RESULTAAT 1500 METER OQO GG SAPPQR072 Biathlon voor Noor Solberg Explosie Stien Baas TITELKANSEN VOOR ZWEEDSE IJSHOCKEYERS nieuw in Nederland nieuw MAZDA HX-3 H MAZDA DID Holme wint 1500 m Stien voor Atje V. d. Brom vierde Russinnen falen OPNIEUW GOUD VOOR KOELACOVA Stien Wlarom stoppen M MAZDA REVANCHE SERIEUS Doping bij ijshockey sport het Mazda-programma afweer uitgebreid met 2 nieuwe typen! Donderdag 10 februari 1972 13 Stien prestatie. Baas: opvallende Diane Holum: Verrassend Winnaar van het goud. 1500 METER 1. Dianne Holum (VS) 2.20.85 (goud), 2. Stien Baas-Kai- ser (Ned.) 2.21.95 (zilver), 3. Atje Keulen-Deelstra (Ned) 2.22.05 (brons), 4. Elly van de Brora (Ned.) 2.22.27, 5 Ro- semarie Taupadel (O.-Did.),2.22.35, 6. Nina Statkevitsj <.,Rus) 2.23.19, 7. Connie Carpenter (Can.) 2.23.39, 8. Si- grid Sunby (Noorw.) 2.24.07, 9. Monika Pflug (W.Dld.) 2.24.60, 10. Satomi Koike (Jap.) 2.25.16, 11. Kapitolina Seregina (Rusl.)' 2.25.29, 12. Bok Soon Kim (N. Korea) 2.25.48, 13. Pil Hwa Han (N. Korea) 2.25.64, 14.Loedmilla Savroelina (Rusl.) 2.25.85, 15. Paula Dufter (W.-Dld.) 2.26.00, 16. Tuula Vilkas (Pinl.) 2.27.09, 17. Emiko Ta- guchi (Japan) 2.28.19, 18. Kaname Ide (Japan) 2.28.34, 19. Lisbetih Berig (Noorw.) 2.28.36, 20. Sylvia Filipsson (Zweden) 2.29.38, 21. Sylvia Burka (Ca nada) 2.29.60, 22. Hjung Hu Choi (Z.-Korea) 2.29.79, 23 Kirsti Bierman (Noorw.) 2.29.94, 24. Leah Poulos (VS) 2.31.29, 25. Ylva Hedlund (Zweden) 2.31. 31, 26. Sofie Jarnstrom (Zweden) 2.31.53, 27. Gayle Gordon (Canada) 2.31.86, 28. Suk Ok Chun (Z. Korea) 2.32.06, 29. Myong Ja Kim (N.-Korea) 2.32.55, 30. Jennifer Jackson (Canada) 2.35.22, 31. Monika Stützle (W.-Dld.) 2.37.15. VIER VERRASSINGEN (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO Het decor van het Makomanai-ijssta- dion was gewijzigd, wat bleef was de overheersende rol van de Nederlandse schaatselite. Weliswaar dit maal niet bekroond met een gouden medaille, die verrassend werd veroverd door de twintigjarige Ame rikaanse Dianne Holum overigens gekweekt op het Nederlandse kunstijs maar wel werd gehono reerd met een zilveren en een bronzen medaille, res pectievelijk voor twee 33-jarige Nederlandse huis vrouwen, Stien Baas-Kaiser en Atje Keulen-Deelstra. En 0111 het succes op de 1500 meter, de eerste schaats- afstand van de Olympische dameswedstrijden te Sap poro, te vervolmaken werd Elly van de Brom vierde. De grote verliezers werden de Russinnen van- wie de heer sende wereldkampioene, Nina Statkevitsj, nog de beste was met haar zesde plaats. In het rechtstreeks duel met Dianne Holum had zij reeds een ver pletterende nederlaag moeten incasseren. Haar tijd van 2.23.19 werd reeds in de volgende rit door de Oostduitse Rosemarie Taupadel verbeterd en nadien passeerden ook Elly van de Brom en Stien Baas-Kaiser haar nog. Het was een afgang voor de Russinnen die bij het Europese kampioenschap in In zeil, enkele weken geleden, nog achter Atje Keulen-Deelstra op deze afstand de volgende drie plaatsen innamen. „Naar mijn idee hebben ze te weinig op het ijs gestaan. Bovendien zijn zij sehaatstechnisch achteruit gegaan", zo luidde de mening hierover van een alleszins vol dane Nederlandse coach Gerard Maarse, die nog maar zo kort de damesploeg in training heeft. Dianne Holum, als zestienja rige bij de Olympische winter spelen van 1968 te Grenoble reeds tweemaal doorgedrongen tot het erepodium zilver op de 500 meter en brons op de 1000 meter blijkt er op de Deventer kunstijsbaan van de oostelijke rainer Jan Vloed graven veel te hebben bijge leerd. De fysiek sterke Dianne trof weliswaar betere omstandighe den dan de reeds in het eerste paar door een beschikking van het lot gestarte Europese kam pioene Atje Keulen-Deelstra, die hiermee voor de taak ge steld stond een tijd te zetten, doch de wijze waarop de zwart harige Amerikaanse de strijd aanbond