Drees: op korte termijn geen nationaal zeehaven-plan Botadiiêa SHERRY Massale adhesie voor bisschoppen Van Agt op de bon Boersma: Stakingsrecht moet snel geregeld worden OP HETE KOLEN. Angola-koffie laat regering koud Arts onderzoekt late melding mishandeling in Roosendaal Korter werken bij DRU Zuidslavische gevonden, ontvoerder aangehouden Bommen bij Rilland Nota Deltaplan gereed DE SABOTAGE AAN GASSTATIONS Duitse politie zoekt samen hang tussen aanslagen en moord op Jordaniërs w deze week de spadnste sherry Kort geding Interpellatie pracht verven Stakingen Kapittel Breda vraagt episcopaat verklaring over benoeming van mgr. Gijsen Prijs van zware stook olie verhoogd Jonge Argentijn bekent 11 moorden PAK-Purmerend: adopteer dorp in Bangladesj Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. DONDERDAG 10 FEBRUARI 1972 26e Jaargang No. 8773 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stëm (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister r Drees van Verkeer en Wa terstaat verwacht niet, dat hij op korte termijn er in zal slagen een nationaal zeehaven-plan bij de Twee de en Eerste Kamer in te dienen. Hij zegt dat in een nota aan de Eerste Kamer. De regering beperkt zich voorlopig tot het richting geven aan de ontwikkelin gen die men kan voor zien. DREES De regionale en lokale overheden zijn nauw bij het zeehavenoverleg be trokken, vindt de bewinds man, dat heeft voordelen, maar ook nadelen. Het is volgens hem een goede zaak, dat elke regionale en lokale instantie zijn eigen visie ontwikkelt, maar het is niet bepaald doelmatig. Bovendien bestaat het ge vaar, dat er grote verwar ring ontstaat. Zeer binnenkort, waar schijnlijk al volgende week dinsdag, zal de minister bij de kamers een nota indie- uen over het Deltaplan. In deze nota wordt uitvoerig ingegaan op de voltooiing van het Deltaplan en het verzet tegen de afsluiting van de Oostcrschelde. De bewindsman laat de senaat al wel bij voorbaat weten, d^t zijn conclusie vast staat: deze afsluiting vormt een integrerend onderdeel van het Deltaplan en men kan het er niet van losma ken. HAMBURG/BEIKOET De Westduitse politie gaat na of er een samenhang bestaat tus sen de bomaanslagen van afge lopen zondag op twee aardgas stations in Nederland, de aan slagen van diezelfde dag op een fabriek en een Esso-tank in Hamburg, en de moord op vijf Jordaniërs bij Keulen. De Palestijnse guerillagroep „Zwarte September" heeft zich volgens de Libanese krant „Al- Moeharrir" verantwoordelijk verklaard voor de sabotage-ac- tie tegen de Hamburgse onder neming „Strüveraggregate- und Tankbau". Het bedrijf vervaar digt o.a. elektronische appara tuur voor de Westduitse Bun des wehr en voor strijdkrachten in het Midden-Oosten (naar verluidt het Israëlische leger). De Hamburgse Eêso-raffinade- rij en de Nederlandse Gasunie behoren volgens de politie in Hamburg tot de opdrachtgevers van de firma Striiver. Zoals bekend sprak de offi cier van justitie in Den Bosch, mr. J. Booster dinsdagavond op een persconferentie over de aanslagen in Ommen en Ra- venstein, ook over de ontplof- fingen in Hamburg. De West duitse politieautoriteiten zou den zich volgens hem in ver binding stellen met de Neder- landse recherche als zij bij hun Dit zijn de twee zakhorlo naspeuringen ook woensdag ges, die gebruikt zijn als ont- geen resultaten hadden be- stekingsmechanisme bij de aan reikt. slagen op de gasstations in Ommen en Ravenstein. (ADVERTENTIE) fles 0,75 liter DE Zangeres zonder Naam ls door de Holland-Canada- Club uitgenodigd voor een tournee van drie weken door Canada. (Van onze redactie buinnen- land) UTRECHT Op het huisa dres van kardinaal Alfrink zijn de laatste dagen duizen den adhesiebetuigingen be zorgd van katholiek Neder land. Alleen dinsdag j.l. al kwamen er enkele honderden brieven binnen. De idee om adhesie te betui gen met het pastoraal beleid der bisschoppen werd gelan ceerd door een groep Bever- wijkse leken. Aanleiding tot de adhesie was de procedure, die Rome heeft gevolgd bij de jongste bisschopsbenoeming in Roermond. Bij de adhesiebetuigingen zijn er ook van groepen, zoals van dekenale '■aden of dekens- vergaderingen, o.m. van Sneek en het bisdom Rotter dam, van de secretarissen van de diocesane diensten voor missie- en ontwikkelingswerk van de zeven bisdommen, het hoofdbestuur van de St.