„BESLUITVORMING MOET ZO OPENLIJK MOGELIJK" Israël nodigt Brandt uit Heath wil doorbraak Ierse crisis Kenmerk komt met nieuwe enquête over mgr. Gij sen etrelF Britse expert over aanleg tweede nationale luchthaven Boycot Britse produkten, nieuwe acties van Ierenmaar toch Slachtoffer moord begraven WACHTEN VOOR Sabotage Ontslag van rechtsveryolging in proefproces over parkeren DPR Utrecht schrijft brief over kwestie-Gijsen binnenland buitenland MEISJE (20) VERKRACHT Brief Boycot Sprankje licht Meisjes over grens gezet BIJDRAGE Klaclil Oltmans Gaiidlii bereid tot gesprek met Blioetto Beschuldiging lord Pearce Smith-regiem Dinsdag 8 februari 1972 7 9 i (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM A Is Ne derland een tweede nationale luchthaven moet hebben, dan pleit ik ervoor dat de hele besluitvorming zo gedegen mogelijk maar ook openlijk plaatsheeft. Ik zeg dit niet zo maar. Ik praat uit ervaring. Ik heb gezien hoe slecht de informatie naar buiten gedu rende de jaren '50 en '60, de Londense luchthaven Heathrow nu parten speelt omdat men daar zelfs redelijke dingen niet meer mag doen van het publiek". Dit zei ons gisteren prof. dr. E. J. Richards van de univer siteit van Southampton en een van Engelands bekendste des kundigen op het gebied van de planning van luchthavens met betrekking tot de geluids- liinderlijke gevolgen. Dr. Richards is een man met wie vooral lokale autoriteiten in Nederland een boeiend en leerzaam gesprek zouden kun nen voeren, maar gisteren con stateerde dr. Richards dat hij tot zijn spijt en ook „lichtelijk tot zijn teleurstelling" geen enkel gesprek met een derge lijke autoriteit zal hebben, ge durende zijn verblijf in Ne derland (onder andere op de TH-Dellt.) Dr. Richards heeft met zijn rescarchteam van de universi teit in Southampton diepgaan de studies gemaakt van vlieg- veld-geluidshinder en de reac ties daarop van de omwonen den. Hij is betrokken geweest bij het uitzoeken van de meest geschikte plaats voor Londens derde grote luchtha ven. Frappant zijn sommige van zijn berekeningen: rond de luchthaven Heathrow in Lon den moet voor elke overvlie gende pasagier gemiddeld één man zeven dagen lang ge plaagd worden door geluidso verlast. Rond Londens secun daire luchthaven Gatwick lijdt gemiddeld een man slechts 20 minuten van het geluid per overvliegende passagier, ten minste als Gatwick zich houdt aan de planningsadviezen van o.a. dr. Richards. Dr. Richards hanteert graag zogenaamde voordeel - nadeel - schalen en dat noodzaakt hem de overlast van zo'n luchthaven op de een of andere manier om te zetten in geldbedragen. Zo kwam hij tot de conclusie dat Heathrow weliswaar twee mil jard gulden per jaar op brengst, maar dat een kwart van dat bedrag de tegenwaar de is van alle veroorzaakte overlast en ellende. Met nadruk wijst hij erop dat men voorlopig geen al te hoge verwachtingen moet hebben van geluidsbeperkende technische voorzieningen. Daar wordt hard aan gewerkt, maar het is technisch uiterst moei lijk om het geluid van een vliegtuigmotor met pakweg 5 decibels terug te dringen. Dat staaltje van technisch ver nuft brengt echter voor het menselijk oor geen enkele merkbare verlichting. Daar voor moet men het geluidsvo lume met tenminste tien deci bels of 1000 verminderen. Dr. Richards wijst er dan ook op dat de strijd tegen geluidshinder zich vooral moet richten op gecoördineerde Ian- gc-terinijnpianning met be trekking tot de luchthaven en de daaromheen komende woonbebouwing. „Luchthavens moeten er zijn. Het is niet reëel net te doen alsof dat niet hoeft", zegt dr. Richards, „maar als er plannen worden gemaakt voor uw tweede nati onale luchthaven, dan moet er tegelijkertijd en geheel in overeenstemming daarmee ook gepland worden waar de men sen straks moeten wonen. Het gaat bij zo'n intercontinentale luchthaven dan ook al gauw om zo'n 100.000 mensen in be trekkelijk weinig jaren, uit groeiend tot wellicht 250.000 tegen het jaar 2000". BRANDT (Van onze redactie buitenland) JERUSALEM De Isra ëlische premier, mevrouw Golda Meir, heeft