met de grote Russi sche favoriete Nina Statkevitsj en haar aanval lanceerde op Atje's tijd van 2.22.05, getuigde van grote klasse. „Ik had wel iets van, haar verwacht. De 1500 meter is haar beste afstand en ook vorig jaar bij het wereld kampioenschap reed zij een sterke 1500 meter", aldus het oordeel van Stien Baas-Kaiser over de studente uit North- brook (Illinois), die haar twee- tiende van een seconde voor bleef. Een miniem verschil, dat onze landgenote en oud-wereld kampioene tevergeefs heeft trachten weg te werken. Stien Baas, die bij het Ne derlandse kampioenschap de eer had moeten laten aan Atje Keulen, daarna bij het Europe se kampioenschap, mede als ge volg van een lichte griep, ver in de achterhoede eindigde: als twaalfde, heeft zich bijzonder knap gerevancheerd. Haar ope ning van 30.1 was weliswaar aanzienlijk minder dan die van Dianne Holum (29.0) en in de volgende ronde liep haar ach terstand nog meer op: tot an derhalve seconde, doch toen zette de Deventerse haar grof' aanval in. Doch ook zij, de geroutineer de schaatsenrijdster, gehard ir zo menig duel, moest ervaren dat op dit ijs een extreme krachtsinspanning tol eist. „Het ijs glijdt wel, maar toch kom je doodmoe aan de finish", zo verklaarde Stien, hoe zij bijna vallend door de finish ging. „Ik kon niet meer". Negen se conden was zij sneller dan Di anne Holum in de laatste ron de maar daarmee kwam zij juist twee-tiende te kort voor goud. „Jammer, maar ik ben met het zilver toch dik tevre den. Het is voor mij een per soonlijke triomf. Maar ik trof het ook beter dan Atje, die vrij veel wind had, terwijl toen ik reed de vlaggen slap langs de masten hingen. Overigens houd ik van wat warmte. Toen ik het ijs op kwam was het veel kouder en ik heb zelfs nog overwogen, of ik wel in mijn tricot zou starten of niet. In verband met de spieren, hè. Nogmaals, jammer dat ik het goud niet haalde. Maar wat was ik moe. Ik kon bijna niet op mijn benen blijven staan.... Alles had Stien gegeven om op de hoogste trede van het ere podium te komen. Zij miste haar doel op een fractie van een seconde. Zij kwam echter toch verder dan vier jaar geleden in Grenoble, toen zij op de 1500 meter brons behaalde. Wie weet in 1976. want op de vraag, of zij nu aan afscheid dacht, had zij tegen over de internationale pers een Gerard Maarse trots tussen de Nederlandse medaillewinnaars Atje Keulen (links) en Stien Baas. Na 1100 meter had Holum (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO Magnar Sol- berg, een 35-jarige politieman uit Trondheim heeft Noorwe gen woensdag de eerste gou den medaille bezorgd door zijn overwinning in de biathlon, een cross-country op ski's, on derbroken door vier series van vijf pistoolschoten. Ook in Grenoble 1968 won Solberg het goud en hij hoopt over vier jaar in Denver er weer bij te zijn: „Daar ben ik nog niet te oud voor". Solberg hoekte in de cross country voldoende winst op zijn naaste rivaal, Hansjorg Knauthe, om zijn extra straf - minuut ten opzichte van de Oostduitser te kunnen verdra gen: De Noor kreeg twee strafminuten voor missers op de schietbanen. Knauthe een. Van de 72.1 sec die Solberg aan de finish nodig had bleef aldus 12.1 sec over. De zilve ren medaille winnaar van 1968, de Rus Tikhonov, die bovendien in '69 en '70 we reldkampioen was, maakte wel de op een na snelste tijd in de cross-country (1.12.48,6), maar kreeg niet minder dan vier strafminuten voor misschieten: gepast antwoord: „Waarom zou ik. Ik houd van mijn sport. Waarom willen ze toch eigen lijk, dat ik ermee stop...."