-Willi- Ibrordvereniging, de theolo giestudenten van Utrecht en Heerlen. De briefschrijvers dringen er bij de kardinaal op aan, dat de bisschoppen hun tot dus,vei, gevoerde pastoraal beleid zul len voortzetten. Opvallend is dat er nauwelijks kritiek is op de persoon van de nieuw be noemde bisschop van Roer mond, wel echter op de proce dure. ALFRINK (Van onze correspondent) ARNHEM De minister van Justitie prof. mr. A. A. M. van Agt, is in Arnhem op te snel rijden betrapt. Tijdens een snelheidscontro le maandag tegen het mid daguur op de Nijmeegseweg tussen het Eldense viaduct en het Meideplein, regis treerde de meter in de ra darwagen van de verkeers- VAN AGT politie, dat de bewindsman met een snelheid van 102 km per uur reed, terwijl de daar toegestane maximum snelheid 70 km bedraagt. De minister was op weg van zijn woonplaats Nijme gen naar zijn departement in Den Haag. Hij was overi gens niet de enige, die bij de snelheidscontrole een proces-verbaal opliep. METAAL: TRIO BEMIDDELT De heren Lanscr, Mertens en Ter Heide voelen zich zelf te veel bij het metaalconflict be trokken, om zelf te bemiddelen tussen de Industriebond NVV en de werkgevers en de vijf confessionele bonden. Daarom hebben zij „buitenstaanders" verzocht te bemiddelen. Prof. Albeda, vroeger bij het CNV betrokeu, is hoogleraar aan de Economische Hogeschool in Rotterdam. De heer Coppes is directeur van de PeK-combina- tie in Amsterdat«*ffle het Pa, rooi en de Volkskrant uitgeeft. De heer Wijkstra is directeur van de Centrale Levensverze keringsbank in Den Haag. De minister van Sociale Za ken, drs. J. Boersman, die gis- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitters van de drie lande lijke vakcentrales hebben prof. dr. W. Albeda, drs. Th. Coppes en de heer R. Wijkstra verzocht te be middelen in hel metaalconflict. Alle drie hebben zich daartoe bereid verklaard. De voor zitters van de vijf confessionele nietaalbonden en die van de vijf confessionele metaalbonden en die van de Indu striebond NVV hebben zich bereid verklaard zonder voor waarden vooraf de bemiddelingspoging te aanvaarden. termiddag informatieve ge sprekken heeft gevoerd met vertegenwoordigers van partij en bij en van de partij buiten de cao-grootmetaal, zei gister avond: „Het belangrijkste van deze woensdag is, dat een be middelingspoging voor oplos sing van de moeilijkheden on derweg is". De minister toonde zich verheugd en hoopvol. Het, ogenblik waarop A.> be middeling kan beginnen acht de minister zeer geschikt. Het was hem bekend dat er naar gestreefd werd een groep be middelaars bereid te vinden. Hij zei zelf geen initiatief tot, of bemoeienis met, een bemid delingspoging te hebben geno men, respectievelijk had. De arbeidsonrust die zich sinds donderdag manifesteert, heeft, naar de minister meent, duidelijk te maken met de uit spraak in het kort geding van die dag. De minister acht het de hpogste tijd dat het stakings recht goed geregeld gaat wor den en er naar vermogen aan mee te zullen werken het aanhangige wetsontwerp in het parlement te behandelen. Sprekende over de loonont wikkeling tot nu toe zei de mi nister de indruk te hebben dat die zich binnen het raam van de door de SER aanvaardbaar geachte norm beweegt. De Tweede Kamer gaf CPN- fractieleider Markus Bakker toestemming om minister Van Agt van Justitie volgende week te interpelleren over het be sluit van de Amsterdamse rech ter Stheeman, dat het NVV geen metaal-stakingen mag uitroepen. Volgens de heer Bakker mag een rechter zich niet met loonconflicten be moeien en als hij dat wel doet, is dat afbreuk doen aan de po sitie van de vakbeweging. (Van een onzer verslaggevers) ULFT Koninklijke Fabrie ken Diepenbrock en Reigers te Ulft (onderdeel van het Amal- gaconcern) heeft werktijdver korting aangevraagd voor 630 medewerkers. Dit is ruim de helft van het 