HUUR OUDERE HUIZEN HOGER Vier procent meer voor ambtenaren BIJ AANSLAG OP GASSTATION IN OMMEN Saboteur mogelijk gedood Metaal moeheid bij de bonden WONING IN BERGEN OP ZOOM BLEEK VUILNISBELT IN ZEELAND NU MEER DAN 3000 WERKLOZEN Geen vervroeging prinsjesdag Harmonisatie gaat op 1 april in HELDENWELKOM VOOR SCHRANZ AUTOTEGEN HUIS: CHAUFFEUR KOMT OM Verzet tegen Brits akkoord met Rhodesië ÜAMO DE KOCKl Vrouw (25) ontvoerd Niet-es - wel-es Kaart Ontkenning Tips RODE HOND IN BELGIË Vraag daalt Geen rente op girorekeningen verenigingen Rat houdt vrouw vijf dagen gevangen Uitstel gevraagd Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (Oil 50) 79 20 t.n.v. N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem, Reigerstraat 16, Breda. Abonnementsprijs m.i.v. l-l-'72: 16,25 per kwartaal; per maand 5,50. Losse nummers 30 cent Gironummer 1114111. WOENSDAG 9 FEBRUARI 1972 2oe Jaargang No. 8772 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, .exclusief 4% B.T.W Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: Vrijdag tot v.im 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Op 1 april gaat ook voor woningen van gemeenten en woningbouw vereniging de zogenaamde huuriiarmonisatie in. Dat wil zeggen voor alle woningen, die ouder zijn dan vijf jaar. De harmonisatie houdt in, dat de huurprijzen van woningen, die vóór 1967 zijn gebouwd geleidelijk worden aangepast aan de huren van nieuwe wo ningen, die de laatste vijf jaar met subsidie van het rijk zijn gebouwd. Het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een voorlich- tings-brochure gemaakt, die de komende weken door het hele land zal worden ver spreid. Volgens de minister zijn de huurprijzen van oudere wo ningen te ver achtergebleven bij de huurprijzen van nieu we woningen. Daardoor wordt, nog steeds volgens het Ministerie, het verhuren van nieuwe woningen moeilijker en bestaat het gevaar, dat er minder woningen zullen ge bouwd. Om dat te vermijden moeten de huurprijzen van oude en nieuwe woningen be ter op elkaar worden afge stemd. Dat betekent overigens niet dat die huren voor oude en nieuwe woningen even hoog zuilen worden. De minister wil, dat het aanpassen zeer geleidelijk zal geschieden. De achterstand in huurprijs mag niet in één keer worden inge haald, als die erg groot is. Het is dus niet juist, dat voor sommige woningen een huur verhoging zal afkomen van 70 procent. Met name de FvdA- fractie in de Tweede Kamer heeft de laatste tijd die vrees van extreem hoge verhogin gen geuit. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het overheidspersoneel zal over 1972 een sala risverhoging van vier procent krijgen. Dit is gistermorgen over eengekomen tussen het georganiseerd overleg in ambtenarenza ken en de minister van Binnenlandse Zaken. Vrijdag a.s. zal het kabinet over dit akkoord beslissen. Voorts is overeengekomen over 1971 een uitkering ineens te geven van 0,33 procent. Dit is het gemiddelde percentage van het aantal eenmalige uitkeringen dat in het bedrijfsleven over dat jaar zal worden uitgekeerd. Voor gepensioneerden zullen overeenkomstige maatregelen worden getroffen. Het nieuwe salaris zal, zoals in het voornemen lag, voor het eerst in april worden uitbetaald. Bij het salaris van maart krijgen de ambtenaren als uitkering ineens de 4 procent verhoging over de eerste drie maanden van dit jaar. Ook zal de 0,33 procent over het salaris van 1971 dan worden uitbetaald. Voor de gepensio neerden zal het tijdstip van uitbetaling nader worden bepaald. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De enige, die gisteren zijde gesponnen heeft bij het metaalconflict, is de PTT geweest. De vijf werkne mersorganisaties, die partij zijn bij de c.a.o, voor de metaalin dustrie 1972, de Industriebond NVV en de drie werkgeversor ganisaties hebben n.l. een druk ke dag vol telegrafisch verkeer achter de rug. Maar een voorgesteld gesprek (gistermiddag) in de Raad van Overleg in de Metaalindustrie (ROM) is niet doorgegaan. De verhouding tussen het NW en de overige vakbonden schijnt zich te hebben toegespitst. Vijf werknemersorganisaties in de metaal hadden de Indus triebond NVV uitgenodigd deel te nemen aan het verdere over leg tussen de arbeddsivoorwaar den voor de werknemers in de metaal-industrie. Eerst moest volgens de bonden echter het „klimaat worden gezuiverd", doordat de NVV-bond zijn af keuring uitspreekt over de „in timidatie en terreur tegen de leden van de vijf bonden" tij dens de acties, die werden ge voerd. Het is van dit telegram, dat de heer A. Groenevelt, voor zitter van de Industriebond- NVV, 's avonds op de inder haast in Den Haag belegde persconferentie zou zggen, dat het de in de voorafgaande da gen uiterst zorgvuldig opge bouwde mogelijkheid voor her vatting van het centrale over leg in de metaalindustrie heeft getorpedeerd. Terug naar de telegrammen- oorlog. Na het telegram van de vijf bonden vroeg de Industrie- bond-NW „ter voorkoming van verdere verwarring" een bijeenkomst van de ROM. Dat gebeurde in een telegram aan de vijf samenwerkende werk nemersorganisaties in de me taalnijverheid. De Industrie- bond-NW liet in datzelfde te legram weten er niets voor te voelen afkeuring uit te spreken over gevallen van intimidatie en terreur, zoals de andere bonden hebben verlangd. „Ons is geen geval van intimidatie bekend", liet het NVV weten. De vijf confessionele partijen hebben toen de hoop op een constructief gesprek in de ROM opgegeven. „Uit waarneming van eigen kaderleden en be stuurders staat vast, dat wel sprake is geweest van intimi datie en terreur, lieten de con fessionele bonden weten. Het keiharde niet-es - wel- es-spelletjee werd voorlopig af gerond met een telegram van de drie werkgeversorganisaties die stelden, dat het voorstel van de Industriebond voor een gesprek in de ROM een hero pening van het met 5 organisa ties afgesloten gesprek over de c. a. o. zou betekenen. Daar passen de werkgevers uiter aard feestelijk voor. Intussen heeft de CPN-frac- tieleider Bakker de Tweede Kamer verzocht minister Van Agt van Justitie te mogen in terpelleren over het stakings verbod, dat de Amsterdamse rechter mr. Stheeman de NVV-metaalbond heeft opge legd. DEN BOSCH (ANP) „Het is mogelijk dat bij de aanslag op het compressiestation bij Ommen een der daders zeer ernstig is gewond", zei de officier van justitie in Den Bosch, mr. Booster, dinsdagavond op een persconferentie. Dat leidde hij in de eerste plaats af uit een mededeling van een tot nu toe anoniem gebleven persoon. Ten tweede heeft de technische recherche uit Zwolle sporen gevonden waaruit blijkt dat er iemand is weggesleept. Wellicht, al dus mr. Booster, is die dader overleden en is daarom de tweede bom niet ontploft. Er zijn geen bloedsporen gevonden. Dat is volgens mr. Booster wel mogelijk want er kunnen inwendige verwondingen zijn ge weest, zoals een ingedrukte borstkas of iets dergelijks. dat dinsdagavond bij centrale commandopost van de Gasunie een telefoontje binnengekomen was van iemand die zijn naam niet wilde cjjgeven. Letterlijk zei hij: „Als hij jullie gastar beiders in dienst blijven, ge beuren er nog veel meer din gen. Denk maar eens aan het exportstation in Hitvaren- beek". De Gasunie deelde mede dat er geen buitenlandse arbeiders In dienst zijn. Wel werken er voor enkele aannemers, die voor de Gasunie werken, een aantal Perzen op de stations. „De artsen hebben een ge heimhoudingsplicht. Wij zullen dus ook bij hen geen navraag doen. Wei is dinsdagavond nog een verzoek uitgegaan naar al le parketten in Nederland om een overzicht van alle afgege ven overlijdens verklaringen en verloven tot begraven van af zondag 00.00 uur'. Ook zal aan alle ziekenhuizen worden gevraagd of er zwaar gewonde patiënten zijn binnengekomen die letsel hebben opgelopen in verband met ongevallen of iets dergelijks", zo verklaarde mr. Booster. Mr. Booster deelde mee, dat hij de Nederlandse Gasunie in Groningen dinsdagmiddag een kaar tis binnengekomen van de Rode Jeugd. De kaart was afgestempeld in Nijmegen. Op de kaart was geschreven: „Wij claimen beide zaken. Wij