bondskan selier Willy Brandt uitgeno digd voor een officieel be zoek, zo is gisteren officieel in Jerusalem bekendge maakt. Volgens diplomatieke krin gen heeft de Westduitse re geringsleider te kennen ge geven, dat hij de uitnodiging zal aanvaarden. Men acht het echter onwaar schijnlijk, dat hij voor sep tember zal komen, gezien de onderhandelingen die gaande zijn met Oost-Duitsland. Brandt zal de eerste Duitse regeringsleider zijn die Israël bezoekt. Vroegere bondskanse liers, zoals Konrad Adenauer en Ludwig Erhard, hebben in dertijd, toen zij niet meer in functie waren, als particulier Israël bezocht. In 1965, onder de regering Erhard, knoopten de bondsrepubliek en Israël diplomatieke betrekkingen aan. Dit leidde niet alleen tot een breuk tussen West-Duits- land en verscheidene Arabi sche staten, maar het was ook tegen de zin van talrijke Is raëliërs, van wie verwanten en vrienden in de tweede we reldoorlog in Duitse concentra tiekampen het leven hebben gelaten. Volgens het Israëlische blad „Ha'aretz" hebben alle partij en van de Israëlische coalitie regering ingestemd met de uitnodiging aan Brandt. Onder de bevolking zijn echter nog groeperingen die tegen vriend schap met de bondsrepubliek zijn gekant. Brandts minister van bui tenlandse zaken, Walter Scheel, is tot dusver de hoog ste Westduitse functionaris die Israël heeft bezocht. Toen hij in juli j.l. in dat land kwam, ging hij eerst naar het monu ment ter nagedachtenis van de zes miljoen joden die door toedoen van de nazi's zijn om gekomen. (Van onze redactie buitenland) DUBLIN De Brilse regering staat op het punt een grote politieke stap te doen om de crisis in Ulster over het dode punt heen te helpen. Dit hebben Britse regeringsfunctionarissen in Londen meegedeeld. De Britse premier Heath doet naarstig pogingen de lei ders van alle politieke partijen in Engeland, Noord- Ierland, en later misschien van de Ierse republiek te verzamelen voor vredesbesprekingen. Tegenover dit hoopvolle gegeven, in welk kader zelfs wordt gesuggereerd, dat een referendum over de status van het land onder de Noordierse bevolking niet uitgesloten zou zijn, staat dan echter meteen weer het feit, dat in heel Ulster de beweging voor burgerrechten de dag van morgen heeft uitgeroepen tot „dag van verstoring". Er zullen acties worden ge houden als het blokkeren van verkeer,.sit-down demonstraties en het posten voor politiebu reaus. Winkels en fabrieken zouden moeten sluiten en de werknemers aangespoord wor den morgen thuis te blijven. Dc organisatoren van de de monstratie in Newry, die zoals gemeld vreedzaam is verlopen, hebben een nieuwe vreedzame betoging voor bur; gerrechten aangekondigd en wel volgend weekeinde in het Noordierse Epniskillen, op 16 km. van de grens met de Ierse republiek. Morgen is het een half jaar geleden dat de Noordierse re gering de omstreden interne ringsmaatregelen aankondigde. De verstoringsacties zijn voor al bedoeld als protest tegen de ze maatregel. Op het ogenblik zijn in Noord-Ierland nog on geveer 750 mensen zonder vorm van proces geïnterneerd. Ze (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De Am sterdamse zedenpolitie heeft een 33-jarige maquettebouwer op zijn kamer in Amsterdam aangehouden. Hij wordt ervan verdacht daar enkele uren tevoren een 20-jarige verkoopster uit de hoofdstad te hebben mishan deld en verkracht. De man zou het meisje naar huis brengen. Hij reed echter door naar Bloemendaal. Daar ontkleedde hij haar, maar deed, aldus de politie, „verder niets". Vervolgens reed B. met het meisje naar zijn kamer in het centrum van Amsterdam, waar hij haar in het gezicht sloeg en verkrachtte. worden beschouwd als leden van het verboden Ierse republi keinse leger (IRA). Veel verontwaardiging heeft de brief van een Britse officier gewekt, onderschept door de republikeinen en prompt gepu bliceerd in een krant in de Ier se hoofdstad, die de comman dant van de Britse parachutis ten in Londonderry betrokken waren bij de schietpartij die dertien doden eiste, feliciteert met de houding van zijn