantal (eizsoen) werk loze landarbeiders, sterk is afgenomen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het Zeeuwse Kamerlid Peter Roels (Pv dA) vindt het in strijd met de gemeentewet, dat het ge meentebestuur van Sluis (Zeeuwsch-Vlaanderen) de ge meentebegroting voor 1972 niet aan de pers ter inzage wil Onderverdeeld naar de ver schillende gewestelijke ar beidsbureaus in Zeeland, valt de sombere situatie in het ray on Oostburg op, waar de ar beidsreserve bijna 12 procent van de beroepsbevolking be draagt. Zierikzee Volgt met 9,7 procent. Hulst 6 procent, Ter neuzen 4, en Vlissingen 2 pro cent. Goes sluit de maand ja nuari af met 3,6 procent. Zee land neemt in de rij van Ne derlandse provincies de vierde plaats in met zijn percentage werklozen. geven. De heer Roels ételt zijn vra gen naar aanleiding van een artikel in De Stem, eind verle den maand, waaruit blijkt dat een verslaggever van onze krant geen goed verslag van de begrotingsbehandeling kon maken omdat hem alle gege vens werden onthouden. Kamerlid Roels wil van de minister weten of het waar is, dat de burgemeester van Sluis de weigering heeft gemoti veerd met de opmerking^ dat "Sluis een bijzondere plaats is". Tenslotte vraagt hij welke stappen de minister wil onder nemen om herhaling te voor komen. (ADVERTENTIE) De toestand van nu Is ver geleken met die van 1968, het vorige dieptepunt,- echter slechter. Mr. Rietema: „Het dal in de conjunctuur is nu blijkbaar dieper dan toen". Mr. Rietema wijt het grote aantal werkloze arbeiders in de weg- en waterbouw aan een typische omstandigheid op de regionale arbeidsmarkt in Zeeland. Sinds de watersnood ramp en het Deltaplan heeft men in Zeeland een grote toe loop gezien van mensen die in de weg- en waterbouw hun boterham verdienden. Nu de grote werken aflopen (de Oos- terscheldedam biedt nog em plooi tot 1978) ziet men de arbeiders in de w- en w-sector met grote aantallen tegelijk als werkzoekenden verschij nen. CHESEBROUGH Afdoend tegen kloof jes en schrale huid.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 3