heb ben on-s enigszins vergist, doch wij komen terug. U kunt toch niet het gehele gebied be schermen. Bovendien komt het hele energiebeleid voor ons aan de orde. Dat zijn o. a. hoogspanningskabels, koppel- netten, telecommunicatietorens of..jU iaat Groningen delen in de winst. En eens zal uit de as van de vernieuwde econo mie als een phoenix het rode Nederland herrijzen". Van de zijde van de te Eindhoven gevestigde Rode Jeugd - er zijn meer actie groepen van dezelfde naam, die het niet steeds onderling eens zijn - wordt echter stellig ontkent dat deze groep ook maar iets met de aanslagen uitstaande heeft. „Dat is ook niet in overeenstemming met onze methode. Wij willen nooit het volk schade berokke nen, wei de machthebbers", aldus woordvoerders. Deze wezen er bovendien op dat men van bepaalde zijde er be lang bij meent te hebben de Rode Jeugd impopulaire daden in de schoenen te schuiven: „Het is zelfs niet uitgesloten dat juist met dat oogmerk de ze aanslagen zijn gepleegd". Mr. Booster verklaarde geen oordeel te hebben over de kaart. Hij kon niet zeggen of het een ansichtkaart of een briefkaart betrof en of de kaart was geschreven of ge typt. Ook werd meegedeeld Gisteren is een rechercheteam de gehele dag bezig ge weest met het nalopen van tips die zijn binnengekomen uit heel Nederland, maar ook zijn er aanwijzigingen die te danken zijn aan het buurton derzoek. Over de resultaten van dit onderzoek wilde de officier geen enkele medede ling doen. Het horloge dat in Ommen is gevonden, waarop de ontsteking was afgesteld, w-as go-udkleurig. Op de wij zerplaat stonden de leters r e watch, 14 rubis. De gevonden platte batterij had drie cellen en was van het mark Varta. Aan de polen van de batterij was een geplastificeerde draad bevestigd. Er is ook een blok trotyl gevonden, verpakt in een bruinachtig papier met zwarte rand. Desgevraagd deelde mr. Booster nog mee, dait er veertien maanden gele den in Ommen ook sprake moet zijn geweest van opzet, toen er ln een machine kleine stukjes metaal zijn aangetrof fen die er niet thuis hoorden. Het onderzoek heeft zich toen zelfs uitgestrekt tot Engeland, waar inlichtingen zijn ge vraagd bij de Rolls Royce fa brieken. BRUSSEL (ANP). Zeven honderd Belgische militairen die verblijven in de luitenant- generaal baron Michel-kazerne in Mechelen, mogen voorlopig de kazerne niet verlaten en geen bezoek ontvangen omdat er rode hond onder hen voor komt. In totaal zijn er zestien zieken. Acht van hen zijn naar het militaire hospitaal in Ant werpen overgebracht en acht anderen worden verpleegd in het ziekenzaaltje van de ka zerne zelf. (ADVERTENTIE) welke pantalon ktestu bij THE TOTAL-LOOK-GOAT Délengle voordeze zomer.Gekniptvoorhéél wat comblnalies. Vlot gemodelleerd uit soepel suède.Zonder twijfel een i cmatievan allure. Nmarfcl 11 (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Maandag wilde een aanne mer in opdracht van de ge meente een zachtboard pla fond maken in de woning Vlasbecklaan 13 in Bergen op Zoom. De familie G. was verhuisd naar een an dere woning in de gemeen te, dus de man dacht zijn gang te kunnen gaan. Hij is vijf minuten binnen ge weest en heeft daarna ver bijsterd de sleutel weer in geleverd bij het woningbe drijf. De woning bleek ach tergelaten te zijn in een staat, die iedere beschrij ving tart. In de eerste plaats was de waterleiding niet afge tapt en tijdens de vorstpe riode sprong de leiding in de badkamer, waarna de woning langzaam „volliep". Het water liep tussen de plafonds van gang en woonkamer, di vernieuwd moeten worden en sij pelde verder naar de buren. De kelder liep vol en in het water dat tot de drem pel staat dobbert „wat wrakhout rond". Maar dat is niet alles. Alle kleren, die niet meer gebruikt werden, lege flessen en potjes, kapot speelgoed, overtollige hout e. d. waren overal op stapels in de wo ning gegooid, terwijl de rommel tevens werd ge bruikt om kasten en (ach tergelaten) vuilniszakken te vullen. De restanten van een doorgeefkast van keu ken naar woonkamer lagen in de gang. De