para chutisten. De schrijver, brigade-gene raal Peter Barclay, feliciteert de para-commandant kolonel Derek Wilford als volgt'. „Ali oud brigade-commandant van de parachutisten schrijf ik u om te zeggen welk gevoel van trots men heeft als men ziet hoe uw jongens in actie kwa men tegen die ellendelingen. Zij zagen er geweldig uit en zij stonden als gewoonlnk hun mannetje". zorg dat u 't in huis hebt i verkrijgbaar bij de drogist Intussen is gisteren in de Ierse republiek een grote actie tot boycot van Britse produk ten begonnen. In veel kruide nierswinkels en supermarkten kon men ineens niet meer de bekende Engelse biscuits krij gen, terwijl in cafés in Dublin en elders velen vergeefs tracht ten een Schotse whiskey te be stellen. Sommige bedrijven' lieten we ten, dat zij arionieme schrifte lijke „aansporingen" hadden ontvangen om aan de boycot deel te nemen. Tegenover deze sombere be richten staat dan het nieuws dat het niet uitgesloten is, dat de Noordierse bevolking tot een referendum zal worden op geroepen om te verklaren of zij bij het Verenigd Koninkrijk wil blijven, of zich wil voegen bij de door Dublin bestuurde Ierse republiek. Een andere mogelijkheid, die, volgens waarnemers wordt overwogen, is deze, dat Enge land er in zou kunnen toestem men zich uit de Noordierse steden zoals Londonderry en Newry (die een overwegend rooms - katholieke bevolking hebben), terug te trekken en in enige and-ere streken bevol- kingsruil voor te stellen. In Tilburg is gistermorgen onder grote belangstelling Truus Egberts (39) begraven. Zij was het slachtoffer van de gruwelijke moord in Tilburg, vorige week donderdag. De dader is nog steeds spoorloos. Kilometers lange files vul den gistermorgen de Coentun- nelweg van de Zaanstreek naar Amsterdam. Oorzaak van het dichtvallen van deze belangrij ke verbindingsweg waren enke le kettingbotsingen. Het gevolg: kwade, moedeloze automobilis ten die ver over tijd op hun be stemming aankwamen. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. MAASTRICHT (ANP) Conform de eis heeft de recht bank in Maastricht maandag de 33-jarige rij-instructeur J. Hendrikx uit Sittard in hoger beroep de kantonrechter in Sittard had dit reeds eerder gedaan ontslagen van rechtsvervolging wegens het parkeren op het Tempelplein in Sittard, zonder daarbij ge bruik te maken van een par- keerschijf. In dit proefproces ging het om een verkeerssituatie, die zich in veel gemeenten voor doet. Het Tempelplein in Sit tard is qua vorm en inrichting duidelijk een parkeerplaats, doch werd in augustus 1970 door een besluit van het Sit- t(irdse college van b. en w. bij een zogenaamde „blauwe zo ne" getrokken. Er werden bor den geplaatst, waarop stond, dat daar niet langer dan an derhalf uur geparkeerd mocht worden en dat een parkeer- schijf gebruikt moest wor den. Volgens de officier van jus titie bij de meervoudige ka mer in Maastricht is dit be sluit ten onrechte genomen, omdat dit in strijd is met de wet, die nergens zegt wat' par keerplaats is. (Van een onzer verslaggevers) UUSSUM De tv-actualiteitenrubriek Kenmerk zal een nieuwe enquête onder Limburgse katholieken laten instel len naar de benoeming van mgr. J. Gijsen tot bisschop van Roermond. De resultaten van deze enquête zullen door Kenmerk worden uitgezonden. ZAANDAM (ANP) -- De politie van Zaandam heeft twee Belgische meisjes van 17 en 19 jaar en een 23-jarige Belg aangehouden. De meisjes, die uit een inrichting waren ontvlucht, pleegden in Zaan dam prostitutie met Turken. Hun landgenoot profiteerde van de daaruit verkregen in komsten. Het drietal was uit België gevlucht. De meisjes zijn over de grens gezet. Zoals bekend heeft de KRO vorige week do uitzending over een eerste enquête over hetzelfde onderwerp ontraden omdat de vraagstelling onvol doende werd gbacht. Volgens deze enquête zou de meerderheid van de Limburgse katholieken zonder meer be reid zijn zich achter mgr. Gij sen op te stellen. De meerder heid zou het ook niet eens zijn met de kritiek op de benoe mingsprocedure. Het eerste onderzoek was volgens