1200 man tellendë personeel, zo deelt de directie mee. Tot deze maatregel is beslo ten omdat de vraag naar gas- verwarmimgsapparatuur en ook van toeleveringswerk (vooral het gietwerk) in het eerste halfjaar van 1972 beneden de produketiecapaciteit van het bedrijf blijft. De aangevraagde werktijd verkorting bedraagt voor de gieterijen en daarmee verbon den afdelingen twee dagen per week en voor een aantal afde lingen in de apparatenfabriek (assemblage, voormontage, lak- kerij) een dag per week. De vakbonden en de onderne mingsraad zijn op de hoogte gesteld. (ADVERTENTIE) revi-Iac drost verf ve^'o De stakingen in het Rijn mondgebied werden gisteren onverminderd voortgezet. In veel bedrijven werd gediscus sieerd. De ondernemingsraad van de Telefoonmaatschappij Ericsson Rijen heeft gisteren in een te legram een dringend beroep gedaan op de partijen in het metaalconflict om het overleg te hervatten „teneinde de be staande impasse te doorbre ken". Zulke telegrammen be reikten de partijen in het me taalconflict overigens van ver schillende kanten. BIRMINGHAM. Hoofd inspecteur Frank Shelley van de politie/ Birmingham wordt door politiemannen weggedra gen, nadat hij een been heeft gebroken tijdens een worsteling tussen politie en stakende mijn werkers, die postten bij de co- kesberg van Saltley. De politie officier en verscheidene mijn werkers werden aangereden door een vrachtwagen met ko len, die het mijnwerkerscordon wilden doorbreken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - UTRECHT Het kapittel van het bisdom Breda heeft in een brief de gezamen lijke Nederlandse bisschoppen gevraagd om een verklaring inzake de benoeming van de nieuwe bisschop van Roer. mond, mgr. Gijsen. Het kapittel (het raadscolle- ge rond de bisschop) vraagt de bisschoppenconferentie om in die verklaring van de ene kant duidelijkheid te scheppen en van de andere kant woor den van bemoediging te rich, ten aan de gelovigen in de kerkprovincie. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG —De strijd tegen import en verkoop van Angolakoffie, zoals die ge voerd wordt door het Angola- comité en de dr. Eduardc Vlondlane Stichting, heefl dechts een ver verwijdert erband met de wezenlijk» nderdelen van de ontwikke lingsstrategie. De regering venst niet mee 'e werken aan »et organiseer van. resp. he' oproepen tot een handclsboy- cott. Dat zijn de twee motieven op grond waarvan minister Boertien (Ontwikkelingssa menwerking) weigert subsidie te geven aan het Angolacomité en de Mondlane - Stichting Vlinister Boertien heeft de be weegredenen van de regering vandaag in een brief gemeld ran prins Claus, voorzitter van de Nationale Commissie Ont wikkelingsstrategie. Deze commissie had onlangs beslo ten het anti-Angolese koffie- project ter financiering aan minister Boertien voor te dra gen. Daarmee zou een bedrag van f 9500 gemoeid zijn. In zijn brief aan prins Claus schrijft minister Boertien o.m. „De regering wil geen twijfel laten bestaan aan haar princi piële afwijzing van het Portu gese standpunt m.b.t. de over zeese gebiedsdelen van dit land. Het kader echter waarin zij die afwijzing kenbaar maakt, is een ander dan voor zien in liet project van liet Angola-comité. De regering verkiest daarvoor het kader van de VN". Het project komt naar het oordeel van minister Boertien neer op een handeisboycott. „Dat is en vorm van sanctie waartoe niet door de geëigen de organen van de VN is op geroepen. Aan een interventie, zoals door de Nationale Com missie voorgesteld, kan de re gering dan ook niet meewer ken". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse kinderarts J..T. Pieler- se, een maand geleden als vertrouwensarts-ombudsman op het terrein van de kindermishandeling aangesteld, gaat on derzoeken waarom niet maanden geleden is gesignaleerd, dat het Roosendaalse jongetje Jantje B. door zijn vader werd mishandeld. Zoals bekend bezweek het tien maanden oude kind vori ge weck aan verschillende ernstige letsels. Dokter Pieter- se die aangesteld is voor het arrondissement Rotterdam maar geheel Zuidwest-Neder land als zijn werkgebied be schouwt, gaat met de huisarts van liet Roosendaalse gezin en met het Wit-Gele Kruis in Roosendaal praten. Dokter Pieterse heefl het be sluit, de „kortsluiting" op te sporen, genomen nadat hij in kranten had gelezen dat Jantje B. was overjeden na mishan delingen die zich over een pe riode van enkele maanden hadden uitgestrekt. Volgens de Roosendaalse politie, die in haar onderzoek eveneens het Wit-Gele Kruis wil betrekken, begonnen de mishandelingen al vier maanden geleden. Op een gistermorgen in het Rotterdamse Sophiaziekenhuis gehouden persconferentie, waarin hij uitvoerig op de taak van de vertrouwensarts inging, stelde dokter Pieterse de vraag of dan niemand de letsels van Jantje B. had ge zien. Als de mishandeling tij dig was onderkend, zou niet gebeurd zijn wat er is ge beurd. Hij wees er op, dat artsen, verpleegsters, verple gers, maatschappelijk werk sters en werkers hun beroeps geheim moeten hanteren in het belang van hun patiënt of cliënt. Dit kan hen bij de be handeling van gevallen van kindermishandeling voor ern stige problemen plaatsen. Dit is een van de redenen, dat het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid het instituut van de vertrouwens arts er zijn er op dit moment vier in ons land in het leven heeft geroepen. Men kan zich bij kindermishande ling tot een van deze artsen wenden om overleg te plegen of advies te vragen, zonder dat daarvoor doorbreking van het beroepsgeheim nodig is. Jaarlijks doen zich in ons land circa 1200 gevallen van kindermishandeling voor, waarvan 120 met dodelijke af loop. De meeste mishandelin gen betreffen kinderen tussen 0 en 2 jaar. De laatste tijd constateert men dat veel te vroeg geboren kinderen de zen worden als 't ware van de noeder afgerukt later door de moeder worden mishan deld. Het tekort aan binding is laar de oorzaak van. Volgens dokter Pieterse, die in de afgelopen maanden al heel wat meldingen heeft ont vangen („terecht en ook niet terecht; we moeten natuurlijk (vervolg op pag. 9) (Van een onzer verslaggevers) RILLAND. Het mag een wonder heten dat gisterochtend en eergisteren bij graafwerk zaamheden nabij de Valkenis- seweg in Rilland geen ramp is gebeurd. Dit verklaren una niem de getuigen van de werk zaamheden die de mijnoprui- mingsdienst daar gisterochtend in allerijl heeft verricht, nadat daar bom-alarm was gegeven. Niet alleen levens zijn voor een ramp gespaard, maar ook drie pijpleidingen: van de Gas-Unie, van de DOW-Terneuzen (naar Pernis) en van de rioolperslei ding naar Waarde, die toevallig op die plek midden in het ak kerland alvast een klein stukje van de toekomstige grote lei dingstraat BrabantZeeland vormen. DOETINCHEM (ANP). De 25-jarige Zuidslavische modi- nette Anika Guleva uit Doetin- chem, die dinsdagmiddag in haar woonplaats werd ontvoerd, is gevonden. Zij werd woens dagochtend in Nijmegen aan getroffen. Verdacht van de ontvoering heeft de Nijmeegse politie aan gehouden de 34-jarige Griek A. L. De man woont te Utrecht. De jonge vrouw werd dins dagmiddag vlak bij haar wo ning opgewacht door twee man nen en na een worsteling in een auto gesleurd. Haar vrien din, een 20-jarige landgenote van haar, sloeg alarm. Een van de ontvoerders was de man met wie Anika enige tijd verkering had gehad- ROTTERDAM (ANP) De oliemaatschappijen in Neder land hebben de prijs van zwa re stookolie met ingang van donderdag 10 februari ver hoogd met f 2,05 per 1000 li terkilogram. BUENOR AIRES (Rtr.). Een 20-jarige zoon van een rij ke Argentijnse autofabrikant heeft tegenover de politie ver klaard, dat hij bij een reeks roofovervallen in totaal elf mensen heeft gedood. De jonge man zou de leider zijn van een uit drie leden bestaande bende. PURMEREND (ANP). In het kader van de PPR-actie .koppelgemeente Bangladesj" heeft de Purmerendse PAK- fractie een initiatiefvoorstel bij de raad ingediend om Purmer- end te koppelen aan een zwaar getroffen dorp in Bangladesj. Het is de bedoeling dat het ge meentebestuur en de bewoners voor enkele jaren bij de weder opbouw helpen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1