stenen kolenkist in de tuin is gevuld met afval en er is een gat in gehakt. In het schuurtje zit twee ku bieke meter hout en oud ijzer. Aan de gemeente nu de taak de onbeschrijflijke bende op te ruimen en de woning weer geschikt te maken voor bewoning. Wat de kosten zullen zijn is nog niet becijferd, maar wel staat vast dat er minstens 4000 gulden nodig zal zijn om deze „onverklaarbaar bewoonde" woning weer in orde te maken. Wethouder Arnoys vertelde ons, dat de vroegere bewoner in ieder geval de rekening gepre senteerd zal krijgen. WENEN. Karl Schranz (links), de Oostenrijkse skieër die door het Internationaal Olympisch Comité van deelna me aan de Olympische Winter spelen te Sapporo werd uitge sloten, is dinsdag hij zijn terug keer in Wenen verwelkomd door ongeveer 100.000 landge noten, die hem toejuichten als of hij drie gouden medailles had gewonnen. De menigte wachtte geduldig op het vliegveld en langs de route naar de kanselarij toen het vliegtuig waarmee hun „na tionale helduit Japan was vertrokken, een uur vertraging had. Op de kanselarij werd Schranz ontvangen door kanse lier Bruno Kreisky en daarna verscheen hij op het balkon voor de menigte. (ADVERTENTIE) Hallo Swieb hier belt Malle Piet Er was 'n tijd pl dat men ze kapot sloeg. Nü zijn ze waar devol en Afgebeelde unieke origine le antieke telefoon is nog in beperkte mate verkrijgbaar Kompleet, geheel intakt voor Slechts 125,(ten minste als U vlug bent). Stevinstraat 13, Oosterhout 01620 - 5977 Oók zaterdag en zondag tot 24 uur. waardevast DE BESLUITEN van de ge meenteraden van Gorkum en Vianen om resp. f 500 en f 600 subsidie te geven aan de we reldwinkels zijn door de Kroon geschorst. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het aantal werklozen is de afgelopen maand in Zeiand de 3.000 gepasseerd, aldus het Ministerie van Sociale Zaken. In Breskens schommelt het aantaj werklozen nu tussen de 12 en 14 procent, op Scliou- wen-Duiveland tussen de 10 en 12 procent, op Tholen tus sen de 8 en 10 procent. In alle andere rayons in Zeeland is de stijging geringer. VUssingen is nog steeds een gunstige uit zondering met minder dan 2 procent werklozen. Het aantal werkloze mannen steeg in januari met 355 (0,6 procent) tot 3.065 (4,9 pro cent). Een jaar geleden waren er in Zeeland nog maar 1.52.1 werklozen (2,4 procent), een stijging dus in een jaar met 1.544 (2,5 procent). Hat lande lijk percentage bedraagt 3,7 procent. Het aantal werkloze vrouwen steeg eind januari tot 398 (2,2 procent), een stijging met slechts 8 vrouwen. Verge leken met een jaar geleden een stijging van 69 (0,4 pro cent). Ook de vraag naar mannelij ke arbeidskrachten is vorige maand gedaald. Er bestonden eind januari 736 vacatures (1,2 procent) tegen 785 (1,3 pro cent) eind december van het vorig jaar. Vergelijkt men dat echter met een- jaar geleden dan valt een belangrijke da ling van het aantal vacatures op: januari 1971 nog 1.896 (3 procent), januari 1972 dus 736, een daling van maar liefst 1.160. Het aantal vacatures bij vrouw-en steeg in januari met 3 tot 782. Een jaar geleden bedroeg de vraag echter nog 989. (Van onze correspondent) HEINKENSZAND In de nacht van maandag op dinsdag is de 42-jarige heer G. Nagel- kerke, handelaar in tweede hands auto's, ongehuwd en af komstig uit Lewedorp, Burge meester Vermetstraat, met zijn auto tegen de woning van de heer P. Engelse aan de Dorps straat 2 te Heinkenszand ge reden, en daardoor op slag ge dood. De auto werd geheel vernield, terwijl voor- en zij gevel van de woning zwaar werden beschadigd. Het onge luk is ontstaan doordat de au tobestuurder te Ovezande zon der enige aanwijsbare reden geen gevolg gaf aan het som matieteken van de rijkspolitie. Hierna zette de rijkspolitie een achtervolging in, via Lewe dorp en Heinkenszand. Met bo venstaand gevolg. De man moet op slag zijn gedood. DEN HAAG (ANP) Om dat sedert enige tijd een daling van de rente op de kapitaal- en geldmarkt is opgetreden, moet voorlopig worden afge zien van een rentevergoeding op de tegoeden bij de post