de KRO niet genuan ceerd genoeg. De vragen leid den, aldus de KRO, herder naar een emotioneel antwoord dan naar een mening, die op feiten gebaseerd kon zijn. Voor de een waren het vragen met een ingebouwd antwoord, voor (te ander waren het vra gen waarnaar men alleen maar raden kon, aldus een toelich ting van de KRO. De vraag bijvoorbeeld of de paus mag afwijken van de voordracht van de leiding van het bisdom achtte de KRO niet ter zakt? doende omdat de paus het récht heeft daarvan af te wijken. De vraag of mgr. Gijsen het vertrouwen van de priesters in het bisdom heeft is volgens de KRO al evenmin op ebn zinni ge wijze te beantwoorden. „Hoe kunnen de gelovigen nu spreken namens de priesters", zo heeft de KRO bij de beoor deling van deze vraag gerede neerd. Bezwaren had de KRO ook tegen de vraag of men de indruk had dat mgr. Gijsen samen met de andere Neder landse bisschoppen een echt'e bijdrage kan leveren voor de vernieuwing van de kerk in Nederland. „Met vooroordelen in de toekomst kijken", zo be stempelt de KRO deze vraag. De Kenmerkredactie, die de vragen had geformuleerd, heeft volgens de KRO achteraf toegegeven dat er aan de vraagstelling het een en ander mankeerde. Besloten is daar om dat voor de nieuwe enquê te onderzoekdeskunidigen zul len worden ingeschakeld zodat vragen, geformuleerd kunnen worden „waarmee je iets aan de weet kunt komen". De KRO verwacht dat de nieuwe enquête op korte ter mijn gehouden en gepubli ceerd zal worden. (Van een onzer verslaggevers) HUIS TER HEIDE De dio cesane pastorale raad van. het aartsbisdom Utrecht zal een schrijven richten tot de gelovi gen in het aartsbisdom over de benoeming van de nieuwe bis schop in Roermond. Bedoeling is, dat de brief zondag in alle kerken van het aartsbis dom wordt voorgelezen. Dit is besloten op de eerste vergadering van de DPR, die onder leiding stond van de aartsbisschop kardinaal Al- frink. Een werkgroep uit de Sal- vatorparochie in Amsterdam- Noord heeft zich tot het epis copaat gewend met het verzoek „een voor ons duidelijk en ver trouwenwekkend teken te stel len" door de wijding van mgr. Gijsen over te laten aan de nuntius, mgr. Felici. AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie in Amster dam heeft een klacht, die de free lance-journalist Willem Oltmans heeft ingediend tegen de hoofdredacteur van de Te legraaf, H. Goeman Borgesius, en een fotograaf van deze krant, Peter Zonneveld, voor nadere informatie in handen gesteld van de Amsterdamse politie. (Vervolg van pagina 1.) Over de energiesituatie in Zuidwest-Nederland deelde men ons het volgende mee: De centrale in Borsele van de PZEM draait nog volledig op gas. Geen tekenen duiden erop dat hier overgeschakeld zal moeten worden op olie. De energiecentrale in Vlis- singen is volledig overgescha keld op aardolie als energie bron voor de stroomopwek king. „Is iets duurder zei de woordvoerder van PZEM in Vlissingen. „Maar we zijn vol ledig in bedrijf en de elektrici teitsvoorziening in Zeeland komt absoluut niet in ge vaar." NSM Sluiskil gebruikt aard gas als brandstof en als grond stof voor de stikstoffabricage. Aardgasafname iets teruggeno men. De nieuwe unit bij het bedrijf werkt momenteel op 2/3 van zijn capaciteit. „Con tractueel vastgelegde hoeveel heid kan afgenomen worden, erboven gaan kan momenteel niet", aldus NSM-woordvoer- der. Er zal vermoedelijk enig produktieverlies optreden „die niet verhaald kan worden", al dus NSM. DOW CHBMINICAL in Ter- neuzen gebruikt momenteel i.p.v. aardgas voor een groot gedeelte aardoliefractie, die vrijkomt tijdens het kraken van nafta. Ook wordt nog propyleengas voor energie voorziening aangewend. Nor maal wordt de vrijgekomen aardoliefractie reeds gebruikt voor de energievoorziening bij verschillende plants op het be drijf. Nu werken ook beide naftakrakers op aardoliefrac tie. ,DOW is a.h.w. momenteel self-supporting wat zijn ener giebehoefte betreft." Voor de PNEM levert het verzoek van de Gasunie aan grootverbruikers om op een andere brandstof over te scha kelen geen problemen op. Twee