? Door deze explosie van Stien Baas devalueerde het zilver van Atje Keulen tot brons en duikelde Elly van de Brom van het erepodium. De Friezin, ge zien haar sterke zege te Inzeil op de 1500 meter hoog geno teerd op de favorieteplijst, trof het in dubbel opzicht niet. Door het lot moest zij als eerste star ten en bovendien stond er op dat moment een straffe wind. Bovendien was het vrij koud. „Alle tegenslag ten spijt vocht Atje Keulen voor het allerbeste resultaat, daarbij geheel koer send op haar eigen kompas", aldus Gerard Maarse. Zij open de op 28.7, vervolgens 1.05.1 (waarmee zijn één seconde sneller was dan Stien), 1.43.3 (0.3 seconde achter Stien) om uit te komen op 2.22.05, waar- mee zij als eerste het op naam van de Finse Kaija Mustonen staande Olympische record van 2.22.40 verbeterde. De eerste serieuze aanval op Atje's 2.22.05 kwam in de vijf tiende rit met op de startlijn Nina Statkevitsj en Dianne Ho lum. Het werd een meedogen loos duel waarin de Russin een iets snellere opening had (28.99 tegen 29.08) en vrijwel gelijk tijdig na 700 meter de lijn pas seerde: 1.04.67 tegen 1.04.0. Op dat moment werd het al duide lijk dat Dianne Holum de Rus sische favoriete niet naast zich duldde. Terwijl Nina Statke vitsj steeds onzekerder ging rijden haar balans raakte veelvuldig verstoord trok de Amerikaanse in een vaste lijn haar baan. Magnar Solberg: titel ge prolongeerd. (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO De Poolse ijs- hockeyploeg heeft geen kans meer op een Olympische me daille. Woensdag leden de Polen een nederlaag van 3-5 tegen Zweden en bleven daar door op 0 punten. Zweden daarentegen, met twee over winningen en een gelijkspel (tegen de Sovjet Ünie), kan zelfs nog goud veroveren. De wedstrijd Zweden-Polen was de saaiste ontmoeting in het Olympisch toernooi tot nu toe. De Poeln, zich nu van hun zwakte bewust, kozen voor een zeer defensieve tactiek, hetgeen tot gevolg had, dat de sygjd bijna voortdurend af speelde voor het „kooitje" van de Poolse goalie. De Zweden beslisten het duel in de twee de periode. Door Nilsson, Lundstroem (2x) en Palm- quist werd het toen 5-1 (Ham- merstroem had in de eerste periode gescoord), waarna de „drie kronenspelers" het wel voor gezien hielden. Goralczyk en Slowakiewicz benutten het wegvallen van de Zweedse pressie om hun „1" op het scorebord (door Lokarz) te veranderen in een „3", De uitslagen van de wedstrijden die in groep 6 gespeeld wer den zijn: Japan - Zuid Slavic 3-1, West-Duitsland - Noor wegen 5-1. De stand in groep b van het Olympisch ijshockey toernooi is: 1. West Duitsland 6 pnt uit 3 wedstrij den, 2. Japan 3-2, 3 Noorwe gen 2-2, 4 Zwitserland 1-2, 5 Zuidslavië 0-3. In groep a van het Olym pisch ijshockeytoernooi heeft Rusland zonder moeite gewon nen van de Ver. Staten. De eindstand was 72 (20 30 2—2). (ADVERTENTIE) een voorsprong van een secon de, die zij in de laatste ronde nog aanzienlijk vergrootte. Statkevitsj was murw gereden, niet meer tot enig verweer in staat. „Dat was ook met Sere gina, tegen wie ik reed, het geval. Toen ik in de eerste vol le ronde voor kwam te liggen, was ze nergens meer", zo bena drukte Stien Kaiser de afgang van de Russinnen. „Naar mijn idee heeft dit duel, waarin Stat kevitsj in het begin Holum nog goed partij gaf, ook bijgedra gen tot het goud van Dianne. Bij de laatste kruising sloeg zij haar grote slag. Dit was een beslissend moment", zo'Voegde Gerard Maarse hieraan toe. Elly van de Brom was en bleef de snelste tot 1100 meter, die zij aflegde in 1.41.2. Toen kwam echter de reeds gevrees de klap. De laatste ronde Moeizaam vocht zij zich naar de eindstreep, die zij bereikte na 2 min. 22.27 sec. Op dat mo ment nog goed voor brons. In de volgende rit echter haalde Stine Baas haar van het ere podium. „Elly is een mooi- weer-rijdster en daar'op zijn haar trainingsprogramma en haar stijl met haar lange slag gebaseerd. Wanneer er ver moeidheidsverschijnselen optre den krijgt zij door deze stijl de grote klap. We hebben het in Inzeil gezien, we hebben het nu weer gezien", aldus Gerard Maarse. (Van onze speciale verslaggever) SAPPORO De 29-jarige Galina Koelacova, een stevig