cheque- en girodienst van ver enigingen, stichtingen, comité's en andere soortgelijke instel lingen. Aldus heeft minister Drees van Verkeer en Waterstaat, on der wie PTT-zaken ressorteren, dinsdag meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het kamerlid Oele (PvdA) BONN (Reuter). Een doodsbenauwde 74-jarige vrouw in Bonn is vijf dagen lang de gevangene van een rat geweest. Ze durfde de keuken van haar flat niet te verlaten. Toen ze na vijf dagen niets meer te eten had alarmeerde haar geroep om hulp de concierge, die de rat doodde en de vrouw bevrijdde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met 42 tegen 24 stemmen heeft de Eerste Kamer gisteren in tweede lezing een voorstel van een aantal meest jeugdige Tweede-Kamerleden verworpen om prinsjesdag met de opening van het nieuwe parlementaire jaar te vervroegen van de derde dinsdag in sep tember naar de laatste dinsdag van augustus. Zelfs bij een omgekeerde stemverhouding zou het voorstel de eindstreep niet hebben gehaald omdat het hier een wijziging van de grondwet betrof, waarvoor tenminste een twee-derde meerderheid van 50 stemmen is vereist. De oorspronkelijke Eerste en Tweede onder tekenaren van het voorstel, de heren Wester terp en Boersma, ontbraken bij de verdediging van hun voorstel in de senaat, omdat zij in middels als staatssecretaris van Buitenlandse Zaken en als minister van Sociale Zaken zijn toegetreden tot het kabinet-Biesheuvel. Dit ka binet liet nu bij monde van minister Geertsema van binnenlandse zaken weten, dat het niets voor het voorstel voelde DOETINCHE M (ANP) Twee mannen. vermoedelijk Grieken hebben dinsdag middag omstreeks kwart over vijf in Doetinchem een jonge Joegoslavische vrouw ont voerd. Ze zijn er met de 25- jarige vrouw in een auto van door gegaan. Alle politiekorp sen in Nederland zijn gealar meerd om naar de vluchters uit te kijken. De ontvoerde vrouw, de 25- janige modinette A. G„ blijkt, zo is komen vast te staan, vroeger verkering te hebben gehad met een buitenlander, vermoedelijk een Griek. De politie neemt dan ook aan, dat de destijds aan de kant gezet te vriend van de Joegoslavi sche wraak heeft willen ne men en zijn vriendin op deze wijze weer onder zijn hoede heeft proberen te krijgen. De jonge vrouw was dins dagmiddag met haai vriendin van hsar werk op weg naar huis. Ze wonen samen in een pension in een nieuwe buiten wijk van Doetinchem. Vlak bij de woning, in de Bevrijdingsstraat, werden bei de vrouwen opgewacht door twee mannen. Er volgde een worsteling, waarbij ook enkele klappen vielen. De mannen was het evenwel alleen om de 25-jarige A. G. te doen. Ze werd in een geparkeerd staan de auto gesleurd, waarop de mannen wegreden. De andere vrouw sloeg direct alarm, maar inmiddels hadden ook omwonenden, die de hele ont voering hadden kunnen vol gen, de politie gewaar schuwd. (Van onze redactie buiten land) SALISBURY Bisschop Abel Moezorewa, de voorzitter van de Rhodesisclie Afrikaan se nationale raad, heeft op een bijeenkomst in de Engelse plaats Oxford gezegd, dat een algemene staking van de Rho- desische Afrikanen heel goed mogelijk is als andere grond wettige methoden voor verzet tegen het Brits-Rhodesische akkoord onmogelijk worden gemaakt. „Als de Afrikanen besluiten drie weken niet te werken, zal de economie van het land wor den ontwricht", aldus de bis schop. In scherpere sancties tegen Rhodesië ziet hij de bes te manier om de vrijheid te verwerven. Te Salisbury zelf heeft Lord Pearce, voorzitter vam de com missie die aldaar onderzoekt of bet Brits-Rhodesischie ak koord aanvaardbaar is voor de Rhodesische bevolking, een bezoek gebracht aan ex-pre mier Garfield Todd, die in de gevangenis ziit. EINDHOVEN (ANP) De hogeschoolraad van de TH in Eindhoven vraagt minister De Brauw (Wetenschap) voorlo pig niet over te gaan tot hef fing van het verhoogde colle gegeld. Dit staat in een motie die de raad in een vergadering heeft aangenomen. (ADVERTENTIE) Noordstraat 167. Tel. 01150-4255 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 1