grote ketels van de Amercentrale kunnen op gas werken. Wanneer dat nodig is stookt men een van die ketels met kolen, de andere met olie. In de winter gebeurt het re gelmatig dat deze twee ketels op olie en kolen werken. Elke keer wanneer de temperatuur een etmaal lang onder het vriespunt is gebleven, komt van de Gasunie namelijk het verzoek op een andere brand stof over te gaan. GANDHI NIEUW DELHI (UPI-RTR) Premier Gandhi van India heeft maandag verklaard, dat zij bereid is de Pakistaanse president, Bhoetto, op Indiaas gebied voor besprekingen te ontmoeten. Zij maakte echter duidelijk, dat zij niet over Ban- gladesj zou kunnen spreken. Mevrouw Gandhi deelde dit mee na besprekingen met pre mier Moedjiboer Rachman van Bangladesj. Zo, vrienden en vriendin nen, laten we elkaar nou al vast beloven dat het komende weekeinde enigermate vreed zaam gaat verlopen. Na die knalpotterij bij de Gasunie in het afgelopen weekeinde wordt dat hoogtijd. Er zijn trouwens nauwelijks betere dagen te bedenken waarop vrede en verzoening in ieders vaan geschreven staan, dan de carnavalsdagen. Als de temperaturen zo blij ven ais gisteren, zal de lol niet op kunnen. Moet Brundage nodig zeggen dat je met - olympische- spor ten geen geld mag verdienen. Ard Schenk verdient er goud mee. Sneu voor Keessie, dat moet gezegd, maar eerlijk is eerlijk. Er zijn verschillende mehsen die zeggen: waarom laat Ard niet eens een paar andere Ne derlanders winnen, nu steelt hij praktisch alleen de show, Ik snap dat helemaal niet. De beste wint gewoon, uit. Maar misschien komt zo'n re denering voort uit een soort verveling bij al dat succes voor één man? Max Tailleur snap ik ook al niet. Nu hebben elf mensen een jaar lang niet gerookt, lekker gemaakt door duizend guldentjes van Max, en als ze die welverdiende centen ko men halen, is hij boos omdat ze die duizend gulden graag hebben. Max Tailzeur. Er zou een proefschrift of op z'n minst een vermakelijk hoek te schrijven zijn over de boze woorden - en erger - die het dragen van langer dan "normaal" haar door mannelij ke personen in de wereld heb ben veroorzaakt. On-ge-lo-fe- lijk. Nu heeft zich weer een in Hongkong geboren Britse za kenman aangediend die in Singapore het nodige kwijt raakte op last van hogerhand. De immigratie-ambtenaren in Singapore stonden erop, dat de zakenman eerst naar de kap per ging alvorens hij Singapo re in ging. De man, die van plan was in die stad een bedrijf voor auto luchtverversers te vestigen, droeg zijn haar notabene nau welijks tot op zijn boord. Hij weigerde het te laten knippen. Toen werd zijn paspoort in beslag genomen. Daarop be zweek de man. Gekortwiekt, met zijn paspoort maar ook vastbesloten om naar een an dere plaats voor zijn bedrijf uit te zien, verliet hij Singa pore. Geen haar op zijn hoofd.., denkt er nog aan ooit daar heen weer te keren. Waarom komt zo'n man niet meteen naar ons tolerante Nederland- je? Daar is lang haar voor mannen alweer hopeloos ou derwets aan het worden. Waarvan acte, kappers! Er komt weer werk aan de win kel. Gegroet. MERIJN MOEDJIB SALISBURY (RTR) Lord Lord Pearce, de voorzitter van de Britse commissie die liet oordcel van de Rhodesische be volking over liet Brits-Rhode- sische akkoord moet peilen, heeft de autoriteiten in Salis bury er van beticht, dat zij zich niet houden aan de af spraak, dat de politieke acti viteit in Rhodesië tijdens het onderzoek normaal voortgang zou vinden. In een verklaring zei hij, dat de commissie desalniettemin van mening is dat zij haar werk op nuttige wijze kan voortzetten. Lord Pearce waarschuwde dat de commissie in haar slot- rapport melding zal maken van inbreuk op haar werkzaamhe den. Hij merkte op dat de com missie bevredigende uitleg heeft gekregen over de jong ste arrestaties en over het feit, dat er geen aanklacht tegen de betrokkenen is ingediend, maar dat zij toch worden vast gehouden. BIJ EEN inbraak in het bui tendepot van de Amsterdamse gemeentemusea blijken 49 schilderijen (waarde 60 mille) te zijn gestolen.

de Vrije Zeeuw | 1972 | | pagina 5