gebouwd meisje met vierkante schouders, korte haren en mooie ogen heeft woensdag als opvolgster van de Zweedse Toini Gustafsson haar tweede gouden medaille gewonnen. De Russische onderwijzeres, die negen jaar met de wedstrijd sport bezig is en vier jaar geleden op de vijf kilometer cross country tweede werd, zegevierde ditmaal op dezelfde afstand met overmacht, nadat zij enkele dagen tevoren reeds de tien kilometer op haar naam had gebracht. De voorsprong van de Rus sin op haar naaste concurrente ttódroeg vijf volle seconden. Tweede werd de 34-jarige Finse jeugdleidster Marjatta Kajosmaa, die eerder brons veroverde od de dubbele af stand. Deze Marjatta Kajos maa kan als moeder van een zoontje van elf en een wat jongere tweeling gelden als de Atje Keulen-Deelstra van het skiën. De Tsjechische Helena Siko- lova bleef in de strijd om de derde plaats de Russische Alevtina Oloenina verrassend een fractie van een seconde voor. De 44 deelneemsters vol tooiden hun wedstrijd onder uitstekende omstandigheden. De zon scheen en de sneeuw was in perfecte staat. De uitslag van de 5 km cross country is: 1. Galina Koelacova (Rus), 2. Marjatta Kajosmaa (Fin), 3 Helena Si- kolovaa (Tsj.Sl.), 4 Alevtin Oloenina (Rus), 5. Hilkka Koentola (Fin), 6. Loebov Koekhatsjeva (Rus), 7. Berit Moerdre Lammedal (Noor), 8. Aslaugh Dahl (Noor), 9. Hele na Takalo (Fin), 10. Nina Fe- dorova (Rus). Hij werd vierde. De wereld kampioen 1971, de Oostduitser Dieter Speer, had woensdag wel een zeer onzuiver oog. Zijn tijd van 1.13.43 werd be dorven door zeven minuten straf, zodat zijn eindtijd hem eerst op de dertiende plaats deed belanden. De uitslag van de biathlon: 1 Magnar Solberg, Noor; 2 Hansjorg Knauthe, O-D.ld Lars Arwidson, Zwe; Alexan der Tikhonov, Rus; Yrjoe Sal- pakari, Fin; Esko Saira, Fin; 7 Viktor Mamatov, Rus; 8 A. Klima, Polen; 9 Daniël Clau- don, Fr; 10 Keith Oliver, GB. (Van onze speciale verslagge ver) SAPPORO Alois Schlo- der, een aanvaller van het West-Duitse ijshockeyteam, zou voor de wedstrijd van maandag tegen Zuidslavië opwekken de middelen hebben gebruikt. Prof. Ludwig Prokop, de Oostenrijkse voorzitter van de dopingscommiss-ie, heeft dins dagnacht telefonisch aan de leiding van'de Westduitse ploeg meegedeeld dat bij een onder zoek gebruik van doping was geconstateerd. Er zal nog op een andere wijze een tweede analyse worden ge maakt. Mocht ook deze posi tief dan dient Wiest-Duitsland er rekening mee te houden dat de ploeg in de wedstrijd tegen Zuidslavië met 05 tot verliezer wordt verklaard. De Duitsers zegevierde met 62. De internationale ijshockey fe deratie (LIHG) heeft de he- voegdbeid Schloder van het toernooi uit te sluiten. Volgens de ploegarts van de Duitsers, dr. Sdhliokenrieder, is er geen sprake van dat Schloder ge drogeerd zou zijn. Hij zou slechts een middel (Novodral) hebben voorgeschreven omdat Schloders bloeddruk te laag was. Een lid van de doping- commissie verklaarde daaren tegen dat het ging om een klas siek gevaj van doping, omdat de urine van Schloder resten van chemicaliën zijn gevonden die niet in Novodral voorko men. Uitgerust met progressieve tweeschijfs rotatiemotor.* Wonder van elegante styling. Imponerende creatie van Japans beste autobouwers. motorverm.110 pk SAE acceleratie 9.1 set. van 0-80 km topsnelheid 180 km/u prijs v.a. f12495.- (ook leverbaar als Coupé) Jongste, al even betoverende telg van de MAZDA-familia. Pittige middenklasser, uitgerust met moderne 4 cilinder motor met bovenliggende nokkenas motorverm. 81 pk SAE acceleratie 10 sec. van 0-80 km topsnelheid 155 km/u prijs v.a. (9495.- (ook leverbaar als Kombi en Coupé) prijs Inci. BTW af Den Haag 180 MAZDA-daalars in Nederland. •tfcentte NSlMSttNKEl. AUTO PALACE - DE BINCKHORST N.V„ DEN HAAG. BtNCKHORSTLAAN 3t2-322, POSTBUS 143. T£